Jiunst FLITSEN Kettinghandel van enormen omvang ontdekt Vijf-en-vijftig personen gearresteerd Eigenaardigheden Zwervende Zwaan. KORT NIEUWS Ongestoorde vacantie! WOENSDAG 19 MAART 1941 H A ARLE M'S DAGBLAD Tevens belangrijke diefstal aan het licht gekomen De Hilversumsche recherche heeft in samen werking: met den algemcenen opsporingsdienst van het departement van landbouw en vissche- rij opheldering gebracht in een wijdvertakten kettinghandel, welke In het centrum des lands welig tierde en uitloopers had in alle richtin gen. Na een onderzoek, dat vijf weken duurde, zijn 55 verdachten gearresteerd waarvan 30 Hilversummers terwijl voor een waarde van vele tienduizenden guldens aan alle mogelijke levensmiddelen, benevens f 4100 aan baar geld en een vrachtauto, in beslag zün genomen. Veel interessants uit den kettinghandel, prijsopdrij ving tot enorme hoogte, diefstal en heling, zijn daarbij ontdekt. Het drong begm Februari tot den opsporingsdienst van voornoemd departement door, dat. in de om geving van Hilversum een zeer omvangrijke ket tinghandel in verboden en gedistribueerde artikelen bestond. Een ambtenaar van dit departement werd naar Hilversum gezonden, die tezamen met den Hilversumschen rechercheur D. van den Broek na ijf weken arbeid gedurende dag en nacht uit een lawine van misdrijven een groot dossier van ver balen en verhooren wist te vervaardigen. De eerste onderzoekingen hadden te Hilversum plaats, waar op 7 Februari-vijf verdachten werden aangehouden, waardoor zooals later bleek onmiddellijk twee hoofddaders van het complot waren gegrepen, n.l. een financier en een organi sator Te Nieuw-Loosdrecht werd een vrachtauto met hammen van clandestien geslachte varkens in be slag genomen: dat was de eerste stoot. Direct daarop was de slag nog grooter: in pakhuizen aan den Ouden Amersfoortschen weg en den Zeedijk te Hilversum werden enorme voorradden clan destiene waar in beslag genomen, o.m. duizenden blikjes gecondenseerde melk, kisten met flesschen slaolie, chocolade, jam, tomatenpuree, honderden kilogrammen kaneel en peper die reeds voor f 15 per kilo werden verhandeld! duizenden stuks reep, groote partijen kaas, blikken melkpoeder, blik ken gehakt, roomboter, partijen whisky, rum, jene ver en cognac, tallooze worsten, schoensmeer en enorme partijen gebanderolleerd en ongebande- rolleerd vet. Bij een der verdachten aan huis werd een com plete slagerij aangetroffen in een slaapkamer op de bovenverdieping. De gearresteerde deelde mede, dat hij die slagerij eens had geïnstalleerd omanderhalf jaar ge leden een half varken schoon te maken! Dat aan dat verhaal niet veel geloof werd gehecht, is be grijpelijk. Behoudens de voornoemde artikelen wist men enkele dagen later nog beslag te leggen op duizen den sigaren en honderden ponden thee. Door deze arrestaties was het hek van den dam en naai* vele richtingen leidden sporen, welke naar gelang den omvang successievelijk werden gevolgd. Zoo leidde het eerste spoor, dat men hierna op nam, naar Bussum, waar opnieuw twee verdach ten werden gearresteerd. In een autobox aan den Huizerweg werden hier 480 flesschen vloeibare zeep en een partij van duizenden stukken harde zeep in beslag genomen. Nieuwe schakels werden in den ketting van steeds verder doorverkochte waar ontdekt en opnieuw werden te Hilversum onderzoekingen verricht, welke zeven nieuwe verdachten in de cel brach ten. Dit waren meest döorverkoopers, die met winst aan dit proces van clandestienen handel hadden medegewerkt. Een volgend spoor leidde naar de provincies, Utrecht en Zuid-Holland, waar arrestaties werden verricht in de volgende plaatsen: Woerden, Bode graven, Alphen aan den Rijn. Woubrugge, Hoog- made en Koudekerk. Teruggekeerd in Woerden werd daar een partij kaas van meer dan 1000 K.G. in beslag genomen en in Woubrugge nog 300 K.G Al deze aanhoudingen stonden in verband met één kettinghandel in kaas, waarbij partijen soms drie of vier maal per dag tegen steeds sterker stijgende prijzen waren verhandeld. Evenals in verschillende andere zaken was door de snelheid van handelen en de grootte van het aantal deelnemende koopers en verkoopers het onderzoek dikwijls zeer moeilijk. HONDERDEN K.G. HAM IN BLIK Een nieuw spoor leidde naar Baarn, waar een kettinghandel in ham in blik werd opgehelderd en enkele arrestaties werden verricht. Bij één ver dachte werd hier 500 K.G. ham in blik in beslag genomen benevens f 2500 baar geld, welke door een adspirant-kooper, die den verkooper nog niet kende, bij een tusschenhandelaar waren gedeponeerd. Andere zaken werden in Utrecht, Jutfaas en Amersfoort opgehelderd, waarbij, evenals elders, de plaatselijke politie medewerking verleende. In Utrecht en Jutfaas werden zes verdachten aange houden, terwijl 400 K.G. ham in blik en f 1800 baai- geld in beslag werd genomen. In Amersfoort legde men de hand op twee verdachten, een sportteer aar en diens vader, die een comestibleshandel drijft, waarbij eveneens een groote partij hammen in be slag werd genomen. Al-deze goederen zijn op de plaatsen van be slagneming veilig gedeponeerd en zullen t.z.t. ter beschikking worden gesteld van de distributiedien sten, ziekenhuizen en sanatoria ter plaatse. Via den voedselcommissaris komen zij zoo ten behoeve van de bevolking voor de normale prijzen en niet voor schreeuwende fancy-prijzen welke de kettinghandel teweeg brengt. Ham b.v. werd bij dit complot reeds verhandeld tegen f 7.50 per kilo, peper voor f 15 per kilo, slaolie voor f 3 per flesch. thee voor f 6 per pond, cognac voor f 8 per flesch en vet. voor f 3 per pond waarbij de handel dikwijls nog niet ten einde was en de koopers nog .hoogere prijzen wilden betalen In Hilversum werden enkele dagen later weer zes verdachten gearresteerd, waarbij een groote partij huishoudzeep, toiletzeep, drums, zachte zeep en slaolie in beslag werd genomen. De aanhouding van een der verdachten, een expediteur, leidde tot de oplossing van een groot complot, van diefstal en heling op de Haka-fabrieken te Jutfaas Er werd n.l. zeep van deze fabrieken Welke niet in den vrijen handel is, in beslag ge nomen. Tezamen met de politie aldaar werd deze zaak opgelost. De directie dezer fabrieken vermiste reeds langen tijd telkens artikelen, doch het complot werkt zoo wijdvertakt en grondig, dat men de die ven niet ontdekken kon. Nu echter konden door hei spoor uit Hilversum veertien verdachten in. Jutfaa-- Worden gearresteerd n.l 9 man uit het personeel der fabriek, die de knoeierijen uitvoerden en 5 ex pediteurs, wegens heling der gestolen goederen Minstens 2000 stukken zeep. vele drums zachte zeep. bloem, slaolie, vet e.d. was in flinke hoeveelheden gestolen. Dat bracht tot. nu toe het einde van de arrestatie reeks, doch het onderzoek duurt in enkele richtingen Hog voort. Inmiddels is dit echter de grootste zaak in clan destienen handel, welke ooit in den lande is ontdekt. De waarde der in beslag genomen goederen be draagt in normalen prijs vele tienduizenden guldens en voor jjen clandestienen handel veel *meer dan honderdduizend gulden. In vijf weken tijds is deze affaire voor zoover nog te achterhalen opgelost mei de arrestatie van 55 vèrdachten. waarvan een kleine aantal, die zich o.m. aan heling of diefstal heeft schuldig ge maakt. in voorarrest blijft ingesloten. De betrokkenen kwamen voorts uit allerlei be roepen, velei\ zijn zakenlieden, die zeer gunstig be kend staan. In dit web van kettinghandelaren speelden enkele geldschieters de leidende rol. Sinds ongeveer October was deze handel gaande. De commissaris van rijkspolitie te Hilversum, de heer Reyinga, heeft van het departement van land bouw en visscherij over het werk van den recher cheur D. van den Broek een zeer waardeerend schrijven ontvangen. Deze rechercheur is Dinsdag bij corpsordpr in het Hilversumsche politiecorps eervol vermeld. in Haarlem en omgeving De poort van het hofje van Bakencs te Haarlem. (foto de Haas). Dit is (het mooie poortje in de Wijde Appelaar- steeg dat toegang geeft tot het hofje van Bake nes Dit hofje is gesticht in 1395 door Dirk van Bakenes, maar het is in 1658 geheel verbouwd. Oorspronkelijk was er plaats voor 20 „vrouwen of vrijsters" van den Hervormden godsdienst, later is dit aantal tot 12 ingekrompen. Het eigenaardige is dat op den steen boven den ingang van het hofje een raadsel staat, na melijk: Gesticht door Dirok van Bakenes Voor vrouwen van acht en tweemaal zes. 8 en 2 maal 6 is 8 en 12, dius tezamen 20. Maar dat zal wel niet de bedoeling gefeest zijn, want op dien leeftijd kwamen de „vrouwen en vrijsters nog niet in aanmerking om een plaats te krijgen in een hofje: Het kan ook gelezen worden 8 en 2, dus tezamen 10 maal 6 is 60. Dat lijkt waai*schijn- iijker! De klok in de gang slaat tien. Hemel, mijn brief! Om tien uur is de lichting, maar de klok is een paar minuten voor. Als de post nu een paar minuten achter is, haal ik 't nog net. Met een klap slaat de voordeur dicht, ik hol de laan uit en dén hoek om van de zijstraat. Maar dan deins ik verschrikt achteruit: vlak voor me is op eens helsch spektakel, iets wits schemert voor mijn oogen, er is geklapwiek en geruisch. 't Volgend oogenbük staat, op geen tien pas af stand, een groote, deftige zwaan voor mijn voeten. De kop op de lange gebogen nek kijkt zenuwachtig van den eenen kant naar den anderen, de groote roode zwemvliezen liggen gespreid op 't grauwe asfalt. Ik sta aan den grond genageld. Een zwaan vlak voor je op straat is tweemaal zoo groot als anders: wat boven water uitsteekt, blijkt maar de helft te zijn. Waar komt het gevaarte vandaan? Ik kijk om me heen. maar zie niets ongewoons. Een dame nadert. Zij blijft aan den overkant staan en roept opgetogen: „Wat schattig! Is 'hij van u?" Stel je voor; en dat in een stadstuin! „Neen", zeg ik wat verbijsterd. „Ik zou hem willen voeren. Eet hij koekjes?" „Ik ken zijn smaak niet", zeg ik beleefd. Een zwaan werkt, hoe dan ook, op mijn fantasie. Allerlei sprookjes doemen op: Deensche sagen, Noorsche legenden. De wilde zwanen van Ander sen.... maar die hadden kroontjes op.... Zwaan kleef aanstél je voor, dat we straks in een lange rij achter dit geval aan'tippelen. Zelfs Niels Holgersson tikt aan mijn herinnering, maar bijtijds bedenk ik me, dat die met de wilde ganzen mee trok.' Naar Niels hoef ik dus niet te zoeken. Wild is mijq zwaan overigens absoluut niet. Het is kennelijk een tamme, een huis-, tuin- of keuken zwaan. Hij is minstens even verbaasd als wij en kijkt ontredderd rond. Dan neemt hij een kloek be sluit en waggelt de straat in: zijn vliezen klikken op het wegdek. Een slagersjongen stapt van zijn fiets en ver spert hem den weg. *t „Wat doet u 'hier met een zwaan?'' vraagt hij de dame. „Wat" roept die verontwaardigd, „hij is niet van mij! Hij is van die juffrouw!" Maar ik weiger dit geschenk te aanvaarden. Zij zullen me thuis zien aankomen. Ik weet er iets op. „Weet u wat? Jaag hem maar een beetje op, hier achter dit huis is een soort vijvertje. Laten we hem daarin jagen. Dan is hij in elk geval in zijn ele ment". Het lukt Wij drijven hem een poosje op en na eenig heen en weer geloop en geroep van 't drie manschap: (ps, ps, hup, psst, psst!) drijft de zwaan. Hij is in zijn element, maar niet in zijn nopjes, 't Is maar een heel kleip plasje. Dan tolt hij apathisch éen beetje rond.. Plotseling krijg ik een schrik: stelt je voor, dat hij eieren wil leggen en dat hij een zij is. Waar is haar man dan? Zwanen leven immers in paren: niets menschelijks is hun blijkbaar vreemd. Maar wat moeten we met zwaneneïeren in een klein plasje achter ons huis. Zou je ze kunnen vervoeren? Mannetjes-zwanen zijn niet voor de poes. Of zou je ze kunnen eten? Nu de eieren nogal schaarsch zijn is dat aanlok kelijk. Ik neem vlug mijn besluit: de zwaan moet, met of zonder eieren, gered worden. ,-,Ik zal iemand opbellen", zeg ik fier tot mijn medeplichtigen. „Wie had u gedacht?" de dame kijkt me twijfe lend aan. „Nou", zeg ik: „eh. Hout en Plantsoenen". „Is,dat zooiets als de dierenbescherming?" „Ze gaan over de hertenkamp. Daar hoort hij vermoedelijk thuis." „Daar houwe ze wel ganze en eende en pauwe. Maar zwane?" de slagersjongen gelooft niet in me. „Hun zwanen kunnen ze ook houwen", zeg ik kwaad. „Dan «moeten ze er van vandaag af maar zwa nen bij nemen". Als de anderen gegaan zijn, kijk ik stil naar mijn zwaan. Hij ziet mij aan als zoekt hij iets. Zou 't Lohengrin kunnen zijn? Zou mijn zwaan houden, als er iemand op ging zitten? Hij zoekt en zoekt nog steeds. Dan weet ik *t Hij heeft honger, van de emotie. Zijn dorst lescht hij wel uit 't plasje. Ik loop naar huis en haal een bete broods. Mijn brief kwam net op tijd voor de lichting van vier uur: En vanmorgen was de zwaan weg: spoorloos verdwenen. Mocht u hem in de Groote Houtstraat of op den Amsterdamschen weg of zoo tegenkomen, doe hem dan mijn groeten. M. S.-v. G. No. 257 Prikkelhoest 1. Amuseert zich kostelijk bij een operette. 2. Voelt een prik kel in zijn keel en hoopt liem te kun nen bedwingen. 3. Schraapt heel bescheiden. maar beseft dat het erger zal worden. 4. Zoekt naar zijn hoestiabletten. maar zoekt tevergeefs. 5. Voelt erger prikkeling opkomen en amuseert zich niet meer. 6. Probeert het te bedwingen door zacht in zijn zak doek te kuchen. 7. Nu zingt de heldin een senti menteel liedje. Zal hij het volhouden? 8. Hoest vrij uit als orkest eenige da verende accoorden ten beste geeft en voelt zich opgelucht De Alkmaarsche politie heeft vijf mannen in een particuliere woning aangehouden, die onder den invloed van gebruikten spiritus verkeerden. Te De Rijp zijn 250 K.G. ham en spek van frauduleus geslachte varkens in beslag genomen. Als een Haagschc straat in reparatie is, ontstaat er een vcrkeerspuzzle. (Foto Schïmmelpenninghl in Haarlem en daarbuiten. OVER PETER PAUL RUBENS. De Noord-Nederlander staat tegenover bet werk van Rubens eenigszins schuchter. Var. Dijck is hem vertrouwder, ja zelfs Breughel en de Vlsamsche primitieven stroken meer met zijn beschouwenden geest en peinsgrage inborst dan de overvloeiende levenslust en tenslotte gezonde zinnelijkheid van den wereldberoemden Grand Seigneur, die Rubens geweest is. Die schuchterheid te overwin nen, die zinnelijkheid eens met meer begrip te doen aanzien en de bewondering een weinig van die be kende réserves te ontdoen, daartoe kan het boek van den Antwerpschen Jozef Muls, dat zoo juist in ons land verscheen (bij de Uitgeverij „In den To ren" te Naarden) het zijne bijdragen. „Het is dwaas zegt Muls, pag. 34 de zinne lijkheid van Rubens te willen verbloemen. Men kan zijn levensopvatting goed- of 'afkeuren, maar men kan hem niet begrijpen', wanneer men niet heeft ingezien dat hij een heiden is. zelfs in zijn katholiek- religieuse tafereelcn". Rubens is een reactie, uit bundig en zonder genade op alle zwaarmoedighe den, waarmee de leer en de kerk de menschen sinds eeuwen belast hadden, hij zoekt zijn hemel op de aarde en geniet va,n haar schoonheid met volle teu gen. Er is daarbij niets van gluiperigheid of achter- bakschheid in hem, noch van die stiekeme genie tingen van den angstigen mensch: hij leeft zijn le ven royaal en breed uit, met eenzelfde onafhanke lijk gevoel voor de schoonheid van het geschapene als de Grieken bezaten en het is misschien vreemd, maar ook de geestelijkheid van zijn tijd kon een dergelijke levenshouding waardeeren en overlaadde den kunstenaar met opdrachten voor kerk- en al taarstukken. En dat wel niet alleen in het zich vrijvechtende Vlaanderen van zijn dagen, doch de bestellingen vloeiden minstens even ruim uit Frankrijk. Engeland. Spanje en Italië. Zoo werd, in zijn bloeitijd, zijn atelier tot de gelijke van een fabriek: „Men werkte gespecialiseerd als in een grootbe drijf. Wanneer de schetsen van den meester op groote schaal werden uitgevoerd, kwamen er bloe menschilders aan te nas als Jan Breughel en Van TJden. stilleven- en dieren schilders als Snijders, Fijt en Paul de V'*?. Er waren leerlingen en mede werkers als Van Dijck. Van Thullen. Van Egmont, Diepenbeek, die zich zoozeer den stijl van den meester hadden weten eigen te maken dat hun werk onder zijn naam kon doorgaan", (pag. 14). Het is wel geen nieuws wat daar door Muls ver teld wordt, maar als men het weer eens zoo bondig onder de oogen krijgt, beseft men eerst recht de groote moeilijkheid voor iemand, die zich niet spe ciaal met Rubens-studie heeft bezig gehouden, in onzen tijd een stuk voor eigenhandig werk, of ate- lierarbeid van den meester te verklaren. Gelukkig is het papier, waarop die verklaringen geschreven ■worden, geduldig als een muilezel geworden. Keeren wij tot Rubens zelf terug. Hij werd in 1577 in Keulen, waarheen zijn vader, die schepen van Antwerpen was, uitweek, geboren. Elf jaar later keert de knaap met zijn moeder naar Ant werpen terug. Zijn vader was in de vrijwillige bal lingschap overleden. Hij kreeg een schitterende op voeding als edelknaap bij een princes De Ligne en had in de schilderkunst drie leermeesters, waarvan de laatste, de Leidenaar Otto van Veen, de be langrijkste voor hem is geweest. Jong gaat hij naar Venetië en is op 23-jarigen leeftijd hofschilder van den hertog van Mantua. In de veertig levensjaren, die hem daarna nog toegemeten zullen zijn hij sterft in 1640 in zijn paleis in Antwerpen zuilen wij hem telekens af wisselend als kunstenaar en als Grand Seigneur, als edelman en vorstenafgezant zien optreden. Hij is een gunsteling der goden geweest, wien roem, eer en rijkdom zonder onderbreking in den schoot ge worpen werden. Over dat alles licht het serieuse en toch prettig geschreven boek van Jozef Mul den lezer in. Ofschoon met zijn tweede huwelijk, met de om haar schoonheid beroemde Helena Fourment, zijn kunstenaarsglorie eerst recht naar het hoogte punt stijgt, willen wij ons hier tot de periode van zijn eerste, zeventien-jarig huwelijk beperken, om dat daarmee ons plaatje van deze week in verband staat en willen wij voor het overige den lezer naar Muls* boek verwijzen. Als Rubens even over de dertig is, huwt hij met de Antwerpsche Isabella Brant en schildert in het zelfde jaar (1609) het dubbelportret van zich zelf en zijn jonge vrouw, dat hiernaast is afgebeeld. In houding en gelaatsuitdrukking is daar van Rubecis' zinnelijke bewogenheid nog niet veel te bespeuren. „Rubens is hier de jonge, kalme, zakelijke, rijke burgerman met hoofsche manieren: Isabella Brant is de eenvoudige, huiselijke vrouw, wier voorzich tig en sspaarzaam beleid door Muls vermeld wordt. „Zij zitten daar beiden gemoedelijk naast elkaar in soberen welstand, vol wederzijdsch vertrouwen, zonder hartstocht. Haar hand rust zeker op zijn rechterhand en zijn linker houdt het gevest van zijn degen. Zij kijken tevreden den toeschouwer en betromwol ook de toekomst tegemoet". Al mag de „soberheid van hun welstand" voor onze hedendaagsohe oogen misschien een tikje te bescheiden klinken bij de kostbare sieraden en kleeding der afgebeelden, men vergete niet dat men in het rijke Vlaanderen uit het begin der zeven tiende eeuw zich bevindt. Doch van hartstochtelijk heid zal men in dit beeld van een rustig jong echt paar zeker niet in de eerste plaats kunnen spreken. Rubens heeft in Isabella Brant nog niet dat gezien, wat hem, op veel lateren leeftijd in de jeugdige Helène Fourment tot explosies van bewondering voor lichamelijke schoonheid zou aanzetten en hij aam^i mer dei- uitwendige materie, der stoffen en siera den en schildert die reeds met het. kalme meester schap van den man die alles in zijn macht heeft. In dit betrekkelijk jeugdwerk van Rubens staat hij de Hollandsehe portretkunst der zeventiende eeuw nader dan in het overweldigend oeuvre van zijn glorietijd. Van den laatsten zijn door het boek van Muls (dat door Jan Poortenaar wordt ingeleid) een groot aantal, meerendeels zeer goede, reproducties verspreid, waarvan enkele echter, door de nood zakelijke te sterke verkleining der reusachtige en zeer gecompliceerde orgir.eelen, daarvan een te wei nig zeggenden indruk achterlaten. J. H. DE BOIS. De Haarlemmers zullen, althans voor zoover het de uitreiking der Persoonsbewijzen betreft, op een ongestoorde vacantie kunnen rekenen. Eerst scheen het anders! Er is immers bekend gemaakt dat de uitreiking der 100.000 Persoons bewijzen aan de Haarlemmers boven de 15 jaar zoo geregeld zou worden, dat elk, wil hij niet in aanraking met den rechter komen, op een voor hem vastgesteld uur zal moeten komen. Een ander sturen gaat niet, want er zit heel wat vast aan de Persoonskaarten. Wij herinneren aan: het maken van vingerafdrukken, het opnemen van een signalement en het beoordeelen of de foto niet alleen gelijkend is, maar ook voldoet aan de ge stelde eischen. Alleen het betalen van den gulden leges zou een ander kunnen waarnemen. De uitreiking zal geschieden van April tot Oc tober, natuurlijk in alphabetische volgorde. Nu waren er al menschen die zaten uit te reke nen dat zij waarschijnlijk aan de beurt zouden komen inhun vacantietijd! Het is geen pretje als je ergens op de hei, of in een dennebosch op de Veluwe of in den Achter hoek ligt te luieren en krachten te verzamelen voor het nieuwe arbeidsjaar, op te moeten staan om naar Haarlem te komen voor de massa beschrijving. Nog erger zou het zijn als je in het Zuiden van Limburg aan het rondwandelen was, of lustig zeilde op een der mooie Friesche meren. Het zou je zeker één vacantiedag kosten. Mis schien zelfs wel twee. want de reisgelegenheden zijn, vooral In de vacantieoorden, niet zoo heel goed. Wie zou er kans zien om eerst 's morgens te vertrekken als hij al om 10 uur aan den Ambte naar van den Burgerlijken Stand, die hem heeft opgeroepen, moet kunnen zeggen: present! Wie om 4 uur 's middags wordt opgeroepen kan. als hij boft met de aansluitingen, op tijd komen. Maar dan heeft hij weer weinig kans om 's avonds nog terug" te zijn. De meest geliefde vacantie oorden liggen immers ver van de groote spoor wegen en autobussen hebben nu al een zeer be perkte dienstregeling. Dan is het ook niet aanlokkelijk het budget voor den vacantietijd te moeten bezwaren met het extra reisgeld voor alle leden van het gezin boven de 15 jaar. Bovendien dreigde er nop een zorg voor de menschen die eenige weken met vacantie afwezig zijn. De oproepingen om je aan te melden voor de Persoonsbewijzen worden te Haarlem namelijk 10 dagen van te voren thuis bezorgd Nu hoorden wij al zeggen: „Het gevolg is. dat je vacantie- genot vergald wordt, want je zal zien dat als je 'thuiskomt, er een brief in je bus ligt, dat je juist den vorigen dag had moeten komen. Het noodlot houdt Immers van die onaangename verrassin gen". Wij hebben deze bezwaren besproken met den chef van den Burgerlijken Stand te Haarlem, die de leiding van de uitreiking der Persoonsbewijzen heeft. Hij gaf gelukkig een geruststellende ver klaring. Het wordt zóo zei hij niet verwacht dat iemand die met vacantie betrekkelijk ver van huis is, naar Haarlem komt om zijn Persoons bewijs in orde te laten maken. Iemand die zijn oproepingskaart krij'gt voor hij naar zijn vacan- tieoord trekt, kan zich dat is in de landelijke regeling voorzien melden in de gemeente waar hij tijdelijk vertoeft om zijn kaart in orde te laten maken. En als iemand, thuiskomende van vacantie, in zijn brievenbus een oproepingskaart vindt met een reeks verstreken datum, dan is daar helaas niets aan te doen. Dan behoort hij bij de achter blijvers. maar dan zal hem later nog wel gelegen heid gegeven worden alsnog aan zijn plicht te vol doen. Tot zoover deze geruststellende verklaringen. Het vacantiegenot der Haarlemmers zal dus niet onderbroken behoeven te worden. Zij kunnen on gestoord genieten van hun welverdiende rust. Zij kunnen dien tijd zelfs de gedachten aan het Per soonsbewijs laten rusten. VAN T, DIEFSTAL EN HEI.ING VAN DISTRIBUTIEKAARTEN. De Haagsche rechtbank <lecd Dinsdagmorgen uitspraak in de zaken van een viertal beklaagden, die betrokken waren bij diefstal en heling van distributiekaarten. "J De 27-jarigen gewezen tijdelijk ambtenaar Th. C. R. bij - ^a^IWSe^ptte waam^, den distributledienst te Den Haag werd veroordeeld tot "een jaar gevangenisstraf. De 32-Jarige koopman J. D„ die de kaarten had gekocht, werd eveneens tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 43-jarige chauffeur L. de W.. die de kaarten weer had verkocht, werd veroordeeld tot negen maanden en de 35-jarige Haagsche caféhouder J. H. N., die het geld had verschaft voor den aankoop van 100 kaarten tot dri» maanden gevangenisstraf. VERBINDENDVERKLARING C.A.O. AMSTERDAM. Het college van rijksbemiddelaars heeft ver bindend verklaard bijna alle bepalingen van da collectieve arbeidsovereenkomst voor het bakkers bedrijf te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5