TfotPl tout, BOU VY* ZoutJS/id.p.kibpaJi HALF OM" „FRANKEN" Nederlandsche Unie publiceert agrarisch program AKKERTJE Uit de Pers. Flinke eters van DINSDAG Tl MAART 1941' HSAEEE M'S DAGBEAD Pleidooi voor ordening van den Nederlandschen bodem Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons het volgende mede: Nu onze landbouwdeskundigen het Boerenpro- gram van De Nederlandsche Unie geheel hebben uitgewerkt, laten wij hier puntsgewijze het voor naamste van den inhoud van dit program volgen 1. In het komende Nederlandsche corporatieve bestel zal er een afzonderlijke landbouwcorporatie moeten komen, waarin, naast den boer en den handelaar in en den verwerker van landbouwpro ducten, ook de landarbeider en de andere, in de tot deze corporatie behoorende bedrijven werkzame arbeiders een plaats krijgen. Naast de corporatie blijven cultureele organisaties voor de plattelands bevolking werkzaam, welke uitgaan van de ver schillende geestelijke stroomingen. 2. Landbouw en boerenstand zijn van funda- menteele beteekenis voor ons volk. Een -zoo sterk mogelijke bevordering van de agrarische productie is daii ook terwille van de welvaart van het geheele volk noodzakelijk. Door het bevorderen van ontginning, herontginning, ruil verkaveling enz. en waar noodig door ver betering van onderwijs, voorlichting en onderzoek, dient men zoo veel mogelijk in deze richting te werken. Uit sociale en economische overwegingen is een redelijke belooning van den agrarischen arbeid noodzakelijk. 3. Tot nu toe heeft men niet voldoende inge zien, dat een heroriëntatie in de richting van meer dere voorziening in eigen behoefte aan agrarische producten door eigen middelen noodzakelijk is, 4. Voor behoorlijk prijspeil in den landbouw is een marktordening noodzakelijk. Deze marktorde ning houdt o.a. een ordening van het distributie apparaat in. 5. In het noodzakelijk, dat de agrarische pro ductie in een bepaalde richting wordt gedrongen, welke uit sociaal-economisch oogpunt het meest wenschelijk is, dan mag deze richting niet meer worden bepaald door een vrije prijsvorming, maar moet beheerscht worden door een goede prijsrege ling. 6. Daar de totale agrarische productie zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd, is iedere pro ductie-regeling, welke dit bemoeilijkt, verwerpe lijk. 7. De sluitsteen van een goede agrarische orde ning dient een bodemordening te zijn. 8. De koop- en pachtprijzen van den grond dienen door ter plaatse bekende deskundigen te worden vastgesteld. Bij verkoop of verhuur aan een anderen pachter mogen zij slechts worden verhoogd met een redelijke vergoeding voor de aangebrachte verbetering. De pacht dient zooveel mogelijk te worden tot een permanent en zelfs vererfbaar gebruiksrecht. De verhuur van „los land" op korte termijn dient zooveel mogelijk te worden tegengegaan. 9. Ook al heft men zooveel mogelijk alle be zwaren tegen het pachtsysteem op, dan nog steeds ontbeert de pachter de vreugde, welke het eigen bezit geeft. Deze arbeidsvreugde is een fartor, waar mee men in een goede maatschappelijke orde evep- zeer zal rekening hebben te houden als met de sociaal-economische belangen in engeren zin. Daar om achten wij een zoo sterk mogelijke bevordering van het eigen bezit noodzakelijk. 10. Het eigen bezit in den landbouw kan be vorderd worden door als regel te stellen, dat ver koop van grond enkel kan geschieden aan grondge bruikers. Slechts wanneer dit ertoe zou leiden, dat daardoor de zittende pachter uit zijn bedrijf zou worden gezet, dient men onder beperkende be palingen verkoop van een niet-gebruiker toe te laten. 11. In de toekomst zullen zooveel mogelijk ook bekwaamheid en karaktereigenschappen en niet kapitaalbezit den doorslag moeten geven bij het koopen of huren van een boerderij. De flinke land arbeider moet een kans hebben op te klimmen tot eigen boer. 12. In de toekomst dient de vorming van over- matig-groote boerenbedrijven en de invloed van het groot-kapitaal te worden tegengegaan. 13. Het is gewenscht alle bestaande en alle nog nieuw te sluiten pachtovereenkomsten te onderzoe ken op de vraag, of zij uit het oogpunt van de ge meenschap, de bodemwerkers en den landbouw wenschelijk of noodzakelijk zijn. 14. Voor de verhooging van de agrarische pro ductie is van groot belang, dat van staatswege via de Boerenleenbank zoo noodig voor allerlei ver beteringen credieten verleend worden. 15. De fabrieken, welke de landbouwproduc ten verwerken, dienen tot een betere economische verdeeling van het werkterrein te komen. 16. Voor boerderijen welke normaal op het ge bruik van gehuurde arbeidskrachten zijn aange wezen dient een verplichte minimale arbeidersbe zetting te worden vastgesteld. 17. Met een volledige erkenning van de waarde van den landarbeider, dient er in het boerenbe- bedrijf een hechte arbeidsgemeenschap tusschen boer en arbeider(s) te groeien. Persoonlijk contact, onderling overleg en kameraadschap moeten daar bij op den voorgrond staan. 18. Een goede verhouding tusschen boeren en arbeiders legt de basis voor het herstel van de dorpsgemeenschap. DROSTE'S TOONEELVEREENIGING. De opvoering van „Geen dubbeltje in z'n zak" door Dros te's tooneelvereeniging „Na arbeid ont- spanning" is vastgesteld op Zondag 16 Maart om 7.30 -uur in den Stadsschouwburg te Haarlem, e Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 11 OP 12 MAART 1941 van 19.56 tot 8.05 Maan op 12 Maart onder 7.22 Maan op 12 Maart op 18.38 (Adv. Ingez. Med.) De schrijfster Hendr. Kuyper— Van Oordt overleden. Te Rotterdam is op 65-jarigen leeftijd overleden de schrijfster Hendrika Kuypervan Oordt, aldus meldt de Stand. Mevrouw Kuypervan Oordt genoot vooral in Christelijke kringen groote bekendheid. Zij schreef o.m. de volgende romans: „Het goed van Cronaert", „Het zonnetje in het paradijs" en „Een martelaars kroon voor Joris Praet"; de novellen: „De wrok van Diederik Spijkerboer", „De lofzang der schame- len", „De wijze Uk", „Broer en Beerta", „Mevrouw Werrecoren", „De sterresteeg", „Het goudenregen boompje", en „Jonker Kostijn" ën de essays: .„Don Quichotté de la Mancha", „Tijl Uilenspiegel in Nedersaksen", ,,Dr. A. Kuyper en de letterkunde" er. „De droom van Nausicaa". Woensdag a.s. om 1 uur zal op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage het stoffe lijk overschot ter aarde besteld. De vorming voor het sociale leven. Donderdag 13 Maart IVz uur (volle maan) wordt in het gebouw van K. en O. Lange Mar- garethastraat 19 te Haarlem een lezing gehou den door mevrouw R. Joosten—Chotzen (Mon- tessorileidster te Amsterdam) over „De vor ming voor het sociale leven". De bijeenkomst wordt georganiseerd door de vereeniging K. en O. en de Montessorivereeni- ging- De besturen hopen dat de bijeenkomst, die voor ieder toegankelijk is, vooral zal worden be zocht door dames die een leidsterpositie vervul: len. Neem'n (Adv. Ingez. Med.) EEN RIJWIELDIEF. Een 20-jarig schilder te Haarlem werd gisteren betrapt op het ontvreemden van een fiets en kwam daardoor op het politiebureau terecht, waar hij nader ondervraagd werd. Bij dit verhoor bekende hij, den laatsten tijd nog vier rijwielen te hebben weggenomen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Gireert niet op Vrijdag! Verzoek der giro-ambtenaren. Men schrijft ons van de zijde der giro- ambtenaren het volgende: „Allerlei vereenigingen hebben zich beijverd om aan een zoo groot mogelijk deel van ons arbei dende volk den vrijen Zaterdagmiddag te ver schaffen. Die vrije Zaterdagmiddag is zoo lang zamerhand geworden tot een groot goed, hetwelk niemand zou willen missen. Tal van werkgevers die hun personeel Zaterdagmiddag niet kunnen missen geven een middag of ochtend in de week vrijaf. Dat is nu wel niet gelijk te stellen met den vrijen Zaterdag middag, doch het Is toch een vervangmfddel dat op prijs gesteld kan worden. De Postchèque- en Girodienst neemt onder de Overheidsdiensten een bijzondere plaats in. Al het werk dat 's morgens met auto's vol het gebouw binnenstroomt moet op denzelfden dag worden verwerkt. 's Morgens vloed en 's avonds eb. Zoo gaat het dag in, dag uit, in ononderbroken opeenvolging. Vrije middagen kunnen dan ook niet anders dan bij hooge uitzondering worden ver leend, want het spreekt van zelf dat het werk gedaan moet worden. Hoe dan ook! Dat vindt men op de Giro ook niet erg. Overal is wat en men weet nu eenmaal dat het aan ,het baantje" vast zit. om op tijd te beginnen en pas te eindigen wanneer het werk klaar is. Dat kan zijn om half vijf, maar evengoed om zeven uur of half acht. Ja soms nog later. Denkt u maar eens aan een griep-periode. Giro-ambtenaren stampt men niet uit den grond en toch.... het werk mag niet blijven liggen. Eén wensch zouden de dames en heeren echter gaarne vervuld zien: Op Zaterdagmiddag niet te laat naar huis. Wat echte ontspanning na een werk van hard werken hebben ze beslist noodig. De ouderen kunnen thuis iets doen, wandelen of winkelen mis schien in het tuintje spitten en de jongeren kunnen in de frissche lucht al die duizenden ge tallen uit hun hoofd laten „waaien" bij sport en spel. „Hoe kunnen wij daarbij helpen?", vraagt gij ongetwijfeld. Dat is heel gemakkelijk! U heeft bijv. het plan om Zaterdag eens fijn ,er tusschen uit te trekken". Vrijdags maakt u uw werk af. O ja! Nog even een girobetaling doen'. Zóó, dat is gebeurd. Klaar! Maar weet u wat u doet? U zorgt dat u zelf morgen vrij bent, maai- u zet tegelijk een ander aan het werk. Is het bepaald noodig dat u de roode giro-envelop in de brievenbus moet doen, laat het dan vooral niet na. Dat doen de giro ambtenaren zelf ook niet en zij verlangen dus van u niet anders. Men moet op tijd aan zijn ver plichtingen voldoen. Niemand legge u eenig belet sel in den weg. Maarals u niet aan een bepaalden dag is gebonden, houdt u de roode envelop dan even vast tot Zaterdag. Voor u maakt dat geen verschil en de giro-ambtenaren gaan wat vroeger naar huis dan gewoonlijk. Gireert dus zoo min mogelijk op Vrijdag! Hartelijk dank voor uw medewerking". AGENDA DINSDAG 11 MAART. Gem. Concertzaal: Volksconcert der H.O.V. Solist Gijs Beths, 7.30 uur. Remonstrantenhuis: Ledenséance Afd. Haarlem I Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Rembrandt Theater: „Kora Terry" geprolongeerd. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Peer Gynt", 2, 0.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een meisje regeert", 2.30, €.30 en 8.45 urn". Luxor Theater: „Het geheim van luitenant Rune- berg", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningenen, 104 uur. WOENSDAG 12 MAART. Stadsschouwburg. N.V. Het Nederl. Tooneel „Peei Gynt", 2 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningenen, 104 uur. TOOVERKRACHT VAN HET WOORD. Een opmerking van Het Vaderland: „In een vergadering van taalvrienden, in Den Haag, werd eens een lezing gehouden over „Het magische in de taal", waarin de spreker op merkte dat elk woord, hoe kleurloos ook op zich zelf, plotseling.macht kan verkrijgen, vooral, zoo voegde hij daarbij, „wanneer men het op de juiste wijze met emotioneele spanning weet te laden" (er ontroering en bezieling in weet te brengen). Voor het geschreven woord geldt dit stellig ook, zij het in mindere mate, daar niet elke lezer den klank hoort in hetgeen hij leest, zooals een muziekbeoefenaar de muziek hoort bij het lezen van het notenschrift. Ten tweede om dat veel schrijfwerk zoo klankloos is als het papier waarop het is aangebracht. Het woord is machtig en men moet zich niet houden alsof de woordkunstenaars van 1880 maar een bevlie- ping hebben gehad, geen blijvend werk heb ben verricht. Dit alles is een aanloop om vooral onzen ver talers te verzoeken, meer eerbied voor het woord te toonen en niet te denken, dat zij het vreem de woord juist weergeven met een Nederlandsch dat er het meest op lijkt. Wanneer een vreemde ling zijn taal verzorgt, kan hij verlangen, dat de vertaler hem daarin zoo goed mogelijk navolgt voor de zijne en zoowel in woord als zin zijn be doeling nauwkeurig tracht weer te geven." Het Haarleinsclie gemeentebestuur. Twee soc.-dem. wethouders bedankten. De heeren M. A. Reinalda, wethouder van Openibare Werken en Volkshuisvesting en D. J. A. Westerveld, wethouder van Onderwijs te Haar lem (ibeiden sociaal-democraten) hebben ontslag genomen. Dit ontslag is door den nieuwen burgemeester- regeeringscommïssaris te Haarlem aanvaard. De heer S. L. A. Plekker zal nu naar hij ons mededeelde, twee nieuwe wethouders benoemen. Het nieuwe college zal in zijn werkzaamheden worden bijgestaan door een viertal nader te be noemen adviseurs. De wethouders W. J. B. van Liemt (Sociale Za ken) en Mr. Dr. F. A. Bijvoet (financiën), beiden R.K., zijn in functie gebleven. De heer M. A. Reinalda', die 28 Juni 1888 te Haarlem geboren is, werd in 1917 tot raadslid ge- .kozen. Eerst was hij van 1923 tot 1928 wethouder 'van Openbare Werken, Volkshuisvesting en Ar beidszaken. In verband met zijn particuliere werkzaamheden legde hij in 192S het wethouders ambt neer, maar hij bleef lid van den raad. In 1935 werd hij, toen Mr. J. Gerritsz overleden was, opnieuw tot wethouder gekozen. Hem werden toen weer dezelfde afdeêlingen toevertrouwd. De heer D. J. A. Westerveld had sinds 1931 zitting in den Haarlemschen gemeenteraad. In September 1939 werd hij. toen de raad twee sociaal democratische wethouders koos. tot wethouder aangewezen. Hem werd de verzorging van Onder wijs opgedragen. De heer Westerveld werd in 1876 te Haarlem geboren. V 18 cent per 800 gram (Vooraldun snijden) (Adv. Ingez. Med.) Lichaamsoefeningen voor de vrouw 1 en bet meisje. Men schrijft ons uit den Haag: La het gebouw van de persafdeeling van het rijkscommissariaat te 's-Gravenhage heeft een groep Duitsche meisjes leerlingen van Hinrich Medau gistermiddag een korte demonstratie ge geven van moderne Duitsche lichaamsoefeningen voor vrouwen en meisjes. De leider Hinrich Medau is van huis uit ban leider van" de Hitlerjeugd en heeft vroeger gym nastiekonderwijs gegeven aan leden van de Hitler jeugd. Tegenwoordig legt hij zich echter üi het bizonder toe op de lichamelijke ontwikkeling van de Duitsche vrouw en het Duitsche jonge meisje. Hij heeft hiervoor een instituut, dat te Berlijn is gevestigd. De door hem gepropageerde beginselen worden echter ook elders in Duitschland, met name bij den Bund deutscher Madel in toepassing ge bracht. Ter inleiding hield de heer Medau een korte voordracht, waarin hij meedeelde hoe hij tot zijn systeem van lichaamsoefeningen is gekomen. Het uitgangspunt van de gymnastiek voor de vrouw moet betoogde hij haar geschiktheid tot het moederschap zijn. Tegelijk verwacht men van haar het liefelijke en bevallige. Hieruit vloeit voort, dat zij lichamelijk krachtig moet zijn. zon der dat overdreven spierontwitokeling noodig is. Een veelzijdige ontwikkeling van de spieren kan trouwens zeer goed met het gracieuse en liefe lijke worden gecombineerd. Om deze te bereiken heeft men geen gebruik gemaakt van oudere gym- nastiekmethodes, als welke de heer Medau o.a. de Zweedsche gymnastiek en de gewone, ook bij ons algemeen gangbare „vrije en orde-oefenin gen" noemde, maar een eigen systeem uitgewerkt, dat op loopen, huppelen, springen en zwaaien is gebaseerd. Hierbij wordt van hulpwerktuigen als een bal, knotsen enz. gebruik gemaakt. De heer Medau is in vroeger jaren herhaaldelijk in ons land geweest en heeft bij die gelegenheid meer dan eens demonstraties gegeven. Ook thans zal zijn groep weer in verschillende plaatsen van ons land in demonstraties optreden. O.a. zou er gis teravond zoo'n demonstratie zijn in 'het gebouw Kneuterdijk no. 20, Den Haag. Verdere demon straties zullen te Amsterdam en Utrecht worden gegeven. Nadat een paar leerlingen vormen van oudere gymnastiekoefeningen o.a. volgens de Zweedsche methodes hadden vertoond en er ook eenige voor beelden waren gegeven van verkeerde bewegin gen, nam de heer Medau aan een vleugelpiano plaats en liet zijn leerlingen een aantal oefenin gen uitvoeren. Hierbij werden in snel tempo de verschillende vormen dezer gymnastiek als foo- venaangegeven getoond. Het was een aardig en waarlijk bevallig schouwspel, dat den besten in druk gaf van het onderwijs en waarbij men zich inderdaad kon denken, dat dergelijke lichaams beweging aan het bovenomschreven doel: spier- ontwikkeling gecombineerd met 'bevalligheid be vorderlijk zal zijn. Het kleine gezelschap der toe schouwers toonde zich over de demonstratie zeer voldaan. OPWEKKINGSSAMENKOMST. Op Woensdagavond 12 Maart volle maan) zal een Opwekkingssamenkomst gehouden worden in het gebouw der Vrije Evengelische Gemeente aan den Jansweg 34 te Haarlem (voorm. Chr. Mil. Tehuis). Als spreker hoopt te komen Ds. Joh. J. van Pe- tegem van Hilversum. Nederland en de strijd van Duitschland. Uiteenzetting van Ministerialdirigent Fritzsche. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. Ministerial dirigent Hans Fritzsche. die leider is van de dage- üjksehe persconferenties te Berlijn en een bekende figuur als radiospreker, heeft dezer- dagen een be zoek gebracht aan ons land, waarbij hij Zaterdag j.l. het woord heeft gevoerd op een der conferen ties, die dagelijks aan den Kneuterdijk dooi den Pressedezernent den heer W. Janke worden geleid. De heer Fritzsche begon met te zeggen dat hij in de dagen die hij in Nederland reeds had door gebracht ook enkele Nederlandsche kranten had ge lezen. Het is hem daarbij opgevallen hoe officieele mededeelingen van Duitsche instanties dikwijls op de derde of vierde pagina waren afgedrukt of hoe sommige kranten berichten die hun lezers wellicht niet zouden „liggen", om zich zelf te ver- onschuldïgen van de de toevoeging: „A.N.P." of „Naar het A.N.P. ons meldt" voorzagen. Iedere lezer zou dan wel begrijpen, zoo redeneert men dan, dat het desbetreffende bericht niet uit de pen van eigen redactie komt, maar van een instantie, waar mede men het niet al te nauw moet nemen. Hij had ook artikelen gezien, waarin met journalistieke handigheid tot uitdrukking werd gebracht dat een Duitsche overwinning eigenlijk nog niet zoo heel zeker was. Om 'deze handigheidjes heeft de heer Fritzsche geglimlacht. Het is een kunst een volk te beïnvloeden. Wij Duitsche nationaal-socialisten, zoo zeide hij, zijn meesters op dit gebied en wij hebben wat. dit betreft een 14-jaren lange practijk achter ons liggen. Wij hebben haar tot zulk een hoogte opgevoerd dat niemand ons nog een rad voor de oogen kan draaien. „Hoewel ik toen echter ge glimlacht. heb", zoo ging de heer Fritzsche voort, „is er toch ook een gevoel van diep respect en be grip over mij gekomen voor dit volk dat zoo pa triottisch is en ik heb de moeilijkheden gevoeld, waarin dit volk. nu het een mogendheid in zijn land heeft, waarmede het een oorlog heeft ge voerd, verkeert. De heer Fritzsche begrijpt daarom dat men de woorden: „Wij willen u niets afnemen, maar meenschappelijk met u aan den bouw van een nieuw Europa arbeiden" met eenig wantrouwen heeft ontvangen. Aan het uitvoerige verslag dat wij van deze rede ontvingen is-nog het volgende ont leend: De grondslag bij de beoordeeling van het tegen woordige conflict in Europa blijft de vraag of deze oorlog veroorzaakt is door Duitschland. De Engel- sche zeggen: „Het is zoo". Wij zeggen: „Het is niet zoo". De heer Fritzsche behandelde daarop het Duit- schen standpunt inzake de kwesties Oostenrijk, Tsjecho Slowakije en Polen en vervolgde o.a.: „De Führer heeft in de jaren 19381939 den Engelschen meermalen het sluiten van een zeer vergaand verdrag voorgesteld. Het was zijn be doeling met Engeland tot een soort arbeidsgemeen schap te komen, waarbij hij van Engeland een ga rantie voor de Duitsche levensruimte vroeg. Eerst toen ook dit voorstel niet te verwerkelijken was en bleek dat de Engelschen dit nieuwe Duitschland toch te lijf wilden, eerst toen greep de Führer dé Polen aan met het gevolg dat Engeland Duitschland den oorlog verklaarde. Het is niet de bedoeling van den Führer geweest het Duitsche leger over de grenzen te sturen en ge heel Europa tot Duitsch gebied te maken. Het was slechts zijn doel het verjongde Duitschland te be veiligen. Thans moeten wij echter uit den loop dei- gebeurtenissen de consequenties trekken en wij yyilllen een..nieuw Europa_scheppen. .Daarom zijn wij ook hier". Ik wil u he volgende zeggen: Wanneer de Führer gewild zou hebben, dan zou hij den oor log met ongehoorde Duitsche offers, reeds lang tot een goed einde hebben kunnen doorzetten, ten minste in Europa. Wanneer dan een of andere democratische mogendheid van overzee lust zou hebben gevoeld den strijd voort te zetten, dan zou dit een kamp zijn geweest die, al mocht hij ook jaren duren, ons met geen enkele ongerust heid zou hebben vervuld betreffende den afloop. De Führer heeft deze offers niet gewild en wan neer hij ze niet gewild heeft, dan is het. omdat hij bloed wil sparen zoolang hij dit kan. Hij is echter niet aan tijd gebonden en wordt door niemand ge dwongen in den kortst mogelijken tijd een defi nitief eind aan den oorlog te maken. Hij kan als opperbevelhebber het Europeesche continent ook daar beheerschen waar de Duitsche legers op het oogenblik nog niet staan en hij kan de dingen zich rustig laten ontwikkelen. Het 'is een voldongen feit dat het continent reeds thans vast in Duitsche hand is en nu komt de groote vraag wat Duitschland eigenlijk met dit continent wil doen. Het antwoord hierop is: Duitschland doet niets met dit continent. Duitsch land is niet als. imperialistische veroveraar deze landen binnengerukt doch slechts ter beveiliging van zijn eigen levensrechten. Het laat daarom de vorming van de toekomst van deze landen geheel aan hen zelf over. Dat Duitschland wanneer de oorlog eenmaal voorbij is,de zich voordoende problemen niet met gevouwen handen zal probeeren op te lossen, maar ook hét woord zal voeren en misschien een regeling zal voorstellen die het als de beste beschouwt, is een kwestie van de toe komst. Als voorbeeld wilde ik hier het Joden probleem aanhalen. In Duitschland bestond reeds 80 jaar een anti- semietische beweging die echter doortastende maatregelen steeds van de hand had gewezen. Deze anti-semietische beweging heeft 50 jaar lang enthousiaste vertegenwoordigers gehad zonder dat evenwel het Jodenprobleem tot oplossing ge raakte. Toen echter het nationaal-socialisme de overtuiging bijgebracht had dat het toch veel menschelijker was dit Jodenvraagstuk radicaal op te lossen ging het ineens en er is een regeling ge vonden, waarbij de thans levende Joodsche gene ratie weliswaar een moeilijken tijd doormaakt, doch die in haar geheel toch het Joodsche volk ten nutte komt. Het nationaal-socialisme is dien weg gevolgd die de ijverigsten onder de Joden, namelijk de Zionisten, zelf hadden aangewezen en het gaf den Joden de mogelijkheid zich in een gebied te vestigen dat meer met hun levenswijze in over eenstemming kwam. Hier in Nederland bestaat hetzelfde vraagstuk en wanneer het groote in Cen traal Europa gelegen Duitschland dit probleem heeft opgelost dan zal het overige Europa op de een of andere manier hieruit leering moeten trek ken. POGING TOT INBRAAK. Gisteravond fietste een surveilleerend agent van politie in de Claes van Ruyvenstraat te Haarlem, toen hij plotseling bemerkte, dat eeni- ge personen zich op rijwielen haastig verwijder den Toen hij onraad vermoedde, belette de duisternis hem de vluchtenden te achtervolgen en besteedde hij zijn aandacht aan het terrein ter plaatse. Spoedig bleek, waarmede de ver dwenen personen zich onledig hadden gehouden voor het pakhuis van de firma S. Reinalda. groothandel in koloniale waren stonden drie zakken voor vervoer gereed. De eerste bevatte 87 en de tweede 67 ons-pakjes thee, terwijl de derde zak den aantrekkelijken inhoud van 61 halve ponden koffie openbaarde. Een nader on derzoek toonde aan, dat er inbraak was gepleegd en dat juist toen de inbrekers er met den buit vandoor wilden gaan de komst van den politie agent hun voornemen verijdelde. De politie doet thans pogingen, er achter te komen, wie het op de thee en de koffie gemunt hadden. J De opening van de nieuwe Carno- fabriek te Zandvoort. Producten die het eten smaak en kracht geven. Die regel van „Vele bekende merken ver dwenen in den vorigen oorlog" moet wel tot vervolg hebben „en anderen namen hun plaats in omdat zij beter den tijd ver stonden", ook misschien doordat zij het grondstoffen probleem op de juiste manier bleken te hebbeii geregeld. Zoo is het althans gesteld met de nieuwe Zandvoortsche Industrie, waarvan, nu zij geruimen tijd draait en nu zij geruimen tijd de menschen heeft doen smullen van haar smakelijke producten, men wel zoo veel weet dat aanstonds begrepen werd dat we het hadden over de Carno-Bouillon Fa briek welke de badplaats geen rookendc schoorsteenen bracht en meer voor een vacantieoord ongewenschte dingen, doch werk voor haar inwoners en een modern bedrijf. In dagen als deze is een belangrijke uit breiding van een fabriek welke de voedsel voorziening bevordert een gebeurtenis waar aan niet zonder meer voorbijgegaan wordt. Daarom iets verteld over dat Maandag onder groote belangstelling officieel ge opende bedrijf boven aan de Kerkstraat te Zandvoort, waar dampende ketels met een enorme capaciteit de geur van lekkere soep verspreiden en er toe bijdragen dat de uit' her, geheele land binnenstroomende orders ook grootendeels af te leveren zijn. Ja. de Carno soepen- en spijzen aroma, de Carno Soepen- en Kippenpasta en de Carno Braadjus verkregen een goeden naam bij de Hollandsche Huismoeders, bij de Stich tingen en andere inrichtingen, wat een initiatief verklaart om ondanks de oneven wichtige tijden de productie-mogelijkheid tot het dubbele op te voeren. Zoo kunnen de producten van de Carno- fabriek te Zandvoort in steeds meer keu kens hun intocht houden, op voorspraak van hen die op de diverse beurzen en ten toonstellingen in den Carno-Stand of bij kennissen konden keuren, dat wat de huis moeders helpt het eten extra smaak en kracht te geven. Of U in Friesland of in Limburg komt, in Noord-Brabant of in Groningen, de Carno- producten zijn er te verkrijgen. Steeds meerderen gaan er immers om vragen, want het publiek weet het thans 'T SMAAKT GOED WAT VAN DE CARNO ZANDVOORT KOMT. Ook op de Jaarbeurs te'Utrecht is CARNO weer aanwezig. (Adv. Ingez. Med.) WINTERHULPfSNEDERLAND Afd. Haarlem. Wie Winterhulp helpt, steunt zijn naaste De leiding van het bureau voor Winterhulp te Haarlem schrijft onder bovenstaand opschrift: Het Wintel-hulpwerk is op het oogenblik in vol len gang. Aan de eene zijde worden heel belang rijke bedragen, in verband met de bestaande ge zinsbehoeften, uitgekeerd aan hen, die daartoe' een verzoek deden, hetwelk schriftelijk op een daar voor bestemd formulier kan worden gedaan en be zorgd aan het kantoor Gedempte Oude Gradht 47, Ook bij den portier van het Stadhuis zijn aanvraag formulieren verkrijgbaar, evenals aan den politie post Rijksstraatweg 24, Haarlem-Noord. Ter wille van hen, die waardebons ontvangen, wordt daarop niet meer hun naam vermeid, doch wordt volstaan met-het noemen daarop hetzij van, het nummer van hun persoonskaart dan wel van hun administratienummer van de Winterhulp met hun geboortedatum. De winkeliers gelieven hier mede wel rekening te houden en bij twijfel ter ver gelijking naar de persoonskaart te vragen. Iedereen, die met de prijsverhoogingen van de levensartikelen op de hoogte is en datis ieder Haarlemsoh burger, moet voelen hoe groot de zor gen zijn bij het groote. aantal ingezetenen, die van een gering inkomen moeten rondkomen. Wil de plaatselijk directeur met het doen van uitkeeringen kunnen voortgaan, dan is'het noodig, dat iedereen zijn schouders onder het werk zet en daaraan medewerkt. Eenerzijds kan dat gebeuren door persoonlijken inzet als collectant of als mede werker in ander opzicht, anderzijds door een milde gave te geven, die zonder aanziens des persoons, dus zonder dat rekening wordt gehouden met ge loof, ras of politieke gezindte, na onderzoek wordt uitgereikt aan hen, die daarvoor in aanmerking komen. Op het oogenblik wordt met man en macht ge werkt aan het klaarmaken van de lijsten, waarop in de week van 17 tot 22 Maart a.s. de collecte huis aan huis zal worden gehouden. Zooals reeds is ge meld, is hej geven van een bijdrage geheel vrijwil lig. Slechts voor een goed overzicht en voor het ge mak van de collectanten zijn de namen reeds nu op de lijsten ingevuld. Om de belangrijkheid van het collectantenwerk te laten zien, volgen hieronder de wenken, die voor deze categorie van medewerkers door den Directeur-Generaal zijn samengesteld. „Op u rust een groote verantwoordelijkheid, u staat op de voorposten van het groote sociale W. H. N.-werk. Vergeet nooit, dat Winterhulp Nederland het be ginsel van vrijwilligheid tot eiken prijs gehand haafd wil zien. Uw uiterlijke houding als collectant dient be heerscht te zijn. Wees vriendelijk en opgewekt, ook wanneer te leurstellingen niet uitblijven. Uw respect afdwingende houding zal een goe den indruk achterlaten en een volgenden keer zal dit uw taak verlichten. Een goed collectant is hij, die zonder uiterlijken dwang en zonder hinderlijk optreden, met een vriendelijk woord of gebaar, een offer weet te be reiken. U dient een eerlijke zaak en uw persoonlijk in zicht en tact bepalen mede het succes van elke collecte. Tracht anderen te overtuigen om het corps vaste collectanten uit te breiden". Ter wille van het welslagen van deze tweede lij st encollecte doet de directeur van Haarlem nog maals een beroep op het publiek om zich voor deze inzameling op te geven, hetzij door tusschen- komst van hun organisatie, hetzij rechtstreeks aan het. kantoor. Gedempte Oude Gracht 47 (Telefoon no. 20047). Voor hen, die bun bijdrage liever per giro over maken vermelden wij hierbij nogmaals het giro nummer van den plaatselijken penningmeester 395300. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 13 Maart zal de heer K. Ro zendal, evangelist te 's-Gravenhage in de Zui derkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem spreken. Des middags wordt om 3 uur een sa menkomst gehouden De avondsamenkomst begint in afwijking van hetgeen bekend ee- maakt was. om half 8. Donderdag 20 Maart des namiddags spreekt ds. C. J. Hoekendijk, Vrij Evangelisch predikant te Bassum. -

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2