Haarlem's Dagblad Duitsche troepen bezetten Saloniki Deel der Grieksche legermacht legt de wapens neer Metaxas-linie doorbroken De wethouders te Haarlem Artikelen etti. J S8c JAARGANG No. 17734 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38310. Drukkerij: Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie *0600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 10 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiënr 1-5 regel» 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17^. Groentjes zie rubriek. De Bloembollenveldcn. Wandelroutes van de N. Z. H. T. M. Onze correspondent te Hillegom schrijft: Alle groote gebeurtenissen werpen hun scha duw vooruit. Zoo is het ook met den wereldbe- roemden bloei der bloembollen in onze streek en die schaduw bestaat in den bouw van den uit zichttoren door het ijverige bestuur van Vreem delingenverkeer. De toren is zoo goed als gereed, maar of er met de Paaschdagen druk gebruik van zal worden gemaakt is niet alleen zeer twijfelachtig maar zelfs zeer onwaarschijnlijk, want het buitengewoon koude weer is in alle op zichten spelbreker. Wij hebben Woensdagmid dag een tocht door' de bollenstreek gemaakt, doch het is nog maar zeer weinig dat er te zien is. De crocussen beginnen langzamerhand hun einde te naderen en de narcissen beginnen; in de omgeving van Hillegom is hier en daar een bescheiden veld te bewonderen, maar in Sas- senheim. het nareissenland bij uitnemendheid, zijn de bloemen nog' slechts sporadisch te zien. Overal komen dè hyacinten slechts zeer lang zaam te voorschijn; van eenige kleur is nog niets te bespeuren. Al -wat er verlangd wordt, is malsche regen en wind uit een andere richting dan de noordelijke, die nu al -dagen lang ons het leven verzuurt. Als het zoo blijft, is er zelfs Zondag' na Paschen weinig te zien. Tot zoover onze correspondent. De directie der N.Z.H.T. heeft in overleg met de betrokken Vereenigingen voor Vreemdelin genverkeer eenige aanbevelenswaardige wande lingen in het centrum van de bollenstreek vastge steld en van wegwijzers voorzien, aangegeven door bordjes in kleuren. De> volgende wandelingen worden aanbevolen: Orajije-wit-bordje: uitstappen halte Benne- broekerlaan te Bennebroek, verder wandelen langs Schoollaan, Zandlaan, Winterrustlaan, Rijksweg, Nienwe weg, Loosterweg I, Pastoors laan; 4' 2 K.M. Wit bordje: uitstappen halte Pastoorslaan, wandelen langs- Loosterweg H en Beekkade, 4 K.M. Nabij het 'eindpunt bestaat gelegenheid tot het maken van rondvaarten tu'sschen de bloemenvelden en töt een bëzoek aan den uit kijktoren tegen een gering bedrag. Blauw bordje: uitstappen halte Steenfabriek te Hillegom wandelen langsHyacintenlaan enVeenen burgerlaan; 3 K.M. Ook hier aan-het einde ge legenheid voor varen. Rood-wit bordje; uitstappen halte „Nachte gaal"^ Hillegom-Lisse, wandelen langs Zwarte- laan* Veenenburgerlaan en Hyacintenlaan; 4 K.M. Blauw-wit bordje: uitstappen halte Vierkant te Lisse wandelen langs Stationsweg Loosterweg m en Zwartelaan; 3' K.M. Oranje-blauw bordje: uitstappen halte Duin weg te Noordwijk aan Zee. wandelen langs Prins Hendrikstraat. Oude Zeeweg, Koepelweg. Beet- hovenweg 'Kon. Emmaduin), Kon. Astlid Bou levard. Huis ter Duinstraat naar Tramsta tion of desgewenscht eerst nog naar den Zee kant; 3 K.M. Door den Nederlandschen Radio-omroep werd een reportage samengesteld over de smalfilm „Zeven jongens en een (uwe schuit", die, naar het bekende jongensboek van De Vletter, door de Nederlandsche Smalfilmcentrale vervaardigd werd. De opnamen werden in de omgeving van Haarlem verricht en de rollen van de zeven jon gens werden vervuld door Haarlemsche scholieren. Hier zien we het zevental een lied uit de film zingen voor de microfoon van den Nederland schen Omroep. Deze reportage zal in de rubriek „Spiegel van den dag" worden uitgezonden. (Foto De Haas) De uitreiking van de persoons bewijzen. Tijdelijk uitgesteld. Naar wij vernemen is er eenige stagnatie gekomen bij het uitreiken van de persoonsbewijzen. Zooals men zich zal herinneren zou aanvankelijk met deze uitreiking op den Dinsdag na Paschen worden be gonnen, maar daar men in Den Haag nog niet met alle voorbereidingen gereed is, is men genoodzaakt tot een later tijdstip te blijven wachten. Ongeval te Haarlem. Aannemer van een stelling gevallen. Woensdagmiddag drie uur had een 47-jarige aan nemer in een perceel aan de Parklaan te Haarlem fcet ongeluk, van een drie meter hooge stelling te vallen. Hij kwam met het hoofd op een boorma chine terecht, met het gevolg dat hij een hersen schudding en een ernstige wond aan het. hoofd kreeg. Door leden van den Ongevallendïenst werd hij behandeld en per ziekenauto naar het zieken-, buis St. Johannes de Deo vervoerdj waar hij ter verpleging is opgenomen. ONZE KANTOREN. Zooals steeds op Goeden Vrijdag zullen de kan toren van Haarlem's Dagblad morgen des nam' dags te 2 uur worden gesloten. Muziek op den Koudcnliorn. Naar wij vernemen zal Zondag 13 April van 10.30 tot 12.30 een militaire kapel een uitvoering geven voor de Koudenhornkazerne te Haarlem. Joego Slavië: „De IJzeren Poort". Tusschen hooge bergen baant de Donau zich een weg door do Dnnau-landen. (Foto Stapf)- In Joego Slavië, Marburg en Nisj ingenomen BERLIJN, 9 April (D.N.B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Sterke Duitsche gepantserde formaties zijn uit Joego Slavië zu' waarts opgedrongen en hebben Saloniki ingenomen. Na deze doorbraak tot aan de Egeïsche Zee zijn de Grieksche troepen in Thracië tusschen de Vardar en de Turksche grens afgesneden. Na de doorbraak door de Rupelpas, welke deor de Grieken taai en fel werd verdedigd, en na de inneming van Saloniki, heeft het ten Oosten van' de Vardar strijdende Grieksche leger, zijn hopcloozen toestand inziende, Woensdagochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. In vervolg van de inneming van Usküb (Skoplje) en Veles hebben Duitsche troepen de Vardar in de richting van de Albaneesche Oostgrens gepasseerd en Tetovo en Prilep in genomen. Na de doorbraak door de krachtig versterkte Metaxas-linie hebben Duitsche troepen Xan- thi ingenomen en de kust van de Egeïsche Zee bereikt. De opmarsch gaat verder. Snelle troepen en gepantserde afdeelingen der groen von Kleïst hebben Woensdagmorgen om 11 uur Nisj ingenomen. Tijdens den op marsch uit Stiermarken werd Marburg bezet, en werd op den Zuidelijken oever van de Drave een bruggehoofd gevormd. Uit Stockholm verneemt het A.N.P.: De inne ming van Saloniki door Duitsche troepen wordt te Londen door allerlei politieke en militaire des kundigen van commentaar voorzien. Een officieu ze spreker gaf te kennen dat men bij het begin van een goed voorbereid offensief van den tegen stander steeds op tegenslagen bedacht moet zijn. De strategisch belangrijkste punten van Grie kenland liggen ver van Saloniki. De Duitschers hebben, zoo voegde men hieraan raadselachtig toe, aan de Turksche grens' een open flank. Van optreden der Engelsche troepen wordt te Londen niet gesproken. Uitsluitend wordt vermeld dat het Engelsche luchtwapen in Zuid-Joego-Slavië in den strijd geworpen is. De militaire medewerker van de „Times" vestigde in een radiotoespraak de aan dacht op de onvolledige uitrusting van het Griek- WINTERHUIP#NEDERLAND Afd. Haarlem. Het Bureau yan Winterhulp te Haarlem schrijft ons: Reeds zijn de noodige schikkingen getroffen, dat in de Paaschvacantie aan de daarvoor in aanmer king komende kinderen van de lagere scholen in het Concertgebouw te Haarlem een warme maaltijd zal worden aangeboden, gevolgd door een kinder voorstelling. Reeds zijn voor Woensdag 16 April alle plaatsen bezet. Doordat de schoolvacantïe een dag vroeger is ge komen dan waarop gerekend was, hebben niet alle schoolhoofden de gevraagde opgaaf van gegadigden kunnen verstrekken. Vandaar dat de ouders alsnog gelegenheid krijgen, hun kinderen voor den maal tijd met voorstelling op Donderdag 17 dezer op te geven aan het kantoor van Winterhulp, Ged. Oude Gracht 47, en aan den Politiepost Rijksstraat weg 24, te Haarlem (N.) en wel op Zaterdag 12 April van 10 tot 12 uur. De kinderen moeten te half vijf bij het Concert gebouw zijn De maaltijd begint te 5 uur; het geheel zal ongeveer half acht afgeloopen zijn. Ook El Mechili (in Cyrenaïca) gevallen. Zes generaals en tweeduizend man door de DuitschItaliaansche troepen gevangen genomen BERLIJN, 9 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op 7 April, den dag van de verovering van Derna, dat pas na harden" strijd onder bevel van luitenant-generaal Rommel genomen werd, is ook El Mechili, 80 kilometer ten Zuid westen van Derna, in de handen der Duitsche en Italiaansche troepen gevallen. Daarbij zijn zes generaals en twee als generaal fungeeren- de kolonels, alsmede ruim 2000 man vijande lijke troepen gevangen genomen. Het buitge maakte materiaal is nog niet te overzien". Kolendamp vergiftiging te Haarlem. Bejaard echtpaar bedwelmd gevonden. Door de buren werd Woensdagmorgen tien urn- ontdekt, dat een bejaard echtpaar in de achterka mer van een perceel aan de Ternatestraat te Haar lem bewusteloos te bed lag. Het bleek, dat zich ko lendamp ontwikkeld had, doordat de haard in de voorkamer niet goed afgesloten was. Een dokter en leden van den Ongevailendienst hebben de men- sohen door middel van een zuurstof-apparaat weer tot het bewustzijn kunnen brengen, zoodat zij aan «den dood ontsnapt zijn. sche en Joe go-Slavische leger, doch meende dat beide legers beter op den strijd voorbereid waren dan Polen destijds. De uitrusting van het Engel-' sche expeditieleger is uitstekend. De Engelsche troepen als zoodanig kunnen den afloop van de gevechten op den Balkan niet beslissen. Nog steeds gebrekkige verduistering. Nog telkens komen er klachten binnen over gebrekkige of althans onvoldoende verduistering van particuliere woningen. Er zijn blijkbaar altijd nog personen, die zich niet bewust zijn van het ge vaar, waaraan zij zich door het niet voldoende ver duisteren van hun woning blootstellen. Op "net oogenblik, bij lichte maan loopt een onvoldoende verduistering wellicht niet zoozeer in de gaten, maar men moet er ook voor de toekomst op bedacht zijn, dat men de gegeven voorschriften nauwkeu rig nakomt. Een herinnering in dezen zin blijkt niet overbodig te zijn. Het Duitsche iceermachtsbericht In Zuid-Servië meer dan 20.000 gevangenen gemaakt BERLIJN, 9 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Snelle troepen en divisies infanterie onder bevel van generaal-veldmaarschalk List zijn van Bulgarije uit, door de Joego-Slavische grensverdediging heen gebroken en ondanks moeilijk bergachtig terreih meer dan 100 kilometer diep in het bekken Uus- kuub (Skoplje) doorgedrongen en over de Vardar getrokken. Hierdoor is de scheiding tusschen de Joego-Slavische en Grieksch-Engelsche strijdkrach ten voltooid. Verder zuidelijk zijn andere afdeelin gen over het meer van Doiran op Grieksch ge bied doorgedrongen. Tot dusver werden in Zuid- Servië meer dan 20.000 gevangenen, waaronder zes generaals, gemaakt. De buit aan stukken ge schut en oorlogsmateriaal van allerlei soort is groot Aan de Grieksche grens hebben de onder het bevel van generaal-veldmaarschalk List staande divisies bergjagers en infanterie, gesteund door duikbommenwerpers en luchtdoelartillerie, na ver bitterde gevechten de z.g.n. Metaxas-linie, een in jarenlangen arbeid in het gebergte gebouwde mo derne verdedigingslinie, doorbroken. In het kader der aanvalsoperaties-in Cyrenaica door Italiaansche en Duitsche afdeelingen hebben troepen van het Duitsche Afrilca-corps op 7 April Derna bereikt. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart en voor den oorlog be langrijke doelen in Groot-Brittannië werd met sterke krachten en groot succes verder gevo.erd. Hieraan hebben vooral de formaties der lucht vloot van generaal-veldmaarschalk Sperrle deelge nomen. Vliegtuigen der gewapende verkenning brachten aan de Britsche Oostkust een koopvaardij schip van 4000 b.r.t. tot zinken en beschadigden drie andere groote schepen door bomtreffers. Ten Oosten van Skegness plaatste een verkennings vliegtuig in scheervlucht twee voltreffers van zwaar kaliber op een Britschen torpedojager. In den af geloopen nacht hebben verscheidene honderden vliegtuigen in opeenvolgende golven vele haven- en industrieele installaties in «Zuid- en Midden-Enge- land aangevallen. De voornaamste aanval was ge richt tegen fabrieken der vliegtuigbewapenings- industrie in het stadgebied van Coventry. Duizenden brand- en brisantbommen veroor zaakten groote vernielingen aan de industrieele installaties. Ook in de haven- en dockinstallatie yan Portsmouth vielen vele branden waar te nemen. In Noord-Afrika bestookten gevechts- en torpedo vliegtuigen succesvol vrij groote vijandelijke troe penconcentraties met bommen en de boordwa- pens. Een Britscb gevechtsvliegtuig werd in Cyrenaika neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 April vloog de vijand enkele malen naar de kusten van het bezette gebied Een vrij sterke afdeeling van het Britsche lucht wapen vloog opnieuw het Noord-Duitsche kustge bied binnen en wierp op verschillende plaatsen bcand- en brisantbommen. De voornaamste aan val van den vijand was gedicht op Kiel. Daar werd, behalve eenige industrieele schade, vooral in woonwijken aanzienlijke schade veroorzaakt, waar door een vrij groot aantal dooden en gewonden onder de burgerbevolking is gevallen. Het gebruik van trekhonden. Keuring van trekhonden en hondenkarren te Haarlem. De Regeeringscommissaris voor Haarlem deelt mede, dat de algemeene keuring van trekhonden en hondenkarren dit jaar zal worden gehouden op Maandag 28 April en wel op de binnenplaats van het Bureau van Politie (ingang Lange Wijngaard straat). Houders moeten ter keuring verschijnen met honden, karren en tuig. Aan de ingeschreven houders zal voorts een ken nisgeving worden uitgereikt, vermeldende dag en uur, waarop zij hun trekhonden met de kar of karren, waarvoor of waaronder de honden als trek dier worden gebruikt, en het tuig aan de keuring of herkeuring moeten onderwerpen. Het is verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of van- weg? den houder zijn onderworpen aan een laat stelijk uitgeschreven keuring of herkeuring en daarbij voor gebruik onderscheidenlijk als trek hond en hondenkar geschikt zijn verklaard. Officieele goedkeuring op benoemingen verkregen Naar wij vernemen is de officieele goedkeuring op de benoeming van de heeren dr. Ch. A. GÖtte en M. v. Driel resp. tot wethouder van volksge zondheid en onderwijs te Haarlem binnengekomen. Dr. Ch. A. Götte, de nieuwbenoemde wethouder van volksgezondheid. (Foto v. Zaanen) Dr. Christiaan Adriaan GÖtte werd geboren 2 Febr. 1881 te Hooge en Lage Zwaluwe, als zoon van Dr. W. K. M. Götte, arts aldaar. Bezocht daar de dorpsschool en daarna de lagere sohool te Dordrecht, ging daarna naar het gymna sium te Dordrecht en deed daar eindexamen in 1901, studeerde vervolgens aan de Hoogesehool te Leiden in de geneeskunde en deed daar in het jaar 1908 zijn artsexamen. Dadelijk daaraan aansluitend werd hij assistent bij Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven voor verloskunde en vrouwenziekte en werkte in dien tijd tevens aan zijn proefschrift met gevolg, dat hij op 21 December 1910 aldaar promo veerde tot doctor in de geneeskunde cum laude met als onderwerp van zijn proefschrift „De invloed van menstruatie en zwangerschap op den bloed druk". In het begin van 1911 ging hij nog geduren de eenigen tijd naar München en Weenen voo^ ver dere studie en vestigde zich daarna in den loop van dat jaar in Haarlem, als specialist voor vrouwen ziekten en verlqskunde. Dr. Götte is sinds 1933 lid van de N. S. B. Hij was o.m. eenigen tijd groepsleider en daarna kring leider van Haarlem Zuid tot 1936. M. VAN DRIEL Foto A. Peperkamp. De heer M. van Driel werd geboren op 20 April 1900 en stamt uit een oud Hollandsch-Zeeuwsch geslacht. In 1915 kwam hij op een der kantoren van de Rijksverzekeringsbank, een jaar later op een advocatenkantoor en was van 1918-1924 werkzaam als correspondent in Duitsch en Engelsch te Nij megen. Hierna studeerde hij Germaansche taal en letteren en behaalde in 1924 zijn middelbare acte A en in 1929 het B-diploma. Dadelijk daarop werd hij benoemd tot leeraar aan de gemeentelijke H.B.S. te Nijmegen. In 1930 volgde zijn benoeming aan de 2e H BS. te Haarlem en aan het Kennemer Lyceum. Twee jaar daarna werd hij benoemd tot leeraar aan de le H.B.S. te Haarlem en hel Gemeentelijk Ly ceum,.doch na een jaar, in 1933 behoorde hij tot de 26 leeraren, die wegens bezuiniging werden ontsla gen. Hij verwierf toen een plaats als leeraar aan de Meisjesschool voor M.O. hier ter stede en werd een jaar later benoemd tot leeraar aan het Kennemer Lyceum afd. H.B.S., waar hij tot heden werkzaam was. Sinds 1940 is de heer Van Driel lid van de N.S.B. Hij is o.m. Organisator van het Opvoedersgilde in District 14 (Haarlem en Omstfeken). De jaarlijksche Haarlemsche Schoolvoetbalwedstrijden zijn Woensdag weer begonnen. De „toss" van den eersten wedstrijd op het H. F. C.-terrein tusschen de Montessorischool en de Bosch en Hovcnschool. (Foto De Haas) HEDEN: 10 PAGINA'S P. Gasus: Een kippig spook. pag. 2 J. H. V.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den teekenaar- illustrator. pag. 3 J. C. E.: Langs de Straat: Dagelijk- sche verleiding. pag. 3 'D.: Eigenaardigheden. pag. 3 Stadsvuil als mest. pag. 4 Van een bijzonderen medewerker: Publiek en Prijsbeheersching. pag. 6 J. B. Schuil: Cor Ruys: Nieuwe Mal lemolen. pag, 6 Voor de kinderen. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1