MENTHOREX UhükdikOuM^ Qemeenteéegtaoüiig^ uaoc 1941 txa&tqesteCd De lof van Amsterdan l.j w i\ u iv i vj 10 iu a jv 1 iy<*l flAAKLJi M'S DAGR LAD VELSEN De tunnelbouw te Vclsen. 15 April aanbesteding van het eerste gedeelte. Naar wij vernemen zal 15 April a.s. de aanbeste ding gehouden worden van het eerste gedeelte van de tunnel onder het Noordzeekanaal te Vel gen. Deze aanbesteding omvat ongeveer het vierde gedeelte van het geheele werk Zij geldt den bouw van het Zuidelijk gedeelte van de verkeers- en de spoorwegtunnel die als één werk zullen worden uitgevoerd. Vergadering van den gemeenteraad. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 18 Maart 1941 des namidddags 3 uur. SANTPOORT VKIJZ. CHR. JONGEREN BOND. Dit jaar herdenkt de plaatselijke afdeeling van den V.C.J.B. haar eerste lustrum. Het ligt in de bedoeling dit feit te vieren o.a. door de opvoe ring van een spel, waaraan alle leden zullen deel nemen. GEREF. KERK. Van Zondag a.s. af zullen de diensten in de Geref. Kerk aanvangen om 9.45 uur en 5.30 uur. CULTI REELE FILM. Zaterdag a.s. wordt in het Verenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk vertoond de bekende Vlaam- 6che film „De Witte". HILLECOM EEN DIENSTBODE DIE EIGEN ZAKEN DREEF. Door de politie is ten huize van een ingezetene bij een aldaar inwonende dienstbode een zeer groote hoeveelheid zeep, zeeppoeder cn wasch- middelen in beslag genomen. De werkgever was van de opslagplaats dezer artikelen in zijn woning totaal onkundig. DIEFSTAL VAN GOUDEN RINGEN. Door den juwelier Roeland is bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een plateau niet 42 gouden ringen. De politie heeft onmiddellijk een uitgeberid onderzoek .ingesteld, terwijl van de vermissing per radio werd kennis gegeven. Er waren ween sporen van braak te vinden. De totale waarde bedraagt pl.m. f 800. BLOEMENDAAL BEGIN VAN BRAND. Hedenmogen tc kwart voor vijf werd de brand weer gealarmeerd voor een begin van brand in het perceel Korte Kleverlaan 5. waar een koffie branderij is gevestigd. Omwonenden hadden een sterke rookontwikkeling geconstateerd. Bij onderzoek bleek dat een partij afval, vermoede lijk door broeiing, in brand was geraakt. Het kostte de brandweer niet veel moeite het vuur in den kiem te smoren. De spuit behoefde geen water te geven. BENNEBROEK Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van den burgemeester inr. K. J. G- Baron van Hardenbroek, verga derde Woensdag de Raad van Bennebroek. Aanwezig waren alle leden. Een eerst een dezer dagen ingekomen stuk, een verzoek van de Sportvereeniging „B.S.M." om su,bsidie in verband met- de slechte finan- cieele positie, wordt op voorstel van B. en W. afgewezen. Zij achten het geen tijd om thans subsidie te verleenen en vreezen bovendien dat andere, eveneens nuttige vereenigingen met eenzelfde verzoek zullen komen. Vervolgens worden vastgesteld de vergoedin gen, bij voorschot over 1941 aan de bijz. scholen te verstrekken t.w. aan de school met den Bijbel f 682, aan de R.K. Meisjesschool f 1675 en aan de jongensschool f 2250. Ingetrokken werd het besluit tot heffing -an opcenten op de hoofdsom der Gemeentefonds belasting voor 1941/42. Ten aanzien van de geldleening voor verbe tering van de Laan is gebleken dat Ged. Staten bezwaar hebben tegen het rentepercentage van 4 l 4. zooals in het Raadsbesluit van 30 Dec. 1940 was bepaald. De rente mag niet hooger z'jn dan 4 1/8 pet. Het is B. en W. gelukt voor dit bedrag telee- nen, zoodat een nieuw besluit genomen kan worden. Aldus geschiedt. Vastgesteld wordt dan dc verordening tot het verleenen van een tijdelijke toelage en van kinderbijslag aan de daarvoor in aanmerking ko mende leden van het gemeente-personeel. De wijziging in de financieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeente heeft het noodig ge maakt de begrooting voor 1941 te herzien. Het ontwerp-besluit wordt vastgesteld. In verband met het buiten werking stellen van de wettelijke bepalingen inzake het capitulan- tenstelsel. wordt besloten eenige wijziging te brengen in de veldwachtersverordening. Eindelijk wordt, na eenige toelichting, beslo ten de rekening 1938 te wijzigen, overeenkom- #iig de opmerkingen van Ged. Staten. Bij dc rondvraag stellen de heeren Diibbis en de Vries, bij monde van eerstgenoemde voor, het salaris van den,. veldwachter Meekenkamp ■uet f 250 te verhoogen. De voorzitter zegt dat hij reeds pogingen tot salarisverhooging van dezen politieman onder nomen heeft. Hij wil den uitslag hiervan af wachten. Na deze toelichting trekken de heeren Dubbis—de Vries hun voorstel in. De heer Lom- merse heeft klachten vernomen over ongedierte ln de gemeentewoningen. De voorzitter zegt onderzoek en voorziening toe. Hierna sluiting AGENDA „Zar Heden: Stadsschouwburg: Essener Stedelijke Opera: und Zimmermann", 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Koi*a Terry" geprolongeerd 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Peer Gynt", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een meisje regeert", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het geheim van luitenant Rune berg", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. VRIJDAG 14 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. Haarlemmermeer: Vergadering van den gemeenteraad, 2 uur - het veilige middel tegen elke verkoudheid 60 cent per potje bij Apothekers en Drogisten M Adv Ingez. Mcd.) Raad Heemstede. Hedenmorgen tien uur kwam de gemeenteraad van Heemstede in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de gemeentebegrooting en die der bedrijven voor 1941. Voorzitter was de burge meester, Jhr. J. P W. van Doorn. DR. DROOG HERDACHT. Terwijl de leden zich van hun zitplaats ver hieven herdacht de Voorzitter het overlijden van oud-wethouder Dr. Droog. „Nog kort ge leden", zei spreker, „mochten wij hem bij zijn af scheid bedanken voor alles was hij voor de ge meente Heemstede gedaan heeft. We hebben toen de hoop uitgesproken, dat hij nog vele jaren van den bloei zijner gemeente getuige mocht zijn en dat hij nog veel in het belang van Heemstede zou mogen doen. Helaas, heeft dit niet zoo mogen zijn; hij is heengegaan en heeft een ledige plaats in vele kringen achtergelaten. Wij zullen aan hem blijven denken als aan den man, die zeer veel in het belang van de gemeente heeft gedaan". LEGATEN VAN DR. DROOG. De Voorzitter deelde mede, dat Dr. Droog twee legaten.van elk f 250 aan de gemeente heeft vermaakt, namelijk voor het doen vervaardigen van een monumentale versiering voor het Gezond- beidshuis en voor een geschiedkundig overzicht van de gemeente Heemstede; voor een monument of voor het oprichten van een instituut voor het bewaren van geschiedkundige voorwerpen te Heemstede Deze geschenken werden onder applaus aan vaard Alvorens met de begrooting te beginnen, werden eerst eenige gewone agendapunten behandeld. HAMERSTUKKEN. De volgende agendapunten werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Onderhandsche verpachting van weiland nabij Cruquiusweg en Heemsteedsche Kanaal. Tijdelijke toelage aan gemeentepersoneel. Tijde lijke toelage aan politiepersoneel. 6e wijziging ver ordening gemeentepolitie. Kindertoelage aan ge meentepersoneel. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer R ij k e s opende de algemeene beschou wingen over de gemeentebegrooting. Hij noemde deze begroeting een zeer bijzondere, evenals de tijd is. Ayaarin we leven. Hij meent, dat Heemstede een belangrijke plaats in het openbare leven zal blijven innemen. Men zal zich moeten blijven bedruipen zonder schokkende nadeelen voor de burgerij. Hij bracht dank aan B. en W. en aan het gemeente- personeel voor het verrichte werk in moeilijke tij den. De financieele positie zal moeilijk blijven. Toch hoopte hij, dat zooveel mogelijk in het belang van de inwoners zal worden gedaan, zooals het beschik baar stellen van een stukje gemeentegrond aan de ingezetenen voor het telen van groente, het oprich ten va.n een Centrale Keiiken en van een installa tie voor het leveren tegen goedkoopen prijs van heet water, en het oprichten van een brikettenfa briek. Ook vroeg hij de blijvende belangstelling van B. en W. voor den woningbouw en voor de kwali teit van het gas. De heer Van der Erf onderstreept de dank woorden van den heer Rijkes aan B. en W. en het personeel. Ook deze spreker schetste de moei lijke tijdsomstandigheden en wekte allen op mee te werken aan den opbouw van een nieuwe maat schappij, want de oude dreigt ten onder te gaan. „Uit veel kwaad moet het goede geboren worden: fouten, gebreken en geschillen moeten worden weggewerkt. De werkverruiming moet worden be vorderd, evenals het vestigen van industrieën. Met een beetje goeden wil kunnen op enkele punten in de gemeente nog wel een industrie gevestigd wor den, als zij tenminste komen willen". Ook bepleitte hij het heffen van tarieven der bedrijven naar draagkracht. Als we allen de handen ineen slaan, zal men later kunnen zeggen, dat men groote moei lijkheden heeft overwonnen. De voorzitter dankte de heeren Rijkes en Van der Erf voor den lof aan B. en W. aan het ge meentepersoneel toegebracht. Spreker kon zelf wei nig doen aan de samenstelling van deze begrootmg, maar ook hij dankte de wethouders en de ambtena ren voor hun werk. Wethouder Van U n e n heeft met de directie van het gasbedrijf besprekingen gevoerd. Nu het blijkt, dat de rantsoeneering van gas erg is mee gevallen, oordeelden B. en W. 't economisch nog niet noodig met wagens met heet water door de gemeente te laten rijden. Wanneer het eventueel met het le veren van gas mis zal loopen zullen B. en W. met voorstellen komen. Het maken van een briket tenfabriek is niet zoo eenvoudig: dat stuit op vele technische moeilijkheden. Wat de kwaliteit van het gas betreft, deelde hij mede, dat de calorische waarde van het gas den eenen keer van Haarlem beter was en den anderen keer van Heemstede Daar is niet veel aan te doen. Voor de vestiging van industrieën bestaan wel eenige bezwaren. Toch zullen B. en W., als het noodig blijkt, gaarne mee werken en er met belangstelling naar uitzien. Ta rieven naar draagkracht bestaan eigenlijk al in Heemstede. Vele kleine gebruikers betalen niet den kostprijs. De winst komt van de middelmatige en groote verbruikers. B. en W. zijn er op uit, de prij zen voor de eerste levensbehoeften zoo laag mo gelijk te houden. Wethouder Jonckbloedt kon zich met veel vereenigen wat de heer Van Unen geantwoord heeft. B. en W. hebben ten aanzien van volkstuin tjes reeds veel gedaan. Er zijn 61 volkstuintjes uit gegeven. Particuliere werken niet voldoende mee. Het stichten van een Centrale Keuken zullen B. en W. overwegen, maar wegens de moeilijkheden kun nen zij geen belofte doen. Wel kunnen zij de pret tige mededeeling doen, dat uit Den Haag de boodschap is gekomen, dat het bouwen van twaalf huisjes voor ouden van dagen kan doorgaan. Wethouder Jhr. Van de Poll verdedigde het financieele beleid van B. en W. Deze begrooting gaf veel zorg. Daarom wilde spreker ook zijner zijds de ambtenaren danken voor hun werk; de begrooting is gelukkig sluitend gemaakt kunnen worden. De heer Kamerbeek merkte op. dat hij hei door B. en W. verrichte werk niet beter had kunnen doen. Heemstede komt voor het vestigen van in dustrieën alleen bij misschien hooge uitzondering in aanmerking. Spreker voelde er veel voor, de reserve der bedrijven te verhoogen en de tarieven voor de minst-draagkrachtigen en de groote ge zinnen te verlagen. Naarmate het gezin grooter is moeten de tarieven vastgesteld worden. Hij hoopte, dat B. en W. een middel zullen weten te vinden, om bij eventueele gasprijsverhooging aan de be langen der groote gezinnen te denken. Spreker 'be treurde het, dat geen enkel raadslid eenige weken geleden zijn daartoe strekkend voorstel gesteund heeft. De begroetingen der Bedrijven en Openbare Werken werden daarop zonder discussie of hoof delijke stemming goedgekeurd. Bij post 293 van de gemeentebegrooting be pleitte de heer De T e 11 o een verhooging der subsidies aan de Poliiieschietvereenigingen te ver hoogen van f 250 tot f 300. Wethouder Jhr Van dc Poll gaf in over weging, cjit nog even nader te bekijken en aan het einde van het jaar eventueel een beslissing te nemen. De heer De Te 11 o vereenigde zich hiermede. De heer Bakhuizen van den Brink had een uitgaafpost voor deelneming aan het be kende Streekplan gemist. Hij vroeg daar inlichtin gen óver. Wethouder Jhr Van de Poll antwoordde, dat dit niet mogelijk was, omdat de kosten nog niet bekend zijn. De heer De T e 11 o vroeg meer voorlichting over den dienst van Openbare Werken, speciaal wat de bouwpolitie betreft. De heer Van derLinden wenschte hetzelfde. De heer Van der Erf verklaard het eens te zijn met de meening van den heer De Tello, dat eventueele benoemingen een soort opschuiving moet plaats hebben. Die promotie mag alleen gebeuren, als dit in het belang van het bedrijf is. Allereerst moet op de bekwaamheid gedacht worden. Met dit laatste verklaarde wethouder Jonck bloedt het eens te zijn. Spreker voelde er niets voor, een klachtenlijstje samen te stellen; wel zei hij toe, belangrijke kwesties ter kennis van de betrokken commissies te zullen brengen. De heer De Tello besprak de lichamelijke op voeding van de schooljeugd. Dit moet goed ge beuren. De leerlingen moeten een beoorlijke uit rusting hebben, vooral wat schoeisel betreft. Ook de onderwijskrachten moeten bevoegd zijn; een uitstekend onderwijzer voor het gewone onderwijs is niet altijd geschikt voor het geven van onder richt in lichamelijke opvoeding. Spreker vroeg, of B. en W. er hun aandacht aan willen besteden. Wethouder V a n U n e n antwoordde dat tc Heem stede in alle klassen van-u.l.o.-scholen gymnastiek onderwijs door bevoegde krachten wordt gegeven. In de lagere scholen wordt dit voor de laagste vier klassen door gewone onderwijzers gedaan en voor de twee hoogste klassen door vrijwel bevoegde krachten. Heemstede voldoet geheel aan de richt lijnen, door Den Haag gegeven. Er zijn nu ook' veel moeilijkheden, o.a. het tijdelijk gebrek aan lokalen. Een centraal gymnastieklokaal geeft aanleiding tot veel bezwaren, o.a. de afstand, dien de kinderen van de verschillende scholen moeten afleggen. B. en W. bekijken deze zaak heel ernstig. De gemeentebegrooting werd eveneens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. GOEDKOOP VOEDSEL TE HEEMSTEDE B. en W. stellen voor, een bedrag van 2000.be schikbaar te stellen voor het verstrekken van goed koop voedsel aan de bevolking. Het eten zou van de Centrale Keuken te Haarlem betrokken worden. De heer R ij k e s vond den afstand te groot. Hij acht het beter, zelf een Centrale Keuken te stichten, zoo dicht mogelijk bij de gebruikers. Wethouder Jonckbloedt merkte op, dat het eten tijdens het vervoer niet koud kan worden. Heemstede kan zelf geen vergunning krijgen voor het stichten van een Centrale Keuken. Het is zoo eco nomisch mogelijk, het voedsel van Haarlem te be trekken. De heer VanderErf vroeg, of het voedsel van Haarlem goed is. Hij had van Haarlemmers klach ten gehoord. De Voorzitter antwoordde, dat hij vernomen had, dat het eten goed is. Dit werd door wethouder Jonckbloedt bevestigd. Dr. Mulder: „Smaken verschillen!" Het voorstel werd goedgekeurd BENOEMING Tot onderwijzer aan de Bronsteeschool voor U.L.O. werd benoemd de heer A. Meilink te Amsterdam. e overige agendapunten gingen onder den hamer door. (De zitting duurt voort.) VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. In de plaats van mr. A. J. Backer, die als voorzitter der afd. Heemstede van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming is afgetre den is tot tijdelijk voorzitter benoemd de heer N. Visser te Heemstede. GEMEENTEAVOND NED. HERV. GEMEENTE Ter gelegenheid van de voorjaarszendingsweek wordt Vrijdag 14 dezer in de kerk op het Wilhel- minaplein te half acht een Gemeenteavond voor de Zending gehouden. BEVERWIJK Het 25-jarig bestaan van D. O. K. Druk bezochte receptie. Gelukwenschen van het gemeentebestuur. Voor de receptie, die de Beverwijksche Kracht- sportvereeniging D.O.K. Woensdagavond ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan in restaurant „Meerenstein" hield, bestond zeer veel belang stelling, een bewijs welk een groote plaats de jubileerende vereeniging in het sportleven van onze plaats inneemt. De voorzitter, de heer P. Schelvis wees er in zijn welkomstwoord, waarin hij inzonderheid de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens en de afge vaardigde van de N.K.S.B. verwelkomde, dat de vereeniging 25 jaar geleden onder vrijwel dezelfde omstandigheden werd opgericht, als waarin zij nu verkeert. Gedurende de bestaansjaren is het pad niet over rozen maar wel meest over doorns gegaan, maar dank zij de uitstekende verhouding konden steeds de klippen omzeild worden. Veel is in deze jaren gedaan voor de lichamelijke opvoeding. Spj. hoopte, dat in de toekomst ook het worstelen en gewichtheffen eens een deel zouden uitmaken van de schoolroosteis. Dit zoo een prachtig? stap vooruit zijn. Tenslotte uitte spr. den wensch dat D.O.K. nog eens door de gemeente in staat gesteld zou worden een goed oefenlokaal te betrekken. De burgemeester stelde het zeer op prijs de jubileerende vereeniging te complimenteeren en terecht is er aanleiding gevonden deze mijlpaal te vieren. En vooral omdat deze vereeniging zoo veel heeft bijgedragen aan het sportleven in Beverwijk naar buiten. Spr. heiinnerde aan de vorige huldiging en hoopte dat in de toekomst nog vele lauweren geoogst zouden worden. De afgevaardigde van „K.D.O." uit Amsterdam herinnerde aan de vriendschapsbanden, die reeds van de oprichting af dateeren. Namens de N.K.S.B. sprak de heer J. C. Schef- fer. Hij merkte op, dat de weg die D.O.K. heeft bewandeld vaak moeilijk is geweest, maar nooit is de energie van de leiders van deze vereeniging verflauwd. Achtereenvolgens voerden toen nog het woord de afgevaardigden van de H.K.V. Achilles, U.D..I., uit Den Haag en de heer H. J. Blaauw, leeraar in de lichamelijke opvoeding, alhier, die onder een toepasselijk woord een gong overhandigde. Voorts voerden nog het woord de heeren M. Lindner, voorzittter van De Kennemers, G. Gra- pendaal, voorzitter van Beverwijk, L. Blaauw, voorzitter van het mannenkoor „Zanglust", G. Verhorst, voorzitter van de Beverwijksche Har moniekapel, J. Maenhout, voorzittter" van het Vischcollege ,,'t Karpertje", de heer R. Schram namens de R.K. Sportvereeniging „D.E.M.", K. Prent voor de supportersvereniging „Rood Zwart" en Ch. Hart, directeur van het Kennemer Theater. Alle sprekers lieten hun gelukwenschen verge zeld gaan van bloemen of een enveloppe met in houd. Van de Beverwijksche Gymnastiekvereni ging „Turnlust" en van „De Halter" uit Zaandam waren schriftelijke gelukwenschen ingekomen en zeiden het verder ook met bloemen. De voorzitter uitte hartelijke woorden van dank voor de vele felicitaties en geschenken en zegde toe dat D.O.K. alles in het werk zal stellen om de vereniging weer op het oude peil te krijgen, waarop zij heeft gestaan. Coöp. Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" in 1940. Winstsaldo ƒ5164.99. Aan. het jaarverslag van den secretaris, den heer Joh. Gertenbach over de Coöp. Boeren leenbank „Wijk aan Zee en Duin" over 1940 heb ben wij het volgende ontleend: Natuurlijk is de invloed van de gewijzigde om standigheden op den gang van zaken bij de Boe renleenbanken duidelijk te bemerken. Groote opvragingen van spaargelden kwamen echter niet voor. Het vele geld, dat vrij kwam, werd gebruikt voor aflossing van credieten in loopende reke ning. Na September vertoonden ook de spaar gelden eenige stijging. Li samenwerking met de Centrale Bank te Eindhoven, het Centraal Bureau te Rotterdam en andere organisaties op landbouwgebied werd door de Centrale Bank .te Utrecht het „Alge meen PlattelandsMolestverzekeringfonds" in het leven geroepen. Het doel hiervan was, zich te vrijwaren tegen schade, tengevolge van oor logshandelingen ontstaan. Wij kunnen thans zeggen, dat deze instelling tot een succes is ge worden. Door het overlijden van den voorzitter van -n Raad van Toezicht, den heer H. de Vries, leed de Bank, evenals zijn nagelaten betrekkingen, een zwaar verlies. Wij betreuren in hem en eerlijk en rechtvaardig bestuurslid. Het aantal leden bedroeg op 31 December 1049: 312. De Balans. De balans vermeldt de volgende bedragen: Bezittingen: kas f 13.557,69, uitstaande voor schotten f 2603,84, te goed in loopende rekening: rekeninghouders f 403.145,57, Centrale Bank f 81.994,42, Aandeelen Centrale Bank f 130, vaste goederen f 17.001, meubilair f 1, postrekening f 1144,86, voorschotten f 25,90. Schulden: de Spaarbank f 407.953,18, schuld in loopende rekening: rekeninghouders f 54.557,93 reservefonds f 53.928,71, saldo winst f 3164,99. De balans sluit met een eindbedrag van f 519.604,28. IJMUIDEN Jaarvergadering „In Veilige Haven". Woensdagavond heeft de Speeltuinvereeniging „In Veilige Haven haar jaarvergadering gehou den in het clubgebouw. De voorzitter, de heer S. Kluft, wees er in zijn openingswoord op. dat het weer hetzelfde groepje leden is, dat in andere jaren de vergadering bijwoont. Hij zag in deze geringe opkomst evenwel een bewijs, dat de leden met de leiding tevreden zijn. De toestand der vereeniging is gezond. Met het clubwerk gaat het in het algemeen in stijgende lijn. Namens het be stuur bracht de voorzitter dank aan de leiders van de club, die hun vrijen tijd aan het clubwerk geven. Spreker had gemeend, wegens zijn verhui zing naar Velsen-Noord als voorzitter te moeten bedanken. Het bestuur wist echter de bezwaren weg te cijferen. De mededeeling, dat de voorzitter op zijn post bleef, werd met een luid applaus be groet. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 176 bedraagt In Juli 1940 was het tien jaar geleden, dat de voorzitter werd be noemd. Li verband met de omstandigheden kon dit jubileum echter niet gevierd worden. Het jaar verslag van de penningmeesteres, mevrouw Reek, was eveneens gunstig. Ook het bouwfonds liet een gunstig saldo zien. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat me vrouw Reek en de heeren P. v. d Braber en P. Kwast zonder tegencandidaten herkozen werden. Nadat de voorzitter de vergadering gesloten had, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. ONDERHOUDSWERKEN NOORDZEEKANAAL. Het onderhouden van de werken van het Noordzeeka.naal gedurende 1941 is gegund aan J. v. d. Vlies te Sliedrecht voor f 123.900 de beide perceelen. Trawlers van „De Vein" worden klaargemaakt. Zooals wij reeds hebben gemeld, zijn eenige reeders bezig, een aantal trawlers voor de "is- scherij klaar te maken, waardoor er weer wat bedrijvigheid aan de Visschershaven is ont staan. Voordoopig is het ln hoofdzaak „De Vem", die eenige booten uitgerust. Dit zijn de Mary IJM. 189. Martha IJM. 165. Derika 5 IJM, 418. Derika 7 IJM. 417 en Sumatra IJM. 283. Verder wordt ook de Olympia IJM. 111 voor de vaart in ge reedheid gebracht. DS. L. LAGERWEY. Ds. L. Lagerwey, predikant bij de Ned. H gemeente alhier, staat op het drietal te Arnhei de vac. van ds. H. O. Roscam Abbing aldaar. (Bovenstaande is reeds in een deel van onze vt oplaag opgenomen.) Het zoo juist verschenen nieuwe nummer het Duitsche tijdschrift ..Freude und Arbeit" b eon met een twaalftal kleurenfotos verlucht kei over ons Amsterdam, de hoofdstad van onj derland, waarop iedere Nederlander terecht tix is.. Daaraan ontleenen wij het volgende: Een straatliedje zegt: „Amsterdam, d'r is stad, die ook maar even aan je tippen kan' Amsterdammers zijn aan hun stad gehecht, en terecht! Zij is veel kleiner dan steden als Be: Brussel of Parijs, maar ze herbergt binnen wallen zoo'n schat aan mooie bezienswaard! den, dat zij wijd en zijd beroemd is en ieder uit alle deelen der wereld een stroom van tcx ton tot zich trekt. Het eerste, wat den vreemdeling opvalt, 7.0 hij zijn schreden buiten het prachtige, momw tale Centraal-Station zet, is de typische waarop de stad gebouwd is. Men kan dit het beste vergelijken met een h ijzer, of een spinneweb, dat door najaarsstorm één zijde gedeeltelijk is kapot gewaaid. Het is tuurlijk sleéhts de oude stad, welke dezen v vertoont: ze heeft dezen te danken aan haar a eerste ontstaan, lange jaren geleden, toen landslieden besloten een dam te leggen om he viertje „de Aemstel", waardoor het onaanzien visschersdorpje „Aemstelredaem" ontstond. Heel spoedig groeide het plaatsje, dank zij gunstige ligging aan de Zuiderzee, en het ven al spoedig stadsrechten, hetgeen den Heeren Aemstel toestond, pallissaden en grachten het grondgebied aan te brengen, om het te be ligen tegen rondzwervende bandieten en zelfs gen zeeroovers, die zich van tijd tot tijd verst ten de Zuiderzee op te varen, om overal op tochten te gaan rooven en branden. Op oude beeldingen ziet men dan ook een dubbele rij p voor de stad in het IJ staan Vele malen werd het stadje uitgebreid en malen werd een nieuwe gracht gegraven, totda veiligheid in de vorige eeuw dusdanig verzei werd, dat de grachten overbodig waren gewo: en de stad zich nu vrij naar alle kanten kon breiden. We gaan eens op speurtocht langs de grad om een tip van dien sluier van het verleden 0 lichten en zoeken dan natuurlijk eerst Waterkant op: daar staat op de Prins Hendrikk de vroegere wallekant van het IJ, waarvoor ti op een kunstmatig eiland het groote Centraal- tion ligt, de Schreierstoren, een onaanzienlijk pleisterd, uit het niet bepaald frisch rieki grachtwater oprijzend gebouwtje, dat ons, ni< genstaande ziin onbelangrijk uiterlijk, machtig te vertellen heeft. Hier was het, dat de matn monsterden voor die lange avontuurlijke tod naar onbekend gebied: van hier vertrokken z\ hier kwamen zij ook weer terug. Eenige honderden meters verder op de kade, Oostelijke richting, aan de overzijde van de 0 Schans, waar de Montelbaenstoren staat te d: men van lange jaren van weleer, bevinden zid pakhuizen van de „Vereenigde Oost-Indische C pagnie", de machtige maatschappij, welke eer de alleenvaart op Indië bezat. We keeren op onze schreden terug en volgen het smalle grachtje, dat bij den Schreiers to rei het IJ uitmondt, de stad in. Onze weg vervolg komen we even verder aan de „Oudekerk"; draagt ook zij haar naam met eere. Hoog vei ze haar ouden grijzen kop boven de tallooze ti geveltjes: rust gaat van haar uit. Een dikke h derd meters verder steekt een klein spits tore precies boven een zware houten deur uit, als aan den rechterkant een smal steegje inkijken, besluiten eens door die deur te gaan en te zien, zidh daarachter bevindt. We komen op een plein geheel omringd door allerlei oude, kleine huk met vap die mooie gevelsteentjes er in. Ski twee uitgangen, gevormd door kleine poorten, schaffen de verbinding met de buitenwereld. We zijn op het „Begijnenhofje". Hier slij vele oudjes rustig hun laatste levensjaren. Op hofje woonde ook Vondel op het laatst van leven en nog is de houten, bewerkte erker zien, waarin hij zijn vele gedichten schreef, wijl 'een late namiddagzon door de kleine in gevatte ruitjes een raadselachtig, groen licht zijn tanige vingers liet spelen. We gaan verder en belanden op één der moo grachten, de „Heerengracht". Wat gaat er deze grachten, met hun majestueze heerenhui! een aparte sfeer uit! Boven ons hoofd, in zoo'n grappig eeuwen geveltje, zien wij een vierkanten gelen steen gebracht Daarop afgebeeld staat een zwart pa dat vier kleine, roodgekleurde mannetjes dra die elk een schild voor zich houden. Het is afbeelding van de legende van de Vier Hee kinderen, die gezeten op hun wonderpi „Bayard", iederen moeilijken strijd met su< wisten te ontvlieden. Van dergelijke gevelsteenen bezit de stad honderden, welke, als een huisje wordt afgebro) door een speciale vereeniging worden aangeko en in één der muren van het oude weeshuis den gemetseld. Voorts dient nog genoemd te worden het 0 Amsterdamsche raadhuis, thans Koninklijk pa Toen de stad ontzaglijk rijk geworden was. si den Amsterdammers de weelde naar het ho en zij lieten een pracht van een raadhuis zetten, dat eigenlijk te mooi was om erin te loc of te vergaderen en dat laatste deden ze n wat graag, onder het genieten van een grex roemer Spaanschen wijnBoven op het n sale bouwwerk, dat door duizenden heipalen w gestut, staat een klein torentje met een kop< dak: het is uit dit torentje, dat de beiaari sinds jaar en dag op gezette tijden de mooie ken over de aloude stad luidt. Alles aan het nu gebouw is ln weldadige harmonie met het geh Zoo valt er nog veel meer op te noemen, z<x het „Rembrandt-huys", waar de wereldberoei schilder Rembrandt leefde en werkte, of „Huys aan de Drie Grachten", en nog zoo andere. Het Amsterdam van thans biedt nog ev veel interessante dingen als in het verleden! BURGERLIJKE STAM HAARLEM, 12 Maart 1! Ondertrouwd: 12 Maart: P. H. F. Dazert en J. M. Knape; J. A. Baars en C. M. Hamans, R. Ko mans en M. C. Grosz; W. N. L. Molekamp en Stam, A. Winands en S. E. Moorman: J. G. ger en C F. Kruijff, A. Kooijman en C. Overdi C. A. Hardebil en E. Smolders; C. Beek en, Hoogkemer; E. R. de Haas en E. J. Diepenhorst: H. van den Eijkhof en S. Hendrikse; P. A. A. I gielsen en M. T. Brave. Gehuwd: 12 Maart: L. Veltmeijer en J. Verste G. W. van der Werff en A. H. T. Verblakt. Bevallen: 11 Maart: J. M. PetersReusink, d. EerhartVermeulen, d., P J. van de Kamp— den Bos. z„ 12 Maart: J. C. Schippers—Wusten. Overleden: 10 Maart: O. C. E. W. Hartmann. I' Tulpenstraat: H „6 m„ d. van S. van der Kamp. lensostraat

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10