Haarlem's Dagblad Op Zoek naar het Genie De badplaats Barre. Technische Hoogeschool weer open Het Italiaansch opper bevel in Noord-Afrika DANSLES Ook kooper bij prijsopdrijving strafbaar Een Haarlemsch geveltje Joego Slavië treedt toe tot het Driemogendhedenpact Artikelen ent. j B8e JAARGANG No. 17721 Uitgave tourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 26 HAART 1911 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse numme.-s 6 cent per ex. Adverlentiën: 1-5 regels ƒ.2.elke regel meer ƒ0 40 Reclames ƒ0.65 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.1714 Groentjes zie rubriek. Sinds vele jaren is de in Amerika uitgevonden methode, verstandsproeven te nemen om daarmee de beste menschen op de beste plaatsen te Inrijgen, ook in Europa in toenemende mate toegepast. In ons land althans hebben we er al heel wat van ver nomen. Niet alleen in groote bedrijven maar ook op sommige scholen heeft men deze onderzoekingen, zeer leelijk aangeduid als „intelligentie-tests" al veelvuldig toegepast. Intusschen zijn de Amerika nen er verder mee gegaan. Lang geleden hebben ze dat al gedaan. En zoo kwamen er men schen aan de overzijde van den Oceaan in 1922, dus al bijna twintig jaar geleden, tot de theoreti sche gevolgtrekking dat het mogelijk zou zijn genieën te kweeken. De vrouwelijke professor Leta Stetter Hollingworth van Columbia University koos uit alle zeven- en achtjarige scholieren van de New-Yorksche scholen de vijftig meest begaaf de, deed dit op grond van een bepaalde intelligen- tieproef, nam er toen nog vijftig uit hoogere klas sen bij op basis van een natuurlijk zwaardere proef en selecteerde uit'dit honderdtal er tenslotte yijfen- twintig, die een driejarige bijzondere opleiding zou den volgen en daarna weer aan het gewone onder wijs deelnemen, maar met veel oudere klassege- nootcn. Nu heeft men op een congres van geleer den, bijeengeroepen in Columbia University ter eere van de nagedachtenis van prof. Hollingworth, die verleden jaar gestorven is, den verderen levens loop van de vijfentwintig uitverkorenen eens na der beschouwd: de resultaten dus bekeken van de merkwaardige onderneming. Blijkens mededee- lingen daarbmtrent zijn ze heclemaal niet meege vallen. De overplaatsing naar klassen bestaande uit oude re leerlingen was al een kwelling voor de 25 „genialen" geweest, die werden uitgelachen en ge plaagd om hun gevoeligheid, hun kinderstemmen en zelfs om hun bevattelijkheid. Zij hadden geen gelukkige schooljeugd, zooals uit meer feiten bleek en dat is toch op zichzelf, zou ik zoo zeggen, uit opvoedkundig oogpunt al een akelige mislukking. Eigenlijk wel de ergste. Maar bovendien bleek op den duur dat zij geen genieën waren of zelfs maar buitengewone gaven ontplooiden. Vermoedelijk waren de verstands- proeven al te zeer op schoolsche overwegingen: op dé aangeboren geschiktheid om een gemiddelde hoeveelheid kennis snel en gemakkelijk op te ne men, gegrond. In elk geval was na bijna twintig jaar de zeer poovere uitkomst, dat slechts één van al die kinderen zich bijzonder onderscheiden had. Ik citeer het volgende: „Dat was de 26-jarige Eugene Lozner. die 20 studies over levensmiddelen-chemïe en -physiologic gepubliceerd had. De meesten waren doodgewone menschen geworden: onderwijzers, huisvrouwen, ertsen, advocaten, secretarissen. Niets bizonders dus. Enkelen echter hadden een meer bewogen loopbaan. De 27-jarige Thomas Mc Kay had op 20-jarigen leeftijd de universiteit achter zich, werd toen beurs makelaar en verdiende honderd dollar in dé week, verveelde zich bij dat werk, werd matroos, is nu weer beursmakelaar en bereidt zich voor op zijn promotie tot doctor in de wijsbegeerte. De op een- na meest begaafde had op 15-jarigen leeftijd de middelbareschool achter den rug, werd beroepsbridger en bleef dat vijf jaar, doorliep ver volgens op 20-jarigen leeftijd in een jaar tijds een cursus aan de univeristeit van Chicago, die normaal vier jaren vergt en stierf 25 jaar oud als bekend advocaat aan kanker. Een chemicus, wiens intelligentiecijfer zeer hoog was geweest verklaarde, dat hij tot de overtuiging was gekomen, dat hij absoluut niet geschikt was voor een leidende functie en door niets uitmuntte boven zijn mcdemenschen. De meeste ex-genieën verklaarden dat zij door aun vroegtijdige uitverkiezing onverdraagzaam en verwaand waren geworden en het daardoor zeer moeilijk hadden gehad". Het eenige positieve feit dat voor al de honderd „in eersten aanleg" gekozen kinderen gold, met inbegrip dus van het .puikje van 25, was dat zij geen van allen werkloos waren geworden. Hetgeen nog in vele gevallen beïnvloed zal zijn door om standigheden, die niets met hun persoonlijke be gaafdheden te maken hadden. Allicht is het in sommige gevallen gunstig beïnvloed door het pure toeval. Men is nu in Amerika geneigd tot proefnemingen met afzonderlijke scholen voor extra-begaafde kin deren. Als ik zulk een spruit bezat en zooiets hier geprobeerd werd zou ik hem er zeker, niet aan willen blootstellen. Ten eerste geloof ik niet dat het genie, dat zich altijd aan normale menschelijke be rekeningen onttrokken heeft en trouwens in zijn zeldzame verschijningen telkens weer een an dere ingewikkelde persoonlijkheid vertoont, die afwijkt van die van zijn medemenschen en in één of meer gaven daar ver boven uitsteekt, bij voorbaat ontdekt kan worden met „intelligentie-tests". Men zou heel eenvoudig kunnep zeggen dat niet- geniale menschen, zooals de anderen zijn, daartoe het begrip (of wel: het genie) missen. En ten tweede is het zeker dat abnormaal-begaafde kin deren hun leven temidden van normaal-begaaf den moeten leven, dat het schier altijd door hun aanleg een moeilijk bestaan voor hen zal zijn en dat men hen dus zeker niet met andere excepties moet gaan afzonderen maar hun integendeel de best mogelijke kans geven, om zich door een blijde jeugd temidden van gewone kinderen aan te pas sen en hun daarmee een goede kans op levensge luk te bieden. Waarmee dan bovendien een ver schrikkelijke eenzijdigheid -in hun ontwikkeling vermeden wordt. De bewusie experimenten lok ken heelemaal niet tot navolging uit. R. P. RESIDENTIETOONEEL B. en W. van den Haag hebben den Raad voor gesteld met ingang van 1 September a.s. opieuw met de N.V. Residentietooneel een overeenkomst te sluiten waarbij deze wederom voor den tijd van drie jaar wordt aangewezen als vaste bespeler van den Haagschen Stadsschouwburg. (Tot vele wonderlijke gemeentever ordeningen in Amerika behoort die van het stadje Barre, ivaarbij alle burgers verplicht worden, eiken Za terdag een bad te nemen.) Die gemeentewet van Barre Is wel een wat barre wet, Al is zij niet opgezet Om de burgerij te sarren. Neen, integendeel, dit streven Van het Barre stadsbestuur Is een soort van reincultuur In 't gemeentelijke leven. Een nieuw voorbeeld der vertolking Van gemeentereiniging En, hoewel wat zonderling, In 't belang van de bevolking. Blijkbaar zijn de barre voelen Vroeger daar zoo bar geweest, Dat zij van den reinheidsgeest Bar en boos verzet ontmoetten. En men heeft er wel geweten, Door het voorschrift van het kuipbad Wat voor vleesch men in de kuip had Sinds mag Barre badplaats heeten. Door er zich zoo in te mengen Met gemeentelijk gezag, Kon men op den Zaterdag Alles weer in 't reine brengen. De bevolking wordt als 't ware Er gemeéntlijk ingezeept, En naar 't weeklijksch bad gesleept Bij de niet zoo schoone haren. Zaterdags zijn wel de straten In die klein maar reine stad, Met de burgerij in bad, Ongetwijfeld erg verlaten. Andre steden kunnen leeren Van zoo'n reinigingsdevies, Eén ding echter lijkt m' onkiesch, En dat is het controleeren. P. GASUS. LEZING MET LICHTBEELDEN: W. L. M. E. VAN LEEUWEN DE LIEFDE TOT ZIJN LAND ZATERDAGMIDDAG 29 MAART - 2.30 uur in OEM. CONCERTZAAL. Kaarten gratis verkrijgbaar bij BOEKHANDEL H. DE VRIES, Jacobijnestraat 3 - Ged. Oude Gracht 2727 a. (Adv. Ingez. Med.) Rettor moet den datum bepalen 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Op voorstel van den secretaris-generaal van het departe ment voor opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming heeft de Rijkscommissaris, Rijks minister Seys Inquart, den rector der Techni sche Hoogeschool te Delft gemachtigdde hoo- ge school op een door hem nader te be palen datum en in zoover hij het voor nuttig houdt, onder bepaalde voorwaarden weder te openen. De Rijkscommissaris heeft den rector tevens medegedeeld dat bij de geringste incidenten, die zich opnieuw in eenigerlei vorm tegen de bezettingsautoriteiten richten, met de aller strengste maatregelen tegen de studenten zal worden opgetreden en onder bepaalde omstan digheden met de blijvende sluiting der hooge school gerekend zou moeten worden. Het ligt dus aan de studenten zelve of zij de gelegenheid hun studie te beëindigen en de mogelijkheid om de eenige technische hoogeschool van het land voor hun volk te behouden zullen wéten te ge bruiken, ja, dan neen. (A.N.P.) Mr. M. M. Rost van Tonningen president der Nederlandsche Bank "s-GRAVENHAGE, 26 Maart. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor bezet Nederland, rijks minister Seys Inquart. heeft op grond van zijn verordening nr. 108-1940. par. 1 ove% bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen mr. M. M. Rost van Tonningen tot president der Nederlandsche Bank benoemd. De beëediging vond heden door den Rijkscom missaris, in tegenwoordigheid van den commis saris-generaal voor financiën en economie, mi nister dr. H. Fischböck. plaats. Tegelijkertijd heeft de rijkscommissaris voor bezet Nederland rijksminister Seyss Inquart op grond van zijn verordening nr. 3-1940 par. 1 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in bezet Nederland in verband met verordening nr. 108-1940 par. 3 (4e verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) den direc teur-secretaris bij de Nederlandsche Bank mr. J. Westerman Holstijn eervol ontslag verleend- met toekenning van pensioen.. In zijn plaats benoemde de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart. den procuratiehouder van de Nederlandsche Indische Handelsbank te Amsterdam den heer J. Robertson tot directeur secretaris bij de Nederlandsche Bank en droeg hem tevens de -functies od van plaatsvervanger van den president in den zin van par. 21 al. 1 der statuten van de Nederlandsche Bank. Van bevoegde zijde wordt hierbij nog opge merkt. dat de benoeming van mr. Rost van Ton ningen niet aan zijn politieke gezindheid ont spruit. doch dat de qualiteiten van mr. Rost van Tonningen op financieel gebied zeer bekend zijn en deze inzonderheid bii zijn benöeming op de bedoelde plaats den doorslag gegeven hebben. (A.N.P.) Mr. Th. S. de Vries van Doesburgli benoemd tot substituut-officier te Rotterdam. Langer dan 10 jaar werkzaam bij het Kantongerecht te Haarlem. Naar wij vernemen is mr. Th. S. de Vries van Doesburgh, ambtenaar van het O.M. bij het kan tongerecht te Haarlem, benoenid tot substituut officier bij de Arr. rechtbank te Rotterdam. Deze benoeming treedt onmiddellijk in werking, zoodat de heer de Vries van Doesburuh dezer dagen Haarlem zal verlaten en zijn nieuwe functie te Rotterdam zal aanvaarden. Sedert November 1931 is mr. de Vries van Doesburgh als ambtenaar van het O.M. te Haar lem werkzaam; hij heeft dus langer dan 10 jaren in het kantongerecht in de Spaarnestad de rechter lijke macht gediend. De nieuwe subst. officier be gon zijn rechterlijke loopbaan in Leeuwarden, waar hij 4 jaar de functie bekleedde van ambtenaar van het O.M. van het kantongerecht aldaar. Graziani afgetreden ERGENS IN ITALIë. 25 Maart (Stefani.) - Op eigen verzoek is de maarschalk van Italië Rodolfo Graziani ontheven van de functies van chef van den generalen staf, gouverneur van Libië en opperbevelhebber der gewapende macht in Noord-Afrika. Généraal Italo Garibaldi is benoemd tot gouverneur van Libië en opperbevelhebber der Italiaansche gewapende macht in Noord- Afrika. De legercorpsgenera al Mario Roatta, souschef van den generalen staf van het leger, is belast met de functie van chef van den generalen. staf. De divisie-generaal Francesco Rossi is be noemd tot souschef van den generalen staf. Begin April aanvang van een VOORJAARS CURSUS. 10 lessen 7.50. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM, NIEUWE GRACHT 98. (Adv. Ingez. Med.) Reeds twintig jaar oefent postbode Bos zijn ambt van brievenbesteller in den Sloterpolder uit. waarbij de roeiboot het voornaamste vervoermiddel is. Straten en huisnummers zijn er onbekend, doch Bos kent tal van zijn klanten bij naam en elke zending komt zonder mankeeren op haar plaats van bestemming. (Foto Pax Holland) 's GRAVENHAGE, 26 Maart. De strijd te gen den sluikhandel beoogt uiteraard in de eerste plaats de bescherming van den con sument. Zoolang er echter nog koopers te vinden zijn, die bereid zijn voor levensmid delen veel te hooge prijzen te betalen, zal de sluikhandel winstkansen blijvbn maken. Echter ook het koopen voor te hooge prijzen is strafbaar. Art. 6 van het Prijsbeheer- schingsbesluit verbiedt immers ook de deel neming aan overtreding van prijsvoor- schriften. De inspecteur voor de pnjsbeheersching te 's Hertogenbosch heeft dezer dagen enkele tuchtbeschikkingen gewezen, waarbij lieden werden gestraft, die den sluikhandel in de hand hebben gewerkt. De winkelier L. H. K. te Horst betaalde f 2 per kg. voor varkensvleesch. Hij was zoo als hij ter zitting verklaarde bereid te koo pen wat hij maar krijgen kon. Deze koop komt hem echter te staan op een boete van i' 150. De hotelhouder A. J. J., wonende te Horst, kocht eveneens vleesch tegen een te hoogen prijs. Hij liet verstek gaan bij de zitting, waarin zijn zaak werd behandeld en hem werd een boete opgelegd van f 500. A. J. M. de L., onderwijzer te Horst, ver dacht van een overeenkomstig feit, was wel verschenen. Hij verklaarde wel te weten, dat hy een te hoogen prijs had betaald en zag nu wel in, dat hij verkeerd had gehandeld. Zijn aankoop komt hem te staan op een boete van f 300. De gestutte 17de eeuwsche gevel van perceel Spaarne 42. (Foto De Haas) Langen tijd reeds wordt de gevel van het per ceel Spaarne 42 op den hoek van de Berkenrode- steeg gestut en men zal zich hebben afgevraagd, of de herstelwerkzaamheden, die hier blijkbaar noodig zijn. niet kunnen worden aangevangen. Het betreft hier een 17e eeuwsch geveltje van een huis, waarin de zadelmaker Hofman jaren lang zijn bedrijf heeft uitgeoefend. Huis en gevel zijn evenwel bouwvallig geworden, dermate, dat dé gevel gestut moest worden in afwachting van de herstellingen. De eigenaresse staat hier voor een niet geringe restauratie van haar huis. Maarde eigenaresse is de gemeente Haar lem zelf en ofschoon het wel in de bedoeling ligt, het huis weer in den ouden staat te brengen is het daar tot dusver nog niet van gekomen en dat is jammer. Want het' geveltje is het voorgenomen herstel ten volle waard en daarom hopen we, dat binnen niet a4 te langen tijd de gemeente gele genheid zal kunnen vinden tot het uitvoeren der werkzaamheden, die noodig zijn om het perceel in zijn ouden staat te brengen. De Haarlenisclie Scholen. Paasch vacantie van 10 tot en met 21 April. WANNEER WEER OP ZATERDAG SCHOOL? De openbare scholen te Haarlem niet alleen de lagere scholen, maar ook de ulo-scholen, de H.B.S.-en en het Gymnasium zullen dit jaar Paaschvacantie hebben van Donderdag 10 April tot en met Maandag 21 April. De vacantie op de bijzondere scholen te Haarlem zal in het algemeen daaraan gelijk zijn. hoewel enkele kleine afwijkingen toe gestaan zijn. In verband met de schaarschte aan brand stoffen zijn nog wel de scholen te Haarlem op Zaterdag gesloten. Er zijn alleen enkele scholen die op Zaterdag gewoon doorwerken, omdat sluiting op dien dag daar geen besparing van brandstof zou betee- kenen. Het is tot heden nog niet mogelijk ge bleken de scholen weer op Zaterdag open te stellen, maar er wordt wel aandacht aan deze zaak gegeven. Wanneer op de scholen ook weer op Zaterdag les gegeven zal worden is evenwel nog niet te zeggen. Dit hangt geheel af van den aanvoer van brandstoffen. Misschien is het mo gelijk daarmee onmiddellijk na de Paaschva cantie te beginnen maar ook dan moet nog gestookt worden. In den regel wordt namelijk tot 15 Mei de kachel gebrand. Verdrag te Weenen geteekend WEENEN. 25 Maart (D.N.B.) Joego Slavië is hedenmiddag als vijfde staat tot het Drie mogendhedenpact toegetreden. De ondertee- kening werd, evenals bij de toetreding van Hongarije en Bulgarije, weer op plechtige wijze verricht in het kasteel Belvédère te Weenen. Behalve de rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop en de Joego Slavische minister-president Tswctkowitsj alsmede de Joego Slavische minister van Buitenlandsche Zaken Cincar Markowitsj, waren als vertegen woordigers der landen van het driemogend hedenpact aanwezig de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, de Japansclie ambassadeur, generaal Osjima, de Slowaaksche gezant Ccrnak, dc Hongaarschc gezant van Sztojay, de Roemeensche gezant Bossv en dc Bulgaarsehe gezant Draganoff. Talrijke vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers waren eveneens bij de plechtigheid aanwezig. Nader meldt het D.N.B.Het protocol, dat door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop. den Italiaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken graaf Ciano en den Japan- schen ambassadeur Osjima eenerzljds, en den Joego Slavischen minister-president Tswetkowitsj en den Joego Slavischen minister van Buitenland sche Zaken Cincar Markowitsf anderzijds, inzake de toetreding van Joego Slavië tot het op 27 Sep tember 1940 tusschen Dultschland, Italië en Japan gesloten Driemogendhedenpact onderteekend werd. heeft den volgenden tekst: „De regeeringen van Dultschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Joego Slavië anderzijds stellen door hun onderteekenende ge volmachtigden het volgende vast: Artikel 1. Joego Slavië treedt toe tot het op 27 September 1940 te Berlijn onderteekende drie mogendhedenpact tusschen Dultschland, Italië en Japan. Artikel- 2. Voor zoover de in artikel 4 van het Driemogendhedenpact voorziene gemeenschappe lijke technische commissies kwesties behandelen, welke de belangen van Joego Slavië raken, zullen ook vertegenwoordigers van Joego Slavië aan de beraadslagingen der commissie deelnemen. Artikel 3. De tekst van het Driemogendheden pact is als supplement aan dit protocol toege voegd. Het onderhavige protocol is gesteld in de Duitsche, Japansche en Joego Slavische taal, waarbij elke tekst als authentiek geldt Het treedt op den dag der onderteekening in werking". Duitsch weermachtsbericht Havenwerken op Malta aangevallen. Bomtreffer op een Britsch slagschip BERLIJN, 25 Maart (D^.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Op de Noordzee heeft een torpedoboot een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim neerge schoten. Marine-artillerie nam scheepsconcen- traties bij Dover onder krachtig vuur. Duitsche verkenningsvliegtuigen vielen in Zuid-Enge- land drie vliegvelden doeltreffend met bom men aan. In hangars, barakken en schuilplaat sen ontstonden zware branden en groote vernie lingen. In scheervlucht werden op den beganen grond staande jacht- en bombardementsvlieg tuigen met boordwapenen beschoten.^ In de Middellandsche Zee bestreden Duitsche gevechtsvliegtuigen ten zuiden van Kreta een krachtig beschermd convooi. Hierbij werden twee groote vrachtschepen van elk ongeveer 8000 b.r.t. zwaar beschadigd. Onder zeer krach tige afweer ondernamen Duitsche gevechts vliegtuigen aanvallen op de havenwerken van La Valetta (Malta). Talrijke bomtreffers op voor anker liggende schepen en haveninrichtingen werden waarge nomen. In het zeegebied ten Zuidwesten van Kreta werd een zware bomtreffer op een Britsch slagschip geplaatst en werd een vijandelijk patrouillevaartuig in een luchtaanval vernte- tigo. In het weermachtsbericht van 24 Maart is gemeld, dat een tankschip van ongeveer 6000 b.r.t. zich in zinkenden toestand bevindt. Men heeft thans vastgesteld, dat dit het tankschip „Sulheim" van 10.000 ton is. Boven Zuid-Engeland hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen zes versperringsballons ver nield. De vijand vloog noch overdag nog des nachts naar Duitschland. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Op zoek naar het Genie. pag. 1 P. Gasus: De badplaats Barre pag. 1 De Haarlemsche Scholen. pag. 1 J, H. de Bois: Litteraire Kanttceke- ningen. pag. 3 Van onzen Zwitserschen correspon- B. K.: Hoepels en tollen pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 D.: Kinderspelen. pag. 3 K. de Jong: Stichting „Het Volks concert." pag. 6 Welke clubs worden voetbalkam pioen in het Oosten, Zuiden en Noorden? pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1