4 DONDERDAG 17 APRIL' 1941' HAARLEM'S DAGBLAD Jtaliaansch weermachtsbericht In Joego Slavië: Spalato en de Dalmatische Archipel bezet. Luchtaanvallen op Grieksche en Engelsche vliegvelden. ERGENS IN ITALIë, 16 April (Stefani) het weermachtbericht nr. 313 luidt als volgt: „In Joego-Slavië hebben de, gemotoriseerde colonnes van het tweede legercorps, na den tegenstand van den vijand te hebben ge broken, Spalato bezet op 400 kilometer afstand van de grens, vanwaar zij waren vertrokken. Afdeelingen van de koninklijke marine met gewapende detachementen en zwarthemden hebbjm de bezetting van den Dalmatiscben archipel ten noorden van de eilanden van Zara voortgezet. Aan het Grieksche front rukken onze troepen op van de streek der meeren af tot aan de Vo- loutza. Na levendige gevechten is Erzeke bezet en gepasseerd. Het luchtwapen heeft aanvalsacties uitgevoerd op installaties langs de wegen, gemechaniseerde colonnes en op marsch zijn de troepen. De vliegvelden van Podgouritza, Janina, Paramithia en Korfoe zijn ver scheidene malen in scheervlucht aangevallen. Tien vliegtuigen werden op den grond vernield en talrijke andere zwaar beschadigd. Tijdens lucht gevechten zijn vier vijandelijke jachtoestellen bran dend neergeschotter.Een van onze duikbommen werpers is niet op zijn basis teruggekeerd. In de omgeving van Korfoe hebben onze vliegtuigen met mitrailleurvuur twee stoomschepen van 3000 b.r.t. beschoten. Een der schepen vloog in brand. In den nacht van 14 op 15 April hebben formaties van het Duitsche vliegercorps aanvallen gedaan op de vliegvelden Mikabba en Venetzia en op de wer ven van La Valetta, waarbij zij installaties, start banen en geschutsstellingen troffen. In denzelfden nacht hebben Duits?he luchtformaties een aan val ondernomen op het vliegveld Eleusis in Grie kenland en op schepen, die in de baai van Eleusis voor anker lagen, waarbij zij schade toebrachten aan de installaties en een schip van 6000 ton met een voltreffer raakten, terwijl twee andere sche pen van gelijke tonnage werden beschadigd. In Noord-Afrika worden de operaties in de omgeving van Solloem en dë aanvallen op de sterkten van Tobriek voortgezet, waar de vijand zich hardnekkig verdedigt met steun van vloot- eenheden. Italiaansche en Duitsche luchtformaties zetten hun bestokingsacties tegen de sterkte en de vijan delijke schepen op de reede voort. Tijdens lucht gevechten zijn vijf Hurricanetoestellen neerge schoten. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. In het oosten van de Middel- landsche Zee hebben onze luchteenheden in convooi varende vijandelijke schepen aangevallen. Een groot schip van 15.000 ton, dat door torpedo's was getroffen, is gezonken. Andere schepen, die door bommen getroffen werden, werden ernstig be schadigd. Een van onze jachtformaties heeft in scheervlucht het vliegveld van Iraklion op Kreta aangevallen en op den grond twee vijandelijke bommenwerpers in brand geschoten. Een onzer vliegtuigen werd neergeschoten. De piloot bracht Zich met zijn valscherm in veiligheid. In Oost-Afrika hebben onze luchtformaties ge mechaniseerde colonnes in den sector van Dessie met mitrailleurvuur en granaten bestookt". De aanvallen op Engeland. Belfast gebombardeerd. BERLIJN, 16 April (D.N.B.) In den naoht van 15 op 16 April hebben sterke Duitsche ge vechtsformaties hevige aanvallen ondernomen op voor den oorlog belangrijke doelen in Noord-En- geland en het Britsche Noord-Ierland. Het zwaar tepunt van den aanval lag op de Noord-Iersche haven Belfast, dat na de zware beschadiging van alle West-Engelsche havengebieden tot voornaam ste laad- en losplaats voor de Britsche levens- middelenaanvoeren geworden is. Talrijke voltref fers en uitgebreide branden richtten in de haven installaties en de groote levensmiddelenpakhuizen omvangrijke vernielingen aan. AANVALLEN OP SCHEPEN. Het D.N.B. deelt voorts mede: Bij de aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Woensdag op Donderdag werd o.a. ook Liverpool getroffen, waar voor den oorlog be langrijke installaties in hét havengebied en in het noordelijk deel der stad werden geraakt en hevige branden en ontploffingen optraden. Een andere aanval was op Portland gericht, waar een groote brand op de staatswerf werd veroorzaakt en ver scheiden treffers geplaatst op de torpedofabriek Fortland-Weymouth. In het kanaal van St. George werden verscheiden Britsche vrachtbooten door vliegtuigen van de ge wapende Duitsche verkenning vernietigend getrof fen. Een transportschip van 10.000 b.r.t. kreeg van zeer geringe hoogte door bomtreffers midscheeps scheeps en ging na een hevige ontploffing onder. Een koopvaarder van 6000 b.r.t. werd eveneens van zeerg erirïge hoogte door bomtreffers midscheeps en aan de flank, gevolgd door een ontploffing, tot zinken gebracht. Een andere vrachtboot van 6000 b.r.t. kreeg treffers op het achtergedeelte, voorschip en midscheeps en zonk na korten tijd. Een vierde schip van 6000 b.r.t. kreeg twee voltreffers mid scheeps en werd zoo zwaar beschadigd dat het ver loren geacht kan worden. Een koopvaarder van 3000 b.r.t. werd voor de monding van de Humber dopr bomtreffers zwaar beschadigd. In totaal kon den dus vier schepen van tezamen 28.000 b.r.t. on miskenbaar tot zinken gebracht en een schip van 8000 b.r.t. zwaar beschadigd worden. Woensdag is overdag door enkele Duitsche ge vechtsvliegtuigen een aanval op Great Yarmouth ondernomen. Daarbij konden bomtreffers met groote uitwerking op een groote maalderij en in een pakhuisloods aan de westzijde van den rivier arm waargenomen worden. ENGELSCHE VLIEGTUIG VERLIEZEN. Het D.N.B. deelt verder mede: De Engelsche luchtmacht heeft bij een poging der Engelschen om het bezette gebied binnen te vliegen Woensdag zeven vliegtuigen verloren. Door dc Duitsche afweer en jachttoestellen, die tot aan de Engelsche Zuidkust optraden, werden zeven andere Engelsche toestellen neergeschoten. Terwijl het Engelsche luchtwapen alle pogingen om over dag naar dc bezette gebieden te vliegen met aan zienlijke verliezen moet betalen, konden de Duitsche luchtstrijdkrachten, naar in Berlijn verklaard wordt, ook in de laatste dagen hun verkennings- en gevechtsopdrachten boven het Britsche eiland over dag met volledig succes volbrengen. Hoe het Duit sche luchtwapen Engeland ook overdag weet aan te vallen, blijkt niet alleen uit de talrijke tot zinken gebrachte schepen en het beschadigen van Britsche schepen in het nauwste versperringsgebied rondom Engeland, doch ook uit de aanvallen die met bui tengewone stoutmoedigheid in scheervlucht op sterk verdedigde Engelsche bewapeningsf&brieken en vliegvelden in de afgeldopen dagen werden uitgevoerd. Hongaarsche opmarsch tot de Kroatische grens. Ongeveer 15000 man krijgsgevangen gemaakt. De Hongaarsche generale staf deelde gistermiddag het volgende mede: Onze troepen hebben Woens dag in den loop van den dag het zuidwestelijk deel van Trans-Danubië tot aan de Kroatische grens bezet. De zuivering van het gebied tusschen den Donau en de Theiss yan Tsjetnik-benden alsmede het binnenbrengen van krijgsgevangenen is aan den gang. Volgens totdusver ontvangen opgaven be draagt het aantal gevangenen ongeveer 15000. Dit getal stijgt voortdurend. De buit omvat ongeveer honderd stukken geschut en ander waardevol oor logsmateriaal. (D.N.B.) EEN ZELFSTANDIG KROATIc. Afgevaardig den der vluchtelingen uit het Kroatenland tijdens de ontvangst te Wcencn door den Rijksstadhou der Baldur von Schirach. (Foto Weltbild) Vele slachtoffers in Mexico. Te Tuxpan eischte de aardbeving 100 dooden en 85 gewonden. Het D.N.B. verneemt uit Mexico: Het totaal aantal dooden als gevolg van de aardbevings ramp waardoor.Woensdag uitgestrekte deelen van het land werd getroffen, staat nog niet vast. Afgezien van de in de stad Colima ge borgen 36 dooden melden Tuxpan (staat Ja lisco) honderd dooden en 85 gewonden en Ciudad Guzman (Jalisco) vier dooden en 40 gewonden. Vele andere plaatsen hebben even eens dooden en gekwetsten gemeld, zonder het aantal op te geven. United Press meldt uit Mexico City: Uit de be richten over de aardbevingscatastrofe, welke in Mexico een reusachtig gebied tusschen den Stillen en den Atlantischen Oceaan heeft geteisterd, blijkt dat dit de zwaarste ramp is die uit de Mexicaan- sche geschiedenis bekend is. Voortdurend komen draadlooze oproepingen uit ver uit elkander liggen de gebieden in Mexico binnen, welke verhalen over zware aardschokken, vulkanische érupties, boschbranden, die door gloeiende lava veroorzaakt werden, over verwoeste steden en dorpen. Door deze ramp werden de volgende staten getroffen: Colima, Dalisco, Mexico, Guanajuata, Tlaxioale, Puebla, Michoacan, Aguascalientes, Guerrero en Veracruz. De aardschokken duurden den geheelen nacht door. De gouverneur van de staat Colima telegrafeerde dat het grootste deel van de stad ver nietigd is. De overlevenden zoeken vertwijfeld on der de puinhoopen naar hun familieleden. Onder de tot dusverre geborgen lijken bevinden zich die van den militairen commandant van de stad Co lima generaal Galindo en zyn stafchef Chavez, die beiden omkwamen toen de infanterie-kazerne in eenstortte. De vulkaan Colima is in hevige werking en werpt as en gloeiende lavastroomen uit zijn krater, waardoor reusachtige boschbranden veroor zaakt worden. De overlevenden brachten den ge heelen nacht onder den blooten hemel door. Het stadje Coalcoman, in de nabijheid van Co lima, dat 6000 inwoners telt, is geheel verwoest. Bijzonderheden ontbreken echter bijna geheel, daar de getroffen gebieden vrijwel van de buiten wereld zijn afgesneden. Volgens berichten uit Quadalajara, de op een na grootste stad. van Mexico liggen onder de puinhoopen van de dorpen Tuxpan en Zapitiltc talrijke dooden. Door aardverschuivingen ten gevolge van de aardbeving, zijn volgens spoorwegbeambten een groot aantal spoorweg- en rangeerstations vernietigd Overal in de getroffen gebieden is het sporweg- verkeer gebroken, zoodat het zeer moeilijk blijkt de noodzakelijke reddingscolonnes daar heen te sturen. Uit Veracruz wordt bericht dat de vulkanen Orizaba en Cofrede Pretote in hevige werking zijn. De door deze vulkanen aangerichte schade en het aantal slachtoffers zijn nog niet bekend. Presi dent Camacho heeft persoonlijk de leiding van de reddingswerkzaamheden op zich genomen. De autoriteiten werken samen met het Roode Kruis en alle voorbereidselen worden getroffen om de ge teisterde gebieden zoo snel mogelijk hulp te ver- leenen. Voortdurend verlaten vliegtuigen de stad Mexico met artsen, ziekenverpleegsters, medicamenten en levensmiddelen voor deze gebieden. De Engelsche hongerhlokkade. NEW-YORK, 16 April iA.N.P.» De beken de Katholieke Amerlkaansche geestelijke, pro fessor Obrien legt er in een door de Chicago Tribune gepubliceerden oproep voor het Hoo- ver-comité den nadruk op, dat het alleen van de Amerikaansche regeering afhangt of de be volking van België. Nederland, Noorwegen en Centraal Polen door de Engelsche blokkade wordt uitgehongerd. Het Is unfair, dat Enge land aan den eenen kant van Amerika bergen wapens, levensmiddelen enz. eLscht. en aan den anderen kant Amerika verhindert, levensmid delen te sturen aan verhongerende vrouwen en kinderen, zelfs dan wanneer iedere garantie is gegeven, dat deze, zendingen niet in Duitsche handen komen. Megerle over de positie der Zuid-Amerikaansche landen. Noord-Amerika kan het Zuid-Amerikaansche bedrijfsleven niet redden. BERLIJN. 16 Apr:!. (A.N.P.) Onder het op schrift „bedrogen Volken" bevat de Berliner Bör- sen-Zeitung een artikel van haar politieken mede werker dr. Karl Megerle, waarin deze schrijft: Op den 13en April den z.g. Pan-Amerikadag, richtte minister Huil zich tot de landen van Mid den. en Zuid-Amerika, om hen te feliciteeren met de voordeelen der Pan-Amerikaansche solidariteit. Denzelfden dag sprak Nelson Rockefeller bij het van stapel loopen van een schip. Met wat hij den Spaansch-Amehkaanschen landen meedeelde, kan men hen minder geluk wensdhen. Zijn rede beves tigt het bedrog dat de Ver. Staten onder den dek mantel der „Verdediging van het Westelijke half rond" tegen z.g. aanvalspogingen, jegens de Spaansdh-Amerikaansche landen gepleegd heeft. Rockefeller moest de ineenstorting van den Ameri- kaansdhen handel met Europa en het verlies van een afzetgebied dat zes tot zeven rfiilliard dollar waard is toegeven.-Het valutacrediet van 500 mil- lioen dollar dat Noord-Amerika beschikbaar heeft gesteld, kan het Zuid-Amerikaansche bedrijfsleven niet redden. De economische hulpmaatregelen wa ren slechts een druppel op een gloeienden steen, Rockefeller geeft toe, dat de onverkoopbare over schotten aan graan, mais, koffie, cacao, vleesch en deels aan katoen als een last op de Spaansch-Ame- rikaansohe landen drukken en hun levensvoor waarden slechter maken. Reeds moet hij echter twee nieuwe gevaren aan kondigen: De Spaansch-Amerikaansche landen zijn thans wat halffabrikaten en afgewerkte industrie producten betreft uitsluitend op de Ver. Staten aangewezen. De Ver. Staten kunnen echter, omdat zij eerst Engeland en zich zelf moeten voorzien deze goederen waarschijnlijk niet leveren, hetgeen in Latijnsch-Amerika tot groote beperkingen in het bedrijfsleven en tot een sociale verarming zal lei den. Een even groot gevaar vormt het gebrek aan vrachtruimte. De Ver. Staten zijn door hun politiek der totale hulp aan Engeland verplicht den Engel schen zooveel mogelijk schepen te leveren. Het is bekend, dat zij zelf niet genoeg schepen bezitten om hun handel met het overige Amerika te hand haven. Slechts de helft vaart onder Amerikaansche vlag. De Engelschen zullen binnenkort opnieuw een vijfde deel dezer tormage aan de Amerikaan sche kustvaart onttrekken. Wat de Ver. Staten dan zelf nog aan schepen kunnen gebruiken, is groo- tendeels verouderd en slechts geschikt voor geval van nood. De politiek van goede nabuurschap zal daarom op zeer zware proef gesteld worden en de vraag doet zich voor.' of de Ver. Staten, wanneer voor Spaansch-Amerika de economische en sociale crisis aanbreekt, bereid zijn het te helpen. De poli tiek van president Roosevelt plaatst de solidariteit met Engeland boven de Pan-Amerikaansche soli dariteit. De behoeften en belangen van de Latijnsch Amerikaansche landen moeten niet alleen onderge schikt gemaakt wordenapan die van de Ver. Staten, doch ook aan die van Engbland. Hun oogsten kun nen bederven, hun levenspeil dalen, hun menschen verarmen, hun behoeften aan de noodigste in dustrieproducten en schepen nog zoo dringend zijn, dat deert den Angelsaksen niet. Tenslotte deed Rockefeller een beroep op de of fervaardigheid van Latijnsch-Amerika. Hij ver wacht van Latijnsch-Amerika. dat het lijdt ten gun. ste van hen die het door de blokkade economisch wurgen. Jarenlang moeten zij offers brengen, hoe wel de Ver. Staten hun zelfs niet eens voor vre destijd betere dagen kunnen beloven. Want aange zien het Noorden wil voorkomen, dat de natuur lijke handelsbetrekkingen tusschen Europa en Spaansch-Amerika weer oo dreef komen, veroor deelt het Spaansch-Amerika of tot economische verarming of tot permanente fïnancieele afhanke lijkheid van de Ver. Staten. Daar dezen de land bouwproducten van Latijnsch-Amerika niet kun nen en willen afnemen, blijft er slechts over. het middelste en zuidelijke deel van het continent voortdurend door leeningen in het leven te houden, een politiek, die niet alleen tot politieke afhanke lijkheid. doch ook tot moreele demoralisatie van deze rijke, groote gebieden moet leiden. Menig La- tijnsch-Amerikaansch land is de laatste maanden onderworpen aan den rechtstreekschen Noord- Amerikaanschen druk of aan de opschepperij over onbeperkte politieke en militaire mogelijkheden van den buurman in het Noorden. Wanneer Rockefeller thans moet bekennen, dat de Ver. Staten niet eens het eigen continent kunnen verzorgen met industrieproducten en vrachtruimte, dan helpt hij het ontnuchteringsproces, dat de Duitsche weer macht op den Balkan tegenover de opschepperij van de Amerikaansche almacht aan den gang heeft gebracht, bespoedigen. Bescherming der Amerikaansche koopvaarders. President Roosevelt heeft in de persconferentie te Washington verklaard, dat de Ver. Staten hun koopvaardijschepen zullen beschermen, waarheen zij ook varen, zoolang zij zich niet begeven naar dè oorlogszone, welke in de neutral!teitswet is vastgelegd. (A.N.P.) Generaal Simowitsj in Athene. ROME, 16 April (A.N.P.) Het Giornale meldt uit Boedapest, dat de Joego-Slavische minister president, generaal Simowitsj, zich op het oogen- blik in Athene bevindt en voronemens is naar Moskou door te reizen. De „slag op den Atlantischen Oceaan". Verliezen der Engelsche oorlogsvloot. De siag op den Atlantischen Oceaan, zoo ver neemt het D.N.B., eischt niet alleen van de Engel sche koopvaardijvloot dag voor dag een zware tol aan kostbare scheepsruimte. maar scheurt ook ge- welige gaten in de Britsche oorlogsvloot. Nadat pas enkele dagen geleden het Britsche slagschip ..Malaya" in New-York is aangekomen om hersteld te worden, aangezien het volgens berichten van de bemanning bij de bescherming van een convooi door den torpedotreffer van een Duitsche duikboot ernstig beschadigd was, moet de Engelsche Admi raliteit thans mededeelen dat de Engelsche kruiser ..Bonaventure" tot zinken gebracht is. Ook deze kruiser, die pas tijdens den oorlog in dienst gesteld is, maakte deel uit van een convooi. De uit vijf honderd personen bestaande bemanning heeft bij de torpedeering zware verliezen geleden. Boven dien werden de vorige week in het Engelsche ver sperringsgebied twee torpedojagers door luchtaan vallen zwaar besohadigd. Behalve deze verliezen, waar nog aan dienen te worden toegevoegd twee Engelsche torpedojagers die de laatste dagen in de Middellandsche Zee door voltreffers ongeschikt voor den strijd gemaakt zijn, heeft de Engelsche marine het laatste halve.jaar bij elkaar acht hulpkruisers volkomen verloren. Hier onder bevond zich de hulpkruiser „Forfare" van 15.000 br.t. en de hulpkruiser „Jervisbay" van ruim 16.000 br.t., welke door een Duitsch oorlogs schip in den Atlantischen Oceaan vernietigd werd. Met dezen kruiser verdwenen in de diepte de aan boord zijnde Engelsche admiraal Mantby en 150 leden der bemanning. Twee groote hulpkruisers gingen de vorige week verloren. Een Duitsche kaper vernietigde in de Atlantische wateren den Engelschen hulpkruiser ..Voltaire" van 13.00 br.t. en een duikboot bracht volgens het weermachts bericht van 14 April een Engelschen hulpkruiser van 10.000 br.t. in het zeegebied van IJsland tot zinken. Engelsch oorlogsschip getorpedeerd De torpedojager Mohawk", groot 1800 ton. BERLIJN. 17 April. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van de Engelsche Admiraliteit is de Britsche torpedobootjager Mohawk" op de Mid dellandsche Zee getorpedeerd en gezonken. De „Mohawk" was 1.800 ton groot en had een beman ning van 190 koppen. De familieleden der bij den ondergang van de „Mohawk" om het leven geko men opvarenden zijn op de hoogte gebracht. Duitsche troepen aan het Grieksche front in contact met de Engelschen. Britten uit hun stellingen verdreven. Het D.N.B. deelt mede: Gedeelten van Duit sche troepen, die van de Bulgaarsche westgrens door Servië oprukken, zijn od Grieksch grond gebied in contact gekomen met Britsche troe pen. Hoewel de Britten zich met sterke eenhe den op strategische punten op de berghellin gen hadden verschanst, gelukte het de Duitsche infanterie den vijand uit'zijn stelling te verdrij ven. zonder dat hierbij pantserwagens of het luchtwapen in actie kwamen. Ondersteund door het vuur van de artillerie drongen stoot troepen tot in de voorste linies en sloegen een bres voor het optreden van het gros der troeoen. Na hevige vuurgevechten werd de vijand uit zijn stellingen verdreven en de doortocht door een belangrijke wegengte afgedwongen. Honderden gevangenen, waaronder pioniers uit de Midlands, Australiërs en talrijke leden van de Nieuw-Zeelandsche divisie werden bin nengebracht. De buit aan wapens en munitie Is aanzienlijk. Britsche vliegtuigen naar Noord- Duitschland. Pogingen om havensteden aan te vallen. BERLIJN. 17 April. (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, een vrij groot aan tal vluchten -naar Noord-Duitschland gemaakt en getracht havensteden in het kustgebied aan te val len. Slechts weinig vliegtuigen slaagden er in hun doel te bereiken en daar eenige bommen neer te werpen. De overige toestellen wierpen hun bom men in het wilde weg uit. Volgens de op het oogen blik beschikbare berichten is een toestel door nachtjagers neergeschoten. De tot dusver geconsta teerde schade is gering. - In een steenkoolmijn op Hokkaido (Japan) is door nog niet bekende oorzaken een ontploffing ontstaan. Daarbij werden 30 mijnwerkers gedood. Een aantal andere arbeiders werd gewond. (D.N.B.) De nog in opbouw zijnde jonge weermacht van de Nankingregeering is voor de eerste maal in den strijd tegen deGuerilla-formaties van Tsjoengking gebruikt, meldt het D.N.B. Op bevel van Wang Tsing Wei hebben gedeelten van het eerste front corps van Nanking op den linkeroever van de Yangtse te westen van Woehoe bij Woewei guerilla- troepen van Tsjoengking aangevallen en ze naar Loekiang teruggeslagen. Geen onderhandelingen tusschen Duitschland en Joego-Slavië over een wapenstilstand. Wel deden Servische instanties aanbiedingen voor een capitulatie. Van welingelichte zijde wordt uit Berlijn aan het A.N.P. gemeld: De :n het buitenland opgedoken geruchten over onderhandelingen betreffende staking der vijande lijkheden n Serv e worden in politieke kringen te Berlijn niet bevestigd. Men twijfelt er in deze kringen aan of er in Servië nog wel instanties aan wezig zijn die gezaghebbende afspraken in dit op zicht kunnen maken. In de Wilhelmstrasse werd vernomen dat door individueele Servische instan ties van lagere rangorde aanbiedingen gedaan zijn welke in de richting eener staking der vijandelijk heden gingen. Maar hierbij ging het niet, naar van Duitsche zijde verklaard wordt, om verzoeken om wapenstilstand, maar om aanbiedingen tot capitu latie. De militaire gebeurtenissen in Servië zijn in een stadium gekomen, waarin er van een wapen stilstand geen sprake meer kan zijn, daar het Ser vische leger als zoodanig volkomen vernietigd is. In de Wilhelmstrasse verklaarde men voorts in antwoord op een vraag, waar de afzonderlijke leden der regeering Simowitsj zich bevinden, dat daar over noch te Berlijn noch te Belgrado iets bekend is. In Berliin zijn berichten ontvangen als zou Si- motwitsj zich naar het buitenland begeven heb ben en door een anderen minister-president ver vangen zijn. Ook over het verblijf van koning Pe ter weet men niets. Over het lot van de vroegere Joego-Slavische regeeringsleden is op het oogen- blik in Berlijn alleen bekend dat de vroegere mi nister-president Tswetkowitsj door een leidende Duitsche militaire instantie is bevrijd en zich in veiligheid bevindt. EL AGHEILA IN DUITSCHE HANDEN. Bij de herovering van het aanvankelijk door de Italiaansche troepen ontruimde gebied in Noord-Afrika was het fort El Agheila een der eerste versterkingen, welke genomen werden. Boven de kanteelen heeft nu een Duitsche waarnemingspost met afweergeschut de wacht betrokken. (Foto Weltbild) RUST NA EEN INSPANNENDEN TOCHT. Duitsche soldaten aan den maaltijd in een Joego- Slavisch dorp. (Foto Weltbild) Het Japanscli-Russische niet-aanvalspact. SJANGHAI.16 April (A.N.P.) Het invloedrijk» Ohineesche blad Kuomin Sjinwen, dat in Sjanghai verschijnt, schrijft in een commentaar op het Japansch-Russische niet-aanvalspaot: Wij ge- looven, dat het neutraliteitspact een voorteeken is van den oorlog in den Stillen Oceaan, maar wij gelooven niet. dat deze oorlog zoo dicht op het sluiten van dit pact zal volgen als de Euro- peesche oorlog volgde op het Duitseh-Russische niet-aanvalspact. SJANGHAI. 16 April (A.N.P.) De Japansche gezant in Australië, Tatsoeo Kawei, heeft, volgens een Britsch bericht uit Melbourne, verklaard, dat het Japansch-Russische pact in het geheel geen dreigementen vormt tegen Australië, doch veleer op vrede en vriendschap gericht is. Tradia ^xaQumuna VRIJDAG 18 APRIL 194L Noderlandsch Programma. HILVERSUM I, 41S.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.oo Gra- rnofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 0.00 Christelijke Radio Stichting: Schriftlezing en meditatie, fl.io Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Nieuwsberichten A. N. P, 0.45 Gramo- foonmuzlek. 10.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.20 Dcclat%a- Enscmb,c Jonny Kroon. 11 io Gramofoonmuziek. 11 30 Clavecim bel voordracht. 12.00 De Jonge acht. 12.25 Gra mofoonmuziok. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economi sche berichten A. N. P. l.oo Gramofoonmuziok. 1.15 Om roeporkest en soliste. 2.15 Causerie „Onze voeding en onze bodem 2.30 Musette-orkest „Les gars de Paris" en gra- mofoonmuzlek. 3.00 Orgelconcert. 3.30 Esmeralda. 4 0# Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité: Causerie „Waarom lees Ik den Bijbel'. 4 20 Gramofoonmuzlek 4 30 CauscrM met gramofoonmuzlek. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 Nieuw*- economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Salonorkest. 6.15 Lezing „Plicht en recht van den arbeider". 6.30 En semble Tonny Roxlni. 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P 7.15 Hollandsch instrumentaal kwintet. 8.00 Nieuwsberichten A N. P 8 15 Spiegel van den dag 8 30 Berichten. Engelsch «45 Melodisten. dameskoor „Acther- charme" en solist. 9 30 Gramofoonmuzlek. 9 40 VriJzinnW Protestantsch Kerkcomlté: Avondwtjding. 9.45 Engelsch* berichten A. X. p. 10.00 Nieuwsberichten A. x. P.. sluiting Nederlandsrh Programma. HILVERSUM II, 301.5 M 6 45 Gramofoonmuzlek 6 50 Ochtendgymnastiek. 7 00 Gra mofoonmuzlek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonw muziek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. p. 8.45 Gramofoonmu zlek. 10.20 Viool, plano en gramofoonmuzlek. 11.00 Voor do kleuters. 11.20 Ensemble Tonny Roxlni. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 12 45 Nieuws- en economische berichten a. N. p. 1.00 De Ramblers. 1.30 Molto Cantabile. :.oo Ne- derlandsch Symphonte-orkest ,,'s Gravenhage" en solist 3.00 Gramofoonmuzlek. 3 20 Voor de vrouw. 3.45 Omroep orkest. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5 18 Nieuws-, economische- en beursberichten a, n p 530 Gramofoonmuzlek, 6.00 Christelijke Radio Stichting: On der de leeslamp fi 15 Gramofoonmuzlek. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7 00 Economische vragen van den dag a n P. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.30 Causerie „liet ontwaken van plant en dier". 7,45 Gramofoonmuzlek. 8,00 Nieuwsbe richten a. N. P. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoon muzlek. 8.30 Gramofoonmuzlek. 8.45 Radlotooneel. 9 n Gramofoonmuzlek. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7