Buitenbanden G1JS VAN LENT „FRANKEN" ERA-GOUDA Een stille strijd, die eindelijk beslecht is. Transport. Aan de burgerij. J$ucg.ecCijJke Stand 7 AT ERpAG '19 A P R I U 194T fiïïREEM'S DA-'GBEAÖ '1 VELSEN Bloemendaal's asch en vuil mag niet meer op het terrein aan de Delft gestort worden. „Burgemeester en.Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij besluit van 16 April 1941 aan G. A. Veldhui zen te Blöemendaal, vergunning is geweigerd voor het oprichten van een inrichting, be stemd tot bewaring en/of verwerking van asch en vuilnis op het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie F no. 412." Aldus luidt een kennisgeving van het dage- lijksch bestuur onzer gemeente, waarvan het merkwaardige is. dat deze inhoudt, dat thans eindelijk een einde is gekomen aan een jaren- langen stillen strijd, die tusschen de gemeenten Velsen en Blöemendaal werd gevoerd over de vraag, of Blöemendaal het recht heeft, haar af valstoffen van straten en huizen op het grondge bied der gemeente Velsen te deponeeren of te laten deponeeren. Wanneer deze strijd eigenlijk ontbrand is, weten we niet precies, maar het is al vele jaren geleden. Wel had de strijd toen een ander karakter dan in het laatste stadium: eerst ging het recht streeks tegen de gemeente Blöemendaal. thans ging het tegen dengene, die op zich had genomen het Bloemendaalsche vuil naar buiten deze ge meente te vervoeren. Jaren geleden richtte de gemeente Blöemendaal een vuilnisbelt op op een terrein, gelegen in de gemeente Velsen. Het terrein lag natuurlijk niet binnen de bebouwde kom onzer gemeente, maar een vuilnisbelt beperkt haar onaangename wer kingssfeer niet tot de onmiddellijke omgeving, maar kan onder sommige omstandigheden een of meer K M. ver van haar onprettige hoedanig heden doen blijken. Het werd erger, toen op Velsensch grondgebied de bebouwing de Bloemen daalsche inrichting naderde en toen begon het klachten te regenen. Het gemeentebestuur van Velsen begon zich er ook mee te bemoeien, maar alles was tevergeefs. Totdat eindelijk eenige jaren geleden het gemeentebestuur van Blöemendaal scheen in te zien, dat het niet mocht doorgaan, haar buren, met wie ze steeds in goede vriend schap had geleefd, overlast aan te doen. De belt werd buiten bedrijf gesteld en Velsen was ge lukkig. Nieuwe overlast. Maar het geluk was van korten duur. Blöemen daal moest zijn vuilnis kwijt. Maar waar er mee naar toe?' Men vond de volgende oplossing: De gemeente Blöemendaal vernachtte het weg voeren van het vuilnis voor den tiid van 1 Januari 1940 tot en met 31 December 1944 aan een parti culier en wel op zeer eigenaardige voorwaarden. Het vuil moest minstens 3 K.M. buiten de gemeen te Blöemendaal gebracht worden. Opslaan binnen 3 K.M. was niet geoorloofd Met deze bepaling stelde Blöemendaal zich dus op het standpunt, dat waar het terecht kwam niet hinderde, als het maar niet in Blöemendaal was Een bepaling, waar ook van een publiek rechtelük standpunt uit, wel iets op aan te merken zou zijn. Het eigenaardige van het geval is, dat de ge- I meente Blöemendaal zeker nooit gecontroleerd heeft, of het vuil inderdaad minstens 3 K.M. bui ten de gemeente gebracht werd. Want dit ge schiedde niet. Het kwam niet verder dan ongeveer 1 K.M. van het Duinlustpark-kwartier n.l. op een terrein aan de Delft, op Velsensch grondgebied natuurlijk. Het heette, dat de pachter daar een terrein af moest graven tot 1 M. en het daarna weer tot 1 M. moest ophoogen. Natuurlijk was men in Velsen over deze zaak neelemaal niet gesticht. Reeds 19 December 1939 had de gemeenteraad bij verordening als terrein voor het opslaan en verwerken van asch en vuil nis een terrein in den polder Buitenhuizen en een terrein langs den Amsterdamscheweg aan gewezen. De pachter handelde dus in strijd met deze verordening. B. en W. van Velsen vestigden direct de aandacht van het gemeentebestuur van Blöemendaal opnieuw op deze plaag, maar dat hielp niets. Blöemendaal verschool zich achter de overeenkomst met den pachter van het ver voer. De wagens met Bloemendaalsch vuil bleven door de kom van Santpoort rijden, de tuinders in de omgeving van de clandestiene stortplaats mochten op jacht gaan op de ratten, aangetrok ken door het Bloemendaalsche vuilnis. De pachter kreeg daarop een aanschrijving van B. en W. van Velsen. waarin hem werd medege deeld, dat voor zijn inrichting vergunning inge vol.ge de Hinderwet noodig was. De pachter wa de meening toegedaan, dat dit niet het geval wa a en hij ging on dezelfde manier door alsof er met zijn vuil geen vuiltje aan de lucht was. Maar 8 Februari hakten B. en W. van Velsen de knoop door: voortzetting van het bedrijf werd den pachter op grond van de Hinderwet verboden. De pachter ging in beroet), omdat hij van meening was, dat hij geen inrichting had voor bewaring of verwerking van asch en vuil. Het beroep werd echter door den secretaris-generaal van Binnen- landsche Zaken verworpen. Er zat den pachter toen niets anders oo dan een hinderwetvergunning aan te vragen. Het re sultaat daarvan vindt men in de eerste alinea van dit stukje. De vergunning werd geweigerd De pachter zal de zaak dus moeten opruimen en een andere plaats „minstens 3 K M buiten de ge meente Blöemendaal" moeten zoeken Uil zijn niet ZONDER BON verkrijgbaar. Daarom moet U Uw buitenband met extra zorg behandelen en bij het klein ste gebrek herstellen. Wij repareeren Uw buitenband afdoende, zelfs al is er reeds een gat in ontstaan. Zie voor bijzonder heden de etalage, en vraag binnen vrij blijvend prijs. ZIJLSTRAAT 86. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 19 APRIL. Begrafenisbos De Vrijwillige Liefdebeurs, Leden vergadering, 4 uur. La Gaité: Original Wiener Kapelle, 711 uur. Rembrandt Theater: „Schandaal om Mevrouw Kaiserling", 2.30. 6.30. 8.45 uur. Palace: „Wie niet waagt, die niet wint", 2. 630 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Waar is Golowin?", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Krambambuli", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ZONDAG 20 APRIL Stadsschouwburg: Ned. Tooneel: „De vriendin van allen en niemand", 7.30 uur. Rembrandt Theater: Zondagochtendvoorstelling: „In het rijk der rendieren", 11.30 uur. La Gaité: Original Wiener Kapelle, 311 uur. Rembrandt Theater: „Schandaal om Mevrouw Kaiserling". 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Wie niet waagt, die niet wint", 11.30, 1.30. 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Waar is Golowin?" 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Krambambuli", 2, 4.15, 6.30 en 8.45 uur. MAANDAG 21 APRIL. Stadsschouwburg: „Vreugde en Arbeid". Specia liteitenvoorstelling: „Met volle vaart de Lente in". 7.30 uur. La Gaité: Original Wiener Kapelle, 711 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Amsterdam. Beursplein 11. Aandeelhouders vergadering N.V. Bioscoop en Schouwburg Maat schappij Thalia te IJmuiden. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 20 April tot en met 26 April zijn op Zondag en op werkdagen gedurende de avonduren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H Remmers en Zoon. Kruisstraat 6. Tel 10354 Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821 Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel 1619?. HEEMSTEDE VERGADERING „WIJKVERPLEGING". Vrijdagmiddag vergaderde de Vereeniging voor Wijkverpleging onder voorzitterschap van Dr. J. Laeyendecker. Deze gaf een uitvoerig verslag over het afgeloopen vereenigingsjaar. „Het was een moeilijk jaar, waarin veel wat ons dierbaar was, verloren ging. Onze vereeniging kon haar plicht blijven doen. nu al bijna 30 jaar. Herdacht werd het overlijden van Dr. E. A. M. Droog. „Zonder onderbreking heeft hij 29 jaar zitting gehad in het bestuur; zijn algemeene be langstelling. zijn groote kennis van zaken, van personen, van verhoudingen op velerlei gebied maakte hem tot een buitengewoon figuur. Hij stelde belang in het wel en wee van vele men- schen". Vervolgens gaf de voorzitter een uitvoerig over zicht, van het werk over 1940, daarbij een verge lijking makend met 1903, toen totaal 886 bezoe ken werden gebracht, tegen nu vijf- a zesduizend door elke zuster. Het blijkt dat Heemstede, wat de t.b.c. betreft, er gunstig voorstaat, ook in andere opzichten. Het j verslag besluit met dank aan het gemeentebe- I stuur. Het verslag van de penningmeesteresse, freule Van der Goes, werd onder dank goedgekeurd. Als leden van het bestuur werden herkozen Dr. J. Laeyendecker en mevr. P. J. M. Ledeboer— Stevens; in de vacature Dr. E. A. M. Droog werd gekozen Dr. M. Mauve. VERGADERING „HET WITTE KRUIS". Onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. J P. W. van Doorn vergaderde Vrijdagmiddag de afdeeling Heemstede van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". De voorzitter her dacht met eenige waardeerende woorden Dr. E. A. M. Droog. „U zult het met mij eens zijn", zei spreker, dat wij hem zullen missen. Hij was een actief be stuurslid en zijn medische kennis heeft veel bij gedragen tot den bloei der afdeeling en tot heil van de ingezetenen." Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. de Jong, bleek dat het ledental op 31 Dec. 1940 bedroeg 594, benevens 236 z.g. kaartleden; het ledental steeg in 1940 met 80. Aan 358 patiënten van het Witte Kruis werden 439 artikelen uitgeleend: aan 308 patiënten van het Wit-Gele Kruis 578, Verder werden subsidies gegeven aan de Reddingsbrigade, tandverzorging voor kleuters en voor verplegingskosten in her- stellings- en vacantiekolonies. In samenwerking met het Wit-Gele Kruis en de Vereeniging voor Wijkverpleging werden dooi de zusters vrouwen en meisjes opgeleid tot hulp verpleegsters bij oorlogsongevallen onder de bur gerbevolking. De penningmeester de heer J. Waldkötter, bracht het financieel verslag uit. Hieruit bleek dat de inkomsten bedroegen f 1609.44; totaal werd uitgegeven f 1500.61. Aan den penningmeester werd décharge verleend. Als bestuurslid werd in de vacature van wijlen Dr. E. A. M. Droog gekozen Dr. Laeyendecker. „De vereeniging heeft nu niet alleen weer een geneesheer in het bestuur," zei de Voorzitter, „maar deze vormt ook een schakel tusschen deze vereeniging en de Vereeniging voor Wijkverple ging. welke beide zoo nauw met elkander in ver band staan". Tenslotte reikte de voorzitter nog een diploma uit aan een 30-tal dames, die geslaagd waren voor hulpverpleegster. WINKELSLUITING VOOR SLAGERS. B. en W. stellen nan don Raad voor om de vleesch- winkels te verbieden op Dinsdag na 1 geopend te zijn voor het publiek. De Dinsdagen voorafgaande aan den Hemelvaartsdag, en volgende op Paschen en Pinksteren, zoomede de Dinsdag eencr kalenderweek, waarin één of belde Kerstdagen of de Nieuwjaarsdag op een werkdag vallen, en ook 14 Augustus en 31 October, voorzoover die dagen op een Dinsdag vallen, worden van dit verbod uitgesloten. DE ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR LEDEN VAN DEN LUCHTBESCHERMINGSDIENST. B. en W. stellen aan den Raad voor om vast te stellen dat op het personeel van de vaste kern van den lucht beschermingsdienst de bepalingen, die in het werklieden en ambtenarenreglement der gemeente voorkomen om trent het aannemen van personeel op arbeidsovereen komst. niet van toepassing zijn. De materleele rechts positie van deze personen zal van Rijkswege worden ge regeld bij arbeidscontracten, die voor het geheele land geldig zullen zijn. SCHOENEN ZONDER BON. Door de politie te Heemstede is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die trachtte een voor raad schoenen zonder bonnen te verkoopen. De schoenen zijn in beslag genomen. HOOGTEZONTAR LEVEN. B. en W. hebben aan den Raad een wijziging van de tarieven voor het gebruik van hoogtezon en diathcrmïe-apparaat in het Gezondheidshuis voorgesteld. Zij hopen dat een vermindering van1 Nu de nofuur zich fooien gaat met een nieuw en jeugdig kleed, voelt ook de 'it "/V mensch behoefte oon verfrisschïng. 'A PEPERMUNT VAN BONERA zal U verfris- schen en verkwikken, zooals alléén een natuur-rein en zuiver smokend product dot vermag. BONERA pepermunt is in keurig verpakte rollen, a 10 en 5 cent per rol, overal verkrijgbaar. Vraagt Uw winkelier. Gouwe 218 (Adv. Ingez. Med.) (De Directie der Spoorwegen heeft in een onderhoud vol lof ge waagd van de topprestaties die het personeel in tot het uiterste opgevoerde diensturen reeds maandenlang levert.) Wanneer wij reizen met de sporen, Gaan wij er spoorslags in en uit, Door niemand en door niets gestuit, 't Station kan ons niet erg bekoren. Wij snellen ijlings onze wegen En denken niet meer aan de spoor, Maar 't personeel werkt naarstig door Voor andren die zijn ingestegen. Zij zorgen dat de wielen rollen, Dat Oost naar West en Zuid naar Noord En vice versa wordt gespoord Door reeksen treinen, meestal volle. Of zij nu meegaan op de ritten, Of waken langs de lange baan, En of zij in de werkplaats staan, Dan wel aan de loketten zitten. Of zij voor allerhande taken De leiding hebben op stations, 1 En dienst verrichten op perrons, Of zij besturen of bewaken; Dié mensehen die ons transporteeren, Mogen wij werkelijk vandaag, Van jong tot oud en hoog tot laag Wel meer dan vroeger nog waardeeren. Ik voeg erbij, dit geldt intussehen Behalve 't spoorwegpersoneel Ook even echt en even veel Het personeel van trams en bussen. Laat mij de loftrompet eens steken, Daar gaan ze allen, met plezier, Als hulde van een passagier Die namens velen weet te spreken. Vóór 12 uur Versch Brood op de koffietafel. levert het beste brood voor den laagsten prijs. Panbrood 16 cent netto Kropbrood 16 cent netto Andere soorten een cent hooger (Adu. Ingez. Med.) de tarieven voor hén, die hoogere inkomens heb ben, tengevolge zal hebben dat meer perso nen gebruik maken van het gezondheids huis. ZANDVOORT ACHTERHAALD. Eén dezpr dagen werd door de politie een inwoner dezer gemeente aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan heling. Dit feit hield nog verband met de In den laat- sten tijd gepleegde en tot klaarheid gebrachte diefstallen. De man, die bekende, werd na verhoor op vrije voeten gesteld. BUITEN DISTRIBUTIE. Gisteren kreeg de politie medodeeling, dat een inwoner bezig was z.g. anthracietbriketten aan den man te bren gen. Een onderzoek volgde en het resultaat was. dat op verschillende adressen de verkochte brandstoffen, die zon der inachtneming van de distributiebepalingen op dat punt waren afgeleverd, konden worden achterhaald.terwijl tevens de plaats, waar dit samenstel van gruis en cement werd vervaardigd. In Haarlem werd opgespoord. In af wachting van het staartje, dat deze muis wel zal hebben, is de bult aan het Politiebureau opgeslagen. PRIJSOPDRIJVING. Door de gemeentepolitie is in samenwerking met amb tenaren van den Crislscontröledienst een ergerlijk geval van prijs opdrijving aan het licht gebracht, Een ln deze gemeente gevestigde groentenhandelaar, die reeds de schijn van zich schuldig te maken aan prljsopdrijven te- zïch haar gewekt.verkocht diverse soorten waren tegen te hoogen prijs. Zoo werden o.a. de volgende prijzen ge noteerd. Koffie voor 10 gulden per pond. thee voor 15 gulden per pond. peper 1 gulden per ons. blikjes zalm f 2.60 per stuk, blikjes sardines voor f 1.30 per stuk terwijl andere- vischconserven—met een winst van soms meer dan ïoo van do hand werden gedaan. Deze schandelijke prijsopdrijving heeft tot gevolg, dat een gedeelte van den winkelvoorraad in beslag is geno- LEESBIBUOTHEEK van goede Boeken Ruim 10.000 deelen V. Wickevoort-Crommelinstraat 53 zw. Hoek Ambachtstraat Haarlem-N. (Adv. IngezMed.) men. terwijl voorts nog andere schakels ln dezen ketting- handel werden gevonden. Het bovenstaande geval moge voor het publiek aanlei ding zijn om van ieder geval van prijsopdrijving, waar van hier toch met recht mag worden gesproken, aangifte bij de politie te doen. Aaangenomen kan worden, dat. indien het publiek haar 7.00 onmisbare medewerking verleent, deze onmaatschap pelijke daden spoedig tol het verleden 7,uilen beliooren en aan de7.e grove winstberekening een einde zal komen. VOOR JA ARS SNOEI. Onder leiding van de Ned. Heidemaatschapij worden alle boomen in de gemeente grondig onder handen ge nomen. Verscheidene boomen worden van een belangrijk deel van hun takken ontdaan. Wel zien de boomen er op •t oogenblik wat kaal uit, doch bij eenlgszins nauw keurige beschouwing kan zelfs een leek zien. dat hier zeer vakkundig personeel aan het werk is. Niet alleen hel over tollige en zieke hout wordt weggenomen, er wordt tevens gezorgd, dat de gesnoeide boomen onberispelijk van vorm zijn. BENNEBROEK TOONEELAVOND CHR. ZANG VEREENIGING „SOLI DEO GLORIA". Dat de leden van bovengenoemde vereeniging nog iets anders kunnen dan zingen werd be wezen. toen de\tooneelclub „Onder ,Ons", ge vormd uit leden der. èangvereeniging, een too- neelavond gaf in dé groote zaal van cafe „Oud Berrr en Dal". Ongevoerd werd een blijspel in drie" bedrijven, getiteld „Een trouwlustig Kla verblad". De medewerkenden waren: Mevr. Sa- lomonsBoschman. mevr. C. v. VeldhuizenOud. mej. C. Kamp. mej. J. Band en de heeren W. Sleyser, G. Boot. T.Enthoven. H. v. Yelthuizen en A. Treffers. De regie berustte in handen van mej. G. Meyer. Er werd vlot gespeeld, een bewijs, dus, dat er flink gestudeerd is. De regiseuse heeft blijk gegeven het talent te bezitten de juiste personen voor de juiste rollen te kunnen kiezen. Allen hebben zich ten volle gegeven. HALFWEG DE NIEUWE BRUG IS GEGUND. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Haarlemmermeerpolder het maken van een nieuwe onder- en bovenbouw van de brug over de Ringvaart bij Halfweg gegund aan Christiaan en Nielsen te 's-Gravenhage voor f 96.000. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornells Theodorus van Geldorp. Gehuwd: P. Muller, 43 jaar en P. de Ruiter, 43 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bijTh. van Lieshout, Polanenkade 22. een bankbiljet. P. J Buys. Polanenkade. steenkolenzakken. Th. Groot. Ruvgoord 15, een rijwielband. L. J. Bouwens, Amsterdamsche straat weg 14 een portemönnaie met inhoud. N. Korver, Dubbele Buurt 7, een padvinderskoppel. J. T. Boer, Bilderdijkkade 34, Amsterdam een zak zaad. Bu reau van politie, Raadhuis te Halfweg: een paar dameskousen, een rechtsche handschoen, een portemonnaie met inhoud en een vulpen. HAARLEMMERMEER ZESTIG JAAR ORGANIST. Op 1 Mei a.s. zal het zestic jaar geleden zijn dat de heer N Stokman werd aangesteld tot organist in de Pa rochiekerk aan de Lijnden. Hij werd op 14-jarfgen leef tijd aangesteld en ontving zijn opleiding van den heer Wienant, in leven organist van de Spaarnekerk. Na 60-jarigen dienst stapt hij nog geregeld op zijn flets om bij begrafenissen of trouwen liet orgel te bespelen. Dit jubileum zal op 11 Mei kerkelijk worden gevierd, doch in verband met de tijdsomstandigheden zal de/.e herdenking een sober karakter dragen. ZIEKENHUISFONDS „HOOFDDORP EN OMGEVING'?. Het Ziekenhuisfonds „Hoofddorp en omgeving" hield zijn Jaarvergadering in hotel Koomen. Uit het jaarverslag bleek, dat het gezinnental van 1300 steeg tot 1320. de betalende leden van 3410 tot 3520. Met de financiën is het nog beter gesteld. Aan verpleegkosten moest worden uitgegeven f 5404,71 aan ziekenvervoer f 144.90 Naar de reserve kon een bedrag van f 4000 worden overgeheveld. Ontvangsten en uitgaven sluiten met een bedrag van f 13.956,55. De balans sluit met een bedrag van f 8510,98. Het aantal verpleegden was in het afgeloojpen jaar bij zonder laag, n.l. HO. Daardoor ls het mogelijk geworden f 4000. naar de reserve over te brengen. Het gemiddelde aantal verpleegden bedroeg tot heden 150. Op verzoek van dé 'afdeeling te Badhoevedorp zijn de besturen der verschillende vereeniglngen te Haarlem mermeer bijeen geweest om te komen tot een zoover mogelijk doorgevoerde eenheid in rechten en verplichtin gen der leden. Uit die besturen is eep commissie samen gesteld om deze plannen nader uit te werken. De heer D. Treur, die 11 iaat de vereeniging heeft ge diend. meende in verband met- zijn hoogen leeftijd te moeten bedanken. In zijn plaats werd gekozen de heer E. Marbus. De heeren de Hoog, Beers en Biesheuvel wer den ln het bestuur herkozen. Gaarne zou ik deze week een enkele opmerking doen hooren aan het adres van verhuurders er huurder? van woningen in Haarlem. Dezen venw vullen beiden een nuttige taak in de Haarlemschi samenleving: de eerste categorie stelt haar mede. burgers in staat over een behuizing te beschikken de andere verschaft den stand van huiseigenarei een behoorlijk profijt van hun bezit. Als tusschei deze twee partijen een goede verstandhoudinj heerscht zijn ze er beide mee gebaat en alles zot in orde zijn. Jammer genoeg heb ik den indruk, dat in dent laatsten tijd hier en daar wel eens wat aan dieD verstandhouding hapert. Hiertoe reken ik dan zoo wel klachten over ongemotiveerd optreden dooi huiseigenaars, als opmerkingen over huurders, dii vergeten, dat alles niet van één kant kan komen. De omstandigheden brengen helaas mede, dat ei op het oogenblik weinig keus in leegstaande hui zen is en het is mogelijk, misschien zelfs begrij. pelijk, dat dit een eenigszins geprikkelde stemming veroorzaakt. Toch geloof ik, dat met wat geven en nemen van weerskanten veel ongerief vermeden zou kunnen worden. De huurder kan daar zeker veel toe bijdragen, wanneer hij, als een goed bewoner, ook de belangen van den eigenaar van zijn huis niet uit het oog verliest, de huur op tijd betaalt, de woning netjes onderhoudt en toedenken wil, dat de lasten van be zitters van vaste goederen gestegen zijn. Men den. ke alléén maar aan de verdubbeling van de grond belasting en de vele andere lasten die daar nog bijkomen. Nu zijn mij bijvoorbeeld gevallen be kend, waarin de buiseigenaar, begaan met het lot van een werkloozen huurder, de woninghuur ver minderde, en toen deze huurder weer werk had, ook weer den ouden huurprijs vroeg. Dat is billijk en indien dan zoo'n huurder kabaal maakt over onwettige behandeling dan houdt dit weinig steek. Laat men zich ook wat beperken in het vragen om onnoodige dingen: alle reparatie is tegenwoor dig vrij kostbaar en wij moeten onze eischen daar om niet al te hoog stelien. En nu de verhuurder. Het moge waar zijn, dat hij door de huizenschaarsehte in een wat voordee- li'ger positie verkeert, bezwaarlijk kan hij daaraan het recht ontleenen anders op te treden dan hij in meer normalen tijd zou doen. Laat hij bedenken, dat het gerief van rustig te kunnen wonen iemands bestaan zeer kan verlichten en dat er moeilijkhe den in een gezin kunnen voorkómen, die door een humaan optreden van den huiseigenaar grootelijks verlicht kunnen worden. Tevens moge er op ge wezen worden, dat het zeker in deze tijden on duldbaar is. dat behoorlijke huurders, hetzij oir eenig gewin, hetzij uit willekeur of om minder waardige beweegredenen uit hun huizen gezet wor den. Deze waarschuwing kan veel geld en ergernis besnaren. Om te besluiten: Laat er samenwerking zijn tus-Jff schen huurder en verhuurder, begrip voor elkan-jK' ders belangen en vermijding van moeilijkheden. v' Laat men nok in dit opzicht "burgerzin en burger plicht verstaan en betrachten! S. PLEKKER. [A Haarlem, 19 April 1941. U (Onderstaande is reeds oplaag opgenomen.) 1 een deel van onze vorlgt Goederenvervoer gaat boven d personenvervoer. Standpunt van de directie der N. S.L Het verkeer in de zomermaanden. In een onderhoud, dat het A. N. P. dezer dagen mét' de -directie vah de Nederlandsche Spoorwegen had en waar o.m. de vraag werd gesteld, wat de directie dacht van het personenverkeer in de ko mende zomermaanden, wees zij nog eens met na druk op de groote moeilijkheden, waarmede ons Ne- derlandsch spoorwegbedrijf heeft te kampen en die voor een belangrijk deel culmineeren in een zeer sterk militair vervoer en een groot goederen- en ko- lenvervoer. Dit laatste heeft in de afgeloopen maan den buitengewoon veel materieel in beslag geno men. Na den strengen winter van 1939 waren over al de voorraden uitgeput en juist toen een belang rijk deel van het vervoer voor den daarop volgen den winter zou geschieden brak de oorlog uit. Eerst nadat verschillende herstelwerkzaamheden waren uitgevoerd, kon dit vervoer weder met kracht wor den voortgezet. Thans worden per dag 30.000 ton kolen vervoord tegen een normaal vervoer van 25.000 ton per dag. Dat beteekent. dat lederen dag 30 a 35 beladen treinen bestaande uit 45 a 50 wagens per trein van de miinen vertrekken en begrijpelijkerwijze eenzelf de aantal terug ngar de mijnen met ledige wagens. Het duurt ongeveer 6 a 7 dagen eer de beladen wagen weder als ledige wagen op de mijn terug komt. Zou men dus geheel Nederland kunnen overzien, dan zou men over het geheele Nederlandsche spoor wegnet verdeeld, in totaal ruim 200 kolentreinen kunnen zien staan, deels beladen, deels leeg. Met het militair vervoer beteekent dit dan ook een zeer groote belasting van ons spoorwegnet. Daarbij komt nog het stukgoederenvervoer en niet te vergeten het vervoer van levensmiddelen en de voor het be drijfsleven bondige stoffen. Dit goederenvervoer heeft naar de meening van de directie, en zeer te recht, voorrang boven het vervoer van reizigers, die voor hun plezier uitgaan. Hoe de toestand zal zijn in de komende znmer- maanden is op het oogenblik nog onmogelijk te zeg gen, doch de directie doet haar uiterste best het reizigersverkeer zoo goed als onder de gegeven om standigheden mogelijk is te bedienen. Op de vraag of in de toekomst wederom tarief- verhoogingen te wachten zijn. antwoordde de di rectie. dat zij hoopt dat deze niet noodig zullen zijn. Een vaststaand oordeel kan moeilijk hierover wor den gegeven, aangezien eerst het resultaat zal moe ten worden afgewacht van de onlangs ingevoerde verhooging. Maar over de tarieven zoowel wat de vrachtgoederen als het personenvervoer betreft, mag het publick niet klagen. Men dient te beden ken. dat ons tarief aldus de directie het laagst in Europa was en ook thans is voorzoover dit ver geleken kan worden. Tenslotte sprak de directie nog over de top prestaties. die het personeel nu reeds maanden lang levert. De diensttijden zijn tot het uiterste opge voerd en er wordt bijzonder hard gewerkt Meer malen moet het personeel zijn vrije Zondagen op offeren, doch iedereen van hoog tot laag beseft dat het een nationaal belang en een ijzeren noodzaak is om het verkeer goed en regelmatig te doen functionneeren. HAARLEM, 18 April 1941. Bevallen: 16 April: C. A. M. IpenburgRoe land z., 17 April: W. C. Zijlstra—Abbink d., G. J. Schild—van den Akker z., A. Blomvan der Meij de Bie, d., H. J. ZutHermsen z„ A. Roskam—Buts d., D. P. M. van der Peet Heesakkers z., A. J. HagenBink z., 18 April: C. J. AldersGroot z. Overleden: 16 April: G. de Kruijf—Mulder 58 j„ Gen. Cronjéstraat: A. Witkamp 71 j., Pieter Kiesstraat; 17 April: J. C. v. d. Weijdai, .77 j.. Kampeiiaan.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2