^'fuad e*t UlccUtójdv* E.D.O. tegen Volendam Spannende strijd van Haarlem en Ajax (1-1) V.S.V.'s eerste nederlaag D.W.S. wint van Stormvogels (1-0) in vorm Magere overwinning H.B.C. van Groote overwinning van De Kennemers ijn kijk op het spel M AANDAG 31 MAART 1941 H A" A R t E M'S D A G B A D 7, Roodbroeken hadden overwinning verdiend Der traditie getrouw heeft de ontmoeting Haar lemAjax weer veel spannende oogenblikken op geleverd. Er is zeer snel gespeeld, veel aangevallen en '.cel geschoten. Daaruit volgt, dat de achter hoeden zich goed hebben geweerd en de doelver- dedigers niet minder. Tweemaal elf spelers, die dikwijls mooie staaltjes van baltechniek vertoon den hebben elkander de overwinning betwist en daarom blijft het te betreuren, dat zulk een wed strijd nogal eens ontsierd moest worden door spel, dat niet door den beugel kan. Vooral enkele Ajex- spelers.gaan in dit opzicht niet vrij uit. ••Haarlem heeft een uitstekenden wedstrijd ge speeld en had o.i. een kleine overwinning verdiend. Dat deze zege haar ontging is niet onwaarschijn lijk gevolg van de veranderde opstelling na rust, toen v. d. Hulst met Bakker van plaats verwisselde, De roQdbroek'Cnmiddenvoor deed zich als een voor treffelijk verdediger kennen maar.... de voor hoede moest het buiten zijn steun stellen en Bakker kon dat gemis niet vergoeden. Voor ruit was Haarlem overwegend sterker. Het trio Niwaber-v. d. Hulst-Koning maakte het de Ajax-verdediging, waarin Leemhuis zioh weer ge- ducht weerde, niet gemakkelijk, vooral toen al spoedig bleek dat de roodbroeken, de Winter en Bak- ker incluis, op schot waren, zoodat Keizer voort durend op zijn hoede moest zijn. Aan den anderen kant zat er weliswaar niet veel systeem in den Ajax-aanval, maar het uiterst vlugge spel veroor zaakte menige verrassing, die intusschen bij voort during door Van Wonderen en de backs werd be zworen. Ook Kluit redde menigmaal verdienstelijk. Het begin van de tweede helft werd gekenmerkt door een sprekend Ajax-overwidht en Haarlem werd een minuut of tien leelijk ingesloten. In deze periode heeft de Haarlem-verdediging de rood broeken voor een nederlaag bewaard, want lang zamerhand nam de thuisclub het commando over en een serie aanvallen, meestal door Ninaber ge leid ofwel besloten met voorzetten van Koning, die dezen middag ongewoon actief was, brachten het Ajax-doel meer dan eens in gevaar. Bij een van deze aanvallen zag Ninaber. die plotseling op de middenvoorplaats passagierde, kans, een voorzet van rechts in te koppen. Haarlem hield voorloopig het beste deel van het spel en v. d. Hulst had weinig geluk met een hard schot, zoomin als Koning, die eenigè malen mooie kansen verloren liet gaan. Doch Ajax is een ploeg, die blijft doorvechten cn een aanval, waarbij het Haarlem-doel op het nippertje aan een doorboring ontsnapte vormde de inleiding tot een aantal storm - löopen, bij een waarvan Stammes bijna een doel punt op zijn geweten had gehad. Visser, die weer een uitstekenden wedstrijd had gesoeeld moest het veld verlaten en werd vervangen door Van Gooi. De achterhoede deed wat zij kon en de Haarlem- aanval poogde meer dan eens opluchting te bren gen, maar het eind was niettemin, dat ongeveer tien minuten voor het einde Kluit zich aan Fischer gewonnen moest geven (11). Het is natuurlijk moeilijk te zeggen, of Haarlem toch- nog had kunnen winnen als thans alle kracht op den aanval was gezet. Hoe-.'t zij,.de roodbroeken hielden het bij teruggetrokken binnenspelers en de laatste oogortblikken verliepen dan ook met vrij nerveuze aanvallen van Ajax op een met man en macht verdedigend Haarlem. Hetgeen geen doel punten meer opleverde. Een veteranen-wedstrijd Haarlem—Ajax, die vóór de ontmoeting der eerste elftallen plaats had, ein digde lm gelijk spel (44). Voordat de wedstrijd begori had een kleine doch •zinrijke plechtigheid plaats. Dr. D. J. van Prooye, voorzitter van den N.V.B. hechtte na het uitsproken van een korte rede, waarin hij de aangename relatie tusschen Haarlem en den N.V.B. in het licht stelde, den bonidswimpel, die wordt uitgereikt ter herdenking van het 50-jarig bestaan, aan de Haarlem-vlag, waarvoor de Haarlem-voorzitter, de heer J. J. van Bailen Blanken hem namens de club dank zegde. Hoe vervolgens Dr. van Prooye de vlag met den wimpel heesch kan men op een foto in dit nummer zien. EEN A.TAX-AANVAL OP HET HAARLEM-DOEL. Doelman Kluit kijkt vol verbazing toe hoe zijn backs het terrein trachten te zuiveren. (Foto De Haas) Kampioenen verloren van V.U.C. Wat wel haast niemand verwacht zal hebben is geschied. V. S. V. verloor van V. U. C. en laten wij er maar direct aan toevoegen, dat het nog erger had kunnen zjjn. Want zelfs een kwartier voor het einde was de stand nog 5-0 in het voordeel van' V. U. C. Niets wees er toen op, dat de tegen de V.U.C.-verdediging machteloos schijnende voorhoe de van. V. S. V. er toch nog in zou slagen binnen 5 minuten drie doelpunten te maken, waardoor de pil heel wat minder bitter werd. Door een blessure, in den wedstrijd tegen C. V. V. opgeloopen, kon v. d. Lugt niet mee spelen en thans bleek wel overduidelijk van welke beteekenis het spel van v. d. Lugt voor den V. S. V.-aanval is. Invaller Numan, die de ondankbare taak had, v d. Lugt te vervangen, bracht er totaal niets van te recht. V. S. V. liet ditmaal een mooie kans voorbijgaan, om Godschalk eens op een andere plaats te pro- beeren. Trouwens er zijn nog veel grooter fouten gemaakt, welke op het resultaat van dezen wedstrijd voor V. S. V. een ongunstigen invloed hebben had. Toen Sterk na de rust moest uitvallen, werd diens plaats ingenomen door Carton, die er even min iets van te recht bracht. En toen tot overmaat van ramp bij een 0-5 stand ook Poulus nog uitviel, bleef men rustig met 10 man doorspelen. Pas toen de stand 3-5 werd kwam m'en tot de ontdekking dat de invaller Malestein nog op de tribune zat. Doch overigens komt V. U. C. een woord van lof toe, want voor de rust was het een volkomen volwaardige wedstrijd, waarbij de Hagenaars een zeer goed sluitend spel te zien gaven. Hun aanval was zeer gevaarlijk en deze verstond de kunst doelpunten te maken. V. U. C. beschikte over goede vleugelspelers, Holleman en B. de Harder zagen keer op keer kans v. d. Gevel cn Broek te passeeren. Voorts bleken Bonder en K. de Harder uitnemende schutters, die op ieder moment raad wisten om iets goeds met den bal te doen. Daarbij had V. U. C. vóór de rust minder met tegenspoed te kampen dan de V. S. V. voorhoede. Reeds na enkele minuten belandde een schot van Van Osch tegen de lai, terwijl de bal ver buiten het bereik van den V. U. C.-keeper was. Doch toen aan den anderen kant Bonder en De Harder beiden de kans kregen, liet De Harder den bal aan den iets gunstiger staanden Bonder, die met ëen fraai gericht schot V. U. C. de leiding gaf. (01). Toen bij een voorzet van Sterk de bal reeds den keeper gepasseerd was. wist één der Haagsche backs hem nog uit het doel- te trap pen. En V. U. C. had nogmaals Fortuna naast zich toen bij een fraaien kopbal van Sterk de bal weer tegen de lat kwam De voorhoede der gasten wist zich echter ook behoorlijke kansen te scheppen en daarbij bleek dat de V.S.V.-verdediging niet voor haar taak opgewassen was. Nog voor de rust kon Holleman met een goed schot Michel voor de tweede maal verschalken. (02). Toen daarna het spel hervat werd. bleek Sterk, die niet meer geheel fit was, door Carton te zijn vervangen. V. U. C. nam het spel geheel in handen en spoedig wist Bonder den stand op 0-3 te brengen. Een ver schot van K. de Harder, dat Michel, die eveneens een off-day had, had behooren te keeren, belandde eveneens in het V. S. V-doel. (04). V. S. V. is geruimen tijd geheel de kluts kwijt en zelfs toen Balvers eens al leen voor den Haagsehen keeper kwam, ging diens schot nog naast. Na zich fraai te hebben los ge maakt plaatste Holleman een goeden voorzet en nogmaals kon K. de Harder Michel nasseeren: 0-5! Toen kwam het keerpunt. Uit een voorzet van Stek scoorde v. d. Kuil. (1-5). Even later bracht dezelfde speler uit een vrijen trap den stand op 2-5. Direct hierop trof een schot van De Vries, bijna van het middenveld af, wederom doel: 3-5. De hoop herleefde in de V. S. V.-gelederen, want er moesten nog tien minuten gespeeld worden. Malestein kwam nog het elftal completeeren, maar het mocht V. S. V. niet gelukken den achterstand te verkleinen. V. S. V. had haar eerste nederlaag te pakken. Laatste minuut bracht de beslissing Dat een wedstrijd, ooi? al hebben spelers en pu bliek zich daarmee reeds verzoend, nog niet in een gelijlk spel -behoeft te eindigen, al is- de stand één minuut voor 't einde nog gelijk, werd gisteren in de ontmoeting D.W.S.Stormvogels bewezen. Reeds verliet -het niet al te talrijke publiek het terrein, bekeek scheidsrechter Boeree aandachtig zijn horloge en lag op de gezichten van tal van spelers een stille berusting, toen^een D.W.S.-aanval in de laatste minuut den Stormvogels noodlottig werd. Visser, die na de rust op opvallend goede wijze Haak, die wegens een voetblessure van ver der spelen moest afzien, had vervangen, raakte toen, doordat hij uitgleed, den bal slechts ten deele, waardoor deze voor de voeten van den D.W.S.- linksbinnen terecht kwam. Had Visser den bal nu maar finaal gemist, dan was deze in de veilige handen van Kraak, die weer uitstekend zijn doel verdedigde, terecht gekomen, doch nu werd de uïtgeloopen Stormvogels-doelman kansloos gepas seerd en kwam D.W.S.-in 't bezit van twee" pun ten. waarop zjj reobtens haar spel en het geheele spelverloop geen aanspraak kon laten gelden. Een gelijk spel had zeker de verhouding beter weerge geven. De Stormvogel spelen den laatsten tijd niet best, het zij ruiterlijk erkend, doch er dient aan toe gevoegd te worden, dat zij ook geen geluk hebben. Wordt dit, wat de ontmoeting D.W.S.Stormvogels betreft, reeds aardig door bovenvermeld doelpunt bewezen, het feit, dat door Schoorl een geldig doel punt is gemaakt, zonder dat du door den Scheids rechter, die zioh te ver van den bal bevond, kon worden geconstateerd, toont dit nog even duide lijker aan. Bovendien mag zeker r.iet onvermeld blijven, dat dezelfde Stormvogel den bal eenmaal zoo ver buiten bereik van doelman Klein tegen den paal kogelde, dat Klein, met alle respect ove rigens voor zijn niet geringe capaciteiten, zeker zou zijn gepasseerd, als 't houtwerk hem niet had bijgestaan. We zeiden reeds, dat een gelijk spel de verhou ding beter zou hebben weergegeven. Vóór de rust waren de Amsterdammers het meest, in den aanval, daarna was meestal het ini tiatief aan IJmuider zijde, waarbij het opviel, dat Schoorl nog al eens den bal te lang bij zich hield eens, toen een tikje naar Van Pel een vrij zeker doelpunt zou beteekend hebben, kwam dit den Vogels al zeer duur te staan Krab met lange centers naar Van Pel het spel goed open hield. Ver dam dikwijls groote handigheid demonstreerde, doch door slordig afgeven alles weer bedierf, Op bergen tegen Caldenhove een beetje te veel opzag, hoewel hij den (nog?) lang niet in vorm zijnden Amsterdammer bij gewoon optreden zijnerzijds o.a. zeker hebben" kon. en Tol beide vleugels met ferme centers in het spel betrok. Ook de beide andere halfbacks Gerrits en Jacobs steunden hun voorhoede dikwijls lang niet kwaad, doch doordat deze linie nu eenmaal geen spelers telt. die eens bij verrassing een vinnig schot kunnen lossen, bleef een doelpunt uit Verdiende 4-1 zege Op een zeer zwaar bespeelbaar veld heeft EDO in den uitwedstrijd tegen Volendam een verdiende 41 zege behaald. Deze overwinning hebben de zwarten geheel te danken aan het buitengewone spel in de eerste helft van den wedstrijd, toen Schij- venaar en zijn mannen zulk prachtig spel te zien gaven, dat geen Volendammer er aan te pas kon komen, In de tweede helft echter was er van het goede spel niets meer over. Er werd veel te kort gespeeld, het plaatsen was slecht en de middenli nie zat niet zooals in het eerste deel van den wed strijd achter de voorhoede aan, maar legde zich toe op verdedigen. Dat de Volendammers na de rust niet tot meer doelpunten kwamen dan een goal in eigen doel van Klaas Zandstra, is te wijten aan het slechte schieten en treuzelen van de tegenstanders. De wedstrijd was nog geen minuut oud, of EDO had reeds een 10 voorsprong veroverd, doordat Schijvenaar een vrijen trap van even buiten het strafschopgebied op sublieme wijze benutte door den bal in den rechterbovenhoek van het'doel te schieten. Voortdurendbleven de Haarlemmers het vijandelijke doel bestoken, maar de Volendam- sche backs Koning en Runderkamp waren aardig trapvast en wisten doelpunten te voorkomen, tot dat Hellingman een voorzet van Schildwacht goed op zijn schoen kreeg en met een hard schot voor de tweede maal den bal langs doelman Sier in het net joeg. Schijvenaar speelde een prachtige partij en steeds wist hij zijn voorhoede aan het werk te zetten door het spel mooi open le houden. Uit een voorzet, die hij zelf van den linkervleugel voor het doel gaf, werd het derde doelpunt voor EDO geboren. De bal vloog over de handen van den doelman heen en met een kopbal van de Jong was de stand 30 voor EDO. Toen Schildwacht oneerlijk in het straf schopgebied genomen werd, gaf de scheidsrechter een vrijen trap buiten de lijnen, die door Schijve naar naast werd geschoten. Even later maakte ech ter de Haarlemspil zijn falen weer goed, toen hij den bal na een uittrap van doelman Sier opving en alleen opbracht om met een hoogen boogbal voor het vierde EDO doelpunt te zorgen. De aanvallen van Volendam woren sporadisch. Slechts eenmaal kreeg Wille gevaarlijk werk, toen een corner op het EDO-doel genomen moest worden. Wille sprong er prachtig tusschen. maar hij sloeg den bal juist voor de voeten van ee^ tegenstander, die den bal in schoot over alle spelers heen. Reeds juichten de Volendamers, maar de lat bracht voor EDO red ding. Slechts ten koste van een tweeden corner kon Zandstra het gevaar keeren. De tweede helft begon met een overwicht van Volendam. Het spel van de wijdbroeken was ech ter te kort en onzuiver om gevaarlijk te zijn. De lange voorzetten, die door de kantsnelers Runder kamp en Bond werden gegeven, werden door Zand stra onderschept. Slechts enkele malen moest Wille er aan te pas komen. Éénmaal faalde echter de tr'apvaste EDO back. Een boogbal belandde voor het doel. Wille liep uit om den bal te stoppen, maar Zandstra wilde ineens wegtrappen. Het werd echter een misstrap, waardoor de bal tergend langzaam via den paal in het net belandde. Deze geluksgoal gaf den Volendammers moed. Langen tijd werd er op de EDO-helft gespeeld. De voorspelers van Volendam bleken echter geen ge vaarlijke schutters te zijn. Smit schoot vele malen naast. Wille had slechts moeite, toen Kraakman een schuiver gaf, waarna Wille vallende den bal slechts tot corner kon verwerken. Beide ploegen raakten tegen het einde vermoeid, waardoor 't snel minder goed werd en de gemoederen verhit raakten. Tot doelpunten kwamen de elftallen niet meer, zoodat EDO met een verdiende overwinning uit Volen dam kon terugkecrcn. Een doelpunt kost H.F.C. 2 kostbare punten Het was te voorzien, dat de H. P. C.'ers die Zondagmid dag onder veel belangstelling hun returnwedstrijd tegen H. B. C. op ..Berkenrode" speelden, alles op alles zouden zetten om van de Heemstedenaren te winnen en zoodoende de laatste plaais te verlaten. Ondanks hun fanatieke po gingen. gelukte hun dit echter niet en de gastheei slaagden erin reeds voor de rust het beslissende doelpunt te scoren. In de eerste tien minuten heeft H. F. C. een klein over wicht gehad. Maar plotseling werden de gastheeren ge vaarlijk. Een worsteling voor het doel van H. F. C. eindigde in een corner, die door Peperkoorn genomen werd. De bal werd zuiver voor den vijandelijken doel- mond geplaatst en voor doelman v. d. Togt er op berekend was. kopte midvoor Van Bakel den bal keurig In (1—0). Dit was voor H. F. C. het sein met man en macht te trachten den gelijkmaker te veroveren. Doelman Bloe- mlnk heeft af en toe een zwaren dobber de ballen uit het net te houden. Behendig en paraat, als hij steeds bij dergelijke aanvallen is. weert hij zich echter uitmuntend. Een goed voorbeeld hiervan zien wij. als rechtsbinnen Ten Have op korten afstand een gevaarlijk schot lost, dat Bloemink echter keurig weet te sloppen. Hierna neemt de H. B. C.-voorhoede het initiatief over cn doet gevaarlijke aanvallen. Vooral de rechtervleugel en Van Bakel onderschelden zich. In het laatste kwartier voor de rust wordt H. F. C. In gesloten. Een oogenblik wordt het zelfs zoo critiek voor het H. F. C -doel. dat het onvermijdelijk schijnt dat een tweede doelpunt door H B. C. gescoord wordt. Van der Togt is uit het doel geloopen en tegelijkertijd breekt de ooi-hoede van H. B. C. door. De bal nadert gevaarlijk het erlaten doel, maar Berendse springt behendig tusschen de latten en trapt het leer weg. De rust gaat In met een 1—0 voorsprong voor H. B. C. Na de thee opent H. B. c. opnieuw het offensief en na enkele minuten probeert Van Bakel met een fraaien kopbal Van der Togt te passeeren. Deze staat echter klaar en houdt den bal uit het doel. Even later komt een vlie gende kogel van don H B. c.-aanvoerder Kick Smit tegen de bovenlat. Toch merkt men. dat H. F. C. den moed nog niet opgeeft, maar helaas wordt te veel in de breedte gespeeld, zoodat de aanvallen geen enkel resultaat hebben. Als H. B. C. weer in den aanval komt. hebben de Heem- sledenaron veel pech. Tallooze kansen gaan zonder een doelpunt voorbij Keer op keer nadert de bal den doel- mond van H. F. c\. maar Kammeijer en Berendse geven geen duim breed toe en werken telkens weg. Het spel peil. dat na het eerste kwartier sterk gedaald was, stijgt weer. In het laatste half uur van den wedstrijd trekt Smit zich terug en neemt het zekere voor het onzekere. De gastheeren wagen af en toe nog eens hun kansje, maar ook het H. F. C.-team 2it niet stil en doet alles om ten minste den gelijkmaker nog te scoren. Deze actie komt vooral In de laatste vier minuten sterk tot uitdrukking. Keer op keer neemt H. F, C. het Initiatief, maar zij slaagt, er niet in het zoo zeer begeerde puntje te halen. De Kennemers hebben in dezen wedstrijd hun goeden vorm bevestigd en het lang niet zwakke Hilversum met een flinke nederlaag huiswaarts ge zonden. De thuisclub liet dezen middag een vlotte en frissche partij voetbal zien en de overwinning kan zeker niet geflatteerd genoemd worden. Toch heeft de achterhoede nog tamelijk veel werk ge had. doch v. d. Putten en Rijnders verdedigden stug, terwijl doelman Van Urk een zeer betrouwbaren indruk maakte. De middenlinie verviel thans niet in de fout het zwaartepunt naar de verdediging te leggen, doch steunde op goede wijze de voorhoede. De schotvaardigheid van het aanvals-quintet liet in de beginne te wenschen over en vooral de rechts back der bezoekers bleek een groot struikelblok voor den linkervleugel. Reeds van den aftrap af bleken de roodzwarten met de beste voornemens bezieid te zijn. want hoewel zij den kouden, schuin over het veld staanden wind tegen hadden, namen zij direct het initiatief in handen. Aan beide zijden gingen eenige fraaie kansen verloren en het waren zelfs de bezoekers, die geheel tegen de verwachting in ongeveer tien minuten voor het verstrijken van de eerste helft de leiding namen, doordat v. d. Putten een voorzet van rechts miste, waardoor de vrij voor doel staande midvoor der bezoekers geen moeite had doelman Van Urk te passeeren (01) Na enkele minuten scoorde Van Luin met een harde schuiver, welke net onder den doelman doorging den gelijkmaker (11). Een volgende aanval le verde opnieuw succes op en Horeman scoort met een kopbal (21). Even voor de rust veroorzaakt een achterspeler der bezoekers een strafschop welke door Horeman wordt ingeschoten (31). Na de hervatting blijken de roodzwarten niet voornemens op hun lauweren te willen gaan rusten en ondanks, dat de bezoekers pogen het spel te verplaatsen, is het toch de thuisclub, die blijft do- mineeren. Na enkele minuten moet Himpers zich laten vervangen door Fermee. waardoor de rech tervleugel tamelijk verzwakt wordt. De Hilversum- doeiman bleek de gewoonte zijn doel te ver te ver laten nog steeds getrouw te zijn en eenige malen zagen wij hem ver buiten het doelgebied opereeren. Een aanval van rechts wordt door Van Luin met een hard schot voltooid (41). Aan den anderen y/.nt heeft Van Urk de grootste moeite met een schuiver van den rechtsbuiten. Uit een fraaien aanval over rechts scoort Van Luin voor de derde maal (51). Ondanks den grootéh achterstand blij ven de bezoekers goed partij geven. Als scheids rechter Crabbcndam het einde aankondigt hebben de Kennemers een groote en verdiende overwin ning behaald. Een benauwd moment voor het Kinheim-doel. (Foto Mars) Y. S. V.-V. U. C. Op de tribune. Men vond gisteren op de V.S.V.-tribune: dat de roodwitte leeuwen erg tam waren; dat de V.S.V.-verdediging een offday had; dat zelfs De Vries z'n gewonen vorm niet be naderde; dat Broek tegen Berlus de Harder niet op kon; dat Van der Gevel z'n handen meer dan vol had aan Holleman: dal Miohel beter wedstrijden heeft gespeeld; dat Vhn Osch ook niet zoo opviel als anders; dat Poulus nog de beste verdediger was; dat over het geheel „het systeem" niet zoo serieus werd toegepast; dat iin de voorhoede Numan zich nog geen Van der Lugt, Stek zich nog geen Döring toonde; dat het jammer was, dat Sterk na de rust niet kon spelen, omdat hij verreweg de beste aan valler was; dat Van der Kuyl en Balvers ook maar matig speelden dat de voorhoede den geheelen wedstrijd zoo had moeten spelen als in het laatste kwartier: dat V.U.C. absoluut verdiend won; dat Stam een zeer beheerschte partij spil speelde: ,dat Bonders. Holleman en B. de Harder een best partijtje \loorhoedespel ..weg gaven"; dat Koos van Gelder den bal nog maar wat goed plaatste; dat Karei de Harder venijnig schieten kon (dat vond Michel trouwens ook van Bonder en Holle- man); dn. ïo je verlies tenslotte waardig moet weten te dragen; dat V.S.V. dit zeker deed. LUISTERVINK. De Kennemers—Hilversum. In mijn beschouwing over den wedstrijd Kenne- mers-H.B.C die op 8 December j.l. werd gespeeld, schreef ik: ,.Er is waarschijnlijk geen elftal in ons rayon, dat in den tijd van een jaar zooveel wijzi gingen heeft ondergaan als dat van de Kennemers, waarin ik slechts drie spelers aantrof, die ook bij 1 een vorig bezoek van de partij waren. Het zal, wanneer zich verder geen tegenslagen voordoen, nog wel eenige maanden duren, alvorens dit team als geheel de honderd procent van de ongetwijfeld voorhanden zijnde individucele capaciteiten nuttig weet aan te wenden". Dat heeft inderdaad eenige maanden geduurd en de situatie op de ranglijst werd mede daardoor zóó précair, dat de elftalcommissie zich genoodzaakt zag, een beroep op oudere krachten te doen, ten einde met hun hulp het gevaar voor de onderste plaats te keeren. Het al te grondig verjongde team miste de zoo hoog noodige ervaring cn dientenge volge het zelfvertrouwen om zich in de moeilijke omstandigheden te doen gelden. In Van der Putten, Groot, Veenstra en Van Urk beschikt men thans over spelers, die evenals Horeman en Steeman wel meer voor heete vuren hebber, gestaan en die her haaldelijk deelgenomen hebben aan promotie- matches, die toch zeker even enervecrend zijn als de wedstrijden om „de roode lantaarn" te ontgaan. Hun aanwezigheid had direct de gewenschte resul taten, want in een vriendschappelijke ontmoeting werd het sterke Z.F.C de leidende club van de andere afdeeling met 2-1 geslagen, terwijl het tref fen met R.C.H. een kostbaar punt opleverde. Van nog grooter belang echter was het feit, dat de ach terhoede, die in de eerste 13 wedstrijden niet min der dun 45 maal werd gepasseerd, thans in drie mat ches die tegen Hilversum meegerekend slechts twee doelpunten tegen zich zag scoren. Dat bewijst dus wel. dat de defensie nu hecht in elkaar zit en zoowel Van der Putten als doelman Van Urk hebben tegen de ploeg uit 't Gooi uitste kend gespeeld. Laatstgenoemde was klcmvast; hij stelde zich goed op en hij verrichtte enkele moei lijke „saves". Van der Puiten was de beste speler van het veld: hij hield den linkervleugel der tegen partij. waarin toch Van Polen anders een rol van beteekenis vervult, volkomen in bedwang en hij vond bovendien nog tijd om zijn jongen collega Reinders af en toe ter hulp te snellen. Steeds weer zette hij met trappen van goede lengte zijn voor hoede aan het werk en vooral zijn koppen viel overigens als van ouds te loven. Zijn optreden was van te meer waarde, omdat rechtshalf Six anders een der meestbelovende jongeren ditmaal een „off-day" had. zwak plaatste en zich geen re kenschap gaf van de positie der eigen verdedigers, die hij herhaaldelijk in den weg liep. Daardoor Kreeg de spil Steeman het dikwijls moeilijk, maar vooral in de tweede helft heeft deze speler er zich goed doorheen geslagen cn toen de noodige aan dacht aan het steunen van de voorhoede besteed. Veenstra als linkshalf heef; verdedigend zeer nuttig voetbal te zien gegeven en Van Urk werd dan ook van réchts zelden bedreigd. In de voorhoede was de energieke Van Luin de motor en tactische „oude rotten" als Groot en Ho reman maakten daarvan terdege gebruik. Zijn vurig doorzetten en snel reageeren boden hem de gelegen heid met zuiver geplaatste schoten drie fraaie doel punten te scoren en hij toonde zich een voorwaart® met veel begrip voor het spel. waarvan de Kenne mers in de toekomst nog veel plezier zullen kunnen beleven. Horeman smaakte het genoegen om als aanvoer der op het juiste moment de kansen te doen keeren, want na het gelijk makende doelpunt van Van Luin, toen de strijd nog geheel open was, wist hij door vlot antïcipeeren een halve kans tot een heeie te maken en op even tactische als handige wijze zijn elftal de leiding te bezorgen. Nadat Hirhpers was uitgevallen en Horeman rechtsbinnen ging spelen, hield hij het leder soms te lang. bij zioh', wat de snelheid van de aanvallen, die door de vlugge, lange „passes" van middenvoor Groot naar de vleu gels hoog was opgevoerd, niet ten goede kwam. De spelverdeeling en de vlotte balbehandeling van Groot heeft veel tot het succes en zeker tot de hoo- ge score bijgedragen; de invaller-rechtsbuiten Ver nee en Semeins op den linkervleugel profiteerden er van om menigen vrijen voorzet te geven en Van Luin zorgde voor de rest. Semeins werkte goed sa men met zijn binnenman, maar hij moet wat meer rust en overleg in zijn spel trachten te brengen, wil hij zijn dikwijls aardig opgezette pogingen nuttig effect doen hebben. Speciaal in dc nabijheid van het doel raakt hij nogal eens de kluts kwijt cn ver geet dan, dat men beter kalm langs dan hard tegen den doelverdediger aan kan schieten. Zooals Kennemers in dezen wedstrijd voor den dag kwam en daarbij rekening houdend met het feit, dat de ploeg van Hilversum allereerst wat tempo en combinatie betreft zeer teleur stelde, is er een gedecideerde en belangrijke verbetering in het spel der Wijkers te bespeuren. Wanneer zij op dezen weg voortgaan, zullen zij er zonder twijfel in slagen om zich ruim in veiligheid te stellen, te eerder, omdat zij nog een aantal matches op eigen veld voor den boeg hebben. Dat wil echter geenszins zeggen dat het spel van het elftal als geheel geen fouten aankleven, die te gen sterkere rivalen duidelijker tot uiting zullen komen en dan onaangename gevolgen zullen kunnen brengen. Allereerst dient gelet te worden op beter en geregelder contact tusschen middenlinie en voor hoede. Voorts moeten de gapingen, die bij een aan bal op eigen doel dikwijls in het midden ontstaan, worden voorkomen. Rechtshalf Six zal zijn positie ten opzichte van den rechtsback beter moeten be- studeeren en tenslotte zorge men er voor, bij in gooien door de tegenpartij de tegenstanders be hoorlijk te dekken. Een woord van waardeering voor de uitstekend# leiding van scheidsrechter Crabbcndam mag hiep zeker niet achterwege blyven. CRITICUS V crleden jaar bestond „Haarlem" 50 jaar. Door de omstandigheden is de huldiging door den Ned. Voetbalbond achterwege gebleven. Zondag heeft de voorzitter van den Ned. Voetbalbond op het Haarlem-terrein een wimpel geheschen. Dr. D, J. van Prooye hijscht den wimpel (Foto De Haaa);

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9