Haarlem's Dagblad Duitsche troepen bezetten Agram. Lichamelijke Opvoeding Kroatië tot zelfstandigen staat verklaard. De nieuwe bonnen Het Lakenkoopersgilde te Haarlem. Hongaarsche troepen rukken Joego-Slavisch gebied binnen Artikelen enz. •SOMBOR SANAA ,WOJWOtolNA ROÈMENI L KROAJI E^SLAVONIE BANJALUWA l o TUTLA{ BOSNIË V 'dAp E GOSLAVIE"^ hi) ^.SARAJEVO f- DALMAI IPaSaR Montenegro (PRISTINE MACE DOME Skopje J (Uskub) OF ZUID SERVIË BITOLIA -v V (Meyatir) J* i .grieKeniIanö 58c JAARGANG No. 17735 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij- Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 1505-4, Redactie 10600, Drukkerij 10132. 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 11 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15^ per 3 maanden 5.42, franco per post 3.73, loss» nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0-40 Reclames f 0.65 pel regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meei 0.17^4 Groentjes zie rubriek. Dc belangstelling voor de lichamelijke opvoeding is sterk groeiende en laat ons dat verheugen, want er staat zeer zeker een groot Nederlandsch volks belang bij op het spel. Misschien hebben vele oudere menschen zich in de laatste jaren verwonderd over keurings-statistieken, waaruit bleek dat het met die zaak lang niet goed gesteld was in ons land, on danks gunstige verhoudingen van geboorte- et sterftecijfers en een hoog peil van hygiëne. Er is evenwel meer noodig een werkelijk hoogen stan daard van lichamelijke kracht en uithoudingsver mogen te doen bereiken, dan dat men het een be hoorlijken weerstand tegen ziekten bezorgt er daarmee den gemiddelden levensduur van den mensch opvoert. Het moet de frischheid, de kracht, de paraatheid bezitten die tot de grootste energie ontplooiing, den levendigsten ondernemingsgeest voeren. En daar zijn nu eenmaal bijzondere maat regelen, daar is nu eenmaal bijzondere samenwer king voor noodig in een eeuw, waarin het groote stads-leven de gelegenheid tot lichamelijke ont spanning sterk is gaan benadeelen, steeds meer menschen hun arbeidsleven aan de schrijftafel en in de fabriek moeten doorbrengen en het veelbe sproken verhoogde tempo tot een jachtigheid is gaan leiden, die compensatie in lichamelijke ont spanning eischt. Wij leven heel anders dan onze grootvaders, die begonnen met hun hoofden te schudden over de opkomende sport-overdrijving. Het is begrijpelijk dat zij daar alleen maar over drijving in zagen. Voor hen was dit alles nieuw en ongewoon. Maar uit hun protest en uit den kenne- lijken groei van de sport ontstond bovendien bij velen de overtuiging, ddt alles goed ging met die ontwikkeling van de lichamelijke opvoeding. En die overtuiging is op den duur allerminst bewaarheid. Men is de publieke belangstelling en het vele ge schrijf over kampioenschappen en records, over snelheidswedstrijden en spelen als een bewijs van den bloei der lichamelijke volksontwikkeling gaan beschouwen. Hetgeen onjuist was en nog is. Als duizend menschen de goede prestatie van een snel- zwemmer toejuichen bewijst dat niet dat 1001 men schen behoorlijk zwemmen kunnen, maar dat één het doet en de overigen ernaar kijken. Men heeft teveel het gejuich en de publiciteit voor de daad genomen. De ledentallen van onze sport- en athle- tiekorganisaties, die laag zijn, sommige heel laag. in verhouding tot het bevolkingstotaal, spreken in dit opzicht .duidelijke taal. En de publieke belang stelling voor de meest populaire takken van sport is in den laatsten tijd zelfs niet eens toenemend, maar op haar best beschouwd stationnair. Bij voet bal ziet men zelfs een daling erin. In deze omstandigheid verdient het streven van hen, die met plannen tot verbetering en ontwikke ling van de lichamelijke opvoeding voor den dag komen, bijzondere aandacht. Er is veel te doen; er is ook nog veel aanbeveling noodig van het feit, dat er veel gedaan moet worden. In een brochure heeft de heer E. J. Kuiper, veel zijdig sportleider, directeur van het bekende Bad Boekelo, een pleidooi gehouden onder den titel „Nieuwe richtlijnen voor de lichamelijke opvoeding in Nederland", waarin hij de stichting van sport hallen in de steden aanbeveelt. De heer Kuiper zegt dingen die veel aandacht waard zijn. Hij merkt op dat de ontwikkeling van de sport in Nederland een geheel anderen weg ge volgd heeft dan buiten onze grenzen, waar behalve de weerbaarheids-gedachte ook de wensch, om de eenzijdige lichaamsbeweging in fabriek en werk plaats aan te vullen, grooten invloed hebben doen gelden. Voorts nooden klimaat en bodemgesteldheid in andere landen vanzelf tot lichaamsoefening; dit in volstrekte tegenstelling tot Nederland. En daar om zijn sport en spel in het Nederlandsche volk niet zoo hecht verankerd als in sommige andere. De schrijver wil dit veranderen door den grondslag, dien hij ziet in de eenvoudige volkssporten, te ver stevigen en die sporten tot bloei te brengen. Tot de groep eenvoudige volkssporten rekent hij gym nastiek, athletiek, turnen, handbal, boksen en wan delen. Voetbal acht hij al voldoende verbreid het lijkt mij de vraag of dit juist is: door zijn bij zondere aantrekkelijkheid blijft het een buitenge woon middel om de lichamelijke opvoeding te die nen en zwemmen wordt een verplicht schoolvak. Nu wil hij sporthallen in alle steden stichten, zoo veel mogelijk met aangrenzende terreinen en sin- telbanen. Een uiterlijk duur plan, maar hij komt met exploitatié-cijfers voor den dag ten bewijze v«n de uitvoerbaarheid en toont zich een deskundig en een rustig-overwegend man in zijn beschou wingen. Daarbij herinnert hij aan het ongeloof van velen bij de eerste pogingen om overdekte zwem inrichtingen te bouwen. Ondanks dat ongeloof zijn ze er toch maar gekomen. De sporthal, natuurlijk voornamelijk gebouwd voor „de drie gure seizoenen" de heer Kuiper spaart de Lente niet door haar hierin te begrijpen kan ook in den zomer rendabel worden gemaakt door de nabijheid van sportvelden. Kleedgelegen heden enz. zijn dan immers ook in de hal en bij slecht weer kan men haar ook gebruiken. Als de hal eenmaal een zeer groot aantal menschen tot be oefening van de bedoelde volkssporten heeft ge bracht, zullen de andere takken van sport haar be oefenaars zien toevloeien uit veel ruimer kring dan nu het geval is en er zal een goede grondslag gelegd zijn onder leiding van bevoegde sportleeraren. De heer Kuiper eindigt met een oproep die sterk aanspreekt: „Gymnasten, athleten, boksers, tennissers, wandelaars en alle anderen, gij beteekent een groote macht en ge kunt, evenals de zwem mers, vragen: Geef ons onze overdekte! Ge zult u moeten vereenigen en de plannen opstellen om tot een geheel te komen, waar van allen kunnen profiteeren. Wanneer ge u vereenigt dan is datgene wat aan dc naar verhouding slechts weinige zwem mers gelukt is, door u gemakkelijk te ver wezenlijken!" Aanbevelingen als deze zijn de grondige be- Duitsch weermachtsbericht BERLIJN, 10 April (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche pantsertroepen zijn Donderdag avond onder het gejuich der bevolking bin nengerukt in Agram, dc hoofdstad van Kroatië". In een oproeping, die generaal Sladko Kwa- ternik des avonds voor de radio van Agram heeft voorgelezen, komt o.a. voor dat na zwa- ren strijd van het Kroatische volk en de Kroatische Oestasja (burgerwacht) Donderdag dank zij de groote besluitvaardigheid van dr. Ante Pavelitsj Kroatië tot zelfstandigen staat verklaard is. Voorts worden alle officieren, onderofficieren, ambtenaren enz. aangespoord, zich te Agram of in hun plaatsen te melden en den eed op het onafhankelijke Kroatië af te leggen. In een andere door Radio-Agram verspreide oproeping, worden alle Kroaten aangespoord, schouwing ten volle waard. Het gemiddelde peil van lichaamsontwikkeling in ons volk hetgeen iets heel anders is dan dat in de sportvereenigingen staat veel te laag en daarom zullen wij er alles op moeten zetten om in dien toestand verbetering te brengen: in het verstrekkend belang van onze vólksgemeenschap. R. P. Zaterdag reeds geldig. Zooals gebruikelijk zal de geldigheidsperiode van de bonnen Maandag beginnen, doch het is voortaan toegestaan reeds den Zaterdag daaraan voorafgaan de de daarop verkrijgbare goederen te koopen. Der halve kan op de bonnen, welke met ingang van Maandag 14 April a.s. geldig zullen worden ver klaard, reeds op Zaterdag 12 April worden ge kocht. Dit geldt voor alle bonnen, dus ook voor die, welke een langeren geldigheidsduur hebben dan één week. BROOD EN GEBAK Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft elk der met „12" genummerde bonnen van dc broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. De op 20 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 21 April tot en met 27 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e. d. Voor nadere mededeelingen betreffende het te gen inlevering van bon 12 van de broodkaart ver krijgbaar gebakrantsoen zie men hieronder. BOTER EN VETTEN Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „12" ge nummerde bon van de boter kaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „12" genum merde bon van de v e t kaart geeft gedurende bo vengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „12" genummerde bonnen, die op 20 April nog niet gebruikt zijn, blij ven voorts nog geldig tot en met Zondag 27 April. EIEREN Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „84" ge nummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 20 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot cn met Zondag 27 April a.s.. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 21 April tot en met 27 April niet gebruikt mogen worden in hotels, res taurants e.d. SUIKER Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. geeft de met „21" ge nummerde bon van de ..bonkaart algemeen" recht op het koopen van 1 kilogram suiker. GEBAK Gedurende het tijdvak van Maandag 14 April tot en met Zondag 20 April a.s. geven de met „12" ge nummerde bonnen van de broodkaart elk recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits cn wafels 90 gram. specu laas 140 gram. andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram. gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstge bak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Op de met „12" genummerde bonnen mag reeds op Za terdag 12 April a.s. worden gekocht en de bonnen die op 20 April nog niet zijn gebruikt blijven nog geldig in de week van 21 tot en met 27 April met dien verstande dat zjj gedurende die week niet in hotels, restaurants e.d. mogen worden gebruikt. (Cartografisch Bureau v. d. Ned. Dagbladpers) „voor de komst van den vrijheidsstH-1 Ante Pavelitsj" te vlaggen, de wapens neer te leggen en slechts voor de eigen, voor een vreemde vrijheid te strijden. De zender der Kroatische Oestasja meldt van de kust van Dalmatië dat de Kroatische bemanningen van de schepen Doebak en Oenak de Servische kapiteins overweldigd en zich van de vaartuigen meester gemaakt hebben. 80.000 KRIJGSGEVANGENEN AAN HET GRIEKSCH- MACEDONISCHE FRONT. BERLIJN, 10 Apiil (A.N.P.) In welingelichte kringen alhier verluidt dat van het Grieksch- Macedonische leger, dat gisteren de wapens heeft neergelegd, tot dusver 80.000 man krijgsgevangenen gemaakt zijn. Men vogt hieraan echter toe dat dit getal in het geheel niet definitief is. De aanvoerder van het Grieksche leger in Ma cedonië dat gisteren heeft gecaputileerd, generaal Bacopoelos, heeft een verklaring afgelegd, dat de Engelschen achter den rug van de heldhaftig strijdende Grieken de brug over de Vardar in de lucht hebben laten vliegen. Deze laaghartige han delwijze van de Britten heeft hem tot het be sluit gebracht te capituleeren. Omvangrijk oorlogsmateriaal is, naar het D.N.B. meldt, buit gemaakt door de Duitsche troepen die den vijand, welke via Nisj terugtrekt, nazetten. Behalve geschut, machinegeweren en machine pistolen, zijn groote opslagplaatsen van benzine en honderden vartuigen in de handen van de Duit- schers gevallen. Ook bespannen colonnes met levensmiddelen van allerlei slag zijn de laatste dagen in rijke mate buitgemaakt. Haarlem was In vroeger eeuwen de stad van de lakenkoopers. Eenige namen van straten houden de herinnering daaraan levendig, o.a. Korte en Lange Lakenstraat, alsmede de Lakenkoopers- straat. de Voldersgracht (het vollen, of bewerken van laken) en de Drappenierstraat (drap is in het Fransch laken). Het voormalig lakenkoopersgilde had groote terreinen aan den Raamsingel en het Geldelooze Pad in eigendom. Die werden in het laatst der vorige eeuw door de gemeente overgenomen. Het is thans juist 40 jaar geleden dat de gemeente voor die gronden waarop toen in het algemeen warmoezerijen waren gevestigd een plan van bebouwing vaststelde. Eerst werden de huizen in de Stolbergstraat gebouwd. Een deel der grond bleef jaren op koopers wachten en werd daarom veel gebruikt voor sportbeoefening, terwijl ook menig keer een circus daar zijn tenten tijdelijk opsloeg. In den loop der jaren werd evenwel alle grond als bouwterrein verkocht. Daardoor kreeg Haarlem een belangrijke uitbreiding in het Zuid- Westelijk deel der gemeente. Groote oorlogsbuit aan het Balkanfront. Luchtaanval op Engelsche bewapenings- en havencentra. BERLIJN, 10 April (D.N.B.) Het oppertr- vel van de weermacht maakt bekend: „De groote successen in Servië en Grieken land werden op den 9den April reeds in extra berichten bekend gemaakt. Uit Stiermarken oprukkende Duitsche troepen hebben op 9 April Maribor «Marburg) bezet. Gepantserde afdeelingen en divisies infanterie van den gene- raloberst Von Kleist, achtervolgden na bezet ting van het spoorweg- en verkeersknooppunt Nisj, den wijkenden vijand. Bij het doordringen tofc de grens van Albanië werden na het p^s- seeren van de Vardar, Tetovo en Prilep inge nomen. Behalve de gisteren vermelde 20.000 krijgsge vangenen, vielen ongeveer honderd stukken ge schut en eenige honderden machinegeweren alsmede groote voorraden benzine, munitie en materiaal in onze handen. Duikbommenwerpers deden met succes aanvallen op wegen en spoor lijnen in Joego-Slavië. Gevechtsvliegtuigen be stookten vliegvelden in Bosnië met bommen, vernietigden hierbij zeven en beschadigden vijf op den beganen grond staande toestellen. In het gebied tusschen de Drau en de Save werden treinen die voor aanvulling zorgden als mede spoorweg emplacementen door brisant bommen getroffen. Gepantserde afdeelingen welke uit Joego-Sla vië het dal van de Vardar binnentrokken ver overden Saloniki. De meer Oostwaarts strij dende troepen bereikten, na door de Metaxas- linie gebroken te zijn en na inneming van Xanthi, de Egeische Zee. De Grieksche strijd machten ten oosten van de Vardar, welke van hun verbindingen volkomen waren afgesneden, hebben onvoorwaardelijk gecapituleerd. In Noord-Afrika werd na hardnekkigen strijd Derna genomen. Tachtig kilometer ten Zuidwesten daarvan viel ook Mechilli in han den van de Duitsch-Italiaansche troepen. Zes generaals, twee kolonels met den rang van ge neraal en 2000 manschappen werden gevan gen genomen. De buit aan oorlogsmateriaal is nog niet te overzien. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen brach ten in den nacht van 9 op 10 April bij bij zonder goed aanValsweer slagen toe aan het Britsche bewapeningscentrum Birmingham en aan de belangrijke haven- en werfstad New castle. Op wapenfabrieken, scheepswerven en Docks richtten voltreffers van bommen van zwaar en het zwaarste kaliber uitgebreide verwoestingen aan. Groote branden en talrijke ontploffingen konden worden waargenomen. Ook in de havens van Ipswich en Southampton wer den belangrijke militaire doelen doeltreffend gebombardeerd. Bovendien voerde het luchtwa- pen gisteren den strijd tegen de vijandelijke koopvaardijscheepvaart in het zeegebied om Engeland met groot succes verder. Gevechts vliegtuigen brachten negen schepen met teza men 49.000 b.r.t., waaronder een groot tank schip, tot zinken. Vijf andere groote schepen, alsmede een Britsche torpedojager, werden door bommen zwaar beschadigd. In deze successen hebben formaties van den Generaloberst Stumpff een groot aandeel gehad. De vijand vloog vannacht naar Noord-Duitsch- land. Zijn voornaamste aanval was gericht on de Rijkshoofdstad. Brisant- en brandbommen ver oorzaakten vooral in woonwijken, alsmede in het centrum der stad aan openbare gebouwen en aan panden van cultuurhistorische waarde, als ook aan kerken en musea aanzienlijke schade. De verliezen aan dooden en gewonden onder de burgebevolking zijn in verhouding tot het aantal uitgeworpen bommen bijzonder gering. De vijand viel bovendien Emden en Bremen alsmede eenige andere punten van Noord- Duitschland met zwakkere strijdkrachten aan. In de beide laatste nachten gelukte het bij zondere resultaten te bereiken bij de afweer. Formaties nacht jagers onder bevel van den Ge- neralmajor Kammhuber, alsmede luchtdoel- en vlootartillerie, schoten in den afgeloopen nacht zestien, in den voorlaatsten nacht zeven vijan delijke vliegtuigen neer. Een van den aanval terugkeerend eigen gevechtsvliegtuig haalde vannacht nog een vijandelijk gevechtsvlieg tuig in het bezette gebied omlaag. Bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden binnen te vliegen werden gisteren en eergis teren tien vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Met inbegrip van een reeds vermeld vliegtuig en van een door jagers in Libië neer geschoten vliegtuig bedragen de gezamenliike verliezen van den vijand sinds den 8sten April 43 vliegtuigen, waarvan 36 Britsche en ze- Proclamatie van rijksbestuurder Horthy BOEDAPEST, 11 April (D.N.B.) De rijks bestuurder heeft een proclamatie tot het Hon gaarsche volk gericht, waarin hij mededeelt dat hij het Hongaarsche leger bevolen heeft de Hongaarsche bevolking van het Joego-Slavisch gebied, dat in 1918 door Hongarije werd afge staan, tegen de anarchie in bescherming te nemen. ven Joego-Slavische. Een aantal andere Brit sche en Joego-Siavische vliegtuigen werd be schadigd. In hetzelfde tijdvak zijn negentien eigen toestellen tot dusver niet teruggekeerd. In den nacht van 7 op 8 April heeft de be manning van een gevechtsvliegtuig met den eersten luitenant Forgatsch als commandant en bestuurder, luitenant Gerlach als waarne mer, onderofficier Thoms als marconist en onderofficier Starke als schutter, zich in een dubbelen aanval op een belangrijke fabriek der Engelsche vliegtuigindustrie in de Midlands door bijzonderen aanvalsgeest en dapperheid onder scheiden." In de nabijheid van de Sabelspoort te Arnhem zijn bij de graafwerken interessante vondsten gedaan, waaronder ook eenige steenen kogels behooren, die waarschijnlijk dateeren uit de veertiende eeuw. (Foto Pax Holland) DE OPMARSCH DER DUITSCHE TROEPEN OP DEN BALKAN. Bij het zware transport der artillerie bewijzen de pioniers belangrijke diensten door het leggen der rivierovergangen. Een stuk geschut wordt van den eenen oever naar den andere gebracht. (foto WeltbUd) Kampeeren in tenten 's nachts verboden. Ook verblijf in kajuit van een jacht. In een circulaire van den secretaris-gene raal van justitie aan hoofdcommissarissen en commissarissen van politie wordt medegedeeld, dat de hoogere S.S.- en politieleider heeft be richt, dat naar zijn oordeel zulks in overeen stemming met de zienswijze van den Weer- machtsbefehlshaber in Nederland het kam peeren in tenten in de open lucht alsmede het overnachten in kajuiten van jachten moet wor den beschouwd als een verblijfplaats in de open lucht in den zin van Verordening nr. 188-1940, artikel 2 en derhalve gedurende den in die verordening genoemden tijd (van midder nacht tot 4 uur) niet is toegestaan. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Lichamelijke Opvoeding. pag. 1 P. Gasus: Houten wielen. pag. 2 Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving. pag. 3 B. K.: Scheidsrechteren pag. 3 D.: Na dertig jaar. pag. 3 J. B. Schuil: Ned. Reisvereeniging. Julia de Gruyter. pag. 6 K. de Jong: Matthëus Passion, van Heinrich Schiitz. pag. 6 Criticus: Gegadigden voor promotie. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1