De tunnelbouw te Velsen Bonnen die thans geldig zijn Verkeers- en spoorwegtunnel in één bouwput De Nederlandsche Rijksradio-omroep HET BOSCH PLAN TE Z ANDVOORT Bijzonderheden over de auto-racehaan VRIJDAG 14 MAART 1941' HX'AR'ÜE M'S DAGBCAD" ken, it or. be :t er rich te wee iste :ers itanc ;ot c >011.3', aan moe dat akke teel, r we ïn a khed ged; de h it Ag hex Icucl: de vra tot ergai >ep Ha 'ijf ivise ,ng ben wori len, te ti in ai die ;en Iksht beh midi id die 'ekki ven vraa 1 Pn luid een ip i en, n he reid irsgil ergad term t Agi atrej 1 tard ge zo :t cnkc ar be zoo c: e hoe ves ei ■•klor Teil :n v >gree| pt 0! >k da hare' roep: ik las weldl lerste ly op r een! ?er<* mijl oh::; n h« me<| vo« delijl VU De spoorwegtunnel wordt de grootste onder-watertunnel van Europa Op 15 April a.s. zal de aanbesteding plaats heb ben van het eerste gedeelte van de tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen en dit feit geeft thans eindelijk het antwoord op de vraag komt de tunnel of komt zij niet? De tunnel komt er dus wel, maar de geheele voorgeschiedenis er van is een periode geweest van knoopen tellen. Dan was het antwoord „Ja", dan weer. „Neen", maar van heden af kan een dikke streep worden gezet onder de lijdensge schiedenis van dit groote werk, dat eindelijk en voorgoed een einde maakt aan die andere lijdens geschiedenis, het verkeer van cis- naar transkana- lia, dat feitelijk een onopgelost vraagstuk is ge weest zoolang de doorgraving van Holland op z'n Smalst heeft bestaan. Want welk een verbetering men ook in de oeververbinding tot stand bracht, steeds werd deze door het als maar groeiende ver keer achterhaald en toen de auto den weg ver overd had werd het een vraagstuk, waarvan de oplossing alleen in een tunnel te vinden was. Het pad der tunnelbouwers is dus niet over ro zen gegaan en zij, die met de uitvoering der plan nen belast waren, hebben vele teleurstellingen moe ten ondervinden. Maar zij hebben zich niet laten ontmoedigen; zij rekenden en teekenden door, reeds van September 1936 af, toen het bureau on der leiding van Ir. A. Eggink met de. werkzaam heden begon. De moeilijkheden, waarmede de tunnelbouwers in\ den loop der jaren te kampen hebben gehad, waren feitelijk van tweeërlei aard: na het uitbre ken van don oorlog in September 1939 kwam men voor het vraagstuk te staan, of het met de noodige materialen niet vast zou loopen. Reeds spoedig deed het gerucht de ronde, dat de tunnelbouw niet- door zou gaan en in de eerste helft van December 1939 bleek uit een verklaring van den toenmaligen minister van Waterstaat, dat het vraagstuk van aanvoer en prijs der materialen zich reeds deed gelden. De minister verklaarde, dat voor zooveel het in zijn vermogep ligt hij zou bevorderen, dat Water staatswerken zouden worden uitgevoerd. Dit gold ook voor de.tunnel te Velsen. Hij moest er echter de aandacht op vestigen, dat het „in de tegen woordige omstandigheden" uiterst moeilijk is, zoo niet ondoenlijk, aan te geven, wat in de naaste toekomst op het gebied van uitvoering van groote werken zal kunnen worden verricht. Veel zal af hangen van den Invoer van onontbeerlijke mate rialen en van den loop der prijzen. Voor een werk als de tunnelbouw bij Velsen, al dus de minister, zou het zeer groote technische be zwaren en zeer groote kosten meebrengen, indien het tijdens de uitvoering zou moeten worden stop gezet. Daarom wordt thans onderzocht, in hoeverre het mogelijk en verantwoord is, die bezwaren te ondervangen, o.a. door^de benoodigde materialen zooveel mogelijk vooraf aan'te voeren. Uit de op handen zijnde aanbesteding kan worden afgeleid, dat men dit vraagstuk heeft kunnen op lossen. De tweede moeilijkheid kwam van de richting Amsterdam. Het oorspronkelijke tunnélplan be helsde slechts het maken van een verkeerstunnel. Van een spoorwegtunnel was aanvankelijk geen sprake. Maar het gemeentebestuur van Amsterdam en niet het minst de Amsterdamsche reeders waren van meening, dat als men toch een tunnel wilde bouwen, er dan ook maar een spoorwegtunnel bij moest komen. Dan zou die groote hinderpaal voor het scheepvaartverkeer op het Noordzeekaal, de Velser spoorbrug kunnen vervallen. Men bracht in herinnering de stagnatie, die het verkeer reeds een maal had ondervonden, toen de spoorbrug door het Grieksche stoomschip „Amazon" was aangevaren, waardoor een aanzienlijk stagnatie was ontstaan. Reeds in December 1938 zeide de minister in de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van het Verkeersfonds, dat een beslissing ten aanzien van de vraag, of het oogenblik gekomeri is, de Vel ser spoorbrug door een tunnel té vervangen, nog niet gekomen was. De minister meende, dat deze beslissing omtrent een werk, waarmede een belang rijk kapitaal gemoeid is en waarvan naar zijn oor deel niet vast stond, dat het economisch verant woord was, niet genomen mocht worden, alvorens hij beschikte over het oordeel van den Economi- schen Raad. Aangezien een nauw verband bestaat tusschen den bouw van de tunnel voor autoverkeer en den eventueelen bouw van een spoorwegtunnel. Zou met den bouw van de tunnel voor autoverkeer niet eerder kunnen worden begonnen, zoolang niet ten aanzien van de spoorwegtunnel een beslissing genomen was. En op denzelfden dag, waarop dit antwoord van den minister bekend werd, weigerden de motoren van de Hembrug den dienst. Deze storing heeft weliswaar slechts vier uren geduurd, maar toch was zij een prachtige steun in den rug van het spoorwegtunnel-idee. Amsterdam heeft er op ge paste wijze gebruik van weten te maken. „De kansen voor een spoorwegtunnel staan gunstig", kon men begin Maart 1939 in alle kran ten lezen. De Economische Raad had zijn advies uitgebracht en zich in dit advies uitgesproken voor den bouw van twee tunnels. Er zou nog overleg Heb je het al gehoord? Een geheim in de beren- familie. .(Foto WeltblRU gepleegd dienen te worden met de gemeente Am sterdam en het provinciaal bestuur van Noord- Holland, welke beide lichamen voor alle werken ten behoeve van de verbinding van Amsterdam met de Noordzee vaste bijdragen verleenen. DE BIJDRAGEN VAN AMSTERDAM EN DE PROVINCIE. In Mei 1939 nam de gemeenteraad van Amster dam het voorstel van burgemeester en wethouders aan, de door den minister van Waterstaat gevraagde bijdrage in de, toen op 10 millioen gulden ge raamde kosten van den bouw van een spoorweg tunnel te verleenen. Het aandeel van de gemeente A'dam was bepaald op 5,18 of 277/9%. Het aandeel der gemeente Amsterdam zou dus rond f 2.800.000 bedragen. Des te grager nam de gemeenteraad der hoofdstad het voorstel aan, omdat door den bouw van een spoorwegtunnel kostbare voorzieningen aan en nabij de spoorwegbrug en verbetering van het Noordzeekanaal ter plaatse, waarin Amsterdam ook zou moeten bijdragen, achterwege konden blijven. Van de provincie werd een „contractueele" bij drage gevraagd van 1/18 deel of 5 5/9 pet., welke bijdrage eveneens werd toegestaan. Hieruit blijkt dat het Rijk 2/3 deel, Amsterdam en Noord-Holland samen 1/3 deel in de kosten betalen. TWEE TUNNELS IN EEN BOUWPUT. Het is een grootsch werk, dat voor den boeg staat en de Nederlandsche waterbouwkundigen zullen, wanneer het eenmaal klaar is, met recht- matigen trots er op terug kunnen zien. „Onze slappe Nederlandsche bodem is niet geschikt voor tun nelbouw" heette het vroeger altijd. Rotterdam heeft het bewijs geleverd, dat het wel kon en thans gaat men ook in den slappen bodem van Velsen de graafmachines aan het werk zetten, om den auto en den spoortrein in plaats van over 't kanaal daar onder door te kunnen leiden. De spoorwegtunnel zal naast den verkeerstunnel worden gelegd, waardoor men voor beide tunnels met één bouwput zal kunnen volstaan. Deze bouw put komt op een diepte van 25Va M. onder water te liggen. Voor het overige wordt de bouw geheel verschillend, omdat de spoorwegtunnel een helling krijgt van 1 op 60, de verkeerstunnel van 1 op 28i/2. De spoorwegtunnel wordt dus vel langer dan de verkeerstunnel. De totale lengte van den spoorwegtunnel met de open toegangsdeelen bedraagt niet minder dan 3200 M. Het wordt de langste onderwater-tunnel van Europa. Het gesloten deel van den spoorweg tunnel. wordt nog 2070 M. lang. zoodat bij een snelheid van 40 K.M. per uur de tunnelreis ongeveer 3 minuten duurt. Er komt een dubbel spoor. De verkeerstunnel krijgt een lengte van 1470 M. met een gesloten deel van bijna 770 M. De rijbaanbreedte wordt 8 M. De verlichting zal zoodanig worden ontworpen, dat een geleidelijke overgang van het felle dag licht naar de kunstverlichting in den tunnel zal worden verkregen. De opritten, welke gedeeltelijk als tun nel, gedeeltelijk open zullen worden uitgevoerd, vinden hun einde in een verkeersplein, waar nieuw aan te leggen wegen verbindingen zullen vormen met de bestaande hoofdwegen. Op het verkeersplein ten Zuiden van het kanaal zal de weg AmsterdamVelsen worden aangesloten terwijl natuurlijk ook een verbinding met den Rijksstraatweg naar Haarlem tot stand zal wor den gebracht. Het verkeersplein ten Noorden van het kanaal zal op het wegennet van Velsen-Noord worden aangesloten, terwijl de tunnelweg kr/jisings- vrij op den provincialen weg naar Uitgeest zal wor den aangesloten. DE UITVOERING VAN DEN BOUW. Met de uitvoering van de verruimingswerken van het Noordzeekanaal ter plaatse is gewacht op de uitvoering van het tunnelbouwproject. Hierdoor kan de tunnelbcfuw op een bijzondere wijze ten uit voer worden gebracht. Zooals men weet, heeft men op eenigen afstand ten Oosten van het pont- veer bij de verbreiding van het kanaal een stuk overgeslagen. Het kanaal heeft daar ter plaatse dus nog z'n oude breedte, maar aan den Zuidelijken oever moet nog een stuk van een ongeveer gelijke breedte worden weggegraven. Hierdoor is het mogelijk, eerst het Zuidelijk gedeelte van den tun nel a double usage in een drogen bouwput ten Zuiden van het kanaal te bouwen. Gedurende dien tijd kan de scheepvaart van het oude gedeelte van het kanaal gebruik maken, zonder dat hinder van den tunnelbouw wordt ondervonden. Daarna wordt het kanaal verbreed boven het dan gereedgekomen gedeelte van de tunnel: het oude deel van het ka naal wordt dan afgedamd voor de Noordelijke helft van de tunnel. De scheepvaart kan dan gebruik maken van het nieuwe gedeelte, waaronder de tunnel reeds gebouwd is. De geheele uitvoering kan dus „in den droge" geschieden. Het werk, waarvan de aanbesteding binnenkort zal plaats hebben, omvat den bouw van 500 M. tun nel ten Zuiden van het kanaal. Later komt dan het eerste gedeelte van het onder-water werk aan de beurt. Ten slotte zij nog vermeld, dat het wijlen minis ter ir. Kalff is geweest, die in 1934 opdracht gaf te onderzoeken, of niet aan een vaste oeverbinding de voorkeur gegeven diende te worden boven de constructie van een nieuw pont veer. Inmiddels is de oeververbinding over het water belangrijk verbeterd. Het pontveer behoudt ook wanneer de verkeerstunnel gereed is gekomen een belangrijke functie, want het zal tot taak krijgen, het langzame verkeer te blijven bedienen. S. B. De verlenging van den vischtijd. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat de gesloten vischtijd voor barbeel, blankvoorn, bra sem. karper, kolblei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep en winde in 1941 zal ingaan 21 April. Voor het overige zal de gesloten tijd voor visch- tuigen, met uitzondering vair den zetangel of fleur, den sleephengel, den hengel geaasd met visch en de sleeplijn, ingaande op 1 April inplaats van 16 Maart, met dien verstande echter, dat het visschen in polderwateren slechts zal zijn toege staan aan visschers die in het bezit zijn van. een daartoe strekkende schriftelijke vergunning van het districtshoofd, waaraan voorwaarden kunnen worden verbonden ter voorkoming van misbruik. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: De werkwijze van Jaco bus de Voragine in de Legenda Aurea, de heer J. J. A. Zuidweg, geb. te Katwijk Binnen. Om roeporga nisaties ontbonden Blijkens de Donderdag verschenen tweede ver ordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, houdende maatrege len op het gebied van den Nederlandschen radio- omroep, geschieden de samenstelling en de uit voering van het programma van dezen omroep en van de radiodistributie uitsluitend van rijkswege Te dien einde wordt een staatsbedrijf in het leven geroepen, dat den naam van „Rijksradio- omroep" draagt, te Amsterdam gevestigd. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft het toe zicht over den Rijksradio-omroep. Bepaald wordt, dat de bestaande radio-omroep organisaties worden ontbonden en dat het aan deze toebehoorende vermogen in eigendom over gaat van den Rijksradio-omroep, welke ook alle civielrechtelijke rechten en verplichtingen van de radio-omroeporganisaties overneemt. Aan de bij de rfidio-omroeporganisaties aange stelde leden van het bedrijfs- en administratief personeel, zoomede aan de daarbij aangestelde artisten. allen voor zoover zij daarbij op 1 Januari 1941 in dienst waren en bij de samenstelling en de uitvoering der programma's hun eigenlijke dagtaak vervullen, zal worden aangeboden in dienst van den Rijksradio-omroep te treden, voor zoover zij daarbij passende werkzaamheden kun nen vinden. De directeur-generaal van den Rijksradio- omroep stelt, zoo mogelijk in overeenstemming met de belanghebbenden, de schadevergoeding vast welke aan de vroegere eigenaars en aan de personen, die niet in dienst van den rijksradio- omroep overgaan, worden toegekend. In ons nummer van Woensdag hebben wij bij zonderheden medegedeeld over het plan der ge meente Zandvoort om op een door haar reeds aan gekocht duinterrein van ongeveer 150 HA. een Wandelbosch aan te leggen. Hierboven geven wij een teekening van het ontwerp dat gemaakt is door ir. F. Kruger, direc teur van Gemeente Werken. Daaruit zien wij dat het wandelbosch komt ten Noorden van rfen spoor weg Haarlem—Zandvoort. Het terrein tusschen de spoorbaan en het Wandfelbosch ls reeds gedeeltelijk bebouwd, verder vindt men daar al verschillende sportvelden. In de toekomst zullen ei nog wel meer terreinen voor woningbouw beschikbaar ge steld worden. Deze zijn schematisch op het plan aangegeven. De algemeene begraafplaats zal ook worden ver groot. Gemeente Werken krijgt in de toekomst ook over eenige terreinen de beschikking, maar het be ruchte kamp van varkenshokken verdwijnt. Vlak bij het Wandelbosch komt de zuiverings installatie van de rioleering. Men weet reeds uit ons eerste stuk dat het de bedoeling is het gezui verde water in verschillende vijvers te laten loopen en voorts in slooten die moeten zorgen voor een gunstigen waterstand in de stukken cultuurgrond en de weilanden die in het Wandelbosch worden opgenomen. Slechts de helft vansden grond van het Wandel bosch wordt bebouwd. De ringweg die wordt aangelegd zal een lengte hebben van 4 K.M. Deze wordt zoo ge maakt dat hij gebruikt kan worden voor het houden van autoracewedstrUden. Het wordt een betonweg van ongeveer 9 Meter breedte. De twee lange stukken van den ringweg (elk ongeveer 1250 Meter lang) worden vlak. De twee korte wegen gaan over hellend en dalend terrein, welke afwisseling in het profiel van de wegen behouden zal blijven. Voor automobielwedstrijden zal dit een aantrek- BROOD. BON 06 Geldig van 3 t.m. 16 Maart. BON 07 Geldig van 10 t.m. 23 Maart. 100 gr. brood of 100 gr. roggebrood. BON 5 (Bloemkaart) Geldig t.m. 23 Maart 50 gr. brood. SUIKER BON 04 Geldig van 11 Febr t.m. 16 Maart. I K.G. suiker KOFFIE EN THEE 30N 02 van de nieuwe ..bon kaart algemeen" van 3 Febr t.m. 16 Maart 125 gr. koffie of 50 gr. thee. VIEESCH EN VIEESCHWAREN BON 07 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig van 10 tot en met 23 Maart 100 gr. rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren BON 07 „worst of vleesch- waren" Geldig van 10 t.m. 23 Maart, 75150 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN BON 6 Boter- en Vetkaart Geldig van 3 t.m. 16 Maart 250 gr. boter of margarine BON 7 Boter- en Vetkaart. Geldig van 10 t.m. 23 Maart. 250 gram boter of margarine of 200 gram spijsvet. BON 81 Bonkaart Alge meen" Geldig van 3 t.m. 16 Maart. BON 91 Geldig van 10 t.m. 23 Maart. 1 ei. BON 15 en 14 „Bonkaart Algemeen". Geldig van 24 Febr. t.m 23 Maart elk 100 gram BON 61 EN 71. Geldig van 10 t.m. 23 Maart elk 100 gram kaas. MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 11 Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 23 Maart 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemaal. BON 07 „Bonkaart Alge meen". Geldir van 24 Febr t.m. 20 April. 250 gram havermoutof havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gortmout of grutten. BON 08 ,J3onkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April. 250 gram gort of gortemeel of grutten BON 09 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April. 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 10 Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 20 April 100 gram maï zena of griesmeel of sago of aardappelmeel of pudding poeder of puddingsauspoe- der. BON 5 (Bloemkaart). Gel dig t.m. 23 Maart 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. KOEK EN GEBAK BON 07 (Broodkaart) Geldig van 3 t.m. 16 Maart. BON 07. Geldig van 10 t.m 23 Maart. 1 rantsoen gebak. BON 5 (Bloemkaart)Geldig t.m. 23 Maart l/£ rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr, andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., kortgebak 500 gr., klein kerstgebak 400 gr. PEULVRUCHTEN BON 15 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr t.m. 30 Maart. 500 gr. peul vruchten. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April 5 gr. scheerzeep of 1 tubc scheercrême of 1 pot scheer zeep. ZEEP BON 16 nieuwe Bonkaart Algemeen". T.m. 30 Maart 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling) of 150 gram zabhte zeep of 300 gr. zachte zeep- pasta of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpóeder BRANDSTOFFEN BQNS 15. 16. 17 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. BONS 11, 12, 13 geldig t.m. 14 Maart. (Op deze bons geen turf). Briketten. 1 eenheid 100 K.G. steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbriketten of 75 K.G. turf afval). BONS 55 t.m. 41 Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. BONS 25 t.m. 52 Geldig t.m 14 Maart. (Op deze bons geen turf). Bons gemerkt brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en ..cokes 6é.n een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m. 31 Maart. Bons 4e periode nog geldig t.m. 14 Maart. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 HJj. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturl Geldig t.m. 31 Maart. PETROLEUM ZEGELPERIODE 9 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen kokqn) van 24 Febr. t.m. 20 April 2 L. ZEGEL 'ERIODE E Geldig van 24 Febr t.m. 31 Maart HONDENBROOD BON 9 T.m. 31 Maart Groep l en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 9 T.rrt. 31 Maart kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. kelijkheid zijn, maar de aanleg is toch meer zoo gekozen om het natuurschoon te behouden. Het meest westelijke stukje van het wandelbosch, dat buiten den ringweg valt is thans reeds aange legd. Het is des zomers tegen betaling van 10 cent voor wandelingen opengesteld. Misschien komt bin nenkort dezd toegangsprijs wel te vervallen. Flinke wegen zullen in de toekomst voor een verbinding zorgen tusschen het Wandelbosch en de wegen ten Zuiden van den spoorweg en met den boulevard langs de zee. Uit de teekening blijkt dat alles flink is opgezet Het is ook de bedoeling van het gemeentebestuur dat deze uitbreiding aan alle moderne eischen vol doet. Wij herineren er aan dat de aanleg van het Wandelbosch in werkverschaffing zal geschieden. Er is nog niets met zekerheid te zeggen over het tempo waarin dit voor Zandvoort zoo belangrijke werk zal worden uitgevoerd, maar de directeur van Gemeentewerken heeft tegenover ons de verwach ting uitgesproken, dat binnen 4 jaar een zeer groot gedeelte van het plan zal zyn uitgevoerd, zoodat er dan niet alleen gewandeld kan worden, maar dat dan ook de ringweg klaar zal zijn. Wijzigingen in het pachtprijs- opdrijvingsbesluit. Bij beschikking van de secretarissen-gene raal van het departement van Landbouw en Vis scherij en van Justitie zijn nadere regelen ge troffen betreffende gras- en hooiverkoopingen, het inscharen van vee en het pachtprijsopdrij- vlngsbesluit 1940 Verkoopingen van gras (al of niet op stam), hooi (anders dan per gewicht), hooilandverpach tingen en inscharing van vee. worden voor de toepassing van dit besluit als verpachtingen be schouwd. Het is voortaan verboden een pachtovereenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold in het jaar 1939 vóór of op 1 September. Voorts is het verboden zonder goedkeuring van het bevoegde pachtbureau: a. vee In een weide ter inscharing aan te nemen of gras of hooi, als be doeld in de tweede alinea te verkoopen of ten verkoop aan te bieden; b. een inscharingsovereen- komst aan te gaan; c. eenige vergoeding terzake van inscharen aan te nemen: d. een overeenkomst, als bedoeld onder a en b. welke gesloten is vóór de inwerkingtreding van deze beschikking, uitvoe ring te geven. HAARLEMSCHE RECHTBANK BRAND GESTICHT IN EEN LOGEMENT. Donderdag stond voor de Arr.-rechtbank te Haar lem een los werkman uit Rotterdam terecht, die in den ochtend van 5 Februari brand had gesticht in het logement van het Leger des Heils aan het Spaarne te Haarlem. Hij had op zijn bed proppen papier gelegd, deze aangestoken en daar overheen dekens gelegd. De rook ging door het raam naar buiten en werd op gemerkt door eenige voorbijgangers, die een Leger des Heils-offieier waarschuwden. Het vuur kon toen, gelukkig zonder veel moeite, gebluscht wor den. De verdachte gaf als motief voor deze brand stichting op dat hij door dit strafbare feit te plegen weer in de gevangenis onderdak wilde verkrijgen. Deze zelfde man, die reeks 18 vonnissen achter den rug heeft, stichtte een brand te Veenhuizen, toen echter met een bedoeling tegengesteld aan deze nieuwe brandstichting, namelijk om uit zijn gevangensohap te geraken. De Officier eischte een gevangenisstraf van 2 jaren. POSTBODE VOOR HET GERECHT. Een hulpbesteller van de posterijen te Haarlem werd er van verdacht een recu voor een aangetee- kende zending te hebben laten onderteek enen zon der den betreffenden brief te hebben afgegeven. Als getuige versoheen de eigenaresse van een chocolade w ink elZij vertelde*dat de postbode zich op 17 Januari bij haar in den winkel had gemeld. Hij zei dat ze een repu moest onderteekeoen. Later zou er dan een pakje bezorgd worden. Zij deed zulks doch realiseerde zich achteraf dat een en an der niet klopte. Ze had wel opgemerkt dat de bode een gele envelop in zijn hand had: hij was daar mede echter ook den winkel weer uitgegaan. Een meisje in den winkel had ook waargenomen dat geen envelop werd afgegeven. De verdachte verklaarde evenwel dat hij zijn zending normaal had afgeg«rer>. De komst van een pakie had hij niet aangekondigd. Hij had een gele envelop waarop „Distributiedienst" stond, afge geven. Uitvoerig ging de president de mogelijkheid na of de envelop niet weggeraakt kon zijn. op de toon bank neergelegd, kon zijn om tusschen andere pa perassen te geraken. De Officier eischte tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf. De pleiter vroeg zich af waar of het naar toe moet wanneer postbodes er van beschuldigd kun nen worden brieven niet afgegeven te hebben, ter wijl het recu n.b. onderteekend wordt! Dan zouden de postbodes voortaan met getuigen moeten gaan bezorgen. De envelop is bovendien nooit gevonden en de inhoud waarschijnlijk bestaande uit toe wijzing voor thee arriveerde niet bij den distri butiedienst. Pleiter vroeg derhalve vrijspraak voor zijn cliënt. NAAR VERBODEN ZENDER GELUISTERD. Een inwoner van Haarlem had zich te verant woorden wegens het luisteren naar een verboden zender. Op 5 November waren rechercheurs op aanwij zing zijn woning binnen gekomen en hadden hem tijdens het luisteren naar berichten betrapt. De verd. zeide te hebben willen luisteren doch niets gehoord te hebben. De rechercheur evénwel had het feit, strafbaar gesteld bij verordening van den Rijkscommissaris, duidelijk geconstateerd. De Officier eischte een gevangenisstraf van een maand en verbeurdverklaring van het radiotoe stel. Uitspraken in deze zaken volgen over 14 dagen. UITSPRAKEN. De rijwieldief, die veertien dagen geleden voor de Arr.-rechtbank te Haarlem terecht stond, werd gisteren bij uitspraak van dit rechtscollege ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De 28-jarige los-werkman die te Haarlem loten voor de t.b.c. bestrijding verkocht en de opbrengst niet afdroeg werd wegens verduistering veroor deeld tot 4 maanden gevangenis met aftr. van preventief. -

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7