Oorlogsinvaliden niet aan d liefdadigheid overgeleverd nONDKEDAG 20 MAART 1941 HAAREEM'S DAGBLAD 5 Haarlemsche Kantonrechter OVERTREDING VLEESCH- KEURLNGSWET. Hedenmorgen werden voor het Kantongerecht te Haarlem vele zaken betreffende overtredingen der Vleesehkeuringswet. Varkensbesluit enz. behandeld, waarbij de verdachten tot vrij zware straffen wer den -veroordeeld. Zoo was in November een slagersknecht ie Nieuw Vennep aangehouden, toen hy een kistje op den fiets vervoerde. De politieman, die hem aanhield, vroeg hem wat er in zat. Verdachte had geant woord, dit niet te weten en dat hij het kistje ge vonden had. De politieman, die al lang lont gero ken had, geloofde dit niet en ging toen zelf kijken wat er in zat en dat bleek I8V2 K.G. ongekeurd varkensvleesch te zijn. De Ambtenaar begreep niet, dat verdachte dit durfde te doen, want ais slagersknecht kon hij toch weten, dat deze overtredingen zwaar gestraft wor den. „En dat is werkelijk noodig", zei spreker, „want de hygiëne komt hier niet weinig in het geding. Dat vervoeren en verhandelen van onge keurd vleesch levert een groot gevaar voor de ge zondheid op". De Ambtenaar eischte i 40 boete 01 twintig dagen hechtenis, waartoe hij .ook veroor deeld werd. Een andere slagersknecht in de Haarlemmermeer had in Juni een rund geslacht en het vleesch onge keurd im voorraad gehad. „Wat was uw-bedoeling met dit vleesch?", vroeg de Kantonrechter, Mr. T. van Löben Seis. Verdachte: „Verkoopen". „Ja, natuurlijk. En gmg dat allemaal buiten uw baas om?" „Ja." De Ambtenaar eischte twee maal f 75 boete of twee maal een maand hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde hem tot twee maal f 50 boete of twee maal twintig dagen hech tenis. Volgde de zaak van twee verdachten, waarvan er één verstek liét gaan. Zij hadden een varken ge slacht en het in gedeelten verkocht. De Ambtenaar eischte tegen beide verdachten een geldboete van f 75 of een maand hechtenis. De Kantonrechter was nieuwsgierig hoe het met zoo'n transactie ging. „Voor hoeveel hebt ge nu dit varken moeten koopen?" „Voor f 135". „En hebt ge er veel mee verdiend? Hoeveel bracht het in totaal op? Hoeveel winst maakte u?" „Vijftien gulden." Kantonrechter en Ambtenaar (tegelijk): „Och kom!" „Tracht ons nu niets wijs te maken," zei de Kan tonrechter. „Daarvoor doet men toch niet zooveel moeite?" De rijksveldwachter, die de zaak had aange bracht, was ook van oordeel, dat de winst veel grooter moest zijn. De Kantonrechter veroordeelde hen elk tot f 75 boete of 20 dagen hechtenis. Een 58-jarige inwoner van Haarlemmermeer, zonder beroep, kwam voor het hekje, omdat hij een varken had geslacht, een hoeveelheid onge keurd kalfsvleesch had vervoerd en vleesch in voorraad heeft gehad. -Verdachte deelde mede, dat hij dit niet gedaan had om het te verkoopen, maar dat hij het zelf had willen opeten. Ook had hij een en ander aan zijn getrouwde kinderen gegeven. De Ambtenaar eischte voor de overtreding van de Vleesehkeuringswet f 75 boete of 25 dagen hechtenis, voor het slachten van het varken f 400 of twee maanden en voor het in voorraad hebben van ongekeurd vleesch f 40 of 20 dagen. Verdachte merkte op, dat hij dit niet betalen kon. „Ik heb negen kinderen, waarvan er vier nog niet getrouwd zijn." „En zijn uw getrouwde kinderen in goeden doen?" vroeg de Kantonrechter. „Kunnen zij u niet een beetje helpen? Want als u niet betalen kunt, weet u de gevolgen." Verdachte haalt zijn schouders op; De Ambtenaar: „Ge hebt een en ander aan uw kinderen gegeven. Dan mogen zij nu ook wel eens over de brug komen!" „Welnu", zei de Kantonrechter, „ik zal eenige clementie met u gebruiken. Voor de eerste over treding veroordeel ik u tot f 75 boete of vijftig da gen hechtenis; voor de tweede f 250 of 50 dagen en voor de derde overtreding f 25 of tien dagen." Een landarbeider te Beverwijk had met een an deren verdachte eveneens een varken frauduleus geslacht. De Ambtenaar wilde dit gestraft zien met voor elk een boete van f 100 of 50 dagen hechtenis. De Kantonrechter maakte er één geldboete van f 125 van, eventueel te vervangen door een maand hechtenis. Een landbouwer uit Haarlemmermeer had het eveneens met de Vleesehkeuringswet niet al te DE OPTIMISTEN. Al is de temperatuur nog weinig zomersch. de echte liefhebbers van een zitje op het terras laten zich niet meer af schrikken. (Foto Schinimelpenningh). De aanleg der sportterreinen in de Watergraafsmeer te Amsterdam nadert zijn voltooiing. Aan de afwerking der vijvers, die het geheel zullen omringen, wordt de laatste hand gelegd. (Foto Pax Holland). nauw genomen. Er was geconstateerd dat zij onge keurd kalfsvleesch in voorraad hadden en dat zij een rundkalf zonder vergunning hadden geslacht. De Ambtenaar eischte resp. f 75 boete of 25 da gen en f 120 of een maand hechtenis. Verdachte vond dit wel wat hoog. Kantonrechter: „Ja, dat kan nu eenmaal niet an ders!" Verdachte werd veroordeeld tot resp. f 50 of 20 dagen en f 80 of 40 dagen hechtenis. In alle zaken werd het in beslag genomen vleesch verbeurd verklaard. Middenstands Jongeren Organisatie. Rede van Jhr. Dr. J. C. Mollerus. Woensdagavond hield de Algeiiieenq Midden stands Jongeren Organisatie te Haarlem een bijeenkomst in het Middenstandshuis aan de Wil- helminastraat, die gepresideerd werd door den heer F. W. Lichtenvèldt. Deze sprak een kort welkomstwoord. Hij was dankbaar, dat de op komst, niettegenstaande de vroeg invallende duisternis, bevredigend was. Hij zette de be- teekenis van deze jonge organisatie uiteen. Zij is neutraal, zoodat iedereen er zich op zijn plaats zal gevoelen. Politieke en godsdienstige onderwerpen zullen niet behandeld worden. De Anjo wil een studieclub zijn. Zij beoogt organisa tie, ontwikkeling en ontspanning. Verscheidene sprekers zullen worden uitgenoodigd, onderwer pen te behandelen, die voor de middenstanders belangrijk zijn. Ook zullen debatavonden plaats hebben. Op 9 April hoopt architect Korringa een lezing met lichtbeelden te houden over het on derwerp: „Een wandeling door oud-Haarlem". Spreker hoopte, dat vele jonge middenstanders zich aansluiten als lid of begunstiger bij deze organisatie, die -13 Januari j.l. werd opgericht, met medewerking van het bestuur der Haarlem sche Handelsvereeniging. De heer B. W. Lasschuit, voorzitter der Haarlemsche Handelsvereeniging, hield een kor te toespraak. Hij wenschte het bestuur geluk met de oprichting van deze vereeniging, die reeds vele leden telt. De voorbereidende werkzaamhe den van het bestuur der Handelsvereeniging moesten wegens den oorlogstoestand worden stop gezet, maar het bestuur rustte niet; het ont wierp eenige plannen, die op 13 Januari j.l. tot de oprichting van de „Anjo" leidden;' er werd een bestuur gekozen, dat met groot enthousiasme zijn zaak begon. Het verheugt spreker, dat de „Anjo" werd opgericht, want de jongeren zullen later de oudere middenstanders moeten vervangen. I 'et bestuur der Handelsvereeniging zal gaarne de nieuwe vereeniging met raad en daad bij staan. Hij voorspelde dat de „Anjo" spoedig goede vruchten van haar werk zal zien. De heer Lasschuit eindigde zijn toespraak met een warm propagandistisch woord. Jhr. Dr. J. C.' Mo 11 er u5, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, hield vervolgens een rede. Hij herinnerde er aan, dat hij in 1920 voor het eerst als spreker optrad voor den Ned. Mid denstandsbond over het onderwerp: „Patroons organisatie"; in 1930 sprak .hij op een congres van middenstanders te Groningen over: „Winst uit overheidsbedrijven" en weer tien jaar later te Culemborg over: „Grapjes van mijn rei zen". Het verheugde spreker, dat het nu geen tien-jaar behoefde te duren* eer hij wederom in een vergadering van middenstanders mag spre ken en thans in een bijeenkomst van jongeren. Spreker schetste de beteeken is van de Kamer van Koophandel en haar werk ten bate van den middenstand. Het vraagstuk winkelsluiting was het eerste probleem, dat aan de orde kwam; hij schetste uitvoerig de moeilijkheden, die daar bij moesten worden overwonnen en ook bij het tweede probleem: de Vestigingswet-Kleinbe drijf 1937, eer die wet in werking kon komen. Slechts 20 middenstandsbranches hebben tot nog toe medegewerkt; er blijven in ons land nog 169 van deze branches over. De heer Mollerus kan niet zeggen dat er in dezen dus hard gewerkt wordt. Zoo zijn er vele vraagstukken, die de middenstanders interesseeren, bijvoorbeeld de Loon- en Omzetbelasting, borgstellingsfonds, middenstandscrediet, enz. Tot nog toe is een gemis aan voldoende opleiding tot leiders te con- stateeren; men moet niet te veel aan de be sturen der vereenigingen overlaten. Vele be kende strijders in den middenstand hebben daar door hun eigen zakenleven benadeeld. Het vraagstuk van de opleiding der leiders moet goed aangepakt worden. Aan iederen jongeren mid denstander, die lid van een vereeniging is, moet een taak worden toegewezen. Met moet iemand nopen tot studeeren, nadenken en het woord voe ren; er moet cursistisch werk worden verricht. De problemen van den dag moeten worden be sproken; men moet met elkander er over van gedachten wisselen. Er zal werk genoeg door de jongere middenstanders verricht moeten worden. Eén van de belangrijkste taken voor de Anjo zal zijn het bestudeeren van het vraagstuk der middenstandsproblemen in Nederland in het al gemeen en in Haarlem in het bijzonder. Zij, die niet voldoende meewerken, moeten er uit ver wijderd worden en men moet ook niet opzien te gen het betalen van een contributie; hier moest eigenlijk niet eens de aandacht op gevestigd be hoeven te worden. Over ongeorganiseerde klap- loopers wilde hij eigenlijk niet spreken. Tenslotte gaf de heer Mollerus aan de jonge organisatie nuttige wenken om onderling een sfeer van vertrouwen te verkrijgen, wat niet anders dan in het belang van de „Anjo" kan zijn. De Voorzitter dankte de heeren Lasschuit en Mollerus voor hun redevoeringen, die met groote aandacht werden aangehoord en met ap plaus beloond. Tenslotte werden eenige Vragen, gesteld "e door den heer Mollerus beantwoord werden. HET BAKKERSGILDE. Zooals men weet werd de vorige week te Haar lem een bakkersgilde als onderafdeeling van het Ned. Agrarisch front opgericht. Naar wij vernemen hebben thans verschillen de leden van dit gilde gerapporteerd over toe standen in de Haarlemsche bakkcrswereld, die h.I. verbetering behoeven. Deze rapporten zijn thans in studie bij het Ned. Agrarisch front. De slagers en liet Agrarische Front. De afd. Haarlem van het Agrarisch Front had gisteravond de Haarlemsche slagersgezellen, personeel van metSlachthuis e.d., tot een be spreking uitgenoodigd. De vergadering werd o.m. bijgewoond ,door Dr. F. P. Keyser, directeur van het Gemeentelijk Slachthuis. De vergadering werd geleid door den heer H. Houtman, die er op wees, dat de slagers kennis dienen te nemen van den nieuwen tijd en het aan deel, dat het Agarisoh Front daarin wil nemen. Het woord werd daarna gevoerd door. Dr. J. J. Meier, directeur van het Gemeentelijk Slachthuis te Breda, die er op wees, dat 'het Agrarisch Front in deze dagen de moeilijkheden van geruchten on dervindt, 'hetgeen niet verhinderen kan, dat het voortgaat op den weg, dien het zich gekozen heeft. De moeilijkheden, waaronder het slagersbedrijf gebukt gaat, kunnen niemand vreemd vallen, die in de laatste jaren oog had voor den achteruitgang van het vak. Want achteruit is het vak gegaan en de oorzaak daarvan is de tweedracht cn de verdeeldheid in het vak. Er was scheiding naar de godsdiensten, naar den stand van slagers en loonslagers en zoo waren er andere tegenstellingen, die het vak aller minst ten goede kwamen. De vleesehkeuringswet kwam en de slachthuizen kwamen. De gemeenten bouwden slachthuizen om dat de slagers daartoe niet in staat bleken en deze gemeentelijke slachthuizen kosttan den slagers dui zenden guldens per jaar. Het is door dit voorbeeld en andere duidelijk: De vee- en vleesohkeuringen moet door de slagers zelf georganiseerd worden en om daartoe te geraken werd de vakgroep vee en vleesch van het Agrarisch Front opgericht. Spr. herinnert dan aan de bacon-affaire, toen in 1932 de toenmalige minister Verschuur het verlies, dat Zwanenberg op de export van het bacon leed. voor rekening van het Rijk nam, een besluit, dat den slagers zeer veel geld heeft gekost, terwijl zij bo vendien tegenover hun vak verkeerde methoden gingen volgen. Een paar jaar later kwamen de cri sisheffingen, eveneens op instigatie van Zwanen berg, die voor de Nederlandsche slagerij even on- voordeelig werkten, omdat Zwanenberg met zijn in geblikt vleesch zich tusschen slager en consenment plaatste. Zoo werd de Nederlandsche slagerij van de markt gedrongen en nog heden ten dage kan. men de re clames van Zwanenberg, Unox e.a.'op de stations zien. Zwanenberg betaalde hoogstens een kwartje keurloon voor een varken, een slager vier, vijf gulden. En wie zich tegen Zwanenberg verzette kreeg te hooren, dat hij de regeering niet mocht critiseeren. Tegen al deze misbruiken heeft het Agrarisch Front jaren lang gestreden, langen tijd in stilte, thans in volle openbaarheid. Dit Agrarisch Front zoekt allen, die betrokken zijn bij de voedselvoor ziening van ons land, niet in de laatste plaats de kleine luiden, bijeen te brengen. Voor eiken tak van bedrijf is een vakgroep gevormd Zoo heeft men dus ook de vakgroep vee en vleesch en het is zaak, deze groep zoo spoedig mo gelijk uit te bouwen en te versterken. De boer zal moeten krijgen voor zijn vee, wat hem een loonend bedrijf waarborgt. Geen handjesklappen meer op de veemarkt! In de plaats daarvan dient een markt ordening te komen en van de zijde der slagers zal het volk het vleesch moeten worden geleverd te gen matigen prijs en van uitstekende kwaliteit. Ook voor den ouden dag van den patroon, die wèl zegeltjes plakte voor zijn knecht, maar zelf niets voor den ouden dag kon wegleggen, dient gezorgd. De positie der loonslagers dient geregeld. Dit alles en meer te ordenen is de taak van het slagersvak, dat zijn eenheid hervonden heeft en zich deel weet van het vee- en vleesohbedrijf in al zijn schakeeringen. Van de werkwijze van deze vakgroep vee en vleesch zooals die in de toekomst zal zijn, gaf spr. een korte schets, om te eindigen met een oproep tot de aanwezigen, toe te treden tot het Agrarisch Front. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heer Den Hartog. uit Amsterdam, die critiek oefen de op de politiek, door den heer Louwes van re- geeringswege gevoerd. Wanneer er momenteel vleeschschaarschte is, dan wijt spr. dit aan het te genwoordig regeerïngsbeleid. Men heeft daar te Amsterdam ervaring van. Confereeren met de Veehouderijcentrale gaf daar geen enkele oplos sing, totdat men daar zelf de zaken ter hand nam en sindsdien tot beter resultaat kwam. Want als men de Veehouderijcentrale critiseert dient men te bedenken, dat het euvel begint bij de plaatselijke Toewijzingscommissies. De taak der Plaatselijke Toewijzingscommissies heeft in de eer ste plaats de taak. de Veehouderijcentrale aan te wijzen, waar het beschikbare vee zich bevindt, hoeveel er noodig is en waar het vandaan moet komen. Doch dat doet geen enkele P.T.C. In Ara.- sterdam heeft men daar een einde aan gemaakt en de P.T.C. uitgeschakeld en zelf den arbeid ter hand genomen, met het gevolg, dat de volgende week Amsterdam van vleesch zal worden voorzien. Zoo moet het ook elders gaan en daartoe is noo dig. dat het Agrarisch Front zich overal doet gel den. Dan zal in de. eerste plaats de positie van den directeur van hef. slachthuis meer tot haar recht komen, zoodat hij in waarheid leider zal zijn van den vee- en vleeschhandel in zijn omgeving en al dus ten zeerste bijdraagt tot het welzijn der volks gemeenschap. Daarom verheugt het spr., dat ook hier de directeur van het Gemeentelijk Slachthuis aanwezig is. Zoo begon het in Amsterdam ook en spr. voorziet, dat Haarlem in dat opzicht de hoofd stad zal volgen. Zoo de directeur te Haarlem op deze wijze zijn plicht wil doen zal hij den geheelen Haarlemschen slagersstand achter zich hebben. Over Amsterdam sprekende memoreerde spr., dat aldaar de hygiënische toestanden zeer zijn ver beterd. Zoo zal de volgende week iedere slager in Amsterdam doelmatige, uniforme kleeding moeten dragen en aan het abattoir zal electrisch gevild wor den, hetgeen eerf belangrijk vakbelang be'teekent. Het is dus noodig, dat de slagers elkander ver staan en voor hun vakbelangen opkomen. Als de volgende week de nieuwe P.T.C. optreedt, zal dat f 7000 per week schelen. Dat zegt wat. Voorts zal worden bepaald, dat een P.T.C.-lid geen andere in komsten mag hebben. (Applaus). Dan zal er een fonds worden gevormd voor de kleine slagers, die de laatste jaren in den strijd zijn ondergegaan. Spr. eindigde met de opwekking, in Haarlem na te streven wat thans in Amsterdam is bereikt. De heer C. Lindeman, leider van de vakgroep vee en vleech van het Agrarisch Front was de laatste spreker. Spreker verklaart zijn late komst met de mededecling, dat van daag alle bonden, die thans den invloed van het Agrarisch Front ondervinden zich in Utrecht wenschten te fusioneeren, nadat dit plaatselijk ook reeds te Amsterdam was gebeurd.'Naar deze vergadering is spr. gegaan om te vragen of men door deze fusie niet veeleer de verdeeldheid dan de eenheid in de hand werkt. Spr. ontwikkelde daarop eveneens de motieven tot toetreding tot het Ned. Agrarisch Front. Nadat de heer Houtman een slotwoord had ge spreken werd de vergadering gesloten. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Hei vierde concert zal op Zondagmiddag 30 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem worden gegeven door orkest van het Concertgebouw tc Am sterdam onder leiding van Eduard van Beinum (eerelid der H.B.V.). Solisten: Annie Woud, alt en Louis van Tulder, tenor, met medewerking van het Amsterdamsch A Capella Koor „Bel Canto" (dirigent: Alphons Vranken). Het programma is: Symphonie in G. kl. terts K.V. no. 550 van W. A. Mozart: a. Molto allegro, b. Andante, c. Menuetto-Allegro, d- Allegro asai; Stabat Mater (voor alt- en tenorsolo, koor en or kest) van R. Mengelberg. Eerste uitvoering in Haarlem. Na de pauze wordt nog uitgevoerd: Variaties over een thema van Mozart Opus 132 van Max Regcr, ter herdenking van den 25en sterfdag van den com ponist' (11 Mei 1916). TERAARDEBESTELLING H. W. E. STRUVE. Onder zeer groote belangstelling werd het stof felijk oversell01 van den lieer H. W. E. Struve op Oudiïlik. en Duinen te s-Gravenhage gistermiddag ter aarde bestéld. De eerste spreker was een broer van den overledene; daarop voerde Dr. E. 'J. Feis- ser, voorzitter van „Het Oranje Kruis" het woord. De heer Meijerink, vice-voorzi-tter van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen vroeg zich waarom en waartoe werd dit nuttige en nog zoo noodige leven afgesneden? Wij hebben, zoo ver volgde spreker een actief lid van het hoofdbestuur en ook een goed vriend verloren. Zijn grootste verdiensten lagen niet op bet ter rein zijner vele bestuursfuncties, maar op het prac- tische reddingswerk. De overledene gaf den stoot tot het onderzoek van: „Wat gebeurt cr en hoe moet men handelen als een auto te water rijd't". Vele automobilisten die thans te water rijden en gered worden hebben voor minstens 75 pet. het behoud van hun leven te danken aan het initiatief van den heer Struve. Nadart nog verschillende andere sprekers het woord hadden gevoerd en het orgel het Largo van Handel en Ases Tod van Grieg had gespeeld, werd het stoffelijk overschot in den grafkelder neerge laten. Een broer van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bineau van Politie. Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug le bekomen bijRoze. Bantamstraat 92. kerk boek: Bureau van Politie, Smedestraat, bril: boekje: handschoenen: postzegels: portefeuile m. I.: spaarzegel- boekje; Cherles. Frankestraat 43. étui met suikerstrooier: Hooger. Leidschestraat 96. gordijn: Vreenegoor. Hunze- straat 19. handschoenen: Lodder, v. Oosten de Bruyn- str. 189, Padvindershoed; Schouw. Mr. Cornelisstr. 96 rd.. hond; Wielders, Westergr. 25 rd., dameshoed; Wiersma, Karolingenstr 58, mondharmonica: v. d. Zwet Spaarnwou- derstraat 124. kinderjasje: Stuurman. J. Leysterstraat 2, kompas; v. Klaveren, Roosveldstraat 78. knikkers; Dijk stra, Twijnderslaan 18, zakmes; Mekenkamp. A. L. Dyserinckstraat 10, muts; Laatstra, v. Marumstraat 65. overall; Padangstraat 2, gymnastiekschoenen; Schuma- macher, Veenbergstraat 7, schort: Opbroek. Rijksstraat weg 65, taschje; v. Wateringen, Btldeidijkstraat 21 rd., armband; v. Esch, 2e Zuidpolderstraat 66, armband; N. Z. H. T. M., Soendaplein, beurs; v. Zanten, Kleine Hout straat 2, geld; Brederode, Groote Markt 21, handschoenen; Willems, Zocherstraat 54, hangerlje; Homburg. Byzan- tiumstraat 57, portemonnale m. 1.; Rovier, Gen. de Wet straat 57, rijwielplaatje, Heeres, Jan van Zurenstraat 4. rijwielplaatje; Rotteveel, Kleine Houtstraat 76 rd-, gym nastiekschoenen; Smits, de Clercqstraat 127, boodschap- pentasch; Kamphuis, Nieuwe Raamstraat 15 rd., vest; d. Heijde, Adr. de Jongestraat 21 a, kinderkruiwagen. Verzekering der lioutvoorziening voor binnenlandsch verbruik. Overleg tusschen Nederlandsche en Duitsche dienstorganen. Tusschen de bevoegde Duitsche en Neder landsche dienstorganen wordt overleg gepleegd over de aanwijzingen van een gevolmachtigde voor de bosch- en houtvoorziening met het oog op de tegenwoordige en toekomstige verzekering van de behoefte aan hout als grondstof, wiens bemoeiingen zich uitstrekken over alle vraag stukken, welke met de productie en levering van ruw hout verband hebben. De beteekenis v?.n deze grondstof is steeds grooter geworden, zoodat zij thans op de eerste plaats van alle ruwe mate rialen is gekomen. Hout wordt gebezigd in het bouwbedrijf, den mijnbouw, den scheepsbouw, de papier-, lucifers-, meubel-, springstof-, tex tiel- en veevoederindustrie, in duizenden che mische producten, voor de vervaardiging van synthetische benzine, bij de spoorwegen en in andere takken van bedrijf, die hier niet alle genoemd kunnen worden, zoomede als materiaal voor allerlei kunstvoorwerpen. Men kan gerust zeggen, dat hout het meest veelzijdige van alle ruwe materialen is, omdat het een gansche rij van sleutelposities in neemt, waarop andere industrieën zijn aange wezen. Niet vergeten zij dat hout ook als brand stof wordt gebruikt, doch de situatie in de hout- wereld bestemt dit materiaal voor doeleinden van hooger belang. Hout is een natuurproduct, het product van het boschwezen. Daardoor is de beteekenis -'an het boschbedrijf gelijktijdig met zijn product toegenomen. Op het gebied van de bebossching blijft in ons land steeds nog zeer veel te doen. hoewel een klein, doch voortreffelijk staatsbosch- beheer reeds hvde laatste jaren tezamen met de Nederlandsche Heidemaatschappij goede vor deringen in den boschstand heeft weten te ver krijgen. De in het Duitsche rijk sedert jaren juist gebleken stelregel, alle takken van bedrijf, in welker middelpunt het hout staat, organisch te ordenen en in een centrale samen te brengen, dient nu ook in Nederland toepassing te vinden. Hierbij kan met zekerheid worden gerekend op een belangrijk voordeel voor de Nederland sche Volksgemeenschap, wanneer de bestuurs maatregelen worden vereenvoudigd, plannen en de uitvoering daarvan doeltreffend worden ge leid en de houtvoorziening den lande meer dienstbaar worden gemaakt. Met het bosch is bovendien een reeks van be langen voor de bevolking verbonden. Ook deze moeten worden bevorderd. Voor zoover de natuur- en heembescherming r et boschzorg, boom- en struikgewas samenhangt, zal deze evenzoo tot de taak van den gevol machtigde dienen te behooren. Een verder ar beidsgebied voor hem is de regeling van de jacht- aangelegenheden in overleg met de vertegen woordigers van den landbouw. Uit de hier in het kort opgenoemde belangen groepen zullen den gevolmachtigde vakkundige medewerkers ter zijde staan. Tegelijkertijd zul len de leiders van de betreffende departemen ten zoo mogelijk vele hunner volmachten aan het nieuwe instituut, dat onder hun leiding werkt, overdragen. Hierdoor wordt een eenvou dige en snellere werkmethode verkregen, die in de tegenwoordige situatie van bijzonder belang is. (A.N.P.) jlls de buren hoesten. beschermen g I 2 Meifa's 1 toornen .n t - 30 .n-S0 (Adv. Ingcz. Mcd.) Zij worden doorA.V.O.omgeschoold en als volwaardige arbeidskrachten aan de samenleving teruggegeven. Reeds 350 van de 1500 invalide weer in het bedrijfsleven. AMSTERDAM, 18 Maart (V.P.B.) „Reeds thans kan men met zekerheid verklaren, dat Nederland het afschuwelijke, onmenschelijke probleem der op openbare liefdadigheid aan gewezen oorlogsinvaliden niet zal kennen, In totaal zijn er ongeveer 1500 militairen ten gevolge van verwondingen, opgeloopen tijdens de oorlogsdagen, blijvend invalide geworden. Daarvan zijn er nu reeds ruim 350 geplaatst en de ervaringen met deze eerste groep opge daan, zijn van dien aard, dat wij alle ver trouwen hebben in het verdere verloop van zaken". Dit volmaakt bevredigende antwoord ontvingf wij* op onze vraag, hoe het stond met de teru komst in- de samenleving der invalide soldaten, V! den secretaris-penningmeester der vereenigii „Arbeid voor Onvolwaardigen", den heer W. i Detïger, tevens directeur der Gemeentelijke A beidsbeurs te Amsterdam. „Nu is het begrip invalide", zoo vervolgde heer Detïger, „zeer ruim genomen. Voor wat b treft de eigenlijke zware gevallen van invalidite heeft deze oorlog er'gelukkig slechts een honden tal opgeleverd. Daaronder bevinden zich bijvoo beeld vijf blinden. Maar ook voor deze ernsti; invaliden is reeds grootendeels arbeid gevondi of gecreëerd, nadat zij eerst, voor zoover nood; daarvoor waren opgeleid. In het algemeen hebben wij ons op het stan punt gesteld, dat ieder die tijdens den oorlog o der de wapenen is geweest, maatsehappeljk m of meer gehandicapt is. Voor oorlogsverminkti geldt dit alleen in veel sterkere mate. De same levening heeft den eereplicht deze menschen we op de plaatsen te brengen, waar zij thuishoore krachtens aanleg en bekwaamheden. Liefdadighe is daarbij onwaardig en uit den booze. „Tot dusver bent u bij dezen arbeid dus niet v» onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst?" „Er zijn ons zeer moeilijke gevallen ter oplossii voorgelegd, maar wij hebben er gelukkig altiid ei mouw aan kunnen passen. In vele gevallen namelijk een vólkomen „omscholing" noodzakelij waarbij de menschen zelf mede moeten werke Ook is de samenwerking niet andere instanties va veel belang. Wij hebben op dat gebied gelulck niet over gebrek aan medewerking te klagen. Wal neer wij met zeer moeilijke gevallen zitten, vind( wij gelukkig altijd de instantie, die ons helpen kaï daartoe bereid en wel zonder kosten, onverschi lig of er een professor geraadpleegd moet worde op medisch gebied of dat het een psychoteehnisc onderzoek geldt Wij zijn zoodoende altijd in sta een invaliden militair de kans, waar hij recht heeft te geven; de man zelf moet de rest doen. Ovt rigens staan wij den inyaliden, die reeds een plaa gevonden hebben, ook daarna nog met raad daad terzijde". „Hoe is de houding van de werkgevers?" „Over het algemeen hebben wij niet over gebre aan medewerking te klagen Onze menschen worde zonder moeilijkheden weer in het bedrijfsleve opgenomen en de werkgevers zijn zich in di opzicht blijkbaar gelukkig van hun socialen plicl bewust. BURGERSLACHTOFFER „Is de A.V.O. ook belast met de zorg voor bui gers, die tengevolge van oorlogshandelingen invalii zijn geworden?" „Ook voor hen zoeken wij arbeidsmogelijkhede Tot dusver zijn het gelukkig nog maar ongeve honderd gevallen geweest, die wij te behandelt kregen. Helaas is bij het voortduren van Engelsche bombardementen op ons land nog ni te schatten, welke een omvang dit wel zeer tragisd gedeelte van onze taak zal aannemen. Op dit pu kunnen wij slechts het beste hopen". SCHADE AAN GOEDEREN DOOR OORLOGS GEWELD. De secretaris-generaal van het department Financiën deelt het volgende mede: De staat verleent geen bijdragen op den .voet het besluit op de-jnaterieele oorlogsschaden terzal van schaden, door oorlogsgeweld veroorzaakt a: goederen, voor zoover deze schaden onder een mi Iestverzekering voor transport van goederen op voorwaarden, gebruikelijk op de Amsterdamsd of Rotterdamsehe beurs, gedekt hadden kunnf zijn. Voor zoover er verschil bestaat tusschen bovenvermelde Amsterdamsche en Rotterdamse verzekeringsvoorwaarden, zullen terzake de voo waarden gelden van de verzekering, welke we: afgesloten, en zoo geen verzekering bestaat, zulli gelden, hetzij de Amsterdamsche hetzij de Rotte damsche voorwaarden, naar gelang deze voor betrekkelijke schade de minste dekking geven. Het voorafgaande geldt met betrekking tot dei oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goedere waarvan het vervoer op of na 22 Maart 1941 cf aanvang heeft genomen. AGENDA Heden: DONDERDAG 20 MAART. Zuiderkapel: Ds. C. J. Hoekendijk, 3 uur. Frans Hals Theater: „Schandaal om Veronika 2.30, 6.30 en 8.45 uur Luxor Theater: Zarah Leander in „Onverbreel bare banden", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jeugd", de eeuwige strlj der jeugd tegen vooroordeel en verdorde moras 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De misclaad van Fabreani" 2, 6.! 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schC derijen en teekeningen. 104 uur VRIJDAG 21 MAART. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Prinse Dulcinea", 7.30 uur. Ledenvergadering van het Ned. Roode Kruis, 17 uur ten kantore van Joh. Enschedé en Zn., Gra Inr. N.V., Klokhuisplein 5. Bioscooptheaters Voorstellingen des middags des avonds. Nieuw programma. Frans Hals Museum. Tentoonstelling van scbi) derijen en teekeningen. 104 uur. H i 11 e g o m: Gemeenteraad, 2 uur. I

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8