POSTGIRO No's Uit Wilde Gewesten Reizen ee avonturen van Mijnheer Prikkeheen De politie te Veenendaal heeft in het afge- loopen weekeinde een inbraak opgehelderd, welke twee jaar geleden werd gepleegd ten huize van de familie E. in het Geldersche gedeelte van Veenendaal. De buit bedroeg toen 300 gulden en eerst thans heeft de politie door arrestatie van een persoon, die nog meer op zijn kerfstok had, twee andere personen die bij dezen diefstal nauw betrokken waren kunnen arresteeren. In totaal zijn in de afgeloopen week 25 per sonen te Veenendaal -gearresteerd en voor wat het Geldersche gedeelte van Veenendaal betreft, ter beschikking van den officier van justitie in Arnhem, voor wat het Utrechtsche gedeelte be treft ter beschikking van den officier van justitie in Utrecht gesteld. In het bijzonder heeft de Veenendaalsche veld wachter van R. veel misdaden tot klaarheid kun nen brengen. Het begon bij de ontmaskering van een complot om bij Veenendaalsche winkeliers laden te lichten. Daarna kwamen tal van rijwiel diefstallen. aan het licht en naar mate meer en meer personen werden gearresteerd konden ook vele schapen- en kippendiefstallen worden opge helderd. Nu de zuivering in Veenendaal eerst goed is begonnen en 25 inwoners achter slot en grendel zitten, zullen, naar het zich laat aanzien, in den loop van deze week nog wel verschillende andere arrestaties volgen. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Mr. J. Linthorst Homan: „Bouwt aan onze saamhoorigheid door winterhulp". y VOOR DE KINDEREN krijgen schadeloosstelling Herziening van Taxatie en gronduitgifte Onlangs hebben de bewoners van het Land van Vollenhove zich tot den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied gewend met het ver zoek een einde te maken aan de bejegening, waar aan zij met betrekking tot de ontginningswerken hebben blootgestaan. Nadat de eerste bespreking tusschen de leiders van het Ned. Agrarisch Front en de Duitsche auto riteiten was gevoerd, heeft later ook een vertegen woordiger der bevolking aan de besprekingen deel genomen. De Duitsche autoriteiten hebben de be handeling dezer zaak met groote voortvarendheid ter hand genomen, aldus meldt het A.N.P. Na een onderzoek zette de Referenz fiir Finanz und Wirtschaft im Stabe des Reichskommissars dr. Grünewald uiteen, dat in het Land van Vollenhove onrecht is geschied, dat onverwijld dient te worden hersteld, waarmede dr. Schrader, de Beauftragte des Reichskommissars in Overijsel, krachtig in stemde. Beide heeren zullen hiertoe de noodige stappen ondernemen. Zij noodigden, in afwachting hiervan, ir. Nijsingh, rentmeester der Staatsdomei nen te Zwolle, en den heer Reinders, bestuurslid van de N.V. Ontginnlngsrhaatschappij „Land van Vollenhove", uit. onmiddellijk voorbereidingen te treffen, voor de herziening der taxatie en onverwijld uitgifte der beschikbare gronden aan de bewoners. Hierbij zal vooral dienen te worden gelet op het bezwaar der sociaal-economische ont wrichting der bedrijven. Waar mogelijk zal de aan vullende schadeloosstelling dienen te geschieden door terbeschikkingstelling van grond, in andere gevallen door uitkeering in geld. In de tweede plaats zullen de oorspronkelijke bedrijfjes, welke thans met grondgebrek hebben te kampen, zoo spoedig mogelijk worden geholpen aan grond. De hier op het oogenblik voor beschikbare j oppervlakte van 80 HA zal te dien einde dadelijk ter beschikking worden gesteld tegen lagen pacht prijs. Met het oog op de tijdsomstandigheden is het noodig, dat dit land goeddeels als bouwland wordt gebruikt. Naarmate er meer land komt, zal deze uitgifte aan de streekbewoners worden uitgebreid. Ten slotte zal de kolonisatie van het ingepolderde en nog in te polderen gebied zich richten naar de Naar het Amerikaansch van W. Mc. LEOD RAJNE. (Nadruk verboden.) 26) Even later waren ze in veiligheid. Even leunde ze tegen hem aan. een oogenblik half bewusteloos, voor ze haar kracht terug kreeg. Dank u. het is weer over. Ook hij zag spierwit. U hebt mijn leven gered. Dan zijn we quitte, want u hebt het mijne immers ook gered, antwoordde ze met een flauw glimlachje. Hij schudde zijn hoofd. Dat is volstrekt niet hetzelfde, ik deed het maar liep niet het minste gevaar, maai- u hebt uw eigen leven ge waagd om het mijne te redden. Ze zag dat hij bewogen was en dat zijn schrik en ontroering alle sporen van zijn drinken als met een frisschen wind hadden weggevaagd. Ik wist eigenlijk niet dat ik mijn leven waagde, maar ik zag dat u geen erg had in den stier. Ik geloof dat geen tweede vrouw op de we reld dat zou hebben gedaan en dat nog wel voor mij, uw vijandZoo noemt u mij toch, is het niet? Uw vijand Ik weet het niet, maar ik kan bezwaarlijk over u denken als over een vriend, vindt u wel? Laten we daar niet over praten. U hebt mijn leven gered en ik zal mijn schuld eerlijk betalen. Jk heb er niet bij gedacht, dat u in gevaar verkeerde, bekende ze eerlijk. Dat doet er niet toe. Ik zal u zoo gauw mo gelijk naar uw vader terug brengen. Haar oogen lichtten op. Zonder losprijs'1 Ja. U betaalt uw schulden als gentleman. Ik ben nog niet heelemaal een schurk. En wat zullen uw vrienden daarvan zeggen? Zullen ze mij laten gaan? Als ik het wil, ja. Ik wil anders niet dat u door mij in moei lijkheden raakt. Ik raak met in moeilijkheden; als er moei lijkheden komen, zijn die voor hun rekening, zei hij grimmig. Geen van beiden maakte nog een beweging om in huis te gaan. Het meisje voelde een vreemde teederheid in zich opkomen voor dezen man. Het spijt me, zei ze. ik wist eigenlijk niet dat u innerlijk zoo was en beoordeelde u ver keerd. Zijn harde cynische lach klonk luidop. Ik ben toch werkelijk slecht; York Neil is anders, want hij is in den grond een goed man, die den slechten weg op gegaan is. Ik ben een gebo ren misdadiger. Toch is er vandaag iets met me gebeurd. Maar het kan me helaas niet meer ver anderen; daarvoor ben ik veel te ver heen. Maar als u op een goeden dag in de kranten leest, dat Wolf Leroy doodgeschoten is en iedereen zijn meening over mij onomwonden ten beste geeft, moet u toch één ding bedenken: hij was ten opzichte van u geen wolf. Ik zal dat niet vergeten, zei ze en de tranen kwamen in haar oogen. Uit het huis kwam York Neil naar hem toe en het was duidelijk te zien, dat hij iets grappigs te vertellen had. Er wordt naar je gevraagd!, riep hij. Naar mij? Ja, er is bezoek voor je, grinnikte Neil, met duim en hoofd in de richting van het huis wij zend. Wie zijn het? Ga binnen en kijk zelf. Miss Mackenzie volgde den hoofdman in het huis en zag twee mannen. Een van hen was Cork Reilly, die met een Winchester-geweer op zijn knieën zat. De ander had zijn rug naar hen toegekeerd, maar draalde zich om, toen ze binnenkwamen en knikte vriendschappelijk te gen den bandiet. Alice's hart klopte in haar keel, toen ze zag dat het.... Val Collins was. Gedurende de lange stilte, die volgde, keken de beide mannen elkaar strak aan. Wolf Leroy was de eerste, die sprak. Jou vervloekte gek! Zijn donker gelaat ver trok tot een boozen spottenden lach. Ik kom geloof ik, wel heel onverwacht bin nenvallen, meneer Leroy, glimlachte Collins. Leroy klemde zijn tanden op elkaar. Dat zal geen tweeden keer gebeuren, meneer de sheriff. Daar zal ik me maar niet over uitlaten, ant woordde Collins luchtig. Toen zag hij het meisje en liep met uitgestrekte hand op haar af. Ga zitten, zei Reilly plotseling. O, dat komt straks wel; ik moet even deze jonge dame de hand drukken. Dacht je dat ik je uitnoodigde om een gat in mij te boren, Reilly? Hoofdstuk XVH. DINER VOOR DRIE PERSONEN. Wat zoek je hier? Heb ik je niet gewaar schuwd, dat je je met je eigen zaken moest be moeien? begon Leroy. Meneer Leroy, het is geen moment in mijn bol opgekomen, toen ik hier rondzwierf, dat dit hier uw landgoed zou zijn. Dus je was alleen een beetje voor je f,3- zondheid hier buiten aan het rondzwerven? Niet alleen. Ik zocht mademoiselle Macken zie, ik vond haar spoor ongeveer zes mijl van Rocking Chair af en volgde het. Het spoor voerde direct naar de bergen en dat stelde me niet erg gerust. Ik ben mogelijk wat laat ge komen, maar hier ben ik dan per slot en ik zie dat ik zoo van harte welkom ben, dat zelfs mijn vriend Cork me niet wilde laten gaan. Wolf Leroy keerde zich tot Alice. Het is beter als u naar uw kamer gaat, zei hij vrien delijk. O neen, neen, laat me alsjeblieft blijven! U zult toch niet.u zult niet.De woorden stokten in haar keel, maar de ontzetting in haar oogen voltooiden den zin. Hij keek haar diep in de oogen en antwoordde norsch: Dit is iets. waarmee u niets te ma ken hebt, mademoiselle Mackenzie; het is een zaak tusschen ons beiden en ik wensch niet dat u zich hierin mengt. Maar het is verschrikkelijk; laat ik u dan tenminste twee minuten alleen mogen spre ken. Hij schudde zijn hoofd. Dat moet u doen, ik smeek het u. Waartoe zou het dienen? Haar angstige blik ging naar den sterken, zon- verbranden man, die zichzelf in doodsgevaar had gebracht om haar te redden. Zijn sterke blauwe oogen ontmoetten de hare en ze zag er een heldenmoed in, die haar hart met vreugde en trots vervulde. U zult hem niets doen. Laat il; u even al lerlei dingen mogen uitleggen. Neen. Bent u nu alles alweer vergeten? En u hebt gezegd, dat u er a 11 ij d aan zoudt blijven den kenZe fluisterde het bijna. En meteen zag ze dat ze hem overwonnen had. Goed, zei hij en deed een deur open, om haar voor te laten gaan in een andere kamer. Maar ze zag, dat zijn oogen hard als staal wa ren, Begrijpt u dan niet dat hij hier alleen maar is gekomen om mij te redden?" riep ze uit, zoo- dra ze alleen waren. Ziet u dan niet dat het en kel om mij is? Hij kwam heusch niet om uw schuilplaats te ontdekken. Ik weet alleen, dat hij die ontdekt hééft. En als ik hem dus laat gaan, zal hij mannetjes zen den om ons gevangen te nemen. U kunt immers naar Mexico ontvluchten Dat zou ik kunnen, maar dat wil ik niet. Maar waarom niet? Omdat, mademoiselle Mackenzie, het geld dat we uit den trein hebben gestolen, hier ver borgen ligt en ik niet weet waar. En daarom, als Val Collins mij uit Arizona wil jagen, zal ik niet toestaan dat de zon nog eens voor hem opgaat. Ik weet niet wat u bedoelt met dat geld, maar u moet hem laten gaan. U hebt gezegd, dat ik u een dienst heb bewezen Welnu, betaal me nu terug. Hem vrij laten om ons te laten pakken? Als u hem vrijlaat zal hij u geen haarbreed in den weg leggen. Hij lachte sarcastisch. U weet veel van he af, maar hij denkt nu eenmaal, dat het JJ plicht is de wereld te verlossen van individuen a wij. Hij zal nooit rust hebben voor hij ons g pakt heeft of wij hem. Enwe hebben h< nu volkomen in de val. Hij heeft heel goed gewt ten wat hij waagde. Het meisje wrong in wanhoop haar handen Het gaat om zijn leven of om het mijne e niet alleen het mijne, maar om dat van al de se deren ook, vervolgde de bandiet. Zoudt u ee wolf vrij willen laten om al uw schapen op eten? Maar als hij u nu toch belooft Als u denkt van hem een belofte te kunne krijgen, dat hij niets zal doen, nu hij oni schuilplaats heeft ontdekt, hebt u het absoluc mis. Er moet een uitweg gevonden worden, 1 ze wanhopig. Als het u zoo na aan het hart ligt, zal hem een kans geven. Hoe dan? Men beweert dat hij een eerste klas schut ter is en ook ik ben heel vertrouwd met een ge weer. We zullen samen naar de vlakte rijden 8 een mooi plaatsje voor een kerkhof uitzoeken op een stil plekje. Een van ons zal dan leveni terugkeer en en een zal daar blijven, of mogelljl zullen we beiden blijven Ze huiverde. Neen, neen, dat wil ik niet Waarom zegt u de waarheid niet liever Waarom erkent u niet, dat u dien man liefhebt er daarom zoo ellendig over bent? Zeg en erkö het en ik zal hem veilig als een baby met u naa.' Tucson laten gaan. Ze bedekte het gezicht met de handen, maa met twee stappen was hij bij haar en nam ha&' handen weg. De waarheid, beval hij streng. Kan ik zijn leven er mee redden? Hij lachte hard. Wat een melodrama! Ja u kunt het leven van uw geliefde ermee red den. Dapper keek ze hem aan. - Wat u zei is waa4 ik houd van dien man. (Wordt vervolgd.) DINSDAG 11 MAART Ï94Ï Nieuwe Amsterdamsche wethouders. De regeeringscommissaris van Amsterdam, bur gemeester E. J. Voute, heeft de volgende wet houders benoemd en hun het beheer der achter hun namen vermelde afdeelingen opgedragen: De heer Jac. Rustige, die op uitdrukkelijk ver zoek van den regeeringscommissaris zich bereid heeft verklaard het wethoudersdhap voorloopig te blijven vervullen: financiën, bedrijven en han delsinrichtingen. De heer J. H. van der Bend: openbare gezond heid, ziekenhuiswezen, bevolkingsregister, burge- lijke stand en voorts een deel v an maatschappe- lijken steun( gemeentelijke verzorgingshuizen voor ouden van dagen, het weduwenhof. het burger weeshuis, de inrichting voor stadsbestedelingen en de bank van leening) en de keuringsdienst voor waren, die tot nu toe onder afdeeling levensmid-, delen ressorteerde. Ir. C, J. Neiszen: publieke werken en volks huisvesting. Dr. J. Smit: onderwijs, kunsten en wetenschap pen, terwijl dr. Smit tijdelijk zal waarnemen de afdeelingen arbeidszaken, statistiek, levensmidde len (behalve den keuringsdienst van waren), wasch en schoonmaak-, bad- en zweminrichtingen, markt wezen, maatschappelijke steun (behalve het deel dat den heer van der Bend is toegewezen) en de commissie voor de werkloosheidsbestrijding. De heer E. J. Voute heeft het beheer van al- gemeene zaken, politie en brandweer op zich ge nomen. Ir. C. J. NEISZEN. Ir. Neiszen werd geboren op 4 Augustus 1886 te Amsterdam. Hij doorliep de H.B.S. en studeerde vervolgens aan de Technische Hoogeschool te Delft. Tijdens zijn studie vergaarde hij veel practische kennis op fabrieken in het buitenland. Van Juli 1911 tot September 1914 was ir. Neiszen werkzaam als ingenieur bij den gemeentelijken telefoondienst te Amsterdam. Daarna ging hij over in dienst van de gemeentetram te Amsterdam, waar hij tot nu toe de functie van hoofdingenieur afdeelingschef bekleedde. Ir. Neiszpn is dertig jaren in gemeentedienst. Hij is lid Van de verkeerscommissie en werkt thans aan de voorbereiding der afdeeling Amsterdam van het technisch gilde. Ir. Neiszen behoort tot de N. S. B. en is daar li,d van den raad van toelating van kring 39 te Amsterdam. Dr. J. H. VAN DER BEND. Dr. Van der Bend werd 26 April 1890 te Amster dam geboren. Na het doorloopen van het Gerefor meerde Gymnasium volgde zijn studie aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1922 tot arts promoveerde. In de oorlogsjaren 1914 1918 was dr. Van der Bend reserve-luitenant der infanterie. Hij maakte gedurende vijftien jaren deel uit van het bestuur van de afdeeling Amsterdam van „Bosch en Duin' en van de ..Vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekolonïes". Was voorts van 1933 tot 1937 lid der geneeskun dige commissies voor ziekenfondsen „A.Z.A." Se dert 1922 te Amsterdam praktiseerend huisarts. Dr. JOHAN SMIT. Dr. Smit kwam in 1919 als leeraar bij het Mid delbaar Onderwijs te Amsterdam. Gedurende dit leeraarscnap aan de Christelijke H.B.S. studeerde hij letteren, welke studie hij bekroonde met een promotie op proefschrift „Bildérdijk et la France". Toen in 1929 het Hervormd Lyceum zijn poorten opende, werd aan dr. Smit dè leiding toevertrouwd. Als rector van dit lyceum is hij algemeen bekend. Dr. Smit is voorts inspecteur van de scholen voor Christelijk Volksonderwijs te Amsterdam. MR. G. C. J. D. KROPMAN STADSADVOCAAT. Burgemeester E J. Voute heeft volgens de N. R. Crt den afgetreden wethouder mr. G. C. J. D. Kropman tot stadsadvocaat benoemd. Zaagsel werd voor tliee verkocht. Kooper liep er niet in. De Rotterdamsche politie heeft den 39-jarigen W.O., een goeden bekende van de recherche, aan gehouden, die geprobeerd heeft een Schie dammer voor zevenhonderd gulden een kist. zaagsel te verkoopen. De man was Donderdag j.l. In relatie gekomen met A.P. uit Schiedam, dien hij in een café te Rotterdam sprak en wien hij voor vijfhonderd gulden vijfhonderd kilo rozijnen zou leveren. Toen de vijfhonderd gulden betaald waren, deel de hij den kooper mede, dat hij eigenlijk liever thee zou leveren, en tenslotte kwamen de man nen overeen dat een kist met vijftig kilogram thee geleverd zou worden voor den prijs van f 700. De kooper begaf zich den volgenden morgen naar een adres in de Pupillenstraat, waar hem gezegd werd, dat de thee nog niet gearriveerd was. Zaterdag werd hem een dichtgespijkerde en in een lap jute gewikkelde theekist aange boden, waarna men hem vroeg de resteerende f 200 te voldoen. Toen de Schiedammer de kist echter opende bleek deze zaagsel te bevatten. Na aangifte te hebben gedaan herkende hij uit een reeks politie-foto's den verkooper, die spoedig gearresteerd werd. De man zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. HXAKEEM'S DA'GBU.AD" Vijf en twintig arrestaties te Veenendaal. economische volksverheffing. Voortaan zullen n.l. uitsluitend bedrijven van 12 HA worden gesticht en deze bedrijven zullen aan de streekbewoners worden uitgegeven. De financieele bezwaren zullen, zoo noodig, moe ten worden ondervangen door een van overheids wege getroffen credietregeling. Bij de beoordeeling en sanctionneering der plannen zal het Ned. Agra risch Front worden ingeschakeld. Generaal-majoor-tit. G. H. C. Cramer overleden. 's GRAVENHAGE Maandag is op 75-jarigen leeftijd overleden generaal-majoor tit. G. H. C. Cramer. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal Woensdag a.s. om 2.39 uur op „Oud Eik en Duinen" geschieden. Bewoners van Land van Vollenhove Haarlemsche Politierechter „Ook koopers van voedsel zonder bon zullen worden gearresteerd." Officier van Justitie kondig nog strengere straffen aai Dame uit Aerdenhout stond terecht voor den Haarlemschen politierechter. HAARLEM Maandl Hedenmorgen stonden achtereenvolgens voor d politierechter terecht een inwoonster van Aerde hout, een landbouwer uit Limmenen en een e» boer uit Zaandam. In December en Januari had landbouwer aan de dame in Aerdenhout tw kleine varkens geleverd tegen betaling van f en een groote hoeveelheid rundvleesch en rundv tegen betaling van f 200. Op verzoek van de dame leverde de eierbe uit Zaandam haar een partij van meer dan 2 ge eieren. De landbouwer, die het vleesch leven werd onmiddellijk na de inbeslagneming van h pe vleesch ten huize van de dame in Aerdenhout g te arresteerd. Na een maand preventief te hebben g zeten stond hij thans terecht. Hij had het adr van de dame vernomen, en kwam op een dag December bij haar informeeren of zij varken vleesch wilde koopen. Zij zei: „Ja" en toe kwam landbouwer terug met twee varkentjes, die in keuken in een vat ingezouten werden. Later lever! on hij ongeveer 140 pond rundvleesch,en een hoevet heid rundvet. De officier achtte hetgeen hier g beurd is een zeer ernstige benadeeling van de g vr meenschap. Het gaat niet aan dat dergelijke ho de veelheden voedsel aan één gezin ten goede kome bii E'* zullen tegen dit misdrijf dan ook steeds hoog st fen worden opgelegd. Deze verdachte is oi middellijk gearresteerd, omdat hij de verkoopt was. Doch spoedig zal ik ook de koopers laten arresteeren. De eisch van den officier tegen dezen landboi wer luidde: 2 maanden gevangenisstraf met aft van prev. Mr. Tonino bepleitte clementie, doch de politie rechter wilde met den officier meegaan en legt jJe een straf overeenkomstig den eisch op. Hierna stond de dame uit Aerdenhout terech Het bleek dat de eierboer, die haar meer dan 2! eieren had geleverd, zulks op haar verzoek ht gedaan, zoodat zij hier de uitlokster was. De officier wees erop dat de dame, dank het geld, dat zij tot haar beschikking heeft, ten kos van haar medeburgers, heeft kunnen machtig woi den een hoeveelheid voedsel waaronder aantal eieren, welke zelfs zieken met speciale ve gunningen niet kunnen verkrijgen, In verband m het feit dat verd. voor het eerst voor de recht verschijnt wilde de officier nog geen gevangeni straf eischen doch een boete van f 300. Mr. Giltay Veth bepleitte clementie, doch in dit geval sprak de rechter die te kennen g een hoogere straf dan de geëischte in den zin hebben gehad het vonnis conform den eisch u De eierhandelaar uit Zaandam, die als laatste deze zaak terecht stond, werd veroordeeld tot boete van f 25 subs. 10 d. Bij dit vonnis werd aanmerking genomen dat hier geen sprake v van winstmakerij. 108. De „zieners" gaan nu aan den slag En werken waarlijk nacht en dag. Zij turen door hun telescopen. IZij durven op succes nog hopen. Zoolang de Bey hen zoeken laat En hun niet naar 't leven staat. Naar f. A Gouwmcur. Bolton m aronluron van Mlinfl.tr PnHtbnn Trolomng .on Aart van Ewi/k. 107. Naar huis gekeerd, denkt onze Bey. „'k Begrijp het al: 't is tooverij". Hij laat de oude wijzen halen IEn zegt: „GIJ zult mij duur betalen, Als gij niet raadt, wat dit beduidt. Ga heen. gij kent nu mijn besluit." De turfcampagne in de Drentsche venen zal binnenkort beginnen. In een smederij te De Krim worden de machines voor de turffabricage bedrijfsklaar gemaakt. bu (Foto Pax Holland) gil

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6