Wij herdenken DINSDAG 18 MAART 1941 HA ARC EM'S DAGBLAD „De Betooverde Wereld, een grondig ondersoek van 't gemeen gevoelen aangaande de Geesten, der- selver aart en vermogen, bewind en bedrijf" zoo luidde de wel wat sensationeele titel van het f schriftuur dat in 1G91 begon te verschijnen en in 1693 voltooid was. Nu, er viel heel wat te onder- zoeken: er is wel geen tijd te noemen waarin het „vermogen" van booze geesten, spoken, witte wij- n ven, heksen, minnedranken (zoowel pro als contra de liefde), tooverspreuken enz. enz. machtiger, en ;e „hun bewind en bedrijf'* actiever was, dan in de e 17e en ten deele ook m de 18e eeuw. We] ont- n leende Becker de stof voor zijn onverbiddelijk nuchtere bestrijding van al dat bij- en ongeloof ook aan geschriften van vroeger tijden en verre landen, ff het meerendeel van de spook- en duivelsverhalen s- had hij gehoord uit den mond van eigen stad- en landgenooten. Zoo was er in Kampen (Kampen was een geliefd oord van spookachtige wezens) een ge zin dat in het holst van den nacht de griezeligste geluiden placht te ho'oren: urenlang werd er ge klopt en gebonsd dat al wie het hoorde er kippevel van kreeg; en ging men kijken dan was er in en om het huis geen sterveling te bespeuren. Eerst te- Balthasar Becker's „Betooverde wereld" 1691-1941 NIEUWE OPERETTEVEREENIGING. Te Haarlem is opgericht de Operettevereenising „Johann Strauss". Het bestuur Is als volgt samen gesteld: voorzitter-regisseur: E. Huyboom; secre taris: Joh. Bosman; penningmeester: W. Wolles- winkel; 2e secretaris: A. Morien; 2e penningmees ter: R. v. Meerten. Verder de dames mevr. Bijster en mej. Leny van Tricht'. Beschermvrouwe is Mevr. B. RuynisBoogaards te 's Gravenhage; directeur ls de heer Jac. Zwaan. In studie is genomen „De Zigeunerbaron", die met 100 medewerkenden en het volledig orkest van de H.O.V. wordt opgevoerd op 5 October in den Stadsschouwburg té Haarlem. i< Mooie overwinning van Rapiditas tegen Zeeburg. Ook Concordia omzeilt een lastige klip. Het is Zondag j.l. \-oor de Haarlcmsche eerste klassers een goede dag geweest. Allereerst behaalden de Rapiditas- dames in den belangrijken wedstrijd tegen Zeeburg een onverwacht groote overwinning, waarmede zij haar kansen aanmerkelijk hebben doen stijgen, daar een van de ernstigste concurrenten door deze nederlaag naar de derde plaats is verhuisd. Met 6—2 bleven de zwart-witte dames haar Amsterdamsche gasten dè baas In een wedstrijd, die menigmaal ver boven het gemiddelde eerste klasse peil uitkwam. De Concordia-heeren gingen eveneens een van hun zwaarste wedstrijden tegemoet, n.l. tegen A. H. C. In Am sterdam. waartegen zij een verdiende 52 overwinning boekten. Vooral de start der rood-witten was verrassend goed en leverde dan ook in tien minuten een 40 voor sprong op, door mooi combineeren In de voorhoede en goede schoten van Andréé. Duijff en WStzlers. De snelle A. H. C.-aanval werd door Blokker c.s. volledig in be dwang gehouden en het was voor een belangrijk deel aan het krachtige ingrijpen der rood-witte verdedigers te danken, dat de voorhoede in de eerste helft zoo veelvul dig den A. II. C.-doelman kon beproeven. In de verdedi ging maakte J. A. Martin, als Invaller voor G. Osterthun, een goed debuut en wanneer zijn optreden nog iets rus tiger wordt, kunnen de roocl-wllten aan hem een flinken verdediger krijgen. Ook .1. van Huijslcc ontbrak wegens ziekte op het appèl, waardoor E. Witziers gelegenheid kreeg te toonen, als spil zeker niet minder waard te zijn dan als midvoor. Tallooze aanvallen werden door zijn goed opstellen al op het middenveld onschadelijk gemaakt. Hoewel de voorhoede gedurende den geheel en wedstrijd in een hoog tempo bleef spelen, waren de resultaten hiermede, vooral na de rust, niet In overeenstemming. Een zekere besluiteloosheid, waarmede in het bijzonder rechts binnen Andréé te kampen had, deed vele kortstondige kansen verloren gaan. terwijl verder velschillende goede doorbraken door onzuiver schieten geen succes oplever den. Tot slot nog het advies om de linksbuitenplaats eens door een ander te doen bezetten, daar er in dezen wed strijd van den linkervleugel wel heel weinig kracht uit ging. De Concordia-dames waren technisch de meerdere van A. H. C doch konden het desondanks niet verder dan een I—1 gelijk spel brengen. In de tweede klasse behaalde B. G. V. tegen Lijnden een regelmatige 3—0 overwinning. Mej. R van Assclt had in deze overwinning een werkzaam aandeel en nam alle doel punten voor haar rekening. De weinig verrassende Lijn den-aanvallen hadden door resoluut optreden van de Korfbal Afscheidsdienst van Ds. C. Veenhof. Goed korfbalweer maar slecht spel. Wedstrijden der afdccling Haarlem van den N. K. B. Eindelijk dan weer een gncdc dag voor de korfbalsport In Haarlem en omgeving. Goed weer en goede terreinen, maar het spel viel over het geheel tegen. De langere rust periode deed zich terdege gelden. De eerste klasse wedstrijd Nieuw Flora 2—Zwaluwen 1 gaf al heel weinig fraais te zien. In een strijd, welke geen moment het eerste klassepeil kon benaderen bleef het Hillegomsche team met 3—1 de meerdere. De ontmoeting tusschen Animo Ready 1 en Oosterkwar tier 4 was al niet veel beter. De thuisclub verscheen met 'slechts 5 dames, doch mej. Complet weerde zich voor 2. Een minder fraai doelpunt van Klein bracht al aanstonds een onprettige verstandhouding in het veld. De scheids rechter maakte hier een foul, door een doelpunt van Oosterkwartier, ontstaan door een verdcdiglngsfout van Animo Ready, te annuleeren eneen strafworp te geven. Gelukkig had dit geen verdere gevolgen doordat de straf worp benut werd. Oosterkwartier behaalde haar eerste overwinning 5—3. Watervliet ontmoet dit seizoen in Haarlem 2 een lastige tegenstander. De Haarlem-reserves wisten ln den uitwed strijd tegen de Velsenaren een verdienstelijk gelijk spel (11) te behalen. Aurora 2 stelde teleur door met 5—0 van Meerlebosch te verliezen. Na haar goeden wedstrijd tegen T- H. B. had den wij meer van de groenen verwacht. Meerlebosch handhaafde zich derhalve als runner up. De Animo Ready reserves verrasten door haar te Sant poort geleden nederlaag tegen S. V. 3 te wreken en thans met 3—2 te winnen, terwijl T. H. B. 2 een lastige klip omzeilde door radicaal (7—1) den uitwedstrijd tegen Oosthoek l te winnen. Van de derde klassers stuurden de a.s. kampioenen Zwaluwen 2 Meerlebosch 2 met een 80 nederlaag naar huis. Nieuw Flora 3 won onverwacht met 6—1 van T. H. B. 3, terwijl Aurora 4 met 3—1 in Santpoort baas werd over Sport Vereent 4. De uitslagen van de adspiranten klassen zijn: Eerste klasse. Onder Ons—Haarlem a 1—2 T. H. B.Zwaluwen a 1—0 Oosterkwartier aMeerlebosch a 22 Derde klasse. Oosterkwartier c—Sport Vereent b ln ondevzoek Haarlem b—Animo Ready b 0—5 Zwaluwen bOosthoek In de omgeving van Hillegom kan men reeds genieten van den aanblik van uitgestrekte velden met crocussen. (Foto J. A. Stevens) Waterpolo De w intercompetitie. Het derde zevental van H. V. G. B., dat in de derde klasse van de wintercompetitie van Kring Haarlem uit komt, is het eerste zevental, dat is uitgespeeld. De H. V. G. B.-veteranen hebben het er niet slecht afgebracht, door uit acht wedstrijden twaalf punten te behalen. Slechts H. P C. 4 kan nog gelijk komen met H. V. G. B. 3. H. V. G. B 3 won Zondagavond na een spannenden wed strijd met 3—2 van Haarlem 3. Beide zeventallen waren, zoo sterk mogelijk opgekomen. Het was aan het produc tieve werk van den H. G. B.-middenvoor J. Hackenitz te danken, dat de rood-witten de overwinning behaalden. Voor Haarlem scoorden Glellng en P. van Goor. Ook H. P. C. 4 behaalde een mooie overwinning. Met 8—0 wer den de WateNrappers door Vermeer en zijn mannen in gemaakt. De stand in de derde klasse is nu: H. V. G. B. 3 3 6 0 2 12 25—14 H. P. C. 4 5 3 0 2 6 23— 9 D. W. R. 3 7 3 1 3 7 18—14 Haarlem 3 S 1 2 2 4 6—10 Watertr. 7 1 1 5 3 7—32 Een zware nederlaag kreeg Haarlem 1 te slikken tegen H. P. C. 2. Haarlem speelde zonder Zeeman en Van El- linkhuizen, waarvoor Hoogland en Verdel invielen. Braam was weer de gevreesde man in de Heemsteedsche voor hoede. Hoogland zag geen kans hem het schieten te be letten. waardoor doelman Spaanderman zes maal den bal uit het net moest halen. We hebben den Haarlem-keeper wel eens veel beter gezien. Bley in het H P. C.-doel hield zijn heiligdom van .de vele schoten van Smitz en van Goor schoon. V. Z. V.. dat te Zaandam tegen Nereus moest spelen Het verstek gaan. waardoor de Zaandammers een reglemen taire S—0 overwinning behaalden. De H. P. C.-reserves staan nu gedecideerd bovenaan in de eerste klasse. 1 i <1 25— 7 dames Berendes c.s. geen succes en konden steeds zonder moeite Weggewerkt worden. De B. G. V.-speelster T. Boorsma moest wegens een knieblessure den wedstrijd staken, hetgeen in de krachtverhouding niet veel ver andering bracht. De Rapiditas-reserves leden in Zaandam tegen Carna :n 41 nederlaag, waaraan het zwakke doclverdedlgen in de eerste helft schuld droeg, na de rust ging het spel leer gelijk op en werd er niet meer gescoord. Concordia 2 verloor volgens de verwachting met 6—0 van het leidende Zaanland, ondanks het goede werk van doelman van Arum, die vooral in de eerste helft vele moeilijke ballen kon stoppen en zoodoende de achter stand tot 2—0 wist le beperken, Na rust profiteerden de gasten van een inzinking in de rood-witte gelederen, waardoor de overwinning verzekerd werd. H. P. C. 2 1 19—15 16—21 V. Z. V. 1 14—23 Haarlem 1 6 114 3 11—19 Een niet verdiende nederlaag leden de dames van H. P. C. tegen D. W. R. 2. De Heemsteedsche dames lieten uit vallen. omdat de vijf beste D. W. R.-speelsters slechts opgekomen waren. Hierdoor kwam er van goed spel op het groote veld weinig terecht en wonnen de D. W. R.-dames ton slotte door groolere schotvaardigheid met 4—3. Intus- schen is H. P. C. door deze nederlaag van de eerste plaats in de ranglijst verdrongen. Haarlem 1 7 5 2 0 H. P. C. 7 V. Z. V. 8 Haarlem 2 8 H. V. G. B. 8 u u q w De H. V. G. B.-dames zagen ln den wedstrijd tegen H. P. C. kans het eerste doelpunt ln de competitie te maken. Met slechts 3—1 werd van H. P. C.-dames verloren. In de tweede klasse deelden H. P. C. 3 en H. V. G. B. de punten, nadat langen lijd de Heemstedenaren met 2—1 de leiding hadden gehad. A.s. Zondag worden er weer vier wedstrijden in het Velserbad gespeeld. H. P. C. 2 komt op bezoek bij V. Z. V. Beide zeventallen zijn volkomen aan elkaar gewaagd. Veel zal het er van af hangen, hoe Vlsman Braam weet te dekken. De rest van het H. P. C. zevental is niet zoo ge vaarlijk. Hei volledige programma te Velsen Is V. z. V. 2—D. W R. 2. 2 uur. K. Z.—H. Z. V. V. Z. V. I—H. P. C. 2 V. Z. V.—H. P. C. (dames) Handbal Ned. Natuurhist. Vereeniging. De heer Nol Binsberegen hield Zaterdagmiddag voor de afdeelipg Haarlem en Omstreken van de Nederl. Natuurhistorische Vereeniging te Haarlem onder veel belangstelling een voor dracht. Hij had zeldzaam mooie foto's van den blauwen reiger, welke vogel hij' bestudeerd had op de boerderij Ebenhaëzer in de Beemster, waar ze, in de vruchtboomen hun nesten maakten, zeer tot ongerief van den boer, die tevergeefs trachtte ze daaruit te verjagen; doch het moet een mooi gezicht geweest zijn, de blauwe eieren tusschen de teerrose bloesems en daarbij de prachtige vogels. Daarop volgden foto's van weidevogels; kievit, grutto, kluut, tureluur. Daarbij vertelde de heer Binsbergen tal van aardige bijzonderheden zoo o.a. het geval van verwisseling der vier eie ren van den kievit met de vier van den tureluur (deze eieren gelijken zeer veel op elkaar). Ge lijktijdig hadden beide vogels jongen, doch.... „na een poosje bleken de jongen te zijn overge- ioopen. Niet de oude vogels hadden de verwisse ling bemerkt, doch de jonge tureluurs verstonden den roep van den ouden tureluur en gingen daarop af. en zoo ging het ook bij de kieviten. De heer Binsbergen besprak voorts de kemp haantjes in wier leven de kampplaats zoo'n groo te rol speelt, terwijl de hennetjes de broedplaat sen zoeken en ook verder de geheele zorg voor de jongen dragen; de steltkluut met zijn lange waadpooten, scholekster, de wulp en vertelde van de groote moeilijkheden, die soms te over winnen zijn, bijv. bij het fotografeeren van de zwarte kraai, die zich maar niet liet ver schalken. De serie lichtbeelden eindigde met opnemin gen uit de rietlandegn: zwarte stern, fuut, dodaars, bruine kiekendief, wouwaapje. Na de pauze gaf spr. een voorproefje van hetgeen 'de Burdet-normaalfilms, die binnenkort in vele bioscopen zullen draaien, te genieten zullen geven. We zagen prachtige platen o.a. van karekiet, bonte-, groene- en zwarte specht, klapekster, ekster, bergeend, aschgrauwe kieken dief. Tenslotte een door den heer Binsbergen zelf op genomen film van dodaars en wouwaapje met een kleurenfilm van de scholekster. Verbod tot verkoopen en afleveren van bepaalde electrotechnisclie artikelen. Krachtens een bekendmaking van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de Nederlandsche Staatscourant van 17 Maart 1941 is het verboden zonder een daartoe verkregen schriftelijke vergun ning van de sectie electrotechnische industrie van het rijksbureau voor verwerkende industrieën, een aantal in die bekendmaking genoemde electro technische artikelen, hetzij in het binnenland, het zij naar het buitenland, te verkoopen of af te leveren; tevens is het verboden een aantal andere in die bekendmaking genoemde electrotechnische artikelen naar het buitenland te verkoopen of af te leveren Het eerstbedoelde verbod heeft o.m. betrekking op eleetromotoren, generatoren, aanzetapparaten, transformatoren, schakelinrichtingen, verwar mingstoestellen, stofzuigers, accumulatoren enz. Het verbod geldt niet voor bij genoemde sectie in geschreven installateurs, die niet tevens uit andere noofde bij deze sectie zijn ingeschreven en deze ar tikelen uitsluitend en detail verkoopen. Aan de bij de sectie ingeschreven, daarvoor in aanmerking komende ondernemingen zijn inmiddels algemeene vergunningen tot het verkoopen en afleveren van een deel dezer artikelen onder bepaalde voorwaar den verstrekt. De ondernemingen, welke nog geen algemeene vergunning mochten hebben ontvangen en meenen daarvoor in aanmerking te komen, zul len goed doen deze terstond bij de sectie aan te vragen. Kostelooze bewijzen van goed gedrag voor den Arbeidsdienst. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat be wijzen van goed gedrag, welke moeten worden overgelegd door hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst kosteloos worden verstrekt. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn ge treden op 15 Februari 1941. Ten onrechte betaalde bedragen kunnen worden teruggevorderd. E. SEVEN OVERLEDEN. Te Haarlem is op 64-jarigen leeftijd overleden de heer E. Seven, die jarenlang als scheikundige verbonden is geweest aan de fabriek van de firma Nico ter Kuile te Enschedé. De heer Seven, die al ruim 10 jaar in Haarlem woonde, onderhield nog steeds relaties met de fabriek en was voor haan in een eigen laboratorium werkzaam. logat baat, namaak schaadt (Adv. Ingez. Med.) Veel belangstelling in de Kloppersingclkerk. Ds. C. Veenhof, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Haarlem, die naar Utrecht vertrekt, heeft Maandagavond half zeven in een dienst in de Klop persingelkerk zijn afscheidspreek gehouden. De belangstelling hier voor was zóó groot, dat alle plaatsen in het kerkgebouw waren ingenomen. Nadat het tweede vers van Psalm 27 gezongen was. werden van Lucas 11 de verzen 11 tot en met 28 voorgelezen. Ds. Veenhof ging daarop voor in gebed en ver zocht te zingen Psalm 122 1 en 3. De predikant sprak vervolgens naar aanleiding van Lucas 11 20 23: „Maar indien ik door den vinger Gods de duivelen uitwerp, zoo is dan het Koninkrijk Gods tot u gekomen. Wanneer een sterk gewapende zijn hof bewaart, zoo is al wat hij heeft in vrede. Maar als een daarover komt, die sterker is dan hij, en hem overwint, die neemt zijne geheele wapenrus ting, daar hij op vertrouwde en deelt zijnen roof uit. Wie met mij niet is, die is tegen mij; en wie met mij niet vergadert, die verstrooit". De predikant herinnerde er aan. dat het vijf jaar geleden is, dat Christus hem naar Haarlem ge- gebracht heeft. „Wij zijn hier saamverbonden ge weest in onzen Heer en nu zijn we op dezen avond hier weer bijeen gekomen om naar het evangelie te luisteren. Het bijzondere van dezen dienst is, dat de dienaar zich losmaakt van deze kerk, om aan stonds gings verder te werken. De kerk van Jezus Christus is een wonder, want Jezus is het zelf. Wij moeten de kerk zien in één geest, in één doop en in één geloof. De dienaar moet achter Jezus gaan en in Zijn kracht mee-vergaderen. In Hem is het koninkrijk op aarde gebracht; Hij is de levende onderdaan van God en dus de onderkoning van Gods koninkrijk op aarde. Satan was de machts hebber op deze wereld, waar hij zijn monsterachti gen arbeid verrichtte ,maar Jezus heeft hem de macht ontnomen. Hij is blijven worstelen tegen den roofridder in deze wereld. Gods schoone wereld gunt Hij aan den Satan niet. Christus zal over winnen en Satan zal ondergaan. Maar allen moe ten in één kerk met Jezus vergaderen en met Hem meetrekken. Hij roept allen op. met Hem in het offensief te gaan. Christus is hier op aarde en spreekt krachtig; hij bouwt eiken dag aan Zijn kerk en valt de zonde aan; men moet breken met alles wat tegen Hem is. Christus gebiedt nog steeds met Mij, naast Mij, achter Mij en met Mij samen werken voor een nieuwen hemel en een nieuwe aarde. Laat ons luisteren naar dit bevel van Chris tus dan zal het goed zijn; dan zal God uw kerk verder voltooien". Na de preek merkte ds. Veenhof op, hoeveel moeite het hem gekost heeft, uit dezen kring van collega's weg te gaan. „Wij hebben nooit wat ge had; nooit is er een hard woord tusschen ons ge wisseld. Ook de samenwerking met den Kerkeraad was steeds in de beste harmonie. Met elkander hebben wij vijf jaar samengewerkt en God gediend. Ik dank de afgevaardigden van de omliggende ge meenten voor hun tegenwoordigheid. Ik zie de gemeente als één en een ondeelbaar geheel; deze scheiding heb ik nooit gezocht, wel gevreesd. Ik dank u voor de wijze waarop ge mij en de mijnen hebt ontvangen en voor de wijze waarop ge me heen laat gaan. Laat ons samen God danken, Die ons zoo lang aan elkaar gaf; ik dank Hem vooral voor het groote geschenk, door mijn opvolger reeds aan te wijzen, waardoor de scheiding voor mij ge makkelijk wordt gemaakt. De strijd zal zwaar worden; laat ons dus dicht bij den Heiland blijven. Ik dank God, in Wien wij samen blijven een een heid tot in der eeuwigheid". TOESPRAAK VAN DS. J. W. SIERTSEMA. Als voorzitter van den Kerkeraad nam ds. J. W. Siertsema namens de gemeente afscheid. „Hoezeer het ons allen spijt, dat u van ons heengaat, tegelijk zijn we dankbaar, dat ge bijna vijf jaar in ons midden hebt mogen arbeiden. Ge hebt ons aller hart gewonnen en de wijze, waarop gij het evan gelie bracht, zullen we niet licht vergeten. Uw jeugdig vuur en groot enthousiasme vond weer klank in ons midden. En velen hebben mede door uw prediking meer oog gekregen voor de onnoeme lijke schatten in Gods Woord, ook in onze belijde nis samengevat. Zeer erkentelijk zijn we u, dat er voor allerlei anderen arbeid nooit vergeefs een beroep op u werd gedaan en ook danken we uw vrouw, die jarenlang een Bijbelkring heeft willen leiden. Gij hebt ook veel voor de jeugdver- eenigingen gedaan; juist in den tijd, nu de vreese- lijkste ongeloofbeginselen ons volksleven bedreigen, is principieele voorlichting van de grootste beteeke- nis en gij hebt u daarvoor willen geven. De Heer heeft u gezegend in uw werk; God heeft u willen gebruiken om velen, ook van buiten, te leiden tot de belijdenis des geloofs. Wij hebben te Haarlem in een wondere eenstemmigheid samen mogen wer ken. Men leerde nadenken over uw woord; we hebben naast elkaar gestaan en gewerkt. Gaat nu in blijde hope verder. Wij weten, dat bij uw werk liefde u droeg, liefde tot den Heiland en liefde tot de Kerk. Het is ook die liefde, welke u nood zaakte, het beroep naar Utrecht te aanvaarden. Wij kunnen er dus in berusten, dat gij heen gaat in de gunst van onzen God. Dat Hij u en uw gezin mag zegenen en u tot een zegen wil stellen". De aanwezigen zongen Ds. Veenhof staande „Dat 's Heeren zegen op u daal" toe. Na het dankgebed van den scheidenden predikant werd de indrukwekkende dienst geëindigd met het zingen van „Een vaste burg is onze God". Het Maarschalker Bosch te Baam ondergaat een algehecle schoonmaak. De dichtgegroeide gedeelten worden zorgvuldig uitge dund en op vrij gekomen gedeelten worden jonge boomen geplant (Foto Pax-Holland) „Wie Becker's weesen ziet, bestaande in neus en ooren, Begrijpt dat hij tot schrik der spooken is gebooren" C. J. E. D. VIERTALLENCOMPETITIE BRIDGECLUB „HAARLEM NOORD". Voor deze competitie bestaat wederom een groote belangstelling, twaalf viertallen zijn nu reeds ingeschreven. Er worden negen zittingen ge houden. De stand van heden is: Viertal: dam. WiegminkMulder, hrn. Dekker— v. d. Bogaard 33 m.p. Viertal hrn. v. Bakkum Hoogenslag, J. E. en A. Strenger 32 m.p.. Viertal mevr. v. d. Heuvelhrn. KabelSchreuderv. d. Aakster 32 m.p. Viertal hrn. Sumanv. Schagen— PiggeKroon 2-5 m.p. Viertal hrn. Boschv. Al phenGrootRis 23 m.p. Viertal: fam. Heemsber- gen—>hrn. DrulmanPeters 17 m.p. Viertal: hrn. Toeset-v. d. HulstMulder—Wiegmink 15 m.p., Viertal: hm. v. DeldenSteenkistJ. J. Walter S. Gaus 15 m.p. Viertal: hrn. Veenings—Sohaef- ferBeijerNieman 15 m.p. De beste resultaten van paren zijn: Paar heeren J. E. en A. Strenger 80 pnt. Paar dames Wiemink Mulder 78V2 pnt. Paar heeren Hoogenslagv. Bak kum 11V2 pnt. Paar 'heeren DrulmanPeters IV/z pnt. Paar heeren PiggeKroon 71 pnt. Paar hee ren Schreuderv. d. Aakster 68 pnt. gen het morgenkrieken werd het stil„Geesten", zei de geplaagde huisvader; „spoken" fluisterde heel Kampen. En dan dat jammerlijke gekerm dat elders een huisgezin tot handenwringen verschrikte, omdat het weluit den muur scheen te komen gekerm uit een muur, stel je voor! Becker, spo kenjager met de pen, wist dat alles zeer wel te verklaren: dat gebons en geklop, wel dat deed de arbeidzame bakker in het aangrenzende huis, de bakker die het meel builde en in den trog roerde. En dat jammerlijk gekerm „uit den muur" vond zijn oorsprong in den waterpot die boven het vuur hing en het liedje van den ketel zong (een beetje raar liedje van een beetje rare ketel, dat is waar, maar toch een ketelliedje, anders niet). Becker vocht, schijnbaar als een Don Quichotte, tegen heksen en spoken, tooverformules en pest- dieren, met het scherpste van alle wapens: eer* koele, beredeneerende, spotzuchtige rede en hij streed met talent; hier ontmaskerde hij een jungske dat beweerde door een „groenwijf" behekst te zijn met een wortel en sindsdien als maar spelden, naal den. spijkers en potscherven kwijt te raken en een leelijk bedriegertje bleek te zijn; daar wist hij vreemdsoortige verschijnselen te verklaren uit ge zichtsbedrog, gebrekkige kennis der natuurwetten, angst. Want zijn vast en innig geloof belette hem niet eerbied te koesteren voor de vorderingen der natuurwetenschap: voor een Leeuwenhoeok, een Holwerda, een Cardanus. Sterk stond hij dus in zijn scherpe kritiek, maar niet zóó sterk of de Synode ontzette hem uit zijn predikambt. Nee, de heeren der Synode hadden het niet op Balthasar Becker begrepen, van het oogenblik af al niet, dat de Friesdhe predikant in een geschrift had betoogd, dat staartsterren oftewel kometen geen naderend onheil aankondigen. En wanneer dan zoo iemand, al heeft hij ook veelgeroemde volksboeken over de Nederlandsche geloofsbelijdenis en de Heidelberg- sche catechismus beschreven, ten overvloede gaat beweren dat de moderne onderstelling, volgens welke ziekten zich van het eene lichaam op het andere kunnen overplanten, nog lang zoo gek niet is ja, dan behoort hij terdege aan zijn lange ooren te worden getrokken. Nu, de Synode trok en de wijze Becker schreef schreef wijsheden als deze: Het behaagt den menschen niet als men hun zegt dat zij den grootsten vijand in hun bin nenste hebben". Becker's Betooverde Wereld, geschreven in de moedertaal en niet in het geleerd Latijn, werd be roemd, ook in vertalingen. En was dit niet het ge val geweest. Balthasar Becker's naam zou toch voortgeleefd hebben als die van den leelijkstën Nederlander die ooit geleefd heeft. Ja. zoo leelijk moet hij geweest zijn dat een guitig tijdgenoot den Duivel eerst volkomen van deze aarde verdreven achtte, zoodra „er geen konterfeitsels van zekeren Balthasar Becker meer bestaan zullen". Of, gelijk onze stadgenoot Pleter Langendijk dichtte:

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10