Haarlem's Dagblad Noord-Grieksch leger capituleert. Bekendmaking Hoofdcommissaris van Amsterdam. Luchtaanval op Plymouth Een Moordaanslag Artikelen em. 58e JAARGANG No. 17744 Uitgave lourens Costet, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux- Groota Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132. 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 23 APRIL 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer f 0.40 Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0J0, elke regel meer 0.171,4. Groentjes zie rubriek. Een bedrijfsorganisatie voor het bloembollenvak D. W. Lefeber te Lisse moet de organisatie opbouwen 's-GRAVENHAGE, 23 April. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, heeft de organisa tie-commissie voor het bedrijfsleven (de commis- sie-Woltersom). welke 'belast is met de organi satie van het bedrijfsleven in Nederland, aan den heer D. W. Lefeber te Lisse opdracht gegeven de organisatie van het bloembollenbedrijf op te bouwen. Voor het bloembollenbedrijf zal één be drijfsorganisatie worden opgericht, welke alle bedrijfsbeoefenaren en alle bedrijfsbelangen, zoowel op vaktechnisch gebied als de bedrijfs regeling, zal omvatten. De op te richten or ganisatie zal op economisch gebied de eenige erkende en representatieve organisatie wor den. Dit heeft tot gevolg, dat bestaande ver- eenlgingen, welke zich met economische be moeiingen in zake het bloembollenbedrijf bezig houden, zullen verdwijnen. Houden zij zich behalve met economische ook met sociale aangelegenheden bezig, dan zullen zij haar bemoeiingen op sociaal gebied kunnen blijven voortzetten. Naar het A.N.P. verneemt heeft de heer Lefeber deze opdracht aanvaard. 's-GRAVENHAGE, 23 April. Het Rijkscom missariaat maakt het volgende bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied verleende op grond van par. 1 zijner Verordening nr. 31940 over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland aan den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam J. Versteeg eervol ontslag met toekenning van pen sioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 16 zijner Verordening nr. 1081940 (vierde Verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den luitenant-kolonel b/d S. Tulp tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. De persoonsbewijzen. Op 6 Mei begint de uitreiking te Haarlem. Naar wij vernemen zal morgen, Donderdag, te Haarlem een begin worden gemaakt met het zen den van de oproepingen voor de uitreiking der persoonsbewijzen. Het ligt in de bedoeling, met deze uitreiking aan te vangen op Dinsdag 8 Mei. zooals ment weet geschiedt deze uitreiking in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden aan de Jacobstraat. Ten einde teleurstelling en tijdverlies te voor komen zij er nog eens aan herinnerd, dat de twee foto's, die ingeleverd moeten worden, aan bepaalde eischen moeten voldoen en wel: Het beeld moet scherp zijn (geen z.g. kunst foto's), de breedte van het hoofd, zonder .het haar moet 2 ic.M. of grooter zijn. Hoofdbedekking is op de foto niet veroorloofd, breedte foto: zy2 c.M., hoogte foto: 414 c.M., de persoon moet duidé- lijik kenbaar zijn, de achtergrond wit, althans licht. Het linkeroor moet duidelijk zichtbaar, het gelaat drie kwarts naar rechts gekeerd zijn. De achterzijde van de foto moet wit of room kleurig chamois zijn en mag geen stempeldruk of gedeelte daarvan dragen. Nevenafbeeldingen als een andere persoon, een hond, een landschap, een huis e.d. mogen op de foto niet voorkomen. De beide in te leveren foto's moeten geheel aan el kaar gelijk zijn. Prijsregeling voor de katoen industrie. 's-GRAVENHAGE, 23 April. De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat met ingang van heden twee prijsregelingen in werking zijn getre den, welke van groot belang zijn voor vrijwel de I geheele katoenindustrie. Het betreft hier de calcu latiebeschikking witwevereijen nr. 1 en de calcu latiebeschikking bontweverijen nr. 1. Deze beschik kingen bevatten zoogenaamde calculatieschema's, j dat wil zeggen voorschriften, welke precies aange ven, op welke wijze de katoenfabrikanten hun ver- I koopprijzen moeten berekenen. Hierdoor zal wor den bereikt, dat alle fabrikanten, die onder deze regelingen vallen, hun prijzen op dezelfde wijze vaststellen. Het publiek heeft dan de zekerheid, dat deze prijzen geheel verantwoord zullen zijn. Het spreekt vanzelf, dat de naleving van deze be palingen scherp zal worden gecontroleerd. Hoewel er tusschen de prijzen van de verschil lende fabrikanten nog wel eenig onderscheid zal blijven bestaan, als gevolg van afwijkende inkoops- J prijzen, andere productiemethoden of het vervaar- j digen van uiteenloopende kwaliteiten, kan toch wel gezegd worden, dat de prijzen over het geheel ge- nomen op ongeveer hetzelfde peil zullen zijn vast- I gelegd. In de beschikkingen is verder de bepaling opge nomen, dat de groothandel zijn verkoopprijzen aan den kleinhandelaar mag verhoogen met het bedrag, I waarmede zijn inkoopsprijs gestegen is. Aan den anderen kant heeft, hij de verplichting zijn ver koopprijzen te verlagen met het. bedrag, waarmede zijn inkoopsprijs mocht zijn gedaald. De lanclarbeitlerslooncii in Noord-Holland. 's GRAVENHAGE, 23 April. Naar de pers dienst van het Ned. Agrarisch Front meldt, zijn de 6treekleiders in de gouw Noord-Holland, na inge wonnen advies van de buurtgemachtigden tot 't be sluit gekomen dat 'n verhooging van loonen der vaste arbeiders tot f 20.50 per week plus emolumenten voor de vaste arbeiders en tot 36 ct. per urn- voor de losse arbeiders, noodig en mogelijk moet Worden geacht. Dit komt overeen met het reeds eerder in de buurten Kolhorn en Wieringerwaard ingenomen Standpunt Strijdmacht in Epirus en Macedonië legt de wapens neer. ERGENS IN ITALIc. 23 April. (Stefani). Hier volgt de tekst van het buitengewone weer- machtbericht, no. 321, uitgegeven door het hoofdkwartier van de Italiaansche gewapende macht: Het vijandelijke leger in Epirus en Mace donië heeft de wapens neergelegd. De capitu latie is gisteravond om 21 uur 04 aangeboden door een Griekschc militaire delegatie aan den commandant van het elfde Italiaansche leger corps aan het front van Epirus. De modalitei ten van de overgave zfjn in bijzonderheden vastgesteld in volledig accoord met de bevel voering van den Duitschen bondgenoot. Groote branden en ontploffingen in de haven en de stad. BERLIJN, 23 April (D.N.B.) In den afgeloopen nacht hebben wederom sterke formaties van het Duitsche luchtwapen, naar het D.N.B. verneemt, de oorlogshaven Plymouth met uitstekend gevolg aangeval len. In de haven en de stad werden een reusachtige brandende oppervlakte en verscheidene branden, die gepaard gingen met groote ontploffingen, waargenomen. Voorts werden voor den oorlog belangrijke doelen bij Plymouth met succes gebombar deerd. De Engelsche oorlogsvloot leed even eens weer verliezen. Vannacht zijn weder om 4 schepen met in totaal rond 11.000 ton tot zinken gebracht. Tevoren had het D. N. B. het volgende ge meld: Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen zijn Dinsdag in de late avonduren gestart voor opeenvolgende aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen op het Britsche eiland. Naar het D.N.B. verneemt, melden de eerste draadlooze rapporten van de beman ningen dat de doelen reeds effectief met brisant- en brandbommen zijn bestookt. Zoo werden o.m. in haveninrichtingen vele groote branden waar genomen. VEENGROND WORDT BOUWLAND. Op de uitgestrekte veenderijen tusschen Amsterdam en Halfweg nabij den Uitweg rijden kruiwagens af en aan en wordt de aarde bewerkt, om rijp gemaakt te worden als bouwland. (Foto Pax Holland) Duitsch weermachtsbericht Jannina bereikt. Successen ter zee. BERLIJN. 22 April (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren in de Griek- sche wateren met bijzonder succes vijandelijke schepen aangevallen, die dienst deden voor het vervoer van het Britsche expeditiecorps, dat het Grieksche vasteland ontvlucht. Gevechtsvlieg tuigen brachten, naar ten deele reeds bekend gemaakt is, zes geladen schepen van 31.000 b.r.t. in totaal tot zinken en beschadigden bo vendien verscheidene schepen zoo zwaar, v'.at verwacht mag worden dat nog meer scheeps- ruimte verloren gaat. In Griekenland hebben de Duitsche troe pen hun opmarsch over het Pindosgebergte naar het Westen voortgezet en de stad Jannina be reikt en daarmede den voornaamsten weg voor den terugtocht van den vijand die aan het Ita- liaansc'n-Grieksche front strijdt. Italiaansche strijdkrachten achtervolgden uit het Noorden den veelal nog taai strijdenden vijand. Duitsche troepen, die ondanks talrijke opge broken plaatsen op de wegen via Larissa ver naar het Zuiden doorgedrongen waren, heb ben de stad Lamia ingenomen. De ten Zuid oosten van Larissa gelegen havenstad Volos werd na overwinning van den vijandelijken tegenstand bezet. Aan het Grieksche front heeft de vijand elf Britsche jagers van het type Hurricane verlo ren in luchtgevechten en vijf andere van het zelfde type door aanvallen in scheervlucht op het vliegveld Agrimion. In Noord-Afrika is een vijandelijke aanval op Solloem en een gelijktijdige landingspoging bij Bardia met zware verliezen voor den vijand af geslagen, waarbij een aantal gevangenen is ge maakt. Nieuwe uitvalspogingen van vijandelijke ge pantserde strijdwagens uit Tobroek mislukte. Duitsche en Italiaansche Stuka's bombardeer den hier met groote uitwerking drie groote koop vaarders, waarvan er één door brand vernietigd werd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht bij goed aanvals- weer nogmaals de oorlogshaven Plymouth met brisant- en brandbommen bestookt. Er ont stonden groote branden in de werfinstallaties en pakhuizen, benevens hevige ontploffingen op het terrein van de gasfabriek. Andere succes volle luchtaanvallen richtten zich op de haven Great Yarmouth, en op vliegvelden in Zuid- Engeland. Hangars en kwartierruimten werden vernield. In Oost-Engeland plaatsten lichte en zware gevechtsvliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag op vijf vliegvelden bom men, die groote branden veroorzaakten en ge parkeerde vliegtuigen vernielden. Gevechtsvliegtluigen hebben in den afgeloopen nacht in het Bristol-Kanaal van een convooi een koopvaarder van 8000 b.r.t. tot zinken ge bracht. een tweede groote vrachtboot zwaar be schadigd en aan de Britsche Zuidwestkust een patrouillevaartuig vernietigd. Bij aanvallen van jachtvliegtuigen op het Brit sche eiland en in luchtgevechten in het Kanaal- gebied heeft de vijand drie jagers en een ver sperringsballon verloren. Aan de kanaalkust werd een Britsch gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. Boven Duitsch gebied is overdag noch 's nachts gestreden. „Bij de gevechten in Zuid-Servië heeft eer ste luitenant Ihno Koster zichm bijzonder onder scheiden door vermetele verkenningsvluchten tijdens gevechten. Kapitein Joppin behaalde zijn 40ste overwinning in de lucht. Luitenant Hamberg van een bataljon motorrijders onder scheidde zich 13 April bijzonder door in het vuur van den vijand te beletten, dat de te genstander volgens zijn voornemen negen brug gen in de lucht deed vliegen. Wending in de Grieksche politiek? De „Giornale dTtalia" over de figuur van Zuderos. ROME, 23 April. In de „Giornale d'Italia" schrijft Virginïo Gayda dat de benoeming van Luderos tot Grieksch minister-president het voorspel zou kun nen zijn van een verzoenende politiek tegenover de asmogendheden. Men acht het van belang dat de premier tot de groep-Venizelos behoorde. In 1923 nam hij als minister van verkeer zitting in het ka binet en daarna werd hij gouverneur van de Bank van Griekenland. Zuderos zou kunnen optreden als leider van een nieuwe Grieksche politiek, aangezien hij nooit een vijandige houding jegens de spilmo- gendheden aan den dag heeft gelegd. (United Press.) De Commissaris van Politie te Haarlem maakt, in verband met den gepleegden moordaanslag op een lid van de Duitsche Weermacht, in den avond van 20 April 1941 omstreeks 11.15 uur, nog nader bekend: De getroffene is een flink gebouwd persoon, ongeveer 1.80 M. lang; hij was gekleed in de don kerblauwe uniform van de Duitsohe Spoorweg- af deeling en heeft omstreeks 11 uur de bioscoop Rembrandt aan de Groote Markt verlaten. Hij heeft daarna den volgenden weg geloopen: Groote Markt, Jansstraat, Jansweg, Prinsen Bolwerk. Hij werd geregeld gevolgd door 2 personen, waarvan de een 1.90 M. lang en gekleed in lichte overjas, de ander 1.77 M. lang en gekleed in donkere overjas. Deze 2 personen zijn hem bij de Parklaan voorbij geloopen en op den Jansweg tusschen Parklaan en viaduct Jansweg heeft hij hen weder gepasseerd. Zij volgden hem toen op het Prinsen Bolwerk, alwaar de een op hem geschoten heeft. Tijdens de bioscoopvoorstelling zat naast be doelden spoorwegbeambte een heer. gekleed in lichte overjas, zonder hoofddeksel, 1.80 M. lang. Deze heer moet zich ten spoedigste op het po litiebureau melden, eveneens een ieder die om trent dezen heer inlichtingen kan geven. De Commissaris voornoemd verzoekt nogmaals een ieder die inlichtingen kan verstrekken, hoe gering ook, zich ten spoedigste aan het politie bureau Smedestraat te melden. Laatste collecte van W interhulp Nederland. Op 2 en 3 Mei. Collectanten gevraagd. Winterhulp 's-GRAVENHAGE, 23 April. Nederland deelt mede: Op 2 en 3 Mei a.s. zal de laatste collecte van dezen winter over het geheele land worden gehouden. De speldjes, die ditmaal worden verkocht, dragen afbeeldingen van bloemen. Het voorjaar heeft zijn intrede gedaan. Het weer is alleszins milder geworden. De ergste koude is verdwenen, de natuur ontsluit zich weer, de bloe men komen allerwege reeds te voorschijn. Een ge voel van bevrijding en vreugde vervult ons telken jare als de lente is genaderd. Deze bevrijding en vreugde houden helaas geen intocht in de woningen van vele landgenooten. Ge ringe middelen en een groote achterstand veroor zaken dat hun huishouden zoo uiterst sober moet worden gevoerd, dat een voortdurende spanning hen voor de voorjaarsopleving ongevoelig maakt. De bloemencollecte van de Winterhulp Neder land vil alle Nederlanders tezamen brengen in een offer dat in deze vele behoeftige gezinnen eenige vreugde kan brengen. Om deze collecte te doen slagen zijn vele collectanten noodig. Meldt u daarom voor deze laatste inzameling in grooten getale aan, om tot besluit van deze sociale actie een succes te behalen dat een practisch bewijs levert van de verantwoordelijkheid, die het Nederlandsche volk tegenover zijn minst bedeelden beseft. Werkgevers en werknemers, werkt ook nu samen door vrij te geven en u aan te meldden als col lectant bij het plaatselijk bureau in uw woonplaats. Hitier dankt voor de gelukwensclien. Mededeeling uit het hoofdkwartier. De Duitsche pers publiceert een mededeeling van den Führer. gedateerd uit het hoofdkwartier, waarin, naar het D.N.B. meldt, gezegd wordt: Ter gelegenheid van mijn 52sten verjaardag heb ik uit alle gouwen van het Groot-Duitsche rijk en uit het buitenland zooveel gelukwenschen en andere uitingen van sympathie ontvangen dat ik langs dezen weg allen die van hun be langstelling hebben blijk gegeven mijn oprech ten dank betuig. Geen Duitsche aanvallen op Athene. BERLIJN,, 22 April. Van bevoegde mili taire zijde wordt verklaard dat de Duitsche strijdkrachten Athene met geen enkelen bom of kogel hebben aangevallen. (D.N.B.) TEGENSTELLINGEN IN NOORD-AFRIKA. In snel tempo rijden de pantser wagens van het Duitsche Afrika-corps door Cyrenaica naar het Oosten. De ezel rijders hebben voor dit ongewoon verkeer ruim baan gemaakt. (Foto Weltblld—Pax Holland) Er is nog geen bericht dat de daders van den moordaanslag, in den laten avond van Zondag 20 April op een lid van de Duitsche Weermacht ge pleegd. gevat zijn. Men kent de door de autoriteiten gepubliceerde mededeelingen omtrent de gezochte personen. Uit een op deze pagina voorkomend nieuw bericht van de politie blijkt nog meer, o.a. dat de Duitsche beambte, die gekleed was in de blauwe uniform van de Duitsche Spoonvegafdecling, na een bezoek aan de bioscoop door de twee mannen ge volgd is alvorens hij op het Prinsenbolwerk, oor het perceel nr. 12, door een hunner in het achter hoofd werd geschoten. Menschen die de politie eenigerlei inlichting zouden kunnen verschaffen worden opgeroepen; ook moet een man zich aan melden die op dien avond naast den Duitscher in de bioscoop heeft gezeten. Bij de scherpe veroordeeling die deze misdaad zonder eenig voorbehoud verdient komt nog de extra overweging dat zij op zeer laffe wijze is ge pleegd. Er zijn gevallen geweest waarin misdadigers althans blijk hebben gegeven van persoonlijken moed. Die ontbreekt wel volkomen als men onder dekking der duisternis iemand van achteren aanvalt en dan de vlucht neemt. Dit is het werk van sluip moordenaars. Wij betreuren het ten zeerste dat een dergelijk geval zich in onze stad heeft voorgedaan. Zooicts was geenszins te verwachten nadat gedurende elf maanden bezetting de bevolking van Haarlem en omgeving in het algemeen steeds blijk heeft gegeven van de vereischte correcte en tevens waardige hou ding jegens de vertegenwoordigers van de ons land bezettende mogendheid. Gevallen van dezen aard zijn er dan ook volstrekt niet geweest in heel dien langen tijd. Door den Duitschen Weevmachtscommandant ter plaatse is Maandag bekend gemaakt, dat verwacht werd dat de daders zich binnen 24 uur wouden aan melden of ontdekt worden: na afloop van dien termijn zou do volle verantwoordelijkheid met al haar gevolgen komen te rusten op de geheele stad Haarlem en de randgemeenten. Het is dus ieder duidelijk dat degenen die deze misdaad gepleegd hebben ook hun medeburgers nadeel hebben toegebracht. Bewust nadeel, want ook dergelijk gevolg van hun wandaad hebben zij natuurlijk kunnen voorzien. Het verergert de laf heid van hun optreden nog dat zij anderen voor de mogelijke gevolgen laten opdraaien. Wij achten het nuttig op deze overwegingen de aandacht onzer lezers te vestigen. En tenslotte be velen wij nogmaals zoowel correctheid als waardig heid in ieders houding jegens de vertegenwoordigers der bezettende mogendheid aan Dat is de juiste, de vereischte en tevens de waarlijk Nederlandsche houding. DE STRIJD OP DEN BALKAN. Met hevige gevechten moet een rivierovergang genomen worden. Duitsche soldaten gebruiken een der hoofden van een vernielde brug als dekking. (Foto Weltblld—Pax Holland) Tienjarenplan in Frankrijk. Exploiteeren van nieuw land, uitbreiding van het wegennet. Het D. N. B. verneemt uit Vichy: De Fransche regeering is voornemens naar de algemeen gedelegeerde voor nationale toerusting in het ministerie van financiën en economische zaken, Lehideux, in een interview met de „Paris Soir" meedeelde, een tienjarenplan op te stellen, ten einde te streven naar een meer rationeele verdee ling der arbeidskrachten en een reeks groote open bare werken uit te voeren. In een wet welke dezer dagen zal verschijnen zal het program van dit tien jarenplan nauwkeurig worden vastgelegd. Naar uit de verklaringen van Lehideux blijkt, komt het plan op het volgende neer: 1. Het vruchtbaar maken en exploiteeren vhn nieuw land- 2. Bevordering van de fruit- en groenteproductie. 3. Verdere ontwikkeling der productie van syn thetische brandstoffen. 4. Inrichting van groote nederzettingen voor ar beiders rondom Parijs. 5. Uitbreiding en verbetering van het wegennet. 6. De bouw van talrijke openbare gebouwen e.d. HEDEN: 8 PAGINA'S P. Gasus: Motten. pag. 3 J. H. V.: De omweg. pap. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 K. de Jong: H. O. V. Tweede concert van den Beethovencyclus. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1