Rijkscommissaris sprak te Amsterdam Anschluss Bonnen die thans geldig zijn: Hitler herdenkt den yy Spatt en Spet DONDERDAG 13 MAART 1941' HAAREEM'S DAGBLAD (Vervolg van pag. 2). De Arbeidsdienst. Den laatsten tijd is er ook geschreven over den Arbeidsdienst. De Arbeidsdienst is een voortreffelijk middel voor de volksche verdegelijking van de natie. Wanneer wij het met de Nederlanders niet- goed zouden meenen, zou er nooit sprake van zijn, dat de Nederlanders een Arbeidsdienst mochten inrichten. Nu zeg ik tot mezelf, wat heeft de Arbeidsdienst tot doel? Hij moet de jonge menschen van een bepaalden leeftijd, zonder acht te slaan op maatschappelijke school tezamen brengen, waarbij het voortreffelijke opvoedings middel het grondelement van den arbeid en het werken aan grond en bodem is. Daar komt bij een opvoeding in discipline. Kortom, in dit halve jaar vergeet een ieder van welke speciale afkomst hij is en gevoelt hij zich slechts als een jonge man van zijn volk, wien een waardeering voor werkelijken arbeid wordt bijgebracht. Ik geloof dat deze grond beginselen overal gelijk zijn, althans in alle Ger- maansche landen. Dat de jonge menschen zich daarbij ervan bewust moeten zijn, dat het gaat om den vaderlandschen bodem en dat in de gemeen schappelijke opvoeding de mooie volksliederen ge zongen worden, dus, dat deze opvoeding in den Nederlandschen Arbeidsdienst op Nederlandschen bodem en onder de opwekking van de Nederland- sche volksliederen geschiedt, is duidelijk. En dit leidt ook tot de volks-Nederlandsche opvoeding. Te betoogen, dat de arbeidsdienst in dit opzicht Neder- landsch moet zijn is overbodig. Want dit resultaat van opvoeding tot het volksche bewustzijn is over- komstig het wezen van den arbeidsdienst. De tewerkstelling onderwijzers van Van den maatregel tot het tewerk stellen van een aantal onderwijzers zal het Nederlandsche volk zoowel in nationatl als in sociaal opzicht voordeel ondervinden. Ook aan het taalonderwijs zal bijzondere aan dacht worden geschonken en wel in de eerste plaats aan het onderwijs in de Nederlandsche taal waarbij het naar ik hoor van bijzonder be lang is eindelijk eens een uniforme spelling tot stand te brengen. Wanneer op deze wijze het aan de Neder landsche kinderen te geven onderwijs in de Nederlandsche taal, alsook in alle cultuur schatten van deze taal voldoende gewaarborgd is, kan eraan gedacht worden aan het on derwijs in het Duitsch de aandacht te schen ken die deze taal als de toekomstige voertaal althans in het gebied der Germaansche ge meenschap toekomt. Want het" is duidelijk, dat de voertaal in dit gebied zich zal richten naar het Duitsch sprekende volk van 85 mil- lioen zielen, aangezien het op een na sterkste lid dezer gemeenschap, de Nederlanders, nog slechts 9 milliöen zielen telt. De kennis van de Duitsche taal zal daarom een der voor waarden zijn voor de bewegingsvrijheid, om te beginnen in het Germaansche gebied, daar enboven echter in Europa 'ën waarschijnlijk in niet onaanzienlijke mate in de geheele we reld. De kennis van deze taal mag echter niet een voorrecht zijn van de hoogere scholen en zoodoende slechts van enkele welgestelde klassen. De kennis van de Duitsche taal zal den Nederlander slechts ten voordeele strek ken. Zij zal en mag hem niets van zijn ware Nederlandsche wezen ontnemen. Het Nederlandsche wezen. In dit verband zou ik in het algemeen iets kunnen zeggen over het veelvuldige beroep dat gedaan wordt op het Nederlandsche wezen. Dat wij voor de werkelijk Nederlandsche waarden begrip heb ben, blijkt'wel uit hetgeen ik in den aanvang ge zegd heb en uit de erkenning van bijzondere pres taties der Nederlanders als kolonisatoren, op scheeps- en waterbouwkundig gebied, op het ter rein van land- en tuinbouw en uit de bijzondere waardeering voor de Nederlandsche kunst en we tenschappelijke verrichtingen. Wat echter verder als bijzonder Nederlandsch bestempeld wordt, komt mij voor als het reeds eveneens genoemde vasthouden aan de Nederlandsche idylle, die wij daarom niet zoo hoog kunnen aanslaan, omdat zij tenslotte een volk onbekwaam maakt voor den strijd om het bestaan, hetgeen reeds in tijden van felle botsingen der tegenstellingen tot uiting ge komen is. Ik hoop dat het Nederlandsche volk met dezen bijzonderen Nederlandschen aard niet de zelfde ervaringen opdoet, die wij Ostmarkers eens hebben opgedaan met het z.g. vaderlandsche front dat een samenraapsel was van alle mogelijke richtingen, alleen niet van volksch bewuste over tuigingen, uitsluitend met he,t doel zich door alle mogelijke internationalisnien tegen een ware volksche vernieuwing te beschermen De Rijkscommissaris zette hierna uiteen, dat de voorwaarde voor het vasthouden aan zulk een toe stand niets anders kan zijn dan een Engelsche overwinning, maar waar moet op het Continent een Engelsch leger voet zetten? En wat zouden de gevolgen voor Nederland zijn van een Engelsche landing op Nederlandsch gebied. Tegenover de uitwerking van de aanvallen der Engelsche lucht vloot staat die van de aanvallen der Duitsche luchtmacht en de weerstandskracht van het Duit sche volk kan niet gebroken worden. Ook wordt veel verwacht van de Amerikaansche wapens voor Engeland, doch de fabrieken voor de vervaardi ging er van moeten nog gebouwd worden en de grondstoffen opgedolven En dan is er nog de duikboot- en luchtversperring. •Wanneer echter toch Amerikaansche wapens naar Europa zouden komen, dan zal dit echter weer een derden partner van het Driemogend- hedenpact rust en voldoening schenken. V erzetsbeweging. Ik heb deze bijzonderheden ietwat uitvoeriger Vermeld, omdat ik nu tot een onderwerp kom dat Zeer ernstig is. Er is hier in Nederland een soort verzetsbeweging geweest. Krachtens de uiteenloo- pendste drijfveeren hebben zich enkele lieden ver- eenigd om sabotagedaden tegen de Duitsche weer macht te plegen. Deze drijfveeren waren van ver schillenden, gedeeltelijk van materieelen aord. Ook de beginselen van deze groepen waren eigenlijk materieel, want anders zou niet als hoogste straf voor alomvattend verraad beslag op het vermogen in uitzicht gesteld kunnen worden. Het is duidelijk, dat in een dergelijk geval de bezettende mogend heid met onverbiddelijke scherpte doortast. Er zijn menschen die van meening zijn dat zij krachtens nationale beweegredenen zioh persoonlijk op het spel zetten en dat het ingezette en verspeelde, leven een soort oproep en aansporing voor de overigen vormt en een aanleiding tot nationale gedachtenis voor de nakomelingen, kortom, dat zij nationale helden en martelaars worden. Deze meening is een onjuistheid. Als nationale helden en martelaars blijven slechts diegenen in de herinnering van een Soik voortleven, die hun leven .aan de goede zijde van de ontwikkeling van dit volk op het spel heb ben gezet. Slechts w;e voor de werkelijk dragende idee van een volk zijn leven heeft gelaten, geldt als heros. Wie aan den verkeerden kant stond wordt vergeten, al heeft hij zich persoonlijk nog zoo flink gedragen. De historische opdracht die ons hier heeft geplaatst gebiedt ons onverbiddelijk hard te blijven. Maar deze hardheid, aan den dag gelegd ter wille van groote gebeurtenissen, zal op het oogenblik, waarop met Engeland het politieke fantoom van tegenhou den en terugdraaien van het rad der geschiedenis bezwijkt, de politieke fantasten voor het niets staan en de meeloopers die hen volgen richtingloos zijn, aan het Nederlandsche volk houvast en. vertrouwen geven. Het zal dan weten, dat dit Dunschland, de kameraad der toekomst, ook een harde strijder kan zijn. „Met ons of tegen ons". „Met ons of tegen ons", dat is het parool en de beslissing, waarvoor iedereen staat Mis schien heeft menig Nederlander nog bezwaren, omdat hij van meening is, dat „met ons" be- teekent zich bloot te stellen aan groot-Duitsch ■imperialisme. Van Duitsche zijde staat tegen over deze bezorgdheid omtrent groot-Duitsch imperialisme de bedenking nopens Neder landsch separatisme. Wat evenwel'moet worden nagestreefd is de wil en de vastberadenheid om gemeenschappelijk te arbeiden. Het gaat eenvoudig hierom, dat de Ger maansche volken zonder rekening te houden' met hun zielental de voorwaarden voor een volkomen gemeonsohapsarbeid vervullen op een wijze, dat Nederlander naast Duitsober en Duitscher naast Nederlander werkt en streeft. Opdat door den ge- meenschappelijken arbeid de grondslagen voor een gelukkig leven van de komende geslachten worden gevormd, behooren op den grondslag van econo mische successen in de eerste plaats de cultureele prestaties, voortkomend uit de volksche substantie zoowel van het Nederlandsche als ook van het Duitsche en van elk ander Germaansche volk. Es sentieel is dus de overtuiging, dat nog slechts een „met elkander" nooit meer een „tegen elkander", maar ook niet meer een „naast elkander" mogelijk is. Als mij thans gevraagd wordt, hoe mijn ver houding is tegenover de afzonderlijke Nederland sche mannen, dan kan ik zeggen, dat ik van het standpunt van de bezettende mogendheid den Ne derlander afzonderlijk er naar beoordeel of hij de openbare orde en het openbare leven steunt of in gevaar brengt. Als nationaal-socialist echter en nationaal-socialist zijn is het wezen van eiken Duitscher dus met het oög op den zin van alle gebeurtenissen van onzen tijd en op de bijzondere taak die de nationaal-socialist in dezen tijd onder volstrekte opoffering van zijn eigen bestaan heeft te vervullen, zeg ik. dat het onderscheid tusschen vriend en vijand gemaakt wordt naar den maat staf of wij ons op iemand kunnen verlaten als wij niet meer als bezettende mogendheid in dit land zijn. Want wij willen in het geheel niet voor alle tijden als bezette mogendheid in dit land blijven. Wii willen, dat de Nederlanders zelf uit in nerlijke overtuiging en met hun geheele wezen aantreden voor het groote werk van den op bouw van ons Germaansche gemeenschapsge- bied en daarmee van een nieuw Europa. Daar om luidt de vraag hoe zullen de menschen af zonderlijk zich hier gedragen, als de Duitsche weermacht en de Duitsche politie niet meer in het land zijn? Zullen dan de op de menschen afzonder!lik aanstormende confessioneele. maat schappelijke, traditioneele en kapitalistische invloeden er toe leiden, dat de enkeling vroeg of laat van zijn min of meer eerlijk en vast ge nomen besluit wordt afgebracht en tenslotte in zijn hang naar de vertrouwde idylle weer in het anglophiele vaarwater verzeild raakt? Naar deze mogelijkheden beoordeelen wij de menschen hier en daar er nooit meer een 10e Mei mag kom^n, is het duidelijk in welke han den wij de vrije politieke verantwoordelijk heid in dit land eenmaal kunnen leggen, nl. in de handen van diegenen, die door bewuste, onwankelbare vervulling van de taak, die uit het gemeenschappelijke Germaansche lot voortvloeit, dit land en tevens zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te beveiligen. - Wij hebben in dit land kameraden gevon den. dat wil zeggen, de gevluchte regeering heeft deze kameraadschap in de gemeenschap pelijke gevangenissen samengesmeed. Wij zien. dat deze kameraadschap steeds hechter wordt. De een een goede Nederlander, de an der een goede Duitscher, maar beide ver een igd in nationaal-socialistischen geest en vastbesloten dit natiönaal-socialisme als dra gende politieke beweging tot grondbeginsel van de pieuwe ordening te maken. Zoo zijn wij hier aangetreden. Wij staan hier op dezen bodeip om een historische op dracht te vervullen. Wij zullen niet van de zen grond wijken voor deze opdracht inder daad is vervuld. Men zal ons eerder in stuk ken moeten scheuren dan dat wij ook maar een millimeter van de vervulling van deze opdracht afwijken. Wij zijn waarlijk vol van een religieus fanatisme. Adolf Hitler. de Fiihrer van het groot-Duïtsche rijk, de Führer van alle Germanen in de nieuweordening van het Avondland, heeft ons de opdracht ge geven. Wij staan aangetreden en ook al zou den wii sneuvelen, hij zal overwinnen! Heil dem Führer! De rede van den Rijkscommissaris werd door de talrijke aanwezigen met zeer groote aandacht gevolgd. Herhaalde malen werd zij door applaus onderbroken. Aan het einde werd zij onderstreept door een langdurig handgeklap. Hierna besteeg commissaris-generaal Schmidt het podium om de aanwezigen uit te noodigen tot slot het gebruikelijk eerbetoon aan den Führer te brengen. Het werd gevolgd door het zingen van de Duitsche volksliederen. Even plechtig als bij het begm der bijeenkomst de vaandels waren binnengedragen, werden zij nu bij het einde weg gevoerd. Voor den ingang van het Concertgebouw defi leerde vervolgens het vierde Totenkopfregiment. Ook van de zijde van het Amsterdamsche publiek was voor dit militaire schouwspel groote belang stelling. Zoowel voor als na de bijeenkomst zorgden Duitsche en Nederlandsche politie in de omgeving van het Concertgebouw voor een passende afzet ting. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Geological investigations in the Miomaffo-region (Netherlands Timor) de heer F. O. van West, geb. te Rotterdam. Doctoraal-examen wiskunde de heer J. Wee- nen. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heeren A. v. d. linde, C. G. Egeler en H. Th. Ho- rensma. Bevorderd tot arts de heeren: C. J. Snrgdragers 'Amsterdam'. M. H. Polak (den Haag', en P. Lakeman (Amsterdam'. Artsexamen le gedeelte: mej. E. H. A. Augus tijn (Bandjermasin) en de heeren L. C. J. M. Knitel .(/Oud- en Nieuw-Gastel^ yy Rede te Linz LINZ, 13 Maart (D-N.B.) In zijn toespraak tot de volksgenooten die deelnamen aan de herden kingsplechtigheid te Linz (men zie elders in dit nummer), heeft de Führer eerst herinnerd aan dien twaalfden Maart van drie jaar geleden, toen hij voor de eerste maal in deze stad zijner jeugd het woord heeft kunnen voeren. Toen is de weg ge baand voor de aaneensluiting van alle Duitschers. de vervulling van een eeuwenlangen wensch. Door de stichting van het Groot-Duitsche Rijk is de defi nitieve ineenstorting van het systeem van Versail les ook naar buiten toe duidelijk tot uiting geko men. Het gevolg van het feit dat toen de stichting van het Groot-Duitsche rijk werd verkondigd, is sindsdien geweest een sterke ontwikkeling voor waarts, een versteviging van het Duitsche rijk, ver sterking van de natie en in verband daarmede een keten van groote politieke successen. Thans staan wij, zoo verklaarde de Führer, voor de taak om te staven hetgeen wij toen begonnen zijn. omdat, evenals de eerste vereeniging van 1870/71 de afgunst van de andere wereld ontmoette, ook de tweede groote eenwording van het Duitsche volk de vorming van het Groot-Duitsche rijk, thans moet worden doorgezet tegenover den haat, den nijd, den naijver, de hebzucht, maar ook tegenover de traagheid van andere volken en andere staten. Ik zie daarin juist een historische'aanduiding, wel ke ons trotsch kan maken en ook vertrouwen kan schenken. Toen verliep deze strijd met een gewel dig succes. De strijd van heden zal geen haar an ders verloopen. Hij zal tot hetzelfde resultaat lei den, In mijn ontembaren wil en onwrikbaar voorne men den strijd tot het succesvolle einde te brengen, zoo verklaarde de Führer, sta ik thans niet alleen. Achter mij staat de nationaal-socialistische partij die evenzeer de draagster van den wil is om voor het Duitsche volk de politieke overwinning te be halen, als zij de draagster was van den wil om het land op te heffen. Naast deze beweging staat de in middels tot stand gebrachte weermacht van het nieuwe rijk, die even hard en onverbiddelijk is. De wereld zal inzien dat men alles eerder kan buigen dan de weermacht van het Derde Rijk. In de partij echter en in de weermacht en achter beide staat het Duitsche volk, waaraan één vaan voorafgaat, dat door één wil bezield wordt, door éen besluit be- heerscht, van één dapperheid vervuld is. Nog onge veer een jaar geleden, zoo vervolgde de Führer, stond de standvastigheid der volksgenooten van mijn vaderland voor Churchill nog niet heelemaal vast. Ik heb hem toen verzekerd dat hopelijk de tijd weldra zou komen, waarin hij op dat punt be ter zou worden voorgelicht. Deze tijd is inmiddels aangebroken. Engeland is op dat punt voorgelicht en ik heb niet den indruk gehad dat de standvastig heid der Britsche brigades grooter geweest zou zijn dan die der Ostmarksche bataljons in Noorwegen en Frankrijk. Vervolgens sprak de M over den strijd te gen de oude wereld van het goud en het kapitaal, over den opbouw van den Duitschen socialen staat, over het geweldige werk dat thans door het Duitsche volk op elk gebied verzet wordt, over den bloei van het Duitsche bedrijfsleven, de uit breiding van de Duitsche industrie en de toene ming van de Duitsche productiecapaciteit. Op geen tijdstip der Duitsche geschiedenis zoo verklaarde hij is in enkele jaren tijds meer tot stand gebracht dan in het tijdvak waarin wij leven. Daarom, zoo riep de Führer uit, kunnen wij met trots op deze laatste drie jaren terugzien, drie jaren, waarin ook de Ostmark aan den grooten Duitschen bloei heeft deelgenomen. Het uur van onze definitieve overwinning zal komen. Dan zul len wij de plannen welke wij toen gemaakt heb ben pas goed uitvoeren. Dan zullen wij verder wer ken en aan dit Groot-Duitsche rijk steeds meer het karakter van een rijk van den arbeid geven, het karakter van een staat van gemeenschappe lijk sociaal leven. De kracht van ons volk, zoo besloot de Führer zijn betoog, dat steeds weer door laaienden bijval werd onderbroken, moet weer ten goede komen aan het geheele Duitsche volk. Dat is het doel van ons nationaal-socialistische Groot-Duitsche rijk. Niet aan een klasse, aan een stand zijn wij verplicht, niet aan een mensch zijn wij onderda nig: voor ons staat onverstoorbaar de belijdenis in het Duitsche volk, onverschillig waar, in het Oosten, het Westen, het Zuiden of het Noorden, voor ons staat altijd: Groot-Duitschland. VROUWESTEEG WORDT VROUWESTRAAT. Op verzoek van den heer J. H. Knetemann te Bloemendaal hebben B. en W. van Haarlem op 3 Maart j.l. besloten den naam Vrouwesteeg te veranderen in Vrouwestraat. Dammen Weekoverzicht Haarlemsche Dam club. Deze week hebben de volgende clubs hun clubleven hervat Damclub Het Noorden, Maan lag" van 7 tot 11 uur ln café Suisse. Rijksstraatweg. Damclub Haarlem. Woensdag* van 7 tot 11 uur in café Louw, Spekstraat. Damclub Kijk Uit, Donderdag van 7 tot 11 uur, R. K. Speeltuin, Rijksstraatweg. Damclub D. O. S., Donderdag' van 7 tot 11 uur, Ber- kenrodesteeg l. BROOD. BON 06 Geldig aan 3 t.m. 16 Maart. BON 07 Geldig van 10 t.m 23 Maart. 100 gr brood Of 100 gr roggebrood. BON 5 (Bloemkaart) Geldig t.m. 23 Maart 50 gr. brood. BON 06 Geldig van 11 Febr t.m 16 Maart. 1 K.G. suiker KOFFIE EN THEE 30N 02 van de nieuwe bon kaart algemeen" van 3 Febr t.m. 16 Maart 125 gr. koffie of 50 gr thee. VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 07 „vleesch" van da Vleeschkaart. Geldig van 10 tot en met 23 Maart 100 gr. rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet ot een rantsoen nleeschwaren BON 07 „worst of vleesch- waren". Geldig van 10 t.m. 23 Maart, 75150 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN BON 6 Boter- en Vetkaart Geldig van 3 t.m. 16 Maart 250 gr. boter of margarine BON 7 Boter- en Vetkaart. Geldig van 10 t.m. 23 Maart. 250 gram boter of margarine of 200 gram spijsvet. BON 81 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 3 t.m. 16 M aart. BON 91. Geldig van 10 t.m. 23 Maart. 1 ei. BON 13 en 14 .Jïonkaari Algemeen". Geldig van 24 Febr. t.m. 23 Maart elk 100 gram. BON 61 EN 71. Geldig van 10 t.m. 23 Maart elk 100 gram kaas. MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 11 .bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 23 Maart 250 gr rijsr of rüstemee? of rijstebloem of gruttemaal. BON 07 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April. 250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort ot gortmout of grutten. BON 08 „Bonkaart Alge meen". Geldig uan 24 Febr t.m. 20 April. 250 gram gort of gortemeel of grutten BON 09 ,J3onkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April. 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 10 ,J3onkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April 100 gram maï zena of grlesmeel of sago ot aardappelmeel of pudding poeder of puddingsauspoe- der. BON S (Bloemkaart). Gel dig t.m. 23 Maart 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. KOEK EN GEBAK BON 07 (Broodkaart) Geldig van 3 t.m. 16 Maart. BON 07. Geldig van 10 t.m 23 Maart. 1 rantsoen gebak. BON 5 (Bloemkaart). Geldig t.m. 23 Maart l/9 rantsoen gebak. rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 14U gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 3U0 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., kortgebak 500 gr„ klein korstgebak 400 gr. PEULVRUCHTEN BON 15 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 30 Maart. 500 gr. peul vruchten. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April Sn gr. scheerzeep of 1 tubi- sche er crème of 1 pot scheer zeep. ZEEP BON 16 nieuwe Bonkaart Algemeen". T.m. 30 Maart 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder BRANDSTOFFEN BONS IS. 16. 17 Bonkaart /distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. BONS 11. 12. 13 geldxg t.m. 14 Maart. (Op deze bons geen turf). Briketten. 1 eenheid 100 K.G. steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbriketten of 75 K.G. turf af val). BONS 35 t.m. 41 Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. BONS 25 t.m. 32 Geldig t.m. 14 Maart. (Op deze bons geen turf). Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes *én een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m. 31 Maart. Bons 4e periode nog geldig t.m. 14 Maart. Bon „Generator-ant.hraclet eerste periode" 1 HJa. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste perinde" 50 stuks baggerturf Geldig t.m. 31 Maart. PETROLEUM ZEGELPERIODE 9 (alleen voor hen. die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 24 Febr. t.m. 20 April 2 L. ZEGEL'ERIODE E Geldig uan 24 Febr t.m. 31 Maart HONDENBROOD BON 9 T.m. 31 Maart Groep 1 en 2: 10 K G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 9 T.m. 31 Maart IVi kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Oosterkwartier. Donderda s van 7 tot 11 uur, -Speeltuin an de Zomervaart. Haarlemsche Damclub. Zondag* van 9.30 tot 1.30 ln Restaurant Munniks, Groote Martk. OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 1911. De vijfde ronde van bovengenoemden wedstrijd wordt Zondag a s te 's Gravenhage ln „De Kroon", Spul 8/10. gespeeld. Het programma voor deze ronde luidt als volgt: Ph. J. Ham (Rotterdam) tegen J. de Krijger (Amsterdam): P. J. van Dartelen (Zandvoorl) tegen I. Druyf Jr. (Amster dam). J. Blom (Rotterdam) tegen W. v. d. Kraan (Dor drecht): G. E. Hartman (Nijmegen) tegen J. M. Bom ('s Gravenhage). De titelhouder R. C. Keiler (Amsterdam) Is vrij. De eerstgenoemde spelers spelen met Wit. D. O. S. KWARTET WEDSTRIJDEN. Donderdag worden deze wedstrijden voortgezet ln de Berkenrodestecg 1. Het rooster luidt als volgt: Damclub Haarlem—Oosterkwartier. D. O. S.—H. D. C. Het Noorden—Kijk Uit. DAMCLUB HET NOORDEN. Maandag J.l. weiden de onderlinge wedstrijden voort gezet. De uitslagen zijn als volgt: W. v. Leuffen—G. v. d. Meulen 2—0, L. Poots—A. Bron 0—2, C. HarmsenA. F. Leuffen 0—2. J. Harmsen—G. Bijster 2—0, A. P. Wassenaar J. Harmsen 2—0. H. Dienske—G. Bijster 2—0, A. Blom— A. F. Leuffen afgebr., A. P. Wassenaar—C. Harmsen afgebroken. Biljarten Corver scoort ISO in 16 beurten. Wegens ongesteldheid van Gort moest het programma eemgszins gewijzigd worden. In de openingsmatch liet d. Koek (D. E. S.) goed spel zien cn nam tegen de Zwart (B. C. H.) van meet af de leiding. De B. C. H.'er verloor als volgt: pnL brt. h.s. gem. L. de Zwart 79 38 11 2.07 v. d. Hoek 150 38 18 3.94 Hartog (B. C. H.) kreeg tegen de solide spelende D. E, S.'er P. Diekman geen schijn van kans. Na een teleur stellend begin komt de laatste er steeds beter ln en zal zeker nog wel van zich doen spreken. De cijfers zijn: %pnt. brt. h.s. gem. J. Hartog 77 25 10 3.08 P. Diekman 150 25 37 6.— Wegens een fout van den schrijver moest de eerste ont moeting tusschen Corver (Ins.) en de Zwart (B. C. H.) ongeldig verklaard worden, zoodat deze ontmoeting werd ingelascht. Corver wist op schitterende wijze zijn onge slagen record te handhaven en maakte de 150 caramboles cadre in slechts 16 beurten, waaronder een ulistekende 44. De B. C. H.'er kon dit hooge tempo niet volgen cn bleef ver achter. put. brt. h.s. gem. A. Corver 150 16 44 9.37 L. de Zwart 33 16 12 2.06 In het clublokaal van de B. V. Insulinde worden Vrij dagavond wederom 2 partijen gespeeld. Gymnastiek Gyninastiekvereeniging „Bato". Mcj. C. M. Toepoel 12V» jaar lid. Dinsdag 11 Maart j.l. werd me). C. M. Toepoel ter eéfea genheid van haar 121/^-Jarlg lidmaatschap van de G V* Bato ln de turnzaal aan den KI. Houtweg gehuldigd. De voorzitter van Bato de heer A. .T. Fortgens sprak me)- Toepoel toe en herlrtnerdc er aan. dat dit Jubileum reeds eerder herdacht had moeten worden, doch dat di« door de omstandigheden niet mogelijk was geweest Mei. Toepoel werd In 1927 lid van Bato. doch moest verschil lende periodes wegeps ziekte tijdelijk bedanken, zoodat eeist eenlge weken geleden de datum voor liet Jubileum was aangebroken De jubilaresse kwam als adsplrantlld bij Bato en is thans lid der Damesafdcelfng, als turnster heeft zij reeds goede resultaten weten te bereiken en heeft kort geleden bij de graad wedstrijden der K T. K. door het behalen van een len prijs ln de tweede graad zich bij de le graad turnsters kunnen scharen. Bato verwacht nog vele sue* cessen van mej. Toopoel. De voorzitter reikte haar het Jubileum-Insigne der ver eeniging uit en overhandigde haar een cadeau namens de Damesafdeellng. Ook de directeur de heer C. Th. Smal feliciteerde de Jubilaresse en overhandigde haar tevens ccn cadeau. Voetbal DE VOLEWIJCKERSE. D. O. Nu het afd. bestuur van Afd 1 gemeend heeft clubs met een achterstand tn de gelegenheid tc moeten stellen eenlgs/Jns met de andere clubs gelijk te komen op zich zelf een loffelijk streven worden In afd. I. 2e klasse A en B slechts enkele wedstrijden gespeeld, waarmede aan de clubs met goede terreinen, de gelegenheid wordt ontnomen met het afwerken van het programma door te gaan. Gelukkig waren cr ook nog enkele andere clubs, welke om deze reden geen wedstrijd te spelen hadden cn zoo is E. D O. erin geslaagd de Volcwljckers. de sterke 3e klas- ser. welke nog steeds ongeslagen aan het hoofd van haar afdeeling gaat, bereid te vinden een vrlcndschappelljken wedstrijd ie spelen. Het Z. D. O.-elftal verschijnt als volgt: Wille. Zandstra. v. d. Sluis. W Schildwacht. Schljvenaar. oomen Jr.. S. Spek. J. Schildwacht. De Jong. Hellingman, v. d. Staay« Waterpolo Japansche officieren brachten dezer dagen ccn bezoek aan den Westwal! en de overblijfselen, van de Maginotlinie. Buitgemaakte munitie wordt bezichtigd. - ISfliQ JVeltbikU Al.G. JAARVERGADERING VAN II. P. C. De algemeene jaarvergadering van H. p. c. werd 13 Maart gehouden in het Spot tparkrestaurant tc Heemstede onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer A. J. Braam die Inmiddels geheel van zijn ongeval bleek hersteld te zijn. In zijn openingswoord herdacht de heer Braam de belde gevallen leden G. NeJls en W. van Ommen, tijdens welke herdenking de II. P. C.-leden zich van hun zetels verhieven. Vervolgens las de secretaris het jaarverslag dat ondanks de moeilijke omstandigheden toch ln een optimistischen toon was gesteld. Uit den In houd bleek dat het laar 1940 een goed jaar voor H. P. c. Is geweest en dat vele successen door de vereeniging wer* den geboekt. Nadat ook de Jaarverslagen van de zwem en polocommlsslc, de kascommlsslc, de redactle-commls* sle en van den penningmeester waren gelezen ging men over tot een geanimeerde bestuursverkiezing waarbij het navolgende bestuur werd gekozen: A. ,t. Braam, voor zitter, A. J. Verspoor, secretaris, H. W. Bakker, penning* meester, mej. C. Amels, A. M. Heerkgns Thljssen. W. v* Groningen en J. v. Zadel, commissarissen. De diverse commissies werden als volgt samengesteld: Zwemcommissle: J. v. zadel Azn., voorz. ie sec. M. Maurltz. 2e sccr„ mej. A. Sevcnsma. A. H. Sipkema en A* C. de Bruyn. Polocommissie: A. M. Hecrkens Thljssen, voorzitter. H. J. Leyenaar en J. M Bakker. Redactie H P. C.-Nleuws: J. M. Bakker, voorzitter. A. M. Heerkens Thljssen, W. v. Groningen en E. Vrught. Materiaalcommlsssc A. C. de Bruyn, voorzitter, J. Wijk huizen, I. C. Collet. E. Vrught. A. Schotel en M. Mauritz. Lustrumcommissie: A. J. Verspoor, voorzitter, mej. F. Kann le secr., H. W. Bakker, mevr. A. Knuyt van Laar, mevr. A. Hölsken—Neve. mej. I. Kubatz en H. den Beider* Kascommlssle: I. C. Collet, G. B. Bronkhorst en H. J* Leyenaar. Archief: R. J. Engelenberg. Pers- en Propagandacomrnlj-sie: de dames A. Sevensma, R. Kloots, M. Binkhorst cn de heeren J. M. Bakker. H, den Beider, w. v. Groningen en J. v. Zadef. Na een korte rondvraag «loot de voorzitter de ver» gadering*

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7