Het menu van den dag GRIEP Uit Wilde Gewesten Hoe kunnen w< zeep sparen? ZATERDAG 15 MAART 194T HA ARE EM'S DAGBEAD Hoe we van oud nieuw maken Een gezellig gestreept truitje voor het voorjaar. Hebt u wolrëstjes? Natuurlijk wie heeft die niet? Doch de vraag is maar, of uw wolrestjes licht van kleur zijn, zoo dat u er dit gezellige voorjaarstruitje van kunt maken. Op die manier maakt u al uw restjes wel zeer productief, want echte wol is op het oogenblik goud waard! En als u nog een kleurtje mocht ontbreken, dan is zoo'n kluwtje nog wel bij te koopen. Bij gebrek aan wol kan dit truitje natuurlijk ook van glansgaren worden gemaakt, 't Geeft een leuk effect, vindt u niet, die strepen, die bovenaan horizontaal worden! Hebt u vrij dunne wol, dan worden voor den voorkant 132 steken opgezet. We breien 6 recht, 6 averecht, 't Handigste doen we door even een pa pieren patroon van onze eigen maat te knippen en daar van tijd tot tijd het breiwerk op te leggen om te zien of 't uit komt. Iedere handige breister brengt het gemakkelijk voor elkaar. Probeert u 't maar eens! Roode kool in een half uur gaar! Wees zuinig op voedingsstoffen cn op brandstof. Is er wel een groentegerecht, dat de reputatie heeft van zóó lang te moeten koken als roode kool? „Hoe langer de roode kool stooft suddert", zei de huisvrouw uit een vorige generatie, „des te lekker der wordt ze!" En die sudder- en stooftijd eindigde dan zelfs niet met een paar uur, maar duurde van *s morgens na 't ontbijt tot dat de maaltijd 's mid dags werd opgediend. Ter verontschuldiging van deze voor de moderne huisvrouw ontoelaatbare methode dient ten eerste, dat in grootmoeders tijd op 't brandstofgebruik niet zoo streng werd toegezien als thans, nu gascómfoor en electrische plaat de vervanging vormen van het toen steeds doorbrandende fornuis. Ten tweede was de huisvrouw er zich toen niet van bewust, dat een lang voortgezette verwarming ten nadeele komt van de kostelijke vitaminewaarde uit onze groente, die een verhitting van langer dan een half uur niet verdraagt. Thans gaan we dus anders te werk. We leggen er ons op toe om en voedingswaarde en brandstof te besparen en dit streven brengt ons tot een roode koolgerecht, dat in uur gereed kan zijn en dat in smakelijkheid zeker niet achter blijft bij de „dood gekookte" roode kool volgens groot moeders receptenboek. Wie daaraan nog mocht twijfelen, probeere maar eens het volgende recept. Roode kool (4 personen). 1 Middelmatig groote roode kool (ongeveer 1 K.G.). 40 gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, 30 gr. (2 afgestreken eetlepels) suiker, een paar kruid nagelen, ongeveer 2 eetlepels azijn of 1 zure appel. Ontdoe de kool van de buitenste bladeren, snijd haar dan doormidden en schaaf de helften in fijne snippers of haal ze over een grove rasp (een z.g. zeeprasp of groenterasp)Zet de kool op met de helft van de boter, niet meer dan ..een bodempje" water, de kruidnagelen en een snuifje zout (vooral niet veel!); breng ze vlug aan den kook en laat ze dan op een zacht vuur gaar worden (niet langer dan een half uur). Zorg er voor, dat op dat oogen blik het water er juist op verkookt is; voeg er de rest van de boter bij met de suiker en de azijn en roer alles goed door elkaar: de kleur, die geduren de het koken blauw is geworden, verandert weer in helderrood na toevoeging van de azijn. (Azijn kan ook vervangen worden door citroensap of wel door een zuren appel, die even boven de pan met gare kool wordt geraspt en er dan wordt doorgemengd; ook in dat geval verandert de blauwe kleur dade lijk in rood). HET MOEST IN ELK KOOKBOEK STAAN dat men voor het zouten van spijzen Jozo of Nezo moet gebruiken. Hygiënisch verpakt, kristalzuiver zout. (Adv. Ingez. Med.j- Preisoep Duitsche biefstukjes Bieten met appelen Aardappelen Vruchtenpudding met vanillesaus. RECEPTEN. Preisoep (4 personen). 1 K.G. Aardappelen 1 K.G. prei 1 ons rijst, 2 L. water 2 bouillonblokjes 2 dL. melk 2 eetlepels boter Peper en zout. Maak.de prei schoon, snipper ze, en smoor ze in de boter. Roer er de geschilde en in stukjes ge sneden aardappelen bij, de rijst, het water en het zout. Los de bouillonblokjes erin op, als de soep kookt en laat ze no geen half uur zacht doorkoken. Maak ze op smaak af met de peper, en voeg er in de terrine de apart verwarmde melk bij. Duitsche biefstuk (4 personen). 300 gr. baklappen peper, zout, melk, 50 gr. boter of margarine. Het vleesch wasschen en één of twee keer door de vleeschmolen malen, vermengen met zout, peper en wat melk en er 4 kleine dikke biefstukjes van maken. Deze in de heete boter vlug bruin bakken. De jus afmaken met wat melk en om het vleesch heen schenken. Bieten met appelen (4 personen). (recept van Martine Wittop Koning). 2 flinke bieten of 4 kleinere, 1 uitje, 4 zure ap pelen, 30 gr. boter, iets zout, 3 kruidnagelen. Wasch de bieten goed schoon. Neem er het vel af, rasp de bieten op een grove rasp of snijd ze in dunne plakjes of in dobbelsteentjes. Laat ze met het fijngesnipperde uitje, de in partjes gesneden appelen, een scheutje water, de boter, het zout en de kruidnagelen even stoven tot de appelen tot moes geworden zijn en de groente daardoor voldoende gebonden Is. Vruchtenpudding met vanillesaus (5 a 6 personen). 54 blikje vruchten (mandarijntjes ananas of gemengde vruchten), 4 dL. bessen wijn en sap van de vruchten. 1 dL. water, 15 gr. is 8 blaadjes gelatine, pl.m. 80 gr. suiker, '/2 L. melk, 15 gr. custardpoeder, 2V2 lepel suiker. De gelatine in koud water weeken, daarna op- oplossen in 1 dL. kokend water en de suiker toe voegen. De wijn en het vruchtensap er bij gieten en de vloeistof door een doekje zeven. In een pudding vorm of rijstrand een laagje gelei schenken en dit laten stijf worden. De rest van de gelei vloeibaar houden. Hierin de vruchtjes één voor één indom pelen en netjes op het stijve laagje gelei rang schikken. Als deze vruchtjes vastzitten zooveel gelei erop schenken dat ze bedekt zijn en het laagje weer stijf laten worden. Nu weer vruchtjes er op leggen en als deze vastzitten, zooveel gelei er op leggen en als deze vast liggen de rest gelei er op schenken. De pudding stijf laten worden, even in heet water houden ën keeren op een glazen schotel. De koude custard- of vanillesaus in de ope- ming van den rand of om de pudding gieten. ZE BEDOELDE 'T GOED, MAAR Zij: „Och, die kinderen van mevrouw Koster zijn zoo klein! Vind je ook niet?' 't Lijken wel Pyre neeën!" Hij: „Je vergist je, schat, het dwergvolk in Afri ka, dat je bedoelt, zijn pygmeeën". Zij: „Nee, dat is goed! Nu wil je me er in laten loopen? Pygmee is een kleurstof in de huid". Hij: (wanhopig): „Je bedoelt pigment, kindlief". Zij: „Onzin, een pigment is een ëtuk van een boek of een schilderij". Hij: (brullend van woede): „Een fragment, een fragment!" En dit was nog maar een fragmentje van al haar goede bedoelingen! BESCHERM UW GEZIN TEGEN de gevolgen van VERKOUDHEID INFLUENZA Een receptje om zelf te maken. Dit receptje is werkelijk uitstekend Neem een kwart liter kokend water, los hierin op een eet lepel suiker of stroop en 30 gram dubbel gecon centreerde Vervus (verkrijgbaar bij Uw apotheker of drogist; vastgestelde prijs 76 cent). Even goed roeren en het is gereed. Neem na eiken maaltijd een eetlepelkinderen een dessertlepel Haal nu direct het 30 grams-fleschje Vervus in huis! (Adv Ivne? Med I Ons Complet, een onmisbaar kleedingstuk Borduurwerk zal dezen znmer schering en inslag zijn! Ja, de nieuwe zomermode is er al! En juist omdat we dit seizoen extra moeten wikken en we gen, wat we koopen zullen, stellen we er bijzon der veel belang in na te gaan wat ze precies wil en beoogt en voorschrijft. Laten we vandaag eens van gedachten visse- len over onze complets. Een complet is een heerlijk kleedingstuk, een onuitputtelijke rijkdom voor wie er een bezit. Want een complet is geen mantelcostuupi, dat zich immers uitsluitend leent voor de wandeling of voor boodschappen. Óet is ook geen wandel jurk, die wel heel aardig en gekleed kan zijn op een stralenden zomerdagmaar hoeveel van die.dagen geven de meeste Hollandsche zomers? Het is ook geen echte mantel, want die vraagt weer een bijpassend of althans eenigszins over eenkomend japonnetje. Een complet is.eenvoudig alles wat u dit jaar noodig hebt ineen! Onnoodig te zeggen, dat het dus zaak is, met zorg te kiezen en bij gaande modellen eens goed te bekijken. Want als u een dergelijk complet bezit, bent u met één slag klaar! Voor een wandeling èn voor bood schappen èn voor een visite en tenslotte voor een killen avond. Het complet heeft zoo lang zamerhand burgerrecht verkregen: het -'er- schijnt op iedere modeshow in allerlei variaties en 't zal zeker dezen zomer weer heel veel wor den gedragen. Vooral nu de punten kostbaar zijn en 't er op aankomt, een paar meters stof uit te sparen. Wie een waarlijk goed en aardig complet heeft ver overd, bezit een mantelcostuum, een mantel èn een visitejaponnetje! Nummer 1 vindt zijn groote charme in zijn eeuvoud van lijn. Dóódsimpel, dat jurkje met korte mouwtjes, zonder kraag of ceintuur en waarvan de eenige versiering bestaat in open boduurwerk. En hoe gezellig is het niet, om zelf zooiets te maken in kleur op kleur, alleen in een iets donkerder nuance! Dit borduurwerk siert lijfje en zakken. Het is inderdaad wel het fijnste, er echt borduurwerk van te maken, mits het goed niet haastig en met zorg vordt gedaan, doch dames, die hiertegen opzien, komen met een mooi, met zorg gekozen galon ook al een heel eind. Let u er op, dat de versiering moet zijn in de kleur van de zijden mantelvoering, die ook gebruikt is om de zakken en de mouwrandjes af te werken. Het jasje valt van onderen ruim doch strak op de schouders, het japonnetje sluit met een zes tal kleine knoopjes op den rug. Een model, dat een slank figuurtje buitengewoon zal flattee- ,ren! Het is gedacht in matblauwe zeer lichte wol len zomerstof met garneering van een donker der tint zijde. Een blauw hoedje en blauwe pumps voltooien het charmante geheel! Voor een heel ander type vrouw, maar niet minder aantrekkelijk is het tweede complet. Dit is nóg iets voordeeliger omdat het jasje korter is en aan de handwerkster, die werkelijk fraai bor duren kan, biedt het de kans van haar leven om met iets aparts voor den dag te komen. Een echt zomercomplet, eveneens uitgevoerd in lichte wollen stof, bijv. mousseline óf in zijde óf zelfs in zwaar linnen. Het is gedacht in een zeer lichte kleur (rose, beige, naturel of wit) en de kleuren van het boduurwerk waar mtuur- lijk veel van afhangt bij een model als dit moeten dien overeenkomstig worden gekozen. Een te „bont" geheel zou het effect beder ven! Tot slot nog iets voor onze bakvischjes (en meisjes van een eindje in de twintig kunnen het ook nog met succes gedragen!) Een zomerjas van forsch, toch absoluut vrou welijk model, die mét de aardige matrozen muts buitengewoon flatteert. Heel mooi zal hij zijn uitgevoerd in wit met marineblauwe stiksels. Een jas die uw meisje den heelen zomer door met groot pleizier zal dragen, want zooiets moois en degelijks heeft niet iedereen! Naar het Amerikaansch van W. Mc. LEOD RAINE. (Nadruk verboden.) 30) Zwijgend trokken de vier af. Maar de afgezette hoofdman wist, dat ze nog hun laatste kruit niet hadden verschoten. Den heelen avond hoorde hij hun betoogende dronkenmansstemmen en hij wist, dat, als de voorraad drank maar groot ge noeg was, er binnen vier-en-twintig uur een doode zou zijn in de verborgen vallei. Nauwkeurig keek hij zijn geweer en revolvers na en laadde beide, terwijl hij een flinken voor raad patronen bij zich stak. Daarop deed hij de blinden voor de ramen en keerde zijn stoel van de gewone plaats bij het vuur af, opdat zijn schaduw niet kon verraden waar hij precies was. Dan ging hij weer zitten lezen, een re volver binnen zijn bereik op tafel. Maar de nacht ging voorbij zonder dat er iets gebeurde en den volgenden morgen vroeg, maakte hij zich gereed den sheriff te ontmoeten. Hij kon door de achterdeur gaan en allerlei omwegen maken om niet opgemerkt of achter volgd te worden, maar hij toonde niet de minste vrees voor zijn tegenpartij. Hij stapte naar de achterdeur van het logeergebouw en klopte hard. Neil kwam te voorschijn en ook zag hij de lee- lijke verwrongen gezichten en met bloed door- loopen oogen van de anderen, die naar hem keken. Goeden morgen kapitein Neil! Ik ga eg om mijn zaken af te handelen, waarover ik u gisteravond heb gesproken. En het zou me aan genaam zijn als u met me mee wilde gaan, om alle misverstand te voorkomen. Ik ben in twee tellen tot je dienst, komt, Jongens! Nee, dat is de bedoeling niet; u en ik gaan samen. Zooals u wilt, Reilly ik denk dat het beste is, als je Twostep en Lazy Broan zadelt. Ik hoef voor meneer Leroy geen paarden meer te zadelen, zei Reilly met dikke tong. In twee stappen was Neil de kamer door. Als ik je zeg iets te doen, doe je het ook, lom perd. Vooruit, zadel twee paarden en vlug! Slaafsch stapte Reilly de kamer uit. Toen Neil en Leroy nauwelijks weg waren, kwam er argwaan in het beneveld brein der achterblijvenden en ze volgden hen tot ze drie mijl verder, het pad insloegen, dat naar de Dal- rada-mijn voerde. Als meneer Collins hier werkelijk is, weet hij zich al heel goed te verstoppen, riep Neil, terwijl hij van zijn paard sprong, bij den mijn- rand. Daarin hebt u gelijk, meneer Neil. York keerde zich om, de revolver vast in de hand, maar de man, die zoo plotseling voor hem stond, steunde kalm met beide handen op den rots wand. U bent toch alleen, is het niet? vroeg York. Dat ben ik. Neil's revolver ging terug In den holster. Morgen, Val! Is er nog nieuws in Tucson? vroeg hij minzaam. Ik had begrepen dat ik u alleen zou ontmoe ten, meneer Leroy, zei de sheriff haastig, zijn blauwgrijze oogen op den hoofdman gevestigd. Dat was ook de afspraak, meneer Collins, maar de jongens schijnen dit zaakje niet erg te vertrouwen en denken dat ik hen wil verraden. En ik heb er een hekel aan gewantrouwd te wor den, zoodat ik den nieuwbenoemden hoofdman heb uitgenoodigd mee te gaan. Maar natuurlijk als u denkt Ik denk niets, maar ik wil dat hij de af spraak zal weten en ook mijn plannen. Ik heb een troep, die bij El Dorado Springs wacht, met Bucky O Connor aan het hoofd en zoodra ik daar terug ben, zullen we de jacht op u allen begin- nen< York lachte. Dan zullen we dus in So- nora zijn. Val, en je denkt zeker, dat ik wacht om je mijn andere vingers te laten afschieten. Collins haalde uit zijn vestzak de papieren, die hij uit Scotty's hoed haalde en van Hard- man had genomen. Ik denk dat ik nu maar naar de Springs terug zal gaan en dit zijn ze ker de papieren, die u bedoelt.* Leroy nam ze van hem over en gaf ze aan Neil. Laten we u dan niet langer ophouden, me neer Collins. Ik weet dat u het dezer dagen eel druk hebt. De sheriff wuifde hun met zijn hand een groet toe. reed over den heuvel en was weldra uit 't gezicht verdwenen, terwijl hij van de andere zijde meteen een paard zag aanrennen. De twee bandieten gingen te voet naar den heuvel en sprongen daar te paard. Ik moet erkennen, kapitein, dat ik me diep beschaamd voel, zei Neil bedeesd. En als de anderen het tegendeel durven beweren. Een knal weerkaatste in de bergen en een tweede volgde. Leroy gleed uit het zadel en op zij, terwijl hij zijn armen om den nek van het paard sloeg en zoo hangend verder reed. Neil was in een oogwenk van zijn paard af en knielde naast hem neer, nadat hij den gewonden man in zijn armen had gedragen. Dat is die hond van een Collins, barstte hij uit, terwijl hij naar den gewonden man in -ijn armen keek. Bij God, dat had ik toch nooit van Val gedacht! Leroy opende zijn oogen en glimlachte. Raad nog eens, York. Je bedoelt toch niet. Hij knikte. Ditmaal waren het Hardman en Chaves en Reilly. Ze schoten op ons. want zon der ons zouden ze den buit met z'n drieën kun nen deelen. Neil schrok. Je bent toch niet erg geraakt, ouwe jongen! Meer dan ik kan verdragen, York, het is een schot dóór en dóór. Ik heb al lang aan Reilly ge twijfeld. Ik zal den vent hiervoor te pakken nemen, knarste Neil tusschen zijn tanden, maar is er niets wat ik voor je kan doen. oude jongen? Vlak achter elkaar klonken weer vier schoten. Neil nam zijn geweer en zocht dekking, terwijl hij vooruit kroop. Verbaasd keek hij naar Leroy. Ik begrijp er niets van, ze schieten niet op ons. De sheriff, verklaarde Leroy, ze hebben hem vergeten en hij schiet terug. Ik geloof dat Val een van hen te pakken heeft, schreeuwde Neil. Hij zal er zeker een krijgen, dood of levend dat is vast. Maar waarom val je hen niet van achteren aan? Ik vind het afschuwelijk om jou hier alleen te laten. Phil, kan ik werkelijk niets voor je doen? Leroy glimlachte zwak. Heelemaal niets. Ik ben hier best, dus ga jij terug, York. De bandiet met het vroolijk krullend haar nam Leroy's hand. Hij keek bijna jongensachtig ont roerd. Ik ben niet aardig voor je geweest, kapitein en als je beter bent zal ik niet meer zoo ellendig tegen je doen. De oogen van den stervenden man werden zacht. Er is één ding dat je nog voor mij kunt doen, Yorkik ben knockout, maar ik hoop dat jij een nieuwe kans zult krijgen in dit onder- maanschetracht dan beter te leven, anders heb ik niet te zeggen, York De cowboy-bandiet huiverde. Een vreemde half cynische, half weemoedige lach kwam in Leroy's. oogen. Ga nu, York! Nadat Neil weg was, sloot Leroy de oogen. Ver hoorde hij nog twee schoten als een echo door het dal, maar zijn geest was al bijna afwezig. Snel reed Neil langs den voet van den heuvel, met de bedoeling den schurken den pas af te snijden, als ze terugtrokken. Maar hij vond den sheriff, die op tweehonderd pas afstand van de moordenaar rondkroop. En op hetzelfde oogen blik klonk weer een schot van den linkerkant. Wie kan dat doen? vroeg Neil zeer verbaasd. Dat vraag ik me ook al af, antwoordde de sheriff. Samen gingen ze zigzag den heuvel op en twee maal klonken van boven geweerschoten. -Neil lyas de eerste die boven kwam blazend en hijgend van het klimmen en Reilly zag staan het geweer aan den schouder, als een silhouet tégen den hemel afstekend. Was jij het, die Phil neergeschoten heeft, Reilly? riep Neil. De economische voorlichtingsdienst geeft goeden raad in deze kwestie Er zal welhaast geen huisvrouw zijn. die r peinst en tobt over de vraag' hoe spaar ik zeep' De economische voorlichtingsdienst heeft di kwestie ook van alle kanten bekeken en ge naar aanleiding van vele vragen van huisvrouw de volgende nuttige raadgevingen ten beste. Eerst iets over het Ontharden van wat Het is algemeen bpkend. dat regenwater ideale waschwater is. Dit komt omdat regenwa volkomen zacht is. Al het andere water is in mi of mindere mate hard of zonals men ook wel ho zeggen „schraal". Wij hebben allen wel eens wa. genomen, dat schraal water melkachtig van kle wordt en er kleine vlokies op komen drijven, wa neer we daarin een weinig zeep brengen. Dit woi veroorzaakt doordat in hard of schraal water ka verbindingen zijn opgelost. Deze kalkverbinding vormen met de zeep onoDlosbare kalkzeep. wel de merkachtige troebeling er! de vlokjes vero< zaakt. Vorming van kalkzeep beteekent zeepver! want met kalkzeep kunnen we niet wasschen, da kalkzeep geen reinigend vermogen bezit zeep. Ontharden met so Om vorming van kalkzeep te voorkomen, mi ten de in het water opgeloste kalkverbinding worden verwijderd of onschadelijk gemaakt, is niet moeilijk doch vergt eenig overleg en werk. De meeste huisvrouwen weten wel, dat water zachter wordt door het toevoegen soda. Om het water te ontharden, gaan we nu volgt te werk. Minstens 12 uur voordat we ga wasschen, vullen we een emmer, teil of dergelij met water, nadat we te voren met een literm; hebben gemeten, hoeveel liter water er in onz emmer gaat. Dit zal, afhankelijk van de groo van den emmer, 10 tot 12 liter zijn. Nemen voor ons geval aan, dat de emmer met 12 liter k worden gevuld. Aan deze hoeveelheid water ga we nu soda toevoegen en wel 20 gram krist also* d.i. twee afgestreken eetlepels. In de beken maatbeker komt dit overeen met 20 gram suik Deze hoeveelheid soda kunnen we het beste in e weinig warm water oplossen en ze daarna aan water toevoegen. Aanvankelijk zal men dan ni zien gebeuren. Pas na verloop van eenigen ti ongeveer een half uur, ontstaat een troebeling het water, doordat zich stoffen uit het water ga afscheiden. Nu moeten we zoo lang wachten deze stoffen bezinken en op den bodem van d emmer liggen. Dit kan vrij lang duren. Het daarom aan te bevelen om het water niet te oi harden kort voordat we het moeten gebruikt doch dat reeds tevoren te doen. Bovendien is m er dan zeker van dat de ontharding zoo volle* mogelijk verloopt. Voor het wasschen en den eersten keer spoel hebben we het zachte water noodig, dat is het hi dere water, dat boven het bezinksel staat Daar: schenken we de heldere vloeistoMaag af en zc gen, dat het bezinksel in den emmer achterblij Men kan natuurlijk ook het heldere water met e slang afhevelen. Recept voor ontharden met soda: 1. Den avond tevoren de benoodigde hneveelht water kjaar zetten en 2. per 12 Liter water toevoegen 20 gram krist soda, d.i. 2 afgestreken eetlepels, in een maatbek overeenkomend met 20 gram suiker; 3. volgenden morgen helder water afschenkt of afhevelen. Ontharden met andere middelen. Er is nog een mogelijkheid om de kalkverbind gen uit het water onschadelijk te maken. De ka zelf wordt dan echter niet uit het water verwijdei Er worden namelijk producten in den handel g bracht, die de eigenschan hebben, dat ze in h water opgeloste kalkverbindingen zoodanig zich binden.,dat zeep hiermee geen verbinding me kan vormen en er dus ook geen kalkzeep kan on staan. Deze producten worden thans, voor zoov ons bekend, onder den naam Calgon en Newaf in den handel gebracht. In streken met vrij ha water zal men c.a. 15 gram. d.i. IV2 afgestrek* eetlepel, moeten oplossen in 12 Liter water. El gebruiksaanwijzing wordt echter ongetwijfeld deze producten verstrekt. Hoewel deze manier v* ontharden duurder uitkomt dan de ontharding m soda is zij ongetwijfeld veel gemakkelijker beter. Recept voor ontharden met b.v. Calgon, Newafi Vóór het waschmiddei in het water wordt bracht, per 12 Liter water toevoegen' 15 gra onthardingsmiddeL nadat dit eerst ,in een wein water, dat gekookt heeft, is opgelost. 15 gram is IV2 afgestreken eetlepel en ko' overeen met nog geen 20 gram suiker in een maa beker. De man draaide zich om en zag Neil. Zij antwoord was afdoende, want hij haalde d( trekker van zijn geweer over en schoot op Yor Neil beantwoordde het vuur terstond en Rei. greep naar zijn hart en viel op den grond ac! terover en daarna in den afgrond, aan den rar waarvan hii gestaan had. Collins en Neil gingen samen voorzichtig nai den rand en keken naar beneden, waar Reilly f vallen was. wel tweehonderd voet diep. Lan: zaam daalden ze af en bij een bocht kwam? ze Bucky O'Connor tegen. Drie wapens ging? neer. zoo snel mogelijk, en daarop gingen ze a! drie naar beneden. Reilly en de anderen hebben Leroy on singeld en neergeschoten en daarna wilden i ook York afmaken Zooals ik van York hoe was Leroy al stervend, deelde de sheriff aa Buckey mee. De speurder keek spottend naar den bandie Is meneer Neil opeens een eerlijk man 'f worden, Val? En heb je hem nu in je macht vroeg hij ironisch. De sheriff legde een hand op den schouder va den man, die vroeger, vóór hij een schurk weri zijn vrienr was geweest. Denk niet te har over Neil, Bucky, York heeft Reilly neergf schoten en ik denk zoo. dat zijn schot jouw leve heeft gered. Neil zal natuurlijk zijn straf mof ten ondergaan voor alles wat hij heeft gedaai maar we zullen ons best doen verzachtend omstandigheden voor hem in aanmerking te ls ten komen. Collins en York gingen terug naar de plaat! waar de hoofdman der bandieten was achter "f laten. Zwak sloeg hij de oogen op, toen b hen zag. Wat voor nieuws heb je, York? vroeg hij. Reilly en Hardman zijn gedood. Hoevo: je je, kapitein? De man kni^jde naast d<*n stervende en schoo zijn arm onder diens hoofd. (Slot volgt?.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6