Een eigenaardige aanbieding S/of defect? Tel. 11493 Reizen en avonturen van Mijnheer Prihkebeen M A 'A N D A G 31 MAART 1941' HAARLEM'S DAGBLAD 4 Kunst wordt regeeringszaak. 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. Teneinde mis verstanden en ongerustheid zooveel mogelijk weg te nemen, en tevens een beter inzicht te doen ont staan bij het publiek over de wijze en het doel van de ordening in de Nederlandsche kunstwereld, heeft het A.N.P. zich gewend tot den heer J. A. M. van Anrooy, leider van de organisatie der afdeeling bouwkunst, beeldende kunst en kunstnijverheid van het departement van volksvoorlichtingen en kun sten. Het ligt niet in de bedoeling, zoo verklaarde de heer Van Anrooy, dat de schildersvereenigingen zouden verdwijnen. Integendeel zij zullen als geheel worden opgenomen in het gilde, nadat zij zijn ge saneerd. Met saneering wordt bedoeld, dat de amateurs uit de vereenigingen worden verwijderd, zoodat al leen de beroepsschilders overblijven. Ook in het gilde worden, zooals bekend, slechts beroepsschil ders opgenomen. Onder beroepsschilders worden verstaan die kunstenaars, die hun bestaan in de schil derkunst vinden, en door hun prestaties aanspraak kunnen maken op dezen titel, die beschermd zal worden. Een kunstenaar zal zich dus geheel aan zijn kunst kunnen wijden en in de toekomst zal het niet noodig zijn, dat een schilder, buiten zijn kunst zal moeten arbeiden voor zijn onderhoud. Om dit te bereiken zijn maatregelen in voorbereiding, waardoor aan ieder werkelijk kunstenaar een be hoorlijk minimum voor levensonderhoud wordt ge garandeerd. Deze maatregelen zullen niet den vorm hebben van een steunverleening, doch zullen gaan In de richting van het garandeerèn van een afzet gebied van werkstukken. Er zullen verschillende groepen komen van kun stenaars, n.l. bouwmeesters kunstschilders, beeld houwers, kunstnijveren (onderverdeeld in beroepen, zooals meubelkunstenaars, weefkunstenaars, .enz., kunsthandelaren en kunstminnaars. Deze laatste groep zal een centrum vormen van het kunstleven en hiervan zal een moreele steun uitgaan voor de kunstenaars. De leden hiervan zullen een schakel vormen tusschen het publiek en de kunstenaars. Het is een misvatting, dat leeraren-kunstenaars niet zouden worden toegelaten. Een ander punt, dat thans in het midden der belangstelling staat is het vraagstuk der z.g. ont aarde kunst. Hierover zei de heer Van Anrooy o.m.: Een kunstenaar levert ontaarde kunst, indien hij bewust of onbewust den Nederlandschen aard ver loochent. Het Nederlandsche volkskarakter is op recht, ernstig, waarheidslievend, gul en breed. Het behoeft geen betoog, dat kunst met dergelijke eigen schappen goede kunst is. Maar on-Nederlandsch zijn gemeene trucjes, misleidende voorstellingen, bluf en oogverblindende schijn. Komen deze ele menten in een werk voor, dan is dat hierdoor ont aard geworden. Waneer men spreekt over het scheppen van „volksche" kunst wil dit niet zeggen kunst te scheppen als het volk. Ik zou aan dit begrip de beteekenis willen geven van het scheppen uit een Nederlandsche geaardheid, zeide de heer Van An rooy. Er zyn ook kunstenaars, die geen rekening houden met het volkskarakter. Tegen een dergelijke „kunst" vullen wij in de toekomst waken, besloot de heer Van Anrooy het onderhoud. Samenvoeging van Losser met De leden van verschillende onderdcelen der Haagsche Luchtbescherming, zooals blokbrandweer, geneeskundige dienst en ordedienst, houden eiken dag onder des kundige leiding gymnastiekoefeningen, om het lichaam fit te houden. (Foto Schimmelpenning!!) „Identiteitskaarten" voor toe wijzingen vaste brandstoffen bewaren. Het rijkskolenbureau vestigt de aandacht op het volgende: De aan verbruikers van vaste brandstoffen van de groepen b, c en d destijds door de brandstoffen-commissies uitgereikte z.g. „identiteitskaarten", op vertoon waarvan bij de distributiediensten toewijzingen voor vaste brand stoffen verkrijgbaar werden gesteld, zullen onder geen omstandigheden mogen worden vernietigd. Het ligt n.l. in de bedoeling deze kaarten zelfs al zouden alle daarop voorkomende vakjes door den distributiedienst reeds zijn afgekruist nog te benutten voor de uitreiking van toewijzingen van vaste brandstoffen na 31 Maart 1941. Deze „identiteitskaarten" dienen derhalve zorgvuldig te worden bewaard. DeSleutelspecialist,L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) AFDEELING PACHT- EN IIYPOTHEEK- ZAKEN VAN HET NED. AGRARISCH FRONT. De persdienst van het Ned. Agrarisch Front meldt: Bij het N. A. F. is opgericht een af deeling pacht- en hypotheekzaken, waarvan als leider optreedt mr. H. Reydon, leider van de afdeeling volk en bodem van het N. A. F. Con tact is tot stand gekomen met den bond van landpachters en hypotheekboeren, wiens alge meen secretaris, de heer H. van Houten te Gro ningen, als adviseur der nieuwe afdeeling zal optreden. Zaterdagmiddag heeft ïWnterhulp een stamppot maaltijd te Amsterdam georganiseerd. In de bene denzalen van Kras waren lange tafels geplaatst waaraan de ruim 1200 gasten zich neerzetten. De zalen waren versierd met vlaggen en Winter hulp-emblemen. Overal zag men het klaverblad van W.H.N. De wit gedekte tafels, de vlaggen, de dames met witte schorten, die gereed stonden om te bedienen, alles maakte een prettigen indruk. Omstreeks twee uur waren alle plaatsen bezel en werden de schalen zuurkool met worst binnen gedragen. De leden van de N.S.V.O. hadden Vrijdag gezorgd voor het schillen van de aardappelen, 1200 kilo. Het was een echte kameraadschappelijke middag. Zonder onderscheid van rang of stand zaten allen aan denzelfden eenvoudigen maaltijd, vroolijk en genoeglijk koutend en lachend. Hier bleek, dat de zoo gesmade „schotjesgeest" heusch geen wezenlijk bestanddeel is van onzen volksaard. Wanneer de goede wil aanwezig is, kunnen ook wij Nederlan ders kameraden zijn. Deze stamppot-maaltijd van Winterhulp-Neder land, was Nederland op zijn best. Zondagmiddag is te 's-Gravenhage een stamp potmaaltijd gegeven in de groote zaal van den Dierentuin, georganiseerd door de Deutsche Ord- nungspolizei, de Haagsche politie en het stedelijk bureau van de Winterhulp. Er waren 2000 kinderen uitgenoodigd, hieraan deel te nemen. (A.N.P.) TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. De afdeeling A van de Technische Hooge school te Delft wijst er op, dat zij die in De cember 1940 propaedeutisch examen (na exa mens of tentamina als gedemobiliseerden etc.) hadden moeten doen thans daarvoor spoedig een oproeping kunnen verwachten en dus goed zul len doen zich onmiddellijk voor hun examen (tentamen) te gaan voorbereiden. Verbindendverklaring C. A. O. boekdrukkers- en rasterdiepdruk- bedrijf. Bij het college van rijksbemiddelaars hebben de gezamenlijke bonden in het grafisch bedrijf een verzoek ingediend tot algemeen verbindend verklaring van bepalingen van een collectieve ar beidsovereenkomst, afgesloten door vorenbedoel de werkgeversorganisaties eenerzijds en vorenbe doelde werknemers organisatie anderzijds. Bezwaren tegen de verbindverklaring kunnen voor of op 15 April 1941 schriftelijk worden inge bracht bij het college van rijksbemiddelaars. VOOR DE KINDEREN Noor I I A Cauvamtur. tn aivnlunn van Ml/nfiw PrlUi Tëtitning i■an Aart van Ewljk. door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 12) En het was deze moeder geweest, die Christopher in zaken had gedrongen, toen hij hunkerde om leeraar te worden, of journalist, of tooneelleider, of kunstenaar, of iets, dat niets met zakendoen te maken had, iets, dat belangwekkend en boeiend was en geen geld opbracht. Christopher was niet verzot op geld. Zeshonderd pond per jaar, rede neerde hij, zou meer dan voldoende zijn voor zijn behoeften, maar zijn moeder zei van niet, daar zijn smaak, hoewel hij dit niet wist, vrij kostbaar was. Hij hield niet van goedkoope wijnen, ofschoon hij zelden alcohol in welken vorm dan ook, gebruikte, noch van goedkoope sigaren, noch van goedkoope kleeren, noch van goedkoopen boeken, noch van 'n goedkoope lunch in de stad, noch van een goed koope club, noch van 'n goedkoope vacantie; dus moesten zijn privé-middelen worden aangevuld door een vast inkomen, dat uit een andere bron moest worden geput. Vandaar de lampen en Mac- nab. Christopher had aan allebei een hekel, maar nu hij eenmaal in zaken en zakengewoonten was geraakt, scheen hem het initiatief te ontbreken om er weer uit te raken, ofschoon de stuwende hoe danigheden van zijn moeder verdwenen waren. Ook hij voelde zich gedwongen te werken, sinds door den oorlog een inkomen van zeshonderd pond per jaar zooveel in waarde gedaald was. Ja, zei hij in zichzelf, er was iets heel rustigs en kalmeerends aan dit meisje en hij verviel in ver gelijkingen met tante Sophia, niet alleen wat be trof haar manieren, maar ook haar uiterlijk, het geen wellicht een beetje onvriendelijk van hem was, omdat de een zestig en de ander vierentwintig jaai was. Onder de schaduwgevende lampekap was Whiff:- gezicht gedeeltelijk onzichtbaar, maar hij kon toch de vaste lijn van haar kin zien, en de manier, waar- cp haar haar groeide links was de scheiding vol en dik en in een zachte, natuurlijke golf over haar voorhoofd. Onwillekeurig zochten Quinton's oogen de breede, slordige scheiding van tante So phia, een scheiding, die in het midden liep en een flink gedeelte van haar geelachtige schedel te zien gaf en hij huiverde. Hij schoof achteruit op zijn stoel en luisterde zwij gend naar de conversatie van de vrouw en het meisje. Na zich- ruimschoots bediend te hebben van zalm, een carbonade en een glas Bourgogne, begon me vrouw Dimsdale te verslappen. Dit verslappings stadium hield gewoonlijk verband met het slot van de vleeschgerechten vleesch in welken vorm of bereidingswijze dan ook, had een buitengewoon effect op tante Sophia. Moderne voedselhervormers zouden gezegd hebben, dat het de stimuleerende eigenschappen van de eiwitten in vleesch waren, waarop tant Sophia gezegd zou hebben: „Klets!" Maar wat de oorzaak ook mocht zijn, vleesch ver waarop tante Sophia gezegd zou hebben: „Klets!" wantschap met minzaamheid, of om het juister uit te drukken, minder grimmigheid. Zij werd minder grimmig. Zij geloofde altijd in „ronduit" pi'aten. Zij ging er prat op. Nu zat zij ronduit te praten, maar het ging op minzame wijze. De lucht was opgeklaard. Zij was zich nu volko men bewust van het verheugende feit, dat het meisje, dat aan haar linkerkant zat, slechts een gast was en geen gezelschapsdame en zij was be sloten er het beste van te maken. Gasten gingen weer weg. Sommige gasten heel gauw. De snelheid waarmee zij gingen, hing van mevrouw Dimsdale zelf af. Sommigen „plakten" langer dan anderen De duur van het verblijf van een bezoeker hield verband-met zijn of haar vermogen, om te blijven „plakken". In het gezicht van Christopher was mevrouw Dimsdale beleefd tegen gasten, maar zoo achter zijn rug deed zij zoo nu en dan iets. Zii was niet grof, daarvoor was zij te slim, maar zi» deed iets of zorgde, dat er iets niet werd gedaan heel toevallig. De laatste gast. een man op leef tijd uit Indië met miltzucht, een oud vriend var Christophers vader, droop op den derden dag var zijn bezoek af, omdat mevrouw Dimsdale hem ge braden varkenssvleesch, saucijs, vleesch van een wild zwijn, roomtaart, kreeft en konijn had gegeven, terwijl hij op dokters voorschrift, hetgeen hij ook gezegd had, moest leven op rijstpudding, kip en producten van Allen en Hanbury. Op een na de laatste gast, een bejaarde dame. een oude vriendin van Christophers moeder, een kouwelijk menschje, dat last had van rheumatiek en zwakke oogen, vluchtte op den vierden dag, om dat er geen warme kruik in haar bed lag, de ven sters van haar kamer eiken nacht wijd open ston den mevrouw Dimsdale sloop zelf naar boven om ze te openen, als Panton naar bed was het electrisch lampje, maar twintig kaars sterk, hoog tegen het plafond geplakt zat en dus zeer onvol doende verlichtte. (Juffrouw Malthy was dol op lezen in bed en was gewend aan een goede lees- lamp boven haar ledikant). Er zat een electrische schakelaar boven haar bed, maar het knopje was eraf. Toen juffrouw Malthy zoo terloops had op gemerkt, dat zij graag een half uurtje met een boek in bed lag voor zij ging slapen, daar dit haar kalmeerde, sympathiseerde mevrouw Dimsdale met haar en zei: „Ik ook. Maar electrisch licht van acht pence per K.W.U. plus oorlogbelastingEn juffrouw Malthy zei niets meer, maar ging weg en had spijt, dat zij gekomen was. Mevrouw D;msdale besloot bij het beschouwen van Whiffs gezicht, dat ze een „pinkster" was. Die vaste lijnen om de kin en de sprekende mond wa ren daar niet voor niets en die grijze oogen, die ei op het eerste gezicht zoo zacht en innig uitzagen, bevatten beslist de eigenschap van standvastigheid en kracht, als men er dieper in doordronu. Hadden Whiffs neusgaten zich verwijd bij hei bespeurep van naderenden strijd, de neusgaten var mevrouw Dimsdale verwijdden zich nu en zij wier» haar hoofd achterover met de bewegine van ee> 'egerpaard. Zij was een vechtersbaas, een vechters baas tot in haar vierkante vingertoppen met hur breede nagels, en haar tactiek dit moest men haai nageven, was meestal bewonderenswaardig. Oppervlakkig bezien had zij Quinton den in druk gegeven, alsof de zalm en de schaapsc^teletter haar volledig in beslag- namen en tol op zeker» hoogte deden ze dat ook, maar daarnaast zal zr over Whiff te peinzen vier haar «tviidk- ryMe»- het geweer, ontwierp haar krijgsplan te jagen en te verdrij en Haa- 'teda'-h k - snel. Dit meisje was blijkbaar, on i nks haar tenge uiterlijk, niet rheumatisch, noch had /.ij miltzucht, tenminste mevrouw Dimsdale was van meenmg, dat haar milt goed in orde was, het wit van haar oogen was niet geel, maar mooi helder. Zij moet tegen haar praten, haar uithooren, haar voorkeur en tegenzin trachten te ontdekken. Je kunt een gast niet kwijt raken, zonder niet eerst iets te weten te komen van zijn smaak en gewoon ten. Dus bestudeerde mevrouw Dimsdale Whiff, ter wijl zij op den pudding zaten te wachten en Whift vertrok geen spier onder haar vorschende blikken Zij beantwoordde den scherpen blik van mevrouv. Dimsdale, zij knikte bijna, alsof zij wilde zeggen „Ik weet, waar u achterheen zit en ik zal probee- en u zoo goed ik kan te helpen". Mevrouw Dimsdale, niet gewend in dezen geest tegemoet gekomen te worden, voelde den grond zachtjes onder zich wegglijden, en zij was een wei nig uit het veld geslagen. „D\yaas", zei ze in zich zelf, „ik vraag me af, waarnaar ze zit te glim lachen. Ik ben van plan haar mijn tanden te laten zien". Zij deed een poging tot convèrsatie. Zij voelde, dat conversatie te verkiezen was boven te worden toegegrijnsd en toegeknikt. „Kent u de omgeving hier?" vroeg zij. „Neen", antwoordde Whiff, „maar ik vond, da' het er prachtig uitzag, toen ik er langs reed, zon open en ik weet nu al. dat ik ervan ga houden". „O", zei mevrouw Dimsdale, terwij] zij dacht Je zult hier niet lang genoeg blijven". „Putnev Heath is geloof ik verrukkelijk". „Ik ga er niet dikwijls heen. Ik houd niet van wandelen". „Ik denk. dat dat komt. omdat u nooit gezelseha -iebt gehad TT bent zoo eenzaam gewenst" Whiff' '■"onding was er een van uiterste sympathie en bo Tin. toen zij zich over do tafel naar mevrou" Dimsdale toeboog. Me4 moeite onderdrukte tant Sophia een verbitterd gesnuif toen dit noodlottig' woord opnieuw in haar n.iron klonk Eerst Chris topher. nu deze vreemde Was de heele wereld ingestaan, om tc- hameren op haar eenzaamheid Maar zii behind haar goede humei" np no^ep v? "fcristonher are" or» ham ge-i'-h» «n ^iin n' '->ar-'in-r hl do zitkamer, achtte zii he' >-er-tand'' sens aan mijn n~ef ver naai ik ben er nif in geslaagd, hem dil aar zijn verstand te brengen 1 Ik verkies veel eerder alleen te zijn en alleen le wandelen. Ik vind wandelen met een ander uiterst vervelend, vooral met een vrouw". „Waarom?" „Of ze wandelt te vlug, of ze hangt achter je aan, of sleept je mee en duwt je tegen leuningen of heggen of op den weg en laat je overrijden. Ge woonlijk praat ze zoo aan een stuk door. dat ze zelf niet weet, wat ze zegt. En op regendagen haakt ze met haar paraplu in je voile en zegt, dat het haar spijt en doet het opnieuw en blijft het doen, tot de voile aan flarden gescheurd is; ze steekt een van je oogen uit en zorgt, dat je hoofd er uit ziet als een bos wortelen". Whiff glimlachte. Maar mevrouw Dimsdale lachte niet. Zij was niet in een stemming om te glimlachen en aller minst wenschte zij deze gast, die zij op haar dak gekregen had. te vermaken en te onderhouden. Da laatste twee gasten hadden nooit geglimlacht, za hadden er meer uitgezien, alsof ze in tranen zou den uitbarsten. „Dus niemand hoeft ooit te denken, dat ik een zaam ben", vervolgde zij, toen zij een pannekc*:* verorberd had en aan een tweede begon. „Waarom sommige merischen altijd en eeuwig hun neus in andermans zaken wenschen te steken, snap ük niet". „pat komt. omdat u zoo onzelfzuchtig bent". Whiff's oogen en stem waren vol bewondering. „Onzelfzuchtig! Ik?" „Ja. ik weet het zeker. U zegt dit allemaal om mijnheer Quinton op te vroolijken. U gelooft na- 'uurliik. dat hij cepiekerd heeft, omdat u zooveel >lleen bent Ik ken uw type, U zoudt nog liever derven dan toe te geven. Uw genegenheid voor hem is zoo groot, dat u hem in ieder opzicht wenscht 'e ontzien". Goeie genade!" kreet mevrouw Dimsdale. Maar Whiff haar uitroep negeerend, ging on- erstoord verder: „Mijn moeder was ook zoo, altijd ar het komedie rooien altijd trachtend mijn va- 'or oor nsri"heden 4e vrijwaren, t.iet hem nooit n u v. ^emoeveslagen was uit vrees hem .r r,.. m,. l)Mr zno eoec^ haj; '■nderlfjke onzelf- n: hoop ik »orh, dat 1 :nziet, lat u niet langer komedie hoeft te spelen". (Wordt vervolgdj. Verhooging van de winstbelasting te wachten. De commissaris-generaal voor financiën en economische zaken, ar. H. Fischböck deelde op de Zaterdag gehouden persconferentie mede, dat het niet doelmatig is gebleken in de devie- zenverordening. die thans is verschenen, reeds een verdere regeling op te nemen van het beta lingsverkeer tusschen Duitschland en Neder land. Deze regeling zal echter per 1 April volgen. Na 31 Maart zal een nieuwe verordening worden in gevoerd ten opzichte van het Spernnarkenver- keer, die, naast eenige technische veranderin gen, een belastingplicht bij de overdracht van Sperrmarken tusschen Nederlandsche onderda nen onderling zal inhouden. In het verkeer tus schen Nederlanders en Spermarkstaten be hoeft niets te worden betaald. Tenslotte deelde minister Fischböck n^g mede. dat wanneer zooals tot nu toe hier m Nederland maximaal slechts 25 procent winstbelasting wordt geheven, dit slechts de helft beteekent van hetgeen in het Duitsche rijk wordt betaald. Het zal daar om onvermijdelijk zijn, dat ook hier op den duur een verdere verhooging plaats vindt. Deze verhooging zal thans uiterlijk aan het einde van het loopende boekjaar worden ingevoerd. Maatregelen tegen het beperken van werk. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Soviale Zaken (Verorde ningenblad no. 13) zijn wijzigingen gebracht in het eerste uitvoeringsbesluit ingevolge de ver ordening betreffende het beperken van werk. Artikel 1 van laatstgenoemd besluit komt nu te luiden als volgt: Het is den leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, alsmede dengenen, die een vrij beroep uitoefenen, verboden: 1. Het werk in het bedrijf of in het vrije be roep tijdelijk of voorgoed stop te zetten. 2. Den werktijd van werknemers tot minder dan 36 uren in de week in te korten. 3. Werknemers te ont slaan, tenzij artikel 1639 p van het burgerlijk wetboek toepasselijk is. Aankoop van huisraad door Rotterdam's burgerij. Het bestuur van de commissie „de Meubel branche" van de textielstichting Rotterdam deelt mede dat onder auspiciën van de centrale commissie voorziening Rotterdam een regeling tot stand is gekomen, welke voor de getroffen Rotterdamsche burgerij de mogelijkheid opent reeds vóór de ontvangst van de schadeloosstelling van rijkswege een gedeelte-daarvan te besteden voor den aankoop van huisraad. CREMATIE J. L. VAN LAER. Vrijdagmiddag heeft in het Crematorium t« Westerveld onder zeer veel belangstelling de cre matie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. L. van Laer, oud-assuradeur in China en daarna te Soerabaja, te Bentveld op 73- jarigen leeftijd overleden. Aanwezig waren vele vrienden uit de omgeving en uit Amsterdam, Den Haag, Wassenaar, Hilver sum enz. Een broeder van den overledene, mr. J. H. van Laer, rechter bij de rechtbank te 's-Gravenhage, merkte op, dat de ontslapene vele vrienden had. Door zijn eenvoudige beminnelijkheid trok hij velen tot zich. Ondanks zijn lange verblijf buiten het va derland bleef hij zeer gehecht aan zijn geboorte grond. De organist speelde bij het dalen van de kist het Largo van Handel. Mevrouw Van Laer dankte voor de belangstelling. AANGIFTE NIEUWE LEERLINGEN SCHOLEN L.O. Donderdag 3, Vrijdag 4, Maandag 7 en Dinsdag 8 April, des namiddags van 45 uur, kan weer aan gifte geschieden voor toelating van nieuwe leer lingen bij de hoofden van de gemeentelijke scholen voor gewoon lager onderwijs të Haarlem. De aan gifte kan ook geschieden ter Gemeentesecretarie, afdeeling Onderwijs, op alle werkdagen van 92 en Zaterdags van 91 uur. Waarschuwing voor fle jeugd. ^Tegenwoordig zijn vele autobussen en vracht auto's voorzien van een gasgenerator, ten ge volge waarvan achter het voertuig een tweewie lig aanhangwagentje (zg. gasdolly) is beves tigd. Naar de Nederlandsche Bond van Autubus- dienstondernemers mededeelt, komt het her haaldelijk voor, dat kinderen, het gevaar niet beseffende, op deze aanhangwagens klimmen, waardoor ongelukken niet kunnen uitblijven. Reeds zijn ongevallen met doodelijken afloop te betreuren. Aan de ouders wordt ernstig aange raden, hun kinderen op het groote gevaXr daar van te wijzen. Jioct llieuuis 142. De Bey staat, dood op zijn gemak. Te kijken op het platte dak Van zijn paleis: hij ziet wat rooken I En denkt: „De kok is aan het koken. Maar wat een wolk: er ls iets mis, 'k Vrees, dat de stad aan "t branden is." De ordening in de kunst. Oldenzaal? In verband met de voorgenomen samenvoe ging der gemeenten Oldenzaal en Losser tot een groote gemeente Oldenzaal richtten B. en W. van Oldenzaal een prae-advies aan den raad dier ge meente, die daarover a.s. Woensdag 2 April zal beslissen. Als de hoogere autoriteiten inderdaad tot de conclusie zijn gekomen, dat het algemeen belang de samenvoeging van Losser met. de gemeente Oldenzaal esicht, bestaat er naar de meening van B. en w. voor den raad geen reden zich daartegen te verzetten. Te Bussum is wederom een fietsendief ge arresteerd, een jongmensch van 20 jaar, waardoor nu reeds zes jongens uit beter gesitueerde kringen in verband met fietsendiefstallen zijn aangehou den. In het stedelijk museum te Amsterdam is Zaterdagmiddag de tentoonstelling, gewijd aan „de verluchte bladzij" geopend. De 71 -jarige O. T. uit Nuth is bfj Heerlen door «en trein gegrepen en gedood. Stamppofmaaltijd van W. H. N. Inbrekers zijn een pakhuis aan de Egelantier straat te Amsterdam binnengedrongen. Vijftig half ponds pakjes boter, honderd zestig half ponds pak jes margarine dertig twee ons pakjes smeerkaas, vijftig pakjes smeerkaas van een ons en acht groote goudsche kazen zijn medegenomen. B. en W. van Groningen hebben bij den raad een voordracht ingediend betreffende het maken van 56 nieuwe schuilplaatsen. (nadat een vorige voordracht reeds was goedgekeurd. Het brandend hoytblok aan zijn been Rent onze ong'luksvogel heen: Hij wil de stad nu weer bereiken, I Misschien zal men daar hulp hem reiken: De vlammen loeien aan zijn voet: Hij weet maar nauw'lijks wat hij doet.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6