Haarlem's Dagblad foeya Slaaië staakt dm stüfd Zuidslavië capituleert. Ceheele leger legt de wapens neer. Weer luchtaanvallen op Engeland Kleiner boterrantsoen en melkdistributie. 58e JAARGANG No. 17740 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zulder Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132. 12713 Administratie 10724. 14825 Soendaplein 12230 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 18 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiön: 1-5 regels 2.elke regel meer ƒ0 40 Reclames f0 65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0 17i/$ Groentjes zie rubriek. Het is twaalf dagen geleden dat de Duitsche krijgsmacht in den vroegen morgen van Zondag April, den veldtocht tegen Joego-SIavië begon. Vanmiddag om twaalf uur' werd de capitulatie der Zuidslaven, die vannacht reeds werd bericht, een voldongen feit. Eigenlijk reeds in de eerste week van dezen strijd werd het volkomen duidelijk, dat de weerstand der Zuidslaven spoedig zou zijn ge broken. In de laatste dagen verliep het proces met groote snelheid: berichten omtrent overgave van groote legerdeelen en van den terugtocht van restanten van het Zuidslavische leger in het gebergte spraken daaromtrent nog duidelijker taal dan de mededeelingen betreffende den val van de hoofd stad Belgrado, van Agram en verscheidene andere steden In het begin werd van bevoegde Duitsche zijde in Den Haag opgemerkt dat de Duitschers den strijd geenszins als een militaire wandeling be schouwden, waarbij de bekende vechters-eigen schappen van den Servischen soldaat en de moei lijkheid van het terrein in dit bergland met vele diepe kloven en snelstroomende rivieren en wei nige goede en dan nog smalle wegen te berde werden gebracht. Daartegenover stond natuurlijk de verdeeldheid van het Joego-Slavische volk vele en velerlei nationaliteiten. Ten aanzien van de drie grootste bevolkingsgroepen: Serviërs, Kroa- ten en Slovenen, was voor den aanvang van den strijd al gebleken dat de tweede, de Kroatische, zich niet vereenigde met het gevoerde beleid grieven koesterde tegen de regeering te Belgrado wegens het niet vervullen van toezeggingen om trent autonomen bestuursvorm voor deze volks groep. De Duitsche bevolking in het land, geschat op ongeveer een half mfllioen, slaagde erin in grooten getale uit te wijken. Omtrent het Hongaar- sohe volksdeel, dat in 1919 bij de vredesverdragen bij Joego-SIavië was ingedeeld en ook een half millioen telde, was duidelijk dat het gebrand was op terugkeer bij Hongarije. Tijdens den korten oorlog in Joego-SIavië hebben, zooals men weet, Hongaarsche troepen het deel van het Joego-Slavi sche gebied, door deze groep der bevolking be woond. bezet en het daarmede klaarblijkelijk weer voor Hongarije in bezit genomen. Tijdens den strijd werd ook te Agram de autonomie van Kroatië uit geroepen. Het fs duidelijk dat nieuwe grensregelin gen nog niet hun beslag hebben gekregen en ook nog niet zoo eerstdaags zullen worden vastge steld, maar deze gebeurtenissen zijn reeds sterk op den voorgrond getreden. De snelle beslissingen, in dezen strijd door de Duitsche troepen en de luchtmacht bereikt, hebben overigens bewezen dat de groote vechtcapaciteiten van den Servischen soldaat, die indertijd in den wereldoorlog maar daarvoor ook al in Balkan oorlogen gebleken waren, tekort moesten schieten tegenover een macht die behalve deze eigenschap pen zeker over beter organisatie, bewapening daarbij langdurige voorbereiding in nieuwe <5or- logsmethoden beschikte. De geweldige stootkracht van het Duitsche leger is ook hier weer gebleken. Ook de leek op militair gebied kan zich voorstellen dat de strijd die zich in de afgeloopen anderhalve week in Zuidslavië heeft afgespeeld volstrekt niet meer vergelijkbaar was met de min of meer guerilla-achtige oorlogen, door de Serviërs een dertigtal jaren geleden tussehen hun bergen, rivie ren en ravijnen gevoerd. Die vorm van oorlogvoe ring schijnt nu wel geheel tot het verleden te be- hooren. De strijd in Joego-SIavië is vandaag beëindigd en op het Europeescbe vasteland strijden de legers nu alleen nog in Zuid-Albanië en Griekenland. De afloop van dezen oorlog is vermoedelijk ook spoe dig te wachtén. Het Duitsche communiqué meldt vandaag ten aanzien van dezen Balkan-strijd dat Italïaansche formaties via Spalato op weg zijn naar het Zuidoosten, dat in Zuid-Albanië het nabij de Gneksche grens gelegen Erseke werd genomen, dat in Griekenland Duitsche troepen in Zuidelijke richting in den aanval blijven en bij de verove ring van de plaats Servia, ten Z. van Aliakmon, talrijke gevangenen maakten, dat aan de Grieksche Oostkust strijdkrachten van het Duitsche lucht- wapen schepenconcentraties aanvielen, schepen tot zinken brachten met een totaal inhoud van 19000 ton en andere beschadigden. De beëindiging van den strijd in Joego-SIavië is snel gekomen; nog veel sneller ongetwijfeld dan door sommigen werd verwacht. R. P. Het lot van Joego-Slavic. „Völkischer Bcobachter" over de verantwoordelijkheid der Ver. Staten. BERLIJN, 18 April (D.N.B.) Met betrek king tot de capitulatie van het Joego-Slavische leger verklaart de „Völkischer Beobachter". „dat Roosevelt in hooge mate voor het lot van den vroegeren Joego-Slavischen staat ver antwoordelijk is. Onder den pijnlijken indruk van de mislukte hulpverleening aan Servië, zoo schrijft het blad, tracht men er zich in Washing ton thans uit te praten door te zeggen dat men door Engeland verkeerd is ingelicht. Het blad constateert dat men in de Ver. Staten vertrouwd heeft op de inzichten van den Engelschen be richtendienst die klaarblijkelijk even verkeerd was ingelicht als ten tijde van het Noorsche avontuur. Het is kenmerkend voor de geheele verderfelijke lichtvaardigheid, waarmede Roo sevelt wereldpolitiek voert. Het is geen veront schuldiging, wanneer Roosevelt thans zijn volk dezelfde soep wil opdienen die de Serven en Grie ken thans voorgezet hebben gekregen. Het „Zwölf Uhr Blatt" meent dat men thans in Amerika heeft ingezien hoe de zaken op den Balkan staan. Men doet chans reeds af stand van de gelofte die men indertijd heeft afgelegd. Het Amerikaan,sche volk zal zijn eigen gedachten er over hebben, wanneer de omroeper van den Washingtonschen zender thans verklaart dat Amerika den Balkan nu geen hulp tippt Van vprieenen. aangezien het te laat Is. BERLIJN, 17 April (D.N.B.). Op den 17 den April, des avonds om 9 uur, heef! het geheele Joego-Slavische leger, voor zoover het nog nie! ontwapend is, onvoor waardelijk de wapens neergelegd. De capitulatie treedt op den 18en April des middags om 12 uur in werking. Tweehonderd gram boter per week. Maatregelen gaan 21 April* in. - Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: Met ingang van 21 April a.s. zullen twee maatregelen van kracht worden, die juist met het oog op het seizoen aan de Nederlandsche bevolking teleurstelling zullen brengen. Deze maatregelen bestaan in een verlaging van het vetrantsoen van 250 op 200 gram per week en een rantsoenering van de melk op kaarten. Men zal misschien verwonderd zijn, dat deze beide maatregelen tegelijkertijd genomen wor den en nog wel op een moment, waarop de melkproductie weer begint toe te nemen. De reden hiervan is gelegen in de moeilijkheden, die de vet voorziening voor ons land biedt. Deze moeilijkheden zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats is de melkproductie in de afgeloopen maanden door het ontbreken van vol doende krachtvoeder zeer sterk achteruitgeloopen en bevindt deze zich ook nu nog op een laag peil. In sommige gebieden, waar men gewoon was in den winter veel krachtvoeder aan de koeien te voeren is deze achteruitgang wel 50 pet. geweest. Daar komt nog bij. dat met het oog op den moeilijken voedertoestand gedurende de wintermaanden den veehouders den raad is gegeven het afkalveren der koeien zoo laat mogeliik te stellen. Dit brengt mede, dat de grootere melkproductie dit jaar geruimen tijd later zal intreden dan in andere jaren. Deze omstandigheden nu hebben tot gevolg dat er in de afgeloopen maanden veel minder boter kon worden gemaakt dan onder normale omstandigheden en dat ook ;n den eersten tijd de boterproductie niet zoo snel zal toenemen als anders het geval is. Een tweede moeilijkheid voor de vetpositie van ons land is in het volgende gelegen. In normale omstandigheden wordt in de behoef te aan vet in ons land voorzien door boter, mar garine, olie en vetten. Voor de botervoorziening van ons land was onze eigen productie steeds ruim vol doende; groote hoeveelheden (in 1939 was dit 62.5 millioen K.G.) werden buitendien nog uitgevoerd. Voor de voorziening van margarine, vetten en oliën" het totale gebruik hiervan was in het aan den oorlog voorafgaande jaar pl.m. 100 millioen K.G. zijn wij steeds aangewezen geweest op bui- tenlandsche grondstoffen die van overzee moesten worden ingevoerd. Sinds het intreden van den oorlogstoestand voor ons land staat deze invoer echter geheel stil en zijn er dus ip het geheel geen grondstoffen voor de fabricage van margarine, vetten en oliën ingevoerd. Dientengevolge is men hier te lande sindsdien voor deze fabricage geheel aangewezen op de aan wezige voorraden. Deze voorraden worden dus niet grooter, maar zijn daarentegen door het gebruik van margarine, vetten en oliën gedurende de af geloopen maanden voortdurend verminderd. Met het oog op de hier omschreven omstandig heden en om de vetvoorziening van ons land zoo lang mogeliik op een eenigszins redelijk peil te houden, is het noodzakelijk, de beide genoemde maatregelen te treffen* de verlaging van het rant soen tot 200 gram en de melkdistributie. De verlaging van het vetrantsoen maakt nl. ook een rantsoeneering van de melk noodig. Indien dit immers niet zou geschieden, zou men voor de min dere hoeveelheid vet die men krijgt trachten een vergoeding te vinden m een grooter melkgebruik. Hierdoor zou weer minder melk tot boter kunnen worden bereid, hetgeen weer de vetvoorziening van ons land nadeelig zou beïnvloeden. In de laatste maanden heeft eveneens reeds een zekere beper king van het consumptiemelkverbr'uik plaats ge had, welke aan den melkhandel werd overgelaten. Daar noodzakelijkerwijze hierdoor onbillijkheden voorkwamen, is een distributie op kaarten beter te achten. De melkdistributie zal waarschijnlijk in totaal tot eenige verhooging van het gebruik lei den. Wel zullen sommige huisgezinnen, die ge wend waren zeer veel melk te gebruiken, minder ontvangen, maar dit kan met het oog op een re gelmatige verdeeling niet voorkomen worden. Bij de vaststelling van het melkrantsoen is met de verlaging van het boterrantsoen rekening ge houden. Het melkrantsoen dat per week voor per sonen van 14 jaar en ouder beschikbaar wordt ge steld, bevat nl. ruim 50 gram vet. Zooals uit het voorgaande volgt hebben de beide aangekondigde maatregelen voor de huidige vet voorziening direct beteekenis. Echter is in het bij zonder ook de melkdistributie voor onze vetpositie in de komende maanden van belang. Immers hier door kan de boterproductie in de a.s. zomermaanden in ons land nog meer worden opgevoerd en dit is om tweeërlei redenen van beteekenis: 1. Gedurende dezen tijd kan dan uitsluitend bo ter worden gedistribueerd, waardoor de nog aan wezige grondstoffen voor de bereiding van marga rine. vetten en oliën voorloopig gespaard kunnen blijven tot den tijd, waarin deze door het gemis aan voldoende boter meer noodig zullen zijn. In ver band hiermede zal over eenigen tijd wederom de maatregel worden ingevoerd, dat ook op de vet kaarten uitsluitend boter verkrijgbaar zal zijn. waar voor dan een reductie op den prijs zal worden ge geven. 2. Er kan in de koelhuizen gedurende de zomer maanden boter worden opgeslagen, waarover dan beschikt kan worden in de a.s. wintermaanden, wanneer de melkproductie en dus ook de boter productie door het ontbreken van krachtvoeder wel zeer gering zal zijn. Elders in dit nummer, bij de nieuwe bonnen, zijn van beide maatregelen de nadere bijzonderheden opgenomen. Het rijden der trams. Na 5 Mei vermoedelijk tot 11 uur 's avonds. Nu de avonden zooveel langer worden doet de vraag zich voor, of binnenkort de trams ook weer langer dan tot dusver in Haarlem zullen rijden. Bij informatie is ons gebleken, dat inderdaad verwacht mag worden, dat binnenkort de rijtijden niet onbelangrijk zullen worden uitgebreid, n.l. tot elf uur des avonds. De N.Z.H.T.M. heeft hier omtrent nog geen officieel bericht ontvangen, doch zij verwacht, dat het met ingang van 5 Mei veroorloofd zal zijn, den dienst tot 11 uur des avonds te verlengen. Havenstad aan de Zuidkust hevig gebombardeerd BERLUN, 18 April (D.N.B.) Ook in den nacht van 17 op 18 April waren weer zeer sterke formaties van het Duitsche luchtwa- pen opgestegen voor den aanval op de Engel- sche eilanden. In verscheidene vluchten werd een belangrijke havenstad aan de En- gelsche zuidkust zeer doeltreffend met bommen van allerlei kaliber bestookt. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten der bemanning zijn in werven en loodsen uitgebreide branden waargenomen. TWEEMAAL LUCHTALARM TE LONDEN. BERLIJN. 18 April. Een stad aan de Zuidwestkust van Engeland, zoo meldt de Britsche berichtendienst, is in den afgeloopen nacht het voornaamste doel geweest van de Duitsche luchtaanvallen. Bij een aanval, die eenige uren geduurd heeft, zijn daar vele brand- en brisantbommen neergeworpen. Ook boven andere deelen des lands was de vijand in de lucht bedryv'g en het Britsche afweergeschut is den geheelen nacht In actie geweest. In Londen is in den afgeloopen nacht tweemaal luchtalarm ge maakt. „Het Grieksche leger is over wonnen." Verklaring voor den zender Athene, Kracht van den Duitschen aanval neemt gestadig toe. BOEKAREST, 18 April (D.N.B.) Het opperbevel van de Grieksche strijdkrachten heeft bekend gemaakt, dat aan het Albaan- sche front door de Grieksche troepen eenige terugtrekkende bewegingen ten uitvoer zijn gelegd. Bij deze bewegingen zijn Klisoera en Erseke geëvacueerd. „De berichten van het «orlogstooneel zijn ongunstig. De kracht van den Duitschen aanval neemt van uur tot uur toe. Ondanks onzen fei len tegenstand duurt de opmarsch van den vijand onverminderd voort, zoo is gezegd in een door den Atheenschen zender op 17 April om 23 uur 20 uitgezonden verklaring. De verklaring zegt verder dat ondanks de vroegere successen aan het Albaansche front het Grieksche leger is overwonnen. Het Grieksche volk, vooral de bevolking in het achterland, wordt opgeroepen kalm te blijven, opdat het leven zijn normalen loop kan nemen. ..De koopman, de handwerksman en ieder mensch 'moet op zijn plaats blijven, want een verzaken van dezen plicht is verraad jegens het vaderland. Het Grieksche volk bewijst door deze instructie op te volgen dat het een dapper volk is. opgewassen tegen den gewijzigden toe stand", zoo eindigt de Atheensche radioverkla ring. Intocht van het Duitsche leger in Belgrado. (Foto Hoffmann—Bureau Stapf) Duitsch weermachtsbericht De gemeenschappelijke Amerikaansch-Canadeesche defensie NEW-YORK, 18 April. (D.N.B.) De gemeen schappelijke Canadeesch-N.-Amerikaansche verde digingscommissie heeft, naar uit Montreal wordt ge meld, bekend gemaakt dat plannen voor de mili taire verdediging van de Oost- en Westkusten van Canada en de Vereenigde Staten thans gereed zijn. De commissie zal zich thans zetten aan de taak deze plannen telkens aan de zich wijzigende om standigheden aan te passen. De Haarlemmers zullen gisteren met eenige verwondering deze „auto" door de straten hebben zien rijden! Het tweetal sportieve mciskes, dat met ijverige trap- bcwegingen de motorlooze auto deed vooruitkomen, bracht ook nog een bezoek aan de bloembollenvelden in Haarlem's omgeving. Zooals we op de foto zien werden onderweg narcissenslingers gekocht. (Foto Stevens) Groote nachtelijke aanval op Londen. Aankondiging van versterkte represailles. BERLIJN, 17 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermach maakt bekend: Als vergelding voor den Britschen luchtaanval op het woon- en cultuurcentrum van de rijkshoofd stad in den nacht van 9 op 10 April heeft het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht een grooten aanval gedaan op de Britsche hoofdstad. Talrijke Duitsche gevechtseskaders wierpen ge durende den geheelen nacht ononderbroken tal- looze brisantbommen van alle kalibers en brand bommen neer. Bij goed zicht op den grond konden de bomontploffingen en de gevolgen hiervan on dubbelzinnig waargenomen worden. In de haven wijken, alsmede in andere deelen van de stad ont stonden reeds bij het vertrek van de eerste for maties groote branden, die zich deels vereenigden tot branden van groote uitgestrektheid. Het schijn sel van dit groote vuur was reeds van het Kanaal en voor een gedeelte van de Belgische kust te zien. Voortaan zal iedere Britsche luchtaanval op woonwijken'in Duitschland in versterkte mate ver golden worden. Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld heeft het in ontbinding zijnde tweede Servische legercorps in het gebied rondom Serajewo gecapi tuleerd. De zuivering van het land van uiteen gejaagde* onderdeelen vindt stelselmatig vortgang. De tegenstand, die op enkele plaatsen nog geboden werd, is snel gebroken. In Dalmatië zijn Italiaansche formaties via Spalato (Split) op weg naar het Zuid-Oosten. In Zuid-Albanië werd het nabij de Grieksche grens gelegen Erseke genomen. Andere strijdkrachten vielen van Noord-Albanië uit aan en trokken aan weerskanten van 't Meer van Skoetari op ver scheidene plaatsen over de Servische grens. In Griekenland blijven de troepen van het Duit sche leger in Zuidelijke richting in den aanval en namen het ten Zuiden van Aliakmon gelegen Servia. Talrijke gevangenen werden binnenge bracht. Aan de Grieksche Ooskust vielen strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen schepenconcentraties aan, brachten in totaal 19.000 b.r.t. scheepsruimte tot zinker, en beschadigden andere schepen. Ook in den strijd tegen de approviandeeringsscheep- vaart van 't Britsche moederland boekte het lucht wapen bijzondere successen. In het Kanaal van St. George beschadigden vliegtuigen van de gewapende verkenning vier schepen van 28.000 b.r.t. in totaal en op zee 400 K.M. ten Westen van Ierland be schadigden zij een vrachtboot van 5000 b.r.t. in een scheeraanval zoo doeltreffend, dat haar ver nietiging zeker geacht kan worden. Andere luchtaanvallen richtten zich tegen havens en werfinstallaties aan den benedenloop van de Theems, benevens tegen enkele vliegvelden. Bij een aanval op Great Yarmouth troffen verscheidene bommen van zwaar kaliber een groote maalderij met daarbij behoorende pakhuislodosen. De vijand liet 's nachts op verscheidene plaatsen Noord-West-Duitschland brisant- en brand bommen vallen, die echter geen noemenswaardige schade veroorzaakten. De verliezen onder de bur gerbevolking zijn gering. Vier Britsche vliegtuigen werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neer geschoten. Bij de inneming van Skoplje (Uuskuub) op 7 April heeft kapitein Buschhauschen, compagnies commandant bij een regiment infanterie, door per soonlijke dapperheid tegenover een numeriek veel sterkeren vijand, zich bijzonder onderscheiden. Een gevechtsgroep onder kolonel Bazin, samengesteld uit pioniers, deelen van het luchtwapen en speciale formaties, is 6 April bij het ochtendkrieken den Donau bij den IJzeren Poort in de omgeving van Orsova onder zeer moeilijke omstandigheden over gestoken. Door 'n vermetelen coup werd de Joego- Slavische oever genomen, taaie tegenstand gebro ken en alle vijandelijke pogingen om de vaargeul te versperren, verijdeld. Daardoor is door het vastberaden aanpakken van weinige Duitsche soldaten 'n vitale scheepvaartweg beveiligd en onttrokken aan het voorgenomen vijandelijke optreden. Senator Wheeler versus Roosevelt. Het A.N.P. verneemt uit New York: De leider der isolatlonisten, senator Wheeler, heeft Dins dagavond voor de afdeeling Denver van het co mité „America First" verklaard dat duizenden zijn opgeofferd in de bloedbaden van Europa en Alrika door de oorlogsophitsing van de regeering Roose velt, vooral door de ophitsing van de Amerikaan- sche diplomaten. Het valt niet te betwijfelen, al dus Wheeler, dat de toezegging van de regeering der Vereenigde Staten doeltreffende hulp te zul len verleenen aan Joego Slavië en Griekenland, een der hoofdoorzaken van het uitbreken van den Balkanoorlog was. Van tevoren was het daarbij duidelijk dat deze beloften niet te houden waren en dat zij even krachteloos zouden blijven als de garanties welke Frankrijk en Engeland indertijd aan Polen verstrekt hebben. HEDEN: 10 PAGINA'S Actikeim enz. R. P.: Zuid-Slavië capituleert pap. 1 De verhooging van de spoorbaan HaarlemLeiden. pag. 2 P. Gasus: Apenstreken. pag. 3 Van T.: Ongerepte natuur pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 J. G. H.: Het leven op en rond een herbouwde boerderij. pag. 3 H. D. Vertelling: Vluchtige ontmoe ting. pag. 8 G. J. Kalt: Orgelbespeling in de Groote Kerk. pag. 8 J. H. de Bois: Voorjaarstentoonstel ling in Arti. pag. 8 Criticus: Boksers moeten wedstrijd routine hebben. pag. 8 G. H. W.: Kreta, het eiland met het roemruchte verleden. pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1