Haarlem's Dagblad £entemimmet J Lentenummer. Waarzeggerscongres. VERMAAT'S MODERNE BAKKERIJEN N.V. Gas- en electriciteitsrantsoeneering Engelsche havenstad aangevallen. Artikelen eni. 58e JAARGANG No. 17718 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Gisteren heeft de lente haar intrede gedaan. Ii vorige jaren heeft die blijde verschijning zich wel eens, wat het weer betreft, bepaald tot den offi- cieelen kalenderdatum. Vaak werd zij begeleid door Maartsche buien, die zich lang niet altijd tot regen bepaalden en dan niet schroomden ons ook op sneeuw en hagel te onthalen. Ditmaal was de in trede beter, schoon niet geheel bui-loos en vandaag, op den tweeden erkenden lentedag toont het weer zich de talloze symptomen van nieuwen bloei, van jong leven, die zich in de Natuur doen gelden, waardig. Wij hopen allen op een Zondag, die ons de volle gelegenheid zal geven ervan te genieten en na een langen, strengen en voor zoovelen zeer zor- gelijken winter met volle teugen de frissche vita liteit en levensblijheid in te drinken, die het schoonste der jaargetijden toch altijd kwistig uit deelt. Zooals nu al sinds langen tijd onze gewoonte is vdrschijnen wij op dit gezegende oogenblik des jaars met een Lentenummer van- de krant en dit korte woord strekke ter introductie ervan. U weet dat wij twee anclere bijzondere seizoen-uitgaven plegen te geven: het Vacantie- en het Winternum mer. Aan hun welslagen zijn wij gewend; toch is van de instelling .dier seizoen-nummers af geble ken, dat de beide andere het Lentenummer nooit in de belangstelling van de lezers hebben kunnen evenaren. Het blijft nummer één en het heeft ons, journalisten, die ons uit den aard van ons beroep in zoo nauw contact met „de openbare meening' be'vinden, bevestigd dat de lente zelfs den vacantie- tijd in bekoring overtreft. Hetgeen dan toch ook eigenlijk, als men zich niet tot een oppervlakkige gedachte bepaalt, heel verklaarbaar is. Want al mogen velen, als een jaar van harden arbeid zijn voltooiing nadert, reikhalzend uitzien naar een ver diende korte rust- en ontspanningsperiode en naar de afwisseling in den dagelijkschen gang van za ken en de nieuwe indrukken, die deze pleegt te brengen.... toch vervult het ons allen met veel dieper en inniger vreugde als het jonge leven, om ons heen ontwaakt, pis een blijde belofte van nieuwe schoonheid ons vervult, als wij ons met frissche energie en moed vervuld voelen. Ook de zwaarste arbeid, waarin tenslotte de mensch toch ook zijn vreugde en voldoening vindt, valt nu weer veel lichter en wie in de lentezon ontwaakt en aan -zijn zorgen en moeilijkheden denkt voegt erbij: „Ik kan jullie aan; kom maar op". In de Europeesche oorlogsjaren 1914-1918 kwam telkens de lente als een wonder van verkwikking tot ons volk. Dat doet zij ook nu Zij is een nog veel grooter weldaad dan in normale -tijden. Het blijde besef daarvan even te helpen doen door dringen is eigenlijk het eenige doel van dit stukje en het eenige „programpunt" van ons Lentenum mer, dat In afbeelding zoowel als in tekst zooveel bevat dat aan uw lentegevóelens beantwoordt. Gij zult er ook veel in vinden dat aan arbeid doet denken, vooral aan dien arbeid op het land .en in de tuinen die nu voor ons volk belangrijker is dan ooit, Het zal hem aan kunnen. Als bescheiden helper van lente en voorjaarszon gaat dit nummer van Haarlem's Dagblad zijns weegs. Zijn samenstellers hopen en vertrouwen op een welkome ontvangst, op veel aandacht voor zijn voorjaarssfeer, op uw warme belangstelling. R. P. Theeprijs wordt met 2 cent per half ons verhoogd. De detailprijs voor thee is verhoogd met f 0.02 per half ons. Deze verhooging, aldus het Ned. weekblad voor kruidenierswaren, is het gevolg van de hoogere kosten, die noodgedwongen zijn gemaakt, men denke alleen maar aan het rente verlies, geleden op de sedert 1-0 Mei 1940 opge slagen thee, welke eerst heden geveild wordt. Naar de meening van het orgaan zal deze ver- hooging daarom alleen maar kunnen gelden voor de thee, die de kruideniers thans betrekken en niet voor nog bij hen voorradige thee. DR. H. DULSHOF OVERLEDEN. Op 74-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden dr. H. Hulshof, oud-directeur van de H.B.S. met 5-jarigen cursus te Arnhem. De heer Hulshof pro moveerde in 1900 aan de Amsterdamsche Univer siteit tot doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: De rechtstreeksche afleiding van de waarde van de moculaire constante sigma, beschouwd als spanning in het oppervlak. Reeds voor de promotie had prof. Van der Waals gesteund door de hoogleeraren Lorentz en Zeeman, reeds een gedeelte van de dissertatie in een verga dering van de Kon. Academie van wetenschappen bekend gemaakt, een bijzondere onderscheiding. Spoedig na zijn prom'otie werd de heer Hulshof benoemd tot leeraar aan de H.B.S. te Delft. Op 24 Juni 1907 werd hij benoemd tot directeur -van de 5-jarige H.B.S. te Arnhem. Onder zijn 25-jarig directeurschap is deze school, die reeds onder zijn voorganger dr. H. V. d. Stadt een goeden naam had, tot grooten bloei gekomen. In de uitgaven van de Kon. Academie van we tenschappen te Amsterdam zijn van zijn hand be langrijke publicaties verschenen. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a.s. om 2 uur op de algemeene begraafplaats te Haarlem. Van Kleffens en Weiter te Batavia verwacht. BATAVIA, 21 Maart. (Domei). Van Kleffens, de Nederlandsche minister van Bui'tenlamdsche Za ken, wordt 1 April uit Londen te Batavi-a verwacht, waarheen hij de reis via de Ver. Staten gemaakt heeft iin gezelschap van den minister van koloniën Weiter. Omtrent dit aanstaande bezoek der ministeirs heeft Riitman, chef van den voorlichtingsdienst, bij herhaling verzekerd dat het geen politieke betee- kenis heeft en dient ter verbetering van het con tact tussohen de Nederlandsche regeer in g te Lon den en de autoriteiten te .Batavia. Ritman beweer de dat dit bezoek een gunstigen invloed zou heb ben op den voortgang der economische onderhan delingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië. daar de aanwezigheid van den minister van Buiten- landsche Zaken een beslissing in diplomatieke aan gelegenheden zou vergemakkelijken. Ritman voeg de hieraan toe dat de ministers Singapore of Syd ney niet zouden bezoeken. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM (Te Richmond in den Amerikaan- schen staat Virginia is, voor het eerst in de geschiedejiis, een congres van bcroepsioaarzeggers gehouden.) Voor het eerst in de historie Een waarzeggerij-congres Dat 's voor Richmond wel een glorie En het werd ook een succes. Ik begrijp dat men dit wilde Want wie congresseert er" niet, 't Werd de hoogste tijd voor 't gilde Van de kijkers in 't verschiet. Er is zoo het een en ander De vergaadring voorgelegd, Daarbij hebben zij elkander Ook de waarheid waar gezegd. Hoofdpunt was om nu het koren Eens te scheiden van het kaf, Waarzeggers worden geboren Wie dat niet wordt, stoot men af. Er valt heel wat kwak te zalven Op dit zeer speciaal gebied Maar men neemt niets meer ten halve, Waar moet waar zijn. waar of niet? Er is meer, soms zelfs omvangrijk Voor- en uit- en vastgelegd. Maar dat was ni.et zoo belangrijk, *t Ware is hiermee gezegd. Toen ik ervan had gelezen En er nog eens over dacht, Is bij mij een vraag gerezen. Die nog steeds op antwoord wacht. 'k Wil haar hier ook niet verzwijgen, Zouden waarzeggers, dacht ik, Hier nu extra bonnen krijgen Voor hun ei en koffiedik? P. GASUS. UITVAART MR. J. B. ROMANS. De teraardebestelling van mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van .Noord-Holland zal niet. zoo als reeds gemeld geschieden op de R.-K. Begraaf plaats te Heemstede, doch op de R.-K. Begraaf plaats te Haarlem en wel Maandag om 12 uur. De plechtige Requiem-mis wordt om 10 uur in de parochiekerk van Sint Bavo te Heemstede ge houden. Duitsch iveermachtsbericht Luchtaanvallen op Plymouth en Londen BERLIJN. 21 Maart (D.N.B.) Het opper- oevel van de Weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht met sterke formaties gevechtsvliegtuigen de haven van Plymouth met succes aangevallen. Het bijzonder goede uitzicht vergemakkelijkte het juiste plaatsen van de bommen ,en had uitste- kende treffers tengevolge. In de havenwerken ontstonden groote branden. Verscheidene sche pen geraakten in brand. Het marinegebouw werd zwaar beschadigd. Andere gevechtsvlieg tuigen bestookten opnieuw Londen met bom men. In den loop van den twintigsten Maart plaatsten verkenningsvliegtuigen op vliegvel den in Zuid-Engeland voltreffers van bommen op hangars en schuilplaatsen. Van slechts hon derd meter hoogte werden bommen geworpen welke vlak bij een groot aantal op den beganen grond staande Jachtvliegtuigen insloegen. Een andere aanval met goede uitwerking was ge richt op de haven van Clacton-on-Sea. Voor de Britsche Zuidoostkust werd een vrachtschip van 8000 b.r.t. na drie bominslagen op voor- en achterschip tot zinken gebracht. Bij den gisteren gemelden aanval op een convooi werd nog een vierde koopvaardijschip van c000 b.r.t. met bommen in brand geworpen. Een mij nenveger schoot op de Noordzee een Britsch vliegtuig omlaag. De vijand vloog vannacht het Duitsche rijksgebied niet binnen." BERLIJN, 21 Maart (D.NJ3.) De Engelsch. nieuwsdienst heeft omtrent den aanval oc Plymouth nog medegedeeld, dat vooral zaken door de neerge worpen bommen hebben geleden. Er zijn verschei dene branden ontstaan. In verschillende deelen dei stad is ook schade ontstaan door zwaar explosieve bommen. POOLSCHE KRIJGSGEVANGENEN ONTSNAPT EN WEER AANGEHOUDEN ROME, 22 Maart (D.N.B.) Tien Poolsche, in het Fransch leger opgenomen soldaten die in Zwit serland in een concentratiekamp nabij Locarno wa ren geïnterneerd, zijn, volgens de hier verschijnen de bladen, uit Zwitserland gevlucht. Zij werden, nadat ze dagenlang hadden rondgedoold in de ber gen ten westen van het Lago Maggiore door Itali- aansche carabinieri nabij Cannobbio op-den land weg gearresteerd en na; Verbania gebracht. ALS HET KOREN IN ZN AREN SCHIET gebeurt het wonder, dat één tarwekorrel een geheele aar vol nieuwe tarwekorrels 40 a 60 voudig voortbrengt, die alle DE KOSTBARE BOUWSTOFFEN voor ons lichaam in de juiste verhouding bevatten. Verstandig doen wij den geheelen kost baren inhoud van de tarwekorrel voor ons dagelijksch brood te benutten^ Dan voeden wij ons op de natuurlijkste en beste wijze. In Vermaat's ECHT BOERENBROOD is de GEHEELE TARWEKORREL verwerkt tot het VOEDZAAMSTE EN LEKKERSTE BROOD dat er NU gebakken kan worden. afgehaald aan den winkel 15 ct. carrier 16 ct. UIT EEN ARTIKEL VAN Dr. HES- SEHNK, DIRECTEUR VAN DEN KEURINGSDIENST VAN WAREN TE ARNHEM. „Bij het brood maakt men alweer een groote fout. De tarwekorrel bevat in haar buitenlagen, dus in de zemelen, voortref felijke bestanddeelen. De zemelen bevat ten b.v. 9 maal zooveel kalium, 24 maal zooveel magnesium en 4 maal zooveel calcium als het inwendige van de korrel, dus meer batenvormende mineraalstoffen en bovendien nog veel eiwit en vitamine. En toch verwijdert men deze zemelen zorgvuldig teneinde een fraai blank brood te verkrijgen, terwijl men het vaak door een chemisch bleekmiddel nog blanker tracht te maken. Dit is toch wel een mishandeling in optima forma van een door de natuur gegeven voedingsmiddel I In de moderne voeding gebruikt men dan ook bij voorkeur volkoren brood (tarwe of bruinbrood)." Onze keurig nette bezorgers komen in geheel Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. PAUL KRÜCERKADE 31 HAARLEM TELEFOON 11496 i Ado Ingez. Med.) Te Kadoelen zijn de werkzaamheden voor den Noord-Oostpoldcr nagenoeg gereed. Een overzicht van het werk. Links de stroomsluis. waarvan de deuren geheel opgetrokken zijn. De kraan rust op een stalen toren. Daarnaast de scheep- vaartopening. Rechts de keersluisdeuren, (Toto Pax Holland) 13000 Haarlemmers vroegen een verhoogd rantsoen Ruim de helft kreeg het. Het is bekend dat gas- en electriciteit sinds Jawuari gerantsoeneerd zijn. De regeling daarvan is door de autoriteiten in Den Haag gemaakt., De algemeene regel is dat niemand meer gebrui ken mag dan in de overeenkomstige periode van 1940. Bovendien zijn minima rantsoenen vastgesteld waarop de gebruikers dus in elk geval recht heb ben. Voor gas zijn die GO M3. in de twee maanden en voor electriciteit indien de eerste meteropne- ming na het bekend worden der rantsoeneering vóór 16 Januari 1940 geschied is 55 KWU. in de eerste twee maanden en 41 KWU. in de twee vol gende maanden en als die meteropneming later plaats had respectievelijk 47 en 31 KWÜ. Alle verbruikers van gas en electriciteit hebben van de gemeente een opgaaf ontvangen hoe groot het verbruik over de verschillende maanden van 1940 is geweest. Voorts werd een aanwijzing ge geven hoe men zelf op de meters het verbruik kan controleeren. De meters worden als regel te Haarlem per maand opgenomen. De ambtenaren van den In- cassodienst hadden de opdracht de mens oh en die in de eerste maand veel meer opgemaakt hadden dan de helft van het minimum twee maandsch rantsoen of van het tweemaandsch verbruik over 1940 te waarschuwen opdat zij in de gelegenheid waren door een zeer zuinig verbruik in de tweede maand voldoende in te loopen. Aan zeer vele Haarlemmers moest zoo'n aan maning gegeven worden. De bepalingen omtrent de rantsoeneerïng laten toe dat in bijzondere gevallen bijvoorbeeld als er in 1940 petroleum gebruikt werd om te koken, of als sinds 1940 het gezin vermeerderd is een verhooging van het toegestane rantsoen kan worden gegeven. Ongeveer 13000 Haarlemmers ongeveer 1/3 der verbruikers hebben een aanvraag ingediend voor een verhooging van hun rant soen. Voor ruim de helft konden er termen gevon den worden om dit In te willigen. Het nieuwe rantsoen werd natuurlijk geba seerd op de veranderde omstandigheden in de gezinnen. Alle aanvragen moesten zooals wij destijds al hebben uiteengezet stuk voor stuk behandeld worden. De gemeenten zijn natuurlijk gebonden aan de richtlijnen d.ie voor de ranteoeneering uit Den Haag gegeven zijn, maar diie zijn zoo, dat het mogelijk is in gevallen van billijkheid een verhoo- gihg toe te staan. Gebruikers moeten evenwel be denken dat de rantsoeneering is ingesteld om het verbruik binnen zekere perken te houden. Grond slag van de ra ntsoeneert rug is het eigen verbruik van 1940, zoodat het geen zin heeft het rantsoen van zich zelf te gaan vergelijken met het rantsoen van anderen. Iemand met een groot gezin die in 1940 een laag gebruik had, kan niet op grond van de rantsoeneeringsverordening voor 1941 aanspraak maken op een grooter rantsoen omdat zijn buur man met een klein gezin (die over 1940 veel ver bruikte) nog meer gebruiken mag dan hij. Zulke uitzonderingsgevallen kunnen bij een regeling die voor het geheele land moet gelden natuurlijk niet geheel voorkomen worden. Bovendien is getracht zulke bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen door een minimum te garandeeren. Thans is te oordeel en over het resultaat vain de eerste twee maanden rantsoeneering. Wij vernemen dat men van gemeentewege niet ontevreden ls over de wUze waarop de Haarlemmers zich hebben aangepast bij de ge dwongen rantsoeneering. Het aantal gebruikers dat boven bet rantr soen is uitgegaan bepaalt zich tot enkele pro centen. Daarbij is natuurlijk niet gelet op een overschrij ding van slechts enkele kub. meters of enkele KWU. De .overschrijders van de rantsoenen hebben een brief van het gemeentebestuur thuis gekregen met de mededeeling dat over het meerdere ver bruik 50 pet. boven den gewonen prijs moet wor den betaald. Daarop zijn velen hunner gekomen met de verklaring dat ook zij volgens de gangbare bepalingen recht hadden op een verhoogd rantsoen. Die gevallen zijn ook onderzocht en velen hébben als gevolg daarvan nog een hooger rantsoen toe gewezen gekregen. Als zonder geldige reden voor den tweeden keer bet rantsoen wordt overschreden dreigt de moge lijkheid dat de gebruikers van gas of electriciteit worden afgesneden. ,De rantsoenen en de minima zijn voorloopig slechts voor de eerste 4 maanden van dit jaar door de autoriteiten in Den Haag vastgesteld. Het is dus nog niet bekend hoe de regeling na Mei zal wor den. Velen zijn nieuwsgierig omdat zich het geval voordoet, dat velen, na het uitbreken van den oor log op 10 Mei 1940, op verzoek van het gemeente bestuur zijn overgegaan tot vrijwillige rantsoenee ring van gas en electriciteit. Die menschen hebben dus over de zomermaan den van 1940 een zeer laag verbruik gehad. Als nu ook zij niets meer mogen gebruiken dan hetgeen zij in die maanden van 1940 hebben opgemaakt, ko men zii achter bii degenen, die aan dat vrijwillige verzn--'- :--'n he4 gemeentebestuur geen gevote ge geven hebben. D:e straf is voor de gehoorzamen on verdiend. De moeilükheid zou te zijn ondervangen als de minima rantsoenen over de zomermaanden niet al te laag gesteld worden. VAN T. De afdeeling Haarlem van het Ned. Bijbelge nootschap is gesplitst in een afdeeling Haarlem en een afdeeling Haarlem-Oost. Het aantal af- deelingen van het Genootschap bedraagt nu 454 ZATERDAG 22 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.H per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, lom nummers 6 cent per ex. Advertentlön: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0,40. Reclames 0.65 pei regel. Regelabonnementst'arleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meel f0MY2. Groentjes zie rubriek. Groote ontploffingen en branden waargenomen. BERLIJN, 22 Maart (D.N.B.) Sterke for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de late avonduren van Vrijdag een havenstad in Zuid-Engeland aangevallen. Naar het D.N.B. verneemt zijn felle ontploffingen en groote branden waargenomen. De neergeworpen bom men hadden een groot effect. O.m. werden de dockinstallaties en opslagplaatsen met groot succes ""getroffen. LUCHTAANVALLEN IN ZUID- EN OOST-ENGELAND. BERLIJN, 22 Maart (D.N.B.) Voor den oorlog belangrijke doelen en haveninstallaties in het zui den en oosten van Engeland zijn, naar het D.N.B, verneemt, in den loop van dezen nacht door vrij sterke Duitsche gevechtsformaties aangevallen. Na dere bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. ENGELSCHE MEDEDEELING. BERLIJN, 22 Maart (D.N.B.) Naar de Brit sche Berichtendienst meldt waren de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloop"èn nacht in hoofd zaak gericht op een stad in het Zuidwesten van Engeland. De aanvallen die van kort na het in vallen van de duisternis tot even na middernacht duurden waren buitengewoon hevig. Brandbommen hebben talrijke branden veroorzaakt en „aanzien lijke schade" aangericht. Duitsch duikbootwapen brengt 69.000 ton tot zinken. Convooi aan de Westkust van Afrika aangevallen Het D.N.B. deelt mede: Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Aan de Westkust van Afrika opereerende duikbooten hebben uit een convooi, dat op weg was naar Engeland en krachtig beschermd werd een aantal schepen met een gezamenlijken in houd van 69.000 bjr.t. weggeschoten en tot zinken gebracht. Verdere gedachtenwisseling tusschen Duitschlaud en Turkije? Commissie ad hoe ingesteld. BERLIJN, 21 Maart. Naar verluidt zal wel licht, nu de boodschap van Inönii door Hitier ontvangen is een verdere gedachtenwisseling tus schen Duitschland en Turkije volgen. Duitsche kringert zwijgen over den inhoud van de boodschap. Hier wordt echter algemeen aangenomen dat het aantal behandelde vraagstukken zoo omvangrijk is dat aanzienlijke tijd noodig zal zijn vóór defini tieve resultaten bereikt kunnen worden. (United Press) HEDEN: 20 PAGINA'S. R. P.: Lentenummer. pap. 1 P. Gasus: Waarzeggerscongres. pap. 1 Lente. pap. J5 Groote Schoonmaak, pap. 18 Van T.: Gas en electriciteitsrant soeneering. pap. 1 De lente komt. pap. 6 P. v. d. Hem: De vischty'd verlengd. pap. 3 B. K.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den journalist. pap. 3 De helpers. pap. 3 J. C. E.: Langs de straat: Voor mekaar. pap. 3 Flitsen pap. 3 Voor de Vrouw pap. 4 Voor lange avonden. pap. 5 Bioscopen pap. 6 J. B. Schuil: Het Ned. Tooneel: Prin ses Dulcinea pap. 6 v. H.: Schipper AhQi! pap. 7 C. J. E. Dinaux: In den ban van Amor. pap. 7 E. E. J.-P.: Voorjaarsmode, pap. 11 J. H. D. K.: Wandelingen in de om geving van Haarlem. pap. 12 In de duinen nu de winter gewe ken is. pap. 13 A. J. D.: De apenrots. pap. 14 Steenkruid. pap. 6 J. H. de Bois: In het jonge groen. pap. 14 Litteraire. Kantteekeningen. pap. 6 J. H. V.: Voorjaarssymptomen op de scheepswerven. pap. 15 Cor B andt Szn.: Een zeer grappige zoon, mijnheer. pap. 15 C. M. M. Constandse: Lawn-Tennis pap. 16 Maart een bewogen maand in de natuur. pap. 17 D.: Schoonmaken. pap. 18 B. A,: Lenteleven in Thysse's Hof. pap. 19 Onze Schoonmaakijver pap. 19 De bloembollenvelden kleuren. pap. 20

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1