r fe Ir. Mussert sprak te Amsterdam. Gewijd Concert DINSDAG S A PRIK 1941' HA'AR GEM'S DAGE GAD 6 Spart en Spet Voetbal V. S. V. speelt tegen Haarlem. Lastige wedstrijd voor E.D.O. Het programma voor Maandag 14 April (Tweede Paasch- dag) voor de clubs uit Kcnncmerland luidt: V. S. V.Haarlem Watergraafsmeer—II. F. C. H. B. C.—Hilversum VolendamR. C. H. D. O.Hercules De Kénnemers—H. V. C. T. Y. B B.—Kinheim De Zeemeeuwen—Beverwijk Santpoort—Bloemendaal SchotenOnze Gezellen D. E. M.Zandvoort BESLISSINGSWEDSTRIJD A. D. O.—D. H. C. OP 20 APRIL. Naar de N. V. B. mededeelt, zal de beslissingswedstrijd om het afdeellngskampioenschap tusschen A. D. O. D. H. C. op 20 April a.s. worden gespeeld. De plaats het terrein van de ontmoeting Is echter nog niet vast gesteld. Gymnastiek Uitvoering van Concordia. Zondag gaf de G. cn S. V. Concordia in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering onder leiding van de heeren J. M. Berrevoets en J. W. Duljff. Na den opmarsch en den vaandelgroet deelde de voor zitter. de heer F. Jansen mede. dat hij als gewoonlijk zoo gaarne Concordia's eere-voorzlttcr. den heer J. Hop. had begroet, maar dat deze nu door ziekte verhinderd was. De kinderklasse had het eerste nummer te verzorgen. Een nummer voor de jongste jeugd heeft altijd reeds uit zich zelf succes, maar de leider wist aan het geheel weer zooveel kleur te geven, dat het oordeel „onovei treffelijk" zeker op zijn plaats Is. De uitvoering was voornamelijk op het massale inge steld. een vorm. die Concordia bijzonder goed ligt cn die dan ook zijn uitvoeringen effecten van hoog gehalte pleegt te geven. Maar nu wil het geval, dat de moeilijkheden van dezen tijd de eene vereeniglng blijkbaar meer tref fen dan de andere, en dat Concordia juist hierin blijkens het Zondag gebodene niet In het voordeel is. In vele massale nummers troffen daardoor ongelijkheden cn wei' felingen, en dit viel te meer op, daar wij van de ver- eeniging ln dit opzicht anders gewend zijn. Bovendien konden wij weinig waardeering hebben voor de stijllooze vermenging van allerlei vormsoorten in enkele nummers. Maar het zou onbillijk zijn. niet te wijzen op het mas saal goede, want ook dit viel vooral na de pauze vast te stellen. En wat bovendien moet worden vermeld. Is de groote afwisseling, die de leiders In de gemeenschappe lijke nummers op deskundige wijze wisten aan le brengen. Wat de andere nummers betreft, mag vooral genoteerd worden het ringenwerk van de meisjes, dat tn durf en zekerheid niet en in gehalte betrekkelijk weinig achter bleef bij een soortgelijk nummer van de dames, die o.a met C. Kwant en S. Smit prachtig werk leverden. Bij de heeren liet voorzitter Jansen, al Is hij tientallen Jaren ouder dan vele anderen uit zijn gelid, zien. dat hij ook de daad als voorbeeld weet te stellen. De vroegere Alkmaar- sche kampioen J. Schuuring bleek Concordia's gelederen geducht te hebben versterkt. Het publiek bleek gul met applaus en ongetwijfeld was die waardeering niet zelden gerechtvaardigd. Concordia heeft er zeker dan ook goed aan gedaan, zijn grooten aanhang met demonstraties als die van Zondag te verras sen. Overigens: de kleine depressie, die Concordia door de tijden ondergaat, zal door de innerlijke kracht van de vereeniging zeker verdwijnen. WEDSTRIJDEN K. T. K. Voor den 20 April te houden dameswedstrijd Haarlem- Rest K. T. K. zijn do ploegen van elk 24 turnsters volledig. Uit deze wordt de poleg samengesteld voor den kringen- wedstrijd, waarvoor de training 4 Mei aanvangt. Den zelfden dag wordt door een wedstrijd de heerenploeg volledig gemaakt. Een plaats in die ploeg kregen tot dusver P. v. Duijn, G. .1. Wiethaar, J. Hoodenburg, J. Ver- kes en A. v. d. Starre, allen van Turnlust H. LEIDING VAN CONCORDIA. Naar wij vernemen, heeft de heer J. M. Berrevoets door zijn aanwijzing als consulent, met ingang van 1 Mei be dankt als leider van Concordia. Vooral door het kleuter- turnen en de moderne vrouwen-gymnastiek heeft de heer Berrevoets groote bekendheid gekregen. UITVOERINGEN. De Velser vereeniglngcn S. S. H. en Sparta geven haar üitoveringen resp. op 17 en 26 April. Dc uitvoering, die O- S. S. te Zandvoort op 26 April zou houden, gaat niet door. Biljarten NIEUWE CONSUL NEDERL. BILJARTBOND. Bij de prijsuitreiking van het tournool om het 2e klas kampioenschap van Haarlem bood de heer C. S. Blom namens het hoofdbestuur van den Ncderlandschen Biljart bond den heer M. R. v. d. Water, voorzitter van de B. V. Insulinde. het Consulaat aan voor het ressort Haarlem om omstreken. De volijverige Insullnde-praeses moest om verschillende redenen dit aanbod nog eenigen tijd in beraad houden, maar heeft de benoeming nu aanvaard. Wij wenschen den heer M. R. v. d. Water veel succes tn zijn nieuwe functie en hopen, dat hij nog vele jaren voor de mooie biljart- sport zal kunnen werken! Door het instellen van een contact-commissie uit de be sturen van de plaatselijke vcreenlgingen hoopt de nieuwe functionaris de samenwerking der clubs nog meer te be vorderen. Het adres van consul v. d. Water ls: Kamerllngh Onnesstraat 20, Haarlem Groep deelneemsters aan de jaarlijksche hockeywedstrijden van de Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal. Deze wedstrijden werden Maandag op de terreinen van Bloemendaal gehouden. (Foto De Haas) Korfbal Het koude weer en de straffe wind deden Zondag veel afbreuk aan het spel. Des morgens ging het nog wel. maar des middags maakten de ballen door slecht plaatsen schieten door de koude handen soms de onverwachtste afwijkingen. Ondanks deze ongunstige omstandigheden werd er lus tig gekorfbald en het geheele programma afgewerkt. Oosterkwartier 4 behaalde haar tweede overwinning ln dit seizoen door een toch nog magere 2—0 zege op Aurora 2. Haarlem 2—Zwaluwen leverde een goede partij korfbal op. waarin de partijen elkaar niets toegaven. Een gelijk spel was hier de juiste verhouding geweest, doch Zwalu wen was gelukkiger met schieten en maakte 3 van de 5 doelpunten waardoor zij op de beide punten beslag legde. Hierdoor wisselde zij weer van plaats met haar tegen standster. die haar vorige week daarvan verdreef. Nieuw Flora 2 was ook nu niet opgewassen tegen Animo Ready 1 Hoewel met 3 reserves spelend wonnen de gasten ook nu evenals in October met 60. Djor drie achtereenvol gende overwinningen klommen de oranje groenen naai de tweede plaats met 4 verliespunten meer dan de leiders T. H. B. en 2 wedstrijden minder gespeeld. T. H. B. 1 II 9 2 0 20 64—25 1.82 Animo Ready 1 9 6 0 3 12 37—17 Watervliet 11 6 2 3 14 42—26 Meerlebosch 1 10 6 0 4 12 31—22 Zwaluwen 1 9 4 1 4 9 27—21 Haarlem 2 8 3 1 4 7 21—27 Oosterkwartier 4 7 2 2 3 6 1420 Aurora 2 11 2 0 9 4 15—45 Nieuw Flora 2 10 1 0 9 2 13—61 0.20 Van de tweede klassers maakt Sport Vereent 3 toch niet leer dien sterken indruk van het begin der competitie. Zondag behaalde zij een maar heel magere 2—1 overwin ning op Aurora 3. Animo Ready 2 herstelde zich van haar s achtereenvolgende nederlagen door met 2—0 van Meerlebosch 2 te winnen. T. H. B. 2 Sport Vereent 3 Oosthoek 1 Animo Ready 2 Oosterkwartier 5 Haarlem 3 Meerlebosch 2 Aurora 3 14 51—11 51—16 30—27 19—25 33—40 11—24 13—49 10—35 1.75 0.44 In de derde klasse behaalde Zwaluwen 2 in haar tienden wedstrijd ook de tiende overwinning en gaat nog steeds aan den kop. Nieuw Flora werd nu in haar eigen huis met 6—0 het kind van de rekening. Het heel jonge Animo Ready 3 had niet veel succes bij haar reis naar Aerden- hout. Met 7—1 kregen zij van T. H. B. 3 de kous op den kop. Het wel erg wispelturig spelende Meerlebosch behaalde in Santpoort een 11—0 overwinning op Sport Vereent 4. Handbal Groote overwinning van B. G. V. op O.S.S. Ook de Rapiditas-elf tallen winnen. Tn Haarlem ging de meeste belangstelling uit naar den dameswedstrijd B. G. V.-O. S. S.. waarin de thuisclub alles op alles zou moeten zetten om over den vrijwel ge- lijkwaardigen tegenstander te zegevieren Immers, een puntenverlies zou de Bloemendaalsche dames een te groo ten achterstand op het leidende Zaanland geven. De thuis club sloeg dan ook alle Zandvoortsche illusies den bodem ln en stuurde de gasten met een 9—1 nederlaag naar huis. Deze groote overwinning kwam pas ln de tweede helft tot stand, voornamelijk, doordat het uit 10 speelsters bestaande O S, S. team ztch voor rust te veel had moeten Inspannen om daarna nog behoorlijk partij te kunnen geven. Voor de dames Berendes c.s. ts deze overwinning Intusschen weer een flinke stap ln de goede richting en het staat thans wel vast. dat in den uitwedstrijd tegen Zaanland de beslissing zal moeten vallen. De Raplditas dames en heeren speelden uit tegen Vriend schap en beide elftallen boekten een verdiende 2—0 over winning. Hoewel de dames na rust niet meer wisten te scoren, waren zij in het veld toch flink in dc meerder heid. Vooral de technische onderdeden waren bij de rood- wltten beter verzorgd, doch de thuisclub stelde zich hier tegenover op zoo'n enthousiaste en fanatieke wijze te weer. dat de gasten het slechts ln de eerste helft tot een tweetal doelpunten konden brengen, waarmee tenslotte de wedstrijd verdiend ln hun voordeel beslist werd. Bij de heeren was het wedstrijdverloop Juist andersom. Hier ging de rust met blanken stand in en wisten de gasten pas in de tweede helft door goede schoten van J. Zeegers en P. Brussé de overwinning veilig te stellen en de belde punten naar Haarlem te brengen, waardoor zij hun positie op dc ranglijst aanmerkelijk verbeterden. Overigens maakten beide wedstrijden een wat rommeligen Indruk, waardoor het spelpeil slechts zelden boven het gemiddelde uitkwam. Zwaluwen 2 Aurora 4 T. H. B. 3 Meerlebosch 3 Nieuw Flora 3 Oosthoek 2 Sport Vereent 4 Animo Ready 3 10 10 20 64— 2.00 0 11 29— 5 1.83 4 6 17—24 5 8 29—36 5 7 21—21 2 3 6—12 7 6 19—58 6 3 12—29 Voor de adspiranten-competilie werd alleen gespeeld Zwaluwen b—O. K. c welke wedstrijd de eerste overwin ning voor de jongste Zwaluwtjes opleverde (10). Verder stelde het bondsbestuur de uitslagen vast van: Oosterkwatier C—Sport Vereent B 5—0 Sport Vereent AAnimo Ready A 05 Schaken OM HET KAMPIOENSCHAP VAN RUSLAND LENINGRAD, 5 April (A.N.P.) Gisteren wer den eenige afgebroken partijen in het schaaktour- nooi om het kampioenschap van Rusland voortgezet, welke de volgende resultaten opleverden. Keres sloeg Smyslow, Botwirmik won van Bonderewski, de partij Boleslawski-Smyslow eindigde remise. Daarna werden eenige partijen gespeeld van de achtste ronde met de volgende resultaten. De par tij Keres-Botwinnik eindigde remise. Boleslawski sloeg Lilienthal, terwijl de partij Smyslow-Bonde- rewski werd afgebroken. Zwemmen ZWEMCLUB „HAARLEM". Op Woensdag 9 April wordt het tweede gedeelte van de onderlinge wedstrijden van de zwemclub „Haarlem", be- hoorende tot de clubkampioenschappen, verzwommen. Op het programma staan o.a.: de rugslag, de schoolslag, de borstcrawl en het balzwemmen. De wedstrijden beginnen om zeven uur Het derde en laatste gedeelte van deze wedstrijden wordt op Woensdag 7 Mei verzwommen. Tafeltennis DE COMPETITIE. Het competïtïeprogramma voor deze week is zeef be perkt. slechts één wedstrijd wordt er gespeeld, hoewel deze wedstrijd toch wel zeer belangrijk is. zoowel voor de bezeting van de onderste als de bovenste plaats. T. O. G. 3 speelt n.I. op 8 April tegen T. O. G. 2 Wanneer T. O. G. 3 verliest en hierop is alle kans, dan moet dit team degra datiewedstrijden spaêen. T. O. G. 2 blijft door een over winning haar goede kans op de bovenste plaats houden. Ook zijn ex weder eenige kampioenen bekend geworden n.I. Zuiderkwartier in de 2e klasse A. Shot 3a in de 2e klasse B en Allard's Oog 2 in de 3e klasse B. Nieuw sportlokaal van de H. K. S. V. „Haarlem". De Haarlemsche Kraehtsportverceniging opent Woens dagavond 9 April. 8 uur, haar nieuw sportlokaal aan dc Gasthuisstraat 18 rood. Het lokaal waaraan zeer veel zorg besteed U voorziet in een lang gevoelde behoeft*. De taak der N. S. B.-ers. AMSTERDAM, 7 April. In het Concertgebouw en in twee zalen van ..Bellevue" te Amsterdam heeft vanavond de N.S.B. openbare vergaderingen belegd, waar de leider der N.S.B.ir. A. A. Mussert, en de heer J. L. H. de Bruin als spreker optraden. Er was zeer veel belangstelling voor deze vergade ringen en zoowel in de groote zaal van het Concert gebouw, als in de beide zalen van „Bellevue" was geen plaatsje onbezet. In het Concertgebouw, dat sober en stijlvol met rood-zwarte vlaggen en N.S.B.-emblemen, was ver sierd, werd de bijeenkomst opgeluisterd door het Amsterdamsche W.A.-orkest onder leiding van Ch. Schoenmaker. De vergadering werd hier geopend door den pro- gandaleider \an het gewest Noord-Holland, den heer J. de Haas, die er op wees, dat in drie zalen meer dan vijfduizend Amsterdammers bijeengeko men waren om naar het woord van ir. Mussert te luisteren. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. L. H. de Bruin. Wat wij nu beleven, zoo zeide hij, is de grootste sociale revolutie, die er ooit geweest is of nog komen zal. In Duitschland is een wereld- en levens beschouwing geboren, die er toe zou moeten leiden, dat de pilaren van het kapitalisme in een stormloop zouden worden weggevaagd. Daarom zal deze oor log de menschheid doen kiezen tusschen den weg der verdrukking gebaand door het kapitalisme en den weg der bevrijdenis begaan door het socialisme Het gaat er thans dus niet om pro-Duitsch of pro- Engelsch te zijn, doch om pro-gerechtigheid te zijn Wij leven in een nieuwen tijd.en moeten ons be wust open zetten voor het nieuwe dat gebracht wordt ter wille van ons volk. Het nationaal-socialisme is de bloedsverbonden- heid en de lotsverbondenheid van een volk. Het gaat er alleen om of men den weg tot bevrijding van ons volk wil volgen. Het gaat er niet om haat te kweeken tegen den Engelschen mensch, maar tegen het democratisch kapitalisme, dat men, in Engeland belichaamd ziet. Na de pauze betrad de leider der N.S.B., ir. A Mussert, die met stormachtig gejuich en houzee- geroep werd ontvangen, het podium om de ver gadering toe te spreken. REDEVOERING IR. A. A. MUSSERT Wij leven in een zeer bijzonderen tijd, zoo zeide de leider der N.S.B., en eenmaal reeds hebben wij van 19141918 daarvan een voorproefje gehad De ouderen onder ons hebben toen bewust meege leefd en thans leven wij nog bewuster mee. Een voudig is deze tijd niet, want deze groote tijd heeft voor ons groote bezwaren. Wanneer men op het oogenblik meiischen ziet, die bekommerd kijken, dan kan men weten, dat dit geen nationaal- socialisten zijn. Het verschil tusschen ons en deze menschen is, dat wij niet alleen de bezwaren, doch daarenbovon het grootsche kunnen zien, omdat wij weten, dat de tijd zal aanbreken, waarin een nieuw en rechtvaardig Europa zal ontstaan. Er zijn honderdduizenden menschen, die het ge loof hebben, dat de dag zal aanbreken, waarop men naar Scheveningen zal trekken, de gevluchte regee ring zal inhalen, en liedjes zal zingen waarna alles weer verder zal gaan als voorheen. Maar zoo zal dat niet geschieden. Wanneer inderdaad Engeland en Amerika hier troepen aan land zouden zetten, als er hier inderdaad gevochten zal worden, blijft er niets van ons land over. Hoe kan men dan verlangen naar een dergelijke landing, die alleen de Bolsche- wistische chaos tot gevolg zal hebben. Van 19141918 hebben wij op de wip gezeten en den eenen dag hebben wij toen een trap van links en den anderen dag een trap van rechts ge kregen. Dat hebben wij nu weer geprobeerd, maar de trap, die wij nu gekregen hebben, is zoo hard geweest, dat wij er afgerold zijn. De heer Mussert memoreerde vervolgens het verloop van den oorlog. Na Polen, Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk is nu Joggo-Slavië gevolgd. Over drie weken zal ook dit land bezet zijn en de Joego- Slavisohe regeering zal in Engeland zitten met het bankconto. Nu zegt men: „Amerika gaat mee doen", maar men vergeet, dat er nog een groote waterplas tusschen de beide werelddeelen ligt en het is niet gemakkelijk deze plas over te zwemmen als men getorpedeerd is. Hitier zal winnen en hij is de man op wiens schouders de taak rust een nieuw Europa op te bouwen. Ik ben een vurig Nederlander en wan neer ik zou kunnen veronderstellen, dat Hitier na den oorlog Nederland zou koeieneeren. zou ik vuriger voor Engeland en Amerika zijn dan de vurigste Jood. Maar ik heb het geloof en de over tuiging, dat Hitier het beste met ons voor heeft, dat hij Europa onder den druk van Engeland zal weghalen en sociaal zal bevrijden van het kapi talisme en het Jodendom en Nederland de plaats zal geven, welke het toekomt, voor zulk een Europa zal men zijn leven moeten inzetten. Mijn geheele politiek is gebouwd geweest op het ge loof, dat Hitier niet alleen ons de plaats zal geven, die ons toekomt maar dat hij bovendien wenscht. dat wij een sterk volk zullen zijn. Wanneer wij er niet waren, zou Nederland een deel van Duitschland worden. In 1937 hebben wij reeds gezegd: zonder de N.S.B. heeft Nederland geen toekomst meer. Wij zijn er om gehoond en uitgelachen. Thans echter weet men zeker, dat ons land zonder de N.S.B. zeker geen toekomst meer kan hebben. De sociale positie van Nederland besprekend, zeide ir. Mussert, dat er vier tot vijfhonderddui zend menschen van 1930 tot 1940 waren uitge schakeld bij het productieproces. Deze menschen leefden aan den rand van den afgrond. Dat was de welvaartspolitiek van de regeering, die dui zend mïllioen uitgaf aan fortificaties en verdedi gingswerken, welke in drie en een halven i* verdwenen waren, die duizend millïoen aan goud naar Amerika stuurde, en die Indië van ons af sneed. Na weggeloopen te zijn, hebben deze hee ren toen zij veilig zaten de Nederlanders aan gezet tot sabotage en zij zijn oorzaak geworden, dat onze jongens tegen den muur zijn gezet. Wij moeten niet klagen, maar ons verbazen, dat wij het er tot nu toe zoo goed hebben afgebracht. Vergeleken bij België en Frankrijk leven wij hier in een paradijs. Ondanks alles houd ik mijn onver woestbaar geloof in de overwinning van de sociale gerechtigheid," die zich reeds aankondigt door voorposten als de Winterhulp, boerenland in eigen hand en het verdwijnen van kweekelingen met acte en de veel te groote klassen. Spoedig ook hoop ik het einde te kunnen constateeren van -het slavenwerk, dat men rijwielplaatje noemt. Het is thans voorjaar en het wordt schoonmaak tijd. Eens per jaar houdt de huisvrouw schoon maak en in een volk is het eens per honderd jaar noodig schoonmaak te houden. Wij hebben gevochten en volgehouden Wij zijn in gevangenissen geworpen en wij zouden ver moord of naar Engeland gebracht zijn. als de Duitsehe troepen niet zoo snel zouden zijn opge rukt. Omdat wij niet tegen maar voor het Duit sehe volk zijn, staan wij nog steeds in een hoekje, dat ik niet nader kan aanduiden. Wij zien thans nog de mannen in witte broek en gewapend met tennisrackets. Hun kan het niets schelen wat er met ons volk gebeurt, als zij hun pretjes maar behouden. Deze menschen interesseeren ons niet, maar de anderen, die in de veronderstelling leven, dat wij het volk verraden hebben en daarom te genover ons staan, moeten wij tot andere gedach ten brengen. Naar hen moeten wij gaan om hen te overtuigen en in onze rijen te brengen. Bij ons is geen plaats voor profiteurs, maar alleen voor overtuigde menschen. Het is de taak van de N.S.B.'ers hen te over tuigen, dat wij ons volk willen leiden naar een betere toekomst. Als ge daarin -slaagt en ons volk sterk en krachtig geworden is, dan teeken ik weer voor honderd jaren Nederland. (A.N.P.) JCunst en £ettecen in de Immanuelkerk. Geheel gevuld was het in de Egmondstraat (Haarlem-Noord) staande kerkgebouw Maandag avond, toen de predikant dr. M. van der Voet den kansel beklom en met een korte toespraak en gebed voorging. Aan het kerkconcert, waarvan het programma door de gedachte aan de Lijdensweek bepaald was, werkten mede de solozangeres Kitty Nederkoorn, de organiste Grada Middag en het onder leiding van J Hülsmann staande Oosterkerkkoor. De organiste opende het muzikale gedeelte met de Dorische Toccata van Bach. Er waren in haar spel verdienstelijke kwaliteiten: veelal kwamen de figuren, zoowel in het manuaal als in het pedaal, duidelijk tot hun recht. Echter was vaak het over nemen van de eene hand in de andere niet correct en soms kwam het pedaal vertraagd, zoodat deze stem onbedoeld syncopisch klonk. Het kan zijn dat het pedaal van dit orgel wat traag aanspreekt. Kitty Nederkoorn zong een Aria uit het Orato- torium „II Sedecia, Re di Gerusalemme" van A Scarlatti, een Passions aria van Mozart, twee deelen uit Hendrik Andriessen's „Miroir de Jésus" en drie door Adr. Engels mooi en sober bewerkte Oud- Nederlandsche Liederen. Haar heldere sopraanstem, die we reeds verscheidene kerkconcerten hebben kunnen bewonderen had vooral in 't begin die stabiliteit, die we van haar gewend zijn. In Mozart's Aria was deze beter. Andriessen's muziek zong zij zeer vergeestelijkt, de Oud-Ned. Liederen wellui- 3 l/s mer\ door weer en wind g moet beschermen g vrtiwto bij «n Ontstal f - 30 a (Adv. Ingez. Med.) SPORT VOOR DOOFSTOMMEN. In het Doofstommen Instituut te St. Michiels Gestel is voor de jeugd, die reeds zooveel van het maatschappelijk leven moet missen, een ruime mogelijkheid opengesteld voor de beoefening der sport, waar van een dankbaar gebruik gemaakt wordt. (Foto Het Zuiden) dend. De orgelbegeleidingen sloten zich wat Scar latti en twee der Liederen betreft goed aan, maar in Mozart's Aria kon het orgel het orkest niet vervangen: tusschen de doffe pedaalbas en de strakke manuaalstemmen bleef een gapende kloof. Nog hinderlijker was dit bij Andriessen's werk: hier klonk de zangstem boven een vaak ondefini eerbaar dof gebrom. Het scherpe tongwerkje in het 3de der Liederen voldeed ook maar weinig; in de andere twee was de samenklank met den zang zeer bevredigend. Het uit 8 sopranen, 6 alten, 4 tenoren en 4 bassen samengestelde Oosterkerkkoor deed zich van een zeer gunstige zijde kennen. Het zong de eerste twee Koralen van Bach zuiver en evenwichtig. In het derde waren de moeilijke sprongen oorzaak van eenige zakking van het loonpeil en van enkele minder zuivere samenklanken. De stukken van Calvisius en Schütz klonken echter weer uitstekend. Jacob Bijster's knappe en in harmonisch opzicht belangwekkende „Variaties op een Oud-NederL Lied" voor orgel besloten de reeks der muzikale voordrachten. Ook hierin leverde de organiste prij zenswaardig werk, al was er wel eens ongelijkheid in de het thema omspelende figuren cn al leidde haar registreering niet altijd tot bevredigende re sultaten. De vertolking der fuga was op zichzelve al een heele prestatie. Als no. 4 van het programma sprak de predikant een wijdingswoord. K. DE JONG. HET NEDERLANDSCH TOONEEL Intimiteiten. „Intimiteiten", het blijspel van Noël Coward, waarvan Het Nederlandsch Tooneel Zondagmiddag in den Stadsschouwburg te Amsterdam de première heeft gegeven, is niet nieuw. Ongeveer tien jaar geleden is het reeds door Het Rotterdamsch-Hof- slad Tooneel met veel bijval vertoond en de herin nering aan dat succes heeft Cor van der Lugt Mel- sert er waarschijnlijk toe gebracht, het stuk weer op het repertoire te nemen. Het begin van „Intimiteiten" doet even denken aan een éénacter „Chaine anglaise". dien ikzelf 0, ik zeg het met alle bescheidenheid 25 jaar ge leden geschreven heb. In een hotel ontmoeten el kander Elyot Chase en Amanda Prynne, die vroe ger met elkaar getrouwd zijn geweest en nu op een huwelijksreis zijn. ieder met een ander. De her innering aan vroeger tijden komt weer boven. Kun eigen huwelijksreis, acht jaar geleden, momenten van geluk, liefde, intimiteit. Waarom zijn ze eigenlijk van elkaar gegaan? Ja, waarom? Nu ja, zij hadden wel eens ruzie, ze waren wel eens ja- loersch, maar nu zij elkaar weer teruggevonden hebben zijn ze dat vergeten. De maan schijnt, Amanda ziet er verrukkelijk uit, Elyot is één en al hartelijkheid, de oude liefde komt opnieuw boven en als de andere man en de andere vrouw weer op het terras verschijnen zijn Amanda en Elyot al naar Parijs vertrokken om daar het geluk terug te vin den dat de scheiding zoo wreedelijk heeft verstoord. Wanneer wij hen in een hotelkamer in de Ville lumiere terugzien, zijn zij drie dagen samen. Een tweede „lune de miël", alles geluk en zaligheid. Twee verliefde tortelduiven, tot bij hem de ware Joseph, bij haar de ware Josephine weer om den hoek komen kijken. De droom is uit, de realiteit keert terug. De ru zies zijn niet meer van de lucht, het wordt weer precies zooals vroeger en wanneer Amanda een gramophoonplaat op het hoofd van Elyot in gruze lementen slaat, dar. is het, of zij nooit van elkan der zijn geweest. Deze eerste twee acten en in het bijzonder het tweede bedrijf zijn een zeer groot succes voor Annie van der Lugt Melsert-van Ees, die de rol van Amanda ook in de vroegere bezetting maar toen met Cor van der Lugt als tegenspeler heeft vervuld. Zij speelt dit wispelturige, eigenzinnige vrouwtje allergeestigst en haalt uit de rol alles wat er uit te halen valt. Het spel is levendig en pétil- lant en zij kan als Amanda weer eens de „gamine" zijn, in welk genre zij nog steeds onovertroffen is. Jan van Ees speelt de rol niet zoo „sprudelnd" als indertijd Cor van der Lugt, die elk zinnetje vail den tekst van Amanda als het ware opving en te rugkaatste. Jan van Ees blijft er meer lakoniek on der, maar zijn spel doet toch wel het komische van dit blijspel tot zijn recht komen het meest nog in 1, toen hij uitstekend was zoodat ook nu weer „Intimiteiten" tot de pauze in de volle zaal zeer in sloeg. Jammer, dat de schrijver zijn stuk in de laatste acte niet op het peil van vóór de pauze heeft weten te houden. Noèl Coward heeft dat bedrijf niet ge heel kunnen vullen. Hij was zoo aardig begonnen, maar eindigde o.a. met die bedreiging van boks- partijen tusschen de twee mannen vrij flauw. Zoo konden wij ook de ruzie tusschen den anderen man en de andere vrouw in zijn herhaling niet bijster gelukkig vinden en het is dan ook eigenlijk een stuk zonder slot. Ludzer Eringa en Aline Markus waren deze an dere man en andere vrouw. De rollen zijn niet zoo j dankbaar als die van Amanda en Elyot. zij bleven daardoor wel wat in de schSduw van Annie en Jan van Ees. Maar in het laatste bedrijf was het toch een amusant kwartet, waarom dikwijls hartelijk ge lachen werd. Het publiek heeft zich uitstekend geamuseerd en heel de voorstelling door gul en hartelijk gelachen. Wij hebben zoo'n opvroolijking wel noodig en daar om voorspel ik ook nu Intimiteiten weer een lange j serie van opvoeringen. J. B. SCHUIL Dc leider der Duitsehe apothekers in ons land. 's-GRAVENHAGE, 7 April. Op uitnoodiging van den Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss- Inquart is dezer dagen voor een bezoek aan on» land te 's-Gravenhage aangekomen de Reichs- apothekerführer S.A. Gruppenführer A. Schmierer Het doel van dit bezoek is dr. Schmierer in de gele genheid te stellen zich in 't bijzonder van de volks gezondheid op de hoogte te stellen van den toe stand op pharmaceutisch gebied in ons land. Op uitnoodiging van den Reichsapotheker- führer heeft een bespreking plaats gehad met de leiding van het medisch front der N.S.B. t.w. den leider dr. Schalij, den plaatsvervangend leider dr. Croin, den leider van het apothe- kersgilde, apotheker Daems en apotheker Van de Wal. Na een uitvoerige inleiding door apotheker Daems werd de toekomstige organisatie van he* apothekerswezen tot in détails besproken. 's Avonds vereenigden allen zich als gasten van deft commissaris-generaal oberdienstleiter Schmidt in kasteel Oud-Wassenaar tot een ge zellig samenzijn.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8