Vissers £eate~ vrouwelijke Kracht De beslissing gevallen Sportiviteit H5 „De Jaloersche Gierigaard" TE HUUR GEVRAAGD LEERLING-WINKELJUFFROUW TE HUUR M AANDAG 31 M A A R T 1941" IT X ARTIE M'S D A G BEAD 9 Prof. dr. A. D. Fokker over „hoepels en tollen". Zaterdagmiddag zette prof. dr. A. D. Fokker zijn lezingen over „Hoepels en Tollen" in Teyler's Stichting te Haarlem voort mei de beschouwing van de gyroscoop van Foucauït, d.i. een tol, die der mate in eenige ringen opgehangen is, dat hij met uiterst geringe wrijving wentelen kan om zijn zwaartepunt, zonder dat zijn eigen gewicht de. beweging kan beinvloeden. Spr. bracht de tol in ■wenteling, en liet zien, hoe deze rustig in dezelfde richting bleef wijzen. Na het toedienen van een zijdelihgsche stoot echter vertoonde de tol een merkwaardige beweging, waarbij de-as achtereen volgens in verschillende richtingen in de ruimte wees, om een kegel heenloopende. Dit verschijnsel draagt den naam van nutatie. Het stelt ons voor een schijnbare tegenspraak tegen de wet van het be houd van draaiing, in de vorige lezing zoo uit voerig toegelicht. Spr. citeerde een uitspraak van den philosoof Whitehead: een botsing van leerstel lingen is geen ramp, maar een gelegenheid. Inder daad biedt de schijnbare tegenspraak ons gelegen heid bij een wenteling duidelijker te leeren onder scheiden tusschen de as van de rotatie en de as der hoeveelheid draaiing. Dit onderscheid dringt zich op, indien verschillende massa's bevestigd zijn aan een draaibare as en om die as gewenteld wor den. Aanstonds komen de middelpuntvliedende krachten in werking, en een eerste veieischte voor een rustige aswenteling is. dat de resultante van de middelpuntvliedende krachten verdwijnen moet. Daartoe moet in de eerste plaats het zwaartepunt van de massa's vallen in de hartlijn van de wente- lingsas. Maar dit is niet voldoende: bovendien moet het res'ulteerende koppel van de mid'delpuntvlie-, don de kraohten nul zijn, anders zullen de massa's bij de wenteling aan de as blijven wringen. Indien aan beide voorwaarden voldaan is. noemt men de as van wenteling een vrije as. Elk liohaam bezit drie vrije assen in dezen zin. Ze gaan door het zwaartepunt en ze staan onderling loodrecht. Bij een wenteling om zoo'n vrije as verloopt de hoe veelheid draaiing juist in het vlak loodrecht op de rotatie-as. Dat is de reden waarom' bij de wente ling aan de hoeveelheid draaiing niets verandert, ook niet wat de richting betreft, en dat is de reden waarom de as niet belast wordt met een wrin- gingskoppel, hetwelk voor de verandering van de hoeveelheid draaiing zou moeten zorgen. Bij een bol ziin alle middellijnen evenveel waard. Daar is elke middellijn een vrije as. Indien we een bol bij het opwerpen een wenteling geven zal de hoeveelheid draaiing gedurende de worp niet ver anderen. De rotatie-as evenmin. Sor. demonstreerde een bal, welks oppervlak verdeeld was in 20 ge kleurde driehoeken. Bij de wenteling van den bal gedurende ziin vlucht kon het oog zich hechten aan één driehoekje, gelegen aan het uiteinde van de rotatieas, en door het onveranderd blijven van de kleur constateeren, dat deze as steeds in hetzelfde punt van het boloppervlak geconcentreerd bleef. Indien echter de equator van den bal wordt belast met een koperen band, wordt dit anders. Indien de wentelingsas door de polen van den bal gaat, zal men zien dat hij onveranderd zoowel in de ruimte als in den bal behouden blijft, maar zoodra de wen telingsas in den bal een anderen stand heeft, is er niets meer te bespeuren van een constant blijven, noch in den bal. nodh in de ruimte. De verklaring van dit gedrag bracht soreker tot het moeilijkste punt van ziin beschouwingen. Hij legde uit. hoe men hierin den weg vindt met be hulp van de ellipsoïde van Poinsot. Dit is de figuur die men verkrijgt door van het zwaartepunt in de verschillende richtingen als pijlen uit te zetten de rotaties, bij welke het wentelende lichaam de een heid van levende kracht heeft. Die ell-iosoide van Poinsot karakteriseert volledig de traagheids- eigenschappen van het lichaam bij wentelingen. Een straal van de ellipsoïde, en het middenvlak evenwijdig aan het raakvlak in het eindDunt van de straal, karakteriseeren een rote+te pi d» hoe veelheid draaiing, die daarbij hoort, ook al staan ze niet. onderling loodrecht. De wentelingen van het lichaam indien er geen uitwendige krachten op werken worden beschreven door de wentelin gen van'deze ellipsoïde, indien men die, met vast houding van het middelpunt, over een in de ruim- te vastgehouden raakvlak laat rollen. Indien het liohaam een omwentelingsfiguur is. zal daarbij de lichaamsas een kegel doorloopen. Dat is juist de nutatiekegel. Hierop volgde een demonstratie van de theorie aan een in zijn zwaartepunt ondersteund fietswiel, waarbij door een biizondere inrichting de plaats van de oogenblikkelijke rotatieas zichtbaar was ge maakt. Het wiel kon met een stilstaande iidhaams- as, en daarmee samenvallende rotatieas wentelen, maar na een zijdelingsche stoot was het duidelijk zichtbaar dat de lichaamsas en de rotatieas tegelij kertijd een kegel beschreven rondom een in de ruimte vaststaande richting, d.i rondom de as van de hoeveelheid draaiing. Vervolgens kon aan een aantal wentelend in de luoht geworpen lichamen hetzelfde worden gedemonstreerd: indien de wen telingsas samenvalt met de lichaamsas. blijft hij gedurende de vlucht 'n dezelfde richting wijzen. Indien niet. dan wisselt de wenteling gedurig. Aan een sigarenkistje, hetwelk een drieassige ellipsoïde van Poinsot heeft, werd gedemonstreerd, dat bij een wenteling om de grootste, en evenzoo bij een wen teling om de kleinste as van de ellipsoïde de wen telingsas stabiel in dezelfde richting blijft. Echter is het kistje niet op te werpen met een wenteling om de middelste as van de ellipsoïde, zonder dat gedurende de vlucht het kistje zich radicaal om keert. Na het gezegde ijg ook duidelijk de nutatie van de tol in de gyroscoon yan Foucaul't. Ook is het be grijpelijk, dat, indien door een uitmiddelpuntige belasting de tol precessie vertoont, als gevolg van een stoot bij de gelijkmatige precessie zich de kringbeWeging zal voegen van de nutatie, hetwelk resulteeren moet in een knikkende precessie.' Vervolgens hing spreker een aan een steel beves tigde tol als slinger op. Zonder wenteling van de tol slingert deze gewoon als alle slingers doen. In dien echter de tol in wenteling gebracht wordt is dit niet meer mogelijk. Hij vermijdt het laagste punt en indien de tol naar rechts draait, laat hij het laagste punt linies liggen wanneer hij er voor bij vliegt. Hoe sterker de wenteling van de tol is, des te verder blijft hij van het laaaste punt weg. Bij de demonstratie werd het duidelijk, dat ten slotte de beweging van de slinger overging in de reeds bekende beweging van de knikkende preces sie. De kleine boogjes die de top van de tol bij de knikkende precessie beschrijft zijn dus ëen gede genereerd overblijfsel van de slïngerbogen van de gewone slinger. In overeenstemming daarmee is, dat aan deze boogies beantwoordt een toe- en af nemen van de potentieele energie in het zwaarte- veld Dit wordt gecompenseerd door een af- en toenemen van de kinetische energie van de rotee- rende tol. Ten slotte kwam spr. op de vraag, waarom een tol zich opheft. Hij betoogt dat dit opheffen niet zou geschieden, indien de precessie geheel regelmatig was, maar dat hier verandering in komt ten ge volge van de optredende nutaties. Ten gevolge van het feit, dat de teen, waarop de tol staat, niet ountvormig is. maar een of ander afgerond opper vlak heeft, wordt het zwaartepunt zoowel bii de neergaande als opgaande beweging in de nutaties telkens een weinig meer opgebeurd dan geschieden zou bij een puntvormige teen. Daardoor wordt de tol bjj de rijzende beweging gedwongen telkens iets meer van zijn kinetische energie om te zetten in opbeuring van ziin zwaartepunt en bii de dalende beweging kan hij minder kinetische energie terug winnen dan het geval zou zijn bij een puntvormige teen. Op den duur wordt er dus meer kinetische energie omgezet in potentieele energie, en het zwaartepunt van de tol zal dientengevolge rijzen, totdat de tol rechtop staat. Tot slot volgde een demonstratie van twee ge lijke tollen met een fijne teen, en één met een stompe teen, en het bleek, dat de tol met de stompe teen zich vlugger oprichtte dan de andere met de spitse teen. Ook bleek, dat eenzelfde tol. op een effen oppervlak, waar minder nutatie-storingen 'worden opgewekt, zich langzamer oprichtte dan op een ruwer, waar grootere nutatiestoringen door de onregelmatigheden van het oppervlak worden te weeg gebracht. Hockey De TTitslasreii. Eerste klasse. Amsterdam—Hilversum B. M. H. c. —Gooi T. O. G..O.H. H. Y. C. H. O. C.—H. D. M. Promotie-klasse A. S. O. S.—D. H. C. H. D. M. 2Leiden Zandvoort—Strawberries Tweede klasse B. H. O. C. 3—H. D. M. 3 Alliance—H. B. S. Groen Geel—H. O. C. 2 Derde klasse C. Zaterdag: H. B. S. 2—B. M. H. C. 3 Zondag: V. C. L.—Alliance 2 Derde klasse D. Zaterdag: B. M. H. C. 5—Strawberries 2 Alkmaar 2—F. A. H. C. Zondag: F. A. H. C.—Ijsvogels 2 V. V. V,—Kraaien Alkmaar 2—Strawberries 2 Vierde klasse F. Zaterdag: B. M. H. C. 8—B. M. H. C. S H. B. S. 4—B. M. H. C. 7 Zondag: Alkmaar 4—Zandvoort 3 Strawberries 4—B. M. H. C 6 Alliance 3—H. B. S. 3 B. M. H. C. 8—Strawberries 3 2—2 0—3 1—1 0—11 5—0 0—2 H.D.M. hockey-kampioen H. D. M. heeft Zondag het kampioenschap van de eerste klasse West behaald en daarmede Is het kampioenschap terecht gekomen bij die club, die het het meest verdien de. Dat zal zelfs B. M. H. C. toegeven, dat tot gisteren nog een klein kansje maakte, maar uitgeschakeld werd en door de overwinning van H. D. M. op H. O. C. (41) en door de nederlaag tegen het Gooi (1—3). Met deze overwinning heeft 't Gooi zich definitief in veiligheid gesteld. Hoe weinig dus de werkelijke krachtsverschil len ln deze competitie tiiteenloopende degradatie- candidaat Gooi klopt de kampioenscandidaat B. M. H. C op eigen terrein met 3—1! B. M. H. C. kan echter de tweede plaats niet meer ont gaan, al is de afstand met nummer één wel groot ge worden. Nu de beslissing van de eerste plaats gevallen is, gaat vanzelf deze belangsteling uit naar de laatste plaats waarvoor nog drie gegadigden zijn: namelijk Am sterdam, H. O. C. en T. O. G. O. Alle drie moeten zij nog één wedstrijd spelen, zoodat Zondag a.s. de beslissing „kan" vallen. Want beziet men de ranglijst en het te spe len programma dan zou het niet verwonderen, wanneer twee teams met evenveel punten aankomen. Het programma luidt: Amsterdam—T. O. G. O. H. H. Y. C.—H. O. C. H. H. Y. C. heeft Zondag j.l. verloren van T. O.' G. O (zwak is T. O. G. O. dus geenszins!), maar of H. O. C. tot hetzelfde in staat zal zijn? Te verwachten is het niet. Wel te verwachten is, dat T. O. G. O. van Amsterdam wint, en dan is H. O. C. de club met 'de roode lantaarn. Maar mogelijk is ook dat H. O. C. tegen H. H. Y. c. gelijk speelt (en dan 10 punten haalt) en als T. O. G. O. dan van Amsterdam wint, zijn er zelfs drie teams met 10 punten •ls eindresultaat. Alle mogelijkheden nagaan, zullen wij maar niet doen, maar men begrijpt: voor de betrokken elubs wordt het de volgende week een spannende dag B. M. H. C. verliest van 't Gooi (1—3) Het Is wel een volslagen off-day voor B.M.H.C. geworden. Niet, dat het Gooi de overwinning niet verdiende; dat deden de gasten zeker èn om hun fenomenale stoktechniek èn om hun goede spel. maar de wijze waarop de drie goals tegen B.M.H.C werden gescoord, was wel zeer teleurstellend voor de B.M.H.C.-ers Bij het eerste doelpunt verloor keeper Dalmeyer zijn bril en de doorgebroken Gooische speler kon in het leege doel schieten. Het tweede doelpunt ontstond na een strafcorner, waarbij Dalmeyer het uitzicht werd benomen en het houdbare schot ging rustig over de doellijn. Bij het derde doel punt, eveneens na een strafcorner, floot de scheidsrechter af, de keeper werkte niet meer weg en toch speelde een der Gooische spelers den bal nog in doel en werd na een kort overleg tusschen scheidsrechter en spelers het doelpunt toch toe gekend. B.M.H.C. verscheen al met twee invallers voor de Wit en Fr. van Olphen. De beide invallers M. Oei en Porton voldeden echter goed en vooral de laatste maakte een uitstekend debuut in de eerste De gasten bleken een homogene ploee: te zijn, waarvan over alle linies de formidabele stoptech- niek opviel. Misssers kwamen maar zelden voor en vooral de verdediging en de half-lïnie kwam dit te stade, daar de Bloemendaalsche aanval vaak heftig aanviel, maar te pletter liep op de muur vaste achterhoede. De Gooische aanval, flitsend snel als zij was, verraste wel eens de Bloemendaalsche verdedi ging. maar Reus en Stücker herstelden zich tel kenmale snel en resoluut en vulden elkander goed aan, zoodat eigenlijk de keepers weinig te doen kregen. In de tweede helft zette B.M.H.C. alles op alles en bijna voortdurend werd op Gooische helft ge speeld. Eerst nu kwamen de prachtige eigenschap pen van de Bussumsche verdediging tot uiting want hoe B.M.H.C. het ook "orobeerde. met kort spel, met lang spel. met doorbraakpogingen, niets hielp en steeds weer onderschepte de verdediging. Het was daarom wel zeer jammer dat Schmeïnk dezen middag niet mee kon ln het aanvalsquintet, temeer daar A. de Roos te zwaar bewaakt werd om •gevaarlijk te worden. Toch was hij het, die het tegenpunt maakte, want ondanks bewaking trok hij er op een gegeven moment toch tusschen uit en scoorde fraai (13). Maar verdere successen bleven uit. Roorl-Wit wint den liorkeydag. Op de terreinen van H B S. en B.M.H.C. is Zon dag bet hockeytournöoi A voor de dames van den Nederlandschen Hockeybond gehouden. Hiervoor bestond groote belangstelling en twee en twintig elftallen namen deel. Een en twintig wedstrijden bevatte het programma, dat vlot werd afgewerkt. In de finale kwamen H.H.Y.C. en Rood Wit'. Dé Haarlemsche dames wonnen met 10 en kwamen in het bezit van de speldjes. De uitslagen luiden: Eerste ronde BDHC 2SCHC 01Amersfoort HBS 30; LeidenBaarn 10: Amsterdam 2 HLC 4—1; Rood Wit 2—Be Fair 2—2 (Be Fair komt in de volgende ronde); HOC't Gooi 01. Tweede ronde' SCHCBreda 02; Amersfoort BDHC 03; LeidenBaarn 11. Leiden in de vol gende ronde; Rood Wit't Gooi 70: Deventer Amsterdam 2 31; Be FairZandvoort 50; Hilversum—HDM 2—0; HH YCAmsterdam 2—0. Kwart finale: BredaBDHC 03; LarenRood Wit 05; DeventerHilversum 20; HHYCBe Fair 4—2. Demi finale: BDHCRood Wit 00 (R.W. wint na nemen van strafschoppen); HHYCDeventer 9—0. Finale: Rood Wit—HHYC 1—0. de voorronden van den b-hockeydag. Te Amsterdam en s-Gravenhage vonden Zondag de voorronden van den B-dames Hockeydag plaats. Wü hebben een week geleden een staaltje van zuiveren sportgeest vermeld, dat als symptoom van'de goede sfeer in competitie- voetbal verheugde. Het gold toen een speler van Volendam. Gisteren zagen wij een der gelijk geval, dat eveneens vermelding ver dient, omdat het als voorbeeld zijn goede nawerking kan doen gelden. Dit gebeurde in den wedstrijd H. B. C. H. F. C. Toen Kick Smit zijn aanloop zou in zetten om een vrijen schop op het H. F. C.- doel te nemen, van een punt even buiten het strafschopgebied, merkte hij dat de H. F. C.'er Flack, die in een ver opgedrongen positie was geweest, nog op den terugweg was om zijn verdedigende plaats in te nemen. Smit ging toen een stap achteruit en maakte een gebaar legen den lerug-rennenden Flack, hem gelegenheid gevend om zich eerst op te stellen. In een geval als dit kan men aanvoeren dat de betrokken speler maar had moeten zor gen dat hij eerder terug was. Zulk optreden als van den H. B. C.'er is wel zeer royaal men kan het niet als eisch voor een sportieve houding stellen. Ieder heeft het recht, zoo snel een vrijen schop te nemen als de scheids rechter dat mogelijk maakt. Maar de royali teit van het gebaar, in het bijzonder in een plaatselijken wedstrijd met een zeer span nend verloop, geeft een des te beter voor beeld van de ware sportopvatting. En ook van den geest waarin beide ontmoe tingen tusschen H. B. C. en H. F. C. hebben plaats gehad: twee demonstraties van feilen maar volkomen eerlijken strijd, in de beste verstandhouding. In den eindstrijd welke op 6 April a.s. te Bloemen- daal plaats vindt hebben zich de volgende elftallen geplaatst: Kieviten, Victoria, HDM 2, HCM, HHYC 2, Amsterdam 3, Ijsvogels, Ever Swift, BDHC 3, Gooi 2 en Be Fair 2. Competiticstanden. Eerste klasse, gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. H. D. M. 13 10 3 0 23 47—15 B. M. H. C. 12 7 2 3 16 21—15 H. H. Y. C. 13 5 3 5 13 24—25 Hilversum 13 5 2 6 12 17—21 Gooi 12 3 5 4 11 20—21 Amsterdam 13 3 4 6 10 14—18 H. O. C. 13 2 5 6 9 12—23 T. O. G. O. 13 4 0 9 8 18—35 Korfbal Sclioolweclstrijflen in Haarlem. De schooikorfbalwedstrijden in het district Haarlem van den Ned. Korfoalbond beloven dit jaar een succes te worden. De deelneming is veel grooter dan voorheen; er zijn thans 24 twaalftallen die ongeveer 20 scholen vertegenwoordigen. Nagenoeg alle jongens en mesjes die aan deze schoolwedstrijden zullen deelnemen, worden van Bondswege in de gelegenheid gesteld „voor te oefenen" op Zaterdag 5 en Woensdag 9 April a.s., op verschillende sportvelden in de gemeente onder deskundige leiding. De data voor de schooikorfbalwedstrijden staan nog niet definitief vast; vermoedelijk zal gespeeld worden op den Goeden Vrijdag en den daarop volgenden Zaterdag Het programma zal tz.t. ge publiceerd worden. D. E. D. wint van Oosterkwarticr (4-2) D. E. D. mist mej. Nijboer, hiervoor is mej. Stift op gesteld. Oosterkwartier speelt zonder Drogtrop die ver vangen is door W. v. d. Linden. Als scheidsrechter Berning laat beginnen dreigt reeds direct het grootste gevaar onder der O. K -korf. De D. E. D.-speler Van Zanten breekt enkele malen zeer gevaarlijk door en ternauwernood ontkomt de korf aan een doorboring. Van beide zijden wordt er in snel tempo gespeeld. Na 12 minuten neemt D. E. D. de leiding door Van Zomeren (1-0). Enkele minuten later ls de stand reeds (2—0) door toe doen van Kune. Oosterkwartier's aanvallen zijn ook zeer gevaarlijk, maar het juiste schot ontbreekt. Met een afstandschot brengt Freebrandt na 25 minuten spelen den stand op 3—0, en zelfs weet D. E. D. een 4—0 voorsprong te nemen door H. Aldenberg. Als er ruim 30 minuten gespeeld zijn heeft B. Timmer mans eindelijk voor O. K.. succes (41). waarna 5 minuten later T. Lulkel den stand op 42 brengt. Voor rust komt hierin geen wijziging. De tweede speelhelft is meer voor O. K. O. K. heeft geen geluk als N. Struikenkamp scoort, terwijl de scheidsrechter voor een valpartij affluit. Ondanks de veldmeerderheid van O. K. in de tweede speelhelft weet zij dit niet ln doelpunten uit te drukken. Ook D. E. D.'s aanvallen brachten geen succes meer. zoo dat het einde kwam met een 42 overwinning voor D. E. D. Een gelijk spel had O. K. wel verdiend. Laivntennis Indeeling Eerste klasse competitie N. L. T. B. De indeeling van de Ie klasse in de competitie van den Nederlandschen Lawn Tennis Bond is als volgt: Afdeellng 1. Mattenkloppers (Den Haag) Thor (Den Haag) Nieuw Marlot Club (Den Haag) Siod (Rotterdam) Afdeeling 2. Park Marlot (Den Haag) Rood-Wit (Den Haag) De Metselaars (Scheveningen) Haarlemsche Lawn Tennis Club Ardccling 3. Hilverheidc (Hilversum) Bilthoven Alta (Amersfoort) Kat (Amsterdam) Afdeeling 4. Philharmonie (Tilburg) Eindhoven Woburnparlc (Den Bosch) Bredasche L. T. V. Nieuwe eerste klassers zijn dus Siod uit Rotterdam en de Metselaars uit Scheveningen. De Metselaars spelen op de M. E. T. S.-bRnen te Scheveningen en streven er naar de plaats, welke vroeger Lelmonlas in de competitie innam voor zich op te eischen. Binnep drie jaar zijn zij van de 3e naar de le klasse opgeklommen Wielrijden H. R. C. DE JONGE KAMPIOEN. Bovengenoemde vereeniging heeft voor haar leden den tweeden rit van den voorjaarscompetitie gehouden. De uitslag luidt als volgt: A klasse 40 K.M. 1. G. Ger ritsen; 2. P. Peters; 3. Snoek b.m.d.; 4. G. Peters; 5. Fr. Halst; 6. Asmus b.m d. B klasse 40 K.M tijd 1 uur 7 min.: 1. K. Neeft; 2. R. Langeveld; 3. G. Keizerswaard. Uitslag C klasse 27 K.M tijd 56 m.ln.: l. J. Langeveld; 2. B. Hom; 3. K. Groeneveld; 4. B. Cetter; 5. D. Keizers; 6. W. Beek. Maandagavond 8 uur vergadering clubgebouw D. J. K„ Bloemfontelnstraat. I Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een ge duldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze innig geliefde Vader. Behuwd- en Grootvader Wilhelmus Hendrik van Staveren Weduwnaar van Maria Hendrika Jakoba Paulen, in den ouderdom van 81 jaren. Haarlem: P. J. VAN STAVEREN G. J. VAN STAVEREN KEMPER en Kinderen Amsterdam: J. M. RUSSELL— VAN STAVEREN W. i. C. A. RUSSELL W. M. J. RUSSELL Haarlem: J. J. VAN STAVEREN en Kinderen Utrecht: W. E. M. PINKERS- VAN STAVEREN L. A. PINKERS en "Kinderen Haarlem, 29 Maart 1941. Koude Horn 10. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Woensdag 2 April a.s. in de Parochiekerk van den H. Joseph. Jansstraat. De stille H.H. Missen te 7.30. 8 en 8.30 uur, de plechtige H. Mis van Requiem te 10 uur, waarna de begrafenis zal plaats hebben van uit de kerk in het familiegraf op het R.K. Kerkhof St. Bar- »ara ce Haarlem. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Heden overleed onze lieve Vader, Behuwd- en Groot vader de Heer Wilhelmus Hollander in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam: H. HOLLANDER. Haarlem, 30 Maart 1941. Pieter Kiesstraat 32. De teraardebestelling zal plaats hebben vanaf Pieter Kiesstraat 32, Haarlem op Donderdag 3 April a.s. te 2 uur op de Algemeene Be graafplaats te Haarlem in gang Kleverlaan. R. W. J. Schreuder Arts, PRAKTIJK HERVAT. 124 Dinsdag 1 April 7.30 uur: Tooneelgr. „HET MASKER" Comedie van Carlo Goldonl, met o.a. Willy Haak, Heieen Pimentel, Georgette Reyews- ki, Ko Arnold!, Cruys Voor- bergh, John Gobau e. v. a. Norm. pr. Coupons geldig BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE Met ingang van 1 APRIL as. zullen de spreekuren van het Gemeentelijk Bureau voor Be roepskeuze, Nassauplein 2, zijn als volgt: Maandagavond 7—8 uur. Woensdagmiddag 1.30—4.30 u. Vrijdagavond 7—9 uur. HUWELIJK Dame met dochtertje v. 14 j- wil kennism. met Heer 50-60 j. Vas te positie of pens. Brieven G 5211 bur. van dit blad. MEVR. VAN DAM VAN HEKEN DORP, Pr. Hendriklaan 164, Overveen, vraagt -wegens huwe lijk van het tegenwoordige met Mei een beschaafd meisje-alleen zwart en katoen dragend, zelf standig kunnende werken en koken, v. g. g. v. Aanmelden 's avonds na 8 uur. BIJVERDIENSTE GEVRAAGD, 2 dagen p. week. Br. nr. 5214 Bur. v. d. Blad. 5 a 10 roe land, omg, Hrl.-Zd. Br. met prijsopgave no. 5210 bur. van dit blad. 3 Geriefelijke WONINGEN te Haarlem ter overname aan geboden. Brieven no. 5205 bur. van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD: alle soorten Meubelen, Koper werk, Kristal, Goud, Zilver enz. OVERBEEK. Jansweg 59 - Telef. 13256 Eenige en algemeene kennisgeving. Tot onze groote droefheid overleed heden, ln den ouder dom van 82 jaren, onze zeer geliefde Oom en Oud-Oom JAN ADRIAAN FONTEIN, weduwnaar van Vrouwe HENRIETTE MARIE HESHUYSEN Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. 's-Gravenhage. a. S FONTEIN Mr. G. S. FONTEIN W. J. FONTEIN K FONTEIN—VAN NAHUYS J. F. FONTEIN M. FONTEIN—HOMOET R. FONTEIN J. H. J. FONTEIN—STHEEMAN J F. FONTEIN C. A REINDERS FOLMFR—FONTEIN C. M." REINDERS FOLMER S. J. FONTEIN en Kinderen. Haarlem, 29 Maart 1941. Parklaan 14. Geen toespraken. Liever geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 2 April om half één op de Begraafplaats „De Bieze" te Santpoort, na aankomst van trein 12.15 uur te Halte Driehuis-Westerveld. Daar op de Begraafplaats geen Aula aanwezig is, zal de familie gaarne bezoeken afwachten na de teraardebestelling op Parklaan 14, te Haarlem. Genua, Amersfoort, Haarlem, Amsterdam, Aerdenhout, Heemstede, Eenige en algemeene kennisgeving. Tot onze groote droefheid overleed heden, in den ouder dom van 82 jaren, onze zeer geliefde Oom en Oud-Oom JAN ADRIAAN FONTEIN, Weduwnaar van Vrouwe HENRIETTE MARIE HESHUYSEN Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. 's-Gravenhage, G. F. M. GRAAF VAN DER DUYN L. VAN DER DUYN—INTVELD St Rafaël, A. F. A. WITTERT VAN HOOGLAND- GRAVIN VAN DER DUYN Jhr. A. F. J. H WITTERT VAN HOOGLAND Bilthoven. G HESHUYSEN E. J. HESHUYSEN-SCHOUT VELTHUYS 's-Gravenhage, M. E. NYSINÖH—HESHUYSEN Mr. J. L. NYSINGH Haarlem, C. A. M. HESHUYSEN en Kinderen. Haarlem, 29 Maart 1941. Parklaan 14. Alles in één hand Vanaf het ontwerpen tot het opstellen van een monument berust alles bij SWAALF in één hand. Aile werkzaamheden worden in eigen bedrijf uitgevoerd. Daarom kan SWAALF voor elk onderdeel van zijn werk zonder eenig voorbehoud Instaan. C. A. SWAALF Toonzaal: Kleverlaan 58. (IJmuiden): Kcnnemerlaan 3c). Telef. 10298 Electr. Steenhouwerij Jud. Lcysterstraat 19-21 prettige wandelingen in het vooruitzicht. Een paar goed passende VISSERS' SCHOENEN zijn even noodzakelijk hier voor als 't heerlijke voorjaars zonnetje. Gaat U eens naar VISSERS en laat U een paar leuke schoenen aanpassen. U bent verzekerd van goede pasvormen. Als U dan vol ledige lentevreugde genoten zult hebben, dan zegt U ook VERWELFT 3, TELEF. 11605. HAARLEM. 'oo* Bcteie pasuavHen- GEVRAAGD: een voor brood- en banketbakkerij. Leeftijd 18 jaar. Zondags vrij. Br. met opg. van verl. loon, leeftijd en event, laatsten werkkring, onder' nr. 5213 aan het Bureau van dit Blad. Voor directe indiensttreding GEVRAAGD een P.G. Bekend met statistische werkzaamheden. Br. met uitv. inl. omtrent opleiding etc. onder nr. 5212 Bureau van dit Blad. MEJ. MOSER, Raamvest 47, Telefoon 11684, vraagt en biedt aan voor terstond,* 15 April en 1 Mei, als noodh. en voor vast: keukenm., 2de-meisjes, dienstb. als meid-alleen, werkvrouwen en dagmeisjes voor heele en halve dagen. FIJNWASSCHERIJ HAAK, Mr. Cornelis- straat 33—35, vraagt LEERLING-STRIJKSTER. GEVRAAGD FLINKE JONGEN voor LOOP- en BAKKERIJWERK. Leeftijd 16 Jaar. Aanmelden vóór 5 uur SMEDESTRAAT 45. MEISJES GEVRAAGD. STOOMWASSCHERIJ „HOLLANDIA". Zandvoort Vrije reis. VRIJ BOVENHUIS te HAARLEM, op eersten stand, in cen trum der stad, bevattende 6 kamers en keuken, geheel geres taureerd. Huurprijs 45.— per maand. Direct tc aanvaarden. Inlichtingen bij Makelaarskantoor H. TH. FIBBE, Nassau- straat 14, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 3