Roosevelt en Joego Slavië. Arbeid en goud. Voor lange avonden Jiact Hieuuxs ZATERDAG 12 APRIL 1941' H A X RLE M'S D A" G BEAD Beschouwingen van Karl Megerle. Het A.N.P. meldt: Onder het opschrift „Roose velt en Joego Slavië" publiceert de ..Berliner Bör- sen-Zeitung" een opmerkelijk artikel van -haar diplomatieken medewerker Karl Megerle, dat de bijzonderheden behelst over de inmenging van de V.S. op den Balkan. Megerle schrijft: De verantwoording van Engeland voor de Ser vische samenzwering tegen den vrede op den Bal kan is groot, doch die van de regeering Roosevelt is niet geringer. Naar mate door zijn militaire en diplomatieke nederlagen het aanzien van Enge land en ihet vertrouwen op zijn woord verdween, zag Roosevelt zich genoodzaakt het volle diploma tieke gewicht van Amerika ten gunste van de En- gelschen in de weegschaal te leggen. De nieuwe politiek der totale inmenging in Europeesche aan gelegenheden moest op den Balkan haar proef doorstaan. Vooral in Bulgarije en Joego Slavië wilde Roosevelt het diplomatieke offensief van de asmogendiheden een halt toeroepen en een nieuw diplomatiek en militair front tegen Duitsohland oprichten. Als vertegenwoordiger van deze .politiek werd de bijzondere afgezant van Roosevelt kolonel Dono van naar Ankara, Athene, Sofia en Belgrado ge stuurd. In Sofia heeft de opdracht van Donovan schipbreuk geleden, in Belgrado is zij gelukt. Op 23 Januari kwam Donovan in Ankara aan met de opdracht de toetreding van Joego Slavië tot het driemogendhedenpact met alle middelen te ver hinderen. Om dit te bereiken had hij van alles meegebracht: belaften, dreigementen, geld en 9m- wentelingsplannen. Hij ontmoette den prins regent Paul, Tswetkowitsj. Markowitsj, den chef van den generalen staf, den chef van de marine en generaal Simowitsj. In de besprekingen met de militaire overheid werden blijkbaar de eerste omwentelingsplannen besproken. Na zijn vertrek nam de Amerikaansche gezant Lane zijn werk over. Gelijktijdig speelde te Washington de Joego Slavische gezant Fotitsj zijn rol. Roosevelt. Welles en Huil kwamen persoonlijk voor de Joego Sla vische zaak op. In talrijke vertrouwelijke gesprek ken werd de indruk welken Donovan in Belgrado gewekt had versterkt. Half Februari overhandig de Sumner Welles aan Fotitsj heimelijk in zijn particuliere woning een persoonlijke boodschap van Roosevelt voor den prins-regent Paul. Den prins-regent werd daarin medegedeeld dat er een eind moest komen aan de reeks -diplomatieke successen van de asmogendiheden. De wet tot hulpverleening aan Engeland zou eiken Europee- schen staat ter beschikking staan, die zich aan de 3tadio 3 wqiamma ZONDAG 13 APItIL 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. s.oo Gewüde muziek (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek. 12 00 Gevraagde platen. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Col legium ..Musica Dlvina". 1.151.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: De archieven die voor ons van belang zijn. 2.00 Ensemble Tonny Roxini. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Uit Berlijn: 69e Verzoekcon- cert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Voor de kinderen. S 30 Concertgebouworkest (opn,). 7 00 Cabaretprogramma. *.oo Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Vocaal ensemble en gramo foonmuziek. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuws berichten A. N. P. sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Wijdingswoord. 11.15 Gewijde muziek (opn.). 12 00 Christelijke Radio Stichting: Cyclus ..Kent Gij Uw Bijbel" (opn.). 12.15 Nederlandsch Kamer koor en een strijkensembe. 12.45 Nieuws- en economische beirchten A. N. P. 1.0Ó Omroeporkest en solisten. 2.00 Le zing ..De wereld van 100 jaar terug". 2.15 Residentie orkest en solisten. 3.00—3.20 Gramofoonmuziek. 4.00 Vrij zinnig Protcstantsch Kerkcomité: a. Declamatie 4.00. b. Studlodienst 4.15. 5.30 Concertgebouwtrio. 6.00 Radiotoo- neel met muziek. 6.45 Sport van den dag. De Ramblers en pianospel. 7.45 De zomersporten naderen. 8.00 Nieuwsbe richten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 8,30 ,.Der Graf von Luxemburg", operette. 9.30 Radiotooneel. 10.00 Nieuws berichten A. N. P., sluiting. MAANDAG 14 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Vrijzinnig Protcstantsch Kerkcomité: Dagopening. 8.10 Gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité: a. Paaschdienst voor de kinderen 10.00. b. Studiodienst 11.00. 12.00 Omroeporkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten A. N. P. 1.00 Amusementsorkest en ensemble Bandi Balogh. 2.00 Causerie over Vonders ge boortestad Keulen. 2.30 Omroeporkest en solisten. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Boekbespreking. 6.30 Musette- orkest ..Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 7.00 Eco nomische vragen van den dag A. N. P. 7.15 Ensemble Tonny Roxini. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Omroeporkest en solist. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuws berichten A. N. P.. sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muziek. 8.30 Christelijke Radio Stichting: a. Morgenwij ding 8.30. b. Rondom het orgel 9.00 9.30 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgel en fluit. 11.00 Declamatie. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P 1.00 Ensemble Jonny Ombach. de „Snarenzangers" en solist. 2.00 Neder landsch Kamerorkest en solisten. 2.40—2.55 Gramofoonmu ziek. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Ensemble Tonny Roxini. 4.15 Gramofoonmuziek. 4,30 Voor de kinderen. 5.00 Chris telijke Radio-Stichting: Paaschvertelling. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A, N. P. 5.30 Sylvestre- trio. 6.00 Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité: Gesprekken met luisteraars. 6.15 Omroeporkest. 6.45 Sport van den dag. 7.00 Friesch praatje A. N. P. 7.15 Omroeporkest. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spiegel van den dag of gra- mofoonmuzieK. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.30 Causerie over het kunstleven. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Nieuwsbe richten A. N. P. sluiting. DINSDAG 15 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I. 413.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. .7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Christelijke Radio-Sllchling' Schriftlezing en Meditatie. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de vrouw. 9.17 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensemble Jacvk der Kinderen. 10.20—10.40 Declamatie. 11.15 Cello en piano. 12.00 Musiquette. 12.30 Gramofoon muziek. 12.41 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. 1 00 Gramofoonmuziek (met toelichting). 1.30 Esmeralda. 2.10 Voor de vrouw. 2,30 Pusztaorkest. de Melodistcn en solisten. 3.00—3.30 Landman's lust. 4.00 Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité: Cyclus ..Ons geloof en ons werk". 4.20 Orgelconcert (opn.). 4.30 Causene met gra mofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Lezing ..Nuchtere feiten". 6 30 Orgelconcert. 7.00 Vragen van den dag A N. P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Duitsche les. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Spie gel van den dag. 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Musette- orkesl „Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Vrijzinnig Protestantsch Kerk comité: Avondwijding. 9 45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P sluiting. Nederlandsch Programma. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoon muziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoon muziek. 10.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Amabile-sextet. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Omroeporkest en zang met pianobegeleiding. 2.00 Amhemsche Orkestvereeniging en soliste. 2.45—3.00 Gra mofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Ensemble Jonny Kroon. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 De Ramblers. 6.00 Causerie „Voorjaarsvermoeidheid". 6.15 Musiquette. 6 45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag A. N P. 7.15 Melodisten en solisten. B.oo Nieuwsberich ten A N. P. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 30 Radtotoooncel. 9.30 Kees Veening en zijn ensemble. 40.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. nieuwe ordening zou onttrekken. Roosevelt wierp het volle gewicht van de wet tot hulpverleening aan Engeland in de weegschaal. Terstond na aan vaarding van de wet bevestigde Roosevelt persoon lijk aan de pers dat zij vooral ook bedoeld was voor Joego Slavië. De Amerikaansche pers consta teerde terstond een gunstige uitwerking in Bel grado. Welles gaf in de persconferentie toe dat de V.S. voor de onderteekening van Weenen recht- streeksche diplomatieke maatregelen genomen hadden om Joego Slavic tot tegenstand tegen Duitschland te bewegen. Niettemin werd het drie mogendhedenpact geteekend. De onderteekening dreigde tot een diplomatieke nederlaag der regee ring Roosevelt te worden. In de eerste woede blokkeerde men de Joego Slavische saldi. Toen kwam de door Donovan bestelde militaire omwenteling van generaal Simowitsj. De toebe reidselen van kolonel Donovan en gezant Lane wierpen haar vruchten af. De vurig verlangde op stand van Joego Slavië tegen de nieuwe ordening was gekomen. De Amerikaansche pers juichte en roemde de intelligentie en het initiatief van haar regeering. Roosevelt feliciteerde terstond het nieuwe bewind, de senaat sloot zich hierbij aan, Huil en Welles feliciteerden elkaar met het suc ces, de belofte van hulpverleening werd ver nieuwd en de regeering Simowitsj werd met het volle gewicht der V.S. op haar noodlottiigen weg vooruit gedreven. Oogenblikken van aarzeling en ontnuchtering te Belgrado werden door Roosevelt met het dreigement ter zijde geschoven dat er van een compromis met de nazi-regeering geen sprake kon zijn en dat zelfs een niet-aanvals- of vriendschapspact even erg zou zijn als de toetre ding tot het driemogendhedenpact. De Ameri kaansche pers en radio constateerden, dat zonder de Amerikaansche belofte van hulp. zonder de Amerikaansche inmenging, de omwenteling te Belgrado en daarmede liet nieuwe front op den Balkan nooit tot stand gekomen zou zijn. Einde lijk, zoo zeide men. komt het op den Balkan tot den tweefrontenoorlog en tot de versnippering der krachten van Duitsohland, dat voor de zwaarste strategische en militaire taak gesteld wordt, waar door de Engelsohen gelegenheid krijgen, tezamen met de Grieken. Serven en de Amerikaansche hulp, Duitschland een vernietigende nederlaag toe te brengen. De ..New York Times" vatte den toestand met de volgende woorden samen: Wanneer wij Joego Slavië onze onbeperkte bewondering ten deel la ten vallen, mogen wij niet vergeten dat hun zaak de onze is, dat deze oorlog even goed de onze is als die van hen. Onze wet tot hulpverleening aan Engeland was juist opzettelijk erop ingesteld, juist het soort tegenstand tegen Hitier te verwekken dat thans het Joego Slavische volk hem durft te bieden. Onze gezant te Belgrado heeft namens ons beloften gedaan. Wij hebben met dit kleine volk op den Balkan thans een verdrag dat op goed vertrouwen berust. Wanneer de zaken zoo staan, vervolgt Karl Megerle, clan heeft Roosevelt op den Balkan zijn persoonlijik aanzien op het spel gezet. Daarmede wordt het geval Joego Slavië een geval Roosevelt. De wereld zal gelegenheid hebben aan het einde van deze affaire te beoordeelen wat de Ameri kaansche hulp waard is en of men er goed aan doet zich door „raumfremde" mogendheden te laten verleiden, zich tegen de wetten van het eigen gebied, eigen geschiedenis en eigen moge lijkheden door vreemde belangen te laten in spannen. De beantwoording van deze vragen is bij de Duitsche weermacht in de beste hand. De universeele aanspraak op interventie van de re geering Roosevelt bedreigt alle continenten en levensruimten. Zijn nederlaag bij de eerste po ging op het Europeesohe vasteland toont ook aan andere groote mogendheden de grenzen der Ame rikaansche mogelijkheden. De Balkan, die z^fs voor Midden-Europa een buitenlandsche politieke geheime wetenschap geweest is. is voor Amerika hoogstens een aardrijkskundig begrip. Desondanks stortte Roosevelt zich in dit avontuur, verpandde hij het Amerikaansche woord en stuurde hij de kleine Balkanvanken naar een zekeren ondergang. De kleine landen van Europa en het Nabije Oos ten kunnen uit het lot van anderen leeren, of het juist is het eigen lot van Europa ondergeschikt te maken aan „raumfremde" belangen en wenschen en negatief te staan tegenover de nieuwe orde ning van Europa. Ook in de beoordeelingen en overwegingen der groote mogendheden zal de af loop van het Joego Slavische proefgeval zijn be- teekenis hebben. Roode Zee voor de Ver. Slaten geen oorlogszone meer. De correspondent van de .New-York Times" meldt uit Washington dat men aldaar over het opdringen van de as in de richting van Egypte en over de successen op den Balkan verontrust Anderzijds ziet men in dat het bevaren van de Roode Zee en het eventueele aandoen van de haven van Halifax (Nieuw Schotland) door Amerikaansche schepen, het Britsche scheepsprobleem niet zal oplossen. Op zekeren dag wordt het voor Engeland onvermijdelijk, dat de Amerikaansche vloot den convooidienst overneemt. Uit Washington wordt voorts gemeld dat pre sident Roosevelt verklaard heeft dat de Roode Zee voor de V. S. geen oorlogszone meer is. De Amerikaansche schepen zouden dus voortaan het materiaal naar Egypte kunnen brengen. De basis van het geldwezen heeft al vele jaren onderwerp van discussie uitgemaakt. Het aantal standaarden is vrij groot en nooit heeft er een stemmigheid onder de geleerden geheerscht over de vraag hoe de waarde van het geld het best op een vastgesteld niveau kan worden gehandhaafd. Men heeft dit trachten te bereiken door het geld zijn waarde aan een zilveren standaardmunt te doen ontleenen of aan een gouden. Ook kunnen zilver en goud tegelijk als standaard fungeeren. met een vastgestelde waardeverhouding tusschen beide me talen. maar deze gaat dan al heel spoedig in den alternatieven standaard over, waarbij het in ver houding goedkoopste van beide metalen min of meer uitsluitend als standaardmetaal fungeert. Bij den hinkenden standaard is naast de standaardmunt goud zilveren munt, welke alleen door den staat aan- gemunt mag worden, tot elk bedrag wettig betaal middel. De gouden standaard is in het algemeen, ook in die landen waar het spraakgebruik deze term nog handhaaft, teruggeloopen tot een goud- kemstelsel, d.w.z. een stelsel waarbij goud nog maar in zeer beperkten omvang in omloop is, doch b.v. de circulatiebank uit haar voorraad nog goud voor uitvoer afgeeft indien door stijging van den wisselkoers vraag ontstaat. Aan het vraagstuk van het 'handhaven van de waarde van het geld zitten zoovele kanten, dat bijvoorbeeld in Nederland in 1934 een Vereeniging voor Waardevast Geld werd opgericht, waarbij de namen van prof. dr. J. Goudriaan, prof. dr. G. W. Verrijn Stuart en mr. dr. A. A. van Sandïck moeten worden genoemd. De voorstanders van waardevast geld zijn van meening. dat het in 't algemeen niet van belang is, dat het geld tegenover het goud waardevast is, maar wel dat het geld tegenover goederen waarde vast is. In zeer vele kringen is men van oordeel geweest en sommigen meenen nog dat 't handhaven van een gouden standaard een noodzaak is. De heer schappij van het goud is echter nog geenszins zoo oud als veler, veronderstellen. Het goud is pas zijn groote rol in het wereldverkeer gaan spelen toen in het midden der vorige eeuw de werkelijke we reldhandel zich begon te ontwikkelen en er bijzon dere behoefte ontstond aan een ruilmiddel dat in klein bestek een groote waarde vertegenwoordigde. Die rol van het goud is voor Duitschland al sinds meerdere jaren uitgespeeld. Dat is niet zoover- wonderlijk, daar bij een algemeen of overwegend gebonden economie het goud grootendeels of ge heel zijn monetaire beteekenis moet verliezen. En in Duitsöhland heeft men aangetoond dat het ook zonder goud mogelijk is in het crediet- verkeer met het buitenland stabiliteit te bewaren. Overigens hoeft niet. getreurd te worden over het verdwijnen van het goud uit het geld verkeer, zeker ook niet omdat het goud een van de redenen is geweest, dat er meer aandacht was voor dit gele metaal dan voor den mensoh. En de mensch is toch het belangrijkste, niet het goud. Hier zou terstond aan toegevoegd kunnen worden, dat niet het bezit aan goud de waarde van een volk bepaalt, doch zijn bezit aan arbeidscapaciteiten. In tijden van beroering wordt deze waarheid weer in helderder licht geplaatst. Een voorbeeld zou dit kunhen verklaren: ook al zou Nederland in dezen tijd de beschikking heb ben over den geheelen wereldgoudvoorraadzou dat ons nog niet aan een extra kilo graan kunnen helpen. Dat kilo graan kan men pas krijgen als de bodem bewerkt wordt, als gezaaid wordt en ge oogst. In het oude Athene heeft het goud eenigen tijd den schijn gehad drager te zijn van het credietver- keer. Pas in de tweede helft van de negentiende eeuw is het goud geworden wat het tot voor be trekkelijk korten tijd geleden nog was: de basis van het internationale geldverkeer. Voordier. heeft steeds de gedachte geheerscht, dat politieke macht met het bezit van goud verband hield, en ten allen tijde heeft tot nu gegolden dat wie veel goud had veel macht had. Ook thans kennen velen nog maar één maatstaf voor de beoordeeling van de waarde van een mensch: de dikte van zijn portefeuille. Daarbij wordt dan geen rekening gehouden hoe die portefeuille dik is geworden, wordt er niet aan gedacht of die dikke portefeuille nuttig wordt ge bruikt. alleen de dikte beslist. Niet het goud echter beslist, maar de arbeid, de adelende arbeid, welke wel vaalt maar nimmer hoog genoeg wordt gepre zen. Want hij en hij alleen houdt den mensch en de gemeenschap in stand. Arbeid kweekt ook saam- hoorigheidsgevoel, goud echter egoisme. Daarom is de arbeidsstandaard hooger dan de gouden stand aard. L. Marcel Blocli gearresteerd VICHY. 11 April (D.N.B.) De vroegere directeur en vliegtuigbou wer van de bekende Franschc vlieg tuigfabriek Bloch, Marcel Bloch. is Donderdagavond te Thiere gearres teerd en naar Riom gebracht. De opperste krijgsraad te Gannat heeft den bataljonscommandant Brosset van de koloniale infanterie, die deel heeft uitgemaakt van een Fransche militaire missie in Colum- bie, wegens landverraad ter dood veroordeeld. Brosset bedreef in op dracht van een buitenlandsche mo gendheid spionnage, waarvoor hij zien in Engelsche ponden liet beta len. Het geheelc vermogen van Brosset is door den staat in beslag genomen. De Duitsche successen op (lcn Balkan. Oordeel der New-Yorksche bladen. NEW YORK. 11 April (D.N.B.) De New Yorksche bladen maken groot opgemaakt melding van de Duitsche successen op den Balkan. De New York Times schrijft o.a.: Reeds na vijf dagen bliksemoorlog op den Balkan en twee weken woes tijnoorlog wankelt de Britsche po sitie in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee. Wanneer de Duitsche oorlogsmachine thans niet tot staan wordt gebracht, dan zal Èngeland's heerschappij ter zee in het niet verzinken. De New York Tribune schrijft, dat de zware tegenslagen sneller en met vreeseüjker kracht aangekomen zijn dan men heeft verwacht. Bin nen een periode van vijf dagen heeft de gepantserde Duitsche vuist Joego Slavië met een enkelen slag vernie tigd. Minstens even alarmeerend zijn de werkelijk ernstige cijfers over de tot zinken gebrachte sche pen in den strijd om den Atlanti- schen Oceaan. Wanneer deze cijfers van op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebrachte schepen niet ver minderen, begint het gevaar acuut, te worden. No. 59. SPREEKWOORD RAADSEL Onderstaande woorden moeten zoodanig onder elkaar geplaatst worden, dat de eerste en de vierde letter een spreekwoord vormen: Woorden: jammeren, ijsbeer, preeken, zeuren, stand, erven, onttronen, pashoogte, ontkomen, narcose, onttrekken, troosten. OPLOSSING VORIGE OPGAVE No. 58. INVUL-RAADSEl. Italiaansch weermachtsbericht Nieuwe bevelhebber der Britsche troepen in Griekenland. Sir Henry Maitland Wilson benoemd. Naar Reuter meldt is luitenant-generaal Sir Henry Maitland Wilson met het opperbevel over de Britsche troepen in Griekenland belast. Hij staat, zoo wordt verder gemeld, on der het opperbevel van generaal Papagos. Verdere acfie in de dalen van Save en Ljoebljana. ERGENS IN ITALIë, 11 April. (Stefani). Het 308ste communiqué van het Italiaansche hoofd- var tier luidt: „Aan het Julisehe front is Longatico bezet. Onze actie duurt voort in de dalen van de Save Ljoebljana. Aan het Albaneesche Oostfront duurt de op- marsch onzer troepen op Joego-Slavisch gebied voort. Van het Grieksche front niets te melden. Onze luchtmacht heeft in scheervlucht vijandelijke troepen, gemechaniseerde strijdmiddelen en stel lingen in Joego-Slavië aangevallen. Afdeelingen bommenwerpers hebben de havenwerken en de op slagplaatsen van de vlootbasis Sebenico getroffen. De landingsplaatsen voor watervliegtuigen te Di- volje en Slosella werden opnieuw bestookt met bommen en machinegeweervuur er bi'aken branden uit en vier watervliegtuigen werden be> schadigd. Ook de militaire installaties te Ragusa werden getroffen. In Griekenland is het station te Kiparissia beschadigd en de spoorbrug over de Arkadeika op den Peloponeseus vernield. Op 9 April hebben vliegtuigen van het Duitsche vlieger- korps de haven van den Piraeus aangevallen. Een groote opslagplaats voor brandstof geraakte in brand. Vier groote schepen en de havenwerken werden ernstig beschadigd. In Cyrenaïca duurt de achtervolging van den vijand naar het oosten voort. Een groote menigte gevangenen en oorlogsmateriaal blijft in onze han den vallen. Tot de bevrijde gevangenen behoort generaal Neame. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben de havenwerken en gemeerde schepen te Tobroek getroffen. Duitsche en Ita liaansche duikbommenwerpers. Stuka's en Picchia. telli. hebben troepenconcentraties in de omgeving van Tobroek gebombardeerd. Uii Italiaansch Oost-Afrika geen nieuws van beteekenis". Up nachtvlucht boven Engeland. Speciale schermen beschutten den piloot tegen het verblindend schijnsel van de Engelsche zoek- "icSlen (Folo Weltbild) Luchtaanvallen op ilo Britsche koopvaardijvloot. In het gebied om Engeland en in dc Middellandsche Zee. Het D. N. B. meldt: In den nacht van Donderdag op Vrijdag on dernamen. naar het D.N.B verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen weer hevige aanvallen op de koopvaardijscheepvaart in het zeegebied rondom Engeland. Aan de Zuidwestelijke punt van het Britsche eiland werd een convooi aangevallen, waarvan vier schepen met tezamen 14.900 b.r.t. tot zinken gebracht werden. Een ander schip van 10.000 b.r.t. werd ten zuiden van Pembroke aan den ingang van het Kanaal van St.-George door voltreffers zoo zwaar bescha digd dat de vliegtuigbemanning nog het zinken van het vaartuig kon waarnemen. Rekent men de verliezen in de Middellandsche Zee van heden er bij, dan heeft met Duitsche luchtwaper de laatste uren 27.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 33.000 b.r.t. ernstig beschadigd. Duizenden Servische soldaten zijn reeds gevangen genomen tijdens de eerste dagen van den oorlog in Joego-Slavië. Een groep krijgsge vangenen achter liet front onder bewaking van een Duitschen sol daat. CFoto Weltbiicü Agram in Duitsche handen. (Foto Stapf) - Alle mannen in Engeland die tusschen I April 1 December 1903 geboren zijn worden door de Londensohe radio opgeroepen zich te melden voor de civiele verdediging of voor de weermacht. (D.N.B.) - Op een op de persconferentie te Washington gestelde vraage zoo meldt Reuter, of Engeland nog een levering Amerikaansche torpedojagers kan verwachten, heeft Roosevelt met „neen" gcant- I woord. Bij een actie van Duitsche jachtvliegtuigen tegen Malta zijn tijdens een hevig luchtgevecht drie Engelsche Hurricane-vliegluigen neergeschoten, al dus meldt het D.N.B. Uit Brussel verneemt D.N.B.: I-Iet goederen verkeer tusschen België en Frankrijk is overeen komstig de bepalingen der internationlae overeen komst op dit gebied hervat, evenwel slechts voor zoover de tegenwoordige verkeerstoestanden zulks toelaten. Volgens een Domei-bericht uit Hanoi zou op 6 April op den Franschen gouverneur-generaal van Indo-China, Decoux, een mislukte aanslag zijn gepleegd. De daders hadden de rails over een lengte van 20 Meter opgebroken, nadat dc trein van De coux. die een inspectiebezoek aan Laos zou bren gen, reeds gepasseerd was.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9