Haarlem's Dagblad Inkomen der Haarlemmers. v Springrecord. De huiscollecte van Winterhulp De Persoonsbewijzen M.O. en V.H. 0. in Haarlem en omgeving rt Rede van Hitier De collecte voor Winterhulp BERICHT Artikelen ent. 58e JAARGANG No. 17713 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 17 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, pet maand 1-10# per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss* nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.—, elke regel meer ƒ0 40 Reclames ƒ0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag* Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.1714. Groentjes zie rubriek. Er zijn dezer dagen weer gemeentelijke statisti sche gegevens verschenen, ditmaal over het jaar 1940. Wij hebben er al heel wat ontleend. Sommige gelden onderwerpen, waarin de gemiddelde burger zidh zelden pleegt te verdiepen. De statistiek is velen trouwens niet dierbaar. Zij zijn een beetje schrikachtig voor al die dorre cijfers. En buitendien moet men met de meeste statistieken nog zeer om zichtig te werk gaan ook. Dat wil zeggen dat zij een een min of meer uitvoerige toelichting behoeven van menschen, die het becijferde onderwerp van alle kanten bestudeerd hebben, omdat men zonder die toelichting heel gemakkelijk tot eenzijdige en dus verkeerde gevolgtrekkingen zou komen. Maar er zijn ook statistieken die zoo'n duidelijk algemeen beeld geven dat men zich in haar be teeken is althans in de groote lijn niet vergissen kan. Dit geldt o.a. voor die van de belastbare in komens der bevolking. De Haarlemsche opgaven nu duiden wel heel onmiskenbaar aan hoeveel ar mer de Haarlemmers zijn geworden in tien jaar tijds, dus sinds 1930, heit eerste jaar waarin de economische wereldcrisis zijn uitwerking deed ge voelen. Ik zal uw lezend oog niet vermoeien met vele cijfers en duid dus de bedragen afgerond en in woorden aan. Over het belastingjaar 19291930 bedroeg het totaal belastbaar inkomen van de Haarlemmers bijna éen-en-negentig millioen gul den. Over het belastingjaar 19391940, eindigend dus op 1 Mei 1940, vlak vóór de oorlog in ons land kwam, bedroeg 't vijf-en-zestig en een half millioen. Het was dus in die tien jaar met rond vijf-en-twintig millioen gedaald, dat wil zeggen met 27.4 pet. Der halve kunt u dit als den gemiddelden achteruitgang aannemen. Is uw eigen inkomen in die tien jaar tijds met een kwart gedaald, dan kunt u daaruit afleiden dat u de gemiddelde ervaringen van uw medeburgers juist hebt ondervonden. Sommigen zullen minder getroffen zijn, enkelen misschien zelfs vooruitgegaan. Maar daarmee zouden we een ingewikkeld statistisch gebied betreden, want dat geldt natuurlijk allerlei uiteenloopende gevallen, waaronder b.v. die van jonge arbeidskrachten die fel die tien jaar tot volslagen workers zijn ge groeid en een gezin hebben gesticht. Daarentegen zijn er zonder twijfel ook velen wier inkomen in die tien jaar met meer dan 27.4 pet. is achteruit- geloopen. Er komen nog meer overwegingen bij. Op 1 Mei 1930 telde Haarlem 118.177 zielen, op 1 Mei 1940 was het bevolkingstotaal tot 141.689 gestegen. Dit bewijst dus dat het totale belastbare inkomen met meer dan een kwart daalde terwijl het aantal men schen dat er van rondikomen moest met meer dan een vijfde toenam, zoodat u eigenlijk een daling van uw inkomen met ruim een kwart nog niet eens als hel gemiddelde volle pond kunt beschouwen. Het aantal aanslagen in de rijksinkomstenbelas- ting daalde lin die tien jaar geduoht, ondanks de sterke toeneming van de bevolking. Het liep van ruim zes~en-dertig duizend tot ruim dertigduizend terug, waaruit blijkt hoe sterk het aantal steeg diergenen, die zoo lage inkomsten hebben dat zij buiten de belastingen vallen. Onder de ruim der tigduizend aangeslagenen uit het belastingjaar 19391940 waren ruim negenduizend ongehuwden: een hoog percentage. Ik vermeld het niet ter ver gelijking met tien jaar tevoren waartoe trou wens de gelegenheid ontbreekt, want men gaf toen deze groep nog niet afzonderlijk op in de statistiek maar omdat het belangwekkend is met het oog op het herziene* belastingstelsel dat thans wordt ingevoerd, gedeeltelijk al is ingevoerd. Daarbij worden, zooals men weet, de ongehuwden extra zwaar belast én de gehuwden met minderjarige kinderen extra in belasting verminderd. De rubriceering van de inkomens is als altijd belangwekkend. Velen zullen met verwondering van het kleine percentage hooge inkomens kennis nemen. Er zijn niet veel belastingbetalers die meer dan 10.000 verdienen. In een stad als Haarlem, die volstrekt niet beneden het algemeene landelijke welvaartspeil staat, waren het er in dat belasting jaar 1939-1940 maar 409, waarvan dan nog 280 wier inkomen tusschen de 10.000 en 20.000 lag. Vier honderdnegen op de dertigduizend belastingbeta lers! Dat is dus één en een derde procent. En bij die 409 waren nog 92 ongehuwden, zoodat nauwe lijks één procent van de Haarlemsche gezinnen een materiëelen welstand genoot die boven de 10.000 jaarlijksch inkomen lag! Neemt men een veel lager grens aan, namelijk die van 5000 inkomen, dan komt men tot de ontdekking dat in totaal slechts 1494 aanslagen daarboven lagen, dus nog niet hee- lemaal vijf procent. Tien jaar tevoren waren er nog precies negen honderd inkomens boven de 10.000, dus meer dan tweemaal zooveel als in 1939-1940 en 2488 boven de 5000, hetgeen meer dan duizend verschilt met tien jaar later. Er zouden natuurlijk nog veel meer verhoudingen te berekenen zijn, maar men moet spaarzaam zijn met doses statistiek en voor vandaag zal ik het er dus bij laten. De gelukkigen met materieele wel vaart zullen er zeker stof tot dankbaarheid irn vin den. In het algemeen is trouwens zoo'n overzicht welsprekend, al bestaat het dan uit dorre cijfers. Het duidt de betrekkelijkheid van het begrip wel vaart aan. R. P. VOLKS CONCERT DER H.O.V.. Het Volksconcert dat Dinsdagavond a.s. in het Gem. Concertgebouw te Haarlem onder leiding van Toon Verhey zal worden uitgevoerd, zal worden geopend met Variations Symphoniques van César Franck, dat door de piano-soliste Annie Nederbragt met begeleiding van orkest zal worden gespeeld. Na de pauze zal een herhaling van de onlangs met groot succes uitgevoerde tweede Symphonie van Joh. Brahms worden gegeven Het concert begint te 7.30 uur. -IT - 4 i* - - 1 - V «C a.*# - WITLOFCULTUUR IN DUITSCHLAND. Eenige weken, voordat de pluk een aanvang neemt, worden de wortels in de kweekbedden opgezet. Deze bedden worden ondergronds verwarmd. (Foto Schimmelpenningh) (Een jonge Argentijn heeft het wereld record van het grootste aantal achter eenvolgende parachutesprongen verbe terd door tusschen 7 uur 's ochtends en 6 uur 's avonds 39 sprongen uit te voeren. Oud record 38 sprongen). Tjonge jonge jonge jonge Wat heeft deze Argentijn Op één dag geducht gesprongen, Wel om duizelig te zijn. Stug bleef hij het maar herhalen, 's Ochtends vroeg tot 's avonds vroeg. Samen neegnendertig malen, Waarmee hij het record sloeg. Telkens suisde hij naar boven, Zweefde dan weer naar omlaag, Zijn volharding valt te loven, Maar daarnaast zijn.... sterke maag Hij gaf alles om te slagen In den roem waarnaar hij dong. Heel dien langen dag der dagen Zat hij op toe-stel en sprong. Er valt wat over te praten. Wat hier wel het nut van is, Maar dit vraagstuk daargelaten, Zijn prestatie was niet mis. Laat ons eerlijk concludeeren, Hij is zeker ook een held En misschien het best te eeren Als een super spring in 't veld. Duitsch weermachtsbericht van Zondag: Luchtaanvallen op belangrijke doelen in Londen en Zuid-Engeland BERLIJN, 16 Maart. (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „Het binnenrukken der Duitsche troepen in Bulgarije verloopt nog steeds volgens de plan nen. Een sterke formatie gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloöpen nacht ondanks de moeilijke weersomstandigheden belangrijke doelen in Londen en Zuid-Engeland aangevallen. In de haven van Londen ontstonden verscheidene mid- delgroote branden en een brand van grooten omvang. Op andere plaatsen in Zuid-Engeland werden vliegvelden en havenwerken doeltref fend met brisant- en brandbommen bestookt. In Noord-Afrika hebben Duitsche verken ningsvliegtuigen met goed gevolg autocolonnes en troepen concentraties nabij Agedabia aange vallen. Op het eiland Malta heeft de Duitsche lucht macht de vliegvelden Halfar en Lucca gebom bardeerd. Een Duitsch jachtvliegtuig heeft hier bij in een luchtgevecht een Britsch vliegtuig van het type Vickers-Wellington neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten in het West-Duitsche grensgebied eenige bommen geworpen. Er is geen militaire schade aangericht. De materieele schade is overigens gering. In een krijgsgevan genenkamp werden twee Franschen door een Britsche brisantbom gewond. In het tijdvak van 12 tot 15 Maart heeft de vijand 31 vliegtuigen verloren, waarvan elf in luchtgevechten, 11 door nachtjagers, 6 door af weergeschut en 3 door marinegeschut. Over de zelfde periode bedragen de eigen verliezen 21 vliegtuigen." UITGESLOTEN SLAGERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom 32 slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesoh door de Ne- derlandsche veehouderijcentrale zijn uitgesloten. Tegen al deze slagers is proces-verbaal opge- Van heden tot a.s. Zaterdag wordt in geheel Nederland van huis tot huis gegaan, om nogmaals een offer te vragen voor steun aan den behoefti- gen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning verlaat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar u w offer uit. (A.N.P.) Uitreiking is vertraagd Aanvankelijk was het de bedoeling te Haarlem op 15 Maart te beginnen met de uitreiking van de Persoonsbewijzen. Naar wij vernemen is er evenwel eenige vertra ging gekomen omdat nog niet alle stukken die daar voor noodig zijn, uit jlen Haag zijn ontvangen. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat alle ingezetenen te Haarlem 10 dagen voor zij moeten komen om hun bewijs in orde te laten maken een persoonlijke oproeping thuis krijgen, om daardoor in de gelegenheid te zijn zoo noodig nog goede foto's te laten maken. Daar nog niet precies te zeg gen is wanneer begonnen kan worden met de uit reiking, zijn ook de bedoelde oproepingen voor de eerste groep Haarlemmers nog niet verstuurd. Het zal dus wel een weekje in April worden voor de eerste oproep aan de beurt komt. SPREEKBEURT DS. C. J. HOEKENDIJK. Op veler verzoek' zal Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij- Evangelisch predikant te Bussum op Donderdag 20 Maart a.s. des namiddags 3 uur spreken in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15, Haarlem. Meer buitenleerlingen op de H. B. S.-en en Gymnasium dan 10 jaar geleden. Sterke toeneming van het aantal leerlingen op de bijzondere scholen. Meer jongelui op H. B. S.-en en Gymnasium dan 10 jaar geleden. Het aantal leerlingen op de Haarlemsche ge meentescholen voor Middelbaar- en Voorbereidend Hoogef- Onderwijs is in de laatste 10 jaar gestegen van 1503 tot 1670. Een vooruitgang dus van 167. Een nadere bestudeering der cijfers toont evenwel aan dat die vermeerdering vrijwel geheel verklaard wordt door de toeneming van het aantal buiten- leerlingen. Het lijstje ziet er namelijk als volgt uit: Eind 1930 Eind 1940 3 S .1 c3 s 0 03 X O Gymnasium 170 76 152 139 H.B.S. A 288 66 316 82 le H.B.S. B (Lyceum) 322 141 220 163 2e H.B.S. B 209 45 275 44 Meisjes H.B.S. 133 53 187 92 Totaal 1122 381 1150 520 Het blijkt dus dat het aantal leerlingen uit Haar- lem op deze scholen in 10 jaar tijds slechts geste gen is van 1122 tot 1150. Een verschil dus slechts van 28. Daarentegen steeg het aantal buitenleerlingen van 381 tot 520, dus met 139. Het percentage der buitenlecrlingen op de Haarlemsche H.B.S.-en en Gymnasium der ge meente steeg dus in 10 jaar van 25.4 tot 31.15. 10 jaar geleden kwam een kwart van de leer lingen van buiten, nu ongeveer een derde. Vooral het aantal buitenleerlingen op het Gymna sium is zeer sterk toegenomen. Het scheelt niet veel of er zijn thans op die inrichting van onderwijs even veel jongelui uit de omgeving als uit Haarlem. Op de lste H.B.S. B is trouwens ook het aantal buiten leerlingen zeer groot, namelijk 42.5 pCt. Het aantal Haarlemsche leerlingen op de openbare H.B.S.-en en het Gymnasium is in verhouding in die 10 jaar veel minder sterk gestegen dan de bevolking in haar geheel toenam. Die steeg namelijk van 119.203 tot 142.789 zielen, dus met 11.4 pet. Het per centage van de stijging der Haarlemsche leerlingen van 2.5 valt daarbij dus vrijwel in het niet. Het zou evenwel onjuist zijn daaruit te conclu deeren dat, in verhouding met 10 jaar geleden, thans minder Haarlemsche jongelui naar het Gymnasium of de H.B.S. trekken om te studeeren. Het aantal Haarlemsche leerlingen op de bijzondere scholen is namelijl» In die 10 jaar sterk toegenomen. eind 1930 eind 1940 Haarlem omgeving Haarlem omgeving R.K. Lyceum voor meisjes 81 136 R.K. Lyceum voor jongens 133 84 249 214 Christ. Lyceum 91 110 226 314 Totaal 224 194 556 664 Er zijn dus thans 556 Haarlemsche jongelui op de Ter gelegenheid van den „Heldengedenk dag" heeft de Führer Zondagmiddag in het Tuighuis te Berlijn een rede gehouden. Hij zeide o.a.: Achter ons ligt een winter van veel werk. Wat aan onze opleiding nog te verbeteren viel, is geschied. De Duitsche weermacht is thans tot het militair sterkste werktuig van onze geschiedenis gerezen. Kreeg in deze wintermaanden onze bondgenoot in de eerste plaats de geheele kracht van de Britsche aanvallen te verduren, van nu af aan zal de Duitsche weermacht haar deel van deze lasten weer overnemen. Geen mogendheid en geen steun ter wereld zullen aan den uitslag van dezen strijd iets ver anderen. Engeland zal vallen. De internationale financieele plutocratie wil dezen oorlog tot het einde toe voeren. Derhalve moet en zal het eind van dezen oorlog haar ver nietiging zijn. Moge de Voorzienigheid ons dan den juisten weg doen vinden om de volken die van hun boeien bevrijd zijn naar een betere orde te leiden. Koud en vastberaden zullen wij derhalve in 1941 aantreden om te voltooien, wat vorig jaar begonnen is. Onverschillig waar te land, ter zee of in de lucht Duitsche soldaten strijden, zij zullen weten dat deze strijd het lot, de vrijheid en de toekomst van ons volk voor altijd beslist. (Voor den uitvoerigen tekst zie men elders in dit nummer.) üet defile voor den Rijkscommissaris dr. ->c\ss-inquart te Amsterdam na de rede in het Concertgebouw. (Foto Stapf) bijzondere scholen voor M O. te Haarlem, tegen slechts 224 10 jaar geleden. Een vermeerdering dus van 332. Bij elkaar studeeren dus thans op de Haar lemsche openbare en bijzondere scholen voor Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs 1706 jongelui, tegen 1346 tien jaar geleden. Deze toene ming komt dus ongeveer overeen met de toeneming van de Haarlemsche bevolking. Van het*Kennemcr Lyceum hebben wij alleen cij fers van het totaal aantal leerlingen, dat in 10 jaar steeg van 385 tot 510 Het is aan te nemen dat het aantal Haarlemsche leerlingen op die onderwijs inrichting in dat tijdsverloop ook wat is toegenomen. Interessant is tenslotte te berekenen hoeveel jonge lui uit Haarlem cn omgeving een H.B.S., Gymnasium of Lyceum bezoeken. Tellen wij alle openbare en bijzondere scholen (ook het Kennemer Lyceum) tezamen' dan blijkt dat er nu in totaal 3400 jongelui onderwijs ontvangen, tegen 2306 aan het einde van 1930. Een toeneming dus van 1096, of bijna 50 pCt. De bevolking van Haarlem en omgeving nam in die 10 jaar slechts toe met 20 pCt. Uit de hierboven aangehaalde cijfers blijkt in- tusschen dat de toeneming van het aantal jongelui dat H.B.S. of Gymnasium bezoekt in de omstreken sterker is toegenomen dan in Haarlem zelf. Dit is trouwens wel te verklaren, omdat het een bekend feit is, dat in verhouding meer jongelui uit wel varende forensen-gemeenten Middelbaar of Voor bereidend Hooger Onderwijs krijgen, dan uit een woon- en werkgemeente als Haarlem is. VAN T. Opnieuw trekken de collectanten van „Win terhulp" er deze week op uit om op ljjsten bij dragen in te zamelen voor hulpbehoevende landgenooten. Misschien zullen sommigen mompelen: „al weer?" Maar als die vragers even nadenken, zul- dén zij zelf gemakkelijk het antwoord kunnen geven. Elk weet immers, dat mede als een gevolg van de tijdsomstandigheden het aan tal personen dat aanspraak maakt op bijstand, zeer groot is. Het aantal aanvragen dat bij „Winterhulp" te Haarlem is ingekomen loopt in de duizenden en nog steeds komen er nieuwe. Te Haarlem is meer uitgekeerd dan ontvan gen is, wat mogelijk was, doordat in andere ge meenten meer opgehaald werd, dan voor de eer ste uitkeeringen noodig was. De uitkeeringen die Winterhulp" doet heb ben zoo verzekerde de secretaris van de af- deeling Haarlem ons een permanent karakter. Wie eenmaal een uitkeering kreeg, komt ook, tenzij zijn omstandigheden ten gunste verande ren, voor verdere hulp in aanmerking. Daar voor behoeft dan geen nieuwe aanvraag te wor den ingediend. Deze wijze van werken maakt het natuurlijk noodig, dat „Winterhulp" voortdurend over nieuwe inkomsten kan blijven beschikken. Vandaar de geregelde inzamelingen. Bovendien is het zelfs noodig dat er een climax zit in het bedrag dat voor de uitkeeringen be schikbaar komt. want wij wezen er reeds op behalve de oude gevallen heeft men steeds weer nieuwe. Vandaar dat met klem wordt aangedrongen op medewerking van allen die in staat zijn een offer te brengen aan deze weldadigheid die aan alle behoeftige landgenooten ten goede komt. Het devies van „Winterhulp" is: Voor het volk door het volk. Te Haarlem trekken thans 350 collectanten door de gemeente. Zij hopen in het belang der vele hulpbehoevenden op een goede oogst. Wie niet thuis is als de collectan^n komen kan zijn gift gireeren. Het gironummer van den pen ningmeester van de Haarlemsche afdeeling is: 395300. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Inkomen der Haarlemmers. pag. 1 P. Gasus: Springrecord. pag. 1 De persoonsbewijzen. pag. 1 Van T.: M. O. en V. H. O. in Haar lem en Omgeving. pag. 1 Eigenaardigheden in Haarlem en om geving. pag. 3 Flitsen. pag. 3 D.: Overheidszorg pag. 3 J- B. Schuil: De bonte spelers van Alkmaar. pag, 6 Droste's Tooneelvereeniging pag. 6 K. de Jong: Het Fransche lied. pag. 6 Chr. Oratoriumvereeniging. pag. 6 Criticus: HaarlemD. O. S. pag. 7 V. S. V. Afdeellngskampioen. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1