„HALF 0M" .„FRANKEN" Hit de Omstteken KALMEEREND BOUVY-^^W vzxrt iwe£6aot&t-pü>e£pa4 20c& Rheumaffek Spier. pijp Neem'n AKKERTJE BURGERLIJKE STAND DINSDAG 18 MAART 1941' HAARLEM'S DAGBLAD' (Archief H. D.) IJMUIDEN De heer J. Th. Verzijlbergh overleden. Was ruim 22 jaar directeur van den gemeente lijken reinigings- en ontsmcttingsdienst. Hedenmorgen is te zijnen huize na een langdu rige ziekte overleden de heer J. Th. Verzijlbergh, directeur van den Reinigings- en Ontsmettings- dienst, welken dienst hij gedurende 22 jaren met energie en toewijding heeft geleid. Jacobus Theodorus Verzijlbergh werd 9 Nov. 1881 in Haarlem geboren, waar zijn vader een aan nemersbedrijf had. Ook de zoon werd voor het bouwbedrijf opgeleid. Een eervolle loopbaan is met zijn heengaan afgesloten. Van 1902 tot 1903 was de overledene opzichter bij den architect C. L. M. Robbers te Haarlem, die tevens gemeente-architect van Bloemendaal was. Van 1905 tot 1906 was hij eer ste opzichter-teekcnaar bij Openbare Werken te Haar lem en van 1 Juni 1906 15 Mei 1908 eerste opzich ter bij de Electr. Spoorw. Mij. tc Amsterdam. Na gedurende eenlge Ja ren in het bedrijf van zijn vader werkzaam te zijn geweest, trad de heer Ver zijlbergh 30 Mei 1911 als opzichter bij O. W. te Vel. sen in tijdelijken dienst. Hij was belast met het toezicht op den bouw van School B. 1 Januari 1913 kreeg hij een benoeming in vasten dienst. Toen op 10 Dec. 1918 een directeur van den Rei- niigngs- en Ontsmettingsdienst benoemd moest worden als opvolger van den heer Beenhakker, werd de heer Verzijlbergh benoemd en met deze benoeming heeft de Raad een goede keuze gedaan, want de overledene heeft zijn dienst tot een mo dern bedrijf uitgebouwd, dat een vergelijking met deze diensten in veel grootere gemeenten met glans kan doorstaan. Nog tal van andere functies heeft de overledene bekleed. Zoo was hij van 3 Oct. 1918 af gedurende een aantal jaren lceraar in het vakteekenen voor timmerlieden en metselaars aan de toenmalige Burgeravondsch ooi. Hij was voorts plaatsvervangend-commandant van de brandweer, sub-strandvonder, penning meester van de Ned. Ver. van Reinigingsdirecteuren en gedurende vele jaren voorzitter van de plaat selijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis en van de Kennemer Pluimveevereenigingen. Ook heeft hij eenigen tiid deel uitgemaakt van het bestuur van V.S.V. Zijn dood beteeken t voor velen een gevoe lig verlies. -/" Marktorüzen en besommingen. Tongen f3,20—f2.20: Garnalen f 0.41. belde per K.G.: Kabeljauw f IS—f 13 per stuk; Groote bot f36: Kleine bot f30—f 18; Kleine schol f49—f36; Pufschol f 26—f 20 Groote wijting f46; Kleine wijting f 27.30f23; Groote 'char f56—f49; Kleine schar f 27—f 20. alles per 50 K G. Zoetwatervisc'n Baars 46 ct.; Biel 30 Ct.; Spiering 6260 ct.. alles per K.G. Loggers: KW 40 f2315; SCH 353 f230.50; SCH 210 f3568.90. Kotter: IJM 209 f 2482. Besomming logger op 17 Maart: SCH 814 f3169. INBREKERS GEARRESTEERD. In den loop van de vorige week zijn aan het hoofdbureau van politie zes personen, allen IJmuidenaren, wegens diefstal ln arrest gesteld. Twee van hen hadden eenige malen ingebroken in een fabriek aan de zuidzijde van de Visschers- haven. Een had diefstal van olie en benzine ge pleegd uit een vtschpakhuis, de anderen hadden eveneens uit een vLschpakihuis slaolie en sardines gestolen. De diefstallen werden bij duisternis gepleegd. De daders verschaften zicih toegang tot de per- ceelen door middel van verbreking. Na afloop van het onderzoek zullen de gearresteerden ter be schikking van de justitie worden gesteld. OMZETBELASTING OP VERSCHE VISCH. Tengevolge van de nieuwe regeling der omzet belasting moet bij verkoop van visch over de af slagen 2Vz% omzetbelasting worden betaald, welk bedrag door de afslagadministratie wordt inge houden, aldus lezen we in ,.De Vtsscherijwereld", het orgaan van de Federatie van organisaties in het vischbedrijf. Nu ls voor wat betreft grond stoffen het bestelordersysteem gehandhaafd, zoo dat het vaak voorkomt, dat een kooper op den af slag vergunning heeft tot belastingvrijen inslag van viscli; dit zal zich mede ten aanzien van de vischconservenfabrikanten vaak voordoen, die over het verwerkte product de volle omzetbelas ting en over hunne verpakking zelfs de dubbele belasting betalen. Een dergelijke kooper geeft dan aan de afslagadministratie voor iederen koop een bestelorder af. waarna hem, naar logische rede neering. het door hem aan omzetbelasting betaal de zal dienen te worden gerestitueerd. Deze lo gische. o.i. alleen juiste interpretatie, wordt dan ook gevolgd door den Rij ksvischafslag in IJmul- den, doch de afslag te Scheveningen wenscht niet tot restitutie der te veel betaalde bedragen over te gaan, voordat in deze een officieele uitspraak is verkregen. In verband hiermede hebben wij ons dan ook tot het Departement van Financiën gewend met het verzoek te mogen vernemen, dat onze ziens wijze de juiste is. Gezien het feit, dat door het niet restitueeren belangrijke bedragen worden ge blokkeerd, hebben wij op bespoediging -ran het nemen van e>en beslissing aangedrongen. voor de zenuwen, versterkend voor het lichaam, opwekkend voor den geest zóó werkt m (Adv. Ingez Med.) Record-omzet in den Rijksvisch- afslag. De omzet in den Rijksvischafslag bereikte giste ren een record-hoogte voor dezen tijd. Er kwamen 32 loggers en kotters aan de markt, dien totaal oneveer f 70.000 besomenden. De hoogste besom ming maakte de Deensche kotter E 19 met f 6S40. Onlangs maakte dit scheepje nog een reis van f 7000 De opvarenden van dezen kottter hebben met deze besommingen een inkomen, dat honderden guldens per week bedraagt. MARKTPRIJZEN EN BESOMMINGEN. Loggers: KW 144 f 729; KW 95 f1901; KW 175 f 1596; KW 60 f 2935; KW 59 f 3422; KW 163 f 2293; KW 3 f 1088; KW 130 f 4320: KW 89 f 1752; KW 49 f1261; KW 36 f 3562; KW 97 f2300; KW 76 f4188; KW 123 f3026; SCH 302 f 1593; SCH 73 f1891; SCH 402 f452; SCH 198 f 1007 SCH 284 f 545; SCH 95 f433; SCH 84 f 2679; SCH 223 f1831; KW 166 f 2680; SCH 247 f3840; SCH 180 f2160; SCH 97 f 2230. Kotters: IJM 203 f706; E 19 f 6840; HD 125 f 1489; TX 23 f 1776, KW 92 f 580; KW 21 f 2060. Groote schol f67; Middel schol f73: Zetschol f56; KI. schol f56—f 26.50; Pufschol f20—f 13; Gr. wijting f 54—47; Wijting f31—f 22,50; KI. wijting f 21—f 17; Schar f37; KI schar f 23—f 9.50; Griet f57—f40: Gr. bot f32—f27; KI. bot f22—f 18, alles per 50 K.G. Kabeljauw f 18— fa per st Tongen f 3,15—f 1,70 per K.G.; Tarbot f4,80—f4,50 per K.G. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA DINSDAG 18 MAART. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Amusementsavond „Accordia". Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Schandaal om Veronika" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: Zarah Leander in „Onverbreek bare banden", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jeugd", de eeuwige strijd der jeugd tegen vooroordeel en verdorde moraal 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De misdaad van Fabreani". 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekenineen. 104 uur WOENSDAG 19 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina Johanna Antonla, d. v. C. H. Schoonenberg en C. G. Adrlchem. Anna Maria, d. v. H. P. Bakker en A. Zonneveld. Greetje Maartje, d. v. A. Bruinekool en Joh. Wentink. Anna Christina Johanna, d. v. A. Vredenburg en Joh. Steenbakker. Reinier Gerardus, z. v. Corn, de Ruijter en Cl. M. G. Kapteln. Johannes, z. v. Corn. Stengs en A. M. Kool. Overleden: God. C. Martens, 6 dagen. A. M. de Munck, 14 maanden. BEVERWIJK Brand in een garage. Maandagavond tegen 11 uur werd brand ont dekt in de groote garage van de fa. J. de Vries aan de Meeresteynstraat, waarin tevens een houtzaaginrichting voor de vervaardiging van houtblokjes voor gasgeneratoren is gevestigd. Direct na de ontdekking is de brandweer ge waarschuwd, die spoedig met de nieuwe motor spuit ter plaatse was. Inmiddels waren reeds eenige opleggers met truc en vrachtauto's bene vens enkele vaten olie in veiligheid gebracht. Onder leiding van den commandant H. Blom, werd het vuur met twee slangen op de waterlei ding bestreden. De brand woedde voornamelijk achter in de garage, waar een droogkamer was ingericht voor het gekloofde hout. De brand ls in deze kamer ontstaan vermoedelijk tengevolge van kortslui ting, want toen men na de ontdekking van den brand de lichten in de garage wilde aandraaien, bleek dit niet te kunnen. Dank zij den krachti- gen en gemakkelijk verplaatsbaren schijnwerper van de nieuwe spuit vormden de duisternis en de zware rookontwikkeling geen bezwaar. Het vuur had men spoedig in de kiem ge smoord. Een houtvoorraad bleef voor de vlam men gespaard. Na ruim drie kwartier blus- schingswerk werd nog een derde slang uitgelegd, omdat bleek dat van den grond af de vlammen, die het dak hadden aangetast, niet goed te be reiken waren. Het pleit was toen spoedig beslecht en kon de brandweer zich tot het nablusschen bepalen. De schade is buitengewoon meegevallen. Slechts de droogkamer is geheel vernield en het dak op enkele plaatsen doorgebrand. Na ruim een uur kon de brandweer inrukken. Ondanks het late uur waren er vele toeschou wers, die het blusschingswerk van den eersten brand in dit jaar gadesloegen. De gemeente politie en maréchaussées zorgden voor een goede afzetting. Op het terrein van den brand merkten wij o.a. op den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens en wethouder W. van Dok. HAARLEMMERMEER Burgemeester Slob 10 Mei 65 jaar. Enkele grepen uit zijn werk. In verband met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd is Mr. A. Slob voornemens eind Mei zijn ambt als burgemeester van Haarlemmermeer neer te leggen. Mr. A. Slob werd den 10en Mei 1876 te Giessen- Nieuwkerk in den Alblasserwaard geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en de Stads- universiteit te Amsterdam waarna hij zich voor korten tijd als advocaat te Gouda vestigde. Al spoedig vertrok hij echter naar Rotterdam waar hij als advocaat en procureur werkzaam was en lid van den gemeenteraad werd. Den 24en September 1908 aanvaardde hij het burgemeesterschap van Haarlemmermeer, doch daar in den polder geen geschikte woning was, woonde 'hij tot 1911 in Heemstede. De oudere Meerbe- woners zullen zich dat stellig herinneren, daar het gewoonte was van den burgemeester, die groote liefde heeft voor het dier in het algemeën. doch voor 'i paard in het bijzonder, in eigen gerij naar Hoofddorp te komen. Nog zien we dikwijls het ranke wagentje gaan, gelrokken door een slank paardje, dat gemend wordt door den burgemeester. Bijna 33 jaar is Mr. Slob hier burgemeester ge weest en hij heeft getoond 'n echt burgervader te zijn. „Zijn" ingezetenen behoefden bij hem nooit vergeefs aan te kloppen. Vele kleine lieden hebben aan hem het bestaan of hun opkomst te danken. De dankbaarheid van de gemeentenaren voor het werk van mr. Slob is gebleken ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum toen een fonds tot stichting van een Tehuis voor Ouden van Dagen werd opgericht, dat zijn naam zal dragen. Hoe is de Meer onder zijn beleid veranderd! Het roote wegennet door den polder, voorheen on begaanbaar, over 'n lengte van meer dan 200 K.M. geasphalteerd. Voor een groot deel is dit wel pol- derwerk geweest, maar door nauwe samenwerking met het polderbestuur is zooveel bereikt. In 1912 werd de droom van burgemeester J. P. van Amersfoort eerst werkelijkheid cn kwam de spoorlijn door de Meer. Het meerendeel der land bouwers en andere ingezetenen hadden zich door de ontwikkeling der techniek voordeelig een auto kunnen aanschaffen en zoo bleek de behoefte aan dit verkeersmiddel niet bijster groot. In 1935 verdween het treintje weer. Schiphol, Nederlandsch grootste luchthaven heeft het aanzien van de Meer aanmerkelijk veranderd. Drukke tijden ging dit deel van de Meer tegemoet en tegelijk zag men goed in, dat dit stukje een gezocht woonoord zou worden. Badhoevedorp ontstond en werd het fraaiste dorp uit den polder met zijn fraaie kerk, mooie plantsoenen en vijvers, aardige bruggetjes en straten, die voor het eerst braken met de recht lijnigheid van den polder. Er bestond zulk een animo voor de daar gebouwde woningen, dat uit breidingsplan op uitbreidingsplan volgde. Tijdens de ambtsperiode van burgemeester Slob kregen de bewoners van de Meer electriciteit, waterleiding en gas, die er toe bijdroegen dat vele stedelingen zich gaarne in de Meer vestigden. In Zwanenburg werd de Vereeniging „Eigen Huis en Tuin" een soort vreemdelingenvcikeersvereenming cn ver schafte den liefhebbers de gewenschte inlichtingen. (Adv. Ingez.' Med.) Door zijn liefde voor de paardensport ontwikkelde zich 'door geheel Nederland de landelijke ruiter sport. In Haarlemmermeer ontstonden zelfs enkele van die vereenigingen, die vaak medewerkten aan de nationale paardensportfeesten te Hoofddorp en daaraan een bijzonder cachet gaven waardoor dui zenden belangstellenden eens per jaar het groote gemeentelijke sportterrein met een bezoek ver eeren. Het rijk en de provincie lieten drie wegen voor snelverkeer aanleggen en tezelfdertijd beijverde de burgemeester zich voor de verfraaiing der dor pen. Het wandelbosch te Hoofddorp werd een aan trekkelijk hoekje waar ieder graag zijn schreden heen richt. EEN MUNT VAN 1722 GEVONDEN. Door een landbouwer van Haarlemmermeer werd op zijn land tijdens het diepploegen een munt gevonden uit het jaar 1722, vermoedelijk een stadsmunt uit Haarlem. Aan de eene zijde staat duidelijk te lezen: „Stadsrecht 1722", aan den anderen kant staat een wapen, dat hoewel onduidelijk gelijkt op 't wapen van Haarlem. VERBETERING TE HOOFDDORP. Sedert tal van maanden ligt nabij het centrum van Hoofddorp een stuk grond, dat vroeger een sloot was. Wild groeiden hier allerlei planten op. In de afgeloopen week is daarin verande ring gekomen; het stuk grond is voor de helft beplant met fraaie heesters. Het andere deel zal een wandelpad worden. Het graf van Dr. J. P. Heye wordt gerestaureerd. In Abbenes ligt een grafkelder, waarin het stoffelijk overschot rust van den bekenden kin- der- en volksdichter dr. J. P. Heye, dateerende uit het jaar 1876. Door de Nederlandsche jeugd is indertijd aan hem een fraai, doch eenvoudig gedenkteeken gewijd. De grafheuvel was versierd met veel soortige heesters en fraaie bloemen, doch „Va der Tijd" heeft zijn tanden doen voelen. De grond is aan verzakking onderhevig geweest en de heesters en planten staan wild door elkaar. Met instemming van den raad heeft het ge meentebestuur van Haarlemmermeer gemeend een bedrag van f 650 te moeten aanwenden voor restauratie van het grafmonument van dezen zoo geëerden dichter. Die verbetering zal be staan uit verhooging van den heuvel en het aanbrengen van nieuwe bosschages en planten. Het zal weer een monument worden, Dr. Heye waardig. Het succes van den dag voedzaam, smakelijk, goedkoop 18 CENT PER 800 GRAM vooral dun snijden (Adv. Ingez. Med.) DRIEHUIS DE BEGRAAFPLAATS WESTER VELD. Eenigen tijd geleden deelden wij mede. dat de begraafplaats Westerveld met een oppervlak van 15000 M2. zou worden uitgebreid, dat er een nieuwe groote aula zou worden gebouwd en dat een nieuwe weg van die aula naar het crematorium zou worden aangelegd. Van de meeste dezer plannen zal echter niets komen. Wel zal men de begraafplaats uit breiden, maar de onderhandelingen, ook die over de terreinen, waar de gemeentebegraafplaats moet komen, zijn nog steeds niet geëindigd. De nieuwe aula en de nieuwe weg zullen er niet komen, het geen vermoedelijk wel een gevolg is van het feit, dat de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbran ding de ontvanggebouwen aan den Driehuizerkerk- weg gebouwd heeft. Alleen de kleinste aula op Westerveld zal eenige verbouwing ondergaan. HILLECOM Het onderwijs in de Lichamelijke Opvoeding. Bouw Gymnastieklokaal. Met ingang van 1 Januari 1941 is toet onderwijs in de lichamelijke oefening op alle scholen inge voerd en moet de gemeente Hillegom;- in het midden gelaten of de financieele toestand zulks gedoogt, overgaan tot den bouw v<an een gym nastieklokaal. De söhaarsehte der bouwmaterialen werkt echter belemmerend en in overleg met den inspecteur van het Lager onderwijs, is besloten voorloopig dit onderwijs te doen geven in de open lucht op daarvoor geschikte speelplaatsen of an dere terreinen, terwijl voor slecht weder een lokaal in het voormalige gebouw van Openbare Werken in de Kerkstraat zal worden ingericht. Met uit zondering van het bestuur der Julian asohool kun nen alle overige schoolbesturen zich hiermede vereenigen. Het bestuur heeft namelijk gevraagd gelden ter beschikknig te stellen om een eigen gymnastieklokaal te bouwen, maar B. en W. stel len den raad voor dit verzoek af te wijzen. Tevens vragen B. en W. den raad toestemming tot den bouw van een centraal gelegen gymnas tieklokaal te mogen overgaan, plannen voor den bouw te doen ontwerpen en met den bouw op een nader door den raad te bepalen datum aan te vangen. Den raad wordt verder voorgesteld een over eenkomst aan te gaan met de N.Z H.T.M. waarbij het terrein aan de Hoofdstraat (de voormalige tram-remise), ongeveer 1500 M2. groot, aan de gemeente wordt verhuurd tegen een huurprijs van f 5 per maand. De gemeente moet voor het onderhoud zorg dragen. Door alle bijzondere schoolbesturen is een ver zoek ingediend om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van leermiddelen bij het on derwijs in lichamelijke oefening. Daar alle verzoeken voldoen aan de wettelijke bepalingen en de normale eischen, gesteld aan het lager'onderwijs, niet worden overschreden, stellen B. en W. den raad voor deze verzoeken in te wil ligen. VERHOOG ING GASPRIJZEN. Daar ingevolge de wet de Omzetbelasting voort aan niet meer afzonderlijk in rekening mag wor den gebracht, wordt den raad voorgesteld de gas- prijzen met Vz cent per M3 te verhoogen. Hier mede wordt, naar B. en W. mededeelen, de ver hooging tot het strikt noodzakelijke beperkt. AANVULLING WINKELSLUITINGS- VERORDENING. Door de Slagers-Patroonsvereeniging „Trouw moet blijken" is een verzoek ingezonden voor deze categorie van winkels des Woensdags na 12 uur een verplichte sluiting vast te stellen. Daar het uur niet overeenkomt met het wette lijk bepaalde, stellen B. en W. den raad voor dit verzoek wel in te willigen, met dien verstande dat het sluitingsuur wordt bepaald op 1 uur. RAADSVERGADERING. De leden van den gemeenteraad zijn bijeen geroepen tegen Vrijdag 21 Maart a.s. des na middags te 2 uur ter behandeling van de navol gende agenda. 1. Notulen van de vorige vergaderingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrief van het nieuwe be noemd raadslid, den heer J. C. de Koning. 4. Reclames plaatselijke belastingen. 5. Voorstel van B. en W. inzake de benoeming van de leden der commissie van bijstand. 6. Voorstel van B. en W. tot huur van een terrein van de N.Z.H.T.M. voor onderwijs in lichamelijke oefening. 7. Voorstel van B. en W. tot het treffen van voorzieningen ten behoeve van het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de scholen voor g.l.o. en uJ.o. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen ^an medewerking voor het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van het onderwijs in de licha melijke oefening op verschillende bijzondere scholen. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van voorschot op de vergoeding ex-art. 103 der L.O.- wet 1920, voor 1941. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 bis der L. O.-wet 1920. voor 1941. 1. Voorstel van B. en W. inzake het verzoek van het bestuur der afdeeling Hillegom van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs (Juliana- school) om gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuw gymnastieklokaal en voor ei* aanschaffing van leermiddelen. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Werkliedenreglement. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de tarieven van het Gemeentelijk Gasbedrijf. 14 Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Winkelsluitingverordening. 15. Comptabiliteitsbesluiten. 16. Mededeelingen. ZANDVOORT TOONEELVEREENIGING „OP HOOP VAN ZEGEN". Onder auspiciën van het comité der samen werkende Zandvoortsche tooneelvereenigingen gaf „Op hoop van Zegen" Zondagavond een uit voering in Groot Badhuis. Opgevoerd werd: Grompie, een tooneelspel in vier bedrijven, door Arnold van Dunen. Ten huize van Grompie. een sympathieke oude brombeer, wordt een kostbare diamant ontstolen aan zijn achterneef Heron. Zonder de politie er in te mengen weet Grompie den dief te ont maskeren en den steen terug te krijgen. Den heer P. Herfst, die de titelrol vervulde, komt ze^r pen woord van lof toe voor de wijze waarop hij zich van deze zeer zware taak kweet. Met wat meer rust en op zijn tijd wat meer „grommen", was het spel nog sympathieker ge worden. De rol van Ernest Heron, de achterneef van Grompie. werd op zeer goede wijze vertolkt door den heer J. Bos. terwijl de heer J. G. Bisenberger een juweel van een kamerdienaar bleek te zijn. Mej. J. C. Molenaar, de kleindochter van Grompie, gaf niet alleen met haar grootvader, maar ook met Heron en Jarvis vaak aardig spel te zien. De heer A. Paap. die de rol van Jarvis ver vulde. liet duidelijk zien, dat het baantje van internationale gauwdief niet gemakkelijk is, vooral niet als een Grompie op je spoor zit. Mejuffrouw R. van Turenhout was een aar dige kamenier. Ze moet alleen wat minder met haar handen spelen. De kleine rollen werden vervuld door mevr. T. M. Bisenbereer—Kromhout en de heeren P. Steggerda, W. G. Gebe. A. Bos. H. Bos en S- Bos. Door hun aardig spel hebben ook zij veel bijgedragen tot het succes van het geheel. HEEMSTEDE JEUGDIGE BOEFJES. Maandag omstreeks 10 uur hoorde de eige naar van een.-automatiek aan de Raadhuisstraat gekraak bij een der automaten en een persoon flui steren: „Even wachten, er komt iemand langs". Even later hoorde hij weer gerucht en bij nader onderzoek zag hij twee jongens hard wegloopen. In één der knapen herkenijde hij K.M. Het bleek dat een der deurtjes aan de achterzijde van een dei- automaten de spiegel was ingedrukt terwijl de in houd was verdwenen. M. is later aangehouden met zijn kameraad R. Beiden bekenden. Proces verbaal is opgemaakt. BLOEMENDAAL EEN HALVE EEUW IN HET SMIDSVAK. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer C. Hoogestein gisteren zijn vijftigjarig dienstverband als hoef- en kachelsmid in dienst der firma D. Hogenbirk en Zn. te Bloemendaal. Namens de firmanten werd den jubilaris die on der vier generatie's Hogenbirk heeft gediend een fauteuil aangeboden, terwijl de Bond van Sme denpatroons een diploma voor vijftigjarigen trou wen dienst schonk. Bij monde van den meesterknecht, den heer P. Krook. werd de jubilaris namens het personeel ge complimenteerd, onder aanbieding van een lede ren garnituur, bestaande uit sigarenkoker, porte- monnaie en portefeuille. (Bovenstaande is reeds in een deel van onze vorigt oplaag opgenomen.) Herdenking der gevallen Duitsclie militairen. Zooals ieder jaar sedert het einde van dei vorige oorlog werden de gevallen strijders her dacht, die gesneuveld zijn in den strijd vooi Duitschland. De in Amsterdam vertoevende Duit- schers hebben deze herdenking gevierd in een kort plechtigheid op de Nieuwe Ooster-begraafplaats bij de graven van de gesneuvelde Duïlsche soldaten Reeds voor 10 uur Zondagochtend stonden di eere-compagnieën van leger luchtmacht en marine alsmede van de groene politie en de partij-orga nisaties aangetreden bij de met bloemen versierdi graven. Niet alleen op de graven der Duitsche ge vallenen lagen bloemen, ook op de graven van d( Engelschen, welke terzijde van de Duitschers lig gen. Het viel op, dat de graven der Britsche geval- lenen, op gelijke wijze verzorgd waren, als die dei Duitschers. Voor een eerlijk strijder houdt de .vijandschap op bij den dood. Luitenant-generaal Sieburg hield een korte toe spraak; hij zeide, dat het heden de tweede keei was, dat in dezen oorlog de heldengedenkdag werd gevierd. Het vorige jaar was de veldtocht tegen Polen achter den rug. In ongelooflijk korten tij< en met betrekkelijk weinig offers was het Poolsche leger verslagen. In het Westen stonden evenwel nog de groote legers der Westelijke mogendheden en de soldaten uit den Wereldoorlog vreesden dat de strijd tegen deze legers, verschanst achter een sterken wal, ont. zettende offers zou kosten. Op dezen heldengedenk dag in 1941 heeft de geschiedenis antwoord gegeven op deze vrees. De legers van Noorwegen, Neder land, België en Frankrijk zijn verslagen. Engeland Is van het continent weggevaagd. Ook dit is met zeer geringe offers gepaard gegaan en hiervoot moet men God danken. Door dit te constateeren doet men geen afbreuk aan de verdiensten van dq gevallenen. Vele moeders beweenen hun zonen vrouwen hun mannen en talrijke kinderen moeten opgroeien zonder de vaderlijke zorg. Zij weten evenwel, dat dit offer niet vergeefsch ls gebracht Met het bloed der gesneuvelden is een der mees! grootsche hoofdstukken der Duitsche geschiedenis geschreven. Dankbaar herdenkt Duitschland de ge vallen helden, die met hun bloed en hun leven den weg naar de overwinning hebben geëffend. Op hun, die niet vielen rust de zware plicht de dooden niet te vergeten en te blijven denken aan hetgeen zij hebben gedaan. Op allen rust de plicht bereid te zijn voor Duitschland en voor den defi nitieven vrede in de wereld het leven te geven. Hierna werd den eere-compagnieën bevel ge geven het geweer te presenteeren, waarna een driewerf Sieg Heil werd uitgeroepen op den Führer. De plechtigheid werd besloten met 't spelen der volksliederen. Ook op andere plaatsen van ons land zijn Zon- dag de gevallen Duitsche soldaten herdacht. De plechtigheid te 's-Gravenhace werd o.m. bij gewoond door den Rijkscommissaris. (A.N.P.) WAARSCHUWING. Omstreeks 1 Februari 1941 heeft de Commis saris van Politie te Leiden, aangeraden om. al vorens in relatie te treden met het Advertentie kantoor „Leiden", eigenaar B. G. Voorham. wo nende te Leiden. Nachtegaallaan 16. zich tot hem te wenden om inlichtingen. Thans verzoekt voornoemde Commissaris be kend te maken, dat B G. Voorham zijn werk- j wijze dusdanig heeft veranderd, dat mag wor den aangenomen, dat hij zijn verplichtingen, ook in de toekomst, ten volle zal nakomen. Wees zuinig op uw fiels! Het is nu meer dan ooit geboden, zuinig op rl« fiets te zijn, want het is hun, die er met een anJ in dermans rijwiel van door gaan, niet altijd om de fiets zelf, om de dynamo of om de banden te doen. Het gebeurt nu vaak. aldus vernamen we van de Haarlemsche politie, dat personen, die 's avonds laat nog op straat zijn en vreezen njet op tijd hun wo ning te kunnen bereiken, gewoon gebruik maken van een fiets, die ergens onbeheerd tegen een per ceel of in een voortuin staat. De eigenaar moet dan maar zien hoe hij thuis komt. Zij zijn dan niet zoo ■LI lig! it ot beleefd, het karretje den volgenden morgen zoo eek vroegtijdig mogelijk aan den rechtmatigen eigenaar tee terug te geven, maar deponeeren het ergens in de e nabijheid van hun woning, met het risico dat het »t dan werkelijk door een ander gestolen wordt. Vooral nu het 's avonds laat weer donker is, valt het niet moeilijk, een onbeheerd staande fiets mee te nemen. Het is wel voorgekomen, dat rijwielen, die aan Haarlemmers toebehoorden, heelemaal in Hillegom, Vogelenzang en Bloemendaal terug wer den gevonden. Zoo werden de vorige week te Haarlem niet min der dan 52 rijwielen en een bakfiets gestolen. De ij politie weet natuurlijk menige fiets op te sporen en in beslag te nemen. Zaterdagavond zagen twee rechercheurs iemand op de Nassaulaan met een lig fiets rijden, waarvan zij veronderstelden dat die ge stolen was, omdat het stuur kennelijk op een ander WINTERHULP^NEDERLAND Afd. Haarlem. De penningmeester van de afdeeling Haarlem van Winterhulp deelt mede, dat hij sedert de vorige opgave de volgende giften voor Winterhulp afd Harlem ontvangen heeft: J. W. L. f 100, N.N. f 50, N.V. Cacoa- en Chocoladefabriek „Union" f 50, K.V.V. f 25, N.V. Haverschmidt en Klaje f 10, J. A. A. O. f 10, L. C. W. N. f 10, kleinere giften f 37.50. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 18 OP 19 MAART #941 van 19.48 tot 7.46 Maan op 19 Maart op 2.26 Maan op 19 Maart onder11.29 HAARLEM, 17 Maart Bevallen: 14 Maart: M. StaalMetselaar, d.; E. M. van RielEverout, z. S. B. KoningBerends, z. 15 Maart: G. M. JonkerDiesveld, d. M. M. Mul dersBreedijk, z. 16 Maart: J. S. de Nieuwe— Prinsen, z.\ J. L. van Epende Waal, z. 17 Maart; H. Nijdamde Jong, d. M. A. W. LeursKoomen, z. Overleden: 14 Maart: J. P. D. Fuchs, 63 j„ Kleins Houtweg; J. P. BakkerWilson, 54 j., Heussens- straat; W. C. van HoutBroekmeijer, 71 j., Hee rensingel; F. van Hasselt, 63 jaar, Oosterhoutlaar» 15 Maart: A. van der Tuin—Heijloo, 57 j„ Theems- plein. R. J. Reekers, 71 j., Verspronckweg. G Vos- van Leijen, 57 jaar, Oostvest. J. W. Hattink, 48 jaar, Maasstraat W. Laming, 81 jaar, Hazepaterslaan. 16 Maart: A. G. BitterKramers, 70 jaar, Riouwstraat len Irij

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2