Haarlem's Dagblad Hitier maakt den Duitschen opmarsch in den Balkan bekend J OPROEPING TOT HET DUITSCHE VOLK Dagorder van Hitler De Duitsche opmarsch in Griekenland Actlkeiea ettt. V. Waarom Duitschland ingegrepen heeft. 58e JAARGANG No. 17731 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM maandag 7 april i94ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ040. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ070, elke regel meer Q.17V5- Groentjes rle rubriek. Redenen txin het optreden uiteengezet BERLIJN, 6 April (D.N.B.) De Führer heeft de volgende oproeping tot het Duitsohe volk uit gevaardigd Aan het Duitsohe volk. Sinds het Britsche imperialisme zich opgemaakt heeft om de wereld te veroveren, was het zijn streven Europa en zijn volken ih steeds nieuwe oorlogen te wikkelen en ze daarmee te verzwak ken. Engeland heeft daarbij maar al te dikwijls ten deele verblinde, ten deele omgekochte staats lieden en volksleiders gevonden, die hun landen in dienst van deze Britsohe wereldbeheersching stelden. Sinds eeuwen was tevens degene die het meeste profijt trok van deze door Engeland aangestichte veroveringsoorlogen de Joodsche „haute finance". Onder de leuze „democratie" heeft deze samen zwering van imperialisme en kapitalisme de we reld en vooral Europa in tallooze verwikkelingen gebracht. In het jaar 1914 slaagden deze krachten erin het oude Duitschland te overvallen en tot den strijd te dwingen. Het doel was de vernietiging van het Duitsche economische leven en de uit plundering van de Duitsche economische kracht benevens het weerloos maken van het volk tot dit doel. Destijds evenwel werd de strijd niet gevoerd tegen het nationaal-socialistische Derde Rijk, doch tegen den constitutioneel-democratischen Duitschen bondsstaat. Nauwelijks was het gelukt na een afschuwelijk verval van het Duitsche economische leven en het Duitsche leven in het algemeen gedurende vijftien Jaar het Duitsche volk door de kracht van de nationaal-socialistische beweging op te heffen en tot nieuwen opbloei te brengen, toen dezelfde krachten terstond weer hun oude doelstelling pro clameerden: het onafhankelijke, zich weer oprich tende Duitschland moest opnieuw vernietigd wor den en weer als destijds meende men daarbij het conflict het beste door veile krachten te kunnen ontketenen. Polen was uitverkoren zonder eenige aanleiding den strijd met Duitschland op touw te zetten en op het streven om door een verstandig compromis een vreedzame samenwerking te verzekeren met geweld te antwoorden. Op de kracht van de Intusschen ontstane nieuwe Duitsche weermacht van het Derde Rijk Is deze aanslag in weinige weken gestrand. Nu poogde Groot-Brittannië via Noorwegen den aanval oo de Duitsohe rechterflank uit te voeren. Met een voorsprong van weinige uren kon deze aanslag opgevangen en in een heroïeken strijd van weken eveneens tot mislukking gebracht wor den. Er slaan Duitsche soldaten van Kirkencs tot. aan de Duitsohe Bocht en zij beveiligen daarmee de Duitsche levensruimte. Deze nederlagen dwongen Churchill naar nieuwe mogelijkheden te zoeken. Zoo kwam hij tot het besluit door het met Engeland verbonden België en Nederland een aanval te doen op het Roergebied als het hart van het Duitsche bedrijfs leven. Ditmaal was Frankrijk uitverkoren om den voornaamsten last van den strijd te dragen. In een historisch unieken zegevierenden op marsch heeft de Duitsche weermacht ook dezen aanval verijdeld en het Westen van Europa van de Engelschen gezuiverd. Churchill wees mijn hernieuwde vredesvoor stel af en besloot thans de kracht' van het En gelsche imperium tegen Italië te keeren en vooral de Noord-Afrikaansche kust met behulp van Nieuw-Zeelandsche en Australische troepen In zijn macht te krijgen. Ook deze poging kan reeds thans als mislukt gelden, dank zij de sa menwerking van Duitsche en Italiaansche strijd krachten. Engeland cn de Balkan. Sedert het begin van den oorlog was het onmis kenbare streven van Engeland den Balkan als strijdtooneel te winnen. Inderdaad slaagde de Britsche diplomatie er overeenkomstig het voor beeld van den wereldoorlog in Griekenland eerst door het aanbod van een garantie te paaien en daarna definitief voor haar doeleinden te misbrui ken. De thans gepubliceerde documenten versohaf fen inzicht in de practiik van het procédé, dat volgens de oudste Britsche recepten steeds weer trachtte anderen voor Engelsche belangen te laten strijden en doodbloeden. Daartegenover heb ik steeds betoogd, dat: 1. Het Duitsche volk geenerlei tegenstellingen tot het Grieksche volk kent. 2. Dat wij evenwel nooit zullen dulden dat evenals In den wereldoorlog oo Grieksch gebied een mogendheid zich nestelt met het doel van daar uit te zijner tijd uit het Zuidoosten een aan val op de Duitsche leefruimte te kunnen doen. Wii hebben den noordelijken flank van de En gelschen gezuiverd, wij zijn besloten ook in het Zuiden zulk een bedreiging niet te dulden. In den zin van een waarachtige consolidatie van Europa was het mijn streven sinds den dag waarop wii de macht overgenomen hebben ook met Joego Slavië een vriendschappelijke verstand houding tot stand te brengen. Ik heb bewust al datgene vergeten wat eens tusschen Duitschland en Servië voorgevallen is. Ik heb daarbij niet alleen de hand van het Duitsohe volk aan het Servische volk aangeboden, maar daarenboven ernaar gestreefd als behoorlijk makelaar bij de overbrugging van alle moeilijkheden te helpen die bestonden tusschen den Joego Slavischen staat en afzonderlijke, met Duitschland verbon den volken. Inderdaad is het schijnbaar ook ge lukt In-plaats van een ondraaglijke atmosfeer langzamerhand een ontspanning teweeg te bren gen en niet slechts een politieke, doch vooral ook economische vruchtbare samenwerking te be vorderen. En welk ander doe! had Duitschland ook kunnen hebben in een gebied, waar het noch territoriale, noch politieke eischen stelde of be langen verdedigde? Om aan Joego Slavië elk gevoel te ontnemen dat thans of in de toekomst de door Duitschland Ingeslagen politiek zich ten ong-unste van dit land zou kunnen wijzigen, had ik gepoogd den Joego Slavischen staat In te lijven bij die groep mogendheden die besloten is het vasteland van Europa ln de toekomst op te bouwen volgens be ginselen die rekening houden met de gerecht vaardigde belangen van allen in gem eensch appe lleren arbeid in vu<?+ nv. „-«Ho 7^ meende daar door ook de beste geruststelling te geven aan de vrees van Joeco Slavië dat tusschen Duitschland en Italië of Duitschland en Hongarije bij deze doelstelling tegenover Joego SlaVië wellicht ver schil bestond of in de toekomst te duchten was. Ik heb dit gedaan, ofschoon de leiding van den Joego Slavischen staat zoowel als die van den Grïekschen naar ons uit de Fransche docu menten bekend was op onverantwoordelijke wijze de belangen der Westersohe democratische oorlogshitsers ondersteunde. Den 25sten Maart 1941 nu trad Joego Slavië te Weenen plechtig tot het driemogendheden- verdrag toe. Ik en het geheele Duitsche volk voelden ons daardoor gelukkig, want daarmede scheen uit breiding van den oorlog op den Balkan belet en wellicht ook een zwakke hoop gerechtvaardigd te zijn het reeds bestaande conflict tenslotte toch nog te kunnen oplossen door een verstandig com promis. Nauwelijks echter kwamen de ministers die het verdrag hadden onderteekend te Belgrado aan, toen de in Engelschen loondienst staande elemen ten van een militaire clique die eeuwig staats grepen organiseerde zich gereed maakten om van repliek te- dienen. De regeering, die naar vrede met Duitschland .streefde werd ten val gebracht en wel met de uit drukkelijke openlijke verklaring dat dit noodzake lijk was wegens haar houding tegenover Duitsch land. Daarenboven echter voltrokken zich nu toonee- Ien die in het leven der volken een schande vor men en die het Duitsche rijk als groote mogend heid niet bereid is geduldig te slikken. De Duit sche gezant werd beleedigd, de Duitsche mili taire attaché aangevallen, een officier als assis tent van den militairen attaché gekwetst, tal rijke ambtenaren, vertegenwoordigers onzer fir ma's enz. in het openbaar mishandeld. Duitsche étalageruimten, winkels, kantoorgebouwen en firma's benevens scholen, vernield en verwoest, tallooze vrouwen en mannen, vooral ook onze Minderheids-Duitschers afgeranseld, hun winkels en woningen ten deele uitgeplunderd en een aan tal Minderheids-Duitschers daarbij vermoord. 1914 en 1941. Deze gebeurtenissen werden in scène gezet door dezelfde creaturen die reeds in 1914 door den aanslag van Serajewo de wereld ln nameloos on geluk hadden gestort en evenals destijds Is deze militaire misdadigerskliek door den Engelschen geheimen dienst gefinancierd en georganiseerd Als nu ook deze gebeurtenissen dezelfde zijn als destijds, dan is toch iets gewijzigd: De thans aangevallen staat is niet het toen malige Oostenrijk, maar het huidige Duitsche rijk. De nieuwe Servische regeering heeft de alge- meene mobilisatie gelast. Zij heeft erkend dat dit reeds sedert dagen ln het geheim het geval was. Zij heeft daarmee te kennen gegeven dat. zij meent in stede van vredelievende betrekkin gen tot het Duitsche rijk geweld te kunnen stel len. Het geweld dat zij heeft geroepen zal haar thans vernietigen. Het Duitsche volk koestert geen haat jegens het Servische Volk. Het Duitsche volk ziet vooral geen reden om tegen Kroaten of Slowenen te strijden. Het wil van deze volken niets. Het Duitsche volk zal thans evenwel met die Servische misdadigers-clique te Belgrado afreke nen die meent den Balkan voor de tweede maal, ter beschikking te kunnen stellen van den Brit- schen aanslag op den vrede ln Europa. Daar ik het nu nogmaals moet beleven dat pogingen, gedurende acht jaar ondernomen, tot opbouw van een vriendschap, weer vergeefsch zijn. heb ik besloten tot herstel van dragelijke betrekkingen en een orde in dit deel van Europa die ook rekening houdt met de volksche begin selen, in overeenstemming met de opvattingen van mijn bondgenoot, de verdere vertegenwoor diging van de Duitsohe belangen toe te vertrou wen aan de kracht die naar thans weer blijkt blijkbaar alleen ln staat is recht en reden in bescherming te nemen. Het Duitsche rijk bevindt zich sinds Zondag ochtend in strijd met" de usurpators van Belgra do en in strijd met de formaties die Groot-Brit tannië weer tracht van den Ralkan uit te laten oprukken tegen den vrede in Europa. De Duitsche weermacht zal de* wapens ln deze gebieden eerst dan neerleggen, als het troepje samenzweerders definitief ten val is gebracht en de laatste Brit ook in deze streken het vasteland heeft verlaten. Mogen de ongelukkigerwijs verblinde volken in zien dat zij dit slechts te danken hebben aan den ergsten „vriend" die het vasteland in driehon derd jaar heeft bezeten en bezit: Engeland. Het Duitsche volk evenwel kan dezen strijd ingaan met het Innerlijke besef dat zijn leiding alles heeft gedaan wat menschelijkerwijs gespro ken mogelijk was om het dezen twist te bespa ren. Van de Voorzienigheid willen wij thans slechts smeeken dat zij den weg van onze sol daten behoudt en zegent als tot dusver. get. Adolf Hitler. BERLIJN. 6 April 1941. Tot de troepen aan het Zuidoostelijk front BERLIJN. 6 April. (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft de volgende dagorder aan de soldaten van het Zuid oostelijk front uitgevaardigd Soldaten van het Zuid-oostelijk front! Getrouw aan het grondbeginsel anderen voor zich te laten strijden, heeft Engeland met het doel Duitschland in een nieuwen strijd definitief uit den weg te ruimen in het jaar 1939 Polen uitverkoren den oorlog te beginnen en indien het mogelijk zou zijn de Duitsche weermacht te vernietigen. In enkele weken hebben de Duitsche soldaten aan het Oostelijk front het instrument van deze Britsche oorlogsophitsers neergeslagen en uit den weg geruimd. Op 9 April een jaar geleden heeft Engeland ver volgens getracht zijn doel te bereiken door een stoot tegen de noordelijke flank van Duitschland. In onvergetelijken strijd hebben de Duitsche sol daten in den veldtocht in Noorwegen eveneens in enkele weken den aanval afgeslagen. Hetgeen de wereld niet voor mogelijk gehouden had was ge lukt. De weermacht van het Duitsche rijk beveiligt ons Noordelijk front tot Kirkenes! Wederom enkele weken latar meende de heer Churchill dat het oogenblik was aangebroken waar op hij oyer het met Engeland en Frankrijk verbon den België en Nederland op kon rukken naar het Roergebied. Toen begon het historisch uur van onze soldaten aan het Westelijk front. In den meest glorierijken strijd der oorlogsgeschiedenis werden de legers van het kapitalistische westen verslagen en eindelijk vernietigd. Na 45 dagen was ook in dezen veldtocht de beslissing gevallen! Nu concentreerde de heer Churchill de macht van het Britsche imperium tegen onzen bondgenoot in Noord-Afrika. Ook daar is het gevaar door sa menwerken van Duitsche en Italiaansche afdeelin- gen bezworen. Het nieuwe doel van de Britsche oorlogsorganisa tors bestaat thans in het verwezenlijken van een plan dat zij reeds bij begin van den oorlog hebben opgesteld en slechts door de gigantische Duitsohe overwinning steeds weer moesten uitstellen. In de herinnering aan de landing van de Britsche troepen te Saloniki gedurende den wereldoorlog hebben zij eerst Griekenland gepaaid methun garantie om het vervolgens geheel dienstbaar te maken aan de En- gelsche doeleinden. Ik heb steeds weer gewaarschuwd tegen de po ging van een landing van Britsche troepen in het Zuid-oosten van Europa ter bedreiging van het Rijk. Deze waarschuwing is helaas vergeefs geble ven. Verder heb ik getracht met steeds gelijk blij vend geduld de staatslieden van Joego-SÏavië te overtuigen van de noodzakelijkheid van een op rechte samenwerking van de mogendheden, welke belang hebben bij het herstel van den vrede in deze gebieden. Nadat het nu eindelijk was gelukt de grondslagen voor een dergelijke samenwerking te leggen door het toetreden van Joego-Slavië tot het driemogenhedenpact, zonder dat hierbij iets van Joego-Slavië werd geëiseht behalve het deelnemer aan den wederopbouw van een op een verstandige wijze georganiseerd Europa, waaraan ook Joego- Slavië en zijn volk aandeel zouden hebben heb ben in Belgrado dezelfde in Engelschen dienst staande misdadige elementen die reeds in het jaar 1914 den wereldoorlog hebben doen ontbranden, de macht aan zich getrokken. Men heeft evenals in Polen de wilde instincten van minderwaardige in dividuen tegen het Duitsche Rijk gemobliseerd. On der deze omstandigheden ben ik genoodzaakt ge dweest de Duitsche kolonie onmiddellijk uit Joego- Slavië terug te roepen. Want: leden en officieren van het Duitsche ge zantschap en consulaire beambten werden metter daad aangevallen, onze vertegenwoordigingen wer den vernield, de Duitsche scholen net als in Po len verwoest, talrijke Volksduïtschers werden weggevoerd, mishandeld of gedood. Bovendien heeft Joego-Slavië. dat reeds weken in het geheim reservisten onder de wapenen riep, thans de alge- meene mobilisatie afgekondigd. Dit is het antwoord op mijn acht jaar lange, steeds geduldige pogingen mef dezen staat nauwe en vriendschappelijke betrekkingen tot stand te brengen! Terwijl nu in Griekenland wederom evenals in den wereldoorlog Britsche divisies landen, gelooft men in Servië evenals in den wereldoorlog tijd genoeg te hebben om een nieuwen aanslag te plegen tegen Duitschland en zijn bondgenooten. Soldaten van het Zuid-oostelijk front! Thans is uw uur gekomen! Gij zult thans de be langen van het Rijk. evenals uw kameraden het een jaar geleden deden in Noorwegen en in het Westen, ook het Zuid-oosten van Europa in uw bescherming nemen. Gij zult hierbij niet minder dapper zijn. dan de mannen van die Duitsche divi sies die reeds in het najaar van 1915 op hetzelfde gebied waar gij thans aantreedt, overwinnend stre den! Gij zult daar menschelijk zijn waar u de tegen stander menschelijk tegemoet treedt. Daar waar hij de hem eigen wreedheid toont zult gij hem zonder genade neerslaan! De strijd op Grieksehen bodem is geen strijd te gen Griekenland, doch tegen dien algemeenen vijand, die die evenals een jaar geleden in het hooge noorden van Europa thans in het uiterste zuiden poogt een wending te brengen in het oor logslot! - Wij zullen derhalve op deze plaats met onzen bondgenoot zoolang strijden, tot de laatste En- gelschman ook in Griekenland zijn „Duinker ken" gevonden heeft! Wie van de Grieken dezen wereldvijand steunt, zal met hem vallen! Wanneer de Duitsche soldaat bewezen heeft in het ijs en de sneeuw van het hoogste Noorden de Engelschen te kunnen verslaan, dan zal hij thans nu de nood het eischt in de hitte van het Zuiden zijn plicht doen! Wij allen hebben hierbij geen ander doel dan ons volk de vrijheid en daarmee den Duitschen mensch in de toekomst zijn levensmogelijkheid te verzekeren! De gedachten, de liefde en het gebed aller Duit- sohers zijn thans weer met u, mijne soldaten! (w.g.) ADOLF HITLER. Berlijn, 6 April 1941 Engels* sche luchtaanvallen veroorzaakten niaterieele schade. 's-GRAVENHAGE, 5 April Enkele Engelsche vliegtuigen vlogen het bezette gebied binnen en wierpen in het wilde weg hier en daar brisant- en brandbommen alsmede lichtkogels uit. Een enkel woonhuis werd gedeeltelijk verwoest, enkele schu ren werden beschadigd. Voorts werd wat glas schade aan enkele woonhuizen toegebracht. Dooden of gewonden zijn niet te betreuren. Opgemerkt werd. dat de Engelsche luchtactiviteit den iaatsten tijd in deze streken afgenomen is. (A.N.P.) Aanval in het Stroemadal Het D.N.B. meldt: In het Stroemadal in Grie kenland zijn de Duitsche troepen op taaien tegen stand gestooten. Over het voortduren van den Duitschen aanval zijn gunstige berichten ont vangen. Nader werd gemeld: Duitsche formaties duik bommenwerpers hebben den opmarscih van de Duitsche troepen in het dal van de Strpema op 6 April met buitengewoon doeltreffende aanval len op de zwaar versterkte bunkerlinies op de het dal flankeerende bergen gesteund. Duitsche luchtaanvallen op Engeland Nachtelijke actie boven dc Britsche kust. STOCKHOLM. 7 April (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid hebben bekend ge maakt dat in den nacht van Zondag op Maandag vijandelijke vliegtuigen om de Engelsche kusten acties ten uitvoer hebben gelegd. Op een plaats in het Noordoosten van Schotland en op een andere plaats aan de Noordwestelijke 'kust van Engeland zijn bommen geworpen. Op 'beide plaatsen is schade aangericht. Geen bijeenkomsten in den Paaschtijd. 's-GRAVENHAGE, 7 April. De hoogere S.S.- en politieleider en commissaris-generaal voor de veiligheid heeft voor het tijdvak van 11 tot en met 14 April een Paaschrust voorgeschreven, het geen beteekent, dat op Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. in Nederland geen bijeenkomsten mogen plaats hebben. Nader deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat onder bovengenoemd besluit alleen vallen po litieke vergaderingen en bijeenkomsten die daar mee gelijk te stellen zijn, bijvoorbeeld vergaderin gen van jongelingsvereenigingen. Sport valt buiten dit besluit. EEN OPROEP TOT ONS VOLK! Winterhulp schrijft: Wij staan niet ver meer af van de derde lijstcollecte, die de stichting Winterhulp Nederland als voor laatste actie voor dezen winter zal houden, en wel van Dinsdag 15 tot en met Zaterdag 19 April a.s. Wederom zal een ieder een offer worden gevraagd, want de nood is nog steeds zeer groot. Nog steeds stroomen de aanvragen binnen en in alle deelen van het land wordt nog armoede geleden. Daarvan moet ieder van ons zich bewust zijn, en dan zal ook nie mand zich onttrekken om mede te werken aan de groote taak: het ongedaan maken van deze wantoestanden. Iedere landgenoot kan en moet hierin het zijne bijdragen, in wélken vorm ook. Doet tenminste iets, en blijft niet afzijdig door slechts toe te zien en uw daadwerkelijken steun te onthouden. Zoo gij niet over vrijen lijd beschikt om u in de rijen der collectan ten te scharen, offert dan spontaan, wanneer deze Iaatsten zich andermaal aan uw deur vervoegen. Doch ook vele helpende handen zijn nog noodig en daarom roepen wij allen op die en kele uren behulpzaam kunnen zijn bij het inzamelen. Meldt u zoo spoedig mogelijk als collectant bij het plaatselijk bureau van de Winterhulp in uw woonplaats. Ook op de werkgevers wordt andermaal ge rekend dat zij hun personeel in de gelegen heid stellen voor de Winterhulp te collec teeren. Laat een ieder het zijne bijdragen voor de komende actie. Toont uw medewerking, in welken vorm ook! Helpt mede den nood in eigen volk te ver zachten! HEDEN: 12 PAGINA'S P. Gasus: De mug. pag. 3 Gesloten seizoen. pag. 9 J. van Z.: Schoenavontuur. pag. 3 Criticus over den wedstrijd Zand- voortSantpoort pag. 9 v. H.: Haarlemsche jongens op het witte doek. pag. 10 J. H. de Bois: Werken van Lajos von Ebneth. pag. 10 J. B. Schuil: Avadia: 'n Zomerzot heid. pag. 11 Nieuw Leven: Cabaret Tho- len en van Lier. pag. 11 G. J. Kalt: Uitvoering door leeraren van de Muziekschool der Mij. tot bev. der Toonkunst. pag. 11 Naar ons gisteren in een bijzondere persconfe rentie te 's-Gravenhage van bevoegde zijde is be vestigd is gisterochtend het Duitsche „Schwertge- richt" over het verraad van Zuid-Slavië aan het Driemogendhedenverdrag en daarmee aan het Nieuwe Europa en tegen de Britsche inmenging in den Balkan begonnen. De Duitsche troepen hebben met succes de vesting Belgrado aangevallen en zijn op verschillende plaatsen over dc Zuid-Slavische en Grieksche grenzen gerukt. Bizonderhcden vindt men in het legerbericht. Een ieder aldus ging onze zegsman verder heeft zich van het Duitsche geduld en de bizondere lankmoedigheid van het Duitsche rijk tegenover het Zuid-Slavische probleem kunnen overtuigen. Twaalf dagen lang heeft de Duitsche regeering de Zuid-Slavische tijd gelaten om in volkomen vrij heid en zonder eenige pressie van buiten, tenminste van Duitsche zijde, haar houding te bepalen en heeft zij zelfs de moblisatie van het Zuid-Slavische leger laten begaan. Grootcre tegemoetkomendheid was nauwelijks te verwachten. Nadat de vorige Zuid-Slavische regecring op 25 Maart als recht matige vertegenwoordiging van het Zuid-Slavische volk de toetreding van het Zuid-Slavische tot het Driemogendheden verdrag had afgekondigd is er genoeg tijd voor de Zuid-Slavische regeering ge weest- om uit te maken wat haar standpunt zou zijn. Nooit is een volk op lichtvaardiger wijze in den oorlog gestort dan het Zuid-Slavische. Ieder een weet welke voorwaarden Zuld-Slavic bij zijn toetreding tot het pact had aanvaard. Men kon eigenlijk nauwelijks van voorwaarden spreken, want het waren veeleer uitsluitend garanties, die Zuid-Slavië bij zijn toetreding had gekregen, ga ranties door de drie mogendheden van het pact en de buurstaten op den Balkan voor zijn grenzen, zijn onafhankelijkheid en zijn souvereiniteit. Een en ander ging zoover, dat men zich in som mige kringen in Duitschland zelf wel heeft afge vraagd of de rijksregeering niet te vrijgevig was geweest en of onder deze voorwaarden de noodza kelijke afrekening met Griekenland wel snel en wrijvingloos genoeg zou kunnen geschieden. Desondanks hebben de Servische machthebbers door een gewelddaad, een militaire staatsgreep voor den oorlog geopteerd, zonder dat er het min ste gevaar bestond voor de zelfstandigheid en sou vereiniteit van hun land hebben zij hun land in het avontuur van een oorlog gestort. Men kan hiervan wel zeggen, dat nog nooit een regeering zoozeer met blindheid geslagen is geweest. In één geval misschien is het eerder v<fc>rgekomen, dat van de Polen namelijk, dat ook de verzoenende hand, hen door Duitschland toegestoken afwees en het, volkomen ten onrechte op den steun van En geland rekenende, op een conflict met Duitschland liet aankomen. „Wie de Goden willen verderven slaan zij eerst met blindheid". Inderdaad, hier heeft men een voorbeeld van een verblindheid, die haar gelijke zoekt: het machtigste volk van Europa uit te dagen door aan vallen op zijn burgers, op hun huizen en goederen men kan slechts zeggen, dat zoo'n houding aan den waanzin grenst. En dit vooral ook als men be denkt, dat Zuid-Slavië de mcest-ongeconsolidcerde staat van Europa is, een samenraapsel van 12 ver schillende volken, voorbeeld van rechtsonzeker heid en welks binnenlandsche politiek zich door een reeks van crises kenmerkte. Men denke slechts aan den moord op den vorigen koning, Alexander, die het slachtoffer werd van Servische chauvinis ten, wier actie de laatste decennia steeds als een roode draad door de geschiedenis van Zuid-Slavië te bespeuren is geweest. In den Iaatsten tijd heeft de Engelsche diplomatie met behulp van Engelsche of door de Engelschen betaalde agenten hierbij ijverig geholpen om het land in den oorlog tegen Duitschland te jagen. Hiertegenover stelle men de houding van Duitschland, dat zich sinds jaren heeft beijverd in de uiterste welwillendheid tegenover het Zuid-Sla vische volk en dat alles heeft gedaan om de ge- wenschte en gehoopte consolidatie ervan te be vorderen. Dit zaad is echter op een zeer ongunsti- gen bodem gevallen. Als ongeloofelijk achterbaksch en perfide werd de actie van de Britsche oorlogsophitsers op den Balkan gebrandmerkt. Tien dagen lang heeft de regeering te Belgrado iederen dag laten bekend maken, dat zij morgen haar standpunt over de bui— tenlandsche politiek en ten opzichte van het Drie mogendhedenverdrag zou laten weten. Dit was, naar nu is gebleken, alleen maar een manoeuvre om tijd te winnen. Duitschland aan het lijntje ie houden en, ondertusschen de mobilisatie klaar te maken en onderwij] op diplomatiek en militair ge bied contact te hebben met Griekenland, Engeland en Amerika. Voor een nadere uiteenzetting van de grieven van Duitschland tegenover Zuid-Slavië en zijn rechtvaardiging voor de actie, die het tegen Zuid- Slavië heeft ondernomen ziet men de inmiddels verschenen documenten: den oproep van Hitier aan het Duitsche volk en zijn dagorder aan de Duitsche weermacht, de verklaring van de Duitsche regce- ring met het daarbij behoorende memorandum, waarin de houding van de Zuid-Slavische regee ring wordt ontmaskerd en wordt blootgelegd wat er achter heeft gezeten, de verklaring van den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop en de Duitsche nota aan Grie kenland. Uit deze stukken blijkt, dat Engeland bezig was zich op te maken voor een aanval op het Balkan- gebied, dat er reeds sterke Engelsche strijdkrachten in den Balkan aanwezig waren, dat er in Grieken land en Joego-Slavië een kliek was, die het den Engelschen gemakkelijk wilde maken Joego-Slavië als opmarschgebied tegen Duitschland te bezigen, dat Engelsche agenten en vertegenwoordigers van den Engelschen generalen staf sinds geruimen tijd in Joego-Slavië aanwezig waren; dat anderzijds Joego-Slavische officieren van den staf in Grieken land besprekingen hebben gevoerd met Grieksche en Engelsche stafofficieren voor een samenwerking tegen Duitschland; dat reeds in de afgeloopen we ken de Joego-Slavische regeering in verbinding heeft gestaan met de Engelsche en Amerikaansche regeeringen om van deze militaire hulp en oorlogs materiaal te verkrijgen; dat de jonge Koning Peter reeds maanden geleden in een privé-brief aan vrienden te Londen zijn vurige verlangen heeft uitgesproken zich aan het hoofd van het leger to stellen en tegen de nazi's ten strijde te trekken, wat ook geen wonder geacht mag worden, daar hij tijdens zijn heele opvoeding onder leiding van oen Engelschen gouverneur heeft gestaan en dat Eden en de chef van den generalen staf van het Britsche leger in het nabije Oosten, Dill, te Belgrado zijn geweest en de hand in het spel hebben gehad en reeds Vrijdag en aZterdag Engelsche troepen da grondorganïsatie op de Joego-Slavische vliegvelden in handen hebben genomen, terwijl Vrijdag al La- gelsche vliegtuigen op Joego-Slavische vliegvelden geland waren. Het geval in zijn geheel werd gekenschetst als een ongehoorde en ten opzichte van het diploma tieke gebruik en het volkenrecht voorbccldciooze woordbreuk.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1