h: JCunst en £ettecen Shakespeare's Driekoningenavond. H.O." Vertelling i Waar} DINSDAG 25 MAART 1941 HA"AELEM'5 -DAGBLAD HET TOONEEL HET NEDERLANDSCH TOONEEL Was er ooit één dichter zóó veelzijdig als Sha kespeare? Men kan het zich nauwelijks indenken, dat Driekoningenavo n d het werk is van den dichter, die ook Hamlet schreef en Richard III, Koning Lear, Othello en het gruwzame Macbeth. In dit blijspel, zoo geniaal van opzet, bouw en ontwikkeling, is alles van een tintelende scherts, een lichte vroolijkheid en een uitbundige zotheid en toch tegelijk van een zoo teere liefelijk heid, dat het is als een soms weemoedig liefdespoëm. „Indien muziek der liefde voedsel is, speel voort en geef mij overdaad!" Deze woorden van Orsino. waarmee het stuk aanVangt, vormen den inzet en de basis van dit spel. Ja, welk een overdaad bij dezen dichter, die tusschen het liefdesspel van de twee paren OrsinoViola en SebastiaanOlivia en de dolle dwaasheden der losbandige jonkers Tobias Hikkenburg en Andries Bibberwang nog den rid der van de droevige figuur Malvolio wist te plaat sen, een komische schepping, die kortweg geniaal genoemd mag worden. Nooit wordt het bij Shakespeare louter zinlooze zotheid. Zelfs den meest dwazen figuur, Jonker An dries Bibberwang legt hij een woord in den mond, dat plotseling schrijnt en stil maakt. Welk een wereld van leec^ ligt er niet in dat enkele zinnetje van dezen zieligen mislukkeling: „Ook ik werd een maal aangebeden!" En is er in den waanwijzen, ijdelen Malvolio met zij versmade liefde ten slotte ook niet iets tragisch, dat medelijden wekt. Het was een vreugde Driekoningenavond na jaren terug te mogen zien. Prachtige herinneringen bewaar ik van dit blijspel in de klassieke opvoe ring van Willem Royaards. En ook Saalborn, die In Royaards' tijd Malvolio speelde, heeft het werk daarna nog eens ten tooneele gebracht. Thans ging het weder onder regie van Saalborn bij het Nederlandsch Tooneel in den Stadsschouwburg op het Leidsche Plein, evenals vroeger met de muziek van Humperdlnck door het Amsterdamsche Bach-orkest onder leiding van Theo van der Bijl en het is 'n joyeuse opvoe ring geworden vol brio, kleur en fantasie. Ik kan mij een voorstelling denken en bij Royaards ging het ook meer in die richting waarin het teere en nu en dan weemoedige van het liefdespoëem sterker belicht wordt. Saalborn zocht het voornamelijk in het uitbundig grappige, het kleurrijke en feestelijke. De scènes tusschen de jonkers, den nar, Malvolio en Maria kwamen dan ook het meest tot hun recht. Het blijspel heeft zoo veel facetten, dat Shakespeare zelf er den •bijtitel van „Wat gij wilt" aan toevoegde. De regisseur heeft zijn keuze gedaan en vooral de zotheid in het volle licht geplaatst, daarbij het fijn-tintise van het liefdespel wel eens onnoodig verdoezelend. Een opmerkelijk voorbeeld daarvan gaf hij in de scène, waarin de nar in II voor den hertog het weemoedige liedje zingt: „O, verschijn, o verschijn, dood. Wees mij welkom, gij, trooster in 't leed. Saalborn liet den nar Louis de Bree hierop onmiddellijk een grappig liedje na zingen, dat eerst veel later in een volgend bedrijf voorkomt, waardoor hij de stemming «onnoodig en zelfs tegen den tekst in verbrak. Ook in het spel van Olivia en- in dat van Orsino miste ik nu en dan den weemoed, dien Shakespeare er toch heeft ingelegd. Maar welk een vreugde heeft mij overigens deze in vele opzichten brillante voorstelling ge geven! Saalborn had de decors zelf ontworpen en hij had het zoo gedaan, dat de pauzes tusschen de verschillende tafereelen niet al 'te lang duurden. Voornaam was de zaal van den 'hertog, bloeiend en weelderig Olivia's lusbhof en zeer mooi vooral en weidsch het decor met de breede trap en balu strade van Olivia's woning. Welle een geniaal tooneelschrijver Shakespeare was, wij zien het telkens weer in de rollen, die hij geschapen heeft. Niemand heeft den acteurs zoo veel gelegenheid tot spel gegeven als de dichter van Stratford. Hoeveel prachtige speelroll'en zijn er niet in Driekoningenavond en met welk een liefde en toewijding hebben de spelers er zich aan gegeven! Daar zijn de twee „Jonkers", de drinkebroers Tobias Hikkenburg en Andries Bibberwang. Saal born gaf aan Tobias al zijn komisch talent. Hij speelde hem breed uit, luidruchtig, overvloeiend van zotheid en met tal van kostelijke details. Dat men in hem moeilijk den oom van de aristocrati sche Olivia zag, is waar, maar deze jonker is dan ook wel erg afgedaald, in den kelder bij zijn drink gelagen. Cor Hermus had het niet gemakkelijk, om dat hij de rol moest spelen, waarin Oscar Tour- n ia ire zijn grootsten triomf heeft behaald. Zoo „bibberend" als Tourniaire was hij niet, en wy voelden ook niet zoo den triesten achtergrond bij dezen mislukkeling, maar Hermus speelde de rol toch fijn-komisch, met een zeer eigen opvatting er hi' vulde Saalborn volkomen aan. Van Meerten heb ik vol op bewonderd als Mal volio. Hij was hyper-dwaas in zijn ijdelheid en wist todh ook ons medelijden op te wekken aan het slot met zijn zielige figuur. Een der beste Mal- volio's, dien ik gezien heb. Hij verdiende volkomen het zeer warme en langdurige open doekje na zijn groote solo-scène in II. Voortreffelijk was ook Ank van der Moer als Viola. Hoe knap wist zij in haar travesti het man nelijke en vrouwelijke clement te mengen, zoodat wij in den man toch altijd de vrouw herkenden. En fijn geestig zeide zij steeds haar tekst. Frits van Dijk, die Sebastiaan zeer goed speelde^ was een tweelingbroeder, die ook uiterlijk frappant op Viola geleek, zoodat de verwarring volkomen aan nemelijk werd. Jos. van Gasteren is een actrice, die haar toiletten met gratie en voornaamheid weet te dra gen. Zij zag er prachtig uit in haar eerste costuum, mooier nog dan in het tweede, dat minder flatteus was. Zij heeft bovendien een zeer welluidende spreekstem en de gebaren, waarmee zij het woord ondersteunt, zijn gracieus en natuurlijk. Zij was dan ook een zeer aristocratische Olivia, maar haar spel kan nog aan diepte winnen. Men merkte om. te weinig van haar melancholie over den dood van haar broer. De ml van Orsino is voor Henri Eerens niet. nieuw. Hij speelde haar reeds onder Royaards. Hij geeft hem breed van gebaar en met sonore, mooie stem en ook bij hem twijfelt men niet aan zijn hertogelijken staat, maar het is alles wat rhetorisch en blijft wat te wel uiterlijk. Louis de Bree speelde den nar licht en bewege lijk en in de wijze, waarop hij zijn liedjes zong, her kenden wij den operette-zanger, die zich op dit terrein niet vreemd voelt. May Vollenga was een vroolijke Maria, wier heldere lach telkens weer aanstekelijk werkte. Zoo werd het een joyeuse, kleurrijke en fonke lende opvoering, die bij het publiek zeer insloeg. Een goede Shakespeare-opvoering blijft nog al- tyd een feestelijke toonccl-gebeurtenis. J. B. SCHUIL. SCHILDERKUNST. Prof. Willem van den Berg en Ceorg Rueter exposeeren in de Kunsfzaal Leffelaar Het is alweer bijna tien jaar geleden dat de tegenwoordige professor aan de Rijksakademie, toen nog Haagsch schilder, bij Leffelaar expo seerde. Van het vele goeds dat toen van hem hier gezegd werd, behoeft niets geschrapt te worden. „Er is bij al dit werk geen enkel, waaraan goede smaak en beschaving ontbreken. Tusschen een mat-blauw en een gelig-bruin vindt Van den Berg fijne harmonieën; zijp figuratie op zich zelf is meer geteekend dan geschilderd en men is ge neigd hem eens een mooie opdracht voor een vlakke wandschildering toe te wenschen. Hij zou daar waarschijnlijk iets van maken, dat aange naam zou zijn om naar te kijken en het vaak buitenissige van veel moderniteit zoowel als het te stav-dosmat.ische van veel sierkunstaanbidders vermijden". In de figuratieve composities die wij in latere jaren van den schilder op verschillende exposities tegenkwamen en waarvan er hier een aantal te bewonderen zijn, vonden wij onze waar deering bevestigd. In Willem van den Berg heeft de Rijksakademie een docent gevonden, bii wien de finesses der schildertechniek dagelijksch brood zijn en die dus in onzen tijd, waarin juist het goede vakman schap weer een voorname plaats gaat innemen, een belangrijke positie inneemt. Dat hij daarbij niet verstart bewijzen hier een aantal kleine kleurteekeningen, blijkbaar in vac.anties in de buurt van Lochem en in Eemland gemaakt. Dat zijn meerendeels geestig in het vlak gezette no tities. heel smakelijk met een paar tikjes water verf tot kleine kunstwerkjes gemaakt die charme hebben en wat de résumé-aöhtige manier van t,eekenen aangaat aan Jo Spier's landschapjes herinneren. Maar ook in deze kleine dingskes ont waart men de knappe teekenhand van den schil der die hier de groote composities van Fransche boeren met hun vee, van markten en bergland schappen exposeert en het karakteristieke por tret van ziin collega Jurres laat zien. En die, als in den „Boer met witte os" kleurvlakken weet te vullen, die een uiterst harmonische muziek pro duceer en. Georg Rueter laat hier veel zien dat aan hen die ook wel eens t.entoonstellineen buiten Haarlem bezoeken, bekend 'kan zijn. Wat nog zoo ere niet is want Rueter's werk wordt er door den tïid nooit minder, eer beter on. Achtergronden, die bij en kele der laatste portretten eer geverfd dan ee- schilderd li'ken kriieen met. de jaren wel de sfe- rische neutraliteit die bedoeld is en verliezen de verf-idée. Hoe mooi sommige van Rue'er's portret jes worden bewijzen wel het portret van zijn vrouw (Nr. 3) en de beide kinderportretjes (nrs. 2 en 41 die nu zoo langzamerhand wel dertig a veertig jaar oud zullen zijn. Naar den geest heeft zich in het werk in zoo vele jaren weinig revolutionairs voorgedaan. In de portretten treft, steeds weer de kalme, alles rus tig verantwoordende artist, die zoo dit beeld hier geoorloofd is van den gerinesten bokke- sprone kippevel zou krijgen. Zeer 'kundig, zeer be schaafd, zedig (Aléxandria sprinet hier al bijna uit den bandi Is Rueter het ruimst zewaardeerde type van den Hollandschen portrettist. En hij verdient die waardeering tenvolle. Veel bekende intellectueelen behoorden tot ziin modellen: zij „liggen" hem en hij ligt hun. Maar dan trekken via dat artistenportret. dat hij van Arthur Briët schilderde (nr.. 181 een paar num mers de aandacht, die hii maar eenvoudig „Vrouwtje" en „Vrouwenportret" betitelde (nrs 8 en 19) en dan gaat men, als onbevooroordeeld kijker, wenschen dat ook de 'bekende Intellectuee len van die aualiteit waren. Ik meen natuurlijk die der pelnture. Dat zijn hors d'oeuvre in de portrefctenealeri.1. waardoor ge Rueter als puur menschenheelder voor oogen houdt Hii schijnt den laatsten tijd veel bloemen geschilderd te hebben, niet minder lofwaardig dan de portretten;, die met de rozen in een witte vaas (nr. 25) en de Rhododendrons (nr. 13) zijn nog wel iets meer dan dat: ze zijn werkelijk mooi. Evenals dat kleine, misschien weinig opvallende stilleventje met „Oude Boeken", waar een plezierige vrijmoedigheid van schilde ren in zit, die het bekoorlijk maakt, boven veel wat er ernstiger en deftiger uitziet. E§n heel klein bokkesprongetje, waarnaar te kijken inmiddels weldadig aandoet: daar het alle allure heeft van alleen voor des schilders eigen plezier ontstaan te zijn. J. H. DE BOIS. Karin Carlsson als Magdalena in de opvoering van „Die Mcistersinger von Nürnberg" door het Deutsche Opernhaus. 'Foto Pax Holland) Henk Noort als Walter von Stolzing in de op voering van „Die Mcistersinger von Nürnberg" door het Deutsche Opernhaus. (Foto Pax Holland) De schoone assistente door Gé Pé. ET leven van Jan van Summercn gleed ontstellend regelmatig voort. Alle verwach te gebeurtenissen kwamen nog wel pre cies op tijd en alle onverwachte gebeur tenissen kwamen niet. Wat valt er eigenlijk ook voor onverwachts te gebeuren in het leven van een kruideniersbediende? Het was steeds maar weer hetzelfde. Het leven was goed beschouwd eentonig, smakeloos eentonig. En als je dan 's avonds boe ken leest, waarin beeldschoone vrouwen gered worden uit de handen van een gemeenen troep schurken, door een man, zoo van het genre om on wijs jaloersch od te worden, een knaap, die natuur lijk met de geredde juffrouw een lang en geluk kig leven gaat leiden, en jij staat dan 's morgens weer rozijntjes af te wegen en pakken beschuit te verkoopen, dan voel je toch wel iets wreveligs in je opkomen. Daar kwam nog bij, dat Jan van Summeren hee- lemaal geen dames kénde, die te vergelijken wa ren met de prachtige figuren uit zijn boeken en al zou hij zooiets ontmoeten, dan was toch nog altijd de noodzakelijke troep schurken afwezig, terwijl hij, ondanks zijn verslinden van romantische lectuur, ook niet goed wist hoe hij zoo'n redding klaar moest spelen. Toch woelde er in hem een drang tot avontuur en het vervelendste was dat juist iemand met zoo'n drang kruideniersbediende was geworden, kruide niersbediende in een doodkalme zaak, waarin nooit iets voorviel, wat ook maar in de verste verte op een avontuur geleek. Toch was er avontuur in de wereld, lees die boeken maar eens. Dat was toch niet allemaal verzonnen. Zoo stond Jan van Summeren achter de toon bank te filosofeeren, terwijl de dagen voortgleden in een zelfde sleur, iedere dag geleek weer op den vorigen en de volgende zou weer op dezen gelijken. Hij zuchtte dikwijls diep. „Wat blieft u mevrouw? Twee ons oude kaas? Alstublieft mevrouwJa werkelijk zeer lekke re kaas mevrouwGoed mevrouw." Terwijl hij de kaas in zijn handen nam, zag hij zich in een omhelzing met een onbeschrijfelijk schoone fee en alle schurken waren bang, die durf den gewoon niets te doen. „Wat zegt u mevrouw?" Mevrouw maakte weer een kruideniersbediende van hem, door te vragen wat de witte muisjes kost ten. Witte muisjes, terwijl hij de boeven stond weg te kijken. Wat een leven! Toch kwam er een onverwachte gebeurtenis in zijn leven, een gebeurtenis, die met kiespijn begon. Nu zijn kiespijn en avontuur twee behoorlijk van elkaar verwijderde begrippen, maar de kiespijn van Jan was desondanks de aanleiding tot een totale wijziging in zijn filosofieën. De kiespijn werd eerst bestreden met koud water, toen met cognac, doch alles bleef zooals het was; daarna kwam de bestrijding met aspirine en toen dat ook geen blijvende uitkomst bracht nam hij zijn töevlüchr Tot jodium. Dat ging een paar dagen goed. Hij stond iederen avond een half uur met een in jodium gedrenkt 'watje "voor den spiegel te exerceeren, de pijn verdween, doch zijn linkerwang kreeg een afmeting, welke hem uit zijn stabiele evenwicht bracht. Na drie dagen baatte ook de jo- diumkuur niet meer. Als laatste toevluchtsoord bleef over de tandarts. Jan ging naar den tandarts en misschien heel wat dapperder dan de redders uit zijn boeken naar zoo'n persoon gegaan zouden zijn. ,Wie volgt?" vroeg èen lieve stem achter een open deur. Jan trad de tandartskamer binnen enweg Was zijn kiespijn. Daar stond, in een smetteloos witte jas, een meisje, dat al zijn geestesbeelden met stuk ken sloeg. Zij was niet weggeloopen van een plaatje, zij was nog veel mooier. „Komt u maar verder meneer", zong ze. Als een slaapwandelaar schreed hij naar den stoel. Ze lachte hem geruststellend toe, ook de tandarts glimlachte vriendelijk om hem op zijn ge mak te stellen. Hier stond zijn droom, zonder bijbehoorende schurken, alleen de tandarts was in haar nabijheid. Hij keek eens naar hem. Een aardige, vriendelijke kerel, die hem stond toe te knikken, alsof Jan hem een paar tientjes gegeven had. „Wilt u even een raam open doen juffrouw?" vroeg de tandarts. Daar zweefde zij door de ruimte, als een vlinder, als een elf, die eenJan kon in zijn gedachten geen woorden meer vinden en toen de uitvoerder van het op handen zijnde vonnis voor de derde maal vroeg waar hij pün had, drong het pas tot hem door, dat hij hier niet zat om poëtisch een schooe assistente te bewonderen, doch om prozaïsch een kies te laten trekken. Hij liet het verdoofd doen, hoewel een oogenblik de gedachte bij hem opkwam, dat zij het wel ontzet tend dapper zou kunnen vinden, als hij die kies ge woon liet trekken. Misschien viel ze wel in zwijm. Doch hij zag nog juist bijtijds de tang, zoodat de executie verdoofd plaats had. Haar „Dag meneer" deed hem zijn hart in de keel kloppen. In een droom wandelde hy terug naar zout, zeep en soda. Zijn gepeins nam nu abnormale vormen aan. Hij gaf klanten die om zout kwamen met een geweldig ernstig gezicht chocoladehagelslag en als zij hem op zoo'n fout attent maakten, was ook het volgende product, dat hij afleverde, niet altijd direct het juiste. De baas merkte dit natuurlijk ook en vroeg wat hem scheelde. „Hoofdpijn meneer, hoofdpijn en napijn sinds ik die kies heb laten trekken" „Ga dan nog eens naar dien tandarts toe". Jan ging nog eens naar den tandarts toe, zonder napijn en zonder kiespij. Hij wees maar een wille keurige kies aan, welke volkomen onschuldig het slachtoffer werd van zijn gemoedstoestand. „Hij is van binnen zoo ziek als iets, geloof ik", lichtte Jan toe, bang, dat de. tandarts het geval een beetje gek zou vinden. En evenals de vorige maal maakte het meisje een fascineerenden indruk op hem. Hij ging nog eens naar den tandarts, hij werd een heel goede klant, hij had allemaal kiezen, die ziek waren van binnen en die hij er persé uit wilde heb ben. Noch de tandarts, noch de schoone assistente vermoedde waarom hij eigenlijk kwam. H'j zei nooit iets meer dan een ander bij een tandarts zegt Eer der nog minder. Anderhalf jaar later stond er in de courant een verlovingsadvertentie van de schoone assistente en haar „patroon" Verloofd: Louise Jonkers? en Harry Robbinga, Tandarts. En op den dag. die voor deze twee een roes van geluk was, stond Jan van Summeren achter de toonbank grutjes en capucijners af te wegen. Met een kunstgebit. (Nadruk verboden. Autërsrecht voorbehouden) Werk pauzeconcert in de Leko-fabrieken te Utrecht. Maandagmiddag is in de Leko fabriek aan den Abstederdijk te Utrecht een werkpauze- concert gegeven, dat zeer geslaagd genoemd kan worden. De montagehal van deze fabriek van stofzuigers en andere electrische artike len was feestelijk versierd. Er was aan het ein de van de zaal een podium gemaakt, waarop een orkest bij den aanvang van het feestconcert vroolijke marschen blies en groote transparan ten gaven aan. dat dit wcrkpauze-concert onder auspiciën stond van het N.V.V. en zyn onder- afdeeling „Vreugde en Arbeid". Ongeveer drie- -honderd arbeiders namen plaats aan lange, keu rig gedekte tafels, weike door frisch groen aan het geheel een feestelijken aanblik gaven. VALERIUS' NEDERLANDSCHE GEDENCK- CLANCK. Bij de Wereldbibliotheek te Amsterdam ls in voorbereiding een herdruk van Valerius* Gedenck- Clanck naar de eerste, sindsdien nimmer her drukte uitgaaf van 1626. Deze herdruk, die ver schijnt onder de auspiciën van de stichting „Onze oude letteren", zal wat formaat, tekst, muziek en illustraties betreft, op dezelfde wijze worden ver zorgd als de oorspronkelijke uitgaaf. Het werk zal worden ingeleid en voorzien van biografische, taalkundige, historische en musicologische aan- teekeningen door drs. P Meertens. prof. dr. N. B. Tenhaeff en mevr. A. KomterKuipers. LÏEDERENAVOND JO VINCENT. AMSTERDAM, 24 Maart, Jo Vincent zal in de tweede helft van April en in het begin van Mei in verschillende steden van ons land liederen- avonden geven. Voorloopig zijn reeds vastgesteld 17 April Nijmegen, 19 April Amsterdam (kleine zaal Concertgebouw), 24 April Alkmaar, 27 April Haarlem (matinee Stadsschouwburg), 2 Mei Utrecht (K. en W.) Wijziging in dc Crisistuinbouw^ beschikking. Bij besluit van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij is een wijziging van de crisis-tuinbouwbeschikking 1940 I gegeven, welke verband houdt met de wijziging van het crisis- tuinbouwbesluit 1940 I. Voortaan zal als wijze van afzet van asperges, koolrapen en zaaiuien voor den teler gelden het veilen over de veiling, waarop de teler verklaard heeft of zal verklaren zijn producten te willen veilen. De telers van asperges, zaaiuien, koolrapen, breekpeen en sjalotten zullen deze ter veiling moe ten aanbieden en voor den verderen afzet zal een handelsvergunning vereischt zijn. SCHADELOOSSTELLING IN GEVAL VAN VORDERING VAN GOEDEREN. Verschenen is een beschikking inzake uit voering van artikel 9 van het algemeen vorderings- besluit 1940. Deze beschikking houdt regelen in inzake de vaststelling van schadeloosstelling in geval van vordering van goederen krachtens ge noemd algemeen vorderingsbesluit welk besluit is gekomen in de plaats van de algemeene vorde- ringswet en dat daarmee in groote trekken over- èènstemt. Verdeelin** van industrieele opdrachten. 's GRAVENHAGE, 24 Maart Woensdag 26 Maart heeft te 's Gravenhage in het gebouw Kneuterdijk 20 een conferentie plaats inzake de verdeeling van opdrachten aan de Nederlandsche industrie. De commissaris<-generaal voor financiën en economie staatssecretaris dr. H. FischbÖck houdt een principieele inleiding. Voorts spreken de plaatsvervangende leider der industrieele vakgroep de directeur-generaal R. Stahl van Berlijn, de leider van het Centraalbureau voor verdeeling van industrieele opdrachten te 's Gravenhage (Zentralauftragsstelle, Carel van Bylandlaan 16) ir E. Nimtz en als vertegenwoor diger van de Nederlandsche industrie mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, lid van de orga nisatie-commissie. In aansluiting aan de vergadering vinden par ticuliere besprekingen plaats tusschen de vertegen woordigers van de Duitsche en van de Nederland sche industrie. (A.N.P.) Onregelmatigheden met oude tegels. Lid van Rotterdamsche tegclploeg aangehouden. De vele oude tegels welke na Mei van het vorig jaar in Rotterdams oude binnenstad bij het ontgraven van de fundeeringen werden gevonden, kregen al spoedig ook buiten de stad een zekere vermaardheid. Een speciale ploêg arbeiders werd aangesteld om de belangrijkste tegels te verzame len en museum Boymans telt reeds vele waarde volle producten van 16e, 17e en 18e eeuwsche Rot terdamsche tegelbakkers onder zijn aardwerkver zameling. Reeds eenigen tijd geleden is gebleken, dat vele tegels in verkeerde handen zijn terechtgekomen, o.a. werden zij in den handel gebracht, evenals ver schillende andere voorwerpen, die uit historisch oogpunt belangwekkend zijn. Een onderzoek, inge steld door de Rotterdamsche politie, bracht een vrij aanzienlijke partij van dergelijke tegels aan het licht bij een opkooper, terwijl zelfs gebleken is. dat reeds imitatie tegels in den handel zijn gebracht Toen bleek, dat wellicht de tegelploeg aan deze handelingen debet zou kunnen zijn, is in die rich ting eveneens een onderzoek ingesteld met het resultaat, dat thans een lid van deze ploeg is aan gehouden. Telen van tnhak en hop niet vrij. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is de bodemproductiebeschikking 1939 aangevuld met een bepaling, volgens welke het den gebruiksge- rechtigde verboden is tabak en hop anders dan krachtens vergunning te zaaien te poten of gezaaid of gepoot op zijn grond te hebben. Dit verbod geldt niet ten aanzien van personen, die aannemelijk maken, dat- zij de in het vorige artikel bedoelde gewassen zaaien, poten, of ge zaaid of gepoot op hun grond hebben, met een andere bestemming dan om deze gewassen geheel of gedeeltelijk, al of niet bewerkt of verwerkt, te verhandelen. Een vergunning als bovenbedoeld geeft aan de grootte van de oppervlakte, waarop de houder der vergunning tabak of hop mag zaaient poten, of gezaaid of gepoot hebben. Deze beschikking treedt in werking 30 dagen na afkondiging. reeds (Adv. Ingez. Med.) Bridge-drive Radiobode". Toen Zaterdagmiddag om twee uur de heer de Clerq zijn welkomstgroet tot de aanwezigen in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem richtte, bleek dat vanwege de tijdsomstandigheden de animo voor het bridgen gedaald is. Evenals bij andere sporten was de belangstelling veel minder dan in de voorgaande jaren. De ruim 200 spelers konden zich slechts meten met degenen die toevallig ln hun rij waren ge plaatst. De kwart-, halve- en heele finale's vin den dit jaar niet plaats wegens de algeheele duisternis en slechte vervoersmogelijkheden. De strijd tusschen de aanwezigen was echter niet minder fel. Toch zagen wij nog enkele groote fouten maken. Wij zagen iemand op aas-vrouw sec van schop pen in de tweede biedronde 2 schoppen zeggen. De partner bood met 5 kleine schoppenkaarten onmiddellijk en zeer terecht vier schoppen. De tegenpartij vergat te doubleeren want het spel ging drie down. Drie sans atout was altijd ge maakt. Deze fout wordt nog dikwijls door de zwakkere spelers gemaakt. Laten zij hun verdere bridgelóopbaan steeds bedenken, dat zoolang geen „forcing" is gegeven en de troefkleur nog niet vaststaat, ieder bod een biedbare kleur moet zijn d.w.z. minstens een vlerkaart.. Tevens mag ln dit verband worden opgemerkt dat een vlerkaart nooit tweemaal geboden mag worden. Een troef kleur staat eerst vast wanneer één kleur door denzelfden speler twee maal ls geboden of door den partner tweemaal ls bijgeboden. Wanneer de partner een forcing ln een reeds geboden kleur geeft staat de kleur eveneens vast, want dit mag men eerst doen met de vrouw viermaal of vijf kleine troeven. Na afloop van de wedstrijden werd iedereen weer met een spel kaarten verblijd. De heer Gil- kens kon na afloop de prijzen aan de volgende winnaressen en winnaars uitreiken. Groep A: Noord-Zuidlijn: 1 De heer en me vrouw G. Beetle. Haarlem. 16 matchpunten. 2. De heer en mevrouw W. S. Noordhof, Aerdenhout, 24 matchpunten. Oost-West lijn: I. Mevrouw J. F. Stoutenbeek Piso en mevrouw J. F. DingierStoutenbeek. Be- verwiik 24"-> matchpunten. 2 Dc heeren J. Hulst en mr. A. J Holthuizen. resp. Aerdenhout en Heemstede. 26 matchpunten. Groep B- Noord-Zuid lijn: 1 Mevrouw D. Rezei- man en den heer T H: M. Terwee. Hoofddorp, 21'A matchpunten. 2. Mevrouw Rozendaal en me vrouw Kniohorst resp. Haarlem en Bloemendaal, 23 matchpunten. Oost-West lijn: 1 De heer en mevrouw J. D. Geerlins. Overvecn. 22 matchpunten. 2. De heeren E. v Eerden en G. v. Eerden, Bloemendaal 221A matchpunten. Groep C: Noord-Zuid lijn: 1 Mevrouw I. Hissink en de heer H v. Bremen, resp. Haarlem en Over- veen. 19 matchpunten. 2 Mevrouw Straakeribroek en mevr. v. d. Horst. Bloemendaal 26 match punten. Oost-West lijn: 1. Mevrouw A. HandgraafKol en de heer J. A. de Vries Santpoort. 19 match punten. 2. De heeren A Heimig en.J. J. Ph. van Vliet. Haarlem 26 matchpunten. Groep D: Noord-Zuid liin: 1. Mevrouw Hendriks en mevrouw Bakker, Haarlem, 11 matchpunten. 2. De heer en mevrouw A. Hoepermans, Haarlem, 15 matchpunten. Oost-West lijn: 1 De heer en mevrouw J. A. Burk. Haarlem. 17 matchpunten. 2. De heeren W. J. P Schalken en E Ziemer, resp. Heemstede en Zandvoort, 18 matchpunten. Groep E: Noord-Zuid lijn: 1. De heeren A. de Vries en T Stuyt. Haarlem. 16 matchpunten. 2. De heeren H J Lazet en H Houtman resp. Aerden hout. en Haarlem, 17 matchpunten. Oost-West, liin: 1 Mevrouw Unl en de heer Ch. Boeree, resn Haarlem en Overveen. 16 match punten. 2. Mevrouw Fahrenfort en de heer A. J. 'Santen. Haariem. 16 matchpunten. Groeo F: Noord-Zuid liin- 1 De heeren H. v. d. Vluct en C T.uttlk. Velsen. 16 matchpunten. 2. De heeren de Leeuw en Stoetzer, Zandvooit, 18 matchpunten. Oost-West liin: 1. De heeren A. L. Aronds en S. Walewiln. Haarlem. 17 matchounten. 2. De heer "ii mevrouw H G. OerssenFontegne. Velsen- Nonrd. 18 matchpunten. Groen G- Noord-Zuid liin: 1. De heer en me vrouw Klerks. Haarlem. 14*matchpunen. 2. De heer er» mevrouw G. Prins. IJnruiden, 18ir2 match punten. Oost-West liin1De heer en mevrouw C. Kluit, Bloern«r.iaan. 171''-. matchnunten. 2 De heeren D M wiernan en P. C Bais. resp Beverwijk en Vel^en-VonrH. Hr< matchpunten. Groep H- Noord-Zuid liin: l De heeren J. J van Leunen en E Koiter. Heemstede. 8 matchpunten. 2 De heeren C. C Fa<uv>nrt en D. C. Deutekom, T.TTmddpn po matchpunten. Oost-Weit liin- 1. De heer en mevrouw H. Ox- *°ner. Haarlem. 16 matchpunten. 2 Mevrouw Kroon e-Fra pek en en den heer G v. d Boogaard, resp. Hanripm en Santnonrt. 18 matchpunten. Groen j- Noord-Zuid lUn- 1 De heeren Jhr. D. T. van Lennep en A. van ïcben Seis. Haarlem, 13 matchpunten 2 De heer P J v Kessel en mej. OuMke Haarlem. 21 matchpunten. Oost-West lün: 1 De heer en mevrouw Lonsain, Wormorveer. 16 matchpunten. 2. Mevrouw Nielsen en de heer v. d Laan. resp. Amserdam en Bloe mendaal, 18 matchpunten. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij- Evers, v Zeggelenpleln 58. ge schiedenisboek: Vrlezekoop. Vlsscherselnde 22. geld; Questro, 2e Thoemsstraal 28. portemonnale m. I.: Kiekens. Lange Margarethastrant 18. portemonnale m Blankert. Voorzorgstraat 45 B. rljwlelplaatjc; Schepers, Schermer- straat 1, damesschoen; Hartman, Stuyvesantstraat 28, da messchoen. „KINDERVOEDING" TE HAARLEM. Door „Kindervoeding" werden In de week van 17 Maart tot en met 22 Maart 1941 4373 porties warm eten verstrekt, n.l. In lokaal Rijksstraatweg 1124; Soendastraat 826; Zoete- straat 1085; Kamperstraat 532; Tcylcrploln 626; voorm. Spaarndam 180. VOLLEDIG KIEVITSBROEDSEL GEVONDEN. DIEREN. 25 Maart. Vorige week Dinsdag vond de heer Wleringa te Dieren één kievitsei. Thans was hij zoo gelukkig om gisterenmiddag een volledig broedsel (4 eieren) ln een nest aan te treffen. Gewoonlijk komt dit eerst tegen half April of later voor. DR. CONTI BEZOEKT ONS LAND. 's-GRAVENHAGE, Maart. Naar men hei A.N.P. mededeelt is de leider van den Duitschea dienst voor de volksgezondheid, Staatssekretar dr. Conti heden in Den Haag aangekomen, waar hij voor genoodigden een lezing zal houden. Dr. Conti zal hier verscheidene dagen blijven.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9