De aanneming der Amerikaansche hulpwet De bodemproductie moet stijgen. RADIO PROGRAMMA ONDERDAG 13 MAART 1941' HAARL'EM'S DAGBESÖ 5 aliaansch eermachtsbericht Aan het Crieksche front aanvallen in den sector Vojussa afgeslagen. ;RGENS IN ITALIë, 12 Maart. (Stefani). Het ifdkwartier publiceert weermachtsbericht no. l Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aan- len in den sector van Vojussa afgeslagen. De iiid heeft zware verliezen geleden. De Italianen iben krijgsgevangenen gemaakt en hun zijn wa in handen gevallen. Gisteren en vannacht hen onze luchteskaders herhaaldelijk ravitaü- ringsbases, installaties en militaire inrichtingen, terijen en vijandelijke troepen aangevallen in mderbroken acties. Tijdens luchtgevechten zijn te vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee liaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd, n den nacht v an 11 op 12 Maart hebben vlieg- gen van het Duitsche vliegercorps militaire doe- op Malta gebombardeerd. n Noord-ACrika heeft het Duitsche vliégercorps Britsch kantonnement en Britsche gemotori- rde strijdmiddelen bestookt.» n den nadht van 10 op 11 Maart heeft de vijand luchtaanval gedaan op Tripolis; er veel geen :el slachtoffer, lichte schade. )p de Aegeische Zee hebben vijandelijke toe- llen onze luchbbases op het eiland Rhodos aan- -allen. Een persoon werd gewond, eenige schade stond. Oost-Afrika hebben onze debaohementen een «itie van den vijand in den sector van Keren aan ballen en bezet en het garnizoen op de': vlucht ge ven. In den sector van Somallland heeft onze htmaoht -brandbommen geworpen naar vijande- te troepen, waardoor hevige branden ontston- Britsehe toestellen hebben plaatsjes in Ery- gebombardeerd zonder noemenswaardige iade aan be -richten. De ontploffing in een hotel te Istauboel. Ontploffingssloffen in een koffer? STANBOEL, 12 Maart. (D.NB.) In een te officieele mededeeling over de ontploffing hotel „Perapalast" wordt gezegd, dat het on- zoek nog niet geëindigd is, zoodat nog geen zonderheden kunnea worden bekend ge- akt. atusschen heeft zich het voorval volgens de .vangen inlichtingen als volgt afgespeeld: Te uur arriveerde met een specialen trein de tsche gezant te Sofia, Rendell, fnet een ge- schap van 70 personen. Hij ging onmiddellijk ir het hotel. Terwijl de kamers werden aan- rezen en de bagage daarheen werd gebracht, d zich in de drukke hall van het hotel een fige ontploffing voor. Twee Turksche politie- rnten in burger en een Engelsche vrouw wer- gedood. talrijke personen, voor het meeren- Engelschen uit Sofia, werden gewond, hall werd verwoest; de huizen aan de over- ie en voorbijrijdende tramwagens kregen iade. it Sofia verneemt fhet D.N.B.Volgens de laat- beriöhten verluidt over de ontploffing dat het geen helsohe machine betreft, doch ontplof - e stoffen die met de bagage van het Engelsche mtschap uit Sofia waren medegebracht. De iiaaldelijk geprobeerde aanslagen, zooals op vaterleidin-gwerken van Sofia, de haven van t en in het .petroleumgebied van Roemenië ben ondubbelzinnig bewezen dat het ook dit ontplofbare stoffen van Engelsche herkomst reft. De veronderstelling ligt dus voor de hand de verschillende Engelsche instanties in het tenland ove.r voldoende voorraden springstof- de beschikking hebben gehad. Het is derhalve irsc'hijnlijik dat een gedeelte van deze ontplof- e stoffen die zich in handen van Engelsche nten in Bulgarije bevonden naar Istauboel zijn legenomen en daar tengevolge van onvoorzich- leid of slechte behandeling bij het uitladen, de bagage tot ontploffing zijn gekomen. De jelsche bewering -dat de -helsche machine van Igaarsche makelij zou zijn, wordt hier met de este beslistheid tegengesproken, fnited Press verneemt nog uit Istanboel dat de elsohe gezant Rendell, die na de explosie in lal versoheen om zich van den toestand van personeel op de hoogte te stellen, door de itie gearresteerd werd, maar dadelijk weer d vrijgelaten, toen zijn identiteit bleek. Engelsche scheepsverliezen. iekendmaking van de Britsche Admiraliteit. let D.N.B. meldt: >e verslagweek van de Engelsche Admiralitéit trent verliezen aan koopvaardijschepen die 2 art eindigde was een der succesvolste weken :den Duitschen oorlog tegen de koopvaardij.,In e week meldde het opperbevel van de weer- :ht de vernietiging van een groot convooi door itsche onderzeeërs met een verlies van 125.000 t. aan vijandelijke scheepsruimte, de verstrooi en gedeeltelijke vernietiging van verscheidene iere convooien door Duitsche duikbooten met vernietiging van 83.000 b.r.t. benevens aanzien- e successen van andere Duitsche strijdkrachten zee. i'oorts slaagden in bedoelde week Duitsche ge- htsvliegtuigen met groote actieradius erin op Atlantischen Oceaan ten Westen van Ierland jen schepen van een Engelsch convooi van totaal '10 b.r.t. tot zinken te brengen. Met inbegrip van groot aantal afzonderlijke successen van de itsche strijdkrachten ter zee en in de lucht be lten de van Duitsche zijde in deze week gepubli- rde berichten over de verliezen van de vijande- koopvaardijvloot, 432.600 b.r.t. Ie thans door de Engelsche Admiraliteit gcpubli- rde lijst met verliezen in de week tot 2 Maart idernacht, omvat 29 schepen van in totaal "038 b.r.t. De Britsche opgaven beperken zich liswaar tot een derde van de Duitsche, maar het al van 148.038 b.r.t. bewijst toch dat de Lon- isehe Admii-aliteit onder den druk der feiten meer heeft kunnen vasthouden aan haar tot üver gevolgde methode om de vernietiging van «te Engelsche convooien te kwalifiseeren als uitseh verzinsel". Wel houdt zij vast aan een ie methode dat zij slechts percenten van de re verliezen erkent. Rendell neemt een gereserveerde houding aan. STANBOEL, 12 Maart. (D.N.B.) Niet zoo zijn ambtgenoot te Boekarest heeft de En- Ische gezant Rendell, die hier uit Sofia, is ogekomen, tegenover de Turksche pers een ïr gereserveerde houding aangenomen en ge werd op politieke vragen te antwoorden. De Amerikaansche gezant te Sofia heeft hem ?.an de grens vergezeld. Rendell reist binnen dagen verder naar Ankara en zal daar de wijzingen van zijn regeering afwachten. EEN MILITAIRE VERKEERSAGENT IN BULGARIJE. Een soldaat regelt het verkeer tijdens het doortrekken van de Duitsche troepen door de Bulgaarsche steden. (Foto Weltbild) De Ned.-Indische scheepvaart. Onder rcgecringsconlróle geplaatst. TOKIO, 12 Maart (D.N.B.) Uit Batavia verneemt Domei, dat alle Nederiandsch-Indi- sche Scheepvaart- en transportondernemingen onder regeeringscontróle zijn geplaatst. Tevens heeft de regeering instructie gegeven, dat in April 60 procent van de beschikbare scheeps ruimte gereserveerd wordt voor vrachten naar de Vereenigde Staten. De besprekingen van Weygand met Darlan. TANGBR, 12 Maart (D.N.B.) Zooals ge meld, is generaal Weygand weer in Fransch Marokko aangekomen. In een bespreking gaf de algemeene gedelegeerde der provincies uit drukking aan de volkomen en onvoorwaardelijke loyauteit van Algiers en geheel Fransch Afrika jegens den persoon van maarschalk Pétain. Omtrent de zitting is de volgende officieele nota uitgegeven: In zijn besprekingen met admiraal Darlan, generaal Huntziger, admiraal Platon en gene raal Bergeret heeft generaal Weygand een uit eenzetting gegeven betreffende de volstrekte so lidariteit, die het Fransche imperium ver bindt met het moederland; hij gaf de verzeke ring, dat de integriteit van het imperium door eigen kracht tegen alle vijanden zou worden verdedigd. De eenheid van het koloniale rijk en het moederland zal verder door de benoeming van hooge Mohammedaansche persoonlijkheden in den Franschen nationalen raad bekrachtigd worden. Engelsche vliegtuigen hoven Kiel. Burgers gedood en gewond. BERLIJN. 1-2 Maart. (D.N.B. Woensdag ochtend hebben Engelsche vliegtuigen Kiel aangevallen. Er werd een groot aantal brisant bommen uitgeworpen, die deels op woonwijken vielen. Verscheidene" woonhuizen werden ver nield of beschadigd. Onder de burgerbevolking vallen twee dooden te betreuren. Bovendien wer den dertien burgers gewond. NIEUWE ROEMEENSCHE GEZANT TE ISTANBOEL. ISTANBOEL, 12 Maart. (D.N.B.) De nieuwe Roemeensche gezant te Ankara, Telemaque, is in Istanboel aangekomen. Hij zou Woensdag naar Ankara doorgaan om zijn geloofsbrieven te overhandigen. Telemaque is eenige jaren gele den ook reeds gezant in Turkije geweest. De „Anschluss" herdacht. Hitier en Goebbels spreken te Linz. Het D.N.B. meldt uit Linz: De Führer is Woensdagavond om ongeveer 21.0G plotseling al hier aangekomen om deel te nemen aan de her denkingsplechtigheid naar aanleiding van het feit dat drie jaar geleden de Ostmark werd bevrijd. De bevolking bereidde den Führer een geest driftige ontvangst. In een massavergaderïng in de Festhalle hield de Führer een rede waarin hij uitging van den dag in Maart, drie jaar geleden, die de aaneen sluiting van het Duitsche volk naar binnen en de mobiliseering van de volkskracht naar buiten heeft gebracht. Hij gaf een kort overzicht van den suc cesvollen opbouwarbeid der laatste drie jaren en bracht zijn onwrikbaar vertrouwen in de overwin ning tot uiting. De 40.000 aanwezigen brachten den Führer op stormachtige wijze hulde. Ook Goebbels heeft te Linz een rede gehouden. Hij vergeleek de hopelooze situatie, waarin Enge land zich bevindt, met de in elk opzicht stabiele en veilige positie van Duitschland en hij leidde uit deze tegenstelling het onwankelbare vertrouwen in de overwinning af, waarmede het Duitsche volk de komende gebeurtenissen tegemoet ziet. Voor de eerste maal in onze geschiedenis, zeide de minister, staan alle Duitschers aangtereden om voor het Duitsche volk thans definitief de plaats onder de zon te bevechten die de wereldplutocratie het tot .dusver ontzegd heeft. Terwijl de wereld, steeds nog haar hoop stelt op strijd en broedertwist in Duitschland, wordt in werkelijkheid het Duitsche volk in al zijn stammen in dezen strijd tot een on verbreekbare eenheid aaneengesmeed. Dr. Goebbels betoogde voorts hoe deze oorlog de beslissende strijd is tusschen twee vijandelijke we relden, hoe het socialisme der jonge volken de plutocratie van een oude verroeste wereld terneer werpt. In dezen „klassenstrijd tusschen rijke en arme naties" heeft Churchill het pleit reeds ver loren. Duitschland is. op het gebied der levensmid delenvoorziening en op economisch gebied gedekt. De beste weermacht ter wereld staat gereed om het bevel van den Führer op te volgen. IJdele drei gementen en gezwets van den vijand kunnen Duitschland geen angst aanjagen. In vastberaden stemming wacht het Duitsche volk op de bevelen van ddh Führer. In vast vertrouwen op hem die den goeden weg wijst gaat het de beslissing tege moet. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: De aanneming van de wet tot hulpverleening aan Engeland door het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft in politieke kringen alhier slechts -de reeds be staande opvatting bevestigd en geenszins verrast. De aanvaarding der wet is derhalve te Berlijn min der onderwerp van gesprek dan de reis van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka, die nog steeds in het middelpunt der belangstelling staat, vooral daar het aannemen der wet naar het oordeel van Bérlijn slechts aan een reeds bestaanden toestand de binnenlandsch- Amerikaansch wettelijke basis geeft. Want dat wat de wet wil, het leveren van oorlogsmateriaal aan Engeland, is reeds geruimen tijd aan den gang. Men vestigt van Duitsche zijde de aandacht op de jongste rede van den Führer die reeds con stateerde. dat de scheepvaart naar Engeland met het begin van het voorjaar door de Duitsche af- weenvapens nog meer zal ineenschrompelen dan tot dusver reeds het geval is geweest. Overigens legt men te Berlijn den nadruk op dte namen van de mannen die bij het opstellen van de wet tot hulpverleening aan Engeland een rol hebben gespeeld. Frankfurter, Baruch. Morgen- thau en Cohn. Zoo min deze namen typisch Ame- rikaansoh zijn, aldus verklaarde men gisteren te Berlijn, zoo min getuigt de wet van een werkelijk Amerikaansche bedoeling. De Joden, zoo hoorde men in politieke kringen der rijkshoofdstad, dach ten bij (het opstellen van deze wet uitsluitend aan hun eigen doeleinden en om deze te -bereiken is hun het Amerikaansche volk net goed genoeg. In deze Joodsche kringen in Noord-Amerika is alleen de veelgenoemde vijfde colonne der Ver. Staten te zoeken. In de Wilhelmstrasse uitte men Woensdag de meening dat de hulpwet den oorlog sleohts kan verlengen, niet echter, zooals de ontwerpers van de wet beweren, den oorlog zal -bekorten. Van deze verlenging van den oorlog, zoo werd er van Duit sche zijde aan toegevoegd, verwacht men blijk baar in de tooaangevende Joodsche kringeo in de V.S. een verbetering der erfeniskansen. Verdere inlijving van Engelsch bezit in het kader van een voortgaande verkwisting van de Engelsche erf goederen: dit is blijkbaar de eigenlijke zin van een wet die men te Washington voor de binnen- landsch-politieke propaganda in het staatsiekleed van een verdedigingswet heeft gestoken. In de wet komt ook niet meer het beginsel van de Monroe- leer tot uiting, doch een neiging voor wereld- scheidsrechter te spelen. Zulk een opvatting ge tuigt echter van een overmaat van zelfoverschat ting. De mogendheden van het pact van drie hebben in elk geval, naar men tenslotte in de Wil helmstrasse verklaarde, niet de minste aanleiding, zich ook maar eenigszins aan zulk een wereld dictatuur te onderwerpen. De reis van den Ja- pansehen minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka zal dezen wil der in het driemogend- hedenpact vereenigde staten en volken in elk ge val -bevestigen. Het aanvaarden van de wet tot hulpverleening aan Engeland vormt voor hen geen enkel verrassend moment. De landen van het drie- mogendhedenpact zijn op alles voorbereid wat er ook moge gebeuren. Alle mogelijkheden moeten benut. Geen incidenteele maatregelen, maar één vaste lijn noodig. NS volk heeft al eeuwenlang den strijd met het water gevoerd: nu eens om te be houden wat men had, dan weer om nieu wen grond te winnen, welke straks moest dienen voor onze voedselvoorziening. Die voortdu rende strijd wordt ook nu nog gestreden en ook thans nog wordt steeds weer nieuw land toege voegd aan het vele. dat reeds in den loop van vele geslachten met groote moeite en inspanning is ge wonnen men denke aan de Zuiderzeepolders en de landwinning langs onze Noordelijke kuststrook. Dit is arbeid die ons ligt. Hij werd en wordt ge meenschappelijk verricht en is geen uitvloeisel ge weest van winzucht, doch van nood. Ons land heeft gebrek aan goeden grond. De dichte bevolking thans 268 per vierkante Kilometer en aanmerke lijk hooger dan van eenig ander land in Europa heeft voor de voedselverstnekking feitelijk niet vol doende aan den haar ter beschikking staanden bo dem. En zeker niet wanneer deze oppervlakte niet goed wordt benut. Dit laatste is geen critiek op den Nederlandschen boerenstand. Hij heeft steeds over het geheel genomen zijn plicht gedaan, ook in dc tijden dat ihij zich niet zoo in de algemeene gunst des volks mocht verheugen als b.v. van 19141918. Aan gunst en ongimst heeft hij zich meestal niet veel gelegen laten liggen. Hij wist welke waarden hij zijn kostbaren cultuurgrond onttrok en dat zonder zijn arbeid de samenleving niet kon bestaan. De Nederlandsche boer stoorde zich niet aan de con junctuur van de publieke belangstelling en nam kennis van al wat voor zijn bedrijf nuttig was. Landbouwonderwijs, deskundige voorlichting, la boratorium-onderzoek hadden zijn aandacht en het resultaat is geweest, dat de Nederlandsche bo demcultuur op een zeer behoorlijk peil staat. Dit is te danken voor een deel aan particulier initia tief, voor een deel aan verstandig overheidsbeleid. Zelfs zijn in de laatste jaren onder goede leiding eenige ruilverkavelingen geslaagd, welke een aan zienlijke productiestijging over een bepaalde op pervlakte ten gevolge hadden. En toch hoort men, ondanks al deze goede dingen, weer de roep: „Van den boer moet het komen". Het niet-agrarische deel der bevolking ziet weer naSr zijn landgenoot-boer op als naar zijn redder in nood en soms spreekt men van opvoering van voortbrenging of in het verleden onze boerenstand zijn werk slechts half verstond Niets is minder waar en de deskundigen beamen dit ten volle. Toch is het niet onbegrijpelijk, dat op vermeerdering van de productie wordt aangedrongen, want deze kan hooger worden. Om deze bewering, die schijnbaar in strijd is met wat hierboven over de technische kennis van den Nederlandschen boer is geschreven, te verduide lijken. is het noodig een stap in het verleden terug te doen. Toen de wereldcrisis uitbrak ondervond ook onze eigen boerenstand den weerslag daarvan en in welke mate! De overheid begreep dat in grijpen noodzakelijk werd. Zij hoeft dat toen ge daan en iedere lezer weet op welke wijze, nl. door crisiswetgeving. Het aantal maatregelen op dit terrein is ontstellend groot geweest, zóó groot zelfs, dat niemand meer in staat was ze bij te hou den. Steeds werden weer nieuwe gebieden betre den en telkens waren er andere terreinen waarop de overheid zich met haar bemoeiing waagde. Er moest financïeele steun worden verleend en het geld daarvoor werd uit verschillende heffingen ge vonden. Onze boterexport moest gehandhaafd wor den en daarom at men in het buitenland goedkoo- pere Nederlandsche boter dan in eigen land, ter wijl bovendien b.v. het Nederlandsche leger mar garine te eten kreeg. Biggen werden verwerkt tot varkensvoer, hetgeen het Alg. Handelsblad, welk blad zich in die jaren ook herhaaldelijk heeft ver zet tegen den gevolgden weg, indertijd een ver gelijking met Kronos (die zijn eigen kinderen op at) deed maken. Om den melkstroom te stuiten, welken men te groot oordeelde, werd besloten dui zenden koeien, waaronder een groot aantal drach tige, af te maken en in te blikken. Het resultaat was, dat de melkstroom in 1939 nog greater was dan in 1934, dat circa 14 millioen Kilo rundvleesch werd ingevoerd. Groote hoeveelheden groenten werden vernietigd. De tarweproductiie nam met zeer rassche schreden toe, er werd zelfs tarwe verbouwd op gronden die daarvoor feitelijk niet in aanmer king kwamen, maar tegenover deze productiestij ging stond een productiedaling van andere granen. Per slot van rekening, was dus niets gewonnen, want van die andere granen werd, ook vóór den tarwesteun, al niet voldoende in ons land ver bouwd. Als grief tegen al deze regelingen is ook door de landbouworganisaties vroeger reeds aangevoerd, dat zij niet uitvloeisel waren van het volgen van een bepaalde lijn, doch zuiver incidenteel waren. De crisispoliep is overleden en niemand mag dat naar mijn meening betreuren. Wie, zooals schrijver dezes, met de crisisregelingen heeft kennis ge maakt en ze heeft bestudeerd, weet dat ze in de practijk, hoe goed de bedoelingen bij den opzet ook waren, vrijwel nimmer hebben voldaan en daar steun hebben verleend waar die niet bedoeld was. De groote lijn, het inzicht in wat onze landbouw noodig had, ontbrak. En dit is geen critiek achter af, deze meening is ook vóór 1940 al verkondigd. Nu het algemeen volkswelzijn eischt. dat de op brengst van onzen Nederlandschen bodem zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd, is het noodzakelijk dat er een vastomlijnde landbouwpolitiek wordt ge volgd, dat niet meer incidenteel wordt gehandeld. Men kent het dool: de voorziening van het eigen volk en er is slechts één weg om d:t te bereiken: medewerking. De voorziening van eigen volk zal ordening van de bodemproductie verei.schen. Het buitenland kan niet meer voorzien in ons tekort aan graan, vet, veevoer enz. Wé zijn op ons zelf aangewezen Onze bodemcxploitatie was reeds intensief, ze zal nog intensiever moeten worden. Wat aan technische kennis of technische uitrusting hapert zal moeten worden opgevuld, het naast elkaar werken zal moe ten worden vervangen door samenwerking. Gras land zal gescheufd moeten worden. Alles wat ver lies kan brengen, b.v. de wijze van bewaren van stalmest, zal moeten worden tegengegaan. Wat onze grond kan leveren zal hij moeten leveren, wat hij ons schenkt zal zoo nuttig mogelijk moeten worden gebruikt (grasdrogen, Finsch inkuilen enz.) Verbouw van bepaalde gewassen moet worden voorgeschreven. Dezg voor ons aller welzijn zoo belangrijke zaak zal slechts kunnen slagen als allen ten volle mede werken, overheid en boeren. Ons land is op zich zelf aangewezen, er is nog kunstmest voor onzen bodem, die zoo goed is behandeld dat hij ook nog rijke reserves bevat. Er zijn nog mogelijkheden die benut moeten worden (omweidingssysteem e.d.) Alleen wanneer alles geschiedt wat gedaan kan worden, kan ieder zeggen, dat hij ten volle heeft voldaan aan wat hij krachtens zijn verant woordelijkheid tegenover zijn volk moet doen. Matsoeoka uit Tokio vertrokken. Het Japansche kabinet deed hem uitgeleide. De Japansohe minister van -buitenlandsche ra ken Matsoeoka is gisteravond om 10.35 uur Ja pansche tijd uit Tokio naar Europa vertrokken. Bij zijn vertrek was op het station, ondanks het late avonduur, een groote menigte aanwezig, onder wie talrijke vertegenwoordigers van natio nale vereenigingen. Toen de trein vertrok, weer klonk een luid „bansai". Aanwezig waren o.a. het geheele kabinet van den minister-president prins Konoje, talrijke leden van het diplomatieke corps en vele andere vooraanstaande personen. Engelsche vliegtuigen hoven ïhiitsch gebied. Vijf toestellen door het afweergeschut neergeschoten. BERLIJN. 13 Maart (D.N.B.Naar het D.NB. verneemt zijn in den afgeloopen nacht een aantal Britsche vliegtuigen boven Duitsoh gebied ver schenen. Zij vielen twee steden In Noord-Duitsch- Iand en Berlijn aan. Volgens de tot dusverre ont vangen berichten heeft de Duitsche afweer v-jjf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Britsche aanval op Berlijn was de eerste sedert 82 dagen. De Engelsche blokkade. Een Amerikaansche persstem. NEW YORK, 12 Maart. De „Daily News* schrijft dat Roosevelt door de hulpwet een gewel digen invloed op de Engelsche regeering heeft verkregen, echter „tot dusverre heeft onze re geering nog geen mond open gedaan om de En gelsche politiek met betrekking tot de levensmid delenblokkade tegen Frankrijk te beïnvloeden. Is het Biet tijd dat zij iets van haar invloed er voor gebruikt om de Engelsche» te noodzaken om het plan-Hoover een fairen procf-tijd toe te staan, of indien zij dit niet wensoht moet zij er de Engelsohen dan niet minstens toe brengen, le vensmiddelentransporten naar onbezet Frankrijk toe te laten?" (United Press). Het s.s. „Rautau Pandjaiig" over tijd. Tot omweg gedwongen. BATAVIA. 12 Maart. Het Nederlandsch- Indische departement van marine maakt het vol gende bekend: „Het s.s. „Rantau Pandjang" is over tijd. Het schip had reeds geruimen tijd geleden in Nederlandsch-Indië moeten arriveeren. Men is hier van meening dat het schip mis schien door operaties van vijandelijke zeestrijd krachten in den In'dischen Oceaan tot een tijd— roovenden omweg is gedwongen. (United Press). DE INTOCHT DER DUITSCHE TROEPEN IN BULGARIJE. De bevolking toonde veel belangstelling voor de gemotoriseerde afdeelingen. welke in lange colonnes door de steden trokken. (Foto Weltbild) VRIJDAG 14 MAART 1941. Nederlandsch Programma, HILVERSUM T. 414 4 M 6 45 Gramofoonmuziek. fi.so-7.oo Ochtendgymnastiek. ..30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra mofoonmuziek. 8.00 Uitzending voorbereid door de Chnst. Radio-Stichting: Schriftlezing en meditatie 8 ïo Gramofoonmuziek. 8 30 Nieuwsberichten ANP 845 Gramofoonmuziek. 11.00 Voordracht 11.20 Omroeporkest. 12 00 Gramofoonmuziek. 12.10 Esmeralda. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- cn economische berichten A NP i 09 Amusementsorkest en soliste. 1.45 Gramofoonmuziek. LS5 Reportage. 2 15 Gevarieerd programma. 3.30 Voor de vrouw. 3.40 Vocale duetten met pianobegeleiding. 4.00 Uit zending voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsche Kerkcomite: Cyclus ..Lezen in den Bijbel". 4.20 Concert gebouworkest (opn). 5.00 Gramofoonmuziek. 5.10 uit Berlijn: ..Gruss aus der Heimat", programma voor de leden van de Duitsche Weermacht, fi.00 Esmeralda en solisten 6 42 Almanak. 6 45 Lezing „Protestantisme op den tweesprong". 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P. 7.15 Pianospel en gramofoonmuziek 7.30 Berichten, Engelsch. 7.45 Pianospel cn gramofoonmuziek 8.00 Nieuws berichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Omroeporkest en solisten. 9.30 Uitzending voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsche Kerk comite: Avondwijding. 9.45 Engelsche berichten A. N p. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50-7.00 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra mofoonmuziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. p 8 45 Gra mofoonmuziek. 10.30 Ensemble Jonnv Kroon 11 00 Gramofoonmuziek. 1120 Ensemble Jonny Kroon. 1200 Berichten. 12.15 Orgelspel. 1245 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1 00 Amabilc-sextet en soliste. 1 45 Gramofoonmuziek. 2.00 Goolsch Symphonie-orkest 2 40 Cyclus „Schilders van het Hollandsche landschap". 3.00 Gooisch Symphonie-orkest. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 S. S. Harmonie-orkest. 4.55 Gramofoonmuziek 515 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.3a Omroeporkest. 6.00 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio-Stichting- Causerie ..De arbeidersbeweging In haar strijd tegen de tuberculose" 6.15 Gramofoonmuziek 6.20 Omroeporkest. 6.45 Lezing „Protestantisme op den twee sprong". 7 00 Economische vragen van den dag A N P. ".is Hiiversumsch vrouwenkoor en orgelspel. 8.00—«.li Nieuwsberichten A. N. F.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9