Verhooging van de landbouwproductie. y KORT NIEUWS lJKCERLUKE STAND to, DINSDAG 25 MAART 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 8 (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Commissie ingesteld om eenheid onder de boeren te vergrooten. Dr. Posthuma tot voorzitter benoemd. Op de dagelij'ksche persconferentie heeft Za terdag de referent der Geschaftsgruppe voedselvoor ziening en landbouw de volgende mededeel ing ge daan: Bij besluit van 19 Maart heeft de Rijkscommis- ssaris ter ondersteuning van de maatregelen, ge nomen door de bevoegde instanties met het doel eenheid te brengen op het gebied der landbouw organisaties, welke deze maatregelen behooren te steunen doordat de landbouwers met elkaar zich beraden, een commissie ingesteld en tot voorzitter daarvan benoemd oud-minister dr. Posthuma. Tot deze commissie behooren de voorzitters der vol gende vereenigingen: Chr. Boeren- en Tuindersbond, Katholieke Ne derlandsche Boeren- en Tuindersbond, Neder- landsch Agrarisch Front, Nederlandsoh Landbouw- comité. De voorzitter der commissie kan verdere leden benoemen. De commissie heeft ten doel de werkzaamheid van alle organisaties in dienst te stellen van de grootst mogelijke productieveriioo- ging en een éénvormige organisatie van dien air- beid te verwezenlijken. De besturen hebben daar toe de plicht hun organisaties met hün gezamen lijke apparaten volgens richtlijnen van den voor zitter ter beschikking te stellen. Deze richtlijnen zijn voor landbouworganisaties bindend, onver schillig of zij zijn aangesloten bij bovengenoemde corporaties. De voorzitter kan de productievermeerdering door eigen maatregelen bevorderen, voor zoover dit wenschelijk is buiten het werk der organisatie om. Hij kan van het departement van Landbouw en Visscherij alle in dit verband noodige inlichtingen en steun eischen. De consulenten van dit departement zijn ver plicht de commissie en de landbouworganisaties te adviseeren. Tenslotte kan de voorzitter van de land bouworganisaties verlangen, dat personen die medewerking weigeren geroyeerd worden. Wordt aan dit verlangen geen gevolg gegeven, dan is de commissaris-generaal van Financiën en Economie bevoegd de noodige maatregelen te treffen en in een bepaald geval de royeering ook te doen ge schieden zonder inachtneming van een wettelijken opzeggingstermijn. Eenigerlei aanspraken kan men na een dergelijke verbreking van het dienstverband niet te doen gelden. Met betrekking tot haar geheele arbeid ressor teert de commissie onder den commissaris-generaal voor Financiën en Economie. De uitsluitende be voegdheid en verantwoordelijkheid van het depar tement van Landbouw en Visscherij ten aanzien van de regeling en verdeeling der landbouwproduc tie blijft intact. In opdracht van den Rijkscommissaris heeft Landesbauernführer Graf Grothe op 21 Maart het besluit aan dr. Posthuma overhandigd en hem de taak opgelegd zijn bevoegdheden nauwkeurig uit te oefenen. Dit had plaats in het departement in tegenwoordigheid van den directeur-generaal van den landbouw ir. Roebroek en de voorzitters der vier genoemde landbouworganisaties. Graf Grothe wenschte dr. Postuma geluk met zijn taak en gaf voor ieder afzonderlijk den wensch te kennen dat hun loyale samenwerking met succes zou worden bekroond. Twee nieuwe ministers in Joego slavië benoemd. BELGRADO, 24 Maart (D.N.B.). Van wel ingelichte zijde wordt gemeld dat hedenochtend tot minister van sociale zaken Dragomir Ikonitsj en tot minister van landbouw dr. Tsjaslaf Nikotowitsj benoemd is. Beide ministers hebben reeds den eed afgelegd. Tragisch ongeval door het neervallen van een schilderij. 's GRAVENHAGE, 24 Maart. Zondagochtend omstreeks half zeven heeft zich op de tweede étage van een woning in de Hoogbuurlostraat alhier een onbeduidend voorval voorgedaan, het geen echter tragische gevolgen, heeft gehad. Op dat moment viel in een kamer, waar het 10-jarige jongetje A. L. sliep, met veel lawaai een schil derij van den muur. Het jongetje schrok wakker en dacht waarschijnlijk, dat er een bom insloeg. Hij sprong in ieder geval uit bed en snelde het balcon op, waar hij op de balustrade klom. Ver volgens is de knaap naar beneden gevallen of ge sprongen en kwam van een hoogte van zeven meter neer op een steenen vloertje ~in een tuin. Hij kreeg een schédelbasisfractuur en brak den linkerarm. De geneeskundige dienst vervoerde het slach toffer, dat bewusteloos was, in ernstigen toe stand naar het R.K. ziekenhuis aan het West- Einde. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. ZANDVOORT PHOENIX VOERT OP ..OP 'T KANTJE AF". Onder auspiciën van het comité der samenwer kende Zandvoortsche tooneelvereenigingen geeft „Phoenix" Zaterdagavond 5 April de laatste uit voering in dit seizoen. Opgevoerd wordt: ..Op 't kantje af" van Johan Fabricius, een stuk dat zeker allen zal voldoen. De zeer goede bezetting is een waarborg dat er op 5 April in Groot Badhuis goed spel te zien zal zijn. DE AVONTUREN VAN EEN KOFFERTJE. Op 31 Januari j.l. deed een inwoonster dezer ge meente by de politie aangifte dat een haar toebe- hoorend koffertje, inhoudende een in goeden staat verkeerenden damesmantel, was onvreemd. Zij had dit koffertje even op een tot vertrek "gereed staande tram gezet omdat zij haar abonnement wil de afhalen. Toen zij terugkwam was koffer met inhoud verdwenen. De politie stelde een onderzoek in. doch zonder resultaat De aangeefster had zich dan ook reeds tevreden gesteld met de veronderstelling dat haar eigendom voor goed zoek zou blijven. Zij was echter niet wei nig verbaasd toen zij gisteren, in haar woning zit tende, een meisje zag passeeren dat haar mantel droeg Het meisje werd door een huisgenoote ge volgd en nadat zij een woning was binnengegaan werd de politie op de hoogte gebracht. Een huiszoeking volgde, met het resultaat dat de mantel en het koffertje in beslag werden geno men. Uit veiligheidsoverwegingen had men het kof fertje, dat blauw van kleur was, zwart gelakt. De politie vond ook nog een ontvreemde deken en lakens. De vrouw, die vorige week werd gearresteerd als verdacht van heling en die optrad als vergaarster van door inbraak verkregen goederen, was ook aan deze mantelgeschiedenis niet vreemd. Een alhier wonend familielid had het koffertje uit de tram weggenomen bedoelde heelster was daarbij wel tegenwoordig vervolgens mee naar huis geno men en later den inhoud overgedaan voor ~5. aan haar reisgenoote. HOOFDDORP TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN. In de Nijverheidsschool voor Meisjes te Hoofddorp zal tjonderdag een tentoonstelling worden gehouden van door de leerlingen vervaardigde werkstukken. De tentoonstel ling is voor een ieder toegankelijk en geopend. Men zal er zien werkstukken op het gebied van costuumnaaien. van de naaldvakken, fraaie handwerken, enz. In den morgen heeft de uitreiking der diploma's aan de geslaagden plaats KOOKDEMONSTRATIE. Donderdag 27 Maart zal in hfltel ..De Beurs" door het F E N. een kookdemonstratie gegeven uorden in samen werking met dé Commissie, aangewezen door den direc teur-generaal van de Voedselvoorziening. Mevr. A. RoerschSemeijns zal een inleiding houden over: „Hoe kunnen wij het gezin zoo goed mogelijk dpor i deze moeilijke tijden heen helpen?"; h«ar assistente mevr. J. FeliusWynia zal spreken over: „De bereiding van voedsel in deze tijden" Tijdens de demonstratie zullen verschillende gerechten worden klaargemaakt, welke den bezoeksters zullen worden gepresenteerd. Door het P. E. N. zijn reeds uit- noodigingen verzonden, doch ieder kan haar kennissen introduceeren. CAUSERIE OVER WINTERHULP. In hötel „De Beurs" werd Maandagmiddag door den heer J. Haveman, propagandaleider van de Winterhulp Nederland in Noord-Holand. een causerie gehouden over de Winterhulpactie. Aan de aanwezigen werd gelegen heid gegeven lot het stellen van vragen, die door den spreker werden beantwoord. OPVOERING VAN ..JACOB VAN LENNEP" TE HOOFDDORP. De Haarlemsche Tooneëlvereeniging „Jacob van Lennep" gaf Zondag j.l. voor de vereeniging „Con cordia" te Hoofddorp in bet hotel „De Beurs" al daar een opvoering van het blijspel in drie bedrij ven „De andere Vrouw". De bijna geheel bezette zaal volgde met aandacht het spel waarin vooral uitblonken de heer en me vrouw Van Dongen resp. als Frank Fuller "en mevr. Brown, maar ook mevrouw Dreijer als mevr. Temple bleek een uitstekende speelster te zijn, die haar voorname rol geheel wist uit te spelen, daar bij bijgestaan door dén heer J. Selman, die als Jac Temple zich een waardige tegenspeler toonde. Ook«de heer J. van Eden wist de rol als de butler tot het einde toe zoo te vervullen dat hij de bij zondere aandacht trok van de volle zaal. De overige spelers, mevr. N. Selman, J. Cats en de heeren G. Presburg en L. Bakker, die de bijrollen vervulden, wisten met hun spel het geheel goed te comple- teeren. Aan het slot van deze uitvoering heeft de heer P. de Zeeuw, voorzitter van Concordia, de spelers en het bestuur bedankt-voor het vertoonde spel, en hij verheugde er zich over dat Concordia opnieuw weer contact had met het geheele nieuwe bestuur van Jacob van Lennep. De nieuwe voorzitter van ..Jacob van Lennep" bedankte den voorzitter van Concordia voor zijn hartelijke woorden en sprak de hoop uit dat de aan gename relatie die reeds 20 jaren bestond, niet meer zou worden onderbroken, maar in denzelfden geest zou worden voortgezet. IJMUIDEN Ontevredenheid onder de trawler- visschers. Onder de opvarenden van de weinige trawlers, die thans aan de visscherij deelnemen, heerscht ontstemming over de loonregeling, die zij niet in overeenstemming achten met den huidigen aard hunner werkzaamheden, terwijl zij bovendien van meening zijn, dat er geen juiste verhouding bestaat tusscihen de besommingen en hunne verdiensten. Voor de opvarenden van de loggers en de kotters is de loonregeling inderdaad gunstiger, doordat deze „op deel" varen. Verschillende trawlervissdhers hebben hun boeltje gepakt, zoodat de schepen ndet uit konden varen. Teraardebestelling J. F. de Liefde. Onder zeer gi-oote belangstelling vond gisteren op de begraafplaats „De Biezen" de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. F. de Liefde, oud-kantoorhouder van P. T. T. alhier. Vele oude vrienden en kennissen, bewoners uit de omgeving van de plaats, waar de overledene zoovele jaren als kantoorhouder had gewerkt, wa ren bij de plechtigheid aanwezig. Van hen allen was de heer S. Douma de tolk, toen hij enkele woorden sprak om te memoreeren, hoe de heer de Liefde zoovele jaren trouw zijn plicht bad vervuld in dienst van de Posterijen. Hij was altijd even behulpzaam en hij heeft de rust en den vrede, die nu voor hem zijn gekomen, zeker verdiend. Een schoonzoon, de heer W. F. van Tilburg, be dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling. BESOMMINGEN. Tongen f 3.6(1—f 82.50 per K.G.: Kleine schol f 46-. Pul- schol f25; Wijting f 42f 38; Kleine schar 132; Pulschar 18.60—f 6,50; Bot f47. Alles per 60 K.G. Kottar: IJM 203 f 1533» Een reuzen bewoner der Oceanen. De potvisch of cachelot kan 25 M. lang worden. Leverancier en-gros van traan, spermaceti en amber. Eenige dagen geleden lazen wij in een der bladen 'n bericht uit Kopenhagen dat er in den loop der vorige week op de Deensche Noordzeekust, ter hoogte van Hirtshals, een potvisch is aangespoeld, waarvan het vleesch en het spek, dat een gewicht van pl.m. 24.000 K.G. had, door een verffabriek te Kopenhagen werd gekocht voor niet minder dan 50.000 kronen. Het skelet van dit „zeemonster" zal in het nieuwe zoölogisch museum te Aarhuus, dat op 1 April a.s. geopend wordt, worden ondergebracht. Tevens vermeldt dit bericht, dat er zich sedert het jaar 1771 geen potvisch meer in de Deensche wateren heeft vertoond. Ook op de Nederlandsche kust zijn er in den loop der tijden eenige potvisschen gestrand, welke, volgens Dr. J. J. Tesch, in. zijn boek, getiteld: „Het leven der Zee", steeds mannetjes waren. De twee potvisschen, die 24 Februari 1937 op de „middelpraat" in de Schelde, bij Terneuzen gestrand zijn, waren eveneens mannelijke dieren. Van een dezer exemplaren wordt het skelet in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Lei den bewaard. De „potvisch" of „cachelot" (Physeter macis- cephalus) wordt de koning der Cetaceeën genoemd eil kan volgens de dierkundigen een lengte van 20 tot 24 meter bereiken. De potvisschen, die tot de tandwalvisschen behooren, hebben een zeer grooten kop, die van voren niet snavelvormig versmald, doch recht afgeknot is. In den kop bevindt zich een groot aantal gangen en cellen, die gevuld zijn met een vloeibare, vette zelfstandigheid, welke „spermaceti" of „walschot" wordt genoemd. Zoolang deze spermaceti nog de temperatuur van het levende dier heeft, is zij vloeibaar, doch bij afkoeling scheiden zich plaat- vormige, paarlmoerglanzige kristallen af, welke tot een witte massa stollen. De zuivere spermaceti of walschot bestaat uit palmitinezure cetijlester en smelt bij een temperatuur van 45 gr. C. Het wordt gebruikt voor de bereiding van blanketsel, zal ven, luxe-kaarsen, enz. Een gewone potvisch levert gemiddeld 2500 K.G. ruwe walschot op. Hoewel de potvisch, die, zooals wij hierboven reeds hebben aangehaald, een tandwalvisch is, en dus geen baleinen oplevert wordt hij toch als de kostbaarste walvisch beschouwd, daar behalve spermaceti dikwijls ook nog de over het algemeen zeer bekende „amber" in de darmen van dit dier wordt aangetroffen, dat zeei^ kostbaar is en bij de bereiding van parfummerieën wordt gebruikt. De amber bestaat uit -regelmatige, ondoorzicht- bare wasachtige fijn korrelige of bladerige stukken, die bruinachtig ztvart of lichtgrijs van kleur zijn met donkere strepen of vlekken. Hij is smakeloos, doch heeft een geur, die aan muskus herinnert en is bij voldoende warmte, week en buigzaam. Verder smelt hij bij een matige hitte, vat spoedig vuur en geeft een heldere vlam. Zijn hoofdbestanddeel is een eigenaardig soort van vet, welke „amberoet" (ambrine) wordt ge noemd. Bovendien bevat de amber nog benzoëzuur, zout. enz. Ofschoon de potvisch hoofdzakelijk de warmere zeeën bewoont, wordt hij ook wel in de gematigde zeeën aangetroffen, doch het hooge noorden wordt door hen vermeden. De jonge mannetjes, die door de oude manne lijke exemplaren verdreven worden, zwerven overal heen en komen soms zelfs vrij hoog noor delijk, tot zelfs bij de Hebriden. Door het walvischstati'on, dat zich op deze eilan den bevindt, wei-den volgens Dr. Tesch in de jaren 1909 en 1911, respectievelijk 7 en 17 exem plaren buitgemaakt. Het voedsel van de potvisschen bestaat hoofd zakelijk uit „inktvisschen', bij het bemachtigen daarvan ontstaat dikwijls een verwoede strijd tusschen de potvisschen en de inktvisschen, vooral als het groote exemplaren van laatstgenoemde soort betreft, hetgeen meermalen is waargeno men. De potvisschen zijn snelle zwemmers en uit stekende duikers en kunnen pl.m. 1 uur en 20 minuten onder water blijven. Potvisschen zijn ongevaarlijke dieren doch als zij aangevallen en gewond worden, kent hun woede geen grenzen en slaan met hun enormen staart alles kort en klein, wat in hun nabijheid komt. Door de intensieve jacht welke er in vroeger jaren op de potvisschen werd gemaakt, is hun aantal schrikbarend verminderd, zoodat, om alge- heele uitroeiing van deze waardevolle dieren te voorkomen, er een internationaal verbod moest worden uitgevaardigd, dat gedurende de eerste 25 jaar niet meer op deze zoogdieren der zee mag worden gejaagd. (Nadruk verboden). D. KRUIJFF. LEDENVERGADERING „HET WITTE KRUIS" De afdeelïng Velsen van „Het Witte Kruis" houdt Maandagavond 7 April een ledenvergadering in bet Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en van de kascom- missie enz. HET MONUMENT VOOR DS. H. W. CREUTZBERG. Het comité tot het oprichten van een monument op het graf van ds. H. W. Creutzberg in Den Haag vroeger predikant der Ned. Herv. gemeente te IJmuiden heeft in overleg met de weduwe op dracht gegeven aan ir. H. V. Gerretsen architect van de Duinoordjeugdkapel, om het ontwerp voor een eenvoudig monument te maken. MARKTPRIJZEN EN BESOMMINGEN. 24 Maart 1941 Groote bot f49—f45; Kleine bot f39—f33; Kleine schol f60—f35; Pufschol f31—f 19; Groot griet f 100; Middelgriet f104—f92; Kleine griet f73; Wijting f 56—f30; Kleine wij ting f28.50—f26; Groote schar f30—f 46; Kleine schar f 34—f 17; Pufschar f 14—f7,50; Poontjes f26—f24. Alles per 50 K.G. Tarbot f5—f4,70 en Tongen f3,70—f2,10 belde per K.G Kabeljauw f 16—f9 per stuk. Zoetwatervlsch: Snoekbaars f 1,52f 1,34; Spiering f0,63 f0,61; Brasem f 0.56—f 0,51 per K.G. Trawler:IJM 418, Erica 5. 350 manden f 8087. Loggers; SCH 314 f2890; SCH 284 f1318; SCH 302 f 1350; SCH 402 f 1643; KW 47 f3814; KW 144 f1419; IJM 201 f953. Kotters: IJM 214 f1715; IJM«03 f 1320. BEVERWIJK Weer gewone schooluren. Met ingang van 1 April "a.s. zullen de lesuren op de openbare scholen weer geheel normaal zijn De vrije Zaterdag komt dan te vervallen waardoor de lesuren op Woensdag en Zaterdag weer als van ouds zijn. Weer hoornen langs den Velserweg? Toen eenige jaren geleden de Velserweg verbreeo moest worden viel de rij boomen, die tusschen den spoorwegovergang en het Stationsplein stond, hier aan ten offer. Aanvankelijk lag het toen weer in de bedoeling na het tot standkomen van de verbreeding een nieuwe rij aan den kant van het weiland te plaatsen. De berm was hiervoor eigenlijk te smal Op het oogenblik wordt het bestaande talud echtei verbreed, wat er intusschen op wijgt dat de eerste plannen nog niet vergeten zijn. Het is dan ook de bedoeling in de toekomst, die nog wel wat veraf zal zijn, hier boomen te plan ten. Het gedeelte langs het weiland, wat nu onder handen wordt genomen, wordt verbreed met grond afkomstig van het t.H. Moensplein, dat zooals men weet ook veranderd wordt. LEDENVERGADERING JONG-HERVORMDEN. Donderdag 10 April zal de vereeniging van Jong- Hervormden een ledenvergadering in het Ned Hervormd vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat houden. De heer K. Zwitser zal dan een le zing houden over het onderwerp „De kerk als lichaam van Christus". NED. CHRISTEN VROUWENPAND. De plaatselijke afdeeling van den 1 Christen Vrouwenbond zal Donderdag 17 April een leden vergadering in het Ned. Herv. vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat houden. Spreekster voor dezen middag is mej. A. Loon, die een lezing met lichtbeelden zou houden over het werk van de Bijbelkioskvereeniging. De Centrale Keuken. De Centrale Keuken verschafte heden aardappe len met uien. Hiervan werden 438 porties uitgereikt, waarvan 15 in Wijk aan Zee. Dit is het hoogstel aantal wat tot nog toe is bereikt. Men verzoekt ons mede te deelen, dat van Don derdag a.s. geen kaarten meer verkrijgbaar zijn bij de wed. R. van Nimwegen aan den Romer- kerk weg. Het uitreiken van de warme maaltijden geschiedt tusschen 11.30 en 12 uur 's morgens. De Passie-avond van „Katholiek Beverwijk". Voor den Passie-avond, die op Donderdag 27 Maart a.s. in de groote zaal 'van de K.S.A. onder auspiciën van „Katholiek Beverwijk" gegeven wordt, blijkt veel belangstelling te bestaan. Medewerking aan dezen avond verleenen het A Capella Koor, versterkt met leden van het kerk koor van St. Agatha, onder leiding van Leo Pielage, het Kruisvaartkoor, o.l.v. den heer G. Geldermans. De algemeene leiding berust btj den heer Jan Burger. CONCERT VAN DE KOREN VAN D.Z.T.V. Op Zaterdag 26 April geven de koren van „Door Zang tot Vriendschap", waartoe het gemengde, mannen- en kinderkoor behooren, alle onder lei ding van den heer L. Pielage, een concert in het Kennemer Theater. Geslaagd voor het E. H. B. O.- diploma. De volgende leden van de Roode Kruis-Transport colonne slaagden voor het eenheidsdiploma de da mes J. RedekerHofstede, J. G. VeensWebbe, C. van Rijn, J. D. Lijnslager, H. Holtman en de hee ren A. de Gram, J. Leyen, S. J. Schram, L. J. Wagter en G. Wagter. Examinator was dr. Speyer uit Amsterdam. „DE BENZINE-KONING" De optredenden in het blijspel „De Benzine koning", dat de R.K. Gezellentooneelvereeniging T.O.V. in studie heeft genomen voor haar eerst volgende uitvoering, zijn de heeren C. M. de Goede, A. v. d. Winkel, J. Spanjaard, P. Tromp, A. van Noort, S. Pepping en D. Dudink. Wat de tuinders kregen. Spinazie per K.G. 27. Sla per K.G. 14—17 An ij vie per K.G. 1823. Rabarber per K.G. 27. Prei per K.G. 68V2 Uien per K.G. 2.705 Witlof per K.G. 17—23. Waspeen per K.G. 56 Knollen I per stuk 3133. Idem II per stuk 1017. Gele kool per K.G. 46.80. Roode kool per K.G. 48. Breekpeen per K.G. 34.20 Schorseneeren per K.G. 15 Boerekool per K.G. 714 Spruiten per K.G. 1832. MARKTBERICHTEN. Spinazie per k.g. 27 Andijvie per k.g. 2530 Koolrapen per zak 1.50 Wortelen per k.g. 411 Bieten per k.g. 8 Aardappelen, klei, per k.g. 4,256.25. Spruitjes per k.g. 1832 Boerenkool per k.g. 1220 Roode kool per k.g. 8 Savoije kool per k.g. 7 Uien per k.g. 7 Prei per k.g. 8% Sla per krop 5y3 Rabarber per bos 1525 Pieterselie per bos 8 Selderie per bos 1020 Appelen per k.g. 3570 Peren per k.g. 28 Brusselsch lof per k.g. 1624 WAT SCHAFT DE POT? Aan de Centrale Keuken is morgen hutspot ver krijgbaar; 507 porties zullen worden uitgereikt waarvan 10 in Wijk aan Zee. Op één der volgende dagen versohaft de keuken erwtensoep met varkensvleesdh. HEEMSKERK POLDER VERGADERING. Dezer dagen vergaderden Hoofdingelanden van den polder de Uitgeester- en Heemskerkerbroeik in het polderhuis aan den Meldijk te Uitgeest. De lei ding berustte bij den heer W. Groen Azn., dijkgraaf. Er was een vacature (A. van der Sluis te Heems kerk), waarin is voorzien door de benoeming van den heer K. Fiseier te Beverwijk. Vervolgens wer den eenige perceelen land voor onbepaalden tijd verpacht op prijsbasis van September 1939. De loo- pende geldleening groot f20.775.a 4'A pet. werd ingaande 1 April 1941 geconverteerd tegen een lee ning van 4 pet. Aan het lager gehuwd personeel werd een tijdelijke toelage van 6 pet. verleend, in gaande 1 Januari 1941. Besloten werd een molest- risico-verzekering te sluiten bij de Onderl'nge Oor logsschadeverzekering Maatschappij te 's-Graven- hage en wel ten behoeve van het electrisch gemaal en de ambtswoning. De rekening 1940 werd goedgekeurd met een totaal aan ontvangsten van f 18.711.08 en aan uit gaven van f 18.467.38, alzoo een batig saldo van f 243.70: Ook werd de begrooting 1941 vastgesteld in ont vangst op f 46.385.41 en in uitgaaf f 45 942.83. der halve een geraamd batig siot van f 442.58. De las ten voor 1941 werden gehandhaafd op f7.50 per HA. HET AUTOBUSVERKEER HAARLEM- HEEMSKERK.. Met ingang van 1 April, zullen de autobussen van den dienst HaarlemHeemskerk (dorp), die thans hun route terug via e G. v. Assendelftstraat en Hoogdorperweg nemen, gewoon hun rit langs de M. v. Hèemskerckstraat weer terug nemen. Voor vele kerkgangers, die Zondag met de bus de kerk te Beverwijk bezochten, een tegenvaller. BOND VOOR STAATSPENSIOENEERING. Woensdagavond 8 uur houdt de afdeeling Heemskerk van den Bond voor Staatspensioen- neering de jaarvergadering in Café Flora. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente komt in openbare ver gadering bijeen op Woensdag 26 Maart 1941, des namiddags 2 uun De agenda vermeldt: 1. Vaststelling notulen. 2. Voorste] vaststelling voorschot op de gemeen telijke vergoeding ten behoeve der bijzondere lagere scholen over 1940. 3. Voorstel vaststelling verordening tijdelijke toelage aan lager bezoldigd personeel. 4. Voorstel wijziging gemeenterekening 1939 en goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur 1940. 5. Voorstel wijziging gemeentebegrooting. 6. Voorstel rioleeringsplan der gemeente. 7. Ingekomen stukken en mededeelingen. CASTRICUM C. S. V.—ASSENDELFT (0—2). In een goeden wedstrijd, waarin de beste momen ten voor Assendelft waren, moest C. S. V. met 20 het onderspit delven. Tot aan de rust bleef de stand blank. Een kwartier na de hervatting wisten de bezoekers een goed doelpunt te scoren. Vijf minuten voor het einde volgde het tweede. C. S. V. had een zwak backstel. Het uitstekende doelverdedigen vair Schenk voorkwam echter een grooter nederlaag. Middenvoor Koelewijn liet veel goeds zien, maar met zijn schoten was hij niet ge lukkig. TERAARDEBESTELLING OUD-WETHOUDER HEMMER. Op het R.K. kerkhof had Maandag de teraarde bestelling plaats van den heer H. Hemmer, oud wethouder en oud-waarnemend burgemeester van Castricum. Onder de velen die van hun deelneming blijk gaven merkten we o.a. op de raadsleden Ber- lee, Spaansen, de heeren van Keeken. hoofd van den economischen dienst van het Prov. Ziekenhuis „Duin en Bosch" en J. v. d. Hoeven, directeur van het Gem. Gasbedrijf. Van 1923 tot 1939 was de heer Hemmer lid van den raad. In vele vereenigingen o.a. Witte Kruis. R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" Bouw- vereeniging „St. Joseph" vervulde hij bestuurs functies. BERLIJN, 24 Maart (D.N.B.) Met betrekking tot de Duitsche luchtaanvallen der laatste weken op de belangrijkste havens van Groot-Brittannië en de centra der Engelsche bewapeningsindustrie wordt van deskundige zijde er op gewezen dat de Engelsche afweer door jachtvliegtuigen en lucht doelgeschut niet in staat was het stelselmatige op treden van de Duitsche eskaders bommenwerpers tegen te gaan. Ten aanzien van de nog rookende en smeulende puinhoopen in de Engelsche havens en industrieplaatsen, zoo verklaart men hier verder, heeft de Britsche minister voor de vliegtuigindustrie Lord Beaverbrook, in een radiorede betoogd dat de reserves der Engelsche luchtmacht aan bombarde- ments- en jachtvliegtuigen grooter zijn dan ooit en dat het aantal beschikbare machines der R.A.F. van allerlei soort een maximum stand bereikt heeft. Van Duitsche zijde stelt men tegenover deze gegevens de krachtige aanvallén van het Duitsche luchtwapen op het geheele Engelsche gebied en werpt men de vraag op, hoe dergelijke aanvallen mogelijk konden zijn, wanneer de R.A.F. z.g. over gereed staande krachtige reserves beschikt. DE NEDERLANDSCHE S. S. UTRECHT, 24 Maart Naar aanleiding van het feit, dat de leider der Nederlandsche S.S., voor man Feldmeyer, als vrijwilliger naar de „Waffen S.S." in Duitschland is vertrokken, is S.S.-onder- stormleider J. P. Wolffram belast met de leiding der Nederlandsche S.S. Deze was tot op heden belast met de leiding van de S.S.-Standaard Groningen. (A.N.P.). Monumenten voor gesneuvelden onthuld. Zaterdagmiddag is in het dorp Voorthuizen bij Barneveld een monument onthuld voor de ge vallenen van het eerste regiment huzaren. Het monument is, in opdracht van een comité van reserve-officieren ontworpen door den heer M. van Dijk. Het is geheel in strakke lijnen gehouden en uitgevoerd in baksteen. Op een zandsteenen plaat zijn in bronzen letters de namen van de 39 gesneuvelden aangebracht. De plantsoenendienst van de gemeente Barne veld heeft de beplanting verzorgd. Op het R. K. Kerkhof te Boxmeer is Zon dag een monument onthuld, dat werd opgericht op het gemeenschappelijk graf van zeven ge sneuvelde Nederlandsche soldaten. Dit monu ment is ontworpen door de architecten A. J. Kropholler en R. Veendorp en is in keramiek uitgevoerd. De Almelosche politie heeft een bakker uit Vriezenveen aangehouden, die aan een groot aan tal inwoners van Almeloo vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, heeft verkocht en tegen veel te hooge prijzen heeft afgeleverd. De Rijswijksche politie heeft een 23-jarigen schillenboer en een 18 jarigen expeditieknecht ge arresteerd, die zich aan allerlei soo:rten diefstal len, w.o. van boter en van boterbons. SANTPOORT 1 VOETBAL. Terrasvogel, dat regelrecht op het kampioen schap afstevent, liet zich gisteren ook door 't sterke E.D.O. 3 niet van haar voornemen afbrengen Dat het er echter meer gespannen heeft, dan de 52 uitslag zou doen vermoeden, bewijst het spel- verloop voor de rust: 10, 11, 21, 22, waaruit blijkt, dat E.D.O. tot tweemaal toe de leiding nam, en uit het feit, dat het een kwartier voor 't einde nóg 22 stond. Toen kwam Terras vogels echter dusdanig opzetten, dat er geen houden meer aan was. Uitslagen. E.D.O. 3Terasvogels 25 Beverwijk 3Terrasvogels 2 56 Terrasvogels 4D.S.K. 3 34 E.T.O. 2Terrasvogels 5 41 E.T.O. jun.Terrasvogels jun. a 19 E.H.S. jun.Terrasvogels jun. c 20 Terrasvogels adsp.Kinheim adsp. 2—4 Stormvogels 3Kennemers 4 41 Stormvogels 5Haarlem 9 41 V.S.V. 3—Waterloo 3—2 Haarlem jun. aStormvogels jun. a 04 Haarlem jun. b—Stormvogels jun. b 7—1 HAARLEM, 24 Maart 1940. Bevallen: 20 Maart: M. J. VallenduukBraak, d. M. van GooiBogaert, d., J. van der Spek-Kolde- rie, d., M. C. A. VierhoutRandoe, z., 21 Maart: F. I. van DaalenTielens, z., M. M. RuijgrokEss- wein, d., A. van MunsterHesterman, d., 22 Maart: J. D. van Zonneveldvan Galen, z„ A. Boeree— Sleutel, d„ G. A. van Veenendaal—Jehles, z., 23 Maart: M. E. BoskampVeldmeijer. z„ G. Bos— Giezen. d.. A. E. MoerbeekPrins., B. H. de Zwartde Groot, z., M. E. VerbeemSpronk, z., J. Luitende Beus, d., 24 Maart: A. H. van Slo tenvan Velthuijsen, z., M. van GalenGaupp, d. M. GrobbenGosman, d. Overleden: 21 Maart: J. Vreeken, 54 j., IJ-dijk, J. StieltjesVlastra, 73 j., Weverstraat, M. C. Velt- manBroekman, 75 j., Tempeliersstraat: 22 Maart: J. C. Fünckler. 75 j„ Julianalaan, M. van Duin—- Veldheer. 85 j.. Ripperdapark: A. J. KroesRuij- senaars 74 j.. Zijlweg: P. J. Hetem, 74 j.. Saenre- damstraat; J. M. KorthalsSteenmets, 71 j„ Ael- bertsbergstraat, 23 Maart: A. F Overdijkvan Noort, 74 j., Jacob Geelstraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10