Haarlem s Dagblad r Rijkscommissaris sprak te Amsterdam Smokkelhandel ontdekt Haarlem in 1940 Artikelen enz. Rollade. Nachtelijke luchtaanvallen op Liverpool 58e JAARGANG No. 17710 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 13 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco por post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40 Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17^. Groentjes zie rubriek. Uit de Statistische Gegevens. In de Statistische Gegevens die door de ge meente Haarlem worden uitgegeven vinden wij belangrijke cijfers over 1940. Dat de bevolking van Haarlem in dat jaar steeg van 140.468 tot 142.965 zielen hebben wij reeds medegedeeld. Er waren bij den aanvang van dit nieuwe jaar 74414 vrouwen en 68281 mannen. De cijfers over geboorte, sterfte, vestiging en vertrek waren berekend over 1000 inwoners: 1940 1939 Geboorte 17.8 17.0 Sterfte 9.7 8.3 Vestiging 69.7 76.4 Vertrek 62.2 63.8 Daaruit blijkt dus dat het geboortecijfer (verge leken bij 1939) iets naar boven gegaan is. Daar tegenover staat dat ook het sterftecijfer hoog er is. Zoowel de cijfers over vertrek als vestiging zijn naar beneden gegaan, blijkbaar een gevolg van de schaarschte die er in woningen komt. HAARLEM EN DE RAND GEMEENTEN. Ook in het afgeloopen jaar is er nog al heen en weer getrokken, 603 Bloemendalers vestigden zich in 1940 te Haarlem, terwijl 597 Haarlemmers Bloemendaal tot nieuwe woonplaats kozen. De winst voor Haarlem was dus 6, terwijl 1939 voor Bloemendaal een winst opleverde van niet minder dan 228. Uit Heemstede kwamen 581 menschen, terwijl er uit Haarlem 589 heen gingen Een verlies voor Haarlem dus van 8, maar 1939 gaf een verlies van 62. Haarlem boekte in 1940 op Velsen een winst van 169 (493 tegen 324) tegen 9 in 1939. Men kan dus zeggen dat Haarlem In 1940 geen Inwoners meer aan de randgemeenten verloor. De trek naar de buitengemeenten Is dus belangrijk minder geworden. Dit jaar verhuisden 1615 Amsterdammers naar Haarlem, terwijl 1313 Haarlemmers in Amsterdam gingen wonen. Een saldo dus voor Haarlem van 312. Het saldo over 1939 was evenwel 439. De vestiging van Amsterdammers te Haarlem is dus iets kleiner geworden. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ia 1940 kwamen te Haarlem voor 195 gevallen ^an roodvonk (1939: 225). 9 van diphterie (1939:3) en 4 van typhus (1939: 2). AANTAL WERKLOOZJEN. De werkloozencijfers loopen slechts tot October 1940 Toen waren er 3721 werkloozen tegen 4666 in October 1939. Een vermindering dus van 945. Naar leeftijd waren de werkloozen alsvolgt ver deeld: 14—17 jaar220 1830 jaar 891 31—64 jaar 2459 65 jaar en ouder 151 De verdeeling naar de ambachten was: Oct. '40 Oct. '39 Handels- en kantooi-bedienden522 552 Metaalbewerkers 30 580 Bouwvak 97 1157 Grafische vakken59 117 Fabrieks- en transportarbeiders 1046 1534 Land- en tuinbouw87 143 Andere beroepen 580 583 Het aantal werklooze metaalbewerkers is dus sterk verminderd, evenals dat, van de bouwvakai'beiders. Aan valide werkloozen werd in 1940 f 2.434.726 Steun uitgekeerd, tegen 2.702 276 in 1939. Eind November 1940 waren 1597 werkloozen ge heel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente te werk gesteld. Een jaar geleden waren er dit slechts 478. DE POLITIE. De politie maakte 116 processen-verbaal wegens overtredingen van de Arbeids- en de Veiligheids wet (1939: 225). 18 voor de Drankwet (1939: 20), 12119 wegens overtreding der Verkeersbepalingen (1939: 8817), 87 voor de Winkelsluiting. 2555 voor overtreding van andere verordeningen (1939: 2289) en 2224 wegens misdrijven (1939: 1315). Vóóral het aantal processen-verbaal wegens overtreding der Verkecrsvoorschriften is zeer sterk gestegen. DE GEMEENTEBEDRIJVEN. De Haarlemsche gasfabriek verkocht in 1940 24.852.147 M3. gas, tegen 22.796.774 M3. in 1939. Een stijging dus van 2.055.373 M3. of ongeveer 9 procent. Het electriciteitsbedrijf leverde in 1940 af: 38.331.060 KWU. tegen 40.722.422 in 1939. Dit is dus een vermindering van 2.491.360 KWU. of ruim 6 procent. Dit is natuurlijk een gevolg van de verlenging van den zomertijd, verplichte verduistering, enz. Alleen voor de openbare verliohting werd 930.413 KWU. minder verbruikt. De waterleiding pompte in 1940 2.246.829 M3. op tegen 2.286.141 in 1939. DE SCHOLEN. De openbare lagere scholen werden in Dec. 1940 bezocht door 6716 kinderen, de bijzondere scholen door 11337. Over 1939 waren deze cijfers 6739 en 11291. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Rollade pag. 1 Haarlem in 1940 pag. 1 De vliegende fiscus. pag. 3 B. K.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van de huisvrouw. pag. 3 D.: De poëzie der bloemennamen. pag. 3 Indrukken van de Jaarbeurs, pag. 3 L.: De bodemproductie moet stijgen. pag. 5 Zandvoort's verwachtingen voor het a.s. seizoen pag 9. J (Een schoenmaker uit Los Angeles, genaamd Johann Balans heeft reeds voor de tweede maal een tocht op rolschaatsen door Amerika volbracht, waarbij hij met een gemiddelde van 750 KJtf. per week ongeveer 10.000 K.M. aflegde). Die schoenmaker hield zich heel slecht aan zijn leest, Maar zoo zijn er meermalen eerder geweest, De reden aan dezen wat aandacht te wijden Ligt meer in zijn hartstocht voor rolschaatsenrijden. Daar hield hij .het schoenlappen niet meer bij vol, Zijn hart trok te zeer naar een anderen rol, Toen heeft hij de schoenen de schoenen gelaten En ging aan den rol door Amerika's staten. Wel honderd en meer kilometers per dag Sportief ook een stuk dat genoemd worden mag. Een krachttoer die echter ook weer is te snappen, Want wat zou een schoenmaker niet kunnen lappen Hij rolde een berg over, dan door een dal, Hij rolde zoo nu en dan weieens ten val, Hij rolde in zonlicht en rolde in regen, Hij rolde langs mooie en leelijke wegen, Hij rolde van 't eene in 't andere uur, Genietend van sport en de vrije natuur, Zoo rolde en rolde hij meter na meter Dag in en dag uit en verlangde niet beter, Zoo leek hem het leven het allermeest waard, Als rollende steen -die geen mossen vergaart Misschien zal zijn denkbeeld ook andren bekoren, Die weieens hun lust in hun leesten verloren, Dien liefhebbers raad ik ten stelligste aan, Om toch niet te gauw op dat rolpad te gaan Iets anders is, of het niet wijs is te leeren, Om rolschaatsenrijdend bekwaam te verkeeren. Want dreigt voor den fietser een fiets zonder band, Misschien maakt de rolschaats dan school in ons land. P. GASUS. Gestolen goederen te Heemstede, Haarlem, en Beverwijk achterhaald Inbreker en smokkelaars gearresteerd Dinsdag is door de politie, afd. distributie- controle, van Heemstede, een melkrijder v. Z. uit Haarlem aangehouden. Bij controle werd in een der melkbussen een zak aangetroffen inhoudende ongeveer 25 K.G. kol'fieboonen. In verband hiermede werd de melkrijder aan gehouden en bij verhoor bleek dat de knecht van v. Z., zekere Th. P. ook in de zaak betrokken was, daar deze de koffie a f 6 verkocht aan J. V., kap per te Haarlem. In samenwerking met de Haarlemsche politie werd direct een onderzoek ten huize van den melkrijder en diens knecht, die bij hem inwoont ingesteld, met als resultaat dat 5 flesschen sla olie, die frauduleus gekocht waren bij een melk handelaar te Haarlem a f 2.50 per flesch, in be slag genomen. De kappersbediende bekende na een scherp ver hoor 25 pond koffie aan den knecht te hebben verkocht en aan andere particulieren 12 half- pondspakjes koffie a f 3.50 per pond en 15 pond thee a f 8 per pond. Uit een nader onderzoek bleek dat hij de koffie en thee had gekocht van een groentehandelaar B. te Haarlem-Noord. Bij een onderzoek daar inge steld werd nog een kleine hoeveelheid thee, koffie en cacao aangetroffen. In verband hiermede werd deze groentehan delaar eveneens overgebracht naar het politie bureau. Bij verhoor kwam vast te staan dat de goederen bij een inwoner van Haarlem J. O., waren ge kocht. Ook J. O. werd daarna aangehouden en overgebracht naar het politiebureau:- Bij een verder onderzoek kwam aan het licht dat een groote partij thee en koffie naar Beverwijk was verhuisd. In samenwerking met de Beverwijksche politie werd Dinsdagnacht bij een zekeren C. K. een inval gedaan. Daar werden op een tafel aange troffen 100 halve ponden koffie. In de woning van C. K. werd mede aangetrof fen de 17-jarige J. T. uit Haarlem die even te voren bij K. was aangekomen met de mededeeling dat er eenige personen te Haarlem waren gesnapt zoodat daar wel op het juiste moment was inge grepen. Beide personen wei-den eveneens aange houden. De koffie, alsmede 6 halve ponden thee en een partijtje losse koffie in bussen, werden eveneens in beslag genomen. Woensdagmorgen werd het onderzoek voortgezet en werden bij eenige particulieren te Haarlem par tijtjes koffie en thee in beslag genomen, die van deze personen afkomstig waren. alsmede een hoeveelheid peper. Bij het voortgezet onderzoek bleek dat al deze goederen afkomstig waren van een inbraak, de vorige week te Haarlem bij de N.V Kremer's koffie- en theehandel gepleegd, terwijl voornoem de O. bekende zich aan deze inbraak te hebben schuldig gemaakt. Ook de echtgenoote van den groentehandelaar B. te Haarlem werd aan een verhoor onderworpen en nu kwam aan het licht dat een groote partij goederen zich bevonden te Beverwijk. Weer trok de politie er op uit en Woensdagmiddag werden in een schuurtje van een buurman van den Bever wijken C. K. alsmede bij W. K. aldaar 2 kisten thee, inhoudende 80 halve ponden thee, een zak amandelen, 2 baaltjes rijst een hoeveelheid pakken cacao, een doos chocoladetablelten, een aantal pakken bakmeel en eenige doosjes vanillesuiker aangetroffen, alles van voornoemden diefstal af komstig. Door de politie te Beverwijk werd te- zelfder tijd een groote hoeveelheid diverse soorten zeep in verband met de distributie wet, in beslag genomen. Dank zij de snelheid van het onderzoek waarbij de agenten, met den opsporingsdienst belast. 2 dagen en 1 nacht onafgebroken in touw zijn ge weest, konden zoovele goederen achterhaald wor den Hevige branden braken uit BERLIJN. 13 Maart. (D.N.B.) Sterke af- deelmgen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, voor den oorlog belangrijke doelen in stad en haven van Liverpool aangevallen. Men kon goedgeplaatste treffers en hevige branden waarnemen. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Woensdag in den loop van den dag verscheidene scheepseenheden aan de Engelsche Oost- en Zuid oostkust1 aangevallen. Talrijke patrouillevaartuigen en kustwachtschepen werden gebombardeerd. Een van deze sohepen met een inhoud van ongeveer 1.000 br.t. werd tot zinken gebracht. Een Britsch vliegtuig heeft getracht een Duitsch patrouillevaartuig met bommen en mitrailleurvuur aan te vallen. Door het af weer vuur, dat onmiddel lijk geopend werd, werden de mitrailleurkoepel en de motoren van het Engelsche vliegtuig verschei dene malen getroffen, zoodat het vliegtuig gedwon gen werd rechtsomkeert te maken. Bij het weg vliegen van het. Engelsche toestel op slechts zeer geringe hoogte boven de wateroppervlakte, werden zware slingerbewegingen waargenomen zoodat aan genomen kan worden dat het vliegtuig verloren is gegaan. HEVIG LUCHTGEVECHT BOVEN HET KANAAL. BERLIJN, 12 Maart. (D.N.B.) In den loop van den dag is boven het Kanaal een hevig luchtge vecht geleverd tusschen Duitsche jachtvliegtuigen en Engelsche Spitfires. Naar het D.N.B. verneemt naderden de Engelschen op tamelijk groote hoogte. Binnen enkele minuten werden drie Spitfire-ma chines omlaag geschoten. Toen de Britsche forma tie merkte dat het gevecht ongunstig voor haar verliep, onttrok zij zich aan den sstrijd en vloog zij snel terug. Luitenant-kolonel Mölders behaalde bij dit ge vecht zijn 61e overwinning in de lucht. Alle Duit- ;ehe jachtvliegtuigen keerden naar hun bases terug. Duitsch weermachtsbericht Doelen te Birmingham, Londen en Southampton gebombardeerd. BERLIJN, 12 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel ran de weermacht maakt bekend: „De handelsoorlog tegen Engeland heeft gedu rende de vier wintermaanden van November 1940 tot en met Februari 1941 aanzienlijke resultaten opgeleverd. De vijand verloor in dien tijd 2.037.000 br.t. koopvaardijsoheepsruimte. Daarvan werden 1.524.000 br.t. door de marine en 513.000 br.t. door het luchtwapen tot zinken gebracht. Bovendien be schadigde het luchtwapen 175 vijandelijke koop vaardijschepen door bom treffers ernstig, in deze cij fers zijn niet berekend de verliezen van den vijand als gevolg van mijnen. Formaties gevechtsvliegtuigen deden vannacht doeltreffende aanvallen met bommen op voor de oorlogvoering" belangrijke industreele installaties te Birmingham, alsmede op de haveninrichtingen van Londen en Southampton. Een verkenningsvliegtuig bombardeerde voor de kust van Noord-Sehotland een in convooi varend groot koopvaardijschip dat een voltreffer kreeg en bleef liggen. Geslaagde aanvallen waren overdag gericht op vliegvelden in Zuid-Engeland en op de haveninrichtingen van Portsmouth. Verdragend geschut van het leger be schoot vijandelijke oorlogsvaartuigen in het Ka naal. In het gebied van de Middellandsche Zee plaat sten formaties van het Duitsche luchtwapen bom- treffers van zwaar kaliber op militaire inrichtingen op het eiland Malta. Andere geslaagde aanvallen waren gericht op Britsche colonnes voertuigen in Noord-Afrika. De vijand liet vannacht op eenige plaatsen in Noord-Duitschland brisant- en brandbommen val len. Behalve geringe materieele schade werden eenige burgers gedood of gewond. In den tijd van 6 tot 11 Maart verloor de vijand elf vliegtuigen, waarvan vier in luchtgevechten, twee door lucht doelartillerie en een door marine-artillerie werden neergeschoten. Vier vliegtuigen werden, naar met stelligheid kon worden waargenomen, op den be- ganen grond vernield. De vernietiging van andere op den beganen grond aangevallen vliegtuigen kan met zekerheid worden aangenomen. Gedurende denzelfden tijd bedragen de eigen verliezen negen machines". (Foto J. A. Stevens) Het publiek, dat vroeger 's avonds met de pont te Velsen wilde overvaren, moest aan een bel trekken, als het bleek dat het vaartuig aan den overkant lag. Thans is de bel buiten werking ge steld en vervangen door een claxon, die meer effect sorteert. Men moet nu eenvoudig op een knop drukken om het pontpersoneel te waar schuwen. „Wie niet voor ons is, is tegen ons' Verhouding van Nederland tot Duitschland principieel uiteengezet Houding tegenover Duitschlands strijd beslissend voor toekomst van ons land In een groote bijeenkosmtmst, welke de kring Noord-Holland van het „Arbeitsbereich" der N. S. D. A. P. in Nederland Woensdagmiddag in het Con certgebouw te Amsterdam had georganiseerd, heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, een belangrijke rede gehouden. De belangstelling voor deze gebeurtenis was overweldigend groot. Niet alleen was er geen stoel meer onbezet, maar reeds een half uur voor het begin der bijeenkomst stonden de belangstellen den in dichte drommen tot in alle uithoeken van de groote zaal, welke met bloemen, dennegroen en vlaggedoek feestelijk was versierd. Ook het podium, waarop een militair muziekcorps had plaats geno men, was smaakvol aangekleed. Toen de Rijks commissaris om 4 uur in de zaal verscheen, verhie ven de aanwezigen zich van hun plaatsen, waarbij zij de hooge autoriteit den Duitschen groet brachten. De heer W. Paustian. leider van den kring Noord- Holland van het „Arbeitsbereich" der N.S.D.A.P- Nederland, heette de aanwezigen vervolgens welkom. In het bijzonder richtte spr. zich hierbij tot den Rijkscommissaris en tot de eeregasten van dq^en middag, tot wie o.m. behoorden de generaal der infanterie Ruoss als vertegenwoordiger der weermacht, de commissaris-generaal S.S. Briga- defuehrer Rauter, commissaris-generaal dr. Wim- mer, commissaris-generaal tevens leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland Schmidt, de vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, gezant Bene. Brigadefuehrer Knoblauch, de generaal der politie Schumann, de Marinebefehlshaber admiraal Kie- nast, verder alle provinciale en stedelijke gevol machtigden van den Rijkscommissaris, de commis saris van de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, de regeeringscommissaris en burgemeester van Amsterdam de heer E. J. Voute en de commis saris van het N. V. V., de heer Woudenberg. Voorts erscheidene vertegenwoordigers van partij, weer macht en politie, alsmede belangrijke figuren uit de N. S.B. en de N. S. N. A. P., proféssoren van de Amsterdamsche universiteit, vertegenwoordigers van het Amsterdamsche stadsbestuur, enz. Dr. Seyss-Inquart spreekt. Na de begroeting hield de Rijkscommissaris een rede, waaraan het volgende is ontleend: PARTIJGENOOTEN, KAMERADEN, Ongeveer twee weken geleden waren Amster dam en eenige steden in Noord-Holland het tooneel van beroeringen, die gericht waren tegen de open bare orde en de veiligheid van het openbare leven. Amsterdam is weliswaar het terrein, waar niet al leen tengevolge van de structuur der sociale ver houdingen van zijn bewoners, maar ook door de samenstelling der bevolking op zichzelve vaak on geregeldheden voorkwamen, die het radicale op treden noodig maakten van de organen voor de handhaving der orde, zoodat dergelijke woelingen en stakingsbewegingen niet als iets geheel onge woons beschouwd kunnen worden In het onder havige geval hebben echter zonder twijfel bij die krachten vooral weer de Joden, die ten slotte dezen als vernietigingsoorlog tegen het Duitsche volk be doelden strijd hebben ontketend, weer de hand in het spel gehad en een deel van de tot dusver orde lijk haar werk verrichtende bevolking tot tegen stand opgehitst en verleid. Juist orh deze reden was het noodzakelijk met de scherpste middelen en op de meest besliste wijze dezen tegenstand te breken Ik hoop. dat het Ne- derlandsche volk uit de ervaringen der laatste da gen geleerd heeft, hoe onverbiddelijk de bezettings macht haar taak en haar recht weet te handhaven Tk hoop. dat het Nederlandsche volk zich in de toe komst niet meer zal laten \rerleiden door elementen vreemd aan land en volk. Wij zullen in de toe komst, wanneer dat noodig is. nog harder zijn. Vooral waarschuw ik er voor. de Duitsche weer macht en de leden der weermacht niet te be- leedigen De door den bevelhebber der weermacht gegeven instructies zijn ondubbelzinnig en radicaal. De Ne derlandsche bevolking moet er kennis van nemen dat ïn een door oorlogshandelingen bezet gebied een staking en evenzeer een uitsluiting in ieder ge val ontoelaatbaar, ja voycomen ondenkbaar is en steeds moet worden beschouwd als een vergrijp te gen de door de bezettingsmacht te handhaven orde. Mocht een in openbaren dienst zijnde ambtenaar of employé in het vervolg staken, dan vernietigt hij daarmede zijn bestaan. Na gewezen te hebben op de maatregelen tegen ongerechtvaardigd ontslag en de controle op de loonverhouding, zeide de Rijkscommissaris, dat waar de sociale behoeften dit eischen ongerecht vaardigde en a-sociale toonverschillen uit den weg zullen worden geruimd. Het strikte stakingsverbod is een maatregel in het eminent belang voor de in standhouding der orde in het bezette gebied. De beschikking betreffende het innen der boete zal als gevolg hebben, dat naar alle waar schijnlijkheid de groote kring van hen, dié met open blik de nieuwe vormgeving der din gen tegemoet zien en deze houding trouw gebleven zijn, slechts by uitzondering getroffen wordt; met uitzonderingsgevallen kan echter rekening gehouden worden Deze episode in de geschiedenis der bezetting is afgesloten. De voor de bezetting als normaal gelden de omstandigheden zyn weer ingetreden. De vast beslotenheid der bezettingsmacht om haar stand punt te verwezenlijken is duldeiyk De Rykscommissaris zeide vervolgens uiteen te willen zetten waarom het thans gaat, in het be wustzijn dat ook de niet in de zaal aanwezige Ne derlanders hem zullen hooren. Het probleem: Duitschland Nederland Is uit een eeuwenlangcn droom ge wekt. De Nederlanders zien zich met dit ontwaken tegelyk geplaatst voor het eene probleem: Duitsch land. Duitschland beteekent voor de Nederlanders in het algemeen en voor de Hollanders in het by- zonder, zoo als in een aan gedachten ryk geschrift van een Hollander uiteengezet ts, de eisch, een standpunt te bepalen ten aanzien van de dingen der wereld. Rijkscommissaris-Rijksminister Seyss-Inquart. (Foto archief H.D.) Nederland merkt, dat het niet meer naar zijn stillen tuin en rustig omheinde bosschage terug keert. Het begint te begrijpen, dat de tot Nederland gerichte vraag van het lot eerst dan een volksch Nederlandsch antwoord zal krijgen, wanneer het tegenover Duitschland een waarlijk scheppende houding weet te veroveren. De voorwaarde voor een zoodanige actieve, dus een actie eischende hou ding is, dat men een duidelijk inzicht heeft in de grondslagen van deze actie. Gemeenschappelijk heden en vermoede tegenstellingen uit het heden moeten haar motiveering en ontwikkeling vinden in de historische wording. In een historisch overzicht wees de Rijkscommis saris erop, dat omstreeks de wisseling van de zes tiende eeuw het Nederlandsche volk precies zoo als de overige volksstammen, die toen verbonden wa ren in het gemeenschappelijke Duitsche rijk, heeft beschikt over de eigenschappen en voorwaarden om bij een overeenkomstige verdere ontwikkeling een element te worden van het Duitsche volk, waartoe de in het rijk gebleven stammen intusschen zijn versmolten. Dit te constateeren zegt ons, dat de Nederlanders en de Duitschers. gezien van het standpunt van den natïonalen staat, niet tot één volk zijn geworden, maar dat zij beschikken over dezelfde voorwaarden van ras en derhalve naar den bloede verwante volkeren zijn. in staat tot een steeds nauwere ge meenschap. In den strijd tegen Spanje veroverden de Neder landen hun confessioneele en dynastieke vrijheid, wat tevens beteekende dat zij wegvielen uit het ryksverband. welk verband eigenlijk op zichzelf reeds verbroken was. Marnix van Sint Aldegonde heeft als ver tegenwoordiger der Nederlanden, op den Rijksdag te Worms in 1578 in een door volksche verant woordelijkheid gedragen redevoering de Duitsche vorsten en stammen heeft bezworen, de Nederlan den in den strijd tegen de Spanjaarden niet te ver laten en niet te dulden dat deze landen uit het rijksverband zouden worden gescheurd. Toen heeft het ryk gefaald. Bititengewone prestaties Erkend moet worden dat dc volkeren van de rond de machtskern liggende randgebieden en daaron der versta ik niet alleen de gebieden die eens afhan kelijk geweest waren van het rijk, maar ook die, welke zich richtten naar het machtszwaartepunt van het rijk, zonder deel'en te zijn geweest van dit belangengebied uit de kracht van hun Ger- maansch-volksche substantie, buitengewone prestaties hebben volbracht. Wij herinneren ons de even koene als geniale veldtochten van Karei XII en tot deze categorie van appreciatie behoort de kolonisatie van de Hollanders, voorts de pre staties op het gebied van den dykbouw en van de waterbouwkunde in het algemeen, van den scheepsbouw en tenslotte ook him prestaties in land- en tuinbouw. Indien wy hieraan nog het unieke van de Nederlandsche schilderkunst en de belangrijke prestaties op wetenschappelyk, vooral medisch gebied toe voegen, dan vormt zich voor ons, toeschouwers en buitenstaanders, het beeld van karakter en (Vervolg zie pag. 2).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1