„FRANKEN" Naast het vele nieuwe veel nieuws Op Ontdekkingsreis FLITSEN HALF OM" De vliegende fiscus n van poëzie NDERDAG 13 MAART Ï94Ï HAAREEM'S PAGBEAÜ S I FT Is niet moeilijk te ontdekken wat de arbeidsfeer van de huisvrouw is, want daarvoor behoeft ge maar dagelijks om u heen te zien. Zij werkt thuis en de die er in uw huis heerscht, aangenaam of is haar werk. Eerlijk gezegd heb ik er eens smalend over gesproken, over dat werk. <n den trant van: nou, ik wou dat ik den en dag geen andere zorgen had dan die van koken en de kamers op orde houden. Na- lijk was dat lichtzinnig en verkeerd, maar !s je 's avonds moe thuis komt lijkt het pro- n van het meisje, dat nu al voor de derde in de arbeidssfeer van... 's avonds uit wil, niet zoo bijzortder ge- tig, evenmin als het vraagstuk wat we nu jen weer zullen eten. En toch zijn dat be- rijke kwesties in het leven van de huisvrouw alve ook in het gezinsleven. Kwesties die ook den man raken en hem terdege ter har- ienen te gaan. Wil hij tenminste niet het- ar loopen de harmonie van het huiselijke le- te verstoren en wie is daarop gebrand? grootste trots van de huisvrouw is haar houding op rolletjes te laten loopen. Voor oningewijde en elke man kan zich wel als anig beschouwen, lijkt dat niet zoo heel ilijk. Ai, wat maakt hij een schromelijke issingZoo'n enkele maal ontdekt eert wel eens verrassende dingen als een bij- ere gebeurtenis hem belet zijn dagelijk- taak te vervullen. Na een ziekte gebeurt wel eens dat de heer der schepping nog e dagen thuis moet blijven. In zoo'n geval dan in de gelegenheid eens na te gaan wat e taak van de huisvrouw is. In het alge- is die taak niet te omschrijven, want de van de huisvrouw strekt zich over zooveel •n uit, dat men eigenllijk geen gebied kan ijzen waarop haar invloed niet merkbaar lar goed: in strikten zin dan, zult ge vra- vraag heb ik aan een huisvrouw voorge en het zou me spijten waarde lezeres, in- het antwoord dat hier weergegeven wordt, pedkeuring niét zou hebben. In dat geval ge echter den schrijver wel op zijn woord n gelooven dat niet hij de schuldige is waarlijk al is de journalistieke fantasie te- of ten onrechte vermaard, over dit onder kan geen pen, die door een mannenhand It bestuurd vreemde sprongen maken, lnu dan hier volgt het sobere en toch aan- lende relaas van de dagtaak eener huis- w. s morgens vroeg, reeds vóór de andere huis- soten -sta ik op. Als ik aangekleed ben ga aar beneden en dan maak ik het ontbijt ge- Er wordt thee gezet en als de haard opge- is, komen successievelijk de andere huis- loten naar beneden. Na het gezamenlijk fijt ga ik naar boven om de bedden af te n. in weer naar beneden om de tafel af te ui en af te wasschen. Vervolgens krijgt de kamer een goede beurt, stoffen en zuigen, en !t de haard nog eens opgepord. Het volgende reel speelt zich weer op de bovenverdieping Daar worden de bedden opgemaakt en de ers afgestoft. mssohen is het tijd geworden om voor de etafel te zorgen: derhalve wordt er vast e gezet. Bovendien moeten de groenten en appelen worden schoongemaakt terwijl ook ap en de gang en de keuken noodig een beurt *n hebben. Een goede beurt krijgen ze een- I in de week en dan komt ook de stofzuiger an te pas en worden de loopers en kleeden nomen. Na deze intermezzi is het tijd voor inch geworden en die wordt dus gezamenlijk ittigd. het koffiedrinken is de afwasch de ik van elke huisvrouw er weer en daarop |fn de middagbezigheden die zeer genuanceerd en waaronder men zoowel kousen stoppen en in als bridgen en paardrijden kan rekenen. Mieeuwklokjcs luiden het voorjaar in. ondanks luren wind en onbehaaglijke temperatuur. (Foto Het Zuiden) Ook het boodschappen doen is een hoofdstuk apart en het zou waarlijk een pagina van de krant kosten om precies te vertellen wat daar onder allemaal kan worden verstaan. Laten we het dus bij de simpele vermelding. In ieder geval vraagt het eten tegen vijf uur weer alle aandacht. De aardappels en de groenten worden gekookt en het vleesch gebraden. Bij de morgenbezigheden vergat ik nog het maken der pudding te vermel den indien die tenminste op het menu staat. De avondafwasch vormt dan het sluitstuk van de bezigheden der huisvrouw want het avondlijke brei- of borduurwerkje komt als zoodanig niet in aanmerking, dat is tenslotte ontspanning. Al deze werkzaamheden kunt ge kwistig bestrooien met het loopen naar de deur om leveranciers of anderen te woord te staan en het is daarom niet zoo heel vreemd als de huisvrouw 's avonds zegt: „ik ben blij, dat ik eindelijk zit". Het voornaamste bij dit alles is echter zin voor regel en orde. Indien men alles doelmatig regelt gaat het vanzelf goed. Daarbij komt nog wat fantasie om afwisseling te brengen in de dage- lijksche maaltijden en vooral thans kost het de huisvrouw heel w.at hoofdbrekens eiken dag een smakelijk menu op tafel te brengen. Om van de bonnen maar niet te spreken Nou; waarde lezeres en schuchtere lezer, dat is het dan. Wat de huisvrouw verder voor haar gezin doet, welke sfeer zij in huis weet te schep pen, wie zou in staat zijn dat naar waarheid te schetsen? Reeds de Grieksche wijsgeer Euripides getuigde: ..Niet haar schoonheid maakt de vrouw voor den man waardevol maar haar degelijkheid: en zij toont deze daarin, dat zij in haar werk weet op te gaan." B. K. DANSSCHOOL THEO DONKERLO. In ons vorig nummer werd medegedeeld, dat het slotbal der Dansschool van den heer Theo Donkerlo te Haarlem Zaterdag 15 Maart in het gebouw „Concordia" aan de Ged. Oude Gracht plaats zal hebben. Dit geeft aanleiding tot mis verstand, want hiermee werd bedoeld het slot bal voor de beginnende leerlingen van de ge- eindigde Zondagmiddagclub. De overige lessen gaan nog door. Het slotbal voor alle leerlingen heeft plaats einde April. Men moge over belastingambtenaren denken hoe men wil, in het algemeen gesproken is het onjuist hun eenig gebrek aan accuratesse te ver wijten. Iedereen weet dat zij op het halfje nauwkeurig uw verschuldigde bijdrage aan de gemeenschap weten te bepalen en dat zij van het bestaan van elk belastingplichtige, onverschillig of hij in Amsterdam of in Gasselternijeveen- schemond woont, op de hoogte zijn. Natuurlijk is deze fiscale eigenschap geen nationaal, maar een zuiver internationaal verschijnsel. Overal ter wereld zijn belastingbeambten en belasting plichtigen en overal is een eerstgenoemde ca tegorie verplicht al haar scherpzinnigheid te baat te nemen om de tweede op te sporen en haar op haar juiste pecuniaire waarde te schatten. Maar ook de fiscus is een mensch en tenslotte kan ook zijn taak hem wel eens te machtig wor den. Dit laatste blijkt uit een bericht uit Ber lijn dat melding maakt van het feit. dat de be lastingambtenaren van het Oberfinanzbezirk Troppau de vereischte accuratesse niet ten uit voer konden leggen, doordat hun rayon te groot was geworden. Het omvatte nl. het geheele Oost-Sudeten- land en een groot deel van Boven-Silezië. Wie echter mocht denken dat deze fiscale perikelen lang op hun oplossing moesten wachten, heeft het grondig mis, want thans is in het genoemde district een speciaal belastingvlieg tuig aangeschaft. En het is maar niet zoo'n ge woon toestel. Neen, het heeft nog de speciale eigenschap te kunnen landen waar het wil, zoo dat niemand zich er over bezorgd zal behoeven te maken dat hij niet op tijd zijn aanslag biljet zal ontvangen. Al zoudt ge bij wijze van spreken op den top van de Hohe Tatra residee- ren, de vliegende fiscus zal u weten te vinden en desnoods prompt voor uw drempel neerstrijken. En mocht er soms eenig meeningsverschil tus- schen u en den betrokken ambtenaar rijzen, wees dan niet bevreesd dat de fiscale accuratesse daar geen passende ontknooping op zou weten te vinden. Er is namelijk, gelijk ik aan het slot van het bericht lees, ook een deurwaardersvlieg tuig in bestelling SPECIALITEITEN - PROG R AMIMA „VREU GDE EN ARBEID." De Werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreug de en Arbeid" geeft op Zondag 23 Maart a.s. in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een specialiteitenprogramma onder leiding van Roai Roeters. Ongeveer 15 van de beste cabaret- en variété- artisten geven een programma van muziek, dans, evenwichtskunstenaars, rijwiel-artisten, gooche laars, enz. Conferencier is Rodi Roeters. De dijkjes in den Schermcrpoldcr, die vroeger dienst deden om het water, dat door de ondermolens naar de bovenmolens was gemalen, te keeren, worden nu afgegraven, omdat ze door het systeem van electrisch malen overbodig zijn geworden. (Foto Pax Holland). No. 252 De pianokruk 1. Tante vraagt de dictionnaire aan te geven dan kan neefje Kees daarop zitten. 2. Tilt hem er op en bevindt dat de hoogte nog niet toe reikend is. 3. Besluit dat de pianokruk de op lossing is. 4. Draait de kruk. 5. Ontdekt dat zij den verkeerden kant heeft gedraaid 6. Herstelt de fout en vraagt nog een kussen. 7. Volkomen suc ces. 8. Alles gaat goed (ot neefje begint te wiebelen hij be ëindigt zijn maal tijd op tante's schoot. Het beste brood voor Uwe kinderen 18 cent per 800 gram Vooral dun snijden (Adv. Ingez. Med.) VEREENIGING „VOOR DE KUNST". Hendrik Andricssen over „Het Fransche Lied". Onze oud-stadgenoot de bekende componist en musicoloog Hendrik Andriessen houdt Zondag middag 16 Maart a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem een voordracht over „Het Fransche Lied" waarbij in het bijzonder de ontwikkeling van het kunstlied in Frankrijk van het midden der vorige eeuw af zal worden behandeld. Na deze inleiding zullen Joanna Diepenbrock en Hendrik Andriessen een tiental liederen van Chausson, Fauré, Debussy en Roussel ten gehoore brengen. Ongetwijfeld zal het betoog van Hendrik Andriessen er in hooge mate toe bijdragen het auditorium nader te brengen tot de bijzoidere schoonheid het auditorium nader te brengen tot de bijzondere schoonheid dezer liederen. Zooals gebruikelijk, stelt de vereeniging „Voor de Kunst" ook voor deze uitvoering, die om 2.30 uur aanvangt en warmede zij haar winterseizoen besluit, weder een aantal kaarten gratis ter be schikking der welkloozen. Gegadigden kunnen plaatsbewijzen verkrijgen via den penningmeester hunner organisatie. Indrukken van de Jaarbeurs Vervangende producten spelen een belangrijke rol Gewijzigd beeld van de textielnijverheid Elke jaarbeurs heeft den bezoekers een aantal nieuwe vindingen getoond. Het menschelijk ver nuft heeft nimmer stilstand of tevredenheid ge kend en heeft steeds gezocht naar nieuwe pro ducten naar nieuwe apparaten naar nieuwe ar tikelen, naar 't „noch niet dagewesenes". Wanneer iets er erg ingewikkeld uitzag werd naar een een voudige oplossing gezocht, wanneer iets heel simpel was, was er wel iemand die dat al te gewoontjes vond. Dat is zuiver menschelijk en daar zakenmannen allen erg -menschelijk zijn is het niet te verwonderen, dat zij belangstelling voor al dit nieuwe hadden en er graag een plaatsje in hun stand voor inruimden en er enkele oogen- blikken van belangstelling van hun druk bezet ten tijd voor .over hebben. Of het aantal nieuwe artikelen op deze beurs grooter of kleiner is dan op vroegere jaarbeurzen is mij niet bekend, wel staat echter vast, dat de aard der nieuwe vindingen zich de laatste jaren gewijzigd heeft. Het aantal vervangende stoffen is enorm toegenomen. Daar van geeft de inzending van de tcxticlgrocp een duidelijk beeld welke groep zich, evenals bijv. de groep schoenen, toch al van de andere inzendin gen onderscheidt. Zij heeft het karakter gekregen van een winkelstraat en zij wil den passeerenden bezoekers zooveel mogelijk laten zien. Heel wat machines zijn in actie, men ziet dit vervaardigen en dat vervaardigen. Er wordt gesponnen, ge weven en gebreid dat het een lust is. En het ma teriaal dat gebruikt wordt is geen wol of katoen, maar men moet wel een heel knap vakman zijn om de vervaardigde stof te kunnen onderscheiden van die met de oude gebruikelijke grondstoffen gefabriceerde. Hier wordt getoond, dat gebrek aan materiaal niet de stillegging van een bedrijf be hoeft te beteekenen. Kunstzijden (rayon)-artike- len kende men in ons land reeds lang, doch de oorlog bracht een geheel veranderde situatie waardoor de textielbedrijven zich nog veel meer op kunstzijde moesten gaan instellen Er werden allerlei combinaties bedacht, kunstzijde met katoen en wol met celvezel en met melkwol. Van al deze vindingen en van dit nieuwe beeld der Nederlandsche Textielindustrie heeft de heer P. Fentener van Vlissingen Pzn. bij de opening dei- beurs verteld en daarbij ook nog eenige cijfers verstrekt over de Kunstzijdeproduetic. Bedroeg de voortbrenging in de wereld in 1930 van kunstzijde 205.000.000 kilo en van celvezel 2.700.000 kilo, in 1940 was dit gestegen resp. tot 502.000.000 kilo en 601,500.000 kilo. Derhalve ver- meerdere de kunstzijde-productie in 10 jaar met 100 pet. en die van celvezel steeg tot het 225- voudige van 1930. De voornaamste oorzaak van deze bijzondere sterke toeneming moet voorname lijk worden toegeschreven aan Duitschland en Italië, doch ook andere deelen der wereld lieten zich niet onbetuigd, zoo o.a. Japan en zelfs de Ver. Staten. Dit laatste land vertwintigvoudigde zijn productie van celvezel en verhoogde die van kunstzijde met 200 pet. in 10 jaar, niettegenstaande de U.S.A. de grootste voortbrengers van katoen zijn. Dat de ontwikkeling van de prijzen van kunstzijde hierop van invloed was behoeft geen betoog. Dat de textielnijverheid voor groote moeilijk heden heeft gestaan, kan men begrijpen als men zich realiseert, dat zij één van de belangrijkste takken van industrie in den lande is. Van de 6 Nederlandsche arbeiders is er 1 in de textiel werk zaam. Wat het aantal weefgetouwen per hoofd der bevolking betreft, staat Nederland op een van de eerste plaatsen. Er waren dus groote belangen mee gemoeid de bedrijven aan den gang te houden Daarin is men geslaagd. Nieuwe tijden eischten nieuwe maatregelen en men is er niet voor terug gedeinsd deze te nemen toen zij noodig bleken te zijn. Weer een beeld van onze Nederlandsche energie, die geen bij de pakken neerzitten duldt, doch alleen actie, een uitweg zoeken uit de situatie waarin men is geraakt. Ditzelfde beeld geven andere bedrijfstakken te zien. Met volle waardeering voor wat men had, is men, toen dit hoofdzakelijk bleek te zijn om het hoofd boven water te houden, gaan arbeiden op nieuwe wijzen, met nieuwe materialen, volgens andere inzichten, het doel nastrevend de cliënt dienstbaar te zijn. De stand van het Centraal Instituut laat zien. dat men zich zelfs niet tot kunstzijde en celwol behoeft te beperken. Daar worden de mogelijk heden van papieren garens getoond. Het product is, vergeleken bij dat van 19141918, verbeterd. Het aantal artikelen dat eruit kan worden vervaar digd is zeer groot: zakken, vloerbedekking, tapijten, matten, loopers, touw, koord, bretels, gordijnen, vliegengaas, strandstoelloopers lambrizeering- weefsels, pettenvoering, singelband, enz. 't Is niet geheel onbegrijpelijk dat de belang stelling van het publiek voor dit soort papier producten nog zeer matig is Indien evenwel de thans nog in ons land aanwezige voorraden zijn, opgebruikt, zal men wel genoodzaakt zijn met de vervangingsproducten genoegen te nemen. Ter Jaarbeurze wordt verzekerd, dat het wantrouwen en de kwaliteit van deze papieren producten niet gegrond is. Sinds den vorigen oorlog is men erin geslaagd het product duurzamer te doen zijn en met den opslag en het vervoer van diverse artike len in geweven papieren zakken moeten goede resultaten zijn bereikt. 't Is volkomen verklaarbaar dat niet al het nieuwe voetstoots aanvaard wordt. Men kent de waarde van dat waarmee men jarenlang heeft gewerkt en is daardoor aan dat oude gehecht. Men komt niet meer voor verrassingen te staan als men met vertrouwd materiaal werkt, tenzij dan de verrassing, dat het plotseling niet meer te krij gen is en men tot het nieuwe moet overgaan. Zich daarop tijdig instellen kan dan overbodige moei- 'ijkheden voorkomen. Met deze korte vermelding Is de serie nieuwe artikelen op de 44ste Jaarbeurs lang niet vol doende recht gedaan, maar er is meer dat de ver melding waard is. der bloemennamen Nu schijnt hét zonnetje en in het zonnetje wordt het al lekker warm, zoodat we, nog een week voor het begin van de lente al voorjaars- aroomen droomen en in gedachten een wande ling op stapel zetten door de bloeiende velden van Hillegom en Lisse. Zoover is het nu nog wel niet, maar uit een foto in dit blad hebt ge verleden week kunnen zien, hoe het voorjaarsgoed zelfs onder het dek van riet en stroo al uit den grond komt en zelfs bloem vertoont. Het is dan ook nog maar een kwestie van we ken. Dan gaan we weer op bezoek bij de bollen- boeren en zullen de pracht van hun velden be wonderen. de hyacinthen en de tulpen, de croous- jes en de narcissen en wat er al zoo meer te be kijken valt. Dat zijn allemaal eigenlijk toch vreemde namen, die ons weliswaar vertrouwd zijn geworden, maar toch weinig hebben van degelijke Hollandsche na men als andere goede bekenden: madeliefje, bo terbloem, waterlelie e.d. Daar is natuurlijk een aanleiding voor geweest, dat geven van vreemde namen en de voornaamste zal wel zijn, dat de Hollandsche voorjaarsbloemen onmiddellijk na dat ze hier waren ingevoerd en gecultiveerd han delsartikel werden en daarom eon naam kregen, die haar voortreffelijkheid in het licht moest stel len. En daartoe ging men bijvoorbeeld naar de mythologie en speelde daar leentjebuur. Met één uitzondering. De tulp. Het Nederland sche woord „tulp" is een verwant van den Turk- sohen tulband, het bekende hoofddeksel, dat, vroe ger algemeen en tegenwoordig misschien wat min der in het Nabije Oosten gedragen werd. De tulp dan kwam oorspronkelijk uit landen, die toen maals nog tot het Turksche rijk behoorden en onwillekeurig zag men overeenkomst tusschen den vorm van den Turkschen hoed en den tulpen bol. Vandaar de naam. Maar met die andere namen staat het anders. Daar is om te beginnen de Narcis, die de herin nering bewaart aan den schoonen jongeling Nar cissus of Narkissos. zoon van een riviergod en een nymf. Narkissos is het voorbeeld van de IJdelheid, die bestraft wordt. Toen hij namelijk in een wa terbron zijn eigen beeltenis weerspiegeld zag raakte hij zoo opgetogen over zijn eigen schoon heid. maar bovendien, wat nog dommer was, zoo uit het veld geslagen, dat hij deze schoonheid nimmer kon bereiken, dat hij van verlangen stierf. Op de plek waar hij stierf ontsproot een schoone bloem, die dan onze narcis zou zijn. Zoo zou men ook zeggen, dat de naam Crocus wel iets te maken moet hebben met den een of anderen held uit de fabelleer, maar dat is nu eens niet het geval. Krokos is het Grieksche woord voor saffraan en daar het schijnt, dat de inwendige deelen van de crocusbloem een surrogaat voor dit geurig kruid vormen is de beteekenls van den naam duidelijk. De naam hyacint is weer wat anders. Hyacint is de naam van een halfedelsteen en wel een roode variëteit van zirkon. Ongetwijfeld heeft de ge dachte aan deze fraaie steensoort bijgedragen tot het geven van den fraaien naam aan deze bloemsoort. En nu nog even een stapje naar de mythologie. Ge kent toch wel dat mooie blauwe sterhyacintje, de scilla? Welnu. Skylla was de dochter van Nisos, den koning van Megara, die onsterfelijk was zoolang een lok haar op zijn voorhoofd on geschonden bleef. Maar toen Minos, de koning van Kreta, Megara belegerde sneed Skylla, uit liefde voor Minos, haar vader zijn lok af. zoodat Minos de belegering won Maar deze Grieksche Delilla kreeg haar trekken thuis, want Minos bond haar aan zijn schip, waarop zij In een vogel veranderde. Nu zou ik u niet kunnen zeggen, waar om men dezen naam aan het mooie blauwe bloempje heeft gegeven. Maar dergelijke rebus sen komen wel meer voor in den nomenclatuur. D. DE NEDERLANDSCHE UNIE IN NOORD-IIOLLAND. Men schrijft ons: Het Gewestelijk Secretariaat van De Neder landsche Unie in Noord-Holland is, nadat niet minder dan 75 plaatselijke organisaties door haar in het leven waren geroepen, overgegaan tot de vorming van zeven districten, t.w. Ken- nemerland, Haarlemmermeer. Amstelland, Het Gooi, De Zaan en Waterland, De Streek, Alk maar en omgeving en de Kop van Noord-Hol land, Maandelijks wordt voor elk der districten een districtsvergadering gehouden onder leiding van het Gewestelijk Secretariaat. Nog dagelijks neemt het ledenaantal van De Nederlandsche Unie ln Noord-Holland toe. Een propaganda-actie van enkele dagen in Heer- hugowaard b.v. bracht 400 nieuwe leden. De oplage van het weekblad „De Unie" in Noord-Holland neemt wekelijks met 1000 a 1500 toe. Het colporteurscorps in Noord-IIolland van circa 10OO man verkoopt thans wekelijks onge veer 30.000 exemplaren.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5