Hoe leert men muziek beluisteren? MARKIEZEN DOEK J.G.HOFFMANN /Hs heeschheid het spreken DONDERDAG 3 APRIL; 1941 H A 'A R TI E M'S DAGBLAD door Marinas Adam Muziek beluisteren moet worden muziek waardeeren. De contrapuntische schrijfwijze van de prae-kiassieken. De symphonische vormgeving der klassieken. Iets over de instrumentatie. Romantiek en klassiek. De modernen. In aansluiting op de paedagogische concerten, wil ik in dit artikel de voornaamste zaken die door mij op deze concerten behandeld zijn, nog even memoreeren. Het is voor den toehoorder wat moeilijk, alles wat op die avonden besproken is, te onthouden. Daarom verdient het aanbeveling vooi; de bezoekers van concerten, dit artikel te be waren, om van tijd tot tijd het geheugen nog eens op te frisschen. We hebben reeds veel bereikt. De H.O.V. heeft een groot aantal muziekvrienden er bij gekregen, en dit zal in de toekomst waarschijnlijk nog wel groeien. De meeste menschen veronderstellen dat zij de muziek critisch moeten kunnen beluisteren, om er werkelijk van te kunnen genieten. Het tegen deel is echter waar. Het publiek moet niet als criticus in de concertzaal zitten. Vaak krijg ik van concertbezoekers te hooren, dat zij een concert erg mooi hebben gevonden, „maar" voegén zij er aan toe „wij zijn maar leeken en kunnen het niet critisch beóordeelen". Zij zeggen dan b.v. „We weten niet of er fouten gemaakt zijn en of de uit gevoerde werken nu wel zoo'n hooge kunstwaarde bezitten." Mijn antwoord is altijd: Het moet voor u heer lijk zijn dat u van het concert genoten heeft; u kunt er tevreden mee zijn. De kunstenaars die het uitvoerden zijn eerlijke menschen, die u eerlijke kunst brengen, daar kunt u op vertrouwen. Zij zullen u geen knollen voor citroenen verkoopen. Muziek moet het hart beroeren en het oor stree- len. Indien dit bereikt is voor u zelf, kan en mag niets u er toe brengen er andérs over te denken. Men behoeft zelf geen muziekkenner of beoefe naar te zijn om van muziek te kunnen genieten. Zelf ben ik een groot vereerder van schilder en beeldhouwkunst, tooneel en literatuur. Toch kan ik niet schilderen, beeldhouwen of tooneel- spelen en nog minder schrijven. Nu kom ik vanzelf tot het opschrift van dit artikel „Hoe leert men muziek beluisteren" „en waardeeren" kan men er dan achter plaatsen. Daarvoor zijn nu de pae dagogische concerten in het leven geroepen. Het doel daarvan is, de muziek nader tot den toe hoorder te brengen en bij hen, die afzijdig staan de liefde voor deze schoone kunst aan te kweeken. Een bepaalde richtlijn heb ik daarvoor aange geven. Op het allereerste concert en ook weer op de volgende zijn de verschillende orkest-Instrumen ten afzonderlijk en in combinatie met elkaar, ge demonstreerd. Er is daarbij op de belangrijkheid van de instrumentatie /het gebruik maken van de instrumenten in combinatie met elkaar), ge wezen, en het verschil van instrumentatie bij ver schillende componisten en in verschillende tijd perken. De instrumentatie van de 17e eeuwsche mees ters verschilt hemelsbreed met die der 20e eeuw sche meesters. In den loop der eeuwen zijn de blaasinstrumen ten enorm verbeterd, waardoor er meer techni sche mogelijkheden ontstonden, waar de compo nisten dankbaar gebruik van maakten. De klank of kleur in het orkest werd daardoor ook anders. Ieder instrument heeft z'n eigen karakter en zijn eigenaardige klank of kleur. Als men deze verschillende kleuren met elkaar mengt, ontstaan er verrassende effecten. Ook de aard van de composities is in verschillende tijd perken zeer verschillend. Composities uit. de 17e eeuw zooals van Vwaldi, Corelli, Bach, Handel en andere uit dien tijd Waren kunstwerken die hoofdzakeliik een vorm ideaal nastreefden. We noemen dit „Absolute muziek", d.w.z. muziek, die niet naar aanleiding van een bepaald gegeven op tekst gecomponeerd is. Deze meesters volgden de zoogenaamde contra puntische schrijfwijze. Contrapunt. Contrapunt ontstaat, wanneer twee of meerdere zelfstandige melodieën gelijktijdig klinken en een contrast met elkaar vormen, wat het rhythme (beweging) betreft, doch toch harmoniseeren. In den huiselijken kring kan men dit bestudeeren, Bis de huisgeno.oten ieder op zich zelf een ander lied zingen. Alleen kan dit onmogelijk harmoniee ren, dus is dit geen 'kunst. Men kan alleen con stateeren dat het zeer moeilijk is, twee melodieën te vinden die met elkaar harmonieeren. Een ander voorbeeld door mij gegeven b als volgt: Zing b.v. „Merck toch. hofe sterck" doch be gin 4 maten na elkaar. Dan ontstaat er een „Canon" dat wil zeggen een zuivere imitatie. Ook dat is contrapunt. Zingt men 4 maten van een lied en fantaseert men daarop door, terwijl een andere stem de eerste 4 maten zingt, terwijl het zelfde geschiedt door twee andere stemmen op een andere toonhoogte te beginnen en na elkaar, dan krijgt men zoo ongeveer het idee van wat men met. den teclmisohen term „Fuga" noemt. Na tuurlijk krijgt men bij een dergelijk experiment iets heel geks te hooren. Men kan echter consta- teeren dat het zeer moeilijk is op een dergelijke manier te componeeren. In mijn verbeelding zie ik de haren van heeren muziektheoretici al te berge rijzen bij dergelijke voorbeelden. Daarom vraag ik bij voorbaat reeds excuus. Als veront schuldiging kan ik aanvoeren, dat ik geen muziek college heb gegeven, doch alleen een populaire lezing over muziek, voor niet muziekstudeerenden. Tot mijn genoegen kan ik meedeelen dat ik bij vele toehoorders mijn doel bereikt heb. Hun be langstelling voor de contrapuntische compositie is gewekt. Dit over de muziek van de zoogenaamde prae- klassieken (Vivaldi, Corelli. Handel. Baoh e.a.) uit de 17e en begin 18e eeuw. Op de programma's wordt altijd het aeboorte- en sterftejaar van den componist onder den naam vermeld, opdat de toehoorder zich al bij voorbaat kan instellen op het luisteren naar een compo sitie uit een bepaald tijdperk. Muziek uit den prae-klassieken tijd is voor de meeste concert bezoekers het moeilijkste aan te voelen, vandaar dat daar nog al over uitgeweid is. De klassieken. Nu volgen de werken uit den klassieken tijd. van Mozart, Haydn, Beethoven en diens tijdge- nooten. Ook zij streefden een vormideaal na, doch op een andere manier. De contrapuntische schrijfwijze viert bij hen geen hoogtij. Hun geniale compositiekunst uitte zich meer in het bewerken van een kort thema of motief. Het voornaamste kunstproduct, daar uit ontstaan, is wel de Symphonie of de Sympho nische vorm. De Symphonie is een muziekstuk dat altijd uit 4 deelen bestaat. Enkele uitzondevin- gen als de Symphonie in d kl. terts van César Franck die uit drie deelen bestaat, doen niets af aan het feit, dat de klassieke symphonische vorm 4-deelig is. Het eerste en het laatste deel zijn voor de toe hoorders altijd het moeilijkst te volgen als zij niet een klein beetje den gang van zaken kennen. Die deelen zijn meestal, althans het 1ste deel ln den zoogenaamden hoofdvorm geschreven. Het eerste deel van de Svmohonie bestaat uit 3 efdeelingen. meestal voorafgegaan door een lang- came inleiding die los van den vorm staat. Ha deze langzame inleiding komt dan het snel ler tempo. Van dit oogenblik af moet men zeer aandachtig zijn, want dan treedt het hoofd thema op. Indien er geen langzaam gedeelte vooraf gaat, treedt het hoofdthema direct op, zooals bij de 8ste Symphonie van Beethoven. Soms komt in de langzame inleiding reeds het hoofdthema voor, zooals in de Symphonie van César Franck. Wanneer dit thema voldoende geëxposeerd Is, treedt een tweede thema op, dat meestal een contrast vormt met het eerste. Soms van een zangerig karakter. Wanneer men daarmede voldoende heeft ken nis gemaakt wordt soms dit geheele gedeelte, zinder inleiding, herhaald, de zoogenaamde re prise. Het voornaamste gedeelte van het eerste, deel is dan gespeeld. Daarna komt de zoogenaamde doorwerking wat een soort fantasie is, met gebruikmaking Van de twee hoofdthema's die op zeer geniale wijze ver werkt worden, soms met gebruikmaking van een nieuw thema. De .strijd die dikwijls ontstaat tus- schen de verschillende thema's doet denken aan de tweede acte van- een tooneelstuk waarin als regel verwikkelingen ontstaan. Ook bij de Sym phonie spreken wij van verwikkeling. Na deze doorwerking of verwikkeling komt dan weer de herhaling van de expositie van de twee hoofd thema's met een slotdedeelte. Dit vormt dus het hoofddeel van de Symphonie. Ook het 4de deel is in den regel zoo gebouwd. Vaak is dit laatste deel in den zoogenaamden Rondovorm gecomponeerd. Bij den Rondovorm treedt het hoofdthema afwisselend met een ander gedeelte op. Steeds weer komt het hoofdthema naar voren. Deze vorm is heel gemakkelijk te volgen, te meer, daar dit altijd op het programma vermeld staat. Het tweede deel van de Symphonie is in tegen stelling met het eerste altijd in een langzamer tempo gecomponeerd, en stelt de toehoorders meestal voor geen problemen hoewel dit ook vaak in een bepaalden vorm geschreven is. Het derde deel Is bij den klassiek-Symphonischen vorm een Menuet (oude Fransche dans in 3-deelige maat. Beethoven heeft daar wijziging in gebracht door inplaats van een Menuet een Scherzo te compo neeren. Een Scherzo is -een stuk in snelle 3-dee- lige maat met een schertsend karakter. Behalve in zijn 1ste en 8ste Symphonie. waar de Menuet nog gebruikt wordt, komt in de Beethoven-sym- phonieën geen menuet meer voor; bij Mozart en Haydn bijna in alle Symphonieën. Bij de compo nisten van lateren tijd, de zoogenaamde Neo- Klassieken, b.v. Brahms, Brücker, Mahler, Dvorak e.a. vindt men toch altijd den klassieken vorm terug, behalve dat, zooals bij Tschaikowsky de Menuet vervangen wordt door een ander 3de deel, soms een Valse (5de Symphonie van Tschai kowsky) of een willekeurig stuk, doch meestal een stuk met een levendiger karakter dan het 2de deel. Instrumentatie. Om nog even op Se Instrumentatie (het ge bruikmaken van de mogelijkheden van de ver schillende instrumenten), terug te komen, wil ik nog even herinneren aan hetgeen daarover ver teld is.De Componisten uit de Prae- of voor-klas- sieken tijd maakten weinig of geen gebruik van de blaasinstrumenten. Bach en Handel hebben wel zeer veel voor Fluit en Hobo geschreven en gebruikten deze ook wel in de orkestwerken. Ook fagotten, hoorns en trompetten kwamen in de orkestratie voor. De componisten uit den klassie- ken-tijd maakten weer meer gebruik van de blaasinstrumenten en zelfs nogal vaak solistisch. Behalve hoorns en trompetten die echter als har monische aanvulling dienden, werden ook de „pauken" aangewend. Bovendien in sommige composities als slaginstrumenten kleine en groote trom en triangel. De Romantici begonnen meer dan hun voor gangers solistische partijen aan de blazers toe te vertrouwen. Bij Weber. Mendelssohn en anderen uit dien tijd komen de clarinet en de hoorn als solo-mstruipenten zeer sterk naar voren. Natuur lijk ook de fluit, hobo en fagot. Trombones en tuba worden in de instrumentatie van de roman tische componisten zeer veel gebruikt, doch niet solistisch, maar als onderdeel van den korversroep, waarmede verrassende effecten te bereiken zijn Nu ik het over den Romantischen tijd gehad heb wat de instrumentatie betreft, wil ik het ook hebben over den compositievorm van dien tijd Romantiek is de tegenstelling van klassiek De Klassieken streven een vormideaal na, terwijl de Romantici geen vormideaal nastreven, doch zich sdhi.mbaar verliezen in een fantastischen chaos, waarin het gevoelselement naar voren treedt Daarom heeft de Opera in dit tijdperk zoo'n ge weldigen opgang gemaakt. In dien'tiid is ook de "Si™??lonisohe DiPhtung" of het «Bvmphonisch gedicht ontstaan, een orkestwerk, dat geen be paalden vorm heeft, maar gecomDoneerd is naar een gedicht of een ander gegeven. Als voorbeeld van deze kunstuiting hebben we op het laatste concert „Les Préludes" gespeeld, van Frans Lïszt. den schepper van het Symphonisch gedicht. Over de Romantische muziek wil ik niet verder uitweiden, omdat het. publiek die het beste aan kan voelen. Zij is altijd zeer melodieus en stelt meestal niet zulke zware problemen. Moderne muziek. Over de moderne muziek Is heel wat meer te vertellen. Wanneer we beginnen bij Debussy, den stichter van het zoogenaamde Impressionisme, kunnen wij direct constateeren. welk een enormen invloed de instrumentatie heeft gehad op de moderne com ponisten Vooral de Impressionisten wisten fan tastische effecten te bereiken, met het mengen van de verschillende kleuren der blaasinstrumen ten. Alle instrumenten worden daarin solistisch aangewend. Trompetten, hoorns, trombones vaak met Sourdin, «dit is een kogelvormig hol voor werp, dat In den beker gestopt wordt). Zeer eigen aardige geluiden komen uit die instrumenten te voorschijn. Alle mogelijke slaginstrumenten spelen boven dien een belangrijke rol. Celesta (het kleine piano'tje met glasheldere klank) en de harp, als bijzondere orkestinstru menten zijn verrassend mooi in een moderne or- Wat de muziek zelf betreft, deze vindt bij veel men schen nog geen genade. De zeer bijzondere klan ken en het eigenaardig gebruik maken van de in strumenten doen bij velen de meening rijzen dat de componist met den toehoorder een loopje wil nemen. Het gebruiken van nieuwe klankcombinaties heeft steeds zekere tegenwerking ondervonden. Bij Beethoven is dit zoo geweest en bij Debussy al evenzoo. De jonge moderne kunstenaars onder vinden dit ook nu weer Wat goed en mooi.en wat minder goed en mooi klinkt is toch zeer relatief. Klankcombinaties die wij nu kunnen waardeeren, zouden in de 18de eeuw zeker geen genade hebben gevonden. Zoo is het door alle tijden heen gegaan. Men moet niet vergeten, dat werkelijke genieën de menschheid steeds jaren vooruit zijn. Natuur lijk wil ik niet beweren, dat alle moderne compo sities een hooge muzikale waarde bezitten. Alleen de uitvoerende kunstenaar die met volle overgave en liefde aan een bepaalde compositie gewerkt heeft, kan de waarde daarvan bepalen. Niemand kan bij het luisteren naar een eerste uitvoering van een wenk reeds een objectief oor deel uitspreken. Men moet om te beginnen er niet vijandig tegenover staan, maar zich ontvankelijk maken voor de moderne muziek. Ook daarin is veel schoons te genieten, als men maar niet een conservatief oordeel velt. Melodievorming, harmonisatie en orkestratie zijn anders. Men gaat toch ook met de mode mee Wi J-~ J- kunst? al is die nog zoo vreemd. Waarom dan niet in Hopende dat dit artikel voor velen nuttig zal zijn, wil ik niet eindigen, alvorens nog eens er op te wijzen dat het concertbezoeken en veel naar muziek luisteren de beste methode is, om muziek te leeren aanvoelen en waardeeren. Wij hebben nog (zonder punten) in voorraad bij Spaarnc 44, Tel. 12127 Adv. Ingez. Med.) De heer J. P. Janssen overleden. Oud-inspecteur der directe belastingen o.m. te Haarlem. In den ouderdom van 67 jaar is te Overveen overleden de heer J. P. Janssen, oud-inspecteur der directe belastingen. Na eerst als surnumerair en bij de grondbe lasting te zijn werkzaam geweest, werd hij in 1904 behoemd tot ontvanger te Ommen, waar hij tot 1914 is gebleven. In dat jaar werd hij aan de in spectie te 's Gravenhage geplaatst, waar hy tot 1918 werkzaam was, toen hij benoemd werd tot in specteur te Alkmaar. In 1925 volgde zijn benoe ming tot inspecteur te Haarlem. Vanhier vertrok hij in 1932 naar Amersfoort, waar hij tot zijn pen- sionneering in 1939 is gebleven. Daarna vestigde hij zich te Overveen. In de jaren dat hij in Haarlem werkzaam was deed hij zich kennen, als een ambtenaar, die op ging in zijn werk, zeer veel ambitie toonde en bij het publiek zeer geliefd was omdat hoffelijkheid een zijner vele goede eigenschappen was. Ook bij zijn collega's en vakgenooten stond hij in hoog aanzien. De heer Janssen \yas een zeer meelevend lid van de Nederlandsch Hervormde kerk. De begrafenis van het stoffelijk overschot vindt Zaterdag 5 April plaats om 1.30 uur op de Alge- meene Begraafplaats te Heemstede. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam tot rts de heeren D. W. L. Hoekstra (Hello), A. M. Smit (Amsterdam). K Brandsma (Amsterdam). J. J. Fahren- fort (Amsterdam) en mej. J. M Jansen (Amsterdam). Ge slaagd voor het artsexamen le ged de heeren D. Ferwer- da (Oldebroek) en C. H. J. Langeveld (Haarlemmerliede): - het doet. ex. Nederlandsche taal en letterkunde mej. G. A. Obermeyer en mej. Fl. Meyer; voor het doet. ex. kunstgeschiedenis en archaeologle de heer D. P. R. A. Bouvy. Bevoiderd tot doctor In de wis- en natuurkunde, op proefserhift. getiteld: ..Brekingsindex van gecompri meerde gassen". J B. A A. Hamers c.ss.r., Goirle; en op pdoefschrift. getiteld „Sur la composition et Ia genèse du bassin central /ie Timor". D. L. de Bruyne. Maastricht. Geslaagd voor het doctoraal ex. scheikunde G. Krijt; voor candidaats wis- en natuurkunde mevr. G. H. Kruysse en W. H. Blaauboer; F. C. B. Serné. P. L. Hoogland en H. v. d. Kerkhof, en voor het candidaats rechten: R.' E. Padt en D. de Roo van Alderwerelt (cum laude). DE DROOM EN DE SIRENE. De voorstelling van „De droom en de Sirene", die Donderdagavond 17 April door deUtrecht- sche Studenten Tooneelvereeniging ln den Stadsschouwburg zou plaats vinden gaai niet door. Het afscheid van den lieer J. Troost. Onder veel belangstelling vond in het gebouw van de Directe Belastingen te Haarlem het door ons aangekon- digde afscheid van den heer J. Troost, adjunct- commies. plaats. D« heer Troost en eljn echtgenoote werden huls afgehaald en bij het betreden van he! gebouw werd het echt paar een fraai bouquet overhandled. De hoofdinspecteur de heer Moolenburgh sprak den scheldenden amb tenaar toe en memoreer de dtens eervolle loop baan. Namens het heele personeel werd den heer Troost een horloge met inscriptie aange boden. De heer Van Be voerde als collega even- de heer Troost persoonlijk (Foto archief H D.) De nieuwe Borsig-locomotief van de Deutsche Rcichsbahn is gereed. De gestroomlijnde machine kan een snelheid van 140 K.M. per uur ontwikkelen en levert bovendien een kolenbesparing van meer dan 15 pCt. (Foto Weltbild), Het variétéprogramma in „Rembrandt" Het non-stop variétéprogramma met 13 attracties, dat van a.s. Vrijdag af ln het Rembrandt-Theater te Haarlem gebracht wordt, zal dagelijks ln twee voorstellingen wor den vertoond, beginnend om 2.30 u. en 7.30 u. Des Zon dags zijn er drie voorstellingen, namelijk om 2.—, 4.30 7.30 uur. DIETSCHE AVOND VAN DEN NAT. JEUGDSTORM. Gisteravond heeft de Nationale Jeugdstorm te Haarlem een Dietschen avond in den Stadsschouw burg gegeven. De schouwburg was geheel bezet, toen Banheer Dosse den avond opende met een woord van welkom, waarbij hij in het bijzonder den burgemeester van Haarlem, den Ortsgruppcnführer der N.S.D.A.P. Gerisch en den Beauftragten für die Reichsjugendfiihrung in die Niederlanden, dr. Lindenburger, begroette. Na de opening der bijeenkomst werden de Neder landsche en de Vlaamsche vlag gelijktijdig ge- heschen onder het slaan en blazen van den Vaan- delmarsch. Ten aanhoore van de stormers, die op het tooneel hadden plaats genomen werden vervol gens de namen afgeroepen van hen, die voor de gedachte: „Noord Nederland en Vlaanderen één" ge- gevallen zijn. Nadat de stormers vervolgens eenige liederen ten gehoore hadden gebracht werd een nummertje vrije oefeningen op de plaats gegeven, waarna de Vlaamsche gasten Willem de Meyer en Wieske Aerts de rest van den avond voor de pauze voor hun rekening namen. Wieske Aerts zong. dikwijls met assistentie van Jiet publiek, haar Vlaamsche liedjes, die Willem de Meyer met vlot gebabbel toelichtte en verdienstelijk aan de piano begeleidde. -'Na de pauze waren de stormers op het tooneel om een kampvuur vereenigd en gaven diverse bij dragen ten beste. De levende notenbalk oogstte succes en een jeugdig vertolker van bet oude lied van den boom, den tak. het blad en wat er meer volgt verdiende het applaus, dat hem ten deel viel, ten volle. De twee hierboven genoemde Vlamingen ver schenen daarna weer op de planken en zongen van Vlaamsche kwezels, Vlaamsche liefde en Vlaamsche vreugd. Ter afwisseling deed zich een zanger met zijn guitaar hooren, die zijn liedjes al mede naar den eisch vertolkte en het einde was een declamatie met spreekkoor: Jeugdstorm Avondspreuk door Guus de Greef, Het was een uitmuntend geslaagde avond. Fototentoonstelling in de Meisjes H. B. S. „Het Kopje". Werk van Claar Pronk. De teekenleeraar de heer G. G. H. H. Ooster- baan-Martinus ls op de gedachte gekomen om zijn leerlingen van de Meisjes H.B.S. ,,'t Kopje" te Bloemendaal in te wijden ln de schoonheid van de fotografie, en daartoe werd de fotografe mej. Claar Pronk te Utrecht uitgenoodigd haar werk in één der zalen van de school te exposeeren. En deze tentoonstelling gaf inderdaad een beeld van de mogelijkheden van goede fotografie. Er waren o.m.foto's van kunstwerken uit het Bis schoppelijk Museum te Utrecht geëxposeerd. De kinderportretten, waarop mej. Pronk zich gespe cialiseerd heeft, waren alleraardigst. Men kon duidelijk constateeren dat de fotografe met haar camera om de kinderen heen zwerft om hun typische uitingen „op heeterdaad te betrappen". De foto's uit Zwitserland en Tirol waren vervuld van het licht, dat zoo karakteristiek voor berg landschappen is. Fraai van compositie waren de foto's, welke in dertijd op de Parijsche wereldtentoonstelling wer den bekroond. Hoe de industrie voor practische doeleinden de foto kan aanwenden toonden ons de artistieke platen van hopjes, biscuits, en glazen. De albums, die ter inzage lagen, boden veel in teressants. En de meisjes van de school zullen dan ook ongetwijfeld genoten hebben van dit foto materiaal. Alleen zou men een volgend maal meer zorg kunnen besteden aan het exposeeren zelf. want die foto's gingen als het ware verloren in de ruimte. Zij hebben meer de intimiteit van een ge schikt lokaal noodig. Overigens vormde deze ten toonstelling een zeer prijzenswaardig initiatief. Aanzienlijke rantsoeneering van het gedistilleerd. De vrijwillige rantsoeneering van gedistilleerd, welke aanvankelijk op 60 pCt. van het verbruik over 1939 was vastgesteld, kan volgens de vereeni- ging van distillateurs en likeurstokers niet op 60% gehandhaafd worden. Naar de N. Rott. Cr. ver neemt zullen de distillateurs niet meer dan 55% kunnen afleveren, omdat sinds 1 April een sterke rantsoeneering van de grondstoffen wordt toegepast vanwege de sectie spiritus van het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd. GEDEELTE SPAARNDAMSCIIE\VEG AAN HET VERKEER ONTTROKKEN. Nu de omlegging van den Spaarndamscheweg er de nieuwe Spaarndamschebrug te Haarlem tot stand is gekomen en begonnen is met den aan leg van de sporthaven bij de uitmonding van de Jan Gijzenvaart in het Noorder Buiten Spaarne, kunnen de oude brug over genoemde vaart met de aansluitende weggedeelten buiten dienst worden gesteld. De regeeringscommissaris voor Haarlem heeft besloten, een gedeelte van den Spaarndam scheweg aan het openbaar verkeer te onttrekken MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Zaterdagmiddag a.s. zal in de toonkunst-muziek school te Haarlem, door de leeraren Haakon Sto- tijn, hobo, Jos. de Klerk, fluit en A. de Vogel, piano, een uitvoering gegeven worden. Deze uitvoering heeft ten doel de leerlingen in te leiden in de meesterwerken der muziek. Het programma bevat werken van: Bach, LoeUlet, Couperin, Ravel en Goosserts. belet, helpen f (Adv. Ingez. Med.) Goede propaganda voor de boks- sporl. Demonstratie en wedstrijden op „Kareol". De halfzwaargewlcht kampioen van Nederland Jo de Groot en Luc van Dam, de beste Neder landsche middengewicht hebben Woensdagavond voor de verpleegden van „Kareol" te Aerdenhout een demonstratie gegeven, die buitengewoon ge slaagd is. Onder leiding van promotor Theo Huyzenaar uit Rotterdam gaven de bekende boksers een de monstratie van een boksles. die begonnen werd met het gebruikelijke touwtjes springen. Daarna werden eenige stooten geoefend waarbij de tref zekerheid, de kracht en de soepelheid van Neer- land's beste boksers bijzonder opvielen. Tot slot werden eenige lichaamsoefeningen gedaan waar uit duidelijk bleek dat de bokssport voor de licha melijke opvoeding van groote waarde >6. Deze uitstekende propaganda voor deze mooie sport, die van deze demonstratie uitging, bewees nog eens hoezeer het te betreuren is, dat er in vele steden van ons land o.a. ook in Haarlem nog steeds een boksverbod bestaat. Na de demonstratie van de Groot en van Dam werden nog eenige wedstrijden gebokst door amateurs, die meerendeels een zeer spannend verloop hadden. De eerste partij tusschen P. Dijkhuizen uit Am sterdam en H. Bonnink eveneens uit Amsterdam werd door laatstgenoemde op punten gewonnen. Beide lichtgewicht boksers waren in goeden vorm en leverden een aardigen strijd. Nog spannender was echter de partij tusschen J. Glasbeek van Olympia (A'danrt en A. Fock D.O.S. (A'dam) in het vedergewlcht die door Fock werd gewonnen. A. de Looper van De Ring (Haarlem) verdedigde zich kranig tegen den meer ge routineer den W. Heidoorn van D.O.S. uit Amsterdam doch moest na drie ronden op punten het onderspit delven. Bijzonder spannend was de partii tusschen de Amsterdammers S. de Leeuw en L Poppes in het vedergewicht. Dit was een eelijkoogaande strijd waarbij de boksers beurtelings fel aanvielen. Vooral Poppes was meermalen in het offensief doch de Leeuw verdedigde zich taai zoodat de partjj onbeslist eindigde. De Haarlemmer H. Hessels. vlieg- en bantam- eewichtkampioen van Nederland bokste tenslotte tegen den Amsterdammer R. Brander. Hessels, die pas van een griepaanval hersteld was. bokste niet in zijn sterksten vorm, zoodat Brander reeds in de eerste ronde een puntenvoorsprong kon be halen. Door fel aanvallen wist hij ook in de tweede ronde er werden drie ronden van drie minuten gebokst zijn voorsprong te vergrooten en toen tenslotte Hessels eenmaal tegen het touw viel was het pleit beslecht. Ondanks moedie volhouden werd de Haarlemmer op punten geslaeen! Een revanche zal echter wel niet lang op zich laten wachten Na de partiien bedankte ritmeester Pahud de Mortanges in het bijzonder den enertrieken voor zitter van den N.B B.. den heer G. v d. Werff Jr., die dezen avond had georganiseerd. Natuurlijk werden ook promotor Huyzenaar en de boksers in dezen dank betrokken. Deze zeer goed geslaagde avond toonde nog eens, we schreven het reeds, hoe jammer het is dat de ontwikkeling van de bnkssport zoo 'belem merd wordt door het boksverbod. Moge dit spoedig ook in Haarlem worden opge heven! J. VAN SCHOONHOVEN Accountant en Belastingadviseur. RECHTHUISSTRAAT 17. TELEFOON 22792 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSÉMENTEN. (Opgegeven door afd Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). Surséance van betaling. Door de Naamlooze Vennootschap Zaanlandsche Bank N.V. in liquidatie, gevestigd te Krommenie (Procureur Mr. F. van der Goot. Haarlem) is een verzoekschrift om wederom verlenging van sur séance van betaling voor den tijd van anderhalf iaar ingediend. Bewindvoerder Mr. A. Bruch, Haarlem. Verhoor: Zaterdag, 26 April 1941. des v.m. te 9.45 uur. in het Paleis van Justitie te Haar lem'. Jansstraat 81. Uitgesproken: 31 Maart. De stichting „Hef Kamphuis". Bussum- mergrintweg 52. Hilversum. R.-C.: Mr. J Meihui zen. Cur.: Mr. J. P. A. A. Lens. Kerkstraat 87, Hil versum. 31 Maart: Cornelis van 't Hof geoens. ambtenaar, Delft. Delfgaauwseheweg 178 R.-C.: Mr. W. G. F. Boreerhoff Mulder, Cur.: Mr. W van der Ghijs, Delft. 31 Maart: A. Baas, Den Haag, Amstcrd. Veer kade 37a. R.-C." Mr. F J. de Jong, Cur.: Mr. W. C. H. van Dillen. Den Haag. 31 Maart: C. van der Laar, Den Haag. Winbttrg- straat 38. R.-C.: Mr J H. van Laer, Cur.: Mr. F. C. R. Drossaart Bentfort, Den Haag. 1 April: A. J. Groenestein, onderwijzer. Bloe mendaal, Zuider Stationsweg 10. R.-C.: Mr. E. J. W. Top. Cur.: Mr. J. H Junge, Haarlem. Vernietigd bij arrest v^n het gerechtshof te Den Haag* 27 Maart: L. Preger, koopman, Rijswijk, Haag- weg 155. Vernietigd: G. Vis, bakker, Spanbroek, A 89. Vernietigd op grond van verzet: 1 April: P. Ra demakers. matroos zeevisscherij, IJmuiden. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 19 Maart: A. G. Baak, kruidenier, Woerden. 27 Maart: Carp en Co.'s Handelmaatschappij N.V. gevestigd te Amsterdam. 31 Maart: H. J. F. Bresser, Amsterdam. Geëindigd door homologatie van het aecoord: 19 Maart: H. P. van Schadewijk, aannemer, Soest Groot 40 pet. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 23 Maart: H. van der Wal, timmerman. NaaTden. Geëindigd door hel verbindend worden der eenige uitdeelmgslijst. Uitte. 100 pet. pref. en 9.307 pet. aan conc. crediteuren. 23 Maart: de Wed. E. Wijnberg-Ehinger, Am sterdam. Idem. Uitk. 50 pet. aan pref. (5 cred.); oonc. cred. 2.5 pet 23 Maart: Nalatenschap van S. Wijnberg, Am sterdam. Idem. Uitk. 100 pet. 1 pref. cred.; 50 pet. 5 pref. cred.; 2.62 pet. aan conc. 25 Maart: P. J. A. Spanneburg, Hilversum. Idem. Uitk. 100 pet. aan pref.: 8.442 pet. aan cone cre diteuren. 28 Maart: H. F. Raaïsie, Amsterdam. Idem. Uitk. 100 pet. aan pref. cred.; 4.9518 pet. aan conc. cre diteuren.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7