Haarlem s Dagblad Produceeren. Lente. Morgen rijden de trams langer. Uitgebreide kettinghandel ontdekt Nieuwe bonnen Civiel standrecht kan worden afgekondigd Luchtactie boven Engeland. Champignons Actiketen enz. led.) 58e JAARGANG No. 17717 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 21 MAART 1941 Abonnementen per week 0-25, per maand 1.1 Oj per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss» nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 pet regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag* Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meet 0.17^. Groentjes zie rubriek. ving teru •n, Vi migii W. :e A jde at b üdite ndf". ij'voo m t: /ondi lood: stam f>g o k m linkt ;amei we ïoore iighe ït vo ijd et Hen ilcelij 'erke es vs ilukk Wai vindt ■n ka rschi vorde hnisc i stat cht i. Ovi plaa gebre vordc [sieve in -dl plicl 'FEE r bui walii hede geve ndeli n >g ni igisd it pu OGS t v, iet v, erzai kt as in m< °P imsd :unnt ïeri imsd voo: we zullt itotte: oor ;n. >t dot idere 41 et onika breei strf noras 1.30 schil ags schil Het is in dezen tijd meer dan ooit gewenscht, dat de Nederlartdsche volksgemeenschap al haar productiemogelijkheden uitbuit want zij heeft de arbeidskracht, den ondernemingsgeest, de vinding rijkheid en tenslotte de producten voor zichzelf hard noodig. Natuurlijk geldt dat, met het oog op onze voedselvoorziening m oorlogstijd, wel in de eerste plaats den land- en tuinbouw en de veeteelt. Dat is zoo duidelijk, dat de belangstelling van dui zenden stedelingen, die gemeenlijk wat vreemd te genover den landarbeid staan omdat zij in hun leven alleen met de resultaten er van in aanraking komen, nu merkbaar stijgend is. De lente breekt aan, de vacantieplannen worden ontworpen en straks zal de boer ervaren dat al die stadsmensohen, die in zijn buurt komen uitblazen en van de natuur genieten, plotseling een merkwaardige belangstel ling in zijn werk, zijn arbeidsmethoden, de kansen van den oogst en zoo meer aan den dag leggen. Zij zullen hem van allerlei vragen. En zij zullen bovendien oneindig veel meer van zijn „arbeids sfeer" en van de producten van den bodem en den veestapel zien. Want vroeger rosten zoovelen daar in eigen auto, per motorfiets of per autobus langs en zagen het landschap alleen „in uitzichten", die inu, tot langzamer voortbeweging genoopt, het in zijn innerlijken rijkdom zullen gaan ontwaren en daar meer van willen weten. Natuurlijk zullen zij er bij hopen te hooren dat de oogst beter uitkomst belooft dan ooit tevoren. En zij zullen alles gaan bekijken, mog meer belangstelling vertegenwoordi gend dan er verleden jaar al aan den dag kwam, niet alleen omdat de voedingskwestie sindsdien in belangrijkheid gestegen is maar ook omdat zoo talloozen wandelaars zullen zijn. Hoe langzamer men zich voortbeweegt hoe meer men, merkwaardi gerwijze, ziet en ontdekt. En spaarzaamheid met de kostbare fietsbanden zal ook in de vacantïe tot veel wandelen nopen. Dit wordt een sinds lange tijden ongekend wandelaars-seizoen. Er is niet alleen de produotiviteit van het land maar ook die van handel en industrie, die op de Jaarbeurs ook nu een krachtige uiting hebben ge vonden. Zelfs heeft die, zooals de directeur mr. Milius na afloop van de beurs heeft kunnen mede- deelen, een record in aantal bezoekers opgeleverd. De 44ste Jaarbeurs is de eerste geweest, die de 100.000 bezoekers heeft gehaald en zelfs overtrof fen, ondanks de afwezigheid van de auto en het beperkte spoorwegverkeer, dat buitendien juist in doe dagen door eenige electrische storingen in de buurt van Utrecht benadeeld' werd. Mr. Milius sprak de meening uit dat naar omstandigheden belangrijke zaken ter Jaarbeurs zijn gedaan, maar buitendien hebben zeer velen de reis naar Utrecht gemaakt om contact te zoeken met hun leveran ciers, om alle mogelijkheden te peilen, om ideeën op te doen. En velen zullen een nieuwen weg heb ben ontdekt om hun werkzaamheid te ontplooien. Sommigen zullen vervangings-artikelen hebben onitdekt waarin voor hen wel iets bleek te zitten, weer anderen zullen zelf iets bedacht hebben dat nu tot nader onderzoek heeft geleid. In die bijen korf van de Utrechtsche Jaarbeurs, waar men niet komt ter genoegelijke tijdpasseering maar om za ken te doen of nieuwe wegen te vinden moeten heel wat productieve plannen ontkiemd zijn. Zooals er in een tijdvak zooals wij nu beleven, tijdens een ooi-log, veel productiviteit geschapen* wordt waar aan men later, als er vrede is, met voldoening en zelfs trots zal terugdenken: omdat men moeilijk heden overwon en zij-n steentje bijdroeg in het volksbelang. Die productiviteit van den geest kan ook op andere gebieden, in andere sferen sterk tot uiting komen. In het overheidsbedrijf, door met beperkte financieele middelen en materialen te woekeren om nog zooveel mogelijk tot stand te brengen en onderhoudswerken op de best mogelijke wijze voort te zetten, hetgeen voor de toekomst van het groot ste belang is. In het ontwerpen van plannen die ten dienste van het algemeen belang zijn en welker voorbereiding zoo goed verzorgd wordt dat men, ook als iets uitgesteld moet worden, gereed is om meteen tot uitvoering over te gaan als de kans zich voordoet. Over de lijst van belangrijke plannen, in onze streek ontwikkeld, heb ik onlangs nog met voldoening kunnen schrijven. En als het werken geldt, welker uitvoering ook nu ter hand genomen kan worden, zijn het gelukkige menschen die een taak kunnen aanvatten die de positie van ons land in de wereld van na den oorlog zul versterken. Alle zorg en toewijding die zij daarin leggen zal welbesteed zijn en er nu al toe bijdragen den op- gewekten, actieven, samenwerkenden geest in ons 'volk te stalen: den levenslust te vergrooten. Er is andere scheppende arbeid in het rijk van den geest: die van den geleerde, den kunstenaar, den schrijver en zij allen hebben het hunne bij te dragen om het geheel van ons volk te sterken door verhoogd zelfvertrouwen, door blijdschap in zijn eigen scheppende kracht. Er is ook de voor het opgroeiende geslacht bij zonder weldadige en zeker voor ons volk zeer pro ductieve toewijding waarmee de menschen van het onderwijs hun taak vervullen. En er is, veel ster ker dan de geneesmiddelen die hij voorschrijft, hel belang van de psychische energie waarmee de me dicus het herstel van zieken bevordert. Dat alles, op ieder gebied waar gewerkt en gezocht wordt, is productiviteit die Nederland het best baten zal. Vraag het aan de. huisvrouw die ik geenszins vergeet wier ai'beidskracht en wier vernuft nu ook extra op de proef gesteld worden en die met opgewektheid haar taak vervult en daarbij het levenwekkende besef moet hebben dat die belang rijker voor haar gezin is dan ooit tevoren. R. P. ..JACOB VAN LENNEP" IN HOOFDDORP. De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal op Zondag 23 Maart op uitnoodiging voor de Sociëteit Concordia te Hoofddorp een op voering geven van „De Andere Vrouw", een blij spel in 3 bedrijven onder regie van den heer i. van Dongen. OUD-NIJMEGEN WORDT GESANEERD. De gemeenteraad van Nijmegen heeft besloten het stadsgedeelte, gelegen tusschen Valkhof, Groote Straat en Muchtcrstraat, tot aan de Vinkengas en Kabelgas te vernieuwen. De kosten wordëh op ongeveer ƒ825.000 geraamd. (Foto Pax Holland). De lente spreidt haar armen open En noodt ons op haar zonnig feest, De winter is weer afgeloopen, Gelukkig het is wèl geweest. Wij gaan nu echt weer aandacht schenken Aan buiten, in den ruimsten zin. Wij gaan nu weer aan water denken, Erop en strakjes ook erin. Wij wachten nu weer nieuwe geuren, Die ons de wintertijd ontnam, Wij wachten nu weer nieuwe kleuren, Aan kleinste plant tot diksten stam. Ook nieuwe kleuren in japonrjen, In voorjaarsmantel, voorjaarshoed, De lieve lente is begonnen En tintelt ook in vrouwenbloed Wat drommel, je ziet open ruiten En eiken dag zie je er meer, Ik hoor een slagersjongen fluiten, Alle symptomen zijn er weer. De lente is weer aangebroken En kriebelt lustig in mijn kuit. Heel stiekum tusschen ons gesproken. Als ik niet oppas bot ik uit. Van 6 uur morgens tot 10 uur's avonds Zooals wij gisteren reeds in een zeer groot deel onzer oplage hebben gemeld, gaan de trams van de N.Z.H.T.M. in Haarlem en om streken langer rijden. De directie heeft toe stemming gekregen de trafns 's morgens om 6 uur uit de remise te laten vertrekken en ze be hoeven pas 's avonds om 10 uur binnen te zijn. Dit is een zeer belangrijke verbetering, die èn door het publiek èn door de directie stellig ten zeerste zal worden gewaardeerd. Met ingang van morgen vertrekt de eerste tram uit Zandvoort naar Amsterdam om 6.25 uur en de laatste om 20.25 uur. Van Haarlem kan men reeds om 6.05 naar Amsterdam vertrekken. De laatste tram 's avonds gaat om 20.45 uit Haarlem weg. Voor het traject Amsterdam-Zandvoort zijn deze tijden resp. 6.25 en 20.35 uur; voor Amsterdam- Haarlem resp. 6.25 en 21.10 uur; voor Haarlem- Zandvoort 6.34 en 21.14; voor Zandvoort-Haarlem 6.25 en 21.25 uur: voor Haarlem-Leiden 6.02 en 20.32 uur; voor Leiden-Haarlem 6.02 en 20.32 uur: voor Soendaplein-Heemstede 6.05 en 20.58 uur; voor Heemstede-Soendaplein 6.45 en 21.30 uur. Malsocoka, de Japansche minister, die onderweg is naar Berlijn. (Foto Stapf) Levensmiddelen zonder bon verhandeld Vrachtauto vol in beslag De politie te Haarlem heeft een goeden slag geslagen. Het was haar sinds eenige dagen bekend, dat er een uitgebreide kettinghandel in levens middelen gedreven werd, maar in het belang van het onderzoek kon zij daarover nog geen mede- deelingen verstrekken. Dit onderzoek is thans zoo ver gevorderd, dat er heden publiciteit aan ge geven kon worden. Wegens overtreding van de Prijsopdrijvings-, Hamster- en Distributiewet heeft de politie ge- arreseterd 'n 37-jarigen grossier-winkelier een 48- jarigen koopman en een 29-jarigen loopknecht. De grossier verkocht tc Haarlem vei*schillende levensmiddelen tegen verdubbelde prijzen en zon der bonnen. De loopknecht maakte zich aan het zelfde misdrijf schuldig; hij leverde de levensmid delen aan den koopman. Deze verkocht ze op zijn beurt weer aan iemand te Amsterdam en dit alles tegen steeds hoogere prijzen. De politie heeft een groote partij levensmiddelen kunnen achterhalen, o.a. 42 K.G. koffie 17 pakjes thee, 500 stuks huishoudzeep, vijf kisten geconden seerde melk, een kist melkpoeder, 68 pakken maizena, 150 K.G. bruine boonen, een zak gort, 500 pakken lucifers, vier gerookte hammen en nog vele andere artikelen. Bij elkaar kon de politie een vrachtauto vol in beslag nemen. De grossier is in verzekerde bewaring gesteld. De beide andere overtreders zijn nadat proces-verbaal opgemaakt was, weer op vrije voeten gesteld. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Op boterkaart alleen boter. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherjj maakt het volgende be kend: BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft elk der met ,.09" genummerde bonnen van de broodkaart recht cp het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „09" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aan tal grammen: Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram: speculaas 140 gr.; andere koekjes 200 gram; koek 160 gr., cake 300 gr. gevuld kleine korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstge bak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn. geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om vat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 30 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 31 Maart tot en met 6 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „6" genummerde bonnen van de blocmkaart gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s elk recht op het koopen van 50 gram brood óf een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. TARWEBLOEM De met „6" genummerde bonnen van de bloem- kaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. elk recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt zullen met ingang van Maandag 24 Maart a.s. de bonnen van de boterkaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter, terwijl op de bonnen van de vet- kaart beurtelings boter of margarine dan wel boter of margarine of vet verkrijgbaar zal zyn. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „09" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „09" genummerde bon van devetkaart geeft gedurende bovengenoemd Verordening van den Rijkscommissaris 's-GRAVENHAGE. 21 Maart. Bij verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- Iandsche gebied betreffende het afkondigen van het civiele standrecht is het volgende bepaald: Wanneer de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zulks voor de handhaving of het herstel van de openbare orde en van de veilig heid van het openbare leven noodig acht, kondigt hij voor dit gebied of voor bepaalde deelen daar van het civiele standrecht af. Het civiele stand recht treedt door de enkele afkondiging daarvan terstond in werking. Deze afkondiging geschiedt door aanplakking op openbare straten, wegen en pleinen, door den radio-omroep, door de pers of volgens plaatselijk gebruik. De opheffing van het civiele standrecht geschiedt dienovereenkomstig. De afkondiging van het civiele standrecht gaat ge paard met het bevel dat een ieder zich heeft te onthouden van iedere beroering, welke de open bare orde en de veiligheid van het openbare leven zou kunnen verstoren of in gevaar zou kunnen brengen, en zich heeft te schikken naar de bijzon dere maatregelen van den Rijkscommissaris, wel ke deze, daarbij uitdrukkelijk de aandacht vesti gende op de scherpte van het civiele standrecht, uitvaardigt, terwijl hij die aan een en ander niet voldoet standrechtelijk zal worden vervolgd. In het gebied, waarvoor het civiele standrecht is afgekondigd treden voor den duur daarvan de hieronder volgende bepalingen in werking, voor zoover de Rijkscommissaris niet anders bepaalt. De hoogere SS- en politieleider treft alle maat regelen, welke hij voor de handhaving cn het herstel van de openbare orde en de veiligheid van het open bare leven noodig acht. Hij vaardigt de ter uitvoe ring van zijn taak noodïge rechtsvoorschriften uit. Deze kunnen, onverminderd het hieronder bepaalde inzake de doodstraf of tuchthuisstraf, geldboeten tot een onbeperkt bedrag, hechtenis van ten hoogste zes weken en gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren inhouden Zij dienen op de wijze als hierboven bedoeld te worden afgekondigd. Bij de uitvoering van zijn taak kan de hoogere SS- en politieleider van het geldende recht afwijken De Rijkscommissaris benoemt voor het geheele gebied, waarvoor het civiele standrecht is afgekon digd, een bijzonderen gevolmachtigde. Het geheele openbare bestuur, met uitzondering van de politie, is ondergeschikt aan den bijzonderen gemachtigde, voor zoover de hoogere SS- en politieleider in deze niet overeenkomstig het eerste lid van artikel 3 in grijpt. De bijzondere gemachtigde vaardigt de ter uit voering van zijn taak noodige rechtsvoorschriften uit. De straffen die deze kunnen inhouden zijn de zelfde als hierboven genoemd. Bij de uitvoering van zijn taak kan de bijzondere gemachtigde van het geldende recht afwijken. De Rijkscommissaris behoudt zich het recht voor ook voor bepaalde deelen van het gebied, waarvoor het civiele standrecht is afgekondigd, bijzondere ge machtigden te benoemen. De werkzaamheden van alle vertegenwoordigen de lichamen, zoomede van alle openbare bestuurs colleges, welke in vergadering besluiten nemen, blijven rusten. Hun bevoegdheden gaan over op het daarvoor in aanmerking komende leidende be stuursorgaan (bij voorbeeld commissaris in de pro vincie, burgemeester, dijkgraaf, enz.) De geldigheid van algemeen verbindende rechts voorschriften welke door de secretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen van alge meen bestuur in overeenstemming met par. 3. lid 2, tweede volzin, van de verordening no. 3/1940 of op grond van de verordening no. 23/1940 wor den uitgevaardigd, is afhankelijk van de vooraf gaande toestemming van den bijzonderen gevol machtigde. Hij die na afkondiging van het civiele standrecht opzettelijk aan beroeringen, welke de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven zou den kunnen verstoren of in gevaar zouden kunnen brengen, deelneemt, alsmede degene, die opzette lijk in strijd handelt met de ingevolge het derde lid van artikel 1 uitgevaardigde bijzondere maat regelen van den Rijkscommissaris, wordt stand rechtelijk vervolgd. Hij wordt met den dood. lichtere gevallen met levenslange tuchthuisstraf of met tijdelijke van ten minste tien jaren gestraft. Als standgerecht treedt het Duitsche Hoogge rechtshof op, hetwelk overeenkomstig de in het Duitsche Rijk (in de gedaante van vóór de aan sluiting van Oostenrijk-Altreich-) geldende voor schriften omtrent de procedure voor de bijzondere rechtbank (Sondergericht) vonnist. De voorschriften betreffende de bevoegdheid van de Duitsche militaire gerechten en van de bijzon dere rechtbanken in strafzaken voor leden der S.S. en voor de leden der politie-organisaties met een bijzondere taak blijven onverminderd van kracht. De rechters van het standgerecht worden door den Rijkscommissaris benoemd. Het standgerecht wordt ook dan beschouwd volgens de voorschriften te zijn bezet, wanneer slechts één zijner rechters de bevoegdheid voor het rechtersambt heeft. De doodvonnissen worden door middel van den kogel voltrokken. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet naar keuze. De met „09" genummerde bonnen, die op 30 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met 6 April a.s. EIEREN Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maari tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „92" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van één ei. Dc bonnen, welke op 30 Maart nog niet gebruik» -ijn, blijven geldig tot en met Zondag 6 April a.s t dien verstande, dat zij gedurende de week 31 Maart tot en met 6 April niet gebruikt mogen worden in hotels restaurants e.d. KAAS Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 6 April a.s geven de met „62" en „72" genummerde bonnen van de „Bonkaar* Algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 6 April nog niet gebruiki zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 20 April. RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maari tot en met Zondag 20 April a.s geeft de met „19" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen' recht op het koopen van 250 gram rijst, óf rijstemeel óf rijstebloem óf rjjstegries óf gruttenmëel (ge mengd meel). Nachtelijke aanvallen op Plymouth en Londen. BERLIJN, 21 Maart. (D.N3.) Naar het D.N.B. verneemt hebben in den afgeloopen nacht wederom sterke afdeellngen Duitsche vliegtuigen een geslaagden aanval onderno men op de havenwerken en voor den oorlog belangrijke doelen van Plymouth. Door bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber werd een schade aangericht, welker omvang nog niet overzien kon worden. Men heeft zware branden waargenomen die over de geheele stad verdeeld waren. In de haven stond een groot schip in brand. Verder zijn met zeer veel succes aanvallen gedaan op Londen en verscheidene Engelsche vliegvelden. Op grond van een officieel communiqué heeft de Britsche Berichtendienst gisteravond gemeld dat Duitsche vliegtuigen Donderdag op twee plaatsen in het graafschap Kent bommen hebben laten val len. Daarbij zijn „huizen" beschadigd en enkele personen ten deele zwaar gewond. Ook aan de zuid kust van Engeland zijn overdag bommen gewor pen die schade veroorzaakt hebben. Omtrent den Duitschen nachtaanval op Londen in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de Engelsche berichtendienst nog ter completeering meegedeeld dat dit de hevigste aanval van dit jaar op Londen is geweest ENGELSCHE MEDEDEELTNG. BERLIJN. 21 Maart (D.N.B.) Een stad in het Zuidwesten van Engeland, zoo meldt de Londensche Nieuwsdienst, heeft den zwaarsten der vannacht door het Duitsche luchtwapen op Groot Brittannië ondernomen luchtaanvallen moeten doorstaan. Deze aanval heeft ver scheidene uren geduurd. Gedetailleerde be richten over de aangerichte schade en over de slachtoffers zijn nog niet beschikbaar. Daitseh weermachtsbericht Londensche havens bestookt. BERLIJN, 20 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Onderzeebooten hebben 59.500 br.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte, deel uitmakende van krachtig beschermde convooien, tot zinken gebracht. Onder de vernietigde scheepsruimte bevond zich een depotschip voor de walvischvaart van ruim 20.000 br.t. Andere koopvaardijschepen met tezamen 21.000 br. t. werden zwaar beschadigd. Zeer sterke formaties gevechtsvliegtuigen onder namen vannacht bij goed uitzicht aanvallen met doorslaggevende uitwerking op voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen der Britsche hoofdstad. Hierbij werden vooral de havenwerken met bri santbommen van allerlei kaliber en met brandbom men bestookt. De aanval welke zes uren duurde richtte de grootste verwoestingen aan in de Royal- Victoria-Docks, de Royal-Albert-Docks, de King George V docks en in de haveninstallaties aan de monding van de Theems. Uitgebreide brandhaar den en tot op grooten afstand zichtbare ontploffin gen werden waargenomen. Ook in fabrieksinstalla- ties ten noordoosten van de Theemsmonding zijn voltreffers van bommen geplaatst. Koopvaardij schepen in de Theems geraakten in brand. Verkenningsvliegtuigen deden gisteren met goed succes een aanval op een krachtig beschermd con- vooi. Een koopvaardijschip van 7.000 br.t. werd tot zinken gebracht. Twee andere schepen van bij elkaar ongeveer 10.000 br.t. werden door bommen zwaar beschadigd. Bij een aanval van jachtvlieg tuigen op Zuid-Engeland verloor de vijand in luchtgevechten drie vliegtuigen van het type Spit fire. In Noord-Afrika schoot Duitsche hichtdoelartil- lerie een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag In den nacht van 19 op 20 Maart vloog de vijand slechts met enkele vliegtuigen West-Duitschland binnen. Door het uitwerpen van een gering aantal brisant- en brandbommen werd uitsluitend schade aan gebouwen in de woonwijk van een stad be rokkend. De verhezen van den vijand bedroegen gisteren vier vliegtuigen. Het Duitsche luchtwapen heeft geen toestellen verloren". DAGELIJKS VER SC HE AANVOER. RAMAKERS' FRUITPALEIS GASTHUISVEST 45 - Telefoon 16458 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. IJ. P.: Produceeren. pag. 1 F. Gasus: Lente. pag. 1 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 De werkloozen in Haarlem, pag. 3 J. H. V.: De borrel verslagen, pag. 3 J. v. Z.: Lands den Weg: Midder nachtelijk intermezzo. pag. 3 J. S.: Een interview met Peter. pop. 3 Van T.: Het klachtenboek. pag. 3 Flitsen. pag. 3 Voor de Kinderen. pag. 8 Criticus: Voetballers in ons rayon. nap. 8 V

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1