Haarlem's Dagblad Duitsch-Italiaansch contact in Joego Slavië. Pasclien. De opmarsch der Hongaarsche troepen. Ochrida bezet. Nachtelijke luchtaanvallen op Midden- en Z.-Engeland. De komende lijstencollecte van Winterhulp. Artikelen eni. V. 58e JAARGANG No. 17736 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapieln' 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapieln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directiei P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 12 APRIL 1911 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt 2.—, elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.1714- Groentjes zie rubriek. Het feest der Opstanding. In dit land althans zullen de Paaschdagen talloo- zen gelegenheid tot rust en inkeer bieden. En velen, de meesten, zullen ter kerke trekken om lafenis voor hun ziel en nieuwen moed te vinden door te hooren spreken van Jezus en aan Hem te denken. Zooals velen dat gisteren ook moeten hebban gedaan toen zij in de kerk van Naarden opnieuw verrukt wer den door de grootsche schoonheid van Bach's Mattheus Passion. Er is een foto in dit nummer, waarop gij die jaarlijksche gebeurtenis ziet afge beeld, in die kerk in een toevallige kleine plaats. Het zou ook een andere kunnen zijn. En het won dermooie werk van een der grootste muzikale scheppers die ooit leefden wordt telken jare ook in andere, in veel grootere centra van bevolking uit gevoerd. Toch trekken altijd meer menschen van heinde en ver naar Naarden om juist deze weergave te hooren en de voornaamsten en begaafdsten onder de uitvoerende kunstenaars zijn er altijd trotsch op geweest eraan mee te werken. Hetgeen een verkla ring moet hebben: Kunst in zulke sfeer is zoover verheven boven de werkelijkheid en ijdelheid van allen dag, dat men er zuiverheid in voelt haar te ondergaan juist in een kleine plaats, zonder opschik en luidruchtigheid en reclame-geloei, in sobere en eenvoudige omgeving. En er bevrediging in voelt dat men tijdverlies en ongemak moet trotseeren om erbij te kunnen zijn. Zooals men het ook als een verheven erkenning van het bovenmenschelijke ge voelt als men aan het slot eerbiedig opstaat in een groote stilte en het hoofd buigt en niet denkt aan zulke oppervlakkigheden als applaus en al het ver toon van glimlachjes en handengeverij op het po dium, dat onafscheidelijk aan zaalconcerten verbon den pleegt te zijn. Het waarlijk groote is niet ge bonden aan tijd en'plaats en uiterlijk vertoon en in de kleinste en sob'erste omgeving, ja ook alleen in de stilte buiten kan men, soms juist het diepst en het zuiverst, de waarlijk groote ontroeringen vinden v die den mensch in dit leven beschoren zijn. Zoo zullen velen het ook op deze Paaschdagen in de Natuur zoeken en vinden. Het is een gure lente tot dusver en wij zijn al verheugd dat het weer de laatste dagen althans iets milder is geworden. Maar ook als dat in de komende dagen, vrij van den ar beid in kantoor en werkplaats en al de zorgen die die arbeid meebrengt, niet verder bewaarheid mocht worden, ja zelfs als de gure Noordooster weer mocht gaan blazen zullen wij schoonheid kunnen vinden in de Natuur en er Gods stem kunnen verstaan. En ons verrukken in de tallooze teekenen van lente bloei in dit ons schoohe land, dat immer weer nieu we beloften brengt zooals het leven steeds vol nieuwe hoop en belofte blijft en zijn beroep doet op de groote vitaliteit die in de menschen is. Dat wij veel hebben om dankbaar voor te zijn zifilen wij op die Paaschdagen weer allen beseffen. Wij, in deze streek die zooveel schoons vereent, zeker in hoogen mate. Maar overal zal men 'aet jonge leven zien ontwaken: in duin en bosch en op de velden. Ook aan en op het water, dat in ons land een zoo prachtige, levende verscheidenheid van kleur en van natuurtafereel wekt en een onuitput telijke bron van levensvreugde is voor allen die er hun ontspanning op zoeken. - Wij zullen ook beseffen hoe gelukkig wij eigen lijk zijn dat wij hier in het land van tulpen, nar cissen en hyacinten leveneen klein bloëmen- land zooals de wereld er geen tweede kent. Teelt beperking heeft het nu, meer nog dan in vorige jaren, in zijn overdaad begrensd en de koude van Maart en April 1941 houdt ons nog ver van de voile ontplooiing van zijn kleurenpracht. Maar er zijn toch al bloeiende velden en er zijn andere die gc zult zien en voelen popelen van het jonge leven en de gloeiende kleurenweelde die er op ontspringen in staat. Dat. zal alles verheugen, meer dan vroeger toen de overdaad geen limiet scheen te kennen en de duizenden auto's het verkeer in het bloemenland benarden en met stof en klaxongekrijsch de sfeei ontwijdden. Het is nu soberder en eenvoudiger maar ook echter en zuiverder. Er is meer te ontdekken en meer te genieten in eenvoud en beperking dan in overdaad. Wie er op uitgaat om te zoeken zal meei beleven dan vroeger en meer innerlijke blijdschap oogsten. Er heerscht nog immer oorlogsgeweld in de wereld maar nieuwe, betere tijden zullen ook ons deel worden. En in de verwachting daarvan zal Paschen weer een belofte, een nieuwe hoop, een nieuwe kracht voor ons allen zijn. R. P. Zandvoort heeft „toilet gemaakt" voor de Paaschdagen. Wel is .het weer thans niet zoodanig dat duizen den bezoekers in Zandvoort verwacht worden, maar toch houdt men in de badplaats rekening ermee dat velen de Paaschdagen zullen gebrui ken om enkele uren te genieten van het vrije uitzicht over zee. Op het strand zijn reeds enlkele consumptietenten opgezet, de strandstoelen, op nieuw geverfd, geven iets fleurigs aan het strand. Enkele zaken zijn thans weer geopend, en op alle caféterrassen nooden stoelen tot verpoozen. De glazen windschermen zullen er wel voor zor gen dat de bezoekers geen last hebben van den wind. Nu hopen we alleen nog maar dat 't zon netje zich vertoont! De speelweide in Haarlem-Zuid-West 3 Mei a.s. in gebruik. De speelweide in Haarlem Zuid-West is tharis gereed gekomen. Het terrein aan het Chrïs- tiaan Huygensplein is van een grasveld voorzien en een flinke zandbak voor de kleintjes is niet vergeten. Op 3 Mei zal, behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur, de speelweide door de buurtvereeniging Haarlem Zuid-West in gebruik worden genomen. Het bestuur dezer vereeniging organiseert daartoe diverse kinderspelen en heeft ook een Haarlemsche gymnastiekvereeniging uit- genoodigd, bij die gelegenheid - een uitvoering te geven. Wegens het Paaschfeest verschijnt ons eerstvolgend nummer Dinsdag. Dc strijd in Joego-SIavië. Langs brandende hulzen en vernielde dorpen gaat de opmarsch van de Duitsche gemotoriseerde troepen door het moeilijk begaanbare bergterrein. (Foto Weltbild) Stcfani meldt van het Joego-Slavische front Italiaansche troepen hebben Vrijdag de stad Ochrida, gelegen aan de Oostzijde van het Ochrida-mecr, bez.et. In dezelfde zóne van Ochrida hebben ge motoriseerde colonnes Bersaglieri een Duitsche gevechtsgroep ontmoet. In aansluiting hierop maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend dat in Zuid-Servië op den Hen April Duitsche troe pen ten noorden van het Ochrida-meer de Ita liaansche troepen bereikt hebben In den loop van Vrijdag zijn, naar het D.N.B. meldt, sterke Servische troepenconcentraties door Duitsche duikbommenwerpers ten westen van Agram op vernietigende wjjze aangevallen. De mo- reele uitwerking op de marcheerende colonnes was zoo sterk dat de niet% vernietigde troependeelen witte doeken uitspreidden en zich aan de hen ach tervolgende eenheden van het leger overgaven. Betreffende de gevechten, welke geleid hebben tot de vernietiging van de vijandelijke strijdkrach ten in Zuid-Servië wordt gemeld dat het aantal krijgsgevangenenen' verdubbeld, d.w.z. tot 40.000 gestegen is, en dat de buit aan stukken geschut tot 200 verhoogd is. Het D.N.B. verneemt dat den Duitschen troepen op den Balkan een Engelsch bevel bekend is ge worden dat gericht is tot de in Macedonië in de tweede verdedigingslinie staande Britsche troepen en aldus luidt: „linkervleugel bedreigd, trekt te rug". Men constateert ten aanzien van dit Britsche bevel dat het de bedoeling onthult thans ook de Joego-Slaven aan hun lot over te laten en zichzelf zoo snel mogelijk in veiligheid te brengen, zonder op den bondgenoot acht te slaan. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben opnieuw een aanval met buitengewoon goed succes onder nomen op bij elkaar liggende vijandelijk schepen op de reede van Salamis. Hoewel nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn, staat vast dat een schip van 3.000 br.t. tot zinken is gebracht en 33.000 br.t. scheepsruimte zwaar beschadigd is. Uit Athene wordt gemeld dat de Engelsche mi litaire autoriteiten verscheidene vrachtschepen, die met Engelsche troepen naar Griekenland zijn geko men, in de haven van den Piraeus hebben achter gehouden. Deze maatregel wordt opgevat als een teek en dat de Engel scÜen de schepen willen ge bruiken voor het wegvoeren van de Engelsche troepen uit Griekenland. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit dat verscheidene Engelsche troepentransporten, die uit Egypte hadden moeten komen en waarvoor men in Griekenland reeds maatregelen had getroffen om ze te ontschepen, niet zijn aangekomen. DE DUITSCHERS IN KROATIë. AGRAM, 11 April. (D.N.B.) Met groote geest drift heeft de Kroatische bevolking de Duitsche troepen bij hun intocht in Agram verwelkomd. Hoe groot de vreugde in de stad is, blijkt uit een ge sprek van een Duitsohen soldaat met generaal Kvaterik, die de Duitsche soldaten aldus begroet te: „Ik was kolonel in het oude Oostenrijksche le ger. De ontvangst der Duitsche troepen is in Agram en in heel Kroatië een triomftocht, waaraan ouden Gestelde doelen van den eersten dag bereikt. Naar de chef van den generalen staf van het Hongaarsche leger meedeelt hebben de Hongaarsche troepen de grens van het verdrag van Trianon tusschen den Donau en de Theiss, alsmede in den z.g. Baranya- driehoek tusschen den Donau en de Drave overschreden.. Zij hebben den llen April, ondanks het hier en daar geboden taaie vijandelijke verzet in versterkingen, overal hun gestelde doelen bereikt. TE MARIATHERESIOPEL. BOEDAPEST. 12 April (D.N.B.) Het Hon gaarsche persbureau M.T.I, heeft bericht ont vangen dat de Hongaarsche troepen Mariat/here- siopel (Servisch Subotica) bereikt hebben. van dagen en kinderen met tranen in -de oogen deelnamen. De Duitsche soldaat wordt als redder der vrijheid van de Kroaten beschouwd ep alle Kroaten hebben slechts den eenen wensch: trouw met trouw te vergelden. De Führer van het Duit sche volk wordt als een afgod bemind. Wij hebben slechts den vurigen wensch om evenals in den we reldoorlog, ook thans weer aan de zijde van de Duitsche kameraden te strijden". TELEGRAM VAN HITLER AAN MUSSOLINI. BERLIJN. 12 April. (D.N.B De Führer heeft het volgende telegram aan den Duce gezonden: „Duce, nu Duitsche en Italiaansche afdeelmgen elkaar voor het eerst op het Joego-Slavische oor- logstooneel de hand reiken, ze d ik u mijn harte lijke groeten. In trouwe kameraadschap, Adolf Hitler". Kanaal pan Bristol en Portsmouth gebombardeerd BERLIJN, 12 April (D.N.B.) Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, zoo verneemt het D.N.B., het Kanaal van Bristol, Portsmouth en andere be langrijke doelen in Middèn- en Zuid-Engeland ge bombardeerd. O.a. werden talrijke installaties van de Britsche bewapeningsindustrie en haveninrich tingen aan het Kanaal van Bristol op succesvolle wijze met bommen bestookt. Ook de oorlogshaven Portsmouth kreeg tal van treffers door bommen van zwaar kaliber. Afzonderlijke vliegtuigen deden voorts met succes aanvallen op verschillende Brit sche vliegtuigen in het zuiden van het eiland. ENGELSCHE MEDEDEELING. BERLIJN, 12 April (D.N.B.) Op een stad in West-Engeland hebben Duitsche luchtstrijdkrach ten vannacht een hevige aanval gedaan meldt de Engelsohe Berichtendienst. Bij dezen aanval, die eenigen tijd geduurd heeft, is aanzienlijke schade aangericht. Voorts zijn bommen geworpen op plaatsen aan de Zuidkust. Winterhulp Nederland schrijft: Nog eenige dagen scheiden' ons van de komende lijstencollecte ten bate van het werk van Winter hulp Nederland. Van 15 tot en met 20 April (in sommige gemeenten is deze periode iets grooter) zullen door het geheele land de ijverige collectan ten van Winterhulp zich weder aan de woningen van alle Nederlanders vervoegen met een dringen de bede om een offer voor de leinging van de noo den van een breede massa van behoeftige landge- nooten. Herhaaldelijk is te dezer plaatse reeds uiteen gezet, hoe ontzaglijk groot deze nooden zijn en helaas .moest ook telkens weer geconstateerd wor den," dat de ingezamelde gelden nog bij lange na niet voldoende waren om allen nood te lenigen, al waren de resultaten op zichzelf beschouwd niet geheel en al onbevredigend. ..Het kan echter beter en het moet beter". Moge dit daarom het devies zijn voor de komende collecte en wanneer ieder Nederlander de volgende week zijn plicht doet jegens zijn behoeftige medeburgers, dan kan het niet anders, of deze inzameling zal een re- cord-sucees boeken. Maar dan moet ook een ieder, die maar iets kan missen, daadwerkelijk medewerken en zich met liefde een offer willen getroosten. Elk offer uit plicht geboren en met liefde ge bracht, zal de voltooiing van het mooie sociale werk van Winterhulp vergemakkelijken en weder om zal dan uit tienduizenden gezinnen een dank- bede kunnen opgaan voor het resultaat van deze blijken van gemeenschapszin. Want gemeenschapszin moet de grondslag zijn voor het doen slagen van deze actie en daarom mag niemand zich aan den daaruit voortspruitenden plicht tot offeren onttrekken. Reeds veel leed heeft Winterhulp Nederland dank zij veler medewerking kunnen verzachten, maar haar arbeidsterrein bleek zoo omvangrijk, dat voor het bereiken van het gestelde doel ook de hulp van die Nederlanders, die tot dusver om welke reden ook zich nog afzijdig hielden, niet kan wor den ontbeerd. Wie van de noodzakelijkheid daarvan is door drongen, zal met liefde zijn steentje bijdragen voor het brengen van vreugde in de gezinnen van hen, die nog op steun van anderen aangewezen zijn. En ook dan zal eerst met reoht verwezenlijkt zijn de leuze: Voor het volk, Door het volk. Nog geen kip. Wel de volgende week? Wij hebben reeds medegedeeld dat er een rege ling gemaakt is dat den eersten tijd ook kip op den vleesehbon verkrijgbaar zal zijn. De verwachting was dat de kippen nog voor de Paaschdagen bij de poeliers voorradig zouden zijn. Er is evenwel vertraging gekomen in de afleve ring. zoodat men het voor de Paaschdagen met ander vleeseh zal moeten doen. Het betreffen hier bevroren kiopen die via de grossiers in handen van de poeliers moeten komen. Een hoofdbestuurslid van den Ned. Poeliersbond deelde ons mede, dat de kans bestaat dat de kippen in den loop der vol gende week komen. Wij merken hierbij op, dat voor de Paaschdagen te Haarlem vrij veel vleeseh beschikbaar is ge steld. De slagers konden ook over bevroren var- kensvleesch beschikken. De Rederijkerskamer ,,Alberdingk Thijm" te Haarlem. Viering van. het gouden feest in Mei. De R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" te Haarlem viert in Mei haar gouden bestaans- feest. Dit zeer bijzondere feit zal zelfs in dezen zeer bijzonderen tijd niet ongemerkt voorbijgaan. De werkende leden hebben in studie genomen het mysteriespel „Beatrijs" van Felix Rutten. Het zal op Zaterdagmiddag 10 Mei in den Stadsschouw burg worden opgevoerd voor de leerlingen der R.K. Middelbare Scholen en hoogste klassen van de U.L.O., op Zondag 11 Mei 's middags voor de leden van den bestuursraad van den R.K. Volks bond en dés avonds eveneens in den Stads schouwburg voor donateurs en genoodigden. Op Zondag 4 Mei zal het bestuur des middags in de Guskeszaal van gebouw St. Bavo recipieeren. Voor een waardige herdenking van het 25-jarig bestaan heeft zich een uitvoerend comité ge vormd. bestaande uit het bestuur van ..Alberdingk Thïim", den regisseur Herman Moerkerk en eenige werkende leden. Intusschen heeft zich ook een jubileum-comité geconstitueerd buiten de ver eeniging. Daarvan is voorzitter ae heer G. H. Weustink, secretaris de heer W. van Willige en penningmeester de heer J. B. Schuil. Aan de Nassaulaan hoek Magdalcnastraat tc Haarlem is door Openbare Werken naar de plannen van ir. G. Friedhoff de „Wilhelminaschool", een Christ, school voor uitgebreid lager onderwijs, gebouwd. Dit gebouw bevat negen gewone les lokalen, een natuurkunde-, teeken- cn gymnastieklokaal. Van deze lokalen zijn er nog zes aan de achterzijde van de vroeger daar gestaan hebbende school. (Foto K. de Haas) Duitsch weermachtsbericht De Zuid-Servische strijd krachten vernietigd. Luchtaanvallen op militaire installaties in Midden- en Zuid-Engeland. BERLIJN, 11 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Sedert den ochtend van den tiendon April be vinden zich Duitsche troepen onder'bevel van den Generaloberst Freiherr von Weichs, na zich een overtocht te hebben gebaand over de rivier de Drave, ondanks het slechte weer en hët moeilijke terrein, opnieuw in succesvollen opmarsch naar het Zuiden. Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, hebben pantsërtroepen in een snellen doorbraak de hoofdstad van Kroatië. Agram, inge nomen. De strijdkrachten, die van Nisj uit den vijand in Noordwestelijke richting op den voet achtervolgen, hebben in de gevechten in Midden- Servië verscheidene divisies verslagen. Zij hebben daarbij meer dan 10.000 gevangenen gemaakt en 70 stukken geschut alsmede talrijke strijdkrachten welke in Zuid-Servië slag leverden zijn in de pan gehakt. Een laatste groep die nog tegenstand bood werd op den tienden April bij Krivolatsj door een Duitsche divisie deels vernietigd, deels ge vangen genomen. Het luchtwapen ondersteunde het optreden van het leger. Ten Westen van Agram werd een transporttrein op succesvolle wijze gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen veroor zaakten op den negenden April in de haven van den Piraeus met bommen brand in een Britsch benzinedepot en plaatsten bomtreffers op vier groote transportschepen. De overgave van het tot capitulatie gedwongen Griekscjie leger ten Oosten van de Vardar verloopt volgens de gemaakte plannen. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid oor logsbuit is nog niet te overzien. Het luchtwapen bracht aan de Britsche oorlogsindustrie en de Britsche bedrijven voor de oorlogvoering opnieuw zware slagen toe. Vliegtuigen der gewapende ver kenning brachten 200 K.M. ten Noord-Westen van de Hebriden een koopvaardijschip van 3000 b.r.t door voltreffers tot zinken en beschadigden een ander groot koopvaardijschip op ernstige wijze ten Noord-Westen van de Shetlandeilanden. Verscheidene honderden gevechtsvliegtuigen deden in den afgeloopen nacht aanvallen op be langrijke militaire installaties in Midden- en Zuid- Engeland. Aanvallen zonder ophouden waren ge durende verscheidene uren gericht op fabrieken te Birmingham. Bij goed zicht konden talrijke groote branden worden waargenomen, zoodat aangenomen kan worden dat de aanvallen groot effect teweeg hebben gebracht. Andere doeltref fende bomaanvallen waren gericht op de wapenfabrieken van Nottingham, de havenin richtingen van Southampton en op verscheidene plaatsen aan de Britsche Oost- en Zuid-Oost kust. In Cyrenaica zetten de Duitsch-Italiaansche troepen na de inneming van Derna de achtervol ging van den verslagen vijand voort. Duitsche- en Italiaansche duikbommenwerpers bombardeer den herhaaldelijk Britsche troepenconcentraties bij Tobroek en ondernamen met succes aanvallen op de havenwerken aldaar. Duitsche luchtdoel artillerie schoot een Britsche jager van het type Hurricane neer. De vijand deed overdag een aanval op de kust van de bezette gebieden alsmede op het eiland Norderney. Hier werd uitsluitend in de stad schade aan woonwijken aangericht. Eenige burgers werden gedood en gewond. In den afgeloopen nacht wierp de vijand op verscheidene plaatsen van West-Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen, welke slechts onbeteekenende schade veroorzaakten. De vijand verloor tien vliegtuigen in luchtgevechten, waarvan vijf door nachtjagers werden neergeschoten. Luchtdoelartillerie vernietigde vier andere vlieg tuigen. Het gezamenlijke verlies van den vijand bedraagt daarmede in totaal vijftien vliegtuigen. Acht eigen machines worden vermist. Bergjagers uit de Zuid-Duitsche gouwen heb ben een beslissend aandeel gehad in de door braak van de geheele door Grieksche elitetroepen bezette en deel in rotsen uitgehouwen bunker stellingen der Metaxaslinie. In het bijzonder heb ben zich hierbij onderscheiden de luitenant in een regiment bergjagers Ager, die ondanks een ern stige verwonding nog de overgave van twee bun kers wist af te dwingen, alsmede majoor Ens, de commandant van een regiment infanterie, die na doorbraak van het vijandelijke vestingwerk met een bataljon diep in den rug van den vijand een brug onder controle kreeg en ondanks herhaalde lijke aanvallen deze brug wist open te houden totdat nieuwe strijdkrachten waren aangekomen". HEDEN: 12 PAGINA'S R. P.: Paschen. pag. 1 P. Gasus: Fruitoogst. pag. 2 Verduister goed. pag. 8 v. H.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den directeur van de bank van leening. pag. 3 Gezond lichaam in een ge zond huis. pag. 6 P. v. d. Hem: Het Paaschei pag. 3 Dr. J. M. Rombouts: Een gezonde geest in een gezond lichaam, pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 Voor lange avonden. pag. 5 L.: Arbeid en goud. pag. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekc- ningen. pag. 6 Bioscopen pag. 6 J. v. Z^ Langs de Straat: De triomf tocht van een hit. pag. 7 Van T.: De hooge hoed. pag. 7 A. J. D.: Judasboom. pag. 7 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. pag. 7 J

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1