Op Ontdekkingsreis LANGS DEN WEG. JCoci Tlieuias FLITSEN Jaarbeurs trok veel meer dan 100.000 bezoekers Liever blauw dan groen! POSTGIRO No'» DONDERDAG 20 MAART 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 3 in de arbeidssfeer van... Dit is nu eens een vak, waarin de arbeid de zelfde bleef, maar waarin de sfeer veranderde. Er zijn meer van die beroepen, maar de hoef smid kan er wel. in het bijzonder van meespre ken. De hoefsmederijdat is eens een stuk ro mantiek geweest. Als ge. nu nog niet zoo héél oud zijt, dan hebt ge destijds toch wel eens voor zoo'n hoefsmederij gestaan, zoo'n hol, waar het don ker was als in de Tartarus, waar wat haastig geloop was van zwarte kerels, waar in een hoek een fel vuur brandde, aangeblazen door een blaas balg, waaraan een smidsjongen stond te trek ken. En in dat vuur, ge wist het, daar lagexx de ijzers, die pas gesmeed moesten worden voor den paardevoet, voordat ze met gesis van bran dend eelt tegen den zool werden aangedrukt. En er was een travalje, het samenstel- van houten balken, waarin het paard werd geplaatst en waarin het werd gekluisterd als het wat.on deugend was en den schoenloozen voet wat al te vaak of wat al te forsch roerde. Dan ging de ketting om het voorbeen of om den broek en al stribbelde de bruin of de zwart dan al wat tegen, de smid bleef de baas. En als het ijzer dan in het vuur en bp het aambeeld den juisten vorm had gekregen, dan kwam Vulcaan naar buiten en met eeii paar. forsche slagen dreef hij de ijsna- gels. door den hoef en een oogenblik later stond het ros, bevrijd van zijn banden, voor den wa gen en kon weer ingespannen worden. Of neem het dorp van veertig jaar geleden, waar diezelfde romantiek letterlijk van de hoef smederij droop„In schaüw der kastanjes staat ginder de smids, niet verder van de school en de kerk", zooals het in het oude lied van ik weet niet meer wien heet, de dorpssmederij, die zoo menigen schrijver en dichter heeft ge ïnspireerd tot literatuur, waarin ongenadig met stoeren arbeid, knetter,end vuur en verliefde smidsdochtertjes gewerkt werd. Ge schenkt me de rest wel, als ge het maar met mij eens zijt, dat er in die oude hoefsmederijen behoorlijk „sfeer" zat. De oude hoefsmederij is verdwenen. Ik zou niet graag beweren, dat er geen ouderwetsche hoef smederijen meer bestaan in den goeden zin van het woord, maar ze zijn anders geworden en ik zou niet eens zoo één, twee drie kunnen zeggen waarin die verandering bestaat. De travalje moge verdwenen zijn, het vuur is gebleven en een hoefijzer heeft geen anderen vorm gekre gen en het moet nog'altijd op maat gesmeed worden en brandend paardeneelt heeft nog al tijd dezelfde penetrante geur van destijds. Tja.... en tóch veranderde de boel. Er is meer licht in de werkplaatsen gekomen en er staan allerlei werktuigen, die je zoo vroeger niet zag en er worden cursussen in hoefbeslag gehouden, waai de leeraar allerlei wetenswaardigs vertelt van alle mogelijke systemen. En wat achteraf liggen allerlei moderne paardenschoenen van singuliere makelij, zoodat je eerder geneigd bent van een paarden-orthopedist te spreken dan van een hoefsmid. Er is zooveel „neu" geworden en „doch immer das alte" gebleven en, nu ja, dat geeft nu eenmaal een andere sfeer ..En er zijn zooveel minder paarden" zegt ge wijs. Mijn hoefsmid lacht eens. Ja ja, zoo is het. Op Botsing met surprises. De kennelijk als heer vermomde manspersoon ©p duet Stationsplein torste twee zware, schier uitpuilende valiezen. Dit kon men inderdaad geen „dragen" meer noemen, dit was sjouwen, torsen, voortsleepen, gebukt gaan onder een onmensche- lijiken last. De quasi-heer vertoonde van dit alles de zeer typische uiterlijke symptomen, waartoe zijn dui delijke aanleg tot zwaarlijvigheid in niet geringe mate bijdroeg. Het opgeblazen, vleezig gelaat tooide zich met de meest uiteenloopende kleurschakeeringen, van een liefelijk rose via een bloeiend donkerrood tot een somber en onheilspellend pimpelpaars. Onder het voortzwoegen over het door trottoirs, vluchtheuvels, trams en tramrails met toebehoo- ren en diergelijke obstakels tot een plezierige hin- dernisbaan herschapen plein snoof en blies, proestte, briesohte en kreunde dit menschelijke gevaarte mijlen ver hoorbaar. Het zou akelig en naargeestig geweest zijn te zien en aan te hooren, ware het niet, dat in deze tijden, vol van distributie-zwarigheden en bon nenwee zwaarlijvige manspersonen met vleezige gezichten, die solher niet te torsen valiezen mee- sleepen, geen medelijden in onze geprangde boe zems opwekken. De zwoegende dikzak had thans juist het trot toir voor de toegangsdeuren van het station 'be reikt en wilde zioh kennelijk onder veel gesteun en gezucht door de deuren heen wringèn, toen hét gebeurde. Er kwam met reuzesprongen een zéér groot en zéér stoer jongmensch aangerend, uit welks af wezige, starende blik duidelijk was op te maken, dat hij al zijn zinnen gezet had op dat ééne spor tieve doel: nog net op het allerlaatste nippertje den trein en zijn laatste liefde te halen, waar voor hij feitelijk al een halve minuut te laat was (bedoeld is natuurlijk: voor den trein). Vanwege den eerdergenoemden afwezigen blik ontwaarde het jongmensch den corpulenten man met de puilende valiezen dan ook eerst,.toen het Iets te laat was. Het resultaat was verbijsterend. De corpulente quasi-heer stortte als een gevelde os ter stoepe onder het luide gekraak van de bot sing. van gekneusde ribben en van barstende va llezer!, die aan de handen van dezen gevallen mensch met een luiden plof ontvielen. Het stoere jongmensch zag daarop nog kans over één van deze plotseling opgekomen obstakels te struikelen, waarbij hij dit geval een welge- richten 'strafschop toediende. Het volgende oogen blik bevond hij zich tot zijn kennelijke verbijste ring temidden van een chaotische verzameling hammen, zijden spek en aanverwante vleesoh- Var en. Was het jongmensch al totaal de kluts kwijt, de thans moeizaam opkrabbelende dikke quasi- heer verloor zich in ziedende toorn. Een dergelijke uitstalling van de vleesohpotten op den openbaren weg kan heden ten dage uiteraard niet onopgemerkt blijven. De belang stelling van een zéér nieuwsgierig en zéér opge wekt publiek werd dan ook bij de seconde grooter. Totdat oenige volijverige dienaren van den be- faamden Hermandad op de plaats des onheils ver schenen, met echte menschelijke verbazing deze geïmproviseerde slagerstentoonstelling tegen wil en dank in oogenschouw namen, en vervolgens den zwaarlijvigen manspersoon bevel gaven zijn collectie varkensonderdéelen bijeen te garen en op te nemen, waarna de dramatis personae mits gaders de Hermandad in optocht om den hoek verdwenen. Het stoere jongmensch heeft zijn trein natuur lijk grandioos gemist. "Maar of het den corpulenten quasi-heer verder naar den vleeze zal zijn gegaan? J. VAN Z. vier wielen gaat het dikwijls gemakkelijker dan op vier voeten. Maar nu wil het geval, dat er heel wat wielen geblokt staan en dan komt de tijd voor de paarden weer aan en we zitten midden in zoo'n tijd. Een paard is heden nu wel niet zijn gewicht aan goud waard, maar ge vraagd zijn ze zeker. Een sterk paard doet te genwoordig een roode rug en wat de bierbrou werijen momenteel voor hun rossen moeten uitleggen gaat nog zelfs een heel stuk boven de duizend guldennu. goed, er loopen dan te genwoordig weer heel wat paarden bij den weg en die slijten en dan is de hoefsmid natuurlijk noodig. Daarom lacht hij. Een slecht land, waar het niemand goed gaat. Er is het laatste jaar weer stevig reuring in het vak gekomen en de werk plaats geeft daarvan blijk. Er is leven, beweging, arbeid. Kijk, ze hebben er juist een onderhan den. Een kalm beestje, dat zich laat verzorgen zonder een spoor van tegenwerking. „Dat wil wel eens anders?" „Dat zou ik denken. Maar daar zijn we niet bang van. 't Is je werk". „En nooit eens?" „Welja! Iedere hoefsmid krijgt op zijn tijd wel eens een dreun. Maar met een beetje uitkijken loop het wel los." „Kan zoo'n kwaje dan niet beter in de tra valje?" „Ik wil er geen hebben. Nooit gehad trouwens. Een travalje is goed om kreupele paarden te ma ken. Laatst was ik hier in de buurt van Haar lem ja, we komen overal, door heel Noord-Hol land en nog wel verder ook om een moeilijk paard te beslaan. Slaan geen gebrek. „Neen", zegt de eigenaar, „ik wil niet, dat je je leven waagt voor zoo'n beest en hij laat van den dorps smid de travalje halen. Het paard sloeg de ketting stuk. „Als je me nou", zegt de smid en hij haalt een andere met schalmen, zóó. Ja, die kreeg hij niet kapot, maar hij tilde de heele tra valje op 'toen ik wilde beginnen „En toen?" „Toen heb ik hem toch maar uit de hand be slagen. Met een eindje touw om den staart kwam ik tenslotte nog het verst Het ijzer is warm. Daar gaat het sissend'en wel tegen den voetzool, die te voren gepedicuurd is, niet met peuterinstrumenten en een bakje warm water, maar met een pootig mes. De nagels wor den ingedreven en priemen door het hoorn, ko men naar buiten en worden netjes afgeknipt en met een nagelvijltje van een veertig, vijftig duim lengte wordt de zaak netjes bijgewerkt. Bruin staat weer stevig, Bruin kan weer stappen en voor zich en den baas het kostje ophalen. Op het vuur worden de ijzers geheet voor het volgend nummer. D. .SANEERING IN HET ZOETWARENBEDRIJF. Enkele dagen geleden werd in de pers reeds mededeeling gedaan van de totstandkoming van een ondernemersovereenkomst betreffende leve- rings- en betalingsvoorwaarden in het zoetwaren- bedrijf. Ten einde misverstand te voorkomen, stelt de vereeniging van Nederlandsche cacao- en choco ladefabrikanten, onder welke vereeniging een zeer belangrijk deel van de cacao- en chocolade productie is georganiseerd, er prijs op te verkla ren, dat bedoelde ondernemersovereenkomst zon der haar medewerking tot stand is gekomen. Voorts acht zij het van belang er de aandacht op te vestigen, dat deze ondernemersovereen komst geen algemeen bindend karakter draagt. (A.N.P.) DE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE EINDHOVEN. Op grond van artikel 2. lid 1, tweeden volzin van de Verordening no. 108/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandgche gebied (vierde verordening betreffende bijzondere maat regelen op administratief-rechtelijk gebied) en ge let op het algemeen rijksambtenaren-regl'ement, is W. Dijs, hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, met ingang van 18 Maart 1941, benoemd tot. onbe zoldigd commissaris van rijkspolitie ter standplaats Eindhoven. Te Ankeveen is het driejarig zoontje van den heer H. op den dorpsweg onder een vrachtauto geraakt. Het kind is aan de .gevolgen overleden. De 24-jarige M. uit Brunssum is bij de reparatie van een auto onder den wagen bekneld geraakt en aan de gevolgen overleden. De 48-jarige gehuwde rangeerder J. F. LJebregts Is op het station Eindhoven tusschen de buffers van t' trelndeelen bekneld geraakt en doodelijk gewond. Door de Almelosche politie zijn twee manufacturers gearresteerd wegens overtreding van de textieldistributie. Een der gearresteerden had 2.J00 meter japonstof buiten de distributie om gekocht, en de ander had getracht textielgocderen eveneens buiten de distributie wn den man te brengen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Woensdagmiddag kwam de 'Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem e.o. onder voorzitterschap van den heer J. J. Swens in ver- gadex-ing bijeen. Een aantal ingekomen stukken werd voor ken nisgeving aangenomen, één ervan werd in handen gesteld van de commissie voor de Vestigingswet. MEDEDEELINGEN. Naar aanleiding van een brief van het Hoog- heenu-aadschap Rijnland te Leiden bleek, dat een onderzoek zal worden ingesteld en een x-apport zal worden ontworpen over het gebruik en de hoe danigheid van het water van Rijnlands boezem en de mogelijkheid daar eventueel water aap te ont trekken ten behoeve van de drinkwatervoorziening. Ingevolge een van die zijde gedaan verzoek werd van de zijde der Kamer een lijst verstrekt van alle in ons district binnen Rijnland gevestigde be drijven met meer dan 25 arbeiders. TUNNELBOUW VELSEN. De voorzitter stelde er prijs op met een enkel woord te herinneren aan de bemoeiingen der Kamer met betrekking tot den tunnelbouw te Velsen. Thans blijkt, dat op 15 April a.s. door den Rijks waterstaat te IJmuiden de aanbesteding zal plaats hebben van een belangrijk onderdeel van dit werk. Het betreft hiér een aanbesteding van ongeveer f 2.000.009 waarvoor het materiaal volgens de in bezit der Kamer zijnde gegevens ter beschik king is. Deze eerste aanbesteding omvat het maken van een autotunnel en een spoorwegtunnel aan de Zuidzijde van het kanaal. WINKELSLUITING. Naar aanleiding van Je opmerkingen van het. lid der Kamer den heer G. W. P. Stoutenbeek, ge maakt in de laatst gehouden vex-gadering der Kamer inzake een uniforme landelijke x-egeling met betrekking tot de winkelsluiting in verband met de verduistex-ingsmaatregelen, heeft het Bureau der Kamer zich gewend tot het departement van handel, nijverheid en scheepvaax-t. Uit het antwoord van het departement is het volgende gebleken. Het totstandbren'gen van een landelijk geldende regeling in den door de Kamer bedoelden zin heeft index-daad in het voornemen gelegen en daarover heeft overleg met de Duitsche autoriteiten plaats gehad. Dit overleg heeft echter eei-st tot resultaat geleid op een tijdstip, dat het niet meer wenschelïjk scheen alsnog tot het afkondigen van de beti-effende regeling over te gaan waarbij ook de overweging heeft gegolden, dat de middenstand in het alge meen zich reeds scheen te hebbfti aangepast aan de huidige bijzondere omstandigheden. Het tot standkomen van een dergelijke regeling wordt daarom thans niet meer urgent geacht. BINNENLANDSCH TELEGRAMVERKEER. Op 15 Januari 1941 ontving de Kamer van den Economischen Voorlichtingsdienst een opgave van die firma's in het district onzer Kamer, die waren toegelaten tot het binnenlandsch telegramverkeer op grond van het feit, dat zij in de periode 1 Augustus13 September 1940 29 of meer binnen- landsche telegrammen hebben verzonden. Na ge pleegd overleg met belanghebbenden heeft de Kamer verzocht een aantal bedrijven in het district voor wie het binnenlandsch telegrammenvei-keer van zeer veel belang is, alsnog tot dit telegram verkeer toe te laten. VERVROEGDE UITBETALING LOONEN. Naar aanleiding van de gevoerde besprekingen in de laatstgehouden vergadering der Kamer werd op 13 Februari j.l. een brief gezonden aan de groote ondernemingen in het district met het verzoek te willen overgaan tot een vervroegde uitbetaling der loonen. Naar aanleiding daarvan mocht de Kamer van een aantal bedrijven de mededeeling ontvangen dat aan dit advies gevolg werd gegeven. Van enkele andere bedrijven werd bericht ontvangen dat aan de uitvoering van dit advies teveel administratieve bezwaren verbonden zijn, terwijl van vex-schillende bedrijven geen antwoox-d werd ontvangen. POSTVERKEER FRANKRIJK. Van den Economischen Voorlichtingsdienst ont ving de Kamer de mededeeling, dat, aangenomen kan worden dat, nu het betalingsvex-keer met Frankrijk is geregeld, ook het postvei-keer binnen kort hersteld zal worden. Deze aangelegenheid heeft de volle aandacht van de bevoegde instanties. RONDVRAAG. De heer H o o y hoopte dat eenheid zal worden verkregen ten aanzien van de winkelsluiting en vraagt of de Kamer a priori adhaesie kan betui gen aan eventueele verzoeken der vak- en stands organisaties aan landelijke instanties. De voorzitter meende, dat als het Bureau blijkt, dat er onder de betrokken organisaties een heid bestaat, aan een eventueel adres adhaesie zal kunnen worden betuigd. De heer H o o y roerde verder de kwestie van het vastrechttarief voor electi-iciteitsverbruik aan nu bijv. de étalageverlichting niet woi-dt gebruikt. De voorzitter vreest, dat het P.E.N. als argu ment naar voren zal brengen, dat de onkosten van het bedrijf hetzelfde zijn gebleven. Spr. was echter bereid de door den heer Hooy aangeroerde kwestie bij "het P.E.N. ter sprake te brengen. De heer Alders klaagde over den last welken de controle op de omzetbelasting aan kleine in- dustrieelen oplegt en vroeg of de Kamer met de inspectie over deze controle overleg zou kunnen plegen. De voorzitter was hiertoe bereid. De heex- Teding van Berkhout verzocht de Kamer een soortgelijken brief van dankbetui ging voor ontvangen medewerking aan den oud burgemeester van Haarlem dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk te zenden als aan den oud-burge meester van Aalsmeer is geschied. De voorzitter zegde dit toe. Hierna sluiting der Openbare vergadering. DENa «i;.i DE FIETSBANDEN. Voorzichtig heid is de moeder van de porccleinkast. Glas scherven op straat dienen onmiddellijk op geruimd te worden. (Foto Schimmelpenning!^ No. 258 Teleurstelling Als de groote bonbondoos, waarnaar je van het begin van het bezoek af al verlangend hebt zitten kijken, tenslotte wordt geopend en een bonte collectie gedurende den zomer op het strand ver zamelde schelpen blijkt te bevatten. Bezoek was nimmer zoo groot. Allerwege werd de behoefte aan contact gevoeld. „U herinnert zich wellicht onze 38e Jaarbeurs waar voor het eerst in Nederland proefnemingen met de televisie waren te aanschouwen en welke beurs toen de drukstbezochtte was in de his torie van ons jaarbeurs-leven. Het zag er naar uit, dat het recordaantal personen, dat toen de beurs bezocht, niet te overtreffen was. "laar wat wij geen van allen hadden gedacht is ge schied, het record is gebroken. De beurs, die mor gen is afgeloopen, is de drukst bezochtte van al de 44 jaarbeurzen, welke wij hebben gehouden". Met deze, woorden leidde de zakelijke direc teur van de jaarbeurs mr. J. Milïus een onder houd in, dat een verslaggever van het A.N.P. met hem had over het verloop van de op haar eind loopendwe Jaarbeui-s 1941. Werkelijk zoo vervolgde de heer Milius deze beurs heeft onze toch al zeer hooge verwachtingen verre en verre overtroffen. Wij hadden uiter aard door de tijdsomstandigheden een zeer druk bezoek verwacht, doch dat meer dan honderd duizend menschen de 44e jaarbeurs zouden e- zoeken, hadden wij op geen stukken na gedacht. Temeer niet, omdat wij als ieder ander weten, hoeveel moeillijkheden er momenteel zijn om uit alle deelen van het land naar» Utx-echt te ko men. Maar ondanks alle verkeersmoeilijkheden en benzine-schaarschte heeft de Nederlandsche za kenman begrepen, dat hij deze beurs onder geen omstandigheden mocht missen. Dat is na tuurlijk ook gemakkelijk verklaarbaar, meer dan ooit had de zakenman behoefte om zijn voorraden aan te vullen exx, waar dit niet moge lijk was, uit te zien naar andere mogelijkheden om zijn zaak op peil te houden. Allerwege werd de behoefte gevoeld om met elkaar in contact te komen en ziehier de op lossing van de vraag: waaraan is dit record aan tal bezoekers te danken? En laten wij dat er direct op laten volgen, voor zoover mogelijk is er een zeer druk en le vendig zakendoen op deze beurs geweest. Wan neer het geheel uitgesloten was orders te plaat sen en bestellingen te doen, heeft men toch geen vergeefsche reis naar de Domstad gemaakt, om dat althans het contact tusschen fabrikant en consument zijn goede uitwerking voor de toekomst zeker niet zal missen en met name v/as de belangstelling voor de nieuwe groepen zeer groot. Wij kunnen veilig aannemen, dat, meegerekend de deelnemerskaarten, veel en veer meer dan honderdduizend menschen de 44e jaarbeurs be zochten. De belangstelling uit het buitenland was dit keer uiteraard niet groot. Hoewel vooral uit België en Duitschland toch nog velen naar Utrecht zijn gekomen om te ziexr hoe de Hol- landsche zakenman zich door de zwarigheden des tijds worstelt. Door den geweldigen toeloop van jaax-beursbezoekers zijn er vaak verkeersop stoppingen op het Vreeburg voorgekomen, wij zijn dan ook van plan met de ervaringen welke wij thans hebben opgedaan, voor den volgenden keer meer in- en uitgangen te maken. Als u toch in ieder geval een klacht wilt hooren, dan zou het deze moeten zijn, dat het op de beurs op en kele spitsux-en van den dag veel te vol was. Dat geldt vooral de afdeeling surrogaten, waar vaak geen bijkomen aan was. Ik kan dan ook verklappen, dat er momenteel ernstige besprekingen-gaande zijn over de uit breiding van het jaarbeurscomplex de oude schouwburg zal verdwijnen, en de dan vrijgeko men ruimte zullen wij gaarne benutten voor den bouw van een nieuw gebouw of een vleu gel, hoe dat precies zal worden, mag ik thans nog niet zeggen, daarover zult u spoedig meer hooren. De stad Utrecht heeft door deze jaai'beurs zeer goede zaken gemaakt. Om u een spx-ekend voor beeld te noemen, de directeur van het Jaarbeurs- restaux-ant vertelde mij, dat hij Dinsdag dus op één dag ruim dertienduizend kopjes koffie had geschonken. Dat is een typisch voorbeeld van den consumptie-omzet EXAMENS. Academische opleiding. Aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam is bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefsohrift getiteld „Studiën zur Markussaule" de heer W. Zwifcker. geb. te Zaan dam (cum laude). Apothekers-assistent. Geslaagd mej. F. E. Drooglever te O ver veen. Neen, de voorkeur voor het blauw staat niet in verband met de kleuren-symboiiek. Trouwens het zijn allebei kleuren met een verheven beteekenis. Wie zou in zijn leven de trouw willen ontberen, wie de hoop? En toch hebben verschillende mannen in deze dagen hun hart aan het blauw verloren. Niet, of misschien ook wel, maar dan uit andere overwe gingen. als ze 80 kostbare punten van hun textiel- kaart bij den kleermaker gaan offeren om zich in een nieuw pak te steken, maar als ze bij den si garenhandelaar op bezoek gaan. Het is officieel aangekondigd dat met 1 April de tabaksaccijns opnieuw verhoogd wordt. In het na jaar is dit ook reeds gebeurd, maar nu moeten wij, omdat er meer geld in de schatkist moet ko men, opnieuw er aan gelooven. De sigaren die eerst 8 cent kostten werden in het najaar 10, maar na April zullen ze 12 worden. Een goed-geaard Hollander rookt en wil blijven rooken. In droeve dagen om de zinnen te verzetten en zich op te vroolijken, in blijde omstandigheden om uiting te geven aan zijn vreugde. De geur die de tabak verspreidt is in beide gevallen hetzelfde, alleen de wijze waarop de gebruiker trekt en blaast verschilt wel wat. Geen wonder dat niemand graag op 1 April met een wil beginnen om zijn verhoogd offer aan den fiscus te brengen. Het'is niet onwaarschijnlijk dat elke rooker maakt dat hij althans de eerste da gen nog voor den ouden prijs rookt, wat ongetwij feld te doen is zonder tot hamsteren te vervallen. Sigaren worden immers vaak per kistje gekocht. Vroeger waren het er van 25, 50 of 100 stuks, maar toen de sigaren duurder werden kwamen ook de kistjes van 10. Nu zijn er ook zelfs al kistjes van 5 gekomen! De sigarenwinkelier heeft het in deze dagen druk. Er zijn dan ook al winkeliers die. in ver band met hun beperkten voorraad, geen kistjes meer verkoopen. Het eigenaardige is dat heeren die zioh de weel de veroorloven een kistje te koopen een voorkeur toonen voor het blauw. Met het onnoozelste gezicht van de wereld bekijken zij de kistjes die de win kelier hem aanbiedt. „Dit zijn allemaal groene ban derollen (de belasting-banden), hebt u soms ook nog blauwe?" Meestal moet de winkelier ontkennend antwoor den, maar een enkelen keer weet een kooper nog op een „blauwtje" beslag te leggen. Dan heeft hij een koopje, want die blauwe ban derollen dateeren nog uit den tijd voor de accijns- verhooging van het najaar. Dan kocht hij een si gaar die nu 10 cent kost, en waarvoor over twee weken 12 cent moet worden neergelegd, nog voor 8. Zoo ziet men dat achter die kleuren-voorkeur de nuchterste zakelijkheid schuil gaat. VAN T. Slachtoffertje van den moord te Soest begraven. Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur is het stoffelijk overschot van de vijfjarige Gerritje Strumpel, het slachtoffer van den gruwelijken moord te Soest, op de Nederduitseh Hervormde be graafplaats aan den Veldweg te Soest ter aarde be steld. Het zwarte kistje, dat voorzien was van de zegels der justitie, was met een bloemstuk bedekt. Onder de aanwezigen aan de groeve merkten wij op den heer Schi-euder, hoofdinspecteur van politie, die in het opsporen van de daders een belangrijke rol heeft gespeeld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Groeneveldt, die zich met eenige troostvolle woorden tot de zwaar beproefde ouders wendde. Een zwager dankte voor de belangstelling. ean de Winterhulp Nederland Winterhulp Neerland, den Haag, No. 5553. AU bank der Winterhulp Nederland m aangewezen de Kasvea- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Winterhulp Nederland: breng licht in het leven uwer landgenooten. Doet uw plicht als Nederlander en geeft naar kunnen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5