Haarlem's Dagblad Het Geheugen. Nieuwe school in het Ramplaankwartier. Huilende fietsen. Luchtaanvallen op Engeland. Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17726 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux- Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 1 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26. per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, loss© nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt 2.—. elke regel meer f 0 40 Reclames f 065 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 017^5 Groentjes zie rubriek. Vele menschen verbazen zich. anderen maken zich vaak ongerust over plotseling optredende stoornissen in hun geheugen. In een artikel in „Reclams Universum" geeft de schrijver, Werner Stihr, den verbaasden een terechtwijzing en den benauwden een geruststelling. De eerste groep her innert hij aan een uitspraak van een vermaard medicus: „De menschen zijn teveel geneigd het on gestoord werken van hun hersens en zenuwen als iets, dat vanzelf spreekt, te aanvaarden. In wer kelijkheid is ook de kleinste geestelijke werkzaam heid van zoo ingewikkelden aard en zulk een won derlijk proces, 'dat het niet zoo vreemd is als dit uiterst gevoelige mechanisme ons eens in den steek Iaat". Hetgeen weer herinnert aan het feit, dat de mensch tallooze wonderen om zich heen niet als wonderen ziet omdat hij er zoozeer aan gewend is geraakt, hetgeen natuurlijk in de eerste plaats geldt voor de werkingen Van zijn eigen lichaam en geest. Hetgeen hem in andere zaken tot overmoe dige uitlatingen voert zooals: „Ik geloof er niet in als ik er geen duidelijke verklaring voor krijg", waarbij hij gladweg vergeet dat hij in tallooze dingen gelooft, waarvoor de menschelijke weten schap nog geen enkele verklaring heeft kunnen vinden. De meeste oorzaken voor het falen der memorie zijn van betrekkelijk onschuldigen .aard, verzekert Subr. En de vrees voor een steeds groeiende afne ming of zelfs volkomen verdwijning van het her- inneriings-vermogen, die men vooral bij oude men schen aantreft -hier richt hij zich dus tot de tweede groep, die dergenen die zich angstig maken is in den regel ongegrond of in elk geval sterk overdreven. Wie het meest voor verlies van zijn verstand vreest heeft daar de minste kans op, om dat juist zijn vrees een bijna zeker bewijs is voor het controleerend vermogen van zijn verstand. En zoo heeft ook degeen, die het luidst klaagt over zijn geheugen, dikwijls juist een voortreffelijke me morie. Deze -Vergelijking treft en de verklaring ligt hier eigenlijk voor de hand: wie het meest verwend is met scherpte van verstand en van geheugen zal zich ook het eerst beklagen over kleine tekortko mingen of feilen^ daarin. Met nietige stoornissen in ons geheugen hebben wij natuurlijk allen af en. toe te kampen. Ieder kent de ervaring, dat hem plotseling een naam of datum niet te binnen wil schieten die vijf minuten of een half uur of misschien een paar uur later plotseling, meestal zonder opnieuw opgeroepen te zijn, uit zijn herinnering naar buiten springt. Het lijkt dan wel alsof die, onderweg naar het bewustzijn, ergens in het mechanisme is blijven haken en later weer is los geraakt en zijn reis op eigen houtje heeft voort- gézet. Stoornissen van veel meer beteekenis heeft de schrijver van het. bedoelde artikel natuurlijk op het oi als hij het heeft over menschen, die door de een of andere rem of prikkel de prachtige eigenschappen 'yan hum geheugen niet meer te baat weten te nemen en het noodige vertrouwen in zijn mogelijkheden hebben verloren. Zulke remmen of prikkels kunnen im misbruik van bepadlde genot middelen, b.v. alcohol, of eenvoudig in een te wei nig geregelde en dus onverstandige levenswijze ge legen zijn. Als zoo iemand zijn levenswijs veran dert en maat gaat houden plegen zijn klachten over geheugenstoornissen spoedig te verdwijnen. Dat is heel natuurlijk, omdat de geheugen-arbeid een in gewikkeld zenuwproces is, samenhangend met vele andere functies van lichaam en ziel. Op denzelfden grcxnd is te verklaren dat bij geestelijke of licha melijke uitputting een krachtsverlies van het ge heugen optreedt. Oude mensohen, die „door hun verbluffend her inneringsvermogen den indruk maken schier ge- heugenkunstenaars te zijn krijgen dan ook van Suhr een pluim op hun hoed, want hij leidt uit hun merkwaardige vermogens af dat zij heel goede levenskunstenaars zijn geweest. Destijds hebben zij ziohi bewust of onb^-ust, op geestelijke hygiëne toegelegd en geen i-oofbouw gepleegd op hun krachten. De bewering,"dat ons geheugen slechts tot op ons 25ste levensjaar in de hoogste mate bekwaam is feiten in zich op te nemen wraakt hij, betoogend dat dit slechts op een deel van het geheugen be trekking kan hebben. Wel is het waar dat het van buiten leeren van vreemde klanken, cijfers e.d. voor jonge menschen heel gemakkelijk is. maar oudere menschen kunnen veel meer leeren en ont houden door hun associatie-vermogen, dat dikwijls veel belangrijker en productiever is dan het opper vlakkige herinneringsvermogen, dat den inhoud van een halve encyclopaedic in zich opneemt. Deze opmerking herinnert aan het geval van die klas van een H.B.S.. die een bepaalde historische persoonlijkheid al in 'het economie-uur „had gehad" en een paar dagen geleden, toen de gesohiedenis- leeraar den naam te berde bracht, er zich niets van herinnerde. „Want", zei de leeraar, „toen Stond het geschiedenisvakje open in hun hersens en het eco nomie-vakje was potdicht". Ouders merken trou wens in den dagelijksohen omgang met hun kin deren telkens weer dat hun eigen bekwaamheid in het onderlin g rin - yerb a n d - b r engen van herinne- rings-feitan die van de jeugd ver overtreft: zij moet nog groeien in dit gedachtenproces. En men neemt ook in den loop der jaren duidelijk waar dat 'het groeit, natuurlijk vooral op de gebieden van specialen aanleg en belangstelling. Terecht gaat de schrijver scherp te keer tegen het ongeremd gebruik van verdoovingsmiddelen, ook van lichte pijnstillende middelen. Het is zeer ge- wenscht dat de meeste alleen op medisch voor schrift verstrekt mogen worden. Menschen die altijd naar het een of andere geneesmiddel ver langen worden licht hyper-nerveus en prikkelbaar en verliezen soms elk vermogen tot concentratie, zoodat zij niet meer samenhangend kunnen denken, niet goed „associeeren". Daarentegen hebben an deren, waaronder groote geleerden, daarin wonde ren bereikt en talrijke uitvindingen en ontdek kingen danken wij dan ook alleen aan een op het goede oogenblik gebruikt associatievermogen. R. P. (Foto K. de Haas). In het Ramplaan-kwarticr tc Haarlem is door Openbare Werken naar de plannen van ir. G. Friedhoff de Beatrix-school voor gewoon lager onderwijs gebouwd. Dit fraaie gebouw nadert zijn voltooiing; men is aan het afschilderen toe en ook wordt de beplanting er om heen aangebracht. Het gebouw is volkomen in overeenstemming met het landelijk karakter van het Ramplaankwartier. De bouw van het eerste gedeelte der school, bestaande uit vier lokalen, is op 18 Januari 1939 gegund aan den aannemer M. Joustra te Haarlem. Met het les-geven is echter niet gewacht totdat het gebouw geheel gereed was. Op 1 September 1939 werden deze vier lokalen reeds in gebruik genomen. Op 3 Mei 1940 werd de bouw van nog drie lokalen, een gymnastieklokaal en de centrale hal opgedragen aan den aannemer M. Ebbing, te Haarlem. Zoodra nu ook het intérieur gereed is, zal het heele gebouw in gebruik worden genomen. Verwacht wordt de dit over drie of vier weken het geval zal zijn. Op de afbeelding links ziet men den ingang van de school en de speelplaats. Rechts de zijde van het gebouw waar de lokalen liggen. (Een nieuw veiligheidsmiddel tegen zwijntjesjagers is een sirene, die be gint te huilen zoodra de eigenaar haar heeft ingeschakeld en onbevoeg den de fiets trachten weg te voeren). Zwijntjesjagers opereeren Tegenwoordig weer geducht, Fietsendiefstal constateeren Is niet van de voorjaarslucht.. Fietsers pogen te ontsnappen Aan zoo'n niet op 't fietserslot Door het middel tegen gappen Van een stevig „pakkend slot" Dit kwam mij als u 't mocht vragen, Altijd zeer afdoende voor, Wie, hoe vaardig in het jagen, Kan er zoo nog mee vandoor. Maar iets nieuws is uitgevonden. Dat dit nog verbeetren moet, Op misschien wel goede gronden Vindt de vinder 't wél zoo goed. Dit is dan een soort sirene Die op slag aan 't huilen gaat, Als een jager is verschenen, Die zijn hand aan 't rijwiel slaat. 't Leek me wel erg korte metten, Toen ik er eens over dacht, Allen die een fiets verzetten Zijn nog niet op zwijntjesjacht. Bovendien, wat zal dat worden Als er in een drukke straat Plots in alle rust en orde Fietsgehuil zich hooren laat. Maar enfin ?t is af te wachten, Hoe dit middel zich ontpopt En of op hun zwijntjesjachten 't Zwijntje zoo zijn jager fopt. Welk bezwaar erin mag schuilen, Dit in elk geval is waar: Beter dat de fiets moet huilen, Dan „per slot" de eigenaar. De uitkeeringen aan de gemeenten over 1939/1940. In de Nederlandsche Staatscourant is opgeno men een staat betreffende de uitkeeringen uit het gemeentefonds over het uitkeeringstijdvak 1939/ 1940 voor. de onderscheiden gemeenten. Op dezen staat komen o.m. de volgende posten voor: Gro ningen 1.128.043.55: Leeuwarden 506.491.02; Em- men 802.016.45: Zwolle 351.099,32; Arnhem 1.002.057.58. Amersfoort 360.402,42. Utrecht 1.691.804,86: Aalsmeer 92.416.51; Alkmaar 335.290,37; Amsterdam 13.151.380.54; Beverwijk 173.439.23: Bloemendaal f 118,349,86; Haarlem. 1.285.771.64; Haarlemmermeer 275.896,73: Heemskerk 78 600,23; Heemstede 75.150,01; Vel- sen 416.054,77; Wormerveer 158.185.90; Zaandam 461.813.52; Zandvoort 90.109.36: 's-Gravenhage 4.746.427,53; Hillegom f 101.847,03: Leiden 954.040,60; Rotterdam f 9.445.993,49; Eindhoven f 836.516,61 De uitreiking van melk- en cacao- kaarten. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat zeer bin nenkort op nader door de plaatselijke distributie diensten aan te geven tijdstippen op vertoon van de distributiestamkaarten de melk- en cacaokaarten zullen worden uitgereikt en wel: a. aan een kind. dat na 1 April 1937 geboren is; vier melkkaarteu en één eacaokaart; b. aan een kind, dat na 1 April 1927 maar vóór 2 April 1937 geboren is: twee mclkkaarten en één eacaokaart; c. aan personen, die vóór 2 April 1927 geboren zijn- één melkkaart. De onder c genoemde groep van houders van distributiestamkaarten komt dus niet in aanmer king voor cacaokaarten. Met nadruk wordt de aandacht van melkveehou ders op het volgende gevestigd. Aangezien het waarschijnlijk is dat de aan melk veehouders en hun gezinnen, alsmede de aan het bjj hen inwonend personeel uitgereikte melkkaarten te zijner tijd wederom zullen moeten worden inge leverd, zullen de aan deze groep van personen uit gereikte kaarten in ongeschonden toestand zorgvuldig bewaard dienen te worden. De nadere regeling zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Over de eventueele distributie van melk en cacao zullen t.z.t nadere mededeelingen volgen. Bekendmaking. Wij ontvangen de volgende bekendmaking: Ter bevordering van de handhaving der open bare orde in de "gemeente Haarlem bepaal ik, in overeenstemming met-den Gevolmachtigde voor de provincie Noordholland van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en gezien de verordening van den Rijkscommissaris van 29 Mei Ï949, No. 3/1940, het navolgende: Artikel 1. Het is aan Joden v erboden hotels, restaurants, cafés, bioscopen, schouwburgen, openbare leesza len. openbare vergaderlokalen, openbare zwem- en badinrichtingen cn openbare badhuizen binnen de gemeente Haarlem te betreden of :n die inrichtin gen te verblijven. Inrichtingen als boven bedoeld, waarin het ver blijf aan Joden zal zijn toegestaan, zullen nader door mij worden aangewezen. Artikel 2. De eigenaars, exploitanten of bestuurders van de bij het vorige artikel bedoelde, voor Joden verbo den inrichtingen, zijn verplicht binnen 24 uur na de afkondiging van dit voorschrift, in deze inrich tingen, op een voor bezoekers duidelijk zichtbare plaats, met het stempel der politie gewaarmerkte biljetten aan te brengen en aangebracht te hou den met het opschrift „Verboden voor Joden". Artikel 3 Het is aan Joden verboden hun woonplaats bin nen de gemeente Haarletn te vestigen of aldaar hoofdverblijf te houden, voor zoover*zij op het oogenblik van het in werking treden van dit voor schrift aldaar geen woonplaats of hoofdverblijf zullen hebben. Artikel 4. Joden, die na 25 Februari 1941 hun woon- of verblijfplaats binnen de gemeente Haarlem hebben gevestigd, zijn verplicht onverwijld ter gemeente secretarie. 6e Afdeeling, vergunning aan te wagen om binnen die gemeente te wonen of aldaar hoofd verblijf te houden. Degene, die binnen acht dagen na het in werking treden van dit voorschrift hier aan niet voldoet, stelt zich aan strafvervolging bloot. Artikel 5. Het is aan Joden verboden binnen de gemeente Haarlem te verhuizen, tenzij zij daartoe van te voren toestemming zullen hebben bekomen van den Regeeringscommissaris voor Haarlem. Artikel 6. Voor de toepassing dezer verordening wordt als Jood beschouwd ieder, die krachtens de verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied No. 189 van 22 October 1940, artikel 4. wordt geacht Jood te zijn. Artikel 7. Het niet in acht nemen dezer voorschriften wordt gestraft. Artikel 8. Deze voorschriften treden onmiddellijk na hun af kondiging in werking. HAARLEM, den.len April 1941. De Regeeringscommissaris voor Haarlem, S. PLEKKER. In verband met de bovenstaande publicatie be treffende het verbod van toegang voor Joden, van verschillende inrichtingen, wordt verzocht m^e te deelen dat gewaarmerkte biljetten met het op schrift „Verboden voor Joden" zijn te verkrijgen bij het bureau van Politie in de Smedestraat te Haar lem. Volgens art. 4 van Verordening 189 is Jood een ieder, die uit ten minste drie naar ras vol-Joodsche grootouders stamt. Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee vol-Joodsche grootouders stamt en hetzij zelf oo den 9den Mei 1940 tot de Joodsch- Kerkelijke Gemeente heeft behoord of na dien datum daarin wordt opgenomen, hetzij op den 9en Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met een Jood in het huwelijk treedt. Een grootouder wordt als vol-Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-Kerkelijke Gemeen schap heeft behoord Omzetbelasting vau tabaks fabrikaten. 's GRAVENHAGE, 1 April. Tengevolge van een misverstand is in het gisteren doorgegeven communiqué betreffende de omzetbelasting, van tabaksfabrikaten een onjuistheid geslopen met het oog waarop hieronder een herhaling volgt van den juisten tekst: „In verband met de op 1 April in werking tre dende verhoosing van den tabaksaccijns en de on zekerheid. welke tijdens de voorbereiding daarvan bij de industrie en den handel bestond ten aanzien van den invloed van die verhooging op de detail prijzen van tabaksfabrikaten, is het wenschelijk voorgekomen, de heffing van omzetbelasting en invoerbelasting. welke voor deze artikelen op 1 April in werking- zou treden uit te stellen tot 1 Mei a.s." Zooals uit het bovenstaande blijkt, geldt het uitstel uitsluitend de heffing van omzetbelas- sting en invoerbelasting, doch niet de ver hooging van den accijns, zoodat de aangekon digde prijsverhooging voor sigaren, sigaretten en tabak met ingang van heden, zooals was bepaald, in werking treedt De lichamelijke opvoeding. De rijkshoofdinspecteur R. Ijzer over de toekomst. Zooals wij reeds in ons vorig nummer medege deeld hebben is de heer R. IJzer te Haarlem be noemd tot rijkshoofdinspecteur voor de Lichame lijke Opvoeding. In verband daarmede hadden wij heden met den heer IJzer een onderhoud over den arbeid die door deze inspectie zal worden ter hand genomen. De heer IJzer deelde mede: De Rijksinspectie voor de lichamelijke opvoeding heeft allereerst de taak de lichamelijke opvoe ding bij het Lager Onderwijs te verzorgen. Bij de wet van 1920 verplicht gesteld, zou de invoering 1 Januari 1936 plaats hebben. Een uitstel tot 1 Ja nuari 1941 bracht in dien tijd vele pennen in be weging. Het Rijkscollege vóór de lichamelijke op voeding had reeds nlannen ontworpen en met vele onderwijsautoriteiten overleg gepleegd. In het rap port van dat rijkscollege, waaraan ik zelf mee mocht werken, werden deze gedachten vastgelegd. Nu in 1941 is dan de lichamelijke oefening een verplicht vak geworden zoowel voor bijzondere als openbare scholen. Ons land is verdeeld in 49 inspecties van lager onderwijs. In elke inspectie komt nu een consulent, een leeraar of leerares M.O. lichamelijke oefening, die met den betrokken inspecteur van het lager on derwijs een regeling treft hoe de betrokken onder wijzers in cursussen kunnen wórden onderricht in 1e nieuwe vormen van lichamelijke oefening. De consulenten van een groep inspecties staan onder leiding van den Rijksinspecteur voor de lichamelijke opvoeding, die in overleg met een der drie hoofdinspecteurs van het lager onderwijs do organisatie uitvoert. De rijks-hoofdinspecteur en de irie rijksinspecteurs stellen samen de plannen op in overleg met de betrokken autoriteiten. Ik kan u zeggen dat deze samenwerking reeds van vele kan ten is toegezegd en dat rte achter ons liggende weken van voorbereiding blijk hebben gegeven van weder- rijdsch vertrouwen en wederzijdschen gemeen schapszin. Daarbij hebben we ons laten leiden door de richtlijnen, die het rijkscollege voor de lichame lijke opvoeding in eendrachtige samenwerking met het college van hoofdinspecteurs van het lager on derwijs in 1938 heeft samengesteld. Omdat een elkaar begrijpen en waardeeren en een wederzïjdsch vertrouwen voorwaarde is voor bet slagen van deze nieuwe organisatie, komen de consulenten en de leden van de rijksinspectie in een Paaschcursus één week samen in Kennemer- land, Daar wordt in spel en sport bij voordracht en lezing de zoo noodige onderlinge band gelegd, daar wordt uiteengezet wat ieders taak zal zijn. Dat is zoo in groote trekken wat we ons voor stellen. U zou nog kunnen vragen: waartoe die Paaschcursus? De consulenten werden toch uit een zeer groot aantal sollicitanten gezocht en zijn dus vakkundig geheel op de hoogte. Daarop zou ik u slechts met een enkel woord kunnen antwoorden: Het team-work. Elkaar verstaan, begrfjpen. ver bouwen. Gezamenlijk strijden voor ons goede doel: een mooie lichamelijke opvoeding voor onze Neder landsche jeugd. Tenslottte vernamen wij van den heer IJzer dat de mededeeling in 'n ons gezonden stukje (op genomen in ons vorig nummer) niet overeen stemt met de werkelijkheid. Er was daarin ver meld. dat de heer IJzer aan het tot standkomen van den Hollandschen cursus in Neu-Strelitz zou hebben medegewerkt, maar dat is niet juist. Die organisatie heeft zijn hulp niet ingeroepen en ook niet naar zijn medewerking bij het tot standkomen van dién cursus gevraagd. Omtrent den levensloop van den heer Th. J. H. van 't Lam kan nog worden medegedeeld, dat de heer van 't Lam alvorens hij zijn functie bij het Kennemer Lyceum aanvaardde, ook nog leer aar aan een Amsterdamsche en een Haarlemsche H-B.S. is geweest. Tijdens de mobilisatie was hij res. kapitein en is om. contact-officier bij O. en O. geweest. De heer van *t Lam vervult voorts vele functies bij een groot aantal sportbonden. Spoedig heropening der M. T S. te Haarlem. Vrijdagmiddag toespraak van prof. Van Dam. Naar wij vernemen zullen de lessen aan de M.T.S. te Haarlem binnenkort, zeer, waarschijnlijk direct na de Paaschdagen, worden hervat. Vrij dagmiddag a.s. om half twee zal de secretaris.-gene- raal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming, prof. van Dm, leeraren en leerlingen in het schoolgebouw toespreken. - A. VAN DRÏEL 35 JAAR IN GEMEENTEDIENST. Heden is de heer A. van Driel, directeur van de Gemeentereiniging, van het Havenwezen en van den Distributiedienst te Haarlem. 35 jaar in dienst van de gemeente.^ Deze dag is voor den heer Van Priel niet onopgemerkt voorbijgegaan. Hij ontving o.a. bloemstukken van het personeel der Reiniging en van den Distributiedienst. Actie boven Zuid- en Midden- Engeland. BERLIJN. 1 April (D.N.B.) Naar het D. N. B. verneemt zijn afdeelingen gevechts vliegtuigen der Duitsche luchtmacht gisteren bij het invallen van de duisternis opgestegen om voor den oorlog belangrijke objecten op de Britsche eilanden aan te vallen. Volgens de radioberichten der eerste vliegtuigen had men in Zuid- en Midden-Engeland reeds een ge slaagde actie ondernomen. Een nader D.N.B .-bericht meldt: Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht met succes de Engelsche ha venstad Great Yarmouth aangevallen. Men kon groote branden zien. Ook is een andere belangrijke havenstad aan de Oostkust van Engeland aange vallen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Verder deelt het D. N. B. mede dat verdragend geschut van het Duitsche leger gistermiddag het vuur op de haven van Dover heeft geopend. Er werd een belangrijke uitwerking geconstateerd. Verscheidene branden werden waargenomen. Duitsche patrouillevaartuigen hebben gistermiddag in het zuidelijk deel der Noordzee twee Britsche vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neerge schoten, toen deze in scheervlucht een aanval de den. Duitsch weermachtsbericht Zenders in Schotland en op de Shetlandsche eilanden getroffen BERLIJN. 31 Maart (D N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede „In weerwil van het ongunstige weer heeft de luchtmacht haar gevechtshandelingen tegen Groot-Brittannië voortgezet Een groote koop vaarder ten noorden van den Thcemsmond bleef, na door bommen getroffen te zijn. met zware slagzij liggen Een ander groot schip werd op den Atlantischen Oceaan zwaar beschadigd. Vlieg tuigen der gewapende verkenning hebben militai re zendstations in Noord-Schotland en op de Shetlander!"? eilanden met duidelijk resultaat aangeval! a Gedurende den nacht zijn v'oor ver~ scheidene Britsche havens mijnen gelegd. In de Middellandsche Zee hebben afdeelingen der Duit sche luchtmacht gisteren twee vliegvelden op Malta met goed gevolg aangevallen. Britsche troe pen in Noord-Afrikn ziin aan geslaagde bombar dementen onderworpen. Overdag noch des nachts zijn Britsche vliegtui gen boven bezet gebied verschenen." De toestand in Joego-Slavic. Beraadslagingen der Kroatcn. Het D.N.B. verneemt uit Agram: Maandagmor gen heeft de banus dr. Sjoebasjitsj den leger corpscommandant generaal Nedeljovitsj ontvan gen voor een langdurige bespreking In het paleis van den banus verschenen de voorzitter van de Kroatische Boerenpartii dr. Matsjek en de minis ter van handel en industrie dr. Andres. Zij voer den een langdxirige beraadslaging met den banus. Aangezien geen communiqués omtrent de be sprekingen zijn uitgegeven, is het publiek on ver moedens aangewezen Maandag deed in Agram het gerucht de ronde dat gedacht werd aan het bijeenroepen van de Kroatische afgevaardigden voor een vergadering, opdat de afgevaardigden vertrouwd zouden kunnen worden gemaakt met de belangrijkste vraagstukken die 00 het. oogen blik aan de orde zijn en oodat 7,11 daarover hun meening zouden kunnen uitspreken. Uit Belgrado wordt vernomen dat de laatste leden van de kolonie van Duitsche staatsburgers in de Servische landstreken gisteravond per extra trein Belgrado verlaten hebben Tegeliikertijd zijn ook de laatste leden van de Ttaliaansehe ko lonie in deze landstreken van het hoofdstation te Belgrado vertrokken De Joego-Slavisehe gezant te Berlijn dr. Ivo Andritsi is thans te Belgrado aangekomen Hij heeft gisterochtend een vrii langdurig onderhoud gehad met den nieuwen mini-ter van bu'tenland- sche zaken NIntlltsl. alsmede met de beide staatssecretarissen Simnlinwlhsi en JoekltsJ. BURGEMEESTER VAN BELGRADO UIT ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. BELGRADO. 31 Maart ID.NB.) Jevren To- mjtsi. die tot dusverre burgemeester van Belgrado s. is bij koninklijk decreet uit zijn functie *van burgemeester ontheven. DUITSCH DORP DOOR SERVEN rN BRAND GESTOKEN. BOEDAPEST. 31 Maart 'D.N.B.) Naar van de Hongaarsch—Joego-Rlavlsche grens wordt gemeld is een Duitsch dorp in de Ba ran ja. een landstreek tusschen Drave en Donau met talrijke Duitsche nederzettingen, door Servische betooffers in brand gestoken en volledig In de asch gelegd. HEDEN- R PAGTNA'S R. P.: Het geheugen. P. Gasus: Huilende fietsen. pap.' 1 pag. 1 Van H.' Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den boekwinkel- bediende. pag. 3 Van T.: De dagen lengen. pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 Haarlemsche athleten trainen in het Olympisch Stadion. pag. 6 J. H. D. K.: Beschouwingen over de laatste vijf seizoenen: E.D.O. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1