FRANKEN" HALF OM KRUSCHE Uit de Omstxeken "BAKKERTJE. Verzorg de fiets en den fietsband goed Viltstofi kleuren BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 28 MAART 1941 HÏAELE M'S DAGBEAD 2 ZANDVOORT RAADSVERGADERING. Donderdagmiddag half vier kwam de gemeente raad van Zandvoort in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van Burgemeester H. van Alphen. Belooning concierge Vercenigings gebouw. De concierge van het Vereenigingsgebouw ge niet o.a. een vergoeding voor het gebruik van gas, water, licht en brandstoffen. Nu echter de Lucht beschermingsdienst permanent een lokaal van dit gebouw in gebruik heeft, moet er den geheelen nacht licht branden en ook wordt meer brandstof verbruikt. B. en W. achten het daarom beter, dat de kosten daarvan geheel voor rekening van de gemeente komen. Verder stelden B. en W. voor, dat de concierge voor den arbeid, dien hj voor de gemeente moet verrichten, zal genieten: vrij wonen, vuur en licht, 10% van de jaarlijksche huuropbrengst van het gebouw, alsmede f 2.50 per week. De heer B o 1 w i d t gaf in overweging, de ver bruikte brandstof over den geheelen winter te vergoeden. De Voorzitter antwoordde, dat de concier ge ook nog f 2.50 per week van den Luchtbescher mingsdienst ontvangt. Als hij echter meent, dat hij schade geleden heeft, dan moet hij zich tot B. en W. wenden.' De heer J o u s t r a achtte het beter, dit gebouw te sloopen; er zijn nu vergaderzalen genoeg in Zandvoort. De V o o r z i 11 e r antwoordde, dat hij daar ook voorstander van is, maar hij acht het er nu nog niet het geschikte tijdstip voor. Het voorstel werd goedgekeurd. Wijziging tarieven gas en water. Door verschillende omstandigheden komt het aan B. en W. gewenscht voor, dat de verordenin gen, regelende de voorwaarden voor de levering van gas en van water worden herzien. De voor naamste wijziging is de verhooging van den gasprijs met ingang van 1 April 1941 van 8 ct. tot 8'ó ct. gedurende Januari tot en met Maart en October tot en met December en van 9 ct. tot 9lA ct. per M3. gedurende April tot en met Septem ber. Het vastrechttarief wordt verdeeld In 14 klassen van f 0.50 tot en met f 4. De gasprijs voor vast recht bedraagt 6% ct., uitgezonderd in klasse 14, waar deze oriis 5% ct. per M3. bedraagt. Het vastrecht voor waterverbruik bedraagt on geveer 22':. ct. per M3. van het gemiddelde jaar verbruik. Bovendien wordt 10 ct. voor elke M3 werkelijk gebruikt water in rekening gebracht. In dien de verbruiker over een kalenderlaar wegens vastrecht in waterverbruik gemiddeld meer heeft betaald, dan 34 ct. per verbruikte M3. water, dan kan de directie het vastrecht herzien. Voorgesteld werd. voor water dat door lekkage verloren is ge gaan. een vast bedrag van f 2 te berekenen en bovendien 4 ct. per M3. water. De heer Molenaar achtte het vaste bedrag van f 2 wel wat hoog. Hij vroeg of dat niet f 1 kon worden. De Voorzitter zegde toe, dat B. en W. dit wel eens zullen bekijken. In vele gevallen is het bedrag van f 2 echter niet aan den hoogen kant. Ook dit voorstel werd goedgekeurd. Kindertoelage burgemeesters, secre tarissen en ontvangers. Door B. en W. werd voorgesteld, aan Ged. Sta ten een gunstig advies uit te brengen op hun verzoek, de meening kenbaar te maken over de Invoering van een kindertoelage aan burge meesters, secretarissen en ontvangers. De heer Joustra achtte het onbillijk tegen over het vrije bedrijf. Bovendien heeft het ge- meentepersoneel nooit met werkloosheid te kam- pen gehad. De heer Molenaar vertelaarde altijd een principieel tegenstander van een kindertoelage te zijn geweest. Hij gaf zich echter gewonnen, toen het de werklieden betrof; maar nu ging het hem toch te ver, want (hij achtte de salaris sen van genoemde functionarissen voldoende. Hii zou diis tegenstemmen. Wethouder Siegers was het daarmee niet eens. De werklieden hebben een heel anderen levensstandaard. Hij achtte het billijk, dat ook de hoogere ambtenaren er voor in aanmerking komen. De Voorzitter was het met wethouder Siegers eens. Het voorstel werd met 6—5 stemmen goedge keurd. Invordering strandpacht. De Zandvoortsche Strandpachtersvereeniging heeft medegedeeld, dat het aan verscheidene pachters niet mogelijk zal zijn. het nog ver schuldigde deel van de strandpacht 1940 voor 1 Mei 1941 te voldoen. Verzocht wordt te willen bepalen, dat de pacht 1940 uiterlijk op 1 Augus tus 1941 moet worden voldaan. Voor het seizoen 1941 wordt door B. en W. de volgende regeling voorgesteld: Alvorens tot het strand te worden toegelaten, moeten de pachters hebben betaald tenminste 80% van den gereduceerden pachtprijs over 1940. De resteerende 20% zullen geleidelijk gedurende het badseizoen 1941 worden ingevor derd. Van de bonboekjes voor de stoelen- en tenten verhuur in 1941 moet 57% in de gemeentekas worden gestort tot de pacht over 1941 en even tueel over 1940 geheel is voldaan. Voor de pach ters op het kampeerterrein stelden B. en W. een Koortsig 'n (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 23 MAART. Rembrandt Theater: „Rosen in Tirol", 2.30, 6.30 «n 8.45 uur. Palace: „Episode", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Sherlock Holmes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het gouden masker", 2.30, 630 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en <eekeningen, 104 uur. ZATERDAG 29 MAART. „Bolwerk", Kennemerplein: Boekenbeurs 36 en 78.30 uur. Stadsschouwburg: Residentietooneel: „Thee voor Twee", 2.30 en 7.30 uur. Hotel De Leeuwerik: Twee Jan Klaassen-spelen, 2.30 uur. Gem. Concertzaal: Lezing W. L. M. E. van Leeuwen over: „De liefde tot zijn land.2.30 u. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 104 uur. Heemstede: J. M. Molenaerplein 11: Jaar vergadering N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goederen „Bronstee", 19.30 uur. andere regeling vast, namelijk dat de schuld over 140 in twee gelijke termijnen moet worden voldaan en wel op 1 Juli en 1 Augustus 1941. De heer Molenaar bestreed het voorstel. De strandpachters behooren niet tot het kapi taal-krachtigste deel van de ingezetenen. Het zal hun buitengewoon moeilijk vallen, het geld voor 80% .te vinden. Hij zou willen, dat er eerst 50% betaald moet worden en dan nog eens 20%. De Voorzitter antwoordde, dat z.i. B. en W. met hun voorstel ver genoeg gegaan waren Uit de belanghebbende kringen had hij verno men, dat men het juist een heel tegemoetko mende houding van B. en W. vond. Wethouder Van der Moolen merkte op. dat er één lijn getrokken moest worden. Elk ge val kan niet individueel bekeken worden. Over alle pachters genomen moet er een bedrag van hoogstens f 3000 betaald worden. Spreker achtte dus het voorstel billijk. De heer J o u s t r a vroeg, niet al te stren; tegen de kleine pachters te zijn. Wethouder Van der Moolen meende, dat men tegenover hen juist zeer welwillend is ge weest. Het voorstel werd aangenomen met 3 stemmen tegen. Hamerstukken. De volgende agendapunten werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Voorstel tot het verleenen van reductie op de pacht, verschuldigd voor ventvergunningen voor het strand: voorstel tot het vaststellen van de kosten van het vakonderwijs in 1940; voorstel tot vaststelling van het voorschot voor 1941 op de vergoedingen aan de bijzondere schoolbestu renvoorstel tot wijziging van de algemeene politieverordening: voorstel betreffende de ver ordening gemeentepolitie: voorstel betreffende het verwerken van het beltvuil. Betelen van grond. Tenslotte stelde de heer Molenaar nog eeni ge vragen over het besteden van f 2000 voor het betelen van grond met boonen. Hij meende, dat dit geld beter besteed zou ziin aan den grond van het oude mannen- en vrouwenhuis. Het gemeen tenersoneel heeft gelegenheid gekregen, een volkstuintje te betelen, maar dit achtte hij voor de steemeene voedselvoorziening van geen betee ken is. Wethouder Sleeers antwoordde hem. dat de beteline onder leiding van de Ned. Heidemaat- schappii wegens de slechte weersgesteldheid niet gelukt is. De gemeente heeft echter ook grond in H'Pegom gehuurd en doen betelen. Daar zijn 500 K.G. witte en 800 K G. bruinen boonen afge komen. Die brachten f 650 op. De totale kosten bedroegen f 1750, maar er werd eenige tegemoet koming ontvancren. zonrat de gemeente slechts f 100 schade l'idt. Het, ii't.gpi-en mn gTond aan ge. meenteoersoneel geschiedde alleen, omdat dit daarom gevraagd heeft. Hierna werd de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN- Hendrik Jacobus, zoon van H. Halderman i van F. M. Spijkerman, Koningstraat 58: Bia Bea. doch ter van A Maatjes en van J. R Tulleken, Dr. Mezger- straat 88; Matheus Johannes, zoon van M. J. Balk en van J M. H. M. Beyersbergen, Hoogeweg 27. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. Donderdagavond hield de Zandvoortsche Handelsver- eeniging een algemeene veragdering in Bodega Mustert aan den Strandweg. De vergadering werd met een hartelijk woord van wel kom door den voorzitter, den heer E. H. Brokmeyer. ge opend. Bij de mededeelingen werd er op gewezen, dat men uiterst voorzichtig moest zijn. om niet In moeilijkheden geraken met de prijsopdrijvingswet. Ook al moest men zelf duurder inkoopen, dan was dit nog geen geldige reden om de prijzen te verhoogen. tenzij de verhoogde inkoop prijzen de rijksgoedjeeuring hadden. Nog werd medegedeeld, dat de resultaten van den ursus lakschrijven die Woensdag a.s. eindigt bevredigend waren. Bij de bestuursverkiezing merkte de heer Steenke nog op. dat de convocaties te laat waren ontvangen, om nog tegencandidaten te kunnen stellen. Bovendien had bestuur bij het stellen van een candldaat wel eens aan een der grootste groepen leden, n.I. de bakkers, kunnen denken. voorzitter gaf toe. dat de convocaties door bijzondere omstandigheden wat laat waren verzonden. Bij het stellen een candidaat had het bestuur gedacht aan een andere groote groep leden, n.I. de kruideniers. Daar er geen tegencandidaten waren, werd de heer A. Pielage zonder stemming tot bestuurslid gekozen. HAARLEMMERMEER Nieuwe grasdrogerij met verhoogde productie. Nabij Badhoevedorp wordt een tweede grasdrogerij ge bouwd met een sterk vergroote capaciteit. De nieuwe drogerij wordt door het aannemersbedrijf L. Kraak uit Hoofddorp gebouwd op een stuk grond gele gen naast de eerste drogerij. Het oude gebouw is 20 bij meter groot, het nieuwe zal 26 bij 20 meter worden. De fundamenten liggen reeds gereed en met den opbouw zal ijverig voortgewerkt worden opdat de machines medio Mei zullen kunnen draalen. De capaciteit van de eerste drogerij waarmee de Ge broeders Gort een rijke ervaring hebben opgedaan draagt plusminus 4 a 500 K.G. droog product per uur; capaciteit van de nieuwe zal ongeveer 60 procent grooter zijn. Welke redenen hebben ertoe geleid, dat de Gebr. Gort tot dezen stap zijn overgegaan? In de eerste plaats het groote succes dat met de eerste drogerij werd bereikt en verder maken de overgroote hoe veelheden te drogen gewassen den bouw van een nieuwe installatie noodzakelijk. Terwijl op de ..Veevita" reeds ln drieploegenstelsel dag en nacht wordt gewerkt, neemt de toeter van te drogen producten nog steeds toe, die u meer dan verdubbeld zal worden. Voor niet minder dan 750 bunder gras Is gecontracteerd, en dit grasland wordt enkele malen per Jaar gemaaid. Op dit meerdere gras heeft de directie beslag kunnen leggen, doordat enkele gronden die vergraven zouden worden, voorloopig als grasland zullen blijven liggen. Hier denken we aan het Boschplan Amsterdam. Zoo zien we dus dat dc vertraging in dit plan vergroottng van de veevoeder- productie tengevolge heeft. Zelfs zullen we straits de resultaten van de drogerij ln de huiskamer kunnen genieten. Want ook witlofpennen zullen worden gedroogd en het verkregen product zal als koffie-surrogaat* in den handel worden gebracht. verder worden bietenblad en -koppen, klaver, vooral de stoppelgewassen e. a. worden gedroogd, want deze ma chines zijn voor alle doeleinden geschikt. Zoo worden houtblokken gehakseld dit hakselen geschiedt met ieder product, dat de drooginrichting ingaat gedroogd n verkocht voor houtgatfgeneratoren. De nieuwe grasdrooginstallatie zal van Duitsch fabrikaat zijn, daar deze installaties beter geschikt zijn voor allerlei doeleinden en dus betere resultaten zullen opleveren dan e bestaande. Het verschil met andere drogerijen is, dat de meeste loondrogerijen zijn en de gedroogde producten weer, te ruggaan naar de inzenders der gewassen. De drogerij van de Gebr. Gort is eigenlijk een groote boerderij met een buitendienst het eigenlijke boeren werk een binnendienst de fabricage tot gedroogde producten en een administratieve dienst. Dit alles staat onder leiding van den heer W. den Engelse. Natuurlijk heeft de oven van de nieuwe drooginstallatie ook een grootere capaciteit. Voert de oude oven maximaal op tot 200 gr. C., de nieuwe zal een temperatuur kunnen bereiken van 600 tot 800 gr. C. Tenslotte iets over de moeilijkheden, n.I. het jute- vraagstuk. waarvoor een afdoende oplossing is gevonden. Daar de poedervorm de meest gevraagde vorm is vooral voor mengvoeders en kippenvoedcr waren vele jute-zakken noodig. Heel vernuftig heeft men de poeders tot grootè blokken geperst, de z.g. voorslagkoeken, waardoor het geheele vraagstuk is opgelost. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bartel, z. v. B. van Maasdam en J. Oudshoorn. Anna Maria Martina, d. v. B. C. G. Breed en M. W. Lieverse. Maria Cornelia, d. v. H. A. Bakker en A. P. van Roode. Johannes Adrianus, A. P. van Leeuwen en M. W. Verlaan. Jozef Franciscus, z. v. C. H. van Vugt en A. E Bekke ring. Martina Maria, d. v. G. P. Loogman en M. M. Broer. Alida Maria, d. v. C. W. van Diemen en G. M. Nieuweveen. Corstiaan, z. v. H. van de Kop pel en W. ten Brink. Christina, d. v. G. C. de Mol en C. H. H. te Loo. Jacobus Leonardus, z. v. J. Zwetsloot en M. Groen in "t Woud. Jacob, z. v. H. vantyt Hof en M. Kloet. Ondertrouwd: Tamis Laiurentius Wiering, 22 jaar en Johanna Lam-boo. 23 jaar. Hendrik Johan nes van Elk, 28 jaar en Anton ia Wilhelmina Mille- naar, 21 jaar. Jelle Meester, 34 jaar en Alyda Eli sabeth Maria Guiting, 30 jaar. Koenraad Maar ten Verkuijl, 65 jaar en Metje Antonia de Jong, 61 j. Getrouwd: Dames Marinus Goulooze, 30 jaar en Suzanna Magdalena Baas, 20 jaar. Hendrikus Hofmans, 34 jaar en Cornelia Dekkers, 40 Jaar. Kornelis Vissers, 28 jaar en Eelkje van der Zaag, 30 jaar. Overleden: Geertje van Zij verden. 71 laar, on- geh. Cornelia van der Vaart. 79 jaar, echtg. v. J. Verwer. Franciscus Commissaris. i -1 ia ar. eohtg. v. W. Vastenhout. Klaas Roodenburg. 7" 'ar. echtg v. P Verkuijl. Anna Christina Croese, 83 jaar, wed v. J. Zoutendijk. Jetske Groenewoud. 88 jaar, wed. v. F. Scheepstra. Cornelis Romers, 75 jaar. wedn. van J. van der Wiel. Trijntje Verdoes, 64 jaar, echtg. v. J. van der Pol. SPAARNDAM CONCERT. Behoudens toestemming van de autoriteiten geeft ..Spaarndam's Gem. Koor" in samenwerking met Sant- poort's Gem. Koor „Vox Humana" en Bennebroek's Chr. Gem. Koor Zondag 30 Maart, 's middags half vier, een concert in de Ned. Herv. Kerk alhier. Als solisten werken mede mej. Mies Plooster v. d. Roest, alt, de jongeheer Jan Schaap, jongenssopraan en de heer Bob. Olivier, be geleiding. Vooral de medewerking van de jongenssopraan maakt het concert zeer aantrekkelijk. Jan Schaap oogstte enkele weken geleden veel succes te Bennebroek. HILLECOM SLUITING TUINBOUW-WINTERCURSUS. Donderdagavond verzamelden zich in een der lokalen der openbare school de Commissie van Toezicht op de Rijks-Tuinbouw-wlntercursus. afgevaardigden van Bloem bollencultuur en H. B. G benevens belangstellenden om tegenwoordig te zijn bij de officieele sluiting van dezen twee-jarigen cursus. Na 'n kort openingswoord van den leider van den cursus, den heer W. A. v. d. Wal, volgde eerst een openbare les, waarin de leerlingen door de beide leeraren, de heeren v. d. Wal en Van Egmond ondervraagd werden op het gebied van bemestingsleer, bloembollencultuur, bloem- bollenziekten en bodemkennis. Uit de gegeven antwoorden bleek overduidelijk dat er door de leerlingen met goede vrucht was gestudeerd. Vervolgens reikte de afgevaardigde van den Rijkstuin- bouwconsulent te Lisse. de heer Inia de behaalde diplo ma's uit. waarbij de heeren M. A. Lieverse en F. W. Murk een bijzonder woord van lof ontvingen voor hun buiten gewoon fraaie cijfers. Alle 13 leerlingen ontvingen een diploma. Hij wenschte hen hiermede geluk, hiermede Is basis geiegd voor het verdere leven en spreker wekte hen op om hierop voort te bouwen, door lectuur, bezoek aan kweekerïjen. het laboratorium te Lisse en zoo mogelijk door het volgen van een cursus op de in deze omstreken stichten Volks-Hoogeschool. Hij bracht dank aan leeraren voor hun arbeid en hoopte dat zij nog menigen ursus zouden mogen geven. De heer Bijl van Duyvenbode sprak als voorzitter der Commissie eveneens woorden van gelukwensch en dank en gaf den cursisten menige wijze les mede voor het ver dere leven. Namens de leerlingen sprak de heer Th. C. Rulgrok dankwoorden tot de leeraren voor het genoten onderricht, en bood hen een fraaie potplant aan als blijk van waar deering. waarna de heer Van der Wal met een kort woord de bijeenkomst sloot. M heden gebakken morgen gegeten danisheteiglekker en zeer voedzaam 99 Koopt het nog heden 18 CENT PER bakt het 800 GRAM (vooral dun snijden) (Adv. Ingez'. Med.) HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Cornelis Nicolaas, zoon van Cornelis Zandvliet en Helena G. A. Ne- lis; Thomas Paulus Joseph, zoon van Marce- lus J. van Znijlen en Wilhelmina der Kinde ren.; Anna Johanna Margaretha, dochter van Adrianus J. van Stijn en Maria J. Schelvis; Hendricus Jacobus, zoon van Hendricus L. J. van Elk en Engelina van Scheppingen; Hubertha Jacoba, dochter van Johannes W. Willemse en van Alida van Boheemen; Cornelis Leonardus, zoon van Adrianus B. van der Voorn en Jo hanna C. E. Droog. Ondertrouwd: Reinierus Nicolaas Dreckmeier, oud 29 jaren en Catharina Zwalue, oud 28 ja ren. Franciscus Baatsen, oud 23 jaren en Ma ria Wilhelmina Freijer, oud 23 jaren. Overleden: Hermanus Greeven, oud 75 ja ren, weduwnaar van Henriëtte Holleman. Si mon de Jong, oud 50 jaren, echtgenoot van Dieu- wertje Ekkerman. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorigë oplaag opgenomen Men heeft er zelf het plezier van HEEMSTEDE WINTERHULP. De burgemeester van Heemstede ln zijn kwaliteit van plaatselijk directeur van de Stichting Winterhulp Neder land deelt ons mede, dat hem een bedrag van f 2500 ter beschikking Is gesteld ter verdeeling onder behoeftigen in de gemeente Heemstede. Zij die meenen. hiervoor in aanmerking te komen, kunnen een aanvraagformulier ten aadhulze verkrijgen. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN, 28 Maart. Griet f 12394, kl. schol f 8055, pufschol f 39—16, gr. bot f 69—60, kl. bot 44, gr. schar f 45. kl. schar f 37—36, pufschar f 15—10.50, gr. wijting f 52—40, kl. wijting f 3130, alles per 50 kg. Kabeljauw f 1310 per st. Tarbot f 10, tongen f 4.50—2.70, snoekbaars f 1.70—162, alles per kg. Loggers: KW 89 f 1779. KW 60 f 1263, SCHEV. 223 f 787, SCHEV. 196 f 5545. Kotter: HD 108 f 1295. TUINBOUWSTUDIECHJB. Dinsdag 8 April houdt, de Tuinbouwstudieclub in het Veilinggebouw Het Centrum een Rozen- avond met lichtbeelden. De agenda vermeldt o.a. een causerie van den heer J. T. Groot Jr. uit Velsen. De Economische Voorlichtingsdienst deelt mede: Een goede verzorging van den fietsband omvat niet slechts goed oppompen en het vrijwaren voor schuren en schaven van den band, maar strekt zich uit tot de geheele fiets. Het sterkst is de slijtage van den band wan neer zoo hard op het pedaal wordt getrapt, dat het wiel doorschiet en de band over het wegdek schuurt. Bij sterk en plotseling remmen ge schiedt hetzelfde: het wiel schuift over den weg. Dat beide gevallen zeer schadelijk zijn be hoeft geen betoog. Maar wel moet de aandacht worden gevestigd op de omstandigheid, dat zich in geringere mate hetzelfde voordoet, wanneer de fiets te snel in beweging komt of te hevig wordt afgeremd. Men doet daarom goed steeds geleidelijk aan te remmen en niet als een racer te starten, maar het rijwiel de gelegenheid te ge ven langzaam vaart te krijgen. Ook het wiel moet zich in goeden toestand be vinden. Daartoe moet er op worden gelet, dat de wielen niet slingeren doch sporen (d.w.z. pre cies in eikaars verlengde staan en niet het eene loodrecht op den weg en het andere scheef) en worden gesteund door behoorlijk strak aange draaide spaken. Het wiel heeft den steun, dien het van de spaken ontvangt, noodig om zijn juisten ronden vorm te bewaren. Het tweede onderdeel, waar het critisch oog vaak vele fouten ontdekt, is de velg, de velg mag niet roesten, want roest vreet den binnenband aan en de velglinten moeten behoorlijk op hun plaats liggen om daar den band tegen de paakeinden te beschermen. Overvloedig smeren is gevaarlijk, want bij stilstand van het wiel, kan de olie via de spaken door den nippel den binnenband aantasten. Tenslotte de band zelf. Repareert men een band zelf dan moet erop worden gelet, dat de dradenbescherming niet wordt beschadigd en de binnenband niet tusschen velg en buitenband stuk geknepen kan worden. Is de band lek ge worden door een spijker,, een stuk glas of een ander scherp puntig voorwerp, dan behoort men voor het rijwiel naar den reparateur wordt ge duwd, het kwaad, dat de lekkage veroorzaakte, verwijderen. Doet men dit niet, dan is de kans groot, dat het scherpe voorwerp, vastgeklemd als het is in den buitenband, den binnenband op talrijke plaatsen doorboort en hem zoo waar deloos maakt. Rijden op een gesprongen band is natuurlijk uit den booze. Men moet ook in ander opzicht voorzichtig zijn met het vervoeren van een rijwiel op een lek ken band, want dan dreigt oploopen van den bin nenband. Het is namelijk zoo, dat een niet on der spanning staanden buitenband eenigszins gaat rondschuiven en daarbij den binnenband meetrekt. Deze heeft, doordat hij met het ventiel aan de velg vastzit, niet eenzelfde bewe gingsvrijheid. Hij wordt dus eensdeels van het ventiel af uitgerekt en anderdeels naar het ven- tie toe opgepropt hetgeen afbreuk doet aan zijn duurzaamheid. De dynamo. Voorts is een dynamo, die niet juist gesteld is, funest voor den band, want het aandrijfwiel- tje draait dan niet soepel langs den band, maar schuift er langs. Dit is gemakkelijk te controleeren met een touwtje kan men zon der moeite nagan of de lengte-as van de dynamo heen wijst naar de as van het wiel. Staat het aandrijfwieltje scheef op den band, dan komt binnen korten tijd het canvas bloot te liggen. Veel meer kilometers kunnen worden afgele d op een goed opgepompten dan op een te slappen band en nooit mag op een leegen band worden gereden. Daarom dient iedere wielrijder over een behoorlijke pomp te beschikken en er ge regeld gebruik van te maken. Ook tegen stoep jes oprijden of door glas of andere scherpe voor werpen fietsen is schadelijk. Met twee personen op een fiets rijden is even min goed. Als laatste, veel voorkomend euvel, moet het aanloopen van den band worden genoemd. Een schurend geluid moet voor ieder een waarschu wing zijn niet langer zoo door te rijden, maar het euvel op te heffen. Banden voor invaliden en zwakken. Over de vraag, wie in aanmerking komt voor een nieuwen band, zij in aansluiting aan het vroeger bekend gemaakte nog vermeld, dat invaliden en zwakken, wanneer zij een bon voor een nieuwen band willen verkrijgen, aan het plaatselijk distributiekantoor een doktersver klaring dienen over te leggen, dat zij hun <rij- wiel of invaliedenwagen noodig hebben om -ich langs den openbaren weg te kunnen voortbewegen. Nog een arrestatie in verband met den moord op den veekoopman Van As. DORDRECHT 27 Maart. In verband met den moord op den veekoopman Van As heeft de politie alsnog ge arresteerd den 32-jarigen D., van wien ls gebleken, dat hij behulpzaam is geweest bij het vervoeren van het lijk en dat hij tevens een gedeelte van het daarop gevonden geld als belooning heeft ontvangen. Hij ls tei; beschikking van de justitie gesteld. Ambtsaanvaarding van Mr. Rost van Tonningen. 's-GRAVENHAGE, 27 Maart. Mr. M. M. Ros» van Tonningen, die benoemd is tot president van de Nederlandsche Bank heeft heden zijn nieuwe ambt aanvaard met het uitspreken van een rede, waarin hij o.m. zeide: Ons volk staat in het midden van een der grootste omwentelingen die de Europeesche geschiedenis heeft gekend. Het leven gaat echter onverbiddelijk zijn gang Het eischt den dagelijkschen arbeid van alle man nen on vrouwen op. Hoezeer velen ook innerlijk onder de ineenstorting van een aan hen dierbaar verleden lijden, toch doen zij trouw hun dagelijk schen plicht, omdat zij zich ervan bewust zijn, dat het bestaan van ons volk de plichtsbetrachting van den enkeling tot voorwaarde heeft. Al degenen, die zich met hun lichaam en ziel aan ons volk verbon den voelen, zullen de volle zwaarte van den ziels strijd diergenen begrijpen, die tegenover het nieuwe Europa ook nu nog in een innerlijken afweer staan. Om met volle vreugde te leven en te werken, moet men nu eenmaal gelooven aan de taak welke een bepaalde geschiedkundige periode aan een volle stelt. Het is zaak, dat elke vrijgeboren mensch zelf den weg in de toekomst vindt. Dat het ver leden nooit meer zal teimgkeeren is niet slechts een nationaal-soeialistische opvatting: ook in onze ver tegenwoordigende lichamen in de beide Kamers der Sta ten-Generaal, in de Provinciale Staten en Gemeenteraden werd reeds voor den lOen Mei maar al te vaak de meening gehoord, dat de kapitalisti sche democratie dood was gebloed. Dezelfde mee ning is door wetenschappelijke schrijvers in de de mocratieën verkondigd, schrijvers, die zich veelal Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, zooels miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengen I Daarom, neem óók onder voortdu rende controle van 'schejkun- dige-apotheVrer Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76. 0.41. (Adv. Ingez. Med.) konden verheugen in een internationale bekendheid. Spr. haalde enkele voorbeelden aan. om de toe nemende verwarring te kenschetsen, die in de met millioenen werkloozen bezwaarde kapitalistische democratieën heerschte. Daartegenover stelt het nieuwe Europa geen nieuwe leerstelling op, doch het herstelt de wijsheid der voorvaderen in eere, zooals deze bestond voor de kapitalistische ontbin ding onzer volkeren. Niet de grootere of kleinere hoeveelheid van goud, doch de arbeid alleen is im mers naar de vaste overtuiging van d^ leiders van het nieuwe Europa de grondslag voor de welvaart van een volk. De solidaire samenwerking van na buurvolken van hetzelfde ras, de z.g. grootruimte- economie is het programma van de wordende Euro peesche herordening der volkshuishouding. Deze grootruimte-economie voltrekt zich op het oogenblik met de elementaire kracht van een natuurverschijn sel. En dit niet slechts in ons oude Europa, maar op den geheelen aardbol. Vier grootruimtén laten zich reeds thans onderkennen, n.I. Amerika, dc snel groeiende Japansch-Aziatische grootruimte, Rusland en de onder Duitsche leiding voortgaande ordening van het Europeesche vasteland. In al deze vier ruimte-economieën is de volks- huishoudelijke uitbreiding in het huidige tijdsge wricht meer of minder Zuidwaarts gericht. Na het afsluiten van de economische herordening van Europa komt Afrika aan de beurt, dat binnen de Europeesche ruimte-economie zal worden betrok ken. Het Nederlandsche volk staat nu temidden van dit natuurverschijnsel. Het kan zich innerlijk van deelneming aan het geweldig gebeuren onthouden, het kan echter ook in deze Europeesche herorde ning leidend deelnemen. Doet het dit laatste ijdvt, dan wordt over de hoofden van ons volk heen de Europeesche opbouw onder leiding van anderen voltrokken. Zulk een houding is onzer echter on waardig. Rondom de opbouw van een Europeesche groot ruimte-economie wil geenszins zeggen, dat wij duurzaam van de andere grootruimten van deze wereld zijn afgesneden. Integendeel, de ontwikke ling, die de waren- en dienstenuitwisseling na de zen oorlog tusschen de grootruimten dezer wereld zal nemen, zal des te krachtiger zijn, haar vlucht zal des te hoöger zijn, naarmate reeds in vollen oorlogstijd de ordening van het Europeesche vaste land is voltooid. Aan deze taak behoort zich elke organisatie in het land en daarom ook de met den huidigen dag aan mij toevertrouwde Nederlandsche bank te wijden. Naast dezè algemeene taak, waar over wellicht in de toekomst nog het een en ander te zeggen zal zijn, is het de bestembming van de Nederlandsche Bank, om zich in dienst te stellen van het arbeidende volk en de knechtschap onder een steriele goudbegoocheling af te wijzen. In te genstelling tot de bovengemelde wisselende opvat tingen der kapitalistische volkshuishoudelijke lei ders ben ik van meening, dat de dienstvervulling aan het volk, zoover het de Nederlandsche Bank betreft, in de eerste plaats moet gericht zijn op de onverwrikbare handhaving van de stabiliteit van ons betaalmiddel. Elke aanslag op den gulden be dreigt de koopkracht daarvan en derhalve de koop- of arbeidsters in industrieën, landbouw, handel en kracht van de loonen en het bestaan der arbeiders andere takken van bedrijf. Ik kan diegen en,die in Den Haag en Amsterdam in het verleden land en volk door hun methoden in ,;evaar hebben gebracht, de verzekering geven, dat :k onverbiddelijk aan de stabiliteit van ons be taalmiddel zal vasthouden, hoe diep ik ook het mes in de uitwassen zou moeten zetten. De aanleuning van den Nederlandschen gulden aan de Duitsche mark is een nieuw element van kracht, dar de Duitsche mark bezig is, zich tot een Europeesch betaalmiddel te ontwikkelen. De Nederlandsche Bank is geen plaats voor politieke krachtmetingen. Zij is een van de belang rijkste werkplaatsen van het geheele volk. De verantwoordelijkheid tegenover ons volk ver- eischt een loyale samenwerking met de Duitsche bezettingsautoriteiten. De toestand van bezetting van een land is een internationaal erkende status. Wij zijn dus ver plicht, ook onderzijds loyaal met de bezettings autoriteiten samen te werken. Degenen, die nog steeds gelooven aan een terugkeer der verzonken kapitalistische wereld, zullen met rust worden ge laten, zoolang zij hun plicht loyaal vervullen. Niemand kan echter verlangen, dat in de plicht vervulling tegenover ons volk tegemoetkomendheid zoover zou moeten reiken, dat deze plichtvervulling geschonden of vernietigd zou kunnen worden. Het is mijn warme wensch, dat de staf der Nederland sche Bank, dat alle arbeiders en arbeidsters in dit bedrijf ook in de toekomst door hun plichtvervul ling voor ons volk een prachtig voorbeeld zullen zijn en dat eens ook in deze eerwaardige werk plaats uit de huidige tegenstelling van vele meenin gen een vast aaneengesloten gemeenschap ten bate van het welzijn van ons volk moge opbloeien. Het zal mijn ernstig streven zijn, in dezen geest zelf in de Bank te arbeiden. Want tenslotte is elke Nederlander, die zijn volk lief heeft, van het ver langen vervuld, om dit volk weer gelukkig te zien. Met den wensch, dat dit spoedig weer het geval zal zijn, sluit ik deze verklaring. z (A.N.P.) ONTVANGEN Vrij van punten! DeKnoopenwinkeP\ WARMOESSTRAAT (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 27 Maart Bevallen: 25 Maart: A. M. van Donselaar- Schiller, z„ 26 Maart: C. T. Herben—Castri- cum, z„ S. J. Noijonsvan de Laar, z., J. Lange- veldde Keizer, d., E. KroonstuiverPranger, d. D. LindhoutSmitshuijsen, z., J. T. de BravePe rels, z., N. VonhoffKoppen, z., D. BosKaaken, G. C. FennisBrouwer, z., 27 Maart: E. M. Gelau- dieHfenneke, z., M. AkkerBruin, z., A. C. Al- brachtStevens, d., G. M. P. Huijboomvan der Putten, d., Overleden: 23 Maart: C. BosLagendijk, 44 j., Weltevredenplein. 26 Maart: M. C. J., 9 m., d. van P. J. Zwetsloot, Stuyvesantplein.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2