„FRANKEN" HALF OM" £aaiste ^Betichten BURGERLIJKE STAND Jioci Tlieuias v Van Gelder Zonen VRIJDAG 14 MAART 194T HAAREEM'S DAGBEXB Wijziging in het Engelschc kabinet? Lord Beaverbrook zou minister van scheepvaart worden. De ..New-York Times" meldt uit Londen dat Lord Beaverbrook het ministerie voor de vliegtuig productie zal verlaten en minister van scheepvaart zal worden, daar, naar het blad opmerkt, het zeer goed mogelijk is dat met het oog op de stijgende scheepsverVezen de ..kritieke positie van de scheep vaart belangrijker is geworden dan de vliegtuig- productie". Deze verhezen d e een gevolg zijn van de Duitsche aanvallen en de stormen zouden in werkelijkheid 75 proeent hooger kunnen zijn dan het percentage dat door de Britsche regeering wordt toegegeven. (D.N.B.) Duitsche cn Engelschc vliegtuig- verliezen. BERLIJN, 14 Maart (D.N.R.) In de afgeloo- pen 24 qur heeft de Duitsche luchtmacht in het geheel zes vliegtuigen verloren. In hetzelfde tijds verloop werden bij de Engelsche aanvallen op Ber lijn. Hamburg cn Bremen, die door veel minder toestellen zijn ondernomen, alleen al door den Duitschen afweer 10 Britsche bommenwerpers ver nield. De Duitsche verliezen bedragen slecht 2/3 van het door de Engelschen opgegeven verlies cijfer. Een nuchtere vergelijking toont aan aldus wordt van Duitsche zijde verklaard dat de Duit sche luchtmacht in aanval zoowel als verdediging nog steeds verre in "t voordeel is boven de Britsche luchtvloot. Bekeerde handiet hraclit hel tot candidaat voor het gouverneurschap TARZANA (Californië). Al Jarmints. eens een der beruchtste bandieten van de „Wild West' tre nroover en paardendief, is thans een rustige oude man (hij is 77 jaar), die met zijn vrouw. 14 Perzische katten en twee ruwharige terriërs, in een stille vallei bij Tarzana (Californië) woont. Zijn vrijwel ongeëvenaarde loopbaan als bandiet begon, nadat hij eens veroordeeld was op een valsche aan klacht. Tenslotte werd hij in 1904 gearresteerd en veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf. Toen hij .enkele maanden in de gevangenis had doorgebracht, werd hem door nres dent Theodore Roosevelt amnesteie verleend. Hij keerde niet tot zijn vroeger rooverleven terug. Spoedig werd hij in den staat Oklahoma een bekend politicus. Zelfs stelde hij zich candidaat voor het gouverneurschap van dezen staat, doch met slechts een geringe meer derheid werd hij verslagen. Kort daarop had hij genoeg van de politiek, want deze was. naar hij zeide „nog veel oneerlijker dan treinroof". In 1915 trok Jannints naar Califormc De ex-bandiet heeft in korte'films gespeeld en nog kortgeleden trad hij op als technisch directeur voor de film van Wallace Beery ..Bad man of Brimstone" en voor andere Wild West-films. (United Press) Bahv verbrand. Donderdagmiddag om vier uur brak brand uit in een woonkamer van het bovenhuis van den ijzerhandel Michiel Robben in de Vughterstraat te 's-Hertogenbosch. In deze kamer was een toestel opgesteld, dat stoom verwekte. Door onbekende oor zaak .is het apparaat omgevallen met het gevolg, dat de kamer spoedig in lichterlaaie stond, 'n Meisje van zes weken lag in de brandende kamer in haar wieg. Hoewel buren oogenblikkelijk probeerden met ladders de woonkamer te bereiken om de baby te redden, kwam het kindje in de vlammen om. De dappere redders werden door het vuur terugge dreven. De brandweer was spoedig ter plaatse en stelde eveneens pogingen in het werk het kindje te red den, doch ook dit slaagde niet. Het vuur beperkte zich tot de woonkamer en een klein magazijn, dat achter de kamer was gelegen. De winkel kreeg wa terschade. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het cand. ex. rechten: J. van Hoorn. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: ..Theoretische en prac- tische grondslagen der Röntgenklelnbeeldfoto- grafie", B. G. van Griethuysen. geboren te Delft. HAARLEM. 14 Maart. Bevallen 11 Maart: A. Oldersomvan den Goor- bergh, d.: 12 Maart :A. C. SmitVerbeek, d.: C. H. A. de BrouwerPols, z.; 13 Maart: C Wiltschut ter Beek. d.; R. G. Klabouvan den Berg, z.; A. J- PutHeij, z.; H. SchornagelVermeulen, z.; 14 Maart: P. J. Comatiavan Amerongen, d.: Ondertrouwd 12 Maart: C. J. van Gijn en M. A. Boer: 13 Maart: J. G. Snabilië cn M. van der Heide; 14 Maart: P. Loebis en C. J. Soumokil; R. Driessen en J. W. Scheltinga. CAFE NOORDERBAD GEOPEND ZANDVOORT PAV. ZUIDERBAD. ZANDVOORT GEOPEND (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: Frans Hals Theater: „Schandaal om Veronika" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Zarah Leandcr in „Onverbreek bare banden", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jeugd", de eeuwige strijd der jeugd tegen vooroordeel en verdorde moraal. 2.30,- 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De misdaad van Fabreani". 2, 6.30 en 8.45 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V.. 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. ZATERDAG 15 MAART. Gemeentelijke Concerzaal: „Matthëus Passion" door de Christelijke Oratoriumvereeniging, 2.30 u. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Lastige man nen" door de N.V. Het Ned. Tooneel, 2.30 uur. Stadsschouwburg: „Ik ben zeventien jaar" door de N.V. Het Ned. Tooneel, 7.30 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Intieme Klein-kunst- avond'afd. Haarlem Xed. Reisvereeniging, 7 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avb'nds. Engelsche luchtaanvallen op ons land. Donderdagavond was het Engelsche luohtwa-pen boven ons land 'bijzonder actief. Een groot aantal vliegtuigen versoheen boven Nederlandsoh grond gebied en wierp vele bommen, welke meerendeels buiten de bebouwde kommen neervielen. In een aantal plaatsen echter schade van niet zeer ern- stigen aard aan woonhuizen, aan een sleepboot, aan boerderijen en aan veel vensterruiten. Een burger is gedood en zes zwaar gewond. Een vrouw werd licht gewond. (AJJ.P.) De sociale taak van de politie. Een rede van den Haagschen hoofdcommissaris. Op initiatief van den Haagsehen hoofdcom missaris van politie is Donderdagavond voor het eerst in de groote zaal van den Dierentuin 's Gravenhage een corpsavond gehouden, welke door de'leden van de Haagsche politie, voor zoo ver de dienst zulks toeliet en hun dames werd bij gewoond. De hoofdcommissaris van politie mr. P. M. C. J. Hamer heeft op deze bijeenkomst een rede ge houden, waarin hij uiteenzette, dat de sociale taak van den politieman zich schijnbaar vierkant stelt tegenover de opgave welke men buiten het politie corps aan de politie voor toebedeeld houdt, te weten het conslateeren, opsporen en tot klaarheid brengen van strafbare feiten. Hoe ordelievender het volk is, des te meer zal het waardeeren, dat de politie erin slaagt de overtre ders van de wettelijke bepalingen te achterhalen. Dit repressieve karakter der politietaak is in wezen sociaal, want het strekt ten bate van de volksge meenschap.. Intusschen is dat repressieve karakter: „de politie als boeman", het beeld, dat aan velen in den lande en laten we het bekennen ook aan de meesten van onszelf, bij onze taakvervulling voor oogen staat. Daardoor is de politie als ge zagsapparaat veel te ver van de volksgemeenschap komen te staan. Uit die gemeenschap voortgekomen en daarmede blijvende verweven, heeft de politie evenwel tot eenige plicht diezelfde gemeenschap te dienen. Zoodoende komt het zwaartepunt van de politie taak te liggen op het meer positieve sociale ter rein der preventie ln plaats van dat der repressie, van hulpverleening instede van af- of terecht wijzing, aldus spr Bij het Haagsche politiecorps is in voorbereiding de oprichting van een dienst van sociale zaken, wien in de eerste plaats reeds bestaande diensten, zooals kinderpolitie, kinderzorg, toezicht op tehui zen, op bedelaars e.d. zal worden opgedragen. Daarnaast zal deze nieuwe dienst maatschappelijke toestanden bestudeeren, bijzondere verhoudingen onderzoeken en vervolgens die maatregelen nemen of voorstellen doen, die tot verbetering kunnen leiden. Ieder politieman zij van nu af aan doordrongen van zijn sociale roeping, aldus besloot de hoofd commissaris. Noodweer in Noord-Brazilië. RIO DE JANEIRO, 14 Maart. Ten gevolge van de wolkbreuken, waardoor het noordoosten van Brazilië nu reeds een week geteisterd v^ordt, zijn in de stad Sao José talrijke huizen ingestort. 51 personen zijn bij de onweercatastrofe om het leven gekomen, tal van personen worden echter nog ver mist, zoodat men vreest dat het aantal dooden nog aanzienlijk zal stijgen. De materieele schade is ge weldig. (United Press) AANBESTEDING Heden is door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het uitvoeren van baggerwerken in en vervolgens ten deele dempen met zand van de Muiderti'ekvaart tusschen Diemen en Merwedeka- naal, onder de gemeente Diemen, met bijkomende werken, ten behoeve van de verbetering van den weg no. 1 van het rijkswegenplan 1938, ged. Am sterdam-Laren. Laagste inschrijfster was de firma D. Blankevoort en Zn., te Bloemendaal voor Duitscli Landgereclit. BELEEDIGING VAN DEN FÜHRER. DEN HAAG, 13 Maart. Het Duitsche Landge- recht heeft heden behandeld de zaak tegen den 24-jarigen thans werkloozen bedrijfsleider D. V., die op 4 Januari j.l. zich in een café alhier tegen over een onderofficier van de Duitsche weermacht op beleedigende wijze heeft uitgelaten over den Führer. Beklaagde zeide dronken te zijn geweest en niet te hebben geweten wat hij zei, doch hij wilde aan nemen. dat de gang van zaken zooals de onderoffi cier dien als getuige uiteen had gezet, juist is ge weest. De Generalstaatsanwalt, dr. Koblitz wees er op, dat beklaagde de beleedigende uitdrukkingen eerst kort geleden heeft geuit, niettegenstaande uit de couranten toen reeds herhaaldelijk was gebleken, dat de bezettende overheid dergelijke uitlatingen niet kan dulden en dat daarvoor hooge straffen worden opgelegd. Dit alleen reeds had voor hem een ernstige waarschuwing moeten zijn. Anderzijds wilde spr. er rekening mee houden, dat beklaagde een goeden indruk heeft gemaakt, terwijl ook in Zekere mate in aanmerking kan worden genomen, dat hij onder invloed van sterken drank is geweest! Met het oog hierop vorderde dr. Koblitz 9 maanden gevangenisstraf. De rechter, de heer Joppich, nam eveneens ver zachtende omstandigheden in aanmerking en ver oordeelde beklaagde tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van het voorarrest. AANGIFTE VAN BUITENLANDSCHE VORDERINGEN EN ANDERE, NIET IN EFFECTEN BELICHAAMDE. BUITENLANDSCHE WAARDEN. 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. Het deviezen- instituut maakt bekend, dat de termijn binnen welken overeenkomstig het besluit van den secre taris-generaal van het departement van financiën (verordening no. 35/1941) aangifte moet worden gedaan van buitenlandsche vorderingen en andere, niet in effecten belichaamde, buitenlandsche waar den, welke termijn aanvankelijk was vastgesteld op 15 Maart, is verlengd tot en met 31 Maart 1941. Frauduleus geslacht vleesch te Barneveld achterhaald. Toen dezer dagen de politie uit Ede een per soon uit Barneveld in verband met een smokkel- affaire moest hooren, vertelde deze blijkbaar meer dan verwacht werd, althans de ambtenaren achtten het raadzaam in samenwerking met de Barneveld- sche politie terstond een nauwgezet onderzoek in te stellen. Dit onderzoek was een groot suöces, want het bracht een respectabele partij spek cn hammen en een volledige spekrookerij aan het licht. Deze rookerij was gevestigd in een voormalig kippenhok, welke van P., de eigenaar van het spek, hiertoe had ingericht;. Het voortgezette onderzoek leidde de ambtena ren ook naar zekeren van M. Met zekerheid kon den zij vaststellen, dat hier kort voor hun komst een varken op ongeoorloofde wijze was geslacht. Van het vleesch was echter niets meer te vinden. De slager, die de slachting had verricht, heeft be kend. In korten tijd heeft men hier in den omtrek dui zenden kilo's vleesch en spek achterhaald, hetwelk m de gemeentelijke slachtplaats aan het publiek zal worden verkocht. Verduister goed. Zooals liet moet. VAN 14 OP 15 MAART 1941 van 19.42 tot 7.55 Maan op 15 Maart onder8.51 Maan op 15 Maart op22.42 Boksen Boksverbod te Enschedé en Breda opgeheven. Naar wij van den voorzitter van den Nederland- schen Boks Bond vernemen, is het boksverbod in de plaatsen Breda en Enschedé opgeheven. Voor de propaganda van deze belangrijke tak van sport be teekenen beide plaatsen zeer veel. Voor de ge meente Enschedé is deze opheffing al bijzonder ge lukkig, daar de organisatit van de amateur-kam pioenschappen van den N. B. B. aan het oostelijk district was opgedragen. Thans zal Enschedé door het bestuur van den bond worden aangewezen als plaats, waar deze wedstrijden moeten worden ge houden op Zondag 27 en Maandag 28 April a.s. in het gebouw Irene. Naar Reuter meldt is gisteren op verzoek van verscheidene afgevaardigden een geheime zittlrig van het Engelsche Lagerhuis gehouden, waarin ge sproken is over de situatie in de koopvaardij. Roosevelt heeft order gegeven tot het bevrie zen van de Hongaarsche saldi in de Ver. Staten. De minister van Financiën Morgenthau heeft ver klaard dat deze stap ondernomen is op verzoek van het staatsdepartement. Morgenthau weigerde echter zich omtrent de redenen uit te laten. (D.N.B.) Na een inspectiereis langs het noordelijk oor- logstooneel heeft de vice-koning van Ethiopië, de hertog van Aosta, zich naar het oostelijk oorlogs- tooneel begeven, aldus meldt het D.N.B. Tijdens zijn inspectietournée heeft de vice-koning zich per_ soon lijk kunnen overtuigen van de doeltreffend heid der door de militaire overheid genomen maat regelen. De speciale gevolmachtigde van Roosevelt Averell Harriman is met het Clippertoestel, verge zeld van twee secretarissen, te Lissabon aangeko men. (D.N.B.) Een smakelijke Boterham 18 CENT PER 800 GRAM Vooral dun snijden) (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT Crematie J. H. Koops. In grooten eenvoud heeft gistermiddag te Vel- sen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. H. Koops, in leven boekhouder bij de Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam, op 63-jarigen leeftijd alhier over leden. Namens de Centrale Suiker Mij. was aanwezig de heer A. J. Timmer. Verder waren er de heeren W. J. van Rijn, J. Steur, C. Deys, J. Smilde, E. Kuyper, W. Pathijs e.a. Er werd niet gesproken De organist speelde „Geloofd zij God met diepst ontzag" (Psalm 68), „O, Heer, houdt als mijn eind genaakt" van Bach en bij het dalen van de kist Preludium in C mol van Bach. De zoon dankte voor de belangstelling. DRIEHUIS PERSONALIA. Geslaagd voor het diploma motordrijver de heer G. Borst, te Driehuis. HAARLEMMERMEER DE HEER H. KONING 1214 JAAR WETHOUDER. De heer H. Koning, die gisteren den dag herdacht waarop hij vóór 12y2 jaar tot wethouder in Haar lemmermeer werd gekozen, heeft de gemeente Haar lemmermeer gedurende 12V2 jaar als wethouder van Sociale Zaken gediend. De succesvolle wijze waarop dit geschiedde moge blijken uit het feit dat zijn voorstellen steeds werden aangenomen. Met groote activiteit nam de heer Koning deel in de bestrijding der werkloosheid, waartoe vele werk- objecten ter hand werden genomen. Vooral in Bad- hoevedorp en Zwanenburg vonden velen werk, het zij bij het aanleggen van plantsoenen, hetzij bij het maken van vijvers e.d. De heer Koning werd op 29 Januari 1883 te Uit geest geboren en kwam in 1913 in deze gemeente wonen. In '29 werd hij door de R.K. Staatspartij tot raadslid gekozen en sedert 1928 is hij wethouder. Al dien tijd leidde hij tevens het Burgerlijk Arm bestuur. Naar wij vernemen heeft de heer Koning gisteren bloemstukken cn felicitaties ontvangen van het Ge meentebestuur, de ambtenaren, vereenigingen en particulieren. Een druk bezoek van ingezetenen te zijnen huize zal hem de overtuiging hebben ge schonken dat zijn werk op hoogen prijs wordt ge steld en zijn persoon waardeering geniet. DE VERKIEZING VAN EEN DIJKGRAAF Het bestuur van de Vereeniging tot instandhou ding en behartiging der belangen van den Haarlem mermeerpolder heeft als candidaat voor de functie van Dijkgraaf van den Haarlemmermeerpolder aan gewezen den heer Mr. S. Naayen te Rotterdam Heemraad. Een aantal ingelanden heeft evenwel Mr. K. J. C Baron van Hardenbroek, burgemeester van Benne- broek, voor deze functie voorgedragen, waarmede gebroken wordt met de oude gewoonte van enkele candidaatstelling. In verband daarmede moeten bin nen drie weken alle ingelanden voor de stemming worden opgeroepen. Afscheid van «den lieer Jacob Splinter In de jl. Dinsdag gehouden vergadering van het Burgerlijk Armbestuur van Haarlemmermeer, werd hulde gebracht aan den heer Jacob Splinter, die, na een 45-jarige ambtsperiode, den tijd gekomen achtte zijn functie als lid van dat bestuur neer te leggen. Nadat dc gewone agenda was afgewerkt, waarbij onder meer werd besloten aan alle vaste bedeelden een extra uitkeering ad 100 pet. boven hun gewo nen onderstand toe te kennen, welk bedrag zal worden uitgekeerd op Dinsdag, 18 Maart 1941 bracht de voorzitter, wethouder H. Koning, in een van veel waardeering getuigende toespraak den dank over van het gemeentebestuur voor de door den heer Splinter zoo'n lange reeks van jaren be langeloos bewezen diensten en van het armbestuur voor de prettige samenwerking. Spreker releveer de, dat critiek op zijn daden den heer Splinter wel niet zal zijn bespaard gebleven, doch. dat het hem toch een zekere voldoening zal hebben gegeven zoo'n groot deel van zijn leven de mooie Christe lijke deugd van naastenliefde in toepassing te heb ben gebracht. Uit een kort overzicht betreffende de bemoeiin gen van het Armbestuur, bleek, dat, toen de heer Splinter in 1896 lid van dat bestuur werd, het aan tal ingezetenen 16114 bedroeg en het armbestuur een subsidie uit de gemeentekas genoot, groot f 10.000.Voor het jaar 1941 rijn de uitgaven bij een inwonertal van 32172, begroot op f 234.346.80 en is een subsidie uit de gemeentekas toegekend f 206.500.—. Nadat wethouder Koning er nog aan had her innerd, dat de heer Splinter in zijn ambtsperiode zeven voorzitters heeft meegemaakt, waarvan spre ker bijna 12 'A jaar, wees hij er op, dat het met personen als de heer Splinter, die aan een sterk gestel een goed humeur paart en die eveneens goede karaktereigenschappen bezit, prettig is samen te werken. Met den wensch, dat het hem gegeven moge zijn nog enkele jaren, in goede gezondheid, het wel en het wee van het Burgerlijk Armbestuur van verre gade te slaan, overhandigde spreker het scheidende lid, als herinnering aan het armbestuur, een be scheiden huldeblijk, in den vorm van een foto van het voltallige college. Geroerd aanvaardde de heer Splinter het cadeau en uitte woorden van dank voor het door den voor zitter gesprokene. ZANDVOORT Het zondenregister der dievenbende. Zooals wij gisteren hebben medegedeeld is het de politie gelukt, de hand te leggen op een vijftal jeugdige personen, die bekenden, zich te hebben schuldig gemaakt aan diverse inbraken, diefstal len en vernielingen. Nu na hun verhoor hun zondenregister ten volle is blootgelegd, blijkt het, dat dit vijftal in waar heid nergens voor stond en zich voor een schier eindelooze reeks misdrijven zal hebben te verant woorden. Sommige leden van dit veelbelovend quintet hadden, zooals wij reeds meldden, al eerder kennis met de politie gemaakt, hetgeen het onderzoek eenigszins vergemakkelijkt heeft, al tastte de poli tie in den aanvang omtrent de daders van de ge beurtenissen, die de Zandvoorters schier dagelijks verontrustten, in het duister, doch toen zij voor eenigen tijd betrapt werden op diefstal van een paar balen suiker uit de ijssalon Gamba begon de politie argwaan te koesteren. Om een indruk te geven van het terrein, waarop de vijf zich met hun schelmerijen bewogen diene de volgende opsomming van de voornaamste de licten, die zij bekend hebben: Een inbraak in het sigarenmagazijn aan den Strandweg, driemaal een inbraak in hotel Seinpost, een inbraak bij een Duïtsch officier aan de Dr. Mezgerstraat, een inbraak met brandstichting in de villa 't Kopje, driemaal een inbraak in hotel l'Ocean, eenmaal in hotel Driehuizen, eenmaal in een hotel aan de Kerkstraat, eenmaal in de zilver- smederij in de Zuiderstraat, eenmaal in het poli tie posthuis bij het kampeerterrein. Verder werd ingebroken in de strandtent van Schuiten en in die van Van der Mye, in een militaire loods aan de Dr. Gerkestraat, bij Fesevuur aan de Kostverloren- straat, in het magazijn van de Sierkan, bij de vrachtrijder;! Kaarselade veer en in villa de Merel aan de Zandvoortschelaan. 't Grootste deel van het gestolen goed -is thans teruggevonden. Letterlijk alles was van hun gading zoodat de verzameling, die zij bij elkaar hebben gebracht werkelijk de moeite waard is. We noemen slechts: sigaren, sigaretten, verschillende soorten drank, eenige radiotoestellen, zilveren theelepeltjes lepels en vorken, 2 kilogram zilver, een partij jam, thee, messen en vorken, gedreven zilveren sigaren aanstekers, een telefoontoestel, de inhoud van een verbandtrommel, een partij biljartballen, militaire laarzen, mondaccordeons en andere muziek instru menten, kinder speelgoed, lakens, dekens en sche merlampjes. Bij verschillende inbraken werden bo vendien zeer ernstige vernielingen aangericht; ra diotoestellen werden stukgeslagen, de bekleeding van meubels aan flarden gesneden, en eenmaal zelfs brand gesticht. In sommige perceelen lieten zij een ware ravage achter. Dank zij het goede werk van de politie onder lei ding van den waarnemend commissaris, den heer Vreman, kunnen de inwoners van Zandvoort hun hoofd nu weer gerust neerleggen. IJMUIDEN Crematie L. H. F. Graiienkamp. Velen waren gisteren naar Westerveld gekomen om den heer L. H. F. Grauenkamp, die Zaterdag nacht zoo plotseling is overleden, naar zijn laatste rustplaats te brengen. Vooral uit scheepvaart- en scheepsbouwkringen waarin de overledene zich talrijke vrienden had verworven, waren velen bij de plechtigheid aanwezig Onder de belangstellenden merkten wij o.a. op de heeren C. Oud, directeur van het Staatsvis- sohershavenbedrijf en oud-adsj. inspecteur van de Scheepvaart, j. Th. H. Eerman, adj Inspecteur van de Scheepvaart alhier als vertegenwoordiger van den Inspecteur te Den Haag, bestuur en leden van de Reedersvereeniging, K. H. Tusenius, direc teur van Koelhuis Frigo, A. de Wit. directeur van Gas en Water, F. Luchsinger, directeur der Mij „Hera", C. Lagendijk en J Komijn, oud-experts der Scheepvaart Inspectie alhier, J. Wier.srna, directeur van het Nederlandsoh Bevrachtings kantoor alhier, J. H. Martens namens IJ.V.V „Stormvogels", W. Vogelenzang, technisch expert van de Scheepvaart-Inspectie W Rurgdorffer, chef van Lloyds Register, te Amsterdam en C. Jonker, expert, Braggaar, Inspecteur van Bureau Veritas, Amsterdam, J. van Leeuwen namens de Amsterdamsche Droogdok Mij., Ir. L, Bienfait van de fa. Koning en Bienfait, J. G. Wulfers. expert te Amsterdam, R. A. Heij deman namens de directie van de Scheepswerf. „Welgelegen" te Har- lingen, J. M. Kimmelaar, expert te Amsterdam en de compagnon van den overledene de heer P Bouwmeester als vertegenwoordiger van den Germanischen Lloyd. Een zwager van den overledene, de heer A. v. d. Rovaart schetste het verlies, dat de familie door het heengaan van den heer Grauenkamp leed. Men had gehoopt, hem nog tal van jaren te mogen behouden, helaas het heeft niet mogen zijn. Daarna sprak nog de heer Hildebrands eenige gevoelvolle woorden van afscheid. Onder de tonen van het Largo van Handel werd de kist neergelaten. De heer Hildebrands bracht den aanwezigen dank voor hunne belangstelling. maakte in 1940 meer winst dan in 1939 Bijzondere reserve gevormd Productie ten gevolge van beperking gedaald Het jaarverslag over 1940 der N.V. Verecnig.de Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen is verschenen. Het volgende is eraan ont leend: De groote vraag naar onze producten, welke reeds in 1939 na het uitbreken van den oorlog was ont staan, bleef ook in het afgeloopen jaar aanhouden. Behoudens gedurende een korte periode, volgende op den lOen Mei, konden onze fabrieken de eerste vijf maanden van het jaar dan ook op volle capa citeit werken. Daarna werd ons, in verband van den aanvoer van verschillende grondstoffen, een productiebe perking opgelegd, welke vooral ten aanzien van courantenpapier zeer ingrijpend was. Als gevolg hiervan daalde onze productie van 154.000 ton in 1939 tot 127.000 ton in 1940. Ons kantoorgebouw en magazijn te Rotterdam, alsmede de daarin opgeslagen voorraden papier, gingen door den brand, ten gevolge van oorlogsge weld, op 14 Mei geheel verloren. Daar wij bij „Mo- lest-Risico" tegen molestschade verzekerd zijn, ver trouwen wij door deze ramp geen belangrijke ver liezen te zullen lijden. Wij hebben het echter ge- wenscht geacht reeds thans een voorziening te tref fen voor den na afloop Van den oorlog verschul- dieden omslag. Ten einde het hoofd te kunnen bieden aan de in den loop van het jaar steeds toegenomen transport moeilijkheden hebben wy verkoopfilialen gevestigd te Arnhem, Breda en Maastricht. In Groningen openden wij reeds in 1939 een filiaal. De financieele resultaten van het afgeloopen jaar veroorlooven ons voor te stellen over te gaan tot uitkeering van 10% (v. j. 8%) op de gewone aandeelen. 6.8% (6.4%) op de cumulatief prefe rente aandeelen en 5% (onv.) op de prioriteits-aan- deelen. Dit voorstel is gebaseerd op de desbetreffende statutaire bepalingen. Wij hebben gemeend geen gebruik te moeten maken van de ons in artikel 3 van het „Besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën in zake het heffen van opcenten op de winstbelasting ten behoeve van het Rijk" toegekende bevoegdheid tot verlaging van de primaire dividenden. Aan vernieuwingen en uitbreidingen werd in het afgeloopen jaar f 187.446 (1.710.758) besteed. Over de vooruitzichten voor het loopende jaar valt weinig met zékerheid te zeggen. Eenerzijds is de grondstoffenvoorziening, welke thans zeer ur gent is, uitermate afhankelijk van vele onbereken bare factoren, anderzijds wordt van regeeringswege steeds meer ingegrepen, zoowel op productie- als op prijsgebied. Na afschrijving van f 1.597.246 (v. j. f 1.662.958) op terreinen, gebouwen, machines, woningen, ver voermiddelen enz. en reserveering van f 2.000.000 (nihil), door vorming van een bijzondere reserve ten behoeve van de verschuldigde winstbelasting 3n de gememoreerde verplichtingen tegenover „Molest-Risico", bedraagt het voordeelig saldo van de winst- en verliesrekening f 2.529.430 (2.420.850). Onder aftrek van de statutaire storting in het reservefonds ad f 252.934 (242.085) en afboeking van tantièmes voor commissarissen, directie en per soneel volgens de bepalingen der statuten tot een bedrag van f 283.454 (221.549), is voor aandeelhou ders bestemd f 1.993:032 (1.957.216). Te vermeerderen met: onverdeeld dividendsaldo f 72.386 (12.736), totaal f 2.065.419 (1.969.953). Hiervan kan worden uitgekeerd: 6.8 (6,4)% op Cj cumulatief preferente aandeelen f 459.000 (432.000), 10 (8)% op de gewone aandeelen f 1.575.000 (1.260.000), 5% (onv.) op de prioriteits-aandeelen f 1500 (onv.). Er blijft dan een onverdeeld divi dendsaldo van f 29.919 (72.386). Het reservefonds ad f 680.947 werd met 4% rente of f 27.237 verhoogd en zal na goedkeuring van de balans f 961.127 bedragen. De winst- en verliesrekening over 1940 staat Debet voor afschrijving op terreinen, gebou- en, machines, woningen enz. f 1.530.766 (1.617.648), afschrijving op vervoermiddelen f 16.480 (45.310), bijzondere reserve f 2.000.000 winst f 2.529.430 (2.420.850), interest nihil (f 3261) L Credit voor: exploitatierekening f 6.097.441 (4.087.070), interest f 29.235 BLOEMENDAAL BLOKLEIDERS LUCHTBESCHERMING Luchtbescherming en zelfbescherming zijn begrip pen welker beteekenis wij in dezen tijd hebben lee- •en verstaan. In Bloemendaal behoefden de hulpdiensten, welke daartoe behooren, tot nu toe niet te worden gealar meerd Dit beteekent niet dat zij rustig thuis zijn geble- en en alle komende gebeurtenissen met een gevoel van zekerheid durven af te wachten. Integendeel, voortdurend wordt door die diensten geoefend en ge tracht de vaardigheid,, snel en doelmatig hulp te kun nen vcrleenen, op een hopger niveau te brengen Vele burgers en burgeressen van Bloemendaal ge ven voor dit doel hun kracht cn tijd en verdienen reeds daarom den dank der geheele burgerij. Door verhuizing, ziekte en andere omstandighe den zijn thans eenige plaatsen opengevallen, welk» dringend moeten worden aangevuld In de wijk Bloemendaal is gebrek ontstaan ann blokleiders en assistent-blokleiders. Aan hen, die voor een dergelijke functie in aanmerking wenschcn te komen wordt verzocht zich te willen melden bij den hoofdblokleider Ir. J. Schoen, Zuider Stations weg 2 te Bloemendaal, tel. 23030. »t d val nd thoe :rs, n, lie iboi Elk eta an i gin It. l sef jn f ider ihoo nd. n h n c rm: &ke: eh c (eel i zin ivoli iree' Ihill :fti; lar. oep ten n v lin f ird :t n n. 1 eid. an| mu lder ilda gin ugd leci; 'few; jn In r-s-K oet .dei Spr de: ode. :htti Wei In len i Ktu inoc eld it jé is ij »:d orei wrz aar He eint HEEMSTEDE INBRAAK Woensdag in den avond is een inbraak gepleegd in een opslagplaats van een winkelier aan den Bin nenweg. De dief heeft zich toegang verschaft door een raam aan de achterzijde van het pand te for- ceeren Hij was blijkbagr belust op snoepgoed, zooals chocolade en bonbons, waarvan voor een waaide van ongeveer 15 is meegenomen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2