eid' Bonnen die thans geldig zijn: Nette Loopjongen Het brandweerwezen. Matktbeikhten- Uit de Pers. Te huur modern huis Mooi Kelim Ven fBoeis R TJ D A G 21 M AART '194Ï HAAR CE M'S DAGB C A D let land in vijf districten verdeeld. Beroepsbrandweer in alle groote steden. laarlem zefel eener inspectie. 's-GRAVENHAGE. 20 Maart. Het nieuwe la rordeningenblad geeft een nieuwe ordening van brandweerwezen in Nederland. Deze regeling is tot stand gekomen op initiatief n den Bevelhebber der veiligheidspolitie in sa- •nwerking met den Secretaris-generaal van het jartement van Binnenlandsche zaken en wordt ir laatstgenoemde uitgevaardigd, fan bevoegde wijze wordt ter toelichting op de euwe verordening opgemerkt, dat wettelijke voor- iriften inzake het brandweerwezen gedurende igen tijd in Nederland niet bestonden. Den bur- naesters was slechts voorgeschreven om een mdweer in te richten en naar behoefte te regelen. ;atstoezicht bestond niet, ook geen centrale lei- ng. Voorts heeft de Nederlandsche brandweer- reeniging, die als landelijke organisatie de taak id, gunstigens invloed te oefenen, niet slechts ets tot verbetering gedaan, doch gedeeltelijk zelfs lemmerend gewerkt. De thans gegeven verordening brengt een totale euwe regeling. De organisatie en het toezicht worden in handen legd van een Hoofdinspecteur voor de Brandweer het Departement van Binnenlandsche Zaken. Als jdanig werd reeds de heer P. L. van Boven be lt" ücrnd. Zijn vaste plaatsvervanger alsmede leider r technische afdeeling werd de inspecteur van n staf W. E. Eggink. Onder den Hoofdinspecteur jan vijf Districtsinspecteurs. In district I (Zuid- olland en Zeeland) is districtsinspecteur geworden heer J. D. Backer, in district II (Noord-Holland Utrecht), de heer W. A. Couzy, in district III verijsel cn Gelderland) ir. J. W. A. Renssen, in "istrict IV (Noord-Brabant en Limburg) ir. D. A. udde en in district V (Groningen, Friesland en rente) de heer J. de Roos. De hoofdinspecteur heeft zijn zetel in Den Haag, districtsinspecteurs respectievelijk in Den Haag, „arlem, Arnhem, Eindhoven en Groningen. De Secretaris-generaal van Binnenlandsche Za- en vaardigt op voorstel van den hoofdinspecteur f igelingen tot uitvoering der verordening uit op de olgendc gebieden: over de organisatie van de indweer, waarbij onderscheiden zal worden tus- hen beroepsbrandweer, vrijwillige brandweer, plichte gemeentebrandweer, en bedrijfsbrand- er: over gelijke uniformeering, bezoldiging en Jeeling der rangen; over de aanvulling der be- epsbrandweer en de wijze van werving der ove- ge brandweerlieden: over de gelijkvormige oplei- ing der brandweerlieden en de inrichting van de 'jandweerschool; en over de gelijkvormigheid van t voorschriften inzake voorkomen van brand. Beroepsbrandweer komt er in alle steden boven 100.000 inwoners. De beroepsbrandweer en de mdweerschool te Amsterdam staan onraiddel- onder den Hoofdinspecteur. De burgemeester is de politieele brandweer- utoriteit. Hij heeft de taak om met alle hulpmid- len der politie brandgevaar af te weren en zorg dragen voor den goeden toestand van- het ma riaal. De gemeente verzorgt de aanschaffing eri »t onderhoud van het materiaal en andere hulp- iddelen. Bij bedrijfsbrandweren is dit de taak der indrijven zelve.. vai ïlinj me zijn! - ei zo >;'e her* wik- rodte' acht der. leen oi ge- •«■hc °^er] ec ko* de' Dg c an- a - send, twee ieele e" Pee-re ver-|k ■chts|el( vol- dat ri heid et euw ge- wa* am* ver* lies- aoei hie- ;aan roo- land Kien be. het de Welke voorraadartikelen opgebruikt moeten worden Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad »elt mede: Nu het voorjaar zijn intrede doet, is het aan te aden den geregeld gecontroleerden voorraad nog ens wat nauwkeuriger na te gaan. Er moet een piitsing gemaakt worden tusschen die artikelen, elke nog langeren tijd bewaard kunnen worden a die, welke nu dienen te worden opgebruikt. De duurzaamheid van bepaalde voedingsmid- elen is moeilijk vast te stellen, daar verschillende actoren hierop hun invloed uitoefenen. Mep weet iet, hoe lang een artikel reeds bij den fabrikant, rossier of winkelier gelegen heeft en zoo kan dit eeds oud geweest zijn, toen het in het bezit van e huisvrouw kwam. Vóór alles bedenke men dus, dat de vochtig- eid en de temperatuur van de lucht, met daar- aast de kwaliteit en ouderdom van het artikel an grooten invloed op de duurzaamheid uitoefe- en. De eieren, in kalk en waterglas, moeten lang- amerhand opgemaakt worden. Vooral als het aterglas tot een dikke massa, met hier en daar aheuren, begint te worden. ,Ook de kalkeieren moeten opgebruikt worden, aar de schalen dun beginnen te worden. De ingelegde boter, waarvan het pekellaagje jlkens ververseht werd, moet langzamerhand op- ebruikt worden. Mocht de boter eenigszins in raliteit zijn achteruit gegaan, dan behoeft deze og niet als „bedorven" te worden beschouwd en órden weggedaan. In de keuken is ze in den egel nog uitstekend bruikbaar, als ze eerst ver- it wordt. Hierdoor verdwijnen n.l. de vluchtige toffen en aldus de „ranzigè" smaak. Het vollemelkpoeder, dat door het daarin aan- ezige melkvet op den duur ranzig wordt, kan in et algemeen niet langer dan 36 maanden be- aard worden. Het is dus aan te raden het poe- er, dat den vorigen zomer gekocht is, nu te ge- ruiken en niet nog eens een warmteperiode te iten doormaken. Taptemelkpoeder daarentegen, dat weinig (Vz%) et bevat, kan althans in een waterdichte verpak ing veel langer bewaard worden. Bij de gecondenseeerde melk hangt het van het terk af of ze langeren of korteren tijd houdbaar i. Het beste is, eens een blikje te probeeren en fhankelijk daarvan den voorraad snel of gelei elij k op te maken. Spek, worst en .gedroogd vleesch moeten, al aar de bewaarplaats langzamerhand opgebruikt wden. Goed geweckt of ingeblikt vleesch kan ewaard blijven. Heeft men nog een vrij groote hoeveelheid gc- terilisccrde groenten en vruchten, dan behoeft eze niet snel achter elkaar opgebruikt te worden, let te veel kan rustig tot een volgend jaar be iaard blijven. Zoodra de jonge groenten verkrijgbaar zijn en Innen het bereik van de verschillende beurzen omen, moet men deze gebruiken. De winterwor- elen, bieten en koolraap, die in zand bewaard 'erden, moeten tegen dat de nieuwe groenten r zijn, zijn opgebruikt. Ook de appelenvoorraad toet langzamerhand worden opgemaakt. Het duurt nog wel even voordat de nieuwe ardappelen er zijn. Verschillende aardappelen eginnen echter uit te loopen, doordat men ze iet zoo koel bewaren kan als men wel wenscht. Iet verdient aanbeveling deze aardappelhoopen log eens extra om te zetten. De inmaak zal in de meeste gezinnen reeds rootendeels ten einde loopen; mocht dit niet iet geval zijn, dan wordt aangeraden ze op te ebruiken. De zuurkool mag bij de versche groenten ge- ekend worden. Daar zuurkool door de geringe oeveelheid zout maar weinig geconserveerd is, loet ze nu toch opgebruikt worden, anders be ërft. ze. Bovendien vermindert het vitamine C ehalte sterk. De peulvruchten, die, toen ze aangeschaft wer en, al overjarig waren, worden opgebruikt in «Pen, stamppotten enz. EEN RAKKER. OOSTZAAN, 20 Maart. De twaalfjarige S. haalde gistermiddag vijf halve centen uit de portemonnaie van zijn moeder om er snoepgoed voor te koopen. Het duurde niet lang of het gewe ten van den knaap begon zoo te knagen, dat hij den moed niet had om naar huis terug te kee- ren. Zijn ouders, die in groote ongerustheid verkeerden riepen de hulp Sn van buren alsmede van den rijksveldwachter. In den loop van den avond werd overal gezocht, terwijl ook nog om assistentie van de politie van Amsterdam werd verzocht. De jongen bleef evenwel den verde ren avond en nacht weg. Vanmorgen in de vroeg te zag een dorpsgenoot hem het schoolplein af komen. Het bleek, dat het knaapje den geheelen nacht in een zandbak nabij de kleuterschool ver toefd had. In verkleumden toestand werd hij naar zijn ouders teruggebracht. Vrouw aangerand. Dinsdagavond half tien is op den Spaarndam- scheweg te Haarlem een 24-jarige juffrouw, die zich per fiets op weg naar haar woning te Spaarn- dam wilde begeven, aangerand door een tot nog toe onbekend gebleven man. Deze wierp haar op den grand, maar voordat de onverlaat zijn plan kon volvoeren, wist zij zioh los te rukken. Zij riep de hulp in van den bestuurder van een auto, die juist op dat oogenblik uit de richting Haarlem na derde. De aanrander nam ijlings de vlucht. De autobestuurder heeft het hevig verschrikte meisje daarop naar haar woning gebracht. De politie verzoekt hem, zich aan te melden aan het Politiebureau aan de Smedestraat voor het verstrekken van inlichtingen, die* tot de aanhouding van den dader kunnen leiden. NED. KRING VAN BEELDHOUWERS. Do tentoonstelling van beeldhouwwerken van den Ned. Kring van Beeldhouwers in het stedelijik museum te Amsterdam trekt buitengewoon veel bezoek. Het aantal bezoekers is thans reeds tot ruim 600 gestegen. Een tienbal beeldhouwwerken werd verkocht; het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten te 's-Gravenhage ikocht het steenen beeld aan van den beeldhouwer Gijs Jacobs van den Hof. De tentoonstelling duurt nog tot en met Zondag 23 Maart. H. O. V. Ledencoiicert. Medewerking van Aerdenhout's Vrouwenkoor. Aan. het laatste leden-concert van de H.O.V. te Haarlem, dat op Zondag 23 Maart a.s. te 2.30 uur zal worden gegeven, wordt medewerking verleend door Aerdenhout's Vrouwenkoor. De dirigent is Felix de Nobel. De solisten zijn José Candel, sopraan, Annie Hermes, alt en Jaq. - Moolenijzer, hobo. Het concert zal worden gedirigeerd door Toon Verhey en Felix de Nobel. Voor de pauze wordt onder leiding van Toon Verhey uitgevoerd een Suite voor Strijkorkest van B. v. d. Sigtenhorst Meyer. Dit is een eerste uit voering. Hierna worden twee Symphonische schet sen uit la Mer van Cl. Debussy uitgevoerd; a. De l'aube a midi sur la mer, b. Jeux de Vagues. Het gedeelte na de pauze staat onder leiding van Felix de Nobel. Hierin zullen tevens de ge noemde solisten en Aerdenhout's Vrouwenkoor medewerken. Uitgevoerd wordt: 1. Uit Op. 17 van Joh. Brahms. 2. Quodlibet Seria van Jacques Beers. 3. La Demoi selle Elue van Cl. Debussy. Huisvesting van den Arbeidsdienst te Haarlem. Het Doopsgezinde Weeshuis aan den Kleinen Houtweg is dezer dagen door het rijk aangekocht. Het is de bedoeling daarin den Arbeidsdienst te huisvesten. Zooals men weet werden de kinderen uit dit weeshuis reeds een jaar geleden overgebracht naar een huis op de Baan. Daarna heeft het gebouw ver schillende tijdelijke bestemmingen gehad. Den laatsten tijd was het beschikbaar om als tijdelijk onderdak te dienen voor de huisvesting van per sonen die uit hun eigen woning verdreven waren Er hebben Rotterdamsche vluchtelingen in ge woond en ook Haarlemsche gezinnen die bij den bomaanval hun eigen huis verwoest zagen. Het gemeentebestuur heeft maatregelen genomen om de beschikking te krijgen over een ander ge bouw voor het onderbrengen van vluchtelingen als dit in de naaste toekomst weer -eens noodig mocht blijken. Korfbal NED. KORFBALBOND. Nu het O. K. niet mocht gelukken de punten uit Koog-Zaandijk mee te brengen, is de span ning tusschen de staartclubs niet verminderd. O. K., Sportief en K.Z. staan er nu ongeveer ge lijk voor. In verband hiermee zijn de wedstrijden O.K.Blauw Wit en SportiefK. Z. van groot belang. De Haarlemmers, hoewel op eigen veld tot flinke prestaties in staat, zullen Zondag een paar moeilijke uurtjes tegemoet gaan. Te Am sterdam werd met 51 verloren. Verder trekt Swift naar S.VK. en moet, gezien haar positie, winnen. W. K. zal ook sterker blijken dan D.V.D. De tweede klasse meldt: Luto 2Hercules en Amsterdam-ZuidGr. Geel. S. V. heeft vrij af. In 3 ontvangt Haarlem R. Tecka, dat inder tijd met 6l verslagen werd. Ook nu verwach ten we een Haarlemsche overwinning. Aurora krijgt D.VJD. 2 op visite, dat op z'n hoogst één puntje mag meenemen. O. K. 2 K.VX). lijkt ons een Haarlemsche zege te worden. De overige ontmoetingen zijn K.Z. 3—Archipel 2, BI. Wit 5—Zaandam Z; D.T.V. 3Sparta en BI. Wit 3—V.B.Z.B. Zwemmen Wereldrecordpoging van Bep van Schaik. Naar wij vernemen zal Bep van Schaik (De Meeuwen) Maandag 24 Maart om half acht des avonds in l)et Sportfondsenbad Oost te Amster dam een poging doen om het wereldrecord op de 100 yards borstcrawl te verbeteren. Het record staat met een tijd van 59.7 sec. op naam van Ragnhild Hveger die het op 19 Februari 1939 te Aarhus maakte. BARNEVELD Donderdag. Pluimveemarkt. Oude kippen i 1,40—f3. Oude hanen f 1,75—f2,75. Jonge hanen f 1,50—f2. N H. Blauwen per stuk f2—f2,40. Jonge hennen f 2—f 3. Duiven, per paar f 0,40 f 0,50. Tamme eenden fl—fi.oo. Ganzen fS—f7. Kalkoe- nij f7—f 10,50 per stuk. Tamme konijnen f2—f 5,50. Wilde konijnen f 1—f 1.40. Aanvoer 5000. Handel vrij vlug. Eiermarkt. Witte eieren fl.07 per K.G. Eendeneieren f6.75—f7,25. Aanvoer 140.000. Handel redelijk. Veemarkt. Schrammen f 35—f 50. Biggen f 22—X 32. Nuch tere kalveren f8—f 20. Handel vlug. DE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Het Nationale Dagblad schrijft: „Al steekt de Rijkscommissaris ons volk in zijn rede ook nog eens opnieuw de hand toe, zeer duidelijk formuleert hij ook onder welke voorwaarde van 'n vrij Nederland binnen de Germaansche volkeren gemeenschap sprake zal kunnen zijn. Deze voor waarde is, dat Nederland nationaal-socialistisch wordt. Een niet-nationaal-socialistisch Nederland, dat zijn taak en zijn plaats in de Germaansche gemeenschap niet begrijpt, zal nimmer vrij wor den". De N i e u w e R o 11. C r t.: „Nooit meer een „tegen elkander", in deze woorden van den Rijkscommis saris kan men zeggen dat, althans in dit opzicht, een samenvatting van al het gezegde lag, een „naast elkander" is evenmin meer mogelijk. Slechts een „met elkander" is wat ons overblijft, een „vol komen gemeenschapsarbeid", waarin Nederlander naast Duitscher en Duitscher naast Nederlander werkt en streeft, opdat door den gemeenschappe- lijken arbeid de grondslagen voor een gelukkig leven van de komende geslachten worden gelegd". Het Vaderland constateert: „De kern van Seyss-lnquart's rede te Amsterdam, acht maanden na de Haagsche rede gehouden, is een verklaring van warme kameraadschap tot een van die Neder landsche politieke groepen, die thans aan de nieuwe staatkundige vormgeving van ons volk werken. Voor de andere groepen, die eveneens de samen werking hebben gewild, maar meenden meer tijd te hebben om een grooter deel van het volk te kunnen winnen, zal dat niet bemoedigend zijn. Als ze de realiteit moedig onder de oogen zien, kan er o.i. echter toch veel goeds uit voortkomen. Wie een vriendschappelijke" samenwerking met het machtige Duitschland in een nieuw Europa wenscht zal thans ook rekening moeten houden met de vriendschap van de Duitsehers voor een bepaalde Nederlandsche groep' Het Alg. Handelsblad schrijft o.m.: „Ons politieke en maatschappelijke denken dat, door den uitzonderlijken toestand waarin wij ons als bezet rijksdeel bevinden, voor allerlei hindernissen van hart en hoofd te staan komt, streeft naar klaar heid. En die is voor ons het best bereikbaar wan neer wij ons instellen op hetgeen bij den vrede met en door ons over de wereld verspreide rijk zal kunnen worden opgebouwd, mede ten bate van een nieuwe internationale orde. Ons volk staat zeker niet vijandig tegenover die gedachte dat in het om wentelingsproces dat de wereld thans beleeft, in menig opzicht nieuwe normen en vormen zich zul len moeten openbaren. Het moge zijn perioden van zelfvoldaanheid en van indutten hebben ge kend, het heeft op andere oogenblikken blijk ge geven van een voortreffelijk aanpassingsvermogen en van onstuimige energie, wilskracht en uithou dingsvermogen Maar door al zijn evoluties heen zoekt het bewust of onbewust ernaar om zijn Ne derlandsche geestesmerk den bodem voor zijn eigen cultuur en zijn eigen in Nederlandsch klimaat ontloken levensopvattingen ongerept en trouw aan zichzelf te handhaven. Waar het dit gewaar borgd en veilig weet, waar het vertrouwen koestert dat dit geestesmerk ook in zijn maatschappelijke en staatkundige instellingen toepassing zal vinden, daar zal het zich met al zijn frisschen onderne mingsgeest van een oud- zeevarend volk, dat nooit bevreesd was om nieuwe horizonten ook op woelige wateren tegemoet te varen, veerkrachtig willen in stellen op een rechtvaardige wereld van mor gen". In Het Nederlandsch Dagblad eindigt een artikel van Arnold Meyer aldus: „Nu de Rijks commissaris opnieuw uitdrukkelijk den verderen strijd tusschen de tot werkzaamheid toegelaten groepeeringen vrijlaat, zullen wij in het verloop van eenigen tijd het door ons gestelde op de meest overtuigende manier kunnen bewijzen". DE VROUW IN ONZE VOLKSGEMEENSCHAP. Het Alg. Handelsblad schrijft, dat in vele gevallen de lessen, die uit het levend con tact met medemenschen uit alle kringen van het volk te putten zijn, aan de vrouw voorbij gaan, omdat wanneer zij de gelegenheid krijgt zich in het lot van haar medeburgers te ver diepen, het voor haar vaak te laat is om er nog waarlijk profijt van te kunnen trekken, doordat zij reeds teveel met haar milieu is vergroeid. Dientengevolge „verkeert de vrouw in menig op- zich nog in een staat van isolement tegenover de gemeenschap, waarvoor zij toch voor een zoo belangrijk gedeelte mede ver antwoord e- 1 ij k is. In dit tekort kan slechts worden voor zien door in de opvoeding van het Nederlandsche jonge meisje een nieuwen factor in te schake len, die een voortzetting zal dienen te zijn van den leerplicht en waardoor zij op zoo doeltref fend mogelijke wijze zal worden opgeleid tot „saamhoorig, nationaal Nederlanderschap". Of deze opvoeding zal kunnen geschieden in den vorm van een arbeidsdienst, zooals die thans in eersten aanleg is ontworpen, zal, mede op grond der e r v a r i n g welke men nu gaat op doen in de kampen, moeten worden bestudeerd door deskundigen, die den Neder la ndschen volks aard en het karakter van de Nederlandsche vrouw in het bijzonder, aanvoelen en begrijpen, en die voorts door en door op de hoogte zullen moeten zijn van de levensomstandigheden der verschillende maatschappelijke bevolkingsla gen. Zij zullen er zich voor moeten hoeden zich al te veel te laten leiden door buitenlandsche voorbeelden, die weliswaar reeds op een practijk van een aantal jaren kunnen bogen, maar die gebouwd zijn op geheel andere gegevens van volksaard en levensvoorwaarden. In de eerste plaats zal de vraag beantwoord moeten worden, of er voor het Nederlandsche meisje een vorm van arbeid te vinden zal zijn. waarvan hetzelfde opvoedende effect verwacht zal kunnen worden als van den gemeenschap- pelijken bodemarbeid, die den werkers van den Arbeidsdienst voor mannen zal wor den opgedragen. Een vorm van arbeid dus, c'.ie door jonge vrouwen uit alle volksgroepen tezamen kan worden verricht, die haar ge meenschapsgevoel en kameraadschap zal lee- ren en haar in aanraking zal brengen met de kostbare waarden die creatief werk, geza menlijk verricht, den jongen mensch kan schenken. Van de beantwoording van deze vraag zal afhangen, of de opleiding tot Neder landerschap, die het meisje evenzeer, zoo niet meer, noodig heeft als de jongen, gehandhaafd zal kunnen worden in den vorm van een arbeidsdienst, dan wel of wij er juister aan zullen doen, althans voor de vrouw de richt lijnen te volgen, die reeds hier en daar in ons land door voorbereidend werk zijn aange geven, en waarbij ^iet de arbeid, doch de opvoeding tot leidend beginsel werd gekozen." STAAT EN NATIE. De Standaard schrijft in een driestar o.m.: „Een natie is daar, waar een menschengroep in een of ander van genoemde opzichten, of ook wel in alle tezamen, niet alleen een een heid vormt, maar ook zich als zoodanig voelt en een eenheid wil vormen. De bewuste wil om samen te blijven als een afzonderlijke groep naast andere naties, is de doorslaggevende fac tor. Waar deze ontbreekt, gaat een natie te gronde, maar zoolang hij aanwezig is, blijft zij bestaan, ondanks alles wat haar gebeurt. Daarom kunnen wij nooit genoeg medewer ken aan versterking cn verdieping van het na tionaal besef en het gevoel van nationale saam- hoorigheid. Dat is voor ons, als volk, een levens kwestie. BROOD. BON 07. Geldig van 10 tun 23 Maart. BON 08. Geldig van 17 Lm. 30 Maart. BON 09. Geldig van 24 Maart t.m. 6 April. 100 gr. brood of 100 gram roggebrood. BON 5 (Bloemkaart) Geldig Lm. 23 Maart 50 gr. brood. KOFFIE EN THEE BON 18. Geldig van 17 Maart tot 27 April: 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN BON 07 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig van 10 tot en met 23 Maart 100 gr. rund-, kalfs- of varkens- vleesch (been inbegrepen) of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 07 „worst of vleesch waren". Geldig van 10 t.m. 23 Maart, 75—150 gram vleeschwaren. BOTER EN VETTEN BON 7 Boter- en Vetkaart Geldig van 10 t.m. 23 Maart 250 gram boter of margarine of 200 gram spijsvet. BON 8. Boter- en Vetkaart. Geldig van 17 t.m. 30 Maart. 250 gram boter of marga rine. BON 09 (Boterkaart). Gel dig van 24 Maart t.m. 6 April; 250 gram boter. BON 09 (Vetkaart), Geldig van 24 Maart t.m. 6 April, 250 gram boter of margarine of 200 gram vet EIEREN BON 91. Geldig van 10 t.m. 23 Maart. BON" 82. Geldig van 17 tm. 30 Maart. BON 92. Geldig van 24 Maart t.m. 6 April. 1 ei. KAAS BON 13 en 14. „Bonkaart Algemeen". Geldig van 24 Febr. t.m. 23 Maart elk 100 gram. BON 61 en 71. Geldig van 10 t.m. 23 Maart elk 100 gram kaas. BON 62 en 72. Geldig van 24 Maart t.m. 20 April, elk 100 gram kaas. MEEL en GRUTTERSWAREN BON 11 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 23 Maart 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem of gruttemeel. BON 19 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Maart tm. 20 April. BON 07. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 250 gram havermout of havervlokken' of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gortmout of grutten. BON 08 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 250 gram gort of gortemeel of grutten BON 09 „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April. 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 10. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 20 April 100 gram maï zena of griesmeel of sago of aardappelmeel of pudding poeder of puddingsauspoe- der. BON 5 (Bloemkaart). Gel dig t.m. 23 Maart 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. BON 6 (Bloemkaart) Geldig van 24 Maart t.m. 20 April., KOEK EN GEBAK BON 07. Geldig van 10 t.m. 23 Maart. BON 08. Geldig van 17 t.m. 30 Maart. BON 09 (Broodkaart) Gel dig van 24 Maart t.m. 6 April. 1 rantsoen gebak. BON 5 (Bloemkaart). Gel dig t.m. 23 Maart V2 rant soen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr., andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 400 gr. PEULVRUCHTEN BON 15. „Bonkaart Alge meen". Geldig van 24 Febr. t.m. 30 Maart 500 gr. peul vruchten. SUIKER BON 17. Geldig van 17 Maart tot 13 April 1 k.g. suiker. SCHEERZEEP BON 117. T.m. 30 April 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercréme of 1 pot scheer zeep. BON 16 nieuwe „Bonkaart Algemeen". T.m. 30 Maart 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 grara zachte zeep (oude samen stelling) of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeep- pasïa of 250 gram zeep poeder of 125 gr. zeepvlok ken of 250 gr. zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep of 600 gram waschpoeder. BRANDSTOFFEN BONS 15, 16. 17 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. Briketten. 1 eenheid 100 K.G. steenkoolbriketten of 250 K.G. turfbriketten of 75 K.G. turfafval). BONS 35 t.m. 41. Bonkaart distributie centrale verwar ming. 1 eenheid. Geldig t.m. 31 Maart. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vijfde pe riode" en „cokes „één een heid vijfde periode" geldig van 1 t.m 31 Maart. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 H.L. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf Geldig Lm. 31 Maart PETROLEUM ZEGELPERIODE 9 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 24 Febr. t.m. 20 April 2 L. ZEGELPERIODE E. Geldig van 24 Febr. t.m. 31 Maart. HONDENBROOD BON 9. T.m. 31 Maart Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD BON 9 T.m. 31 Maart 1»'2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Maar dit staat en hiermee keeren we tot ons uitgangspunt terug, niet los van het staatsbe grip. Ook dat heeft de geschiedenis mui. in de negentiende eeuw, overduidelijk getoond. Zoowel in Duitschland als in Italië is toen, na lange verbrokkeling, de staatkundige eenheid vooral tot stand gekomen als gevolg van nationale as piraties. Want een natie kan zich als zoodanig pas ten volle ontplooien, wanneer zij ook haar staatkundig bestel kan vormen naar haar eigen aard." DE ONDERWIJZERSOPLEIDING. óver de mededeeling van den secretaris-gene raal van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming inzake den terugkeer van de vierjari ge kweekschool, schrijft de N. Rott. Crt,: „Dit zal een belangrijk voordeel geven; het aantal lesuren blijft hetzelfde, het wordt nu in plaats van over drie jaren over vier verdeeld. De „africhting" zal dus verminderd worden, het on derwijs geven versterkt. Men zal en dit is het groote voordeel 'de leerlingen weer aan het zelf arbeiden, zelf zoe ken, naspeuren, overwegen, zelf vinden kunnen zetten. En dat is een nooit te onderschatten aanwinst, omdat het den aanstaanden onderwij zer zal helpen maken tot een denkend wezen, die ook zijn leerlingen door zijn onderwijs zal trachten op te voeden tot zelfstandig oordeelende menschen. Er zal weer tijd komen voor liefhebberij- studie, voor den onderwijzer van zulk een groote waarde, omdat hij de resultaten ervan kan doorgeven aan zijn leerlingen, bij wie ze een bron van levensvreugde kunnen worden. De leer lingen kunnen nu ook weer, gedeeltelijk ten minste. het zoo waardevolle gezinsleven mede maken, waarvoor tot nu toe de tijd totaal ont brak. Bovendien zal er rustiger gearbeid kunnen worden aan de practische vorming van den kwee- keling. Wanneer de onderwijzers, die daarmede belast zijn, een billijke vergoeding ontvangen voor deze extra-werkzaamheden, kan er een keuze van dezen gemaakt worden en kan men uitstekend daarvoor geschikten vinden. Mocht er dan nog onder bepaalde vormen een beurzenstelsel komen voor leerlingen van stre ken, die geen gelegenheid hebben kweekscholen te bereiken, dan zal er aan een onbillijkheid, die in sommige deelen van ons land scherp gevoeld wordt, een einde gemaakt zijn". Tentoonstelling over Huig de Groot. Ter gelegenheid van het verschijnen van Jas. van der Velden's Nederlandsche verklanking van Huig de Groot's „Ohristus Paticus" zal een ten toonstelling in de R.K. Openbare leerzaal en bi bliotheek aan de Nieuwe Gracht te Haarlem wor den gewijd aan persoon en werk van Huig de Groot. Op 7 April a s zal de tentoonstelling toe gankelijk worden gesteld voor publiek. JUBILEUM W. M. A. ANTEN. In ons vorig nummer is reeds gepbliceerd. dat de heer W. M. A. Anten, die zijn zilveren jubileum bij de N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wuthrich te Haarlem herdacht, gehuldigd werd door directie en personeel. Namens de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigde de neer Heringa den jubilaris een getuigschrift met zilveren medaille. Voorts ont ving hij nog gelukwenschen van vrienden en op drachtgevers, o.a. van den Rijksgebouwendienst in Den Haag, Papierfabrieken Van Gelder en Zonen te VeLsen, enz. T andarts heeft nog tijd beschikbaar voor waarneming praktijk, onver schillig waar en op welke con dities. Br. 4155 Adv. Bur. Ver heul Co., A'dam-C. (boven 16 j.) gevr. Aanm. 6.30- 7.30 uur. OKHUYSEN, Wijnhan del, Gierstraat 34- AHanstraat 54, hoek Jan Stuytstraat nabij Bavo; huur prijs f 33 per maand. H. W. VROLIJK, makelaar/ taxateur, Heussensstraat 16. Telef. 23693, Haarlem. Betalend Logé Heer, empl. groote Stoomvaart Mij. zoekt gezellig tehuis liefst bij zeemansfamilie te H'stede. Prijs pl.m. f 80. Uitv. br. onder no. 5153 bur. van dit blad. 3 32 X >1.75 M. f 125. Cesar Francklaan 29, Heemstede. Gevr. tweehonderd vijftig gulden tegen zes procent rente p, jaar. Maandelijks af te lossen, bin nen zes maanden. Borg aanwe zig. Brieven no. 5154 bur. v. d. bl. Prachtige Duitsche PIANO f265 in <en uitwending als nieuw, geheel in koper, mooie diepe volle toon, volledige garantie. VAN WOUW, Kruisstr. 41. Telef. 13354. Gevraagd: een flinke nette jongen voor wijk- en winkclwerk. Gle- rum's Levensm. huis, Jan van Goyenstraat 21, Heemstede. Vanaf heden hebben wij al leen verkoop van: Schoenmaker GUITAREN Deze staan bekend als de baste en worden door de voornaamste guitaristen bij de Avro en andere orkesten bespeeld. Aanbevelingen liggen bij ons ter inzage. Zie ook de aparte Etalage. Prijzen vanaf 40 tot 285- Muziek en Muziekinstrumen- tcnhandel, hoek Damstraat Tel. 14663.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3