FRANKEN Goudvisschen (jiit de Omstreken) jBucyedijkeSiand D ON BEEDS'G 17 APRIL 194T HAXREE M'S D X "G B E A D 2 HAARLEMMERMEER Afscheid J. C. Reinders Folmer. Voor de laatste maal .heeft de heer J. C. Rein ders Folmer de vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder gepresideerd. „Ondanks alle moeite aldus de aftredende dijk graaf welke de door u gekozen commissie zich heeft willen getroosten om zijn zittingstijd als uw voorzitter te verlengen, is dit niet mogen geluk ken. Gij heeren van het Dagelijksch Bestuur zult in de eerstvolgende jaren voor zeer ingewikkelde problemen staan. Verschillende dezer problemen zijn in voorbereiding of er zijn reeds besluiten ge nomen. Spr. noemde o.m. den brugbouw van Halfweg, de electrificatie van de oude Diesel-installatie van Leeghwater het uitwerken van een plan voor de stichting van een derde gemaal, ter verstel-' king van de bemaling het uitdiepen van de Hoofdvaart nabij de Lijnden; dit werk is in 1940 uitgesteld doordat wegens machinebreuk aan de Leeghwater, de Lijnden niet kon worden uitge schakeld. Ook in 1941 zal dit niet kunnen geschie den in verband met den ombouw van Leeghwater vervolgens het wegenvraagstuk. Verschillende leden van bestuur en personeel werden hierna door den heer Reinders Folmer toegesproken. De nieuwe dijkgraaf, baron van Hardenbroek was de eerste die den scheidenden dijkgraaf toe sprak. Namens den staf van medewerkers de ambte naren van den H.M.P. sprak jhr. mr. L. H. Rengers Hora Siccama die den heer Reinders Folmer de drijfveer noemde van de groote ver anderingen op administratief en financieel ge bied. Namens de ambtenaren ter secretarie sprak de heer C. Meeuwig waardeerende woorden en kende hem den titel toe van „Graaf" van den Haarlem mermeerpolder. Vervolgens spraken nog de heer Boogaards na mens het technisch personeel en enkele provin ciale afgevaardigden. Verschillende sprekers deden hun redevoeringen vergezeld gaan van geschenken. GEMEENTERAAD. De raad der gemeente Haarlemmermeer kwam In openbare vergadering bijeen onder leiding van den burgemeester. Mevr. J. J. SpaargarenTas werd als gedele geerde bij de Nijverheidsschool (in de vacature mevr. Onos) benoemd. De heer P. G. Alkemade werd benoemd tot lid van de plaatselijke schoolcommissie. Van den heer L. J. v. d. Lans die als raadslid in de vacature-Blom werd benoemd, werden de ge loofsbrieven in orde bevonden. Als uniforme sluitingstijd voor de slagerswin kels in Haarlemmermeer wordt de Woensdagmid dag vastgesteld. Op voorstel van Ged. Staten werd goedgekeurd dat ook aan den Burgemeester, den secretaris en den ontvanger een kindertoelage wordt toegestaan en wel voor elk kind boven het getal van twee. beneden de 18 jaar. Deze zal bedragen 3 pet. van de bruto-wedde met een minimum van f 60 en een maximum van f 205 per kind en per jaar. Aan „Ons Kleuterhuis" te Zwanenburg werd op verzoek'de huur kwijt gescholden. Aan de R.K. School te Hoofddorp werd een cvediet toegestaan voor aankoop van nieuwe schoolbanken. Na eenige bespreking werd besloten aan enkele leden van het personeel van bouw- en woning toezicht een verhooging van salaris toe te staan. Een perceel gemeentegrond te Nieuw Vennep groot 4452 M2. werd voor den prijs van f 3348 ver kocht aan de Kerkevaad der Ger. Kerk aldaar, voor het bouwen van een nieuwe kerk. Voor het maken van een rioleering in Badhoeve dorp werd creciiet beschikbaar gesteld, doch eerst zal nog de goedkeuring van de commissie van openbare werken worden gevraagd. SCHOOLVOETBALWEDSTRIJDEN. Woensdagmorgen werden de laatste school- voetbal wedstrijden op het Zeemeeiiwenterrein gespeeld. Niet alleen vele jongens en meisjes, ook vele ouderen toonden door hun aanwezig heid belangstelling voor deze wedstrij den. De uitslagen luiden: School B—School C 1—0 School DWilhelminaschool 1—0. School B behaalde in drie wedstrijden 6 punten en werd daarmede kampioen van Zand- voort. De mooie zilveren beker, die 't vorige, jaar in het bezit van School C was werd heden morgen overgedragen aan School B. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. L. ValsterMarienfeld z. Ondertrouwd: O. J. Kenter en J. C. Esseveld, M. P. van Son en K. J. Bierens de Haan. Getrouwd: Geen. Overleden: H. M. van der Rijn 73 j.,- (over leden teHaarlem). A. Hoolhorst 16 j., (overle den te Aalsmeer), H. C. E. Nering Bögel (echtg. H. A. Kluijtenaar) 63 j. HEEMSTEDE „WINTERHULP". De Burgemeester van Heemstede verzoekt ons opneming van het -volgende: „De collectanten van de Stichting Winterhulp Nederland, afdeeling Heemstede, zullen U een dezer dagen weer bezoeken ten einde U een offer te vragen voor de Winterhulp. Herhaaldelijk is reeds uiteengezet hoe ontzag gelijk groot de nood op vele plaatsen in ons land is en hoewel belangrijke bedragen zijn ingezameld is er toch nog niet voldoende geld binnengekomen om allen nood te lenigen. Het is mij bekend, dat vele ingezetenen zich nog afzijdig houden van de Winterhulp, maar in dien zij 'konden zien, welk een weldaad een gift van Winterhulp voor vele arme gezinnen, ook in onze gemeente, beteekent, dan ben ik er van over tuigd. dat zij hun houding dadelijk zouden wijzi gen. Het is daarom, dat ik nogmaals een beroep doe op de milddadigheid van de inwoners van Heemstede met het verzoek de collectanten geen vergeefschen arbeid te doen verrichten." VERGADERING VAN HET „WITTE KRUIS". De afd. Heemstede van „Het Witte Kruis" ver gadert morgen (Vrijdagavond) in het Gezond heidshuis. De agenda bevat- o.m.: Jaarverslagen secretaris en penningmeester. Verslag van den afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering en Verkiezing van een bestuurslid in de vacature Wijlen Dr. E. A. M. Droog. VEREENIGING VOOR WIJKVERPLEGING. Bovengenoemde Vereeniging vergadert mor genavond in het Gezondheidshuis. De agenda vermeldt: Jaarverslag voorzitter en penningmeesteresse. verkiezing, bestuursle den en voorziening in de Vacature van wijlen den heer dr. E. A. M. Droog. ZANDVOORT SCHOOL C. De leerlingen van School C, die de laatste maanden in verschillende scholen waren onder gebracht, gaan binnenkort weer naar hun eigen school terug. De verhuizing zal waarschijnlijk enkele dagen na de Paaschvacantie plaats heb ben. OVERVEEN VEREENIGING VOOR CHR. VOORBEREIDEND L. O. De Vereeniging voor Christelijk Voorbereidend Lager Onderwijs hield Woensdagavond haar jaarvergadering in hotel Roozendaal, onder lei ding van haar voorzitter Ds. Joh. C. Brussaard. Secretaris en penningmeester, de heeren J. Groeneveld en J. Ph. Hubbelmeyer, brachten hun jaarverslagen uit. Beiden werden bij de bestuursverkiezing herkozen. Het hoofd der school, mej. Schermer hield een causerie over het Fröbel-onderwijs. Aan de vergadering ging een tentoonstelling vooraf van door de kleuters gemaakte voorwer pen, die in het schoolgebouw aan den Bloemen- daalsche weg werd gehouden. ZIEKENHUISFONDS „VOORZORG". Plet Ziekenhuisfonds „Voorzorg" kwam Woens dagavond in hotel Roozendaal in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. G. van Kessel, merkte op, dat het fonds in 1940 goed ge werkt heeft. Speciaal de attentie, die het fonds bewijst aan in ziekenhuizen opgenomen leden in den vorm van een bloementuil, vindt veel waar deering. In zijn jaarverslag deelde de. secretaris de heer J. Tullenaar mede, dat 41 leden ter verpleging werden opgenomen, met in totaal 1401 verpleegdagep. Het ledenaantal onderging slechts kleine schommelingen en bedroeg op 1 Januari j.l. 1264. Het verslag van den penningmeester, den heer K. van der Linde, wees een batig saldo aan van f 814.75. 'Onder dankbetuiging voor zijn accuraat be heer werd aan den penningmeester décharge .verleend. De aftredende bestuursleden C. van Rooden en j. Tullenaar werden herkozen. De begrooting voor 1941 werd vastgesteld op een eindbedrag van f 6110. Marktprijzen en besommingen. IJmuiden, 17 April. Groote bot f 108—f 63, kl. bot f 30, kl. schol f 74, pufschol f 31, kl. schar f 31, .pufschar f 17—f 16. Alles per 50 K.G. Tongen f 7—f 4 per K.G. Kotters: TX 24 f 401, U 4 f 140, U 16 f 385. Open booten: IJM 307 f 12, IJM 302 f 17, IJM 370 f 14, IJM 386 f 25. VELSEN Kapitaalsverhooging van de Hoogovens. En schepping van certificaten. De Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. gaat,. mede doordat de Vereinigte Stahl- werke A. G. een niet onbelangrijk minderheids- aandeel in deze N.V. heeft verworven, over tot eenige wijziging in haar kapitalisatie. Ten einde het Nederlandsche karakter der onderneming sterker te verankeren is opgericht de N.V. Administratiekantoor voor aandeelen Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. De gelegen heid wordt opengesteld gewone aandeelen Hoogovens kosteloos om te wisselen in door ge noemd Administratiekantoor uit. te geven cer tificaten van gewone aandeelen. Houders van certificaten zullen niet gerechtigd zijn afgifte van aandeelen tegen inlevering van certifica ten te verlangen. Het Administratiekantoor zal het stemrecht op de aandeelen uitoefenen op de wijze als de Raad van Bestuur van het Ad ministratiekantoor gewenscht zal oordeelen. In verband met genoemde overeenkomstiet de Vereinigte Stahlwerke is tevens het kapitaal vergroot door uitgifte van 8625 gewone aandee len a f 600, waarvan reeds 3450 stuks onders hands zijn geplaatst. Ter plaatsing blijven dus over 5175 gewone aandeelen a f 600. Op' deze stukken, ten volle deelende in de winst 1 April 194131 Maart 1942, wordt de inschrijving opengesteld op 25 April tot dén koers van 105 pet. en wel in dier voege, dat vier certificaten bij inschrijving recht geven op toewijzing van één nieuw certi ficaat. De storting is bepaald op 9 Mei. De op brengst der emissie zal dienen voor vergrooting der staalfabriek, plaatwalserij en uitbreiding van belangen bij aanverwante ondernemingen. Het voordeelig saldo der bedrijfsrekening, aldus bericht de directie, zal waarschijnlijk niet ten achter blijven bij dat van het boekjaar 1939-1940, terwijl ditmaal een onverkorte uit- keering van het dividend op de (R.M. 20.470.000) aandeelen Vereinigte Stahlwerke, die in het be zit zijn der maatschappij, te gemoet gezien wordt. Verwacht wordt dan ook, dat „tenminste een gelijk'dividend" als over boekjaar 1939-1940 (5 pet.) zal kunnen worden uitgekeerd. De door de uitgifte verkregen nieuwe midde len zijn bestemd om te worden gebruikt voor de financiering,van de vergrooting der staalfa briek welke noodzakelijk is ten einde te kun nen voorzien in de te verwachten belangrijke be hoefte aan staal, zoowel van de eigen plaatwal serij, als van de afnemers van stalen blokken de vervollediging van de uitrusting der plaat walserij met het oog op de na eindiging van den oorlog te verwachten belangrijke vraag naar scheepsplaten, en de uitbreiding van belangen bii aanverwante ondernemingen. De oprichting van het Administratiekantoor heeft plaats gehad door: Nederlandsche Handel- Mij., De Twentsche Bank, Rotterdamsche Bank- vereeniging, Amsterdamsche Bank, Stoomvaart Mij. „Nederland", Rotterdamschen Lloyd, Konink lijke Nederlandsche Stoomboot-Mij., Koninklijke Paketvaart-Mij., Nederlandsche Spoorwegen, Werkspoor, Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf, Machinefabr. Gebr. Stork Co., Administra tiekantoor „Unitas", Dr. F. H. Fentener van Vlis- singen, ir. G. A. Kessler, Staat der Nederlanden en Gemeente Amsterdam. Als aandeelhoudster is nog toegetreden de Maatschappij tot het Verrichten van Mijnbouw- kundige Werken te Haarlem. Voor de eerste maal werden tót leden van den Raad van Bestuur benoemd de heeren: dr. F. H. Fentener van Vlissingen te Utrecht, dr. E. Helding te Amsterdam, ir. M. H. Damme te Amsterdam, A. F. Bronsing te Bussum, mr. H. F. van Leeuwen te Amsterdam, dr. H. van Manen te Zeist. Vergadering van <lon gemeenteraad. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 22 April 1941, des namiddags 3 uur. Velsen en Haarlem slaan samen een brug. Nieuwe verbinding tusschen beide gemeenten over de Delft. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, wordt a.s. Dinsdagmiddag een voorstel van B. en W. be handeld inzake den bouw van een brug over de Delft nabij de Jan Gijzienvaart. B. en W. deden den raad in verband hiermede het volgende ge meenteblad toekomen: Door het Gemeentebestuur van Haarlem is B. en W. mededeeling gedaan van zijn plannen tot overbrugging van de Jan Gijsenvaart, Zuidwaarts van het punt. waar dit water de Delft kruist. Zoo wel in het voor Velsen vastgestelde uitbreidings plan in hoofdzaak als in de uitbreidingsplannen van Haarlem is er op gerekend, dat Oostwaarts van vorenbedoeld punt een verbinding tusschen de wegennetten van beide gemeenten tot stand zal worden gebracht door middel van een brug over de Delft. Aangezien de gemeenschappelijke grens juist halverwege de ter plaatse gedachte verbinding loopt, ligt het uit £en oogpunt van wederzijdsch belang voor de hand, dat deze brug voor gezamenlijke rekening van de gemeenten Haarlem en Velsen wordt gebouwd. Zooals uit de bij de stukken gevoegde teekening blijkt, sluit de onderhavige brug nauw aan bij de door Haarlem te bouwen brug over de Jan Gijzen- vaart. Met het gemeentebestuur van Haarlem zijn wij daarom van oordeel, dat het ter ver krijging van een goed geheel aanbeveling ver dient, dat de brug over de Delft tegelijk met die over de Jan Gijzenvaart door Haarlem wordt ont worpen en uitgevoerd. Het laatste zal in werkver ruiming geschieden. De kosten voor den bouw van een -brug over de Delft worden geraamd op f 25000, waarvan de helft ten laste van Velsen zal komen. Wij zijn van oordeel, dat dezerzijds niet alleen medewerking tot uitvoering van de bovenomschre ven plannen dient te worden verleend, doch even eens, dat het met het oog' op het verkrijgen van een doorgaande verbinding gewenscht is. dat ook de mede in -het uitbreidingsplan geprojecteeerde weg tusschen de Wüstelaan en de Delft zoo spoe dig mogelijk tot stand komt. Wij stellen U daarom voor, ons te machtigen om in samenwerking met de gemeente Haarlem over te gaan tot het doen bouwen van een brug over de Delft en het daarvoor noodige crediet toe te staan, alsmede ons machtiging te verleenen tot het treffen van voorbereidingen ten behoeve van de totstandkoming van den bovenbedoelden weg. AANBESTEDING BOUWEN VAN EEN RIOOL WATERZUIVERINGSINSTALLATIE. Het gemeentebestuur van Velsen heeft heden aanbesteed het bouwen van een rioolwaterzuive ringsinstallatie nabij den Amsterdamschen weg on der Velsen. Er waren 10 biljetten. Laagst was de fa. Joh. Dienaar en Zoenen te IJmuiden voor f 51.000. Verder werd ingeschreven door fa. J. J. de Korte en Waleveld te Haarlem f 52.0131: N.V. Bouwexploitatiemaatscha.ppij Santpoort te Sant poort f 52.200: gebr. H. V. en J. de Vries, Haarlem- Purmerend f 53.400; Amersfoortsche Betonmaat- schappij te Amersfoort f 53.940: M. Ebbing, Haar lem f 55.950: Betonijzerbouw Roeien en Heynen, Nijmegen f 56.160: Philips' Bouwbedrijf, Haarlem f 57.000; N.V. Beton- en Aannemingmaatschappij Monoliet te Amsterdam f 57.250; H. Rookhuizen, Amsterdam f 58.444. 16 cent kost het pan- en kropbrood van Dus het beste brood voor den laagsten prijs, bovendien VOOr 12 UUr in huis. (Adv. Ingez. Med.) SCHOOL VOETBAL TE IJMUIDEN. Onder zeer gunstige weersomstandigheden werden giste ren de wedstrijden voortgezet. In afdeeling C leverde de „big match" tusschen Nijver heidsschool 2 en H. B. s. 3 een éclatante 7—0 overwin ning voor de ambachtsjongens op. WC hebben er zoo'n vermoeden van, dat Veenis en z'n mannen morgen ook wel de finale zullen winnen. In de verliezersronde dezer afdeeling won de Bever- wijksche U. L. O. met 5—2 van H. B. S. 4, doch werd ge- disqualifïceerd, omdat een niet-gerechtigd speler mee deed. Thans moet de Duinwijkschool de eer van Bever wijk hoog houden. In de verliezersronde van de E-afdeellng had de Mar- nixschool met het 2de alftal van School J weinig moeite, doch het eerste elftal /an School 6, kon de Emmaschool slechts met moeite „mannen". In de winnaarsronde moest School H zoowaar met 30 de vlag voor School D strijken, wat ons zeer meeviel van de D'ers. Volgens onze v.erwachting won School J van de Insln- gerschool. doch de J'ers, die met de rust nog maar een 1—0 voorsprong hadden, hebben er voor moeten vechten. School J en D hebben dus de finale bereikt, welke heden van 34 uur op het Stormvogelsterrein gespeeld wordt. SANTPOORT De Wüsfelaan krijgt een goede beurt. Breeder rijweg en verhoogde voetpaden. De Wüstelaan is ongetwijfeld een der schoonste lanen van Kennemerland. Een wandeling door deze laan, die bovendien, zooals zij daar ligt op den uitersten rand der binnenduinen, een elegante glooiing vertoont, voert langs den fraaien vijver van het Burgemeester Rijkensparlt langs het statige landgoed Spaarnberg, langs groene tuinzöomen en terrassen en daar, waar aan den Haarlemschen- kant zich de bollenvelden uitstrekken heeft men van den hoogen weg een prachtig uitzicht over de lage landen langs de Delft, op de steeds aangroeien de huizenzee van Haarlem-Noord, met als bijzonde ren „blikvanger" de massale campanile van de R.K. Kerk van Schoten Hier kan men rustig genieten van een schoon panorama, dat-pas eindigt aan den gezichtseinder. De Wüstelaan is een fraaie laan, maar haar ge brek is, dat zij zeer smal is. Het is een drukke ver keersweg, het zal een nog drukker verkeersweg worden, wanneer eenmaal de nieuwe verbindings weg en de nieuwe brug over de Delft gereed zijn gekomen. Als de laan te smal is, moet ze verbreed worden, zal men zeggen. Maar de laan ligt voor een groot gedeelte als 't ware ingekneld tusschen opgaand hout en een verbreeding zonder meer zou veel scha de aan het natuurschoon berokkenen. Maar toch wordt de Wüstelaan verbreed en het resultaat is al eenigszins op de bij dit stukje ge plaatste foto te zien. De verbetering feldt in de eerste plaats den rijweg. Deze wordt 5 V* M. breed Aan weerskanten komen verhoogde voetpaden van plat gelegde klinkers met een trottoirband. Deze voetpaden worden 1.25 tot 2 M. breed. Hier en daar. waar zulks mogelijk was zonder het natuurschoon geweld aan te doen, heeft men den weg iets ver breed. Deze mogelijkheid was echter beperkt, om dat op vele plaatsen het aan weerskanten staande hout den weg raakt en men zoo weinig mogelijk heeft willen kappen. In het uitgebreide programma van verbetering en verfraaiing der wegen in Velsen neemt het werk aan de Wüstelaan' een belangrijke plaats in. Hel wordt daar tusschen Burgemeester Rijkenspark er. Spaarnberg een fraaie weg, waar straks ook de wandelaar rustig van de schoone omgeving kan ge nieten. Tot mu toe liet dit veel te wensehen over omdat het verkeer wel wat al te dicht langs hem raasde. De wielrijders zullen zich met een plaatsje op den rijweg tevreden moeten stellen. De geringe breedte van den weg liet het maken van fietspaden niet toe. KINDERFILMVOORSTELLING. De commissie, welke hier ter plaatse de cultu- reele filmvoorstellingen verzorgt, heeft gemeend in de vaeantie ook iets. voor de jeugd te moeten doen en heeft daarom besloten Zaterdagmiddag a.s. een filmmiddag voor de jeugd te organiseeren. (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen.) Engeland en de Balkan. Beschouwing van dr. Goebbels. BERLIJN, 16 April. (D.N.B.) „Het is thans een feit geworden: het gros van het Brit- sche expeditieleger in Griekenland rent naar de schepen", zoo schrijft rijkspropagandaminis- ter dr. Goebbels in de „Völkischer Beobachter". Dr. Goebbels gaat uit van het feit, dat den Eri- gelschen „Benghazi in plaats van boter" is be loofd. Het gezegde „Benghazi in plaats van bo ter" moet echter naar dr. Goebbels opmerkt, langzamerhand veranderd worden in het ge zegde „Griekenland in plaats van Benghazi". De Grieksche regeering is echter niet moede geworden voor het uitbreken van den oorlog te verklaren dat er zich geen Engelsche troepen op haar grondgebied bevonden. Churchill heeft echter bekend gemaakt dat reeds sinds Fe bruari Engelsche troepen vaste stellingen in Griekenland hebben betrokken. „Zoo doende staat het volgende dus vast", zoo schrijft dr. Goebbels verder: „De Britsche plutocratie heeft het boterrantsoen voor het Engelsche volk ver minderd om Benghazi te veroveren. Zij gaf Beng hazi echter op om aan Griekenland hulp te ver leenen. Intusschen zijn te Londen echter de Jobstijdingen over Joego-Slavië en Grieken land ontvangen. Engeland staat voor een groo- ten Duitsch-Italiaanschen aanval die het erg ste doet vreezen. Zelfs in Washington en New- York worden thans de zeilen van een pro-Engel- sche -propaganda bijgezet." De Rijkspropagandaminister constateert ver volgens dat in de geheele wereld van uur +ot uur de vraag duidelijker gehoord wordt waar nu toch de Britsche strijdkrachten zijn. Het is merkwaardig stil rondmo dé pompeuze groot- sprekerij van de Engelschen. Nu komt voor de geheele plutocratische wereld het verpletterende bericht dat de Engelschen het voorbeeld van Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk her halen, nl, bij nacht en ontij verdwijnen. De Duït- sche weermacht heeft weer eens een dikke streep gehaald door de plannen van Churchill. De rijkspropagandaminister schrijft tenslotte het volgende: „Misschien luidt thans de toepasselijke leuze: „Geen Benghazi in plaats van boter, geen Grie kenland in plaats van Benghazi, doch niets in plaats van Griekenland". Wij twijfelen er "een oogenblik aan dat Churchill voor den terug tocht van de Engelsche troepen uit Grieken land een uitvlucht zal vinden. Thans moeten vermoedelijk de Serviërs en Grieken er aan gelooven. Zij zullen wel de schuld dragen voor het feit dat Groot-Brittannië zijn oorlogsmacht niet op glorierijke wijze kon ontplooien". De Duitsche opmarsch in Noord- Griekenland. EERLIJN, 16 April (D.N.B.) De Duitsche aanval heeft in Noord-west Griekenland ondanks zwaren vijandelijken tegenstand opnieuw te'rrein veroverd. Talrijke gevangenen en groote hoeveel heden oorlogsmateriaal zijn binnengebracht. De terugtocht van de Grieken wordt in een Reuter- bericht van het Britsche hoofdkwartier gemoti veerd met te zeggen dat de Grieksche troepen al leen „om strategische redenen" het bevel gekregen hebben zich uit Noord-west Griekenland, alsmede uit het aangrenzende grensgebied terug te trek ken. United Press verneemt uit Athene dat de Duitsche aanval thans gericht is op de Griek sche verdedigingslinie tusschen Larissa en Janina. De Wüstelaan te Santpoort wordt verbeterd. Er komen een breeden rijweg en verhoogde voet paden. Èen kijkje van de fraaie laan. Op den achtergrond het Zwitsersclie chalet aan den zoom van het Burgemeester Rijkenspark. (Foto S, Baarda) Het Amerikaansehe standpunt inzake Groenland. Mededeeling van Roosevelt. WASHINGTON, 16 April. (D.N.B.) President Roosevelt "heeft in de laatste persconferentie in een uitvoerige verklaring een standpunt bepaald ten aanzien van de kwestie Groenland. Roosevelt zeide dat de Amerikaansehe regeering oorspronkelijk aanspraken heeft gehad op Groenland, die vooral steunden op de expeditiereizen van Amerikaan sehe onderzoekers in Noord-Groenland. Deze aan spraken waren door de Engelschen en Noren be streden en daarom had de Amerikaansehe regee ring indertijd besloten Denemarken te erkennen als alleen souverein, aangezien de aanspraken van De nemarken gebaseerd waren op een bijna duizend jarige kolonisatie van het Groenlandsohe gebied, evenals op de Deensche verzorging van de Groen- landsche bevolking. Sedert 9 April 194Ó staan thans de gezant Von Kauffmann en de Amerikaan sehe regeering op het standpunt dat de Deensche regeering haar souvereiniteit niet meer vrij kan uitoefenen, aangezien zij onder vreemde bezetting leeft. De Amerikaansehe regeering heeft derhalve besloten Groenland, zooals de president zeide, on der haar bescherming te nemen om het voor den Deenschen staat te behouden. i voor VIJVER en AQUARIUM. Eerste voorjaars zending. - A.S.F. TUIN- en GAZONMEST. BLOEMZADEN. GEBR. VEENINGA, Naturalisten. (Adv. Ingez. Med.) Amerikaansehe persstem over den toestand. NEW-YORK, 16 April. (A.N.P.) De gealarmeer de stemming die in pro-Britsche Amerikaansehe kringen is ontstaan door de Duitsche tegenblok- kade om Engeland, komt tot uiting in een opzien barend hoofdartikel van de „New-Yörk Herald Tribune". In dit artikel wordt den Amerikaanschen presi dent dringend verzocht zijn volk klaren wijn te schenken met betrekking tot den stand van den „slag op den Atlantischen Oceaan" en de werkelijke tonnageverliezen van Engeland. De slag op den Atlantischen Oceaan heeft een onbevredigend verloop. Het schijnt een feit te zijn, zoo wordt in dit artikel gezegd, dat de Amerikaan sehe openbare meening niet over nauwkeurige op gaven over de Engelsche verliezen in den zee-oor log beschikt. q Om deze redenen moet van den Amerikaanschen president een openhartigheid zonder eenige re serve worden geëischt, daar een nauwkeurige ken nis van de positie voor het béoordeelen van het thans beslissingsrijpe convooïvraagstuk noodzake lijk is. Het tot zinken brengen van, Engelsche ton nage heeft thans klaarblijkelijk een punt^bereikt, waarop het succes van de leen- en pachtwet zeer dubieus wordt, daar de in Amerika vervaardigde „vliegtuigen, tanks en stukken geschut in veel te groot aantal op den bodem der zee terecht komen". De kwestie of de zendingen oorlogsmateriaal naar Engeland door Amerikaansehe oorlogsschepen be schermd moeten worden, wordt steeds dringender. Met het oog op de hiermede vei-bonden toenemende gevaren heeft de Amerikaansehe openbare mee ning er recht op de naakte waarheid van haar re geering te vernemen-. Roosevelt ontlioudl zich van commentaar op liet Russisch- Japansche verdrag. WASHINGTON. 16 April (D.N.B.l Evenals staatssecretaris Huil heeft president Roosevelt zich in de laatste persconferentie onthouden van een nauwkeurige bepaling van het standpunt der Ver. Staten ten aanzien van hét Sovjet Russisch-Japan- sche neutraliteitspact. Op de vraag of hij omtrent den toestand in het Verre Oosten iets had mede te deelen, antwoordde Roosevelt slechts dat daar niets' is gebeurd wat den V.S. aanleiding zou kunnen ge ven hun politiek van steun aan Tsjoenking te wij zigen. De Chineesche ambassadeur is bij hem ge weest en men heeft de lijst van de door China ver langde zaken verder bestudeerd. Eenige der ge vraagde materialen zijn reeds in bewerking, maar hij, Roosevelt, kon niet mededeelen wanneer zij' gereed komen, laat staan verscheept zouden wor den. Roosevelt gaf geen gevolg aan het verzoek der journalisten iets te zeggen omtrent den huidigen toestand op den Balkan dien een verslaggever zeer duister voor de Engelschen noemde. De vraag of de koopvaardijschepen der V.S. op reizen buiten de oorlogszones beschermd zullen worden, beantwoord-' de de president aldus dat deze verplichting tot be scherming in de wet is vastgelegd. Vervolgens werd Roosevelt de vraag gesteld of hij dus ook schepen, die naar de Ronde Zee varen, van bescherming zou voorzien. Roosevelt zeide niets te weten van Ameri kaansehe schepen die naar de Roode Zee gaan of wil len gaan. Zeer in het algemeen waarschuwde hij de pers tegen vermoedens en speculaties omtrent het geen zou gebeuren wanneer het. een of ander zich" mocht voordoen. De huidige toestand is in al ziin phasen zoo gecompliceerd dat zelfs hij, die ten minste iets beter is ingelicht dan de pers. het thans niet aandurft eenigerlei voorspelling te doen of be sluiten op langen termijn te nemen. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 17 OP 18 APRIL 1941 van 20.41 tot 6.36 Maan op 18 April onder 12.17 Maan op 18 April op3.02 (L. K.) HAARLEM 16 April. Ondertrouwd 16 April: H. L. J. Zandstra en E. A. Gerrits. J. Vos en J. F. Hiel. J. J. Rozenhart en C. Wanders. J. A. van den Berg en A. C. Snoeks. H. Prent en E. Koster. G. M. A. Gussenhoven en A, M. Kluijskens. G. K. Beute en J. W. van Looij. C. Kleinhout en B. Troost. J. L. G. v. d. Veldt en M. J. Schiering. H. J. Eken en B. v. Zomeren. C. Mulder en H. van den Brink. J. Groen en B. v. d. Schijf. W. F J. Thierij en A. J. Dors man. E. v. d. Velde en L. Keur. J. van Delden en M. van Raad. S. C. Banning en J. J. v. d. Merkenhof. J. H. G. Tegel en J. M. Meijerink. A. K. Hopstaken en G. M. Spruijt. K. T. de Groot erf M. J. Ouderdorp. G. de Groot en S. G. Bitter. H. Oudolf en C. M. Stekelenburg. H. W. Donkel en M. C. de Korte. Gehuwd 16 April: S. Gerbers en E. Bakker: A. van Straaten en J. Geertsma; N. J. de Vogel en H. G. M. Breij; H. Couperus en M. Bruckschen; R. Derr en J. de Klerk; H. T. Hendrikx en J. A. de Groot; L. Wil kes en W. J. Rietman: L. M. Bont en J. M. Kok: H. Droog en S. Veenstra: P. T. Kamp en M. M. C. Zwaanswijk; M H. Sleijser en A. M. P. de Loor; W. N. Theei en A. W. Nolet; C. J. van Berkel en G. M. Klaver: K. B. Zeïlstra en C, M, Stam. T. J. Wieringa en R. IT. C. van Roti: H. W. Schaaf en A. E. Kooij; A. Goejer en B. M. M. A. Castermans: A. M. Huizing en S. W. E. M. van Lu nenburg: D. Trap en M H W. Albei-s; M. Hirs en F. Wagenaar; J. H. Marwitz en P. F. de Boer; IJ. E. Poelman en J F. Oomen. Bevallen 11 April: A. A. WijnroxRos, d.; 1« April: J. E. M. VerhoevenSlebos, z., H. S. van RoodeSchoepe, z.; W. KaiserKettenis, d.; 15 April: C. E. J. Hamers—Smit, z.: V. J. van Dongen —Balm, d.; H. S. T. Otten—Veling, d.; T. G. Koer— van Dijk, d.; 16 April: M. P Nijssenvan Gerven, z.; J. E. H. Schoutemyde Weerdt. d.; K. Schilder van der Beek, z. Overleden: 13 April: E. van Damvan Aanhout 68 j., Frankestraat; W. Hesslingvan Raalte 76 j„ Adr. Loosjesstraat; 14 April C. van Oorschot- van der Peet, Voorm. Oudeweg; C. B., 15 j. z. v. R. van Stormbroek, Voorm. Oudeweg; B., d. v. A. Loch, 11 j., Voorm. Oudeweg; 15 April T. Taconis Meinesz 88 j., Kleverparkweg W. G. Grol, 61 j. Jacobijnestraat; J. de Haan, 59 j., Rustenburger- laan; M. Kroonstuiver, 27 j., Rechthuisstraat; 16 April M. A. J. Vollaertsvan den Born, 56 j., Verspronckweg.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2