Haarlem's Dagblad Een legaat voor de Stadsbibliotheek Dragen van slag- of stootwapens verboden Zes dooden door gasvergiftiging DANSLES Moppentrommel. V oor j aars weer V oor jaarsmodellen BERICHT Matsoeoka kwam Zondag te Moskou aan. Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17719 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne i2. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 24 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss® nummers 6 cent per ex. Advertentiön: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnèmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17^. Groentjes zie rubriek. Gedeelte der bibliotheek van wijlen Mr. H. J. D. D. Enschedé Van wijlen Mr. H. J. D .D. Enschedé ontving de Stads Bibliotheek en Leeszaal te Haarlem een groot legaat aan boeken grootendeels van historischen, klassieken, juridischen en literai- ren inhoud. Zeer veel keurig verzorgde en fraaie gebonden exemplaren telde de geschon ken collectie. Naar wij vernemen omvat het legaat eenige honderden werken. Er is een mooie verzameling van werken op het gebied van munt- en pen ningkunde bij, voorts vele klassieken, w.o. Hero dotus en Livius en op rechtskundig gebied een mooie uitgave van het Corpus Juris Civills en Gajus: Institutiones. Tot de historische werken behoort een complete Wagenaar met het ver volg op dit omvangrijke werk, dat aldus tot een 50 deelen aangroeide. De Stadsbibliotheek is door dit legaat een fraaie verzameling rijker geworden. Cas- en electricifeifsranfsoenen De extra toewijzingen in Heemstede en Bloemendaal. Nadat wij in Haarlem geïnformeerd hadden naai de gevraagde en toegekende extra toewijzingen bij het gebruik van gas en electriciteit te Haarlem men zie ons nummer van Zaterdag j-1. hebben wij ons ook op de hoogte gesteld welke ervaringen men in de aangrenzende gemeenten heeft opge daan. Wat Heemstede betreft, er zijn hier een 3000 ge vallen, die voor toewijzing in aanmerking kwamen. Het percentage van. hen, die op goede gronden kon den aantoonen, voor een grooter rantsoen in aan merking te komen, is dus heel wat grooter dan in Haarlem. In Bloemendaal, zoo werd ons medegedeeld, heeft een 30 pet. der aangeslotenen om meer gas ge vraagd en over het algemeen kon dit worden toe gestaan. Men heeft dit te gereeder kunnen doen, aangezien er in Bloemendaal minder gas wordt betrokken dan verleden jaar Er blijkt daaruit, dat er in Bloemendaal stevig bezuinigd is op 't gasver bruik, zoowel door de groot-verbruikers als in kringen, waar het verbruik gering is. Nu de gaskachel langzamerhand op non-actief komen zal dit gebruik naar het zich laat aanzien nog meer dalen. De opbrengst van de Winterhulp- collecte. Tk Haarlem f 500 meer dan bij de vorige lijstcollecte. De vorige week ten bate van Winterhulp Ne derland gehouden lijstencollecte heeft te Haar lem volgens voorloopige telling opgebracht f 4734. De opbrengst van de vorige lijstencol lecte op 31 Januari en 1 Februari was f 4262,72, zoodat dus nu belangrijk meer is opgehaald. Te Heemstede hebben de collectanten f 1751.01 ontvangen, hetgeen rond f 250 minder is dan van de vorige inzameling. Te Zandvoort is f 725 bijeengebracht, dus on geveer evenveel als vorige maal, toen de op brengst f 762.80 was. BLOEMBOLLENTENTOONSTELLING IN DE LORENTZSCHOOL. Zaterdagmiddag hield de Oudercommissie van bovengenoemde school te Haarlem een tentoonstel ling van bollen die door de leerlingen zelf gekweekt waren. Een groot aantal leerlingen en ouders had gevolg gegeven aan den oproep van de oudercom missie, aan de tentoonstelling mede te werken. De potten met bloembollen op de tafels leverden een aardigen aanblik. De jury had het niet gemakkelijk, uit de vele inzendingen de beste voor een prijs in aanmerking te doen komen. Na een woord van dank aan de jury volgde de uitdeeling der prijzen. Met een opwekkend woord aan de ouders om het werk der commissie te steunen, sloot de voorzitter, de heer Van der Meer, dezen zeer goed geslaagden middag. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. Op grond van de machtiging, hem verleend in art. 1 der ver ordening van den Rijkscommissaris betreffende de strafbaarheid van handelingen tegen militaire of politieele verordeningen van 7 Februari 1941 (Verordeningenblad no. 82) heeft de commissaris- generaal SS. Brigadeführer Rauter officieel mede gedeeld: 1. (a) Het is verboden op openbare wegen, straten en pleinen of andere voor het publiek toegankelijke plaatsen slag- of stootwapens bij zidh te dragen. (to) Slag- of stootwapenen ln den zin dezer be kendmaking zijn wapenen, die naar hun aard be stemd zijn, door ermee te slaan, te stooten of te steken, verwondingen te veroorzaken. 2. (a) Het op grond van de wet van 9 Mei 1890, houdende verbodsbepalingen met betrekking tot het dragen van wapenen uitgereikte machtigin gen tot het bij het hebben van bedoelde wapens en andere verordeningen, welke met deze bekend making in strijd zijn, treden tot nader order bui ten werking. Ob) Uitgezonderd van de onderhavige bepalin gen zijn de leden van de Duitsche weermacht, de S.S., de politie en de in het bezette Nederlandsche gebied zich bevindende personen, welke behooren tot het Duitsche bestuur en Duitsche takken van dienst. Ook de bepalingen, welke betreffen de be wapening en uitrusting van hen, die in dienst zijn van de Nederlandsche overheid blijven van kracht. 3. Handelingen, in strijd met deze bekend making zijn overtredingen en worden bestraft met hechtenis tot 6 maanden en geldboete tot 1000 gulden of met één dezer straffen, voor zoo ver niet een hoogere straf kan worden opgelegd yolgens andere bepalingen. Zaterdag en Zondag zijn de gemeentelijke kassen te Bloemendaal opengesteld geweest voor het publiek. Talrijke bloemenvrienden hebben een bezoek gebracht aan de bloeiende subtropische planten en zich vergast aan de prachtige kleuren. (Foto Stevens) Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap. 61e Alg. Vergadering. Vandaag hield het Hollandsch Bloembollen kweekers Genootschap in „Brinkmann" te Haar lem zijn 61e jaarvergadering onder presidium van den heer S. Schoneveld. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. Hij herdacht de in den oorlog gesneuvelde jonge vakgenooten en vervolgens de in het afgeloopen jaar overleden leden van het Ge nootschap, onder wie hij eenigen, wier werk groote verdienste heeft gehad, memoreerde. Vervolgens wierp hij een terugblik op het afge loopen jaar, waarbij hij gelegenheid vond te ge wagen van de moeilijkheden, die 1940 bracht. De oogst was gering, de importmogelijkheden in het buitenland groeiden. Er was een groot surplus en de opbrengst van den oogst bleef 5V2 millioen gul den beneden den kostprijs. Er diende dan ook een ernstig beroep op de regeering te worden gedaan ten behoeve van bij zonderen steun ten einde 't vak voor algeheelen ondergang te behoeden. Spr. bracht dank aan de regeering voor wat zij tot dusver voor het vak deed. Wat 1941 betreft, spr. verdedigde het vaststellen van minimumprijzen gebaseerd op den kostprijs, die nauwkeurig vastgesteld moeten worden. Boven dien zal men zioh in dit jaar bezig moeten houden met een reorganisatie der vakverbonden, teneinde als krachtige éénheid de belangen van het vak be ter te kunnen behartigen. Na enkele woorden te hebben gewijd aan de kwestie van het betelen van open grond en de op gelegde verplichting tot het telen van zaaizaad en boenen wékte spr. op, met onverflauwde energie voort te werken, juist in dezen tijd, die zooveel van het doorzettingsvermogen van de Hollandsche kweekers vraagt. Het jaarverslag, dat de secretaris, de heer D. van Egmond, vervolgens uitbracht, gewaagde van groote activiteit van het Genootschap. Het aantal afdee- lingen bleef stationnair, dat der leden liep eeniger- mate terug. Nadat eenige j aai-verslagen waren afgehandeld kwam aan de orde een voorstel van het Hoofdbe stuur om het Dagelijksch Bestuur machtiging te verleenen al datgene te doen, dat kan leiden tot concentratie der vakorganisaties in één groote vak organisatie. Hoewel de eerste pogingen daartoe niet met het gewenschte resultaat zijn bekroond, geven aldus het Hoofdbestuur de onderhandelingen de laatste dagen wederom hoop op slagen. Uit de vergadering werd de wenschelijkheid be toogd in het komende groote verband de eischen der standsorganisaties tot hun recht te laten komen. Gevraagd werd. of het de Dedoeling is, de bestaande organisaties op te heffen. Voorts werd betoogd dat de tijd en de omstandigheden tot het betrachten van spoed aanleiding geven. De voorzitter zeide, dat bij dit alles de vakbelangen nummer één zijn. In derdaad is het de bedoeling, de bestaande organi saties op te heffen en te vervangen door een alge- meene vereeniging voor bloembollenteelt en -han del, al zullen daarbij moeilijkheden moeten wor den opgelost. Kweekers en exporteurs zullen in het nieuwe verband hun eigen plaats bekleeden. De groepen zullen er gelegenheid vinden, haar speciale belangen te behartigen. De terreinen zullen dus zuiver afgebakend worden en tegenstrijdige be langen zullen in gemeenschappelijk overleg moeten worden opgelost. Wat de belangen der hier aanwe zigen betreft, deze zullen in een groep „Kweekerij- zaken" worden ondergebracht. Nog deelde spr. mede dat de samenwerking met de standsorganisaties den laatsten tijd goed is ge weest. Niettemin hebben deze standsorganisaties tot dusver niet kunnen besluiten, zich op te lossen in één algemeene vakorganisatie. De vergadering gaf daarna het Hoofdbestuur de vrijheid op den ingeslagen weg voort te gaan. Het is mogelijk, aldus de voorzitter, dat dit te eeni- ger tijd leidt tot het bijeenroepen van een algemeene vergadering, die over het al of niet voortbestaan van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap zal moeten beslissen. Een voorstel van de afd Lïsse betoogde de wen schelijkheid, dat. het Hoofdbestuur het initiatief neme tot de totstandkoming van een verplichte re gistratie van alle tulpen. De afd Lisse meent, dat de registratie van de Ned. Sierteelt Centrale voor dit doel niet volledig genoeg is. Het Hoofdbestuur ontraadt, gezien de onzeker heid als gevolg van de abnormale tijdsomstandig heden, aanneming van het voorstel. Het is thans niet mogelijk, na te gaan, welke soorten al dan niet op den duur een surplus zullen opleveren. Het bouwen v an een rioolwater pompstation voor de gemeente Velsen is opgedragen aan de fa. de Korte en Waleveld te Haarlem. GEEN SPREEKUUR. De inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Haarlem is verhinderd Woensdag 26 Maart zijn wekelljksch spreekuur te houden- Gasbuis gesprongen Man en v(jf kinderen om het leven gekomen Boskoop: A.N.P. Ten huize van den boomkweeker A. van Eyk aan den Zijdeweg te Boskoop, 'n echtpaar met 5 jonge kinderen is een vreeselijk drama gebeurd. Tengevolge van gasvergiftiging zijn van dit gezin de man en vijf kinderen vannacht om het leven gekomen. De man verscheen hedenmorgen niet op zijn werk en daarom besloot zijn patroon, de heer W. Vermeulen, eens te gaan zien, wat er aan de hand was. Hij begaf zich naar de woning doch het huis was gesloten en op zijn herhaald kloppen werd niet opengedaan. De heer V., die ongerust werd sloeg een glasruit in waarna hem een sterke gas- lucht tegemoet kwam. Toen men een onderzoek instelde kwam men tot de ontdekking dat het geheele gezin bewus teloos te bed lag. 29-jarige vrouw L. van Eyk van der Weyden gaf nog eenige teekenen van leven, doch de 44-jarige man en drie meisjes en twee jongens, waarvan de jongste een jaar en het oudste vijf jaar oud was, waren reeds ge storven. De echtgenoote is naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. De lijken zijn door de po litie in beslag genomen. De oorzaak is, zooals men heeft kunnen vast stellen, te wijten aan het springen van een gas buis waardoor het uitstroomende gas het ge zin in den slaap heeft verrast. Eén zwaargewonde door lucht aanvallen. 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. In den afgeloo pen nacht vonden enkele Engelsche luchtaanvallen plaats: brisant- en brandbommen werden afgewor pen. die in enkele gevallen schade aan woonhuizen toebrachten. Eén persoon werd zwaar gewond, twee personen liepen lichte kwetsuren op. (A.N.P.) Begin April aanvang van een VOORJAARS CURSUS. 10 lessen f 7.50. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM, NIEUWE GRACHT 98. (Adv. Ingez. Med.) (De Amerikaan Atterberry heeft na vele jaren werken een gecatalogi seerde verzameling van moppen op elk gebied aangelegd, die nu meer dan 6 millioen groot is.) Jarenlang heeft die maar moppen Zonder schroom en zonder stoppen Stug verzameld vol geduld: Ik moet zeggen voor den drommel, Dat is pas een moppentrommel Tot den rand toe goed gevuld. 't Kleinste deel daarvan is aardig, 't Meerendeel natuurlijk „baardig" En de rest vast zouteloos: Dat was zeker niet te mijden, Al mocht hij er zorg aan wijden Dat hij maar niet alles koos. Zoudt u zulk een arbeid willen, Het lijkt mij om van te rillen, Zooveel moppen liggen zwaar; Wat voor man moet dat wel wezen, 'k Weet het niet, maar ik zou vreezen, Een soort super-„moppe"raar. Af en toe moet hij wel zuchten. Ik kan moppen niet meer luchten, Grappenmakers, hou toch op: 'k Zie mijn zes millioental moppen, Als een draak met zooveel koppen, 't Leven is voor mij geen mop. Hij zal vaak zichzelf verwenschen En dan denken: lach maar menschen, Maar stuur mij dan eens den man, Die mij dingen komt vertellen, Die ik me zoo voor kan stellen. Dat ik eens flink huilen kan. dus by Dames-confectie - Pelteryen. Haarlem - Groote Houtstraat 19 Telefoon 12273 (Adv. Ingez. Med.) Landing der Japanners aan de Zuid-Chineesclie kust. Blokkade uitgebreid. KANTON, 24 Maart (Domei). Naar in een communiqué wordt medegedeeld heeft een sterk detachement Japansche expeditietroepen in Zuid-China heden in de ochtenduren een ver rassende landing ondernomen op de Noordelijke kust van de Honghai-baai ten Noorden van de Biasbaai onder dekking van vlooteenheden. Het japansche detachement, zoo voegt het commu niqué hieraan toe, trekt naar een niet bekend gemaakte plaats op en handelt ln samenwerking met de Japansche troepen die onlangs geland zijn op het schiereiland ten Oosten van de Bias baai. Admiraal Sjimada. de opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche Zee, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de Japansche blokkade wordt uitgebreid tot de baaien van Honghai en Hitsjietsji ten Noorden van de Bias baai in de provincie Kwantoeng. De blokkade gaat in op 25 Maart des middags om 12 uur. Ge lijktijdig is de inhoud der proclamatie via den Jaoanschen consul-generaal medegedeeld aan de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers en de autoriteiten der Chineesche zee-douane. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Waar de kippen er als de kippen bij zijn. In dezen tijd van het jaar wordt de zetkoool uitgeplant, om nieuw koolzaad te winnen. De tuinbouwers kunnen slechts met enkele exemplaren volstaan, om zich van voldoenden voorraad te verzekeren. Op een afgelegen hoekje van den akker wordt een miniatuur veldje ingericht en terwijl de baas bezig is, wroeten de kippen in de versch omgespitte aarde. (Foto Pax Holland) Des avonds doorgereisd naar Berlijn Zondagmiddag om half vier plaatse lijken tijd is de Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka met zyn gevolg te Moskou aangekomen Hij werd, naar het D.N.B. meldt, op het sta tion van Sovjet-Russische zijde verwelkomd door den plaatsvervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken Losowski den chef van het protocol Barkow en den leider van de afdeeling Oost-Azlë van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken Zarapkin. Voorts waren ter begroeting aanwezig de Japansche ambassadeur en de diplomatieke vertegenwoor digers van de bij het drlemogendhedenpact aangesloten landen. Des avonds reisde hy door naar Berlijn. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft Zondag tijdens zijn verblijf te Moskou, kort na zijn aankomst, in de Japansche ambassade de plaatselijke Duitsche persvertegen woordigers ontvangen, zoo deelt het D.N.B. mede. Matsoeoka zeide dat hij met groote vreugde en vervuld van groote verwachtingen op reis is 'ge gaan. Het stemt hem tot bijzondere verheugenis dat hij gelegenheid zal hebben Duitschland's grooten Führer Adolf Hitler te zien, alsmede den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop en de overige persoonlijkheden van het Duitsche rijk. Hij hoopt hen niet alleen te ont moeten, doch hen ook beter te leeren kennen. „Ik beschouw het als mijn plicht", zoo zeide Mat soeoka, „den Führer en zijn medewerkers nauw keurig te leeren kennen, vooral sedert wij door het driemogendhedenpact met elkaar verbonden zijn". Vervolgens deelde Matsoeoka mede dat dit pact voor Japan's buitenlandsche politiek het voor naamste instrument beteekent, waaraan het al tijd heeft medegewerkt. Eenige leden geiooven dat ik iets bijzonders in den zin heb, nu ik mij naar Duitschland en Italië begeef, doch ik heb slechts den ccnen wensch de leiders van Duitsch land en Italië te ontmoeten en te leeren kennen. Deze reis, die een gevolg is van de uitnoodiging der Duitsche en Italiaansche regeering. komt tege moet aan mijn eigen vurig gekoesterden wensch, aldus merkte Matsoeoka tenslotte op. Ik zal gaarne de gelegenheid gebruiken om mij van Duitschland en Italië een persoonlijk oordeel te vormen en te zien hoe Duitschland en Italië hun geweldige taak op weg naar de overwinning volbrengen Duitsch weermachtsbericht van Zondag: Operaties der Duitsche luchtmacht aan de Engelsche kust BERLIJN, 23 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Lichte gevechtsvliegtuigen hebben gisteren de haveninstallaties van Colchester en Peterhead met goed resultaat aangevallen. In het Kanaal van St. George zonk een vrachtboot van 3000 ton, na midscheeps door een bom te zijn gertof- fen. Ten Oosten van Oxfordness werd een schip door bommen zwaar beschadigd. Voor de Britsche Zuidkust werden mijnenvegers succesvol aange vallen. Onder escorte van jachtvliegtuigen heeft een Duitsche gevechtsformatie gistermiddag de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd. Voltref fers op schepen en luchtdoelartilleriestellingen werden gesignaleerd. In luchtgevechten die tij dens deze aanvallen ontstonden schoten Duitsche jagers zeven jachtvliegtuigen van het type Hur ricane zonder eigen verliezen neer. In de avond uren werd de haven van La Valetta nogmaals doeltreffend aangevallen. Duitsche en Italiaan sche torpedovliegtulgen hebben bij Agedabin in Noord-Afrika vijandelijke vliegtuigen in brand geschoten en troepenconcentraties met zichtbaar succes aangevallen met bommen en boordwapens. Op zee ten zuiden van Kreta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een krachtig beveiligd con- vooi aangehouden. In een scheeraanval plaatsten zij twee treffers midscheeps op een vaartuier van 6000 b.r.t., waarop het schip brandend bleef lig gen. Twee andere schepen van dit convooi wer den beschadigd. Een koopvaarder vaji 5000 b.r.t. werd ten Zuidwesten van Cyprus door een Duitsch gevechtsvliegtuig zoo zwaar beschadigd dat op het verlies er van gerekend kan worden. Een patrouillevaartuig heeft voor de Noorsche kust een Britschen bommenwerper van het type Bristol-Blenheim neergehaald. De vijand is overdag noch des nachts boven het gebied van het Duitsche rijk verschenen. De verliezen van den tegenstander hebben gis teren acht vliegtuigen bedragen. Een eigen toe stel is over tijd." HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Moppentrommel. pag. 1 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 Flitsen pag. 3 Van T.: De automaat. pag. 3 J. B. Schuil: Door Inspanning Uit spanning. pag. 6 Centraal Tooneel: Held tegen wil en dank. pag. 6 Aerdénhouts Kindertooneel pag. 6 K. de Jong: H. O. V. Ledenconcert pag. 6 Criticus over E. D. O.—H. B. C. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1