OORLOGSSCHADE COMPANIE Publiek en prijsbeheersching. GESLOTEN PREDIKBEURTEN Cor Ruys' nieuwste Mallemolen. DONDERDAG 10 APR! IJ 1941' HAARLEM'S DAGBLAD 6 Hoe te weten of prijsopdrijving plaats heeft Informatiebureaux in samen werking met de Kamers van Koophandel. (Van een bijzonderen medewerker.) In de onvergetelijke Mei-dagen van het vorige jaar werd een maatregel 'genomen, die zoowel sociaal als economisch van verstrekkende be teekenis was: de vastlegging van de prijzen de z.g. „prijzenstop" op het niveau van den negenden Mei 1940. De bedoeling hiervan was de prijzen van artikelen en diensten In die in alle opzichten veelbewogen dagen voorlooplg te bevriezen, om dezen toestand dan geleidelijk door een behoorlijke regeling te vervangen. Bijna een jaar is sindsdien verloopen en in dien tijd zijn vele prijzen in meerdere of min dere mate opgeloopen, waardoor de levens standaard niet onaanzienlijk is gestegen. liet heeft geen zin dit te ontkennen. Het kon en het kan trouwens niet anders. Nu ons land ten nauwste verbonden werd met het Groot- Duitsche Rijk en afgesloten van, de rest van de wereld, spreekt het van zelf dat onze prijzen tot op zekere hoogte op het peil van de in Duitsch- land geldende worden gebracht. Bovendien eischt een politiek van billijke prijsvorming, dat wie werkt ook een belooning voor zijn arbeid ontvangt. Ais de omstandigheden dus ertoe lei- den, dat de productiekosten van een artikel stij gen, zal ook de prijs van dat artikel moeten worden verhoogd. Maar deze verhooging heeft natuurlijk grenzen en moet binnen de perken der uiterste noodzakelijkheid blijven, om ons volksleven economisch en sociaal niet te ont wrichten. Hiertoe werd in het leven geroepen de dienst van den Gemachtigde voor de prijzen, omvat tende de afdeelingen prijsvorming en prijsbe heersching. Deze dienst legt namens de overheid de prijzen voor alle" artikelen en diensten vast en oefent hierop controle uit. Door dez-e instel ling zijn reeds vele winkeliers tot soms zelfs heel hooge boeten veroordeeld, omdat zij de voorschriften ten aanzien van de prijsvorming hadden overtreden. Naar mij echter in een onderhoud, dat ik dezer dagen. met den heer Dr. A. Winsemius, het hoofd der afdeeling prijsvorming mocht heb ben, is gebleken, blijven er nog veel overtre dingen ongestraft. Dit geldt met name ten aan zien van de oogenschijnlijk kleinere overtre dingen, die niettemin van groote beteekenis zün, vooral in tijden als de onze, waarin zeer velen met uiterst bescheiden middelen moeten zien rond te komen. De beteekenis van den cent. „Ons vak is een centenvak", merkte Dr. Win semius op, en hij illustreerde dit met het vol gende voorbeeld: ons land zal ongeveer mil- lioen gezinnen tellen; als ieder gezin per dag 10 transacties uitvoert (melkboer, bakker, sla ger, kruidenier, groenteboer, enz.) elk van 3 deelen, dan beteekent dit een totaal van 75 millioen transacties per dag. Indien nu bij el ke transactie 1 cent „woekerwinst" wordt ge maakt, geeft dat een totaal van f 750.000 per dag! Het is dus allerminst „kleinzielig", indien de bevoegde instanties ook tegen de kleine prijs opdrijving van een cent -of zelfs een halven cent optreden. Want het is geenszins denkbeeldig dat ons volk zonder dit optreden sociaal zou onder gaan aan de centenkwestie. Het eigenbelang van iedereen is hier dus ten nauwste mee gemoeid. Des te meer valt het te betreuren, dat in dit op zicht de medewerking van het publiek veel te wenschen overlaat, naar mij werd te kennen gegeven. Hiermee komt men echter aan. een belang rijke moeilijkheid in deze matérie, nl deze: hoe kan het publiek in dit opzicht riiedewerken? Want het publiek weet veelal niet welke prijzen voor een bepaald artikel gelden en wanneer het met prijsopdrijving te doen heeft. Vaststelling van maximumprijzen slechts zelden mogelijk. "Het zou natuurlijk het gemakkelijkst zijn voor alle artikelen maximum-prijzen vast te stel len, zooals dat bijv. bij de aardappelen, de me ren, sinds eenige dagen ook bij de visch en straks ten aanzien van de sinaasappels het geval is. Dit is echter in slechts enkele gevallen mogelijk, want er zijn nu eenmaal vele artikelen, bijv. alle groenten, die wisselende prijzen moeten hebben. Bovendien behoort rekening gehouden te worden met het feit, dat de kostenstructuur in de verschillende plaatsen en zelfs in de diver se wijken van dezelfde plaats niet gelijk is. Een „deftige" winkel in het Noordeinde te Den Haag, met een geperfectionneerde „service" voor zijn klanten zal noodzakelijkerwijze een hoogere -- tenstructuur hebben dan zijn collega in een volkswijk, welke laatste op zijn beurt weer een hoogere kostenstructuur heeft dan zijn collega op het platteland. Legt men nu de prijzen vast op het laagste niveau, dan wordt de winkelier met de hoogere onkosten doodgedrukt en bij een prijsvaststelling op het hoogere niveau zou een groot deel van de bevolking en juist het minst kapitaal-krachtige teveel moeten be talen. Een indeeling van de winkeliers in ver schillende groepen acht men in de practijk niet wel mogelijk. Derhalve worden slechts in die en kele gevallen waarin zulks mogelijk is maximum prijzen vastgesteld en aan het publiek bekend gemaakt, terwijl in alle andere gevallen voor den kooper het probleem: „betaal ik nu teveel?" blijft bestaan. Niet alleen voor het koopende publiek, doch ook voor den winkelier zelf bestaat dit probleem der prijsvorming. Want ook laatstgenoemde weet dikwijls niet, welke prijzen hij nu eigenlijk be rekenen mag, mede in verband met de door hem te betalen omzetbelasting. En vooral voor den winkelier kan deze onkunde noodlottige gevol gen, in den vorm van boete, uitsluiting e.d., hebben! Daarom heeft de dienst van den Ge machtigde voor de prijzen, die trouwens nog in zijn kinderschoenen staat, zich allereerst en tot nogtoe vrijwel uitsluitend met den zakenman bezig gehouden, om hem zoo goed mogelijk op de hoogte te brengen. Binnenkort zal er ook een handig en overzichetlijk boekje ten behoeve van den winkelier worden uitgegeven, waarin alle gegevens en voorschriften op bevattelijke wijze uiteengezet zijn. De mogelijke slachtoffers van prijsopdrijving zijn echter vrijwel ^heel aan zichzelf overgelaten; of beter: aan den winkelier. Er zijn vijf inspecteurs voor de prijs beheersching (in Amsterdam. Den Haag, Den Bosch, Leeuwarden en.Arnhem) tot wie men zich kan wenden en die hun best doen prijs opdrijving te achterhalen. Ook op het bureau in Den Haag (Bezuidenhout 64) zal iedereen een willig oor vinden voor klachten of informaties. Tenslotte kan men zich officieel ook tot de po litie richten, doch de practijk heeft uitgewe zen dat deze laatste in dit opzicht tharis nog niet geheel in staat is haar taak in alle deelen van het land te vervullen* Mijn zegsman, Dr. Winsemius, gaf dan ook volmondig toe, dat de situatie ten opzichte -"an het publiek nog zeer onbevredigend is, temeer daar van offlcieele zijde prijsopdrijving juist in dezen tijd als diefstal wordt bestempeld, zoo dat leder moreel tot aangifte is verplicht. Informatiebureaux. Derhalve is naar sommiger meening de tot standkoming van een groöt aantal informatie bureaux een dringende noodzaak niet het minst uit sociaal oogpunt. De winkelier zou bij deze over het heele land verspreide informatiebu reaux op korten termijn een antwoord op zijn vragen en een oplossing voor zijn moeilijkhe den moeten kunnen krijgen; het publiek zou daar moeten kunnenaanloopen wanneer het meent te hooge prijzen te hebben betaald of overvraagd te worden. Zonder 't dagelijiksch con tact met en de voortdurende medewerking van het koopend publiek is volgens deze kringen immers elke instantie voor prijsbeheersching en prijscontrole een wassen neus. Het zou naar het oordeel van deze kringen geenszins noodzakelijk zijn nieuwe bureaux te creëeren. Naar hun meening zou de oplossing gevonden kunnen worden door aan de Kamers .van Koophandel vanwege den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen een ambtenaar toe te voegen, die volledig met de hierbij aan de orde komende kwesties op de hoogte is en die dagelijks voor publiek en winkelier gereed zou staan. Op deze wijze zou men zonder veel moeite en kosten in meer dan dertig plaatsen een nuttig en noodig apparaat krijgen, dat het effect der reeds getroffen en nog te treffen maatregelen op het gebied van prijsvorming en prijsbeheersching in belangrijke mate h.i. zou kunnen verhoogen! Tijdens het onderhoud met Dr. Winsemius gaf deze mij te verstaan, dat het oprichten van een aantal informatiebureaux inderdaad noodzake lijk is en ook reeds door de bevoegde instanties wordt overwogen. Duitsch Landgerecht. BELEEDIG1NG VAN DEN FüHREIt. 's GRAVENHAGE, 9 April. Een 35-jarige boekbinder te Leiden had zich einde Januari in beleedigenden zin uitgelaten over den Führer van het Duitschê Rijk. Hij had n.l. allerlei schampere opmerkingen gemaakt bij de aanschouwing van een in de uitstalkast van een winkel aldaar neerge legde plaat, waarip de afbeelding van den Führer voorkwam. Voor het Landsgericht beweerde verdachte, dat deze opmerkingen een plaat golden waarop Musso lini was afgebeeld. De winkelier, als getuige gehoord, verklaarde echter, dat geen plaat met de afbeelding van Mus solini in zijn étalage aanwezig was geweest, wel 'n waarop de Führer en maarschalk Göring waren afgebeeld. De patroon van den verdachte schetste dezen als een stil, ingetogen werker, die reeds 15 jaren bij hem in dienst was en nimmer aan politiek had gedaan. Verdachte werd, nadat de Generaalstaatsanwalt een jaar gevangenisstraf had geëischt, door rechter Joppich tot acht maanden met aftrek van preven tief veroordeeld. ZEDELIJKE MISDRAGING GESTRAFT. 's GRAVENHAGE, 9 April. Het Landsgerecht heeft een Duitschen jongeman, die zich in den zomer van 1940 in een Limburgsch dorp door handelingen jegens minderjarige meisjes toen deze van school naar huis onderweg waren, ernstig had misdragen, overeenkomstig den eisch van den Generaalsstaatsaanwalt tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Bij deze strafoplegging werd overwogen, dat juist omdat verdachte een Duitscher is, de gepleegde feiten tegenover onschuldige jonge kinderen in een door Duitschland beschermd gebied een zeer ernstigkarakter hebben. Anderzijds werd in aan merking genomen, dat verdachte nog een blanco strafregister had en dat hij nog vrij jong was. Uitreiking melk- en cacaokaarten te Haarlem. VRIJDAG DE LETTERS Q, R, S, T, U, X, IJ EN Z. Voor de uitreiking van de melk- en cacaokaarten zijn morgen, Vrijdag de letters Q, R, S, T, U, X, IJ en Z aan de beurt. J. P. J. WIERTS 75 JAAR. De bekende toonkunstenaar J. P. J. Wlerts te 's Gra- venhage heeft Woensdag zijn 75sten verjaardag gevierd Te dier gelegenheid organiseerde het Alg. Ned. Verbond, rvan de heer Wierts hoofdbestuurslid is Donderdag middag ln Pulchri Studio een receptie voor den Jarige. Zeer velen kwamen den toonkunstenaar gelukwenschen. Het benoemingsrecht van onderwijzers. Bedoeling gelijkmatige personeelspolitiek te waarborgen. Van bevoegde zijde wordt de volgende toe lichting op het nieuwe besluit inzake de benoe ming van onderwijzend pérsonee] gegeven: Het besluit verplicht de gemeentebesturen en school- vereenigingen, voor de voorgenomen benoeming van onderwijzend personeel aan den secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming de voorge schreven sollicitantenlijst en een voordracht van drie personen voor te leggen. De secretaris-gene raal kan die drie voorgedragenen of eep dan wel twee van hen als welgevallig aanduiden, doch hij kan ook het geheele drietal afwijzen, in welk laatste geval 'een nieuwe voordracht van drie personen moet worden voorgelegd. De bedoeling van het besluit is een gelijkmatige personeels politiek op alle Nederlandsche scholen te waar borgen zonder de tot nu toe gebruikelijke initia tiefneming in gevaar te brengen. Blijkens de tot heden verkregen ervaring heeft de Duitschê be zettingsmacht vooral voor deze verordening groo te belangstelling. De vele voor een deel tegen haar gerichte voor vallen bij Nederlandsche scholen hadden door heldere onderwijspolitiek zonder dwang voorko men kunnen en moeten worden. Voor de keuze van het onderwijzend personeel heeft voortaan de secretaris-generaal met de door hem aangewezen instanties uiteindelijken invloed verkregen, zoo dat hij ruu ook tegenover de bezettingsoverheid de verantwoordelijkheid met voldoende waarborgen kan dragen. Het zal nu de taak der plaatselijke overheid en die der schoolbesturen zijn hem de vervulling van deze in het belang van het Nederlandsche volk op zich genomen taak te vergemakkelijken. Want hun zaak en hun zelfstandigheid mogen niet licht vaardig op het spel worden gezet. (A.N.P.) De opheffing van bet toto-verbod. Tevredenheid in paardensportkringen. 's-GRAVENHAGE, 9 April. In verband met de opheffing van het totalisatorverbod had hpt" A.N.P. een kort onderhoud met de heeren H N. de Jager, secretaris, en G. J. van den Elshout penningmeester van de Nederlandsche harddra verij- en renvereeniging. Uiteraard heerscht er in onze kringen, aldus genoemde heeren, groo te voldoening, nu de totalisator weder mag wor- den georganiseerd. Sedert dertig jaren toch was de „Toto" in Nederland verbonden, terwijl hij in vrijwel overal elders ter wereld was toegestaan. Dit verbod mag gerust als funest voor de paarden fokkerij, althans voor de fokkerij van dravers en volbloeds, worden aangemerkt. De draverij en rensport toch hebben groote beteekenis om de prestaties van de paarden te meten en als zoo danig zijn zij voor de fokkerij van belang. De wederinvoering van den totalisator zal het moge lijk maken groote prijzen bij de draverijen en rennen beschikbaar te stellen voor de beste préstaties en als gevolg daarvan zal zeer zeker de fokkerij dezer paarden in sterke mate worden aangemoedigd. Een feit is het. dat niet alleen de fokkerij doch ook de paardensport sinds 1911 toen. het totalisatorverbod werd ingesteld, ern stig is teruggeloopen. Ook andere belangen zijn hierbij betrokken. Wij herinneren aan het rap- port-Krayenhoff over het vreemdelingenverkeer, in welk ongeveer 5 jaar geleden verschenen rap port op de wederinvoering van den totalisator werd aangedrongen met het oog op de verhooging van aantrekkelijkheid van ons land voor vreem delingen. Ook moge worden herinnerd aan de vele po gingen welke de harddraverij- en renvereeniging in den loop van de laatste 30 Jaren dat is on geveer de helft van haar bestaan bij achter eenvolgende regeeringen tevergeefs heeft aan gewend om den „toto" terug te krijgen, doch het waren steeds politieke partij-overwegingen die deze pogingen schipbreuk deden lijden. Alles is thans gereed gemaakt om voor de courses op Tweeden Paaschdag te Duindigt de gelegenheid tot weddenschappen te bieden. (A.N.P.) Het staat volgens de Tel. verder vast, dat geen bookmakers op de courses zullen worden toege laten. „TROPEN-ADEL" EN TIJS WIJS". Eerste Paaschdag middag geeft het gezelschap Jan Nooy in het Gem. Concertgebouw een kinder voorstelling van Tijs Wijs, de torenwachter, kinder klucht met zang, in 12 tafereelen, waarna het zelfde gezelschap 's avonds een voorstelling geeft van Tropen-adel, Indische klucht in 3 bedrijven. Medespelenden zijn: Mien Faassen, Beppie Nooy, Clara Visscher, Riny Blaaser, Jan Nooy, Jo Vis- scher, Johan v. d. Water, Antoon Gerlaöh en Daan Nieuwenhuizen. Een Churchill-rekening, .(Polygoon). De Scüoolkorfbalwedstrijden. Het programma van de schoolkorfbalwedstrijden voor Vrijdag 11 April is als volgt: Terrein: Oosten de Bruinstraat, Haarlem-West: VELD 1. 9.00—9.30 u. afd. B Lorentzsch. AFlorasch.; 0.35—10.05 uur afd. A Rijksleerschool—Montessoi-ischool; 10.15—10.45 uur afd. B. Thielschool A—Lorentzschool A; 10.50—11.25 uur afd. A Montessorisch ->ol—Lorentzschool B; 11.35—12.05 uur afd. B FloraschoolThielschool A; 12.15—12.45 uur afd. A Lorentzschool B'Rijksleerschool. VELD 2 9.00—9.40 uur afd. G U. L. O. a-U L. O. c; 9.45—10.25 uur afd. G Centr. School 1—Centr. School 2; 10.30—11.10 uur afd G U. L. O. b-U. L. O. a; 11.20-12.00 uur afd. G Centr. School 2-U. L. O. c; 12.0S-12.45 uur afd. G U. L. O. bCentr. School 1. Terrein: Kleverlaan, Haarlem. g.oo—9.30 uur afd. C Linnaeusschool—Frans Halssch.; 9-35 —10.05 uur afd. D Wouwermgnsch.—v. d. Palmschool; 10 15—10 45 uur afd. C Houtmanschool c—Linnaeusschool; lO.go1L25 uur afd. D v. d. Palmschool Houtmanschool A; 11.35—12.05 uur afd. C Frans Halsschool—Houtmanschool c, 12.15—12^45 uur afd. D Houtmanschool a—Wouwerman- SCTerrèin v. d. vereeniglng Aurora, Vergierdeweg t/o. Gemeente-terrein. 9.30-10.10 uur afd. E Houtmanschool b—v. d. Leyschool, 10.20—11.00 uur afd. E v. d. Leyschool—Führopschool., jj i5ii 55 uur afd. E FühropschoolHoutmanschool b. Terrein v. d. vereeniging Oosterkwarlier, Zomervaart bij Nagtzaambrug. 9 00-9 30 uur afd. F Bruchschool—Teylerschool; 9.35— 10.05 uur afd. F Thielschool B-v. Zeggelensehool; 10.15- 10.45 uur afd. F Teylerschool-v. Zeggelensehool; 1120 uur afd F Bruchschool—Thielschool B; 11.40 12 10 uur afd. F v. Zeggelensehool—Bruchschool;. 12.15—12.45 uur afd. F Thielschool b—Teylerschool. Kort Nieuws. Te Washington is blijkens een United Press-bericht overleden de voorzitter van de mi litaire commissie van den senaat senator Mor ris Sheppard. Sheppard, die sedert 1913 lid' van den senaat was, bereikte den leeftijd van 65 jaar. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat ti^n Amerikaansche kustwaohtschepen aan Engeland zijn afgestaan. (D.N.B.) Gistermiddag is naar het D.N.B. meldt, de aangekondigde twee de bespreking fusschen Matsoeoka en Molotof -gehouden. Met dit doel begaf de Japansche mi nister zich in gezelsohap van den Japanschen ambassadeur te Moskou om vier uur 's middags plaatselijken tijd naar het Kremlin. De bespre king duurde ook dit maal omstreeks drie uur. Uit Pressburg ver- neemt het D.N.B.: De Slowaaksche regeering heeft, naar in politieke kringen alhier verluidt, de diplomatieke betrek kingen met Joego-Sla- vië verbroken. Een dien overeenkomstige Nota werd gisteren overhan digd aan den Joego- Slavischen zaakgelastig de Simitsj. De Slowaak sche zaakgelastigde 'ir Belgrado is reeds naar Slowakije teruggekeerd. De Joego-Slavische zaakgelastigde in Press burg zal binnenkort Slowakije verlaten. Onderlinge Verzekering rjjl Maatschappij GEVESTIGD TE S GRAVENHAGE TELEFOON W t 1.30.4 1 Onze kantoren te 's-Gravenhage en Rotterdam zijn, evenals die van de Stichting tot Beheer en Administratie van De van Assurandeuren op 1 1 en 12 April a.s., resp. Goeden Vrijdag en Paasch-Zaterdag, den geheelen dag Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. VRIJDAG 11 APRIL HAARLEM j ALLE-DAG-KERK in de Kefkeraadskamer der Gr. Kerk ing. O. Groenmarkt. Godsdienstoef. eiken werkdag, beh. 's Zat. des avonds 7—7.30. Voorg. en Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. Goede Vrijdag en 2e Paaschdag geen dienst VÈR. DOOPSGEZ. GEM. 7: Ds. J. G. Frerichs. H. Avondmaal. GER. KERK in H. V., Begijnhof 6. 8: Ds. G. W. van Deth, Bed. H. Av. BAPTISTEN-GEMEENTE, Bakenessergracht 65. 08: Ds. L. de Haan. PINKSTERGEMEENTE, N. Kruisstr. 14. 7.30: Openbare Samenkomst. ONAFH. REL. GEM., Oranjeplein 9. 7.30: Ds. A. R. de Jong. HAARLEM-NOORD N. H. KERK. Julianakerk, Kloosterstraat. 7: Ds. M. van der Voet, Bed. H. Av. IMMANUELKERK, van Egmondstraat. 10: W. A. Versteeg. Ds. H. J. Drost. HEEMSTEDE GER. KERK. Koediefslaan. 7: Ds. v. d. Born. Camplaan 7: Ds. Dondorp. ZANDVOORT N. H. KERK. 10: Ds. D. Tromp. Openbare belijdenis. 6.30: Dezelfde. Bed. H. Avondmaal. GER. KERK in H. V. Brederodestr. 31. 7.30: Ds. P. van der Vloed. HILLEGOM N. H. KERK, 10 en 7: Ds. Chr. Eerhard. Bediening H Avondmaal. GEREF. KERK. 7: Ds. A. K. Krabbe. CHR. GEREF. KERK. 7: Leesdienst. UMUIDEN N H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. L. Lagerwey; 7 Ds. L. W. Erdman. Bed. H. Avondmaal. HERV. EVANGELISATIE. 7: de heer Gebraad Nieuwe Tonge. GER. KERK, Wilhelminakadè. 7: Ds. S. E. West bonk. CHR. GER. KERK. Doopsgez. Gem. en Prot. bond 7.30: Ds. Milatz. Bed. H. Avondmaal. BETHLEHEMKERK, James Wattstr. 10: Jeugd dienst C. Lijnzaad.- I3MUIDEN-OOST. N. H. KERK, Velserduinweg. 7: Ds. G. F. Callen- bach. GER. KERK. Velserduinweg. 7.30: Ds. E. G. v. Tey lihgen, VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. Johs Bronsgeest. Voorber. H Avondmaal. 7: Dezelfde Bed. H. Avondmaal. BEVERWIJK N H. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. Voor bereiding H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Bed. H Avondmaal. DOOPSGEZ. GEM., Meerstraat. 7: Ds Alb. Vis Avondmaal. EVANG LUTH. GEM., Koningstraat. 7: Ds. J. Ph Haumersen. Avondmaal. GEREF KERK, C. H. Moensplein. 7: Ds. H. Hol trop. VRIJE EVANG. „MARANATHA", Koningstraat 41 7.30: Bijeenkomst. VRIJE HERV., Parklaan Geen dienst. CASTRICUM N. H. KERK. 7.30: Ds. J. N. Seulijn. H. Avond maal. GEREF. KERK, Beverwijkerstraatweg 32. 7: D Ds. J. Krüger. HEEMSKERK N. H. KERK. 6.30: Ds. Joh. IJzerman. Bediening H. Avondmaal. Prof. dr. A. A. van Schelven. Prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, heeft zijn lidmaatschap van „Nationaal Front" opgezegd. Het curatorium der V. U. gaf als zijn oordeel te kennen, dat het hoog- leeraarschap aan deze inrichting van Hooger On derwijs met dit lidmaatschap onvereenigbaar is. Gesteld voor een dilemma, heeft prof. Van Schelven gekozen voor continueering van zijn professoraat. Arnold Meyer herinnert in een woord tot af scheid in het orgaan „Ned. Dagblad", aan de mo tieven, die destijds prof. Van Schelven tot toe treding bij „Nationaal Front" noopten. Het artikel herinnert voorts aan de belangrijke publicaties op historisch gebied van prof. Van Schelven, die recht geven tot de verwachting,' dat „al moge prof. Van Schelven formeel den band met Nationaal Front verbroken hebben, hij toch in den geest van de idealen dezer strooming zijn wetenschappelijker! arbeid zal voortzetten". BRIDGE-CLUB 1940. De Bridgeclub 1940 organiseert Eersten Paaschdag een groote open Bridge-drive in een der zalen van het Café- Rest. Brinkmann. Gr. Markt. Er is een ^keus van fraaie prijzen, terwijl de wedstrijd leiding ln beproefde handen Is. Jiunst en £ettecenj Wanneer Cor Ruys dit seizoen niet tooneel- speelt zooals hij deed ih Ingeborg, Reld tegen Wil en Dank en Het Paradijs stapt hij in zijn Mallemolen en laat hem tot vreugde van het publiek lustig, in de rondte draaien. Want het publiek ziet dezen komiek altijd nog graag in het cabaret. Hij draait ook deze week o.a. met de Paaschdagen de Mallemolen, en wel in het Leidsche Plein Theater te Amsterdam. Cor Ruys is er de groote bewegingskracht. En verder Cilly Wang. Zonder die twee draait de molen wel eens langzamer en een enkelen keer dreigt hij zelfs soms stil te staan. Hoe langer hoé meer worden de eigenwijze liedjes van Brammetje achter welk pseudoniem zioh een gepe'nsionneerd hoofdofficier van ons, Indisch leger verbergt de clou van het pro gramma. Ruvs toont zich ook in het voordragen van die liedies een werkelijk kunstenaar. Ditmaal hebben ze bi.ina alle een wrangen, zelfs min of meer tragischen achtergrond en het is bewonde renswaardig welk een sfeer Ruvs in zulke wee moedige liedjes weet te scheppen. Dat zou nie mand in Holland hem kunnen nadoen. Neem zoo'n liedje bijv. als „Met Pensioen" van Han Beu ker waarin Ruys de tragiek van een gepen- sionneerde. wiens leven feitelijk ls afgeioopen, prachtig voor ons doet leven, sober van gebaar 'en voordracht. Hij spéélt ons dit voor en geeft die melancholische stemming van het verlangen naar vroeger voortreffelijk zuiver weer, zóó dat hij niet maar een willekeurige genensionneerde maar de vertegenwoordiger van alle gepensionneerden wordt. Die melancholie al is zij dan ook vermengd met milden humor is ook in dat meesterlijk voorgedragen „Als je oud wordt". En welk een medelijden klinkt er door in dat liedje van „De Kinderen", die zich zoo verlaten voelen omdat ma eiken avond danst en pa bridge speelt. Waar lijk, het voordragen van deze eigenwijze liedjes is Kunst met een groote K. En van de meest onbeteekenende sketches weet hij altijd iets te maken. Oer-komisch is hij bij voorbeeld in zijn replieken tegen zijn vriend, die hem de beteekenis van Einstein's relativiteits theorie tracht bij te brengen. Zijn antwoorden zijn altijd zoo onverwacht mogelijk en worden zoo nuchter en daardoor dwaas gezegd, dat zij on weerstaanbaar werken. Als Piederiet. dié een theaterdirecteur de stuipen op het lijf jaagt, als hij 's nacht de door hem geschreven stukken wil voorlezen, hooren wij hem met 10 spraakgebreken en hij maakt dit niemandalletje tot een succes door ziin wel zeer caricaturaal maar. toch heel komisch spel. Met Ruys deelt weer Cilly Wang in het succes van den avond. Zij is wel een der beste komische danseressen, die ik ooit gezien heb. Onuitputte lijk is Cilly Wang in haar fantasie. Welk een vondst bij voorbeeld die gummi-man die als me chanisch danst en in dat mechanische aan het slot bijna tragisch wordt. En kostelijk ook weer de klompendans van het liliputtgrtje met de korte beentjes! De rest van het programma is voor de pauze minder rrelukkig dan wii anders in De Mallemolen vewnon zün. De FTanseho chansons van Adrienne Oaniw ziin weer goed. maar haar ..Trein-reis" kon ik minder wa.ardeeren En Joke Welles be hoort in dit programma niet thuis. Zij heeft abso luut geen zangstem én haar voordracht is te on- beheersoht. Matthieu van Eijsden, Wouter Denijs en Cor Ruys wisselen elkaar af als conferencier. Liever ware ons één conferencier, 'die werkelijk confe rencier is. Cnr Ruvs pp Cillv Wan? ziin eerste rangs ar- Msten voor een cabaret, maar wat meer variatie in het programma zou de Mallemolen op den duur niet kwaad doen. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10