Haarlem's Dagblad 7la 24 Jiawd Koffiesurrogaat in distributie TAXI t" 11025 Groote Arbeidsplannen. Een vlammenzee in Glasgow BERICHT Vijfjarig meisje vermoord Actikefm enz. V 58e JA'ARGANG No. 17712 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 15 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, pet maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, iosse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17^. Groentjes zie rubriek. Dat plannen genoeg in voorbereiding zijn in deze streek is in den laatsten tijd uit velerlei uiteenzet tingen in dit blad wel gebleken. Nevens de groote werken die in de provinciale hoofdstad, Haarlem, ten uitvoer worden gebracht en al aanzienlijke vorde ringen hebben gemaakt de moderne rioleering van de geheele Stad en de aanleg van de haven- en industrieterreinen in den Waarderpolder zit de omgeving vol groote plannen en het is wel gebleken dat de menschen, die er achter staan, niets liever zouden willen dan de uitvoering bespoedigen. Men kan daar niet in alle gevallen haastige verwachtingen van koesteren en met name de schepping van het groote natuur-reservaat in de duinen zal nog wel wat tijd vorderen ter oplossing van de diverse vraag stukken die ermee gemoeid zijn. En een veel be scheidener plan: het initiatief van Heemsteedsche zijde tot stichting van een Natuurhistorisch Museum in Groenendaal een opzet die overigens sterk de aandacht getrokken heeft en dat ook verdient, want deze streek heeft behoefte aan verrijking op mu- seumgebied is nog in een primair stadium. Wij moeten hopen dat de oude wensch van Haarlem: ophooging van de spoorbaan in het Westen, bouw van nieuwe verbindingswegen en verplaatsing van het goederenstation, spoedig hun definitief beslag zullen krijgen en het eerste stadium van uitvoering bereiken. Maar dat Kenneraerland heel wat nieuws te wachten staat en dat het op groote en veel zijdige activiteit zint is wel heel duidelijk en we kunnen in elk geval voorzien, dat als eenmaal de zegen van den vrede Europa deelachtig zal zijn deze streek een ware bijenkorf van activiteit zal worden en haar aspect groote vernieuwingen zal ondergaan, die even zoovele aanwinsten zullen beteekenen. In de laatste dagen zijn we eerst verrast met de Zandvoortsche plannen om op een door de ge meente reeds aangekocht duinterrein van 150 H.A. een wandelbosch en een auto-renbaan aan te leg gen. Uit de mededeelingen van den directeur van Gemeentewerken, Ir. F. Kruger en uit een bijge voegd kaartje heeft men kunnen afleiden dat die plannen goed in elkaar zitten en van vooruitziend beleid in Zandvoort getuigen. De uitvoering zal de aantrekkelijkheid van de badplaats zeer ver- hoogen en het plan tot aanleg van de 4 K.M. lange auto-renbaan opent meteen het vooruitzicht op toekomstige dekking der kosten. Immers hebben de autorennen, die op een vrij primitief en veel kleiner „circuit", op bestaande gewone verkeers wegen te Zandvoort gehouden zijn, het bewijs al geleverd dat groote publieke belangstelling voor zulk een moderne sport-instelling bestaat. Het "tempo waarin dit plan, waaraan ook al wéér aanleg van nieuwe wegen is verbonden, zal kunnen worden uitgevoerd is nog onzeker maar Ir. Kruger heeft de verwachting geuit dat binnen vier jaar een zeer groot deel zal zijn uitgevoerd, met inbe grip van den ringweg die als auto-renbaan zou kunnen worden gebezigd. Ongeveer tegelijk met de mededeelïng vandit Zandvoortsche plan kwam het zeer belangrijke en verrassende bericht, dat op 15 April a.s. het eerste gedeelte van den bouw der beide .tunnels onder 'het Nöordzeekanaal te Velsen zal worden aanbe steed. In ons vorig nummer hebben wij naar aan leiding van dit nieuws in een tweetal artikelen tal van intéressante bijzonderheden kunnen publi ceer en. De Velsensche tunnelbouw heeft een langdurige voorgeschiedenis achter den rug, waarin de vraag of ook een spoorwegtunnel zou moeten worden ge bouwd die tenslotte bevestigend is beantwoord een belangrijk vraagpunt is geweest. De kosten- verdeelïng tusschen het Rijk, de provincie en de gemeente Amsterdam was een ander. En met de uitwerking der technische aangelegenheden heeft het tunnelbureau zich al ruim vier jaar bezig ge houden. Ir. C. Wolterbeek, de hoofdingenieur van het Noordzèekanaal, heeft belangwekkende mede deelingen gedaan omtrent het eerste deel van het millioenen kostende werk, het deel dat binnen een maand zal worden aanbesteed. Hij heeft daarbij nadruk gelegd op het belang van de zaak ook voor de werkverruiming. Dat dit belang zich voor ge- ruimen tijd zou doen gelden blijkt uit de mede- deeling dat dit eerste deel, als geregeld zou kunnen worden doorgewerkt, ongeveer twee jaar zou vor deren en het geheel een jaar of vijf. De tijdsom standigheden zouden evenwel vertragingen kunnen veroorzaken. Dat er veel menschen mee aan den arbeid zullen komen blijkt uit de opgave, dat als i eenmaal het werk op volle toeren loopt de aan nemer twee ploegen van minstens 250 arbeiders elk zal noodig hebben. Indrukwekkend zijn vooral de gegèvens om trent den spoorwegtunnel, die bij een lengte van drie kilometer tweemaal die van de auto tunnel omdat veel langere opritten noodig zijn over ruim twee kilometer ondergronds gebouwd zal moeten worden bij een breedte van 8 M. 60 en de grootste onder-water-tunnel van Europa wor den. Wij Nederlanders mogen nu niet bepaald recordjagers zijn, maar zulke gegevens bewijzen toch dat dit een zeer groot werk geldt op een ge bied dat ons allen na aan het hart ligt en warme belangstelling zoowel als nationale trots inboezemt ■»- dat der waterbouwkunde en het is duidelijk dat het hier meer dan een streekbelang geldt. Bij de afdoende verkeersverbinding van de door het Noordzeekanaal gescheiden deelen van deze pro vincie zal een Nederlandsch volksbelang worden verwezenlijkt, want het groote verkeer ook uit andere provincies zal ermee gebaat zijn. Een belang voor de volksgemeenschap als ge heel kan men trouwens ook zien in de vele andere plannen-in-Kennemerland, hierboven in het kort aangeduid. Zij bewijzen immers dat er onder nemingsgeest heerscht, dat men graag aan den slag wil gaan, dat er veel menschen in ons midden zijn met ruimen, vooruitzienden blik en scherp inzicht in een dichtbevolkt gebied, dat tot de meest- ontwikkelde centra van ons kleine land gerekend ttag worden. Zij beloven dus veel voor de toe- Een merkwaardig gebruik. In Hoogeveen worden de geloovigen niet door klokgelui, doch door een trommelslager ter kerke geroepen. Al roffelend maakt deze een groote wandeling door het stadje en wanneer hij van zijn ronde terugkeert volgen hem reeds de eerste kerkgangers. (Foto Pax-Holland) Katjes. Ik heb wat katjes in mijn tuin Och, in hun aantal maar bescheiden, Maar ik beschouw z' als een fortuin In deze vroege voorjaarstijden. Die kleine katjes zijn mij lief, Zoo sierlijk en decoratief. Ik heb wat katjes in mijn tuin, Een ware vreugd om naar te kijken, Zooals ze, zij 't in grauw en bruin, Het al te kale beeld verrijken. Beloften van een nieuwen bloei Nieuw leven, frisschen jongen groei. Ik heb wat katjes in mijn tuin, Ellendig om ze aan te hooren 't Is me te grauw en zelfs te bruin, Zooals ze- 's nachts- mijrr rust verstoren. Zij kiezen altijd Maart speciaal Voor hun 200 katterig kabaal. Ik heb wat katjes in mijn tuin In 't donker zijn ze niet t' aanschouwen, En voor hen is dat een fortuin, Ik haat dat krijsohen en miauwen. 'k Bedoel hier eigenlijk maar mee: Katje en katje zijn ook twee. komst. Laten wij de hoop uitspreken dat het aan pakken van al die ondernemingen een zaak van korten tijd zal zijn en het vertrouwen uiten dat deze Kennemer ondernemingsgeest een staal zal blijken te zijn van cenzelfden geest in oïls geheele volk. R. P. Het Duitsche legerbericht: Luchtgevechten -aan de Britsche Zuidkust. BERLIJN, 14 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het Duitsche luchtwapen heeft ook vannacht den vijand opnieuw geduchte slagen toegebracht. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen deden met groot suces aanvallen op het scheepsbouwcentrum Glasgow. De aanvallen waren gericht op inrichtingen van havens en werven, op opslagplaatsen van grondstoffen en levenmiddelen, en werden ondernomen tijdens volle maan en helder uitzicht. Zij duurden verscheidene uren. Er ontstonden tal van groote branden, die in den loop van den nacht tot een vlammenzee samen smolten. Tevens bombardeerden andere sterke for maties gevechtsvliegtuigen in Liverpool en Huil bedrijven van de levensmiddelenindustrie, verzor gingsinrichtingen van allerlei aard en opslagplaat sen van grondstoffen. In Liverpool wezen nog oude branden, die van de aanvallen uit den vorigen nacht afkomstig waren, don gevechtsvliegtuigen den weg. Andere geslaagde aanvallen waren gericht op be langrijke militaire doelen in Zuid- en Midden- Engeland. Twee verkenningsvliegtuigen deden over dag een'aanval op een groot tankschip in het Kanaal van Bristol en beschadigden het ernstig door vol treffers. In den- loop van den dag ontstonden er aan de Brit sche zuidkust weer herhaaldelijk luchtgevechten, waarbij de vijand zes jachtvliegtuigen van het type Spitfire verloor. Hierbij onderscheidde zich vooral een afzonderlijk vliegend verkenningstoestel, dat een Spïtfirejager uit een formatie van vijf vijan delijke jachtvliegtuigen wegschoot, de overige aan vallers dwong terug te keeren en zelf behouden de thuishaven weer bereikte. In den afgeloopen nacht deed de vijand aanvallen op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitsch- land, vooral op Hamburg. De schade aan industrie- en haveninrichtingen is niet aanzienlijk. Daaren tegen werden in woonwijken weer verscheidene ge bouwen, o.a. twee ziekenhuizen door brisantbom men verwoest, of zwaar beschadigd. Onder de bur gerbevolking ontstonden verliezen aan dooden en gewonden, vooral in de ziekenhuizen. Nachtjagers luchtdoelartillerie en marineartillerie schoten negen der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Nieuwe Bonnen Boter of margarine verkrijgbaar De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt ,het vol gende bekend: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „08" genummerde bon van de boter- en vet- kaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „08" genummerde bonnen, die op 23 Maart nog niet gebruikt zijn. blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft elk der met „08" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „08" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rant soen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: be schuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, spe culaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korst- gebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram, ge vuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven nietge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 23 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. De achter de hieronder genoemde artikelen vermelde prijzen zU'n TOT NADERF AANKONDIGING de HOOG STE PRIJZEN waartegen die artikelen aan het publiek in rekening mogen worden gebracht. AARDAPPELEN: Kleiaardappelen Zeeuwschc bonte en blauwe f 0.08 per K.G. Eigenheimers f 0.714 per K.G. Alpha f 0.07 per K.G. Bintje f 0.07 per K.G. Zand- en veenaardappelen f 0.0614 per K.G. Voor thuisbezorging mag 1 cent extra per K.G. worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAF BAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. (Adv. Ingez. Med.) Op- bon 18 kan tot 27 April, nog 50 gr. thee of 125 gr. koffie, mits voorradig, gekocht worden Na 28 April geen koffie meer verkrijgbaar 's GRAVENHAGE, 15 Maart. De secre taris-generaal van het departement van land bouw en visscherij maakt het volgende be kend. Het ligt in de bedoeling de distributie van thee en koffie, welke artikelen, zooals bekend, tot dusverre naar keuze op denzelfden bon ver krijgbaar werden gesteld, te vervangen door een distributie van thee en koffiesurrogaat. In verband daarmede zal met ingang van Maandag 28 April a.s. het publiek tegen in levering van een nader aan te wijzen bon naar keuze een bepaalde hoeveelheid thee of een bepaalde hoeveelheid koffiesurrogaat kunnen koopen. Koffie zal derhalve 11a genoemden datum niet meer verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen slechts bepaalde soorten koffiesurro gaat welke een van overheidswege vastgestelde samenstelling hebben, in distributie worden ge bracht. Deze surrogaten zijn kenbaar, doordat op de verpakking het woord „vergunning" en het num mer dier vergunning staan aangegeven. Het ver vaardigen van andere surrogaten dan de bovenbe doelde is sedert eenigen tijd verboden. Op deze wijze wordt vermeden, dat het publiek voor de bonnen welke recht geven op koffiesurrogaat, even tueel minderwaardige soorten daarvan zou ontvan gen. De thans nog bij den handel aanwezige voor raden koffiesurrogaat, Waarvan de vervaardiging niet heeft plaats gehad volgens van overheidswege gegeven voorschriften voor de samenstelling en welke dus ook niet verkrijgbaar zijn in de boven omschreven officieele verpakking, vallen geheel buiten de distributie en worden dus uitverkocht, zonder dat men daarbij bonnen behoeft in te leve ren. Bij wijze van overgangsmaatregel wordt ge durende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 27 April op de met „18" gemerkte bon van de „bonkaart algemeen" naar keuze 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffie surrogaat, voorzoover voorradig, beschikbaar ge steld. De grossiers en de detaillisten zullen doorr dezen maatregel in de gelegenheid worden gesteld de nog in hun bedrijf voorradige hoeveelheden koffie uit te verkoopen. Voorjaarsweer dus Voorjaarsmodellen bij Damesconfectie - Pelterijen Haarlem - Groote Houtstraat 19 (Adv. Ingez. Med.) tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „82" genummerde bon van de „Bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bon nen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn blijven geldig tot en met Zondag 30 Maart c met dien verstande, dat zij gedurende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart niet ge bruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 13 April a.s. geeft .de met „17" genummerde bon van de „Bonkaart alge meen" recht op het koopen van één kilogram suiker. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Voorjaarswcrk op het land. Stoere paarden maken voor het zaaien. Nu het mooie weer ten aan den arbeid getogen. Aangezien deze hoeveelheden beperkt zijn, zal uiteraard lang niet iedere consument gedurende de komende distributieperiode nog koffie kunnen koo pen. Met betrekking tot het beschikbaar stellen van koffiesurrogaat wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat met het omschakelen der industrie van koffie op koffiesurrogaat uiteraard eenige tijd gemoeid is, zoodat het verschijnen der nieuwe, van overheidswege voorgeschreven surrogaten in den handel eerst tijdens de tweede helft der Maandag a.s. ingaande distributieperiode kan worden tege moet gezien. Degenen die met bon „18' koffiesurro gaat willen koopen, kunnen derhalve dezen bon be waren, totdat rij dezen voor het koopen van koffie surrogaat kunnen besteden. Met het oog daarop is dan ook de Maandag a.s. ingaande distributieperiode gesteld op zes weken. De volgende perioden zullen vier weken duren. uitsluitend boter op de boterkaart De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw- én Visscherij maakt het volgende bekend. Met ingang van Maandag 24 Maart a.s. zullen de bonnen van de boterkaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter. De bonnen van de vetkaart zullen met ingang van dien datum om de andere week recht geven op het koopen onderscheidenlijk van boter of margarine of vet naar keuze en boter of margarine naar keuze. Dit wil dus zeggen, dat voor de week van 24 tot en met 31 Maart as. aan te wijzen bon van de vetkaart recht zal geven op het koopen van bo ter of margarine of vet naar keuze, de voor de week van 1 tot en met 8 April aan te wijzen bon op boter of boter of margarine naar keuze, en zoo vervolgens. Gedurende de week van 17 Maart wordt voor het publiek nog geen onderscheid tusschen de boterkaart en de vetkaart gemaakt. Gedurende die 'week kunnen derhalve ook de houders van de boterkaart desgewenscht nog margarine koopen. Hiertoe is bepaald, dat ge durende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. de met „08" ge merkte bon van zoowel de boterkaart als de vet kaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „08" gemerkte bonnen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Msiart a.s. Het vijfjarig dochtertje van de familie Strumpel te Soest is Vrijdagmiddag het slachtoffer geworden van een laaghartigen moord. Omstreeks half vijf was het kind, dat op den Wieksloterweg woont, door haar moeder uitgezonden om melk te halen. Het meisje kwam met de boodschap niet terug. Ongeveer zes uur vonden spelende kinde ren het lijkje van het vermiste kind, dat verborgen was In een drogen greppel. De politie werd onverwijld gewaarschuwd ~n deze ving terstond een uitgebreid onderzoek aan. Tot dusver leverde dit geen resultaat op. Garage Gebr. Brinkmann, Smedestraat 22 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. trekken de cc. om don crond gereed tc is aangebroken zijn alle beschikbare krach- (Foto Pax-Holland) R. P.: Groote Arbeidsplannen pag. 1 P. Gasus: Katjes pag. 1 Flitsen: pag. 3 v. H.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den zeil-zadel- maker. pag. 3 P. v. d. Hem: Ons dagelijksch brood. pag. 3 J. C. E.: Langs de straat. pag. 3 De Trans-Afrika express, pag. 5 Voor lange avonden pag. 5 J. H. de Bols: Litteraire Kanttee- keningen. pag. 6 Bioscopen pag. 6 K. de Jong: H. O. V. Volksconcert pag. 6 Van onzen Sportredacteur „Squash- racquets". pag. 8 A. J. D.: Paulownia tomantosa pag. 11 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. pag. 11

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1