Reizen en avonturen van Mijnheer Frikkebeen Uit Wilde Gewesten JCoct Tlieuuxs POSTGIRO No's VOOR DE KINDEREN D< Arb< mid< natii goed dat inric de men acht bren mid< werl opvc verg en g zijn arbe begi maa daar den scha zong Ne di bode sche leidt beto land van kom V; een zoov ond< Oc dach plaa waa: lang stan In d zegg won de ben, zegd tatie sche rein waa tens als kom vast daar tens strij felle kom deze zelf< hebl dat rich tuig mog volk D VOO) star o vei een gevi lanc uitv vloc lucl seh< veel Eng ging groi dull B Ven Zeei ver; pen' een mac schi de mat VOO in v dat hek mer nati spel een vor: voo hek oni' blij Sol! Naar het Amerikaansch van W. Mc. LEOD RAINE. (Nadruk verboden.) 28) Bij El Dorado Springs sprongen ze uit den zadel en gebruikten daar hun lunch; twee uur hielden ze nogmaals halt bij de bocht van de Santa Cruz moerassen, ongeveer twee mijl van Rocking Chair. Juist toen ze weer te paard zaten, merkte Col lins een stofwolk, een paar mijl van hen af. Hij nam zijn veldkijker en keek lang naar de nader - komende wolk, waarna hij de binocle aan Leroy gaf. Het zijn vijf man en de voorste van hen lijkt mij sheriff Forbes, of ik moet me erg vergis sen. Leroy liet den kijker zakken, nadat hij lang en aandachtig had gekeken. Dat geloof ik ook; en ik denk dat het 't beste is, als ik er vandoor ga. Snel maakte hij met Collins een afspraak, om elkaar den volgenden dag in het gebergte te ontmoeten; toen reed hij naast Alice Macken zie en bood haar zijn bruine hand, met een vreemde glimlach op zijn gezicht. Vaarwel, nu bent u voorgoed van mij af. O, dat hoop ik zeker niet. We moeten altijd vrienden blijven. Hij lachte spottend. Uw vader zou niets van zulke wonderlijke gevoelens begrijpen, denk ik, en ik vermoed uw aanstaande echtge noot evenmin, voegde hij er. met een blik op Collins bij. Maar toch vind ik het prettig dat u dit zegt. U bent een charmante en kloeke vrouw en dat zal ik altijd in mijn herinnering bewaren. Tot ziens, sheriff. Tegenover sheriff Forbes, die vijf minuten later verscheen, moest Collins de waarheid wat verdraaien. Ja, hij had het spoor yan juffrouw Mackenzie gevolgd en haar gevo'nden in een boerderij, midden in de bergen. Ze was daar drie dagen geweest en juist op het punt met den eigenaar naar RockingChair te vertrekken, toen hij kwam om haar naar de boederij van haar oom terug te brengen. Het is zeker overbodig u te vragen of u de verborgen woonplaats van Wolf Leroy hebt gezien, vroeg Forbes. Nee, dat hoeft u zeker niet te vragen, antwoordde Collins met een lachje, dat de an der verkeerd begreep. We trachten zijn bende te vangen, omdat ze juist een kudde van drieëndertig koeien ge stolen hebben, dus we gaan maar verder. Het doet me genoegen, dat u de jongedame hebt gevonden, Val. De Arizonazon ging juist onder en zette alles in schitterenden gloed, toen Val Collins en Alice Mackenzie verder reden. Lang reden ze zwijgend naast elkaar, genietend van den fris- schen wind. Hebt u ooit een man ontmoet, die zoo veel goede eigenschappen bezat en zoo volkomen ten onder is gegaan? Hij zou alles hebben kunnen worden en is hiertoe gezonken! Als een wild beest wordt hij achterna gezeten. Ik heb nog nooit zoo iets tragisch beleefd en zou zoo graag iets willen doen om hem te red den. Hij hoefde niet te vragen, wien ze bedoelde. Niets aan te doen. Hij heeft goedé eigenschap pen genoeg, maar die .zijn allemaal overwoekerd door slechte. Denkt u dat sheriff Forbes hem zal vangen? Hij lachte. Ik denk eer dat hij sheriff Forbes zal vangen.. Maar we weten nu wie hij is en waar hij woont, want tot heden was hij altijd een raadsel voor allen. Nu is het raadsel opgelost en tenzij hij uit Sonora vlucht, is hij ten doode opgeschreven. Ten doode opgeschreven? Lijkt hij u een man die zich levend zal la ten pakken? Ik voorzie een dramatisch slot met een revolver. Ze reden nog een eindweegs zwijgend naast el kaar voort, beiden vervuld van hun eigen ge dachten. Het verlangen om Alice Mackenzie in deze schoone eenzaamheid alles te zeggen wat in zijn ziel omging, brandde in Val Collins, maar een vreemde verlegenheid hield zijn tong ge boeid. Even later kwam Rocking Chair in het gezicht en het duurde niet lang of Alice lag in de armen van haar overgelukkigen vader. Hoofdstuk XIX. THUISKOMST. Megales en Carlo stapten onderweg in een trein die speciaal even voor hen opgehouden werd, waarin zich ook Henderson, Bucky O'Con nor en Frances, die nog als jongen gekleed was, bevonden. Toen hun trein het station Chihuahua ver liet, zuchtte Frances van verlichting. Wat heerlijk om van hier weg te gaan naar de Sta tes! Ik walg van complotten en revoluties; voor de rest van mijn leven wil ik enkel vrouw zijn, zei ze tegen Bucky. Ze moeten maar hun best te doen, om in den kortst mogelijken tijd vrouw van mij te maken, maar ik moet nog veel leeren, weet je. Wat er nog aan je ontbreekt, zal mevrouw Mackenzie je wel bijbrengen, lachte Bucky, Een schaduw viel over het aardige gezichtje naast hem. Denk je dat ze van mij zal hou den? Ik denk het niet, ik wéét het, want ze zal niet anders kunnen. Omdat ze mijn moeder is? O. ik hoop, dat het waar is. Henderson, zoo gelukkig als iemand maar zijn kan, die jarenlang de frissche lucht en de uit gestrekte velden heeft gemist, was op het ach- terbalcon gaan staan. Ik heb mijn moeder zoo erg noodig, na al die jaren dat ik als een wilde ben opgegroeid. En zij is de liefste moeder van de heele wereld. Toen ik op de farm kwam, hield ik al van haar en toen wist ik nog niet. wie ze was, Ik geef toe, dat ze op een na de liefste vrouw van de wereld is! Hij haalde zijn horloge uit zijn zak en keek er op. Luister kind, zei hij. Binnen vijf mi nuten komen Mick en zijn ontvluchte vrienden door die deur. waar Henderson juist is uitge gaan. Dat beteekent dus dat we de eerste twee dagen geen gelegenheid meer zullen hebben, alleen te zijn. Ik heb je wat te vragen, krulle- bol, dat me van het hart moet. En ik zal daar om maar zoo vrij zijn. het dadelijk te doen. Hou je heusch van me? Langzaam sloeg ze haar groote, bruine oogen op en keek hem dapper aan. Ja, Bucky, zei ze eenvoudig. Dat wist je toch al. Hij nam haar handen in de zijne en keek diep in de reine oogen. Nu ben ik gelukkig, zei hij; ben je er heel zeker van? Heel zeker! Ik hield al van je van den eersten dag af dat ik je ontmoet heb. En ik heb eiken dag meer van je gehouden. Hij kuste haar. Dan zullen we trouwen, zoodra we op Rocking Chair zijn. Ze schudde haar hoofd. Nee, liefste, we zul len nog wat .moeten wachten. Het zou tegenover mijn moeder niet fair zijn, dat ze me direct weer zou moeten verliezen, zoodra ze mij terug heeft gevonden. Ze heeft er recht op, om me eerst goed te leeren kennen, net of ik van haar alléén ben. We kunnen immers net zooveel van elkaar houden als we het bijvoorbeeld nog twee maan den geheim houden. Zacht nam hij haar handje. Ja, lieveling, ik was je moeder vergeten. Je moet me altijd maar op mijn nummer zetten, als ik iets wil doen wat niet in den haak is, hoor. De trein stopte. O'Halloran kwam binnen met zijn klein gezelschap. In orde, Bucky, dit is het laatste bedrijf en het spel zal dus hopelijk naar genoegen afloo- pen. Bucky glimlachte naar Frances, toen hij zijn opgewonden vriend antwoordde. Ja. er zijn geen hinderpalen meer. Bucky, weet je wie in den anderen wagen, als soldaat vermomd, ook meerijdt? Neen? Onze vriend Chaves. Hij ontvlucht, omdat hij bang is dat we ons op hem zullen wreken. Ga je mee n hem toe? Bucky keek naar zijn liefste. Nee, ik het hier zoo naar mijn zin, dat ik den moed i heb om weg te gaan. Op Rocking Chair heerschte vreugde en drijvigheid, Onder toezicht van Alice en mevrt Mackenzie werden vloeren en gangen geschr en alles liep, reed en riep dooreen, aangestd door de zenuwachtigheid van hun meest» Want laat in den morgen was Webb aan de t< foon geroepen en men had hem een telegi voorgelezen uit Aravaipa. Het telegram van Bucky, die het op zijn treinreis hierb had verzonden en luidde: „PRACHTIG NIEUWS KOMEN VANAVO OP ROCKING CHAIR". Dat telegram had den grooten Web Macket heelemaal overstuur gemaakt en had het ro dergevoel van zijn vrouw weer sterker doen» leven. Het allerbeste nieuws kon het ecb niet zijn, want Bucky had de bekentenis' Anderson al geschreven, waarin tevens de d< van hun dochtertje was gemeld. Maar het andere goede nieuws, dat Henö son vrij zou zijn na zijn lange gevangenissti was toch ook zeer welkom. Het was avond geworden. Wel voor de vijft ste maal raadpleegde Webb zijn horloge. Ik wou dat die jongeman ons had laten' ten, welken weg hij kwam. dan had ik hem tK moet kunnen gaan! Maar het kleine gezelschap kwam over Box Canon op hetzelfde oogenbl.ik dat hij dit Buckey en Frances gingen vooruit, gevd door Henderson en den geleider, dien Mackec telefonisch order had gegeven om de terug! renden van Aravaipa af te vergezellen. De geleider reed vooruit en wees naar het» beneden, waar de boerderij lag in het vc maanlicht. Dat is Rocking Chair, meneer. (Wordt vervolgd -©'ON DER DAG 13 MAART 1941' HAARDE M'S D A G B C S C Philantroop opgelicht. Oplichter verraadt zich door een fout. Een 28-jarige schilder en behanger te Utrecht, die geldgebrek heeft, had gehoord, dat jongelui wier ouders in Indië zijn en die thans moeilijk uit Indië geld kunnen betrekken, geholpen wor den door verschillende mensohen in ons land. Daarom schreef de schilder een klaaglied aan een heer. die in een inrichting te Utrecht ter ver pleging was opgenomen. Het was den schilder bekend, dat deoe heer wel eens mensohen, die in nood zaten, placht te hel pen. In een brief schreef de schilder, dat zijn vader op een theeplantage zat. maar dat deze tengevolge van de omstandigheden niets van eioh liet hooren, terwijl zijn „zoon" in geldnood zat. Den eersten keer slaagde de opzet; de schilder kreeg een bedrag aan geld. Den tweeden keer zou het weer gelu?kt zijn. ware het niet, dat de schrijver een domme fout gemaakt had. Hij had nl.. om den inhoud van zijn brief meer geloofwaardig te doen schijnen, een brief van zijn vader uit Indië er bij gedaan. Jn dezen brief stond, dat vader het geld wel zou wil len verzenden naar Holland, maar dat dit niet mogelijk was tengevolge van den oorlog. Misschien zou de philantroop ook hierdoor bewogen zijn tot afgifte van geld. maar ongelukkigerwijze voor den schilder werd nog tijdig ontdekt, dat de zooge naamde brief uit Batavia gedateerd was 28 Fe bruari en op 1 Maart lag de brief al in de bus van de inrichting, waar de oude heer werd verpleegd. In één dag van Batavia naar Utrecht en dan in oorlogstijd, is wel heel gauw, dacht een goede bekende van den ouden heer, die den brief in handen kreeg, en zoo werd de oplichting ontdekt. De politie heeft toen een onderzoek ingesteld en den schilder kunnen arresteeren. Hij 'heeft be kend zich aan oplichting te hebben schuldig ge maakt. Geldkistje met duizend gulden gestolen. Het is aan de Utrechtsche politie gelukt, een 26-jarigen timmerman te arresteeren, die zich Zon dagavond heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een geldkistje met f 1000 in een huis aan de Coorn- hertstraat te Utrecht. De dief was, toen het donker begon te worden, het huis birunengeloopen, terwijl de gefheele familie an de huiskamer zat. Hij ging naar de slaapkamer, die boven de huiskamer is, liep regelrecht af op de plaats, waar het kistie stond en trachtte zich daarop met zijn buit uit de voeten te maken. Reeds was hij de trap af en wilde hij door de voordeur het 'huis verlaten, toen een der leden van het gezin gestommel in de gang hoorde en even ging kijken, wat dat te beduiden had. Hij hoorde nog juist, dat de voordeur snel werd dichtgetrok ken. De insluiper kon dus niet meer worden achter volgd. Toen men tot de ontdekking kwam, dat het vermoeden, dat iemand het geldkistje gestolen had, juist bleek, werd de politie onmiddellijk gewaar schuwd, die terstond een onderzoek instelde. Nog dienzelfden avond werd de timmerman ge arresteerd. Aanvankelijk leverde het verhoor niets op, want de arrestant ontkende hardnekkig. Ook Maandag hield hij vol, niets met den diefstal te maken te hebben. Dinsdag werd hij weer gehoord en eindelijk bekende hij, het geldkistje inderdaad te hebben weggenomen. Op zijn aanwijzingen ging de politie naar de Merwedekade, waar het kistje in den grond zon zijn verstopt en waar men het inderdaad te voorschijn haalde. Al het geld zat nog in het kistje. De tim merman is ingesloten. In de vergadering van commissarissen der Gro- ningsche Bank voor Handel en Nijverheid N.V. is besloten aan de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend van 4 procent uit te fceeren (v.j. 3V2 procent). In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in een magazijn aan de Miquelstraat te Amsterdam. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een belendend perceel waar zij een gat. in den grond hebben gemaakt. Hierdoor zijn zij in het magazijn gekropen. Een groote hoe veelheid koffie, theee, cacao en vele andere goe deren werden ontvreemd. Deze hoeveelheid was zóó groot, dat de dieven een bakfiets of een ander vervoermiddel hebben moeten gebruiken om de goederen te vervoeren. Naar het A.N.P. verneemt zal de firma G. Alsbach en Co., muziekhandelaren en -uitgevers te Amsterdam, op 15 Maart as. haar 75-jarig be staan herdenken. Het tweejarig zoontje van de familie Blok te Achterveld is Woensdag te water geraakt en ver dronken. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is mevrouw T. Ehrenfest Afanassjewa, te Leiden, tot wederopzeggens toe gelaten als privaat-docente in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de grondslagen en methoden der elementaire wis- en natuur kunde. Landarbeidersloonen te Waard en Groet verhoogd. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front meldt: Gisteravond is te Kolhorn een verga dering gehouden van de buurtschap Waard en Groet van het Nederlandsch Agrarisch Front ter bespreking van de loonen in den landbouw. Hoe wel de nieuwe prijzen voor de landbouwproducten niet geheel het peil bereikten waarop men gere kend had wanneer daarin een loonsverhooging van 20 pet. zou zijn verdisconteerd, werd toch besloten deze verhooging ten volle te betalen. Daardoor zal het weekloon voor de vaste arbeiders worden ge bracht op f 20.50 met vrije woning en tuin. Het uur loon voor losse arbeiders is vastgesteld op f 0.36 Dit besluit is genomen op grond van de overweging dat de landarbeidersloonen niet langer de sluitpost in het bedrijf mogen zijn en de sociale gerechtigheid eischt dat de loonen der arbeiders verbeterd wor den zoodra zich daarvoor eenige mogelijkheid opent Dit voorbeeld van de zijde van het Nederlandsch Agrarisch Front moge zijn invloed laten gelden bij de elders nog loopende onderhandelingen. Sluikliandelconiplot ontmaskerd. Vorige week is op de pluimveehouderij van Van E. te Ederveen een partij vleesch en spek. groot 5000 pond en afkomstig van frauduleuze slachtingen, in beslag genomen. Thans is in deze zaak meer licht gekomen. De pluimveehouder Van E., die bij de inbeslagneming afwezig was is reeds opgespoord te Amsterdam, waar hij door de recherche is gearresteerd. Het bleek bij zijn verhoor, dat v. E. slechts een tusschenpersoon was. Verschillende draden van het smokkelaars complot liepen eveneens naar de hoofdstad, waar zich de hoofddader bleek te bevinden, die groote voorraden opkocht. Deze man. S. genaamd, werd eveneens gearresteerd en naar Ede overge bracht. Dat er met dezen sluikhandel groote kapitalen gemoeid waren, blijkt o.a. uit het feit, dat de te Ederveen in beslag genomen partij een han delswaarde vertegenwoordigde van f 10.000. HET OPHALEN VAN HUISVUIL. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland ia aangewezen de Kajver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877» Stort op 5553 of 877 Stierenkeuring. De burgemeester van Haarlem deelt mede, dat de Centrale Stieren keuring zal worden gehouden op Vrijdag 18 April, des voormiddags negen uur, in den Bergerhout te Alkmaar. Vóórkeuringen uitsluitend voor het Stierenregle ment Noord-Holland 1938 zullen plaatshebben; te Sipaarnwoude Zaterdag 5 April, 9 uur; te Hoofd-" dorp op denzelfden dag te 11 uur; te Beverwijk Vrijdag 11 April, te half elf; voor alle gemeenten op een door den burgemeester nader te bepalen plaats. Aangifte van stieren voor de keuringen moet ge schieden uiterlijk op den tienden dag te voren bij den secretaris van de Provinciale Commis sie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noord-Holland (Landbouwhuis te Alkmaar), on der overlegging van de afstammingsbewijzen en met vermelding van de plaats, waar de stieren ter keuring zullen worden aangeboden. Toelatingsexamen Kweekscholen voor Vroedvrouwen. Blijkens een mededeeling in de Staatscourant zal het examen voor .toelating tot de kweekscho len voor Vroedvrouwen te Amsterdam en Rot terdam dit Jaar voor wat het schriftelijk deel betreft worden afgenomen op 16 April in de Rid derzaal te 's-Gravenhage. Candidaten moeten zich schriftelijk aan snelden vóór 5 April a.s. bij den voorzitter der examencommissie, dr. C. Banning, Mauritskade 55 te Den Haag. Op denzelfden dag wordt in de R.K. Kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen het toe latingsexamen afgenomen, waarvoor candidaten zich tot den geneesheer-directeur kunnen wen den. ORGANISATIE BEDRIJFSLEVEN Door den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart en van het departement van landbouw en visscherij wordt ter voorlichting van belanghebbenden bekend gemaakt, dat de opdracht welke door hem aan de organisatie-commissie van het bedrijfsleven onder leiding van mr. Woltersom, is gegeven, mede om vat de organisatie der vakgroepen van handel en .industrie op het gebied van de voedselvoorziening, waartoe tevens behoort de handel en industrie op het gebied van de visscherij, doch niet de visscherij zelve. Eenigen tijd geleden is het publiek ervan in kennis gesteld, dat voortaan het huisvuil, dat tot dusver ongesorteerd aan den vuilnisman kon worden meegegeven, diende te worden uitge zocht dermate dat alle afvalstoffen, die op een of andere wijze nog tot voeding van mensch of dier kunnen dienen, afgezonderd moeten wor den en niet voor de gemeentelijke vuilnisauto dienen te worden gereserveerd, maar voor den schillenboer. Wij hebben eens geïnformeerd of dit voor schrift naar wensch wordt uitgevoerd. De direc teur van de Gemeentereiniging te Haar lem toonde zich in zijn antwoord vol daan. Inderdaad werkt, het publiek naar behooren mede, Tachtig ophalers schil lenboeren zeggen we huiselijker zijn door de gemeente belast met het ophalen van etens resten en ander keukenafval en in tachtig kar retjes gaat heel wat. Daarvan kunnen nog heel wat knorretjes gevoed worden. Heelemaal geen klachten? Nu ja, een enkele misschien, maar een kleine wenk is dan voldoende, om de fouten te herstellen. De moedgevende hoofdzaak is, dat er medewerking is en dus besef, dat iedere huis moeder in dezen tijd het hare moet bijdragen tot nut van het algemeen. Denk ook om de kluif jes! De lijmfabriek en andere fabrieken hebben ze broodnoodig en als ze in de vuilnisemmer gaan verbranden ze en niemand heeft er nut van. Verzamel dus. voor zoover ge het al niet deed, schillen, etensresten, vruchtenafval en beenen. Ze hebben waarde. Waar zelfs een verkeersagent den weg kwijt zou raken. Een puzzle, welke geen puzzle meer is, wanneer men weet, dat het een inzending betreft op de Voor- jaarsbeurs te Utrecht. (Foto Pax Holland). Tuinbouwveiling Westerlee besla 50 jaar. Den eersten tijd werd in een gelagkame geveild. NAALDWIJK, 12 Maart. Gisteren heef tuinbouwveiling Westerlee te de Lier haar jarig bestaan herdacht. Deze Westlandsche veiling is het typische vi beeld van den Nederlandschen organisatiev die eenig in zijn soort is. In het jaar 1891 gon de veiling Westerlee te de Lier te veile: de aanvoer van tuinbouwproducten was toen zoo gering, dat deze eerste veilingen in de ge kamer van een café konden worden gehouden omzet der jonge veilingvereeniging bedroegi 1891 slechts f 10.500. De Westlandsche tuinbouw breidde zich ter in de daarop volgende jaren gestadig uit 10 jaar later bedroeg de omzet reeds f 75.00C verband met dezen toenemenden aanvoer tuinbouwproducten werd in het jaar 1903 sloten tot de stichting van een eigen veilinj bouw. In den loop der jaren werd dit veilini bouw steeds te klein en 't werd in 1905, 1 1911 en 1921 steeds belangrijk uitgebreid. In 1914 werd gebfoken met het oude ver! stelsel, dat neerkwam op het zenden van ti bouwproducten in consignatie naar een bep den commissionnair. De veiling Westerlee was de eerste Westla sche veiling die overging tot het verplichte len. Uit dezen veilplicht bleek het oragnisator begrip der tuinders en hun vertrouwen in leiding. 1930 was het topjaar voor de jubi rende veiling. In 1930 bedroeg de omzet r f 2.859.000. Deze omzet van bijna drie milli gulden werd door de veiling tot heden toe meer bereikt is. De Westlandsche tuinbouw kt een crisis te doorworstelen en de omzet der ling Westerlee daalde in 1935 zelfs tot r f 1.530.000. Ondanks de tegenslagen bleven tuinders echter op hun post en stelden alle: het werk om hun cultures op een nog hooger j te brengen. In 1939 werd wederom tot uitbi ding van het veilinggebouw overgegaan thans beschikt de 50-jarige over een gebouw complex van ruim 9000 vierk meter. Dank zij den export naar Groot-Duitschli steeg de omzet der jubileerende veiling f 1.801.000 over 1939 in 1940 tot f 2.648.000, in. Als Prikkebeen het schip verlaat, Is 't of hij op een schommel staat. Hij ziet de wereld om zich draalen Hij voelt een kcuden luchtstroom waaien. Hij hoort een vreemd en ver geluld, Een nevel breidt zich voor hen uit. 112. Dan komt hij tot de werk'lijkheid Hij buigt het hoofd en klaagt en sc Want hij bemerkt: hij is gevangen I Misschien wordt hij wel opgehangen. I MisSChlen wacht hem een zware straf. J Of folt'ring en een eenzaam graf. Mr. P. A V. baron van Harinxma thoe Slooten: „Weldadigheid brengt dubbelen zegen; zij zegent hem, die geeft, en die ont vangt."

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6