Jiunstr Eigenaardigheden De omweg Motten. fcvOENSDAG 23 APRIL 1941 H A" ARLE M'S DAGBLAD 3 in Haarlem en omgeving. De koepel aan de Leidsche Vaart. Iedereen kent ze in Haarlem, de twee koepel- bormige gebouwen aan de Leidsche vaart. Iedereen kreet, dat daarachter het bedrijf ligt van de alom bekende firma Van Tubergen en met een oogopslag valt te zien, dat de eene, net meest stadwaarts ge- Éegen. als woonhuis is ingericht en het andere in iet bedrijf wordt gebruikt. I Natuurlijk dateeren ze van lang geleden. Uit jien tijd, dat het snelverkeer nog niet langs de l>idschevaart daverde en Haarlem Zuidwest geen ^ndere bebouwing vertoonde dan een enkele hoeve en geen andere bevolking dan wat hoevenaars en knelkvee. En er was een brug aan den kant van de Stad, waar de brugwachter als hjj niets beters te Hoen had, vischjes zat te vangen en er was een brug aan het Schouwtje, in de buurt waarvan de minderjarige jongelingschap op warme zomerdagen jn 't water poedelde. Er heerschte rust en men kon er genieten van de schoonheid van het Hollandsche landschap. Koepel aan de Leidschevaart. (Foto De Haas) Langs het water lagen de koepels, die in den pomer Haarlemschen families gelegenheid gaven. Van deze schoonheid te genieten, terwijl de kinderen op den tuin speelden of, bij verkiezing zich liepen te vervelen of.nu ja, wat ze er verder deden poet ge nog maar eens nalezen in de Camera pbscura in het onsterfelijke verhaal „Een oude kennis" met zijn even onsterfelijken hoofdpersoon Bruis. Want, om het maar meteen te zeggen, het jfc-as de koepel, waarvan ge hier een afbeelding ziet, tvaar Hildebrand zijn verhaal liet spelen, i Wie dit weet ziet het oude verhaal, dat om de keurige teekening der dramatis personae toch al tijd nieuw en voor alle tijden blijft, herleven. Hij tiet den warmen, dorstigen heer het pad afwan delen naar den koepel, waar hij oor- en ooggetuige tou worden van de huiselijke besognes der familie Deluw. Hij aanschouwt in den geest het dochtertje Bes huizes, dat zich ergerde aan de jonge knapen, Hie zich in de buurt van het Schouwtje verfrisch- ten ter afwisseling van haar min-stichteliike lec tuur, hij hoort de verveelde en vervelende me vrouw Deluw haar gelegenheidspraatjes houden tot lien onverwachten bezoeker en hoort den zoon des huizes een brutalen mond opzetten. En dan doet het Ér weinig toe, dat sindsdien de omgeving hier veel veranderde; wie een weinig voorstellingsvermogen heeft kan zich opperbest voorstellen, wat de heer Bruis hier meer dan honderd jaar geleden zag en aantrof na zijn wandeling, die zoo warm was en 4oo ver. De heeren Hoog, firmanten van de hierboven genoemde firma Van Tubergen, kochten destijds öeze koepels aan en de tegenwoordige bewoner van den zuidelijken koepel, de heer J. M. C. Hoog kan U vertellen, hoe hij destijds nog den turfkelder heeft aangetroffen, waarin de oude Deluw zijn pngezeggelijken zoon stopte, toen deze in den „Ca- hera"-koepel (die thans in het bedrijf wordt ge bruikt) den boel op stelten zette. I Zoo spreekt deze koepel tot in dezen tijd zijn jeigen taal. Het is een prachtig brokie oud-Haar- aem, dat hier herleeft voor wie liefde bezit voor de historie van onze stad. Inbreker«bendc in Den Haag ontmaskerd. Groot aantal inbraken gepleegd. GRAVENHABE, 22April. De Haagsche kilitie heeft dezer dagen een groot succes geboekt, loor de hand te leggen op een bende inbrekers die ie laatste maanden hun operatieterrein in den Haag ladden en vooral de schrik waren van levensmid- lelenbedrijven. De gemeenschap werd door de iractijken van deze bende voor groote hoeveel- leden levensmiddelen benadeeld en het mag dan ook een gelukkig feit genoemd worden, dat hier aan een einde is gemaakt. De inbrekers gingen op zeer brutale en geraf fineerde wijze te werk. Zij toonden zich meermalen vare geveltoeristen en deinsden nergens voor terug. In den nacht van 15 op 16 April j.l. werd in- [ebroken bij een confectiebedrijf aan de Bierkade, vaar voor f 10,000 aan kleeding werd ontvreemd. I Toen de politie aangifte van deze inbraak kreeg, had zij onmiddellijk bepaalde personen op het oog |en deze werden nu nauwkeurig geschaduwd, Hierbij kreeg men den stelligen indruk, dat de kleeding in een woning aan de van Ravensteynstraat moest ïijn verborgen. Reeds 17 April des middags deed de politie een Inval in dit perceel, dat bewoond werd door het echtpaar v. d. W. Het vermoeden bleek maar al te juist te zijn geweest: een groot gedeelte van de kleeding werd gevonden, doch de regenjassen ontbraken. De 25-jarige bewoner en zijn echtgenoote werden aangehouden, terwijl het onderzoek door rechercheurs van den centralen op sporingsdienst onder leiding van hoofdinspecteur Pool en inspecteur Kalf, naarstig werd voortgezet. Al spoedig slaagde men er in drie andere personen te arresteeren. Een langdurig verhoor volgde. Behalve, dat de mannen toegaven zich aan deze inbraak te hebben schuldig gemaakt, bekenden zij bovendien nog de hand te hebben gehad in een twintigtal andere inbraken, welke zij de laatste maanden in Den Haag gepleegd hadden. Er was echter nog een vierde in het spel, n.l. de 23-jarige loswerkman W. G., die ook werd aan gehouden. Bovendien duurde het niet lang op de voornaamste helpers in deze zaken werden even eens gearresteerd. Dit waren de 43-iarige koopman B F. en de 40-jarige koopman J. T Bovendien is nog een 28-jarig man gearresteerd. Het onderzoek in deze uitgebreide inbraak-affaire Wordt nog voortgezet. Extra rantsoen koffie of thee. Voor hen die nachtdienst verrichten. Aan personen, die bij de Luchtbescherming nachtdienst verrichten, en aan het P.T.T -. Politie- en Brandweerpersoneel, dat geregeld nachtarbeid verricht, mogen losse rantsoenbons voor ten hoog ste één rantsoen koffie of thee en een half rantsoen suiker per persoon en per distributieperiode wor den verstrekt. Dit voorschrift geldt thans voor alle personen, die, al of niet vrijwillig, bij de luchtbescherming nachtdienst verrichten ook indien zij nu in vasten dienst zijn en gesalarieerd worden. (Vad.) AANSCHAFFING F.N VERBETERING VAN KRANEN IN AMSTERDAM S HAVENGEBIED. De regeeringscommissaris voor Amsterdam heeft besloten een crediet van f 600.000 be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van nieuwe kranen ten behoeve van de Coenhaven. van een rupsbandkraan, voor het verbouwen van kranen in het Oostelijk havengebied en de ver betering en herstelling van bestratingen, kade muren en kraansporen in het havengebied. Verordeningen voor norniaalfilm gelden ook voor smalfilm. 's-GRAVENHAGE, 22 April. Het bureau filmzaken van het departement van volksvoor lichting en kunsten deelt mede, dat blijkbaar een misverstand bestaat over de toepassing van de volgende verordeningen (besluiten), betref fende filmen en filmwezen: Besluit no. 57-1940, vermeldende de in Ne derland ter vertooning toegelaten' films. Besluit nr. 160-1940, verordenende de aan melding bij den Nederlandschen Bioscoopbond door ieder, die zich op eenigerlei wijze met het vervaardigen, verhuren, verkoopen, of in ver tooning brengen van films bezig houdt, alsmede het na 1 Juli a.s. staken van iedere werkzaam heid op filmgebied door niet-leden, tenzij deze in het bezit zijn van een schriftelijke ontheffing van genoemden bond. Circulaire nr. 182-1941 van den voorzitter der centrale commissie voor de filmkeuring, be perkende gelegenheidsduur van alle voor of op 31 December 1936 afgegeven kcuringskaarten tot 1 Meia.s. Het departement wijst er op. dat al deze be palingen gelden zoowel voor de zg.n. normaal films als voor alle andere films, dus ook "oor smalfilms van 17'/i, 16. 9'/2 en 8 m.M., tenzij uitdrukkelijk anders is bepaald. Kolen voor zieken. In verband mei het feit, dat voor verwarmings doeleinden geen bons voor vaste brandstoffen zullen worden aangewezen, is beslist, dat ingeval van ziekte of bevalling, gedurende de maand April alsnog één brandstoffenbon per twee weken kan worden verstrekt. Behalve dat een doktersattest moet worden over gelegd, moet bovendien een verklaring van het ge zinshoofd worden onderteekend. behelzende, dat hij: le. geen vaste brandstoffen ïn voorraad heeft; 2e. geen bons bij zijn leverancier heeft inge leverd, waarop hij nog vaste brandstoffen moet ontvangen; 3e. niet in het bezit is van geldige bons. I ji E man die gewoon is den kortsten weg van huis naar kantoor te nemen, maakte ditmaal een uitzondering op den regel. De vertrouwde route u weet wel: dezen weg afsteken, dit zij straatje in, dat pleintje over, waardoor de kortst denkbare verbinding tusschen beide punten tot stand gebracht word' negeerde hij dezen middag totaal. Hij volgde zelfs niet de hoofdwegen die naar zijn woning leiden en waarvan een nauwkeurige en langdurige berekening hem hebben geleerd dat zij een verschil van drie minuten, twaalf seconden beteekenen, vergeleken bij het korte traject. De zaak was dat hij er in het geheel niet aan dacht met den gebruikelijken bekwamen spoed huiswaarts te fietsen. Daar bestond een begrijpelijke reden voor. Want niet zoodra had hij het wiel buiten de deur gezet of hij was voor de verleiding van het voorjaar bezweken. Een hupsche zonnestraal gleed langs zijn wangen, een oolijk windje kietelde hem onder de kin en vor hij 't wist rolden de wielen in onbestemde richting. Was het toeval dat hij plotseling langs de boor den van de Haarlemsche Houtvaart peddelde of had de verre geur van de bollen hem daarheen gelokt? Ik weet het niet, maar wel weet ik dat hij zich plotseling in een landschap bevond dat hem tot afstappen en zwijgende beschouwing noopte. Nog grootendeels groen was het veld dat zich voor-hem uitstrekte; het was dat diepe, in nige groen dat de gronden bedekt voordat de bloeiende bollen er hun intrede hebben gedaan. Maar het groen was er niet alleen. Het sloot zich als een lijst om een tafereel van gele, witte, blauwe, paarse en rose kleuren. Een levend schilderij, dacht de fietser bij het zien van die bonte bedden hyacinten temiddden der nog sluimerende velden. Een tijdlang bleef hij geboeid voor dat zonnige voorjaarstooneel staan, toen vervolgde hij zijn weg in de richting van Elswout. Hij ontdekte dat de natuur daar aan den rand van de stad meer van die kunstige schilderwerkjes gepenseeld had, steeds weer omgeven door zoo'n diep-groene omlijsting, dikwijls bovendien nog door een rij bedaagde knot wilgen, merkwaardig contrast met het leutige jonge goedje in hun midden. Als de lente haar beste beentje voorzet en wat warmte over de velden blaast, dan zullen al die schilderstukjes spoedig voltooid zijn, redeneerde de man op de fiets. Dan zal ik mij na kantoortijd nog vele malen tot zoo'n omwec naar huis laten ver leiden. Het verschil moge grooter zijn dan drie mi nuten en twaalf seconden, ja 't kan misschien wel het tienvoudige of meer beloopen, het is schoon en verkwikkend na gedanen arbeid een wijle te toeven 'n de bloemenweelde aan den rand der stad Dit was de conclusie van een eenzamen fietser op 'n zonnigen voorjaarsmiddag. Lezers en lezeres sen, mag hij op navolging rekenen? J. H. V. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gein Universiteit van Amsterdam voor het doet ex geneeskunde: mei. E. Haykens en J. J. Zijl stra. J. H. Menke. G. C. van Balen Blanken en K. A. van Praag. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Zondag 27 April zal Mgr. Dr. A. G. Vreede de Vrije Katholieke Kerk in deze omgeving bezoeken en des ochtends om half elf een Hoogmis opdragen in de St. Raphaëlskerk, Popellaan, Kinheimpark te Bloemendaal. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken zal worden gehouden op Woensdag 21 Mei a.s. des namiddags te 2 uur (dus niet te 2.30 uur). In deze vergadering zal o.m. een inleiding worden ge houden door den heer ir. C. Wolterbeek over het tunnel- vraagstuk te Velsen. ORGELBESPELING. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 24 April 1941, des namiddags van 3—4 uur (te geven door den heer George Robert) luidt: 1. Praeludium. Fuga cn Ciaccona, Joh. Pachelbel. 2. Koraalvoorspelen. J. S. Bach. a. Vater unser lm Hlmmelreich. b. Wenn wlr In höchsten Nöthcn sein. c. In Dir ist Freude. 3. Cantabile, C. Franck. 4. Passacaglia, H. Andriessen. 5. Suite gothique, L. Boëllmann. Introduction-Choral, Menuet. Prlère, Toccata. Elk jaar opnieuw in schoonmaaktijd Komen de motten op 't tapijt En 't motje mot je niet kleineeren; Het is al klein genoeg als beest. Door zijn verderfelijken geest, Raakt hij wel zeer uw kouwe kleercn De mot kruipt graag onder de wol Dat vindt de mot nu eenmaal dol. Maar n:et voor slapen of voor droomen; Hij legt er vlot zijn eitjes neer En daar zal dan natuurlijk weer Meer uitgebreide mot van komen. Je ziet er gat in tot je niet Of nauwelijks er gat in ziet Om 't te gebruiken nog tenslotte: Waar 't motregent, bedenk dit feit, Krijg je ook last van nattigheid En dat hoeft hier nu niet te motten. Uw motto voor de motten zij Niet jij e n ik, maar ik o f jij Een moet het met den dood bekoopen; En dat ben jij, het wordt weer kil Straks in den winter en dan wil Ti Door jou niet in de gaten loopen. Pas op voor mot en mottenei Dat is, en blijft ook, bonnenvrij, Daar kun je gauw te veel van krijgen; De mot is niet. de wol wel schaarsch Waak in de ure des gevaars. Voor elke mot die u komt dreigen. Hooger winst der INVcI. Kabelfabriek in 1940. De bruto-winst van de Nederlandsche Kabelfa briek bedroeg over 1940 f 3 487 885 (v. j. f2.920.536) Bij toepassing van de minimum-percentages zal een bedrag van f 450.695 (401.045) voor afschrij ving op de activa moeten worden afgezonderd. De boekwaarde van het totaal van de gezamenlijke fabrieken daalt daardoor tot f 1.550.000 (v! j. f 1.000.000). Na aftrek van deze statutaire afschrijvingen blijft dan een winst over van f 3.037.189 (v. j. f 2.519.490). Moest het vorige jaar rekening gehouden wor den met een bedrag aan winstbelasting van rond f 260.000. thans, nu 't heffingspercentage is ver hoogd tot 31 '4 pet., meent men een bedrag van rond f 950 000 te moeten reserveeren, zoodat de winst, welke ter verdeeling komt, f 2.087.189 (f 2.259.490) beloopt. Voorgesteld wordt, zooals gemeld, over het af gesloten boekjaar, behalve de statutaire 6 pet., nog een superdividend van 15 pet. uit te keeren. waar door het totale dividend derhalve 4 pet. bij dat van het vorige jaar ten achter blijft. Het onverdeelde saldo, dat voor aandeelhouders op nieuwe reke ning overgaat, bedraagt dan f 23.154 (70.718). Voor houders van oprichtersbewijzen is. inclu sief het onverdeelde saldo van het vorige boekjaar, beschikbaar een bedrag van f 166 728 (183 949), waaruit per oprichtersbewijs f 1282 (1415) kan worden gedeclareerd. Er blijft dan een saldo van f 68 (9) beschikbaar APOLLO". Zondagmiddag 27 April a s. geeft de arbeiders mando lineclub „Apollo" onder leiding van den heer Joh. B. Kok een concert In gebouw ..St. Bavo". Smedestraat. Aan dit concert verleent de Arbeiders Muziekvereentging „Excelsior" onder leiding van den heer J, M. Peeters haar welwillende medewerking. 0 in Haarlem 0 en daarbuiten. De groote tentoonstelling van Jan Sluyters' kunst. Ook Jan Sluyters bereikt dit jaax zijn zes tigste levensjaar en de stad Amsterdam huldigt hem in haar Gemeentemuseum door een eere tentoonstelling. waarop een honderdvijftigtal werken uit de laatste jaren zoowel als uit zijn begintijd, is bijeengebracht. Waar men ondanks een zekere schuwheid voor de geestelijke sfeer, waarin menig werk geboren werd, moeilijk zal kunnen ontkennen dat Sluyters na Breitner de machtigste hanteerder van verf en kwasten in ons land geworden is. spreekt het vanzelf, dat een dergelijke tentoonstelling een gebeurtenis in het kunstleven van vandaag moest worden. „Jan Sluyters zegt Jhr. D. C. Röell in zijn voorwoord tot den catalogus heeft ge leefd in het voor de schilderkunst meest be wogen tijdperk. Impressionisme, fauvisme, cu- bisme, expressionisme hebben beurtelings zijn Een zelfportret van Jan Sluyters. (Overgenomen uit den catalogus der tentoonstelling.) werk beïnvloed". Inderdaad, en een schilder van minder aangeboren schildersnatuur dan hij zou aan al die invloeden, tijdsstroomingen, modes om tenslotte het leelijkste woord maar te noemen ten onder zijn gegaan en in het kamp der onbeduidende napraters terecht zijn gekomen. Sluyters' vitaal talent heeft dat tel kens verhinderd, telkens was er bij iedere aan leuning tegen een nieuwe uitingswijze voldoende van Sluyters zelf aanwezig om er een zeer aparte zelfstandigheid in te zien. Vaak scheen hij een soort acrobatiek met de schilderkunst te be drijven. om dan weer rustig op den beganen grond te komen en dan daar den beschouwer te verrassen door hem zijn in groote soberheid saamgestelde kleurschema's voor te zetten, die evenzeer tot bewondering, maar dan van an dere orde. noopten. In zijn oeuvre heeft hij van de onzekerheid van zijn tijd een beeld gebouwd waarin al die vliedende ongewisheden op de boeiendste en schitterendste wijze zijn vast gelegd, maar de verheven rust van den wijs- geerige schilder treft men zelden bij hem aan: hij heeft daarvoor misschien een teveel aan temperament en een tekort aan ingetogen heid, waartoe een innerlijke geesteshouding dwingen kan. Kind van zijn tijd in alles, staat hij daardoor misschien achter bij een Breitner, die in kracht zeker niet zijn mindere, boven dien het zelfbedwang kende dat een minder door elkaar geschudde generatie hem overle verde. Er is iets diabolisch in Sluyters' kunst, dat zich vooral in de portretten laat voelen. Vele dier portretten zijn feitelijk naakten. Naakte zielen overigens keurig aangekleed, waar het pas gaf. met ridderorden en al. Meer wreed experiment dan uit schildersoogpunt belangrijk lijken ze soms een parodie op wat men dan een psychisch portret wil noemen. De schilder durft dan tot uitersten te gaan. die alleen door zijn klaarblij kelijke begaafdheid vergoelijkt worden doch in feite ongebondenheden zijn. uit een exces aan vrijheidsgevoel spruitend. Maar diezelfde schilder, die met zijn experimenteeren op ka rakters verstarde fantomen schept, kan vlak daarop een prachtig portret schilderen dat, zonder verdere pretentie, niet alleen mooi maar juist schitterend van wezens expressie is (dat van mevr. Ter Kuile, dat van de dame in 't groen uit 1923 of het portret van mevr. Heymeyer). Maar dat zijn helaas niet de zaken, die het meest de aandacht trekken, althans niet die welke aan Mengelberg en Jan Musch besteed wordt. Met de overtalrijke naakten, door Jan Sluv- ters geschilderd, ligt het geval ongeveer - "lijk. Ontegenzeggelijk een schitterend schilder heeft hij. waar hij in zijn erotiek gezond bleef su blieme dingen geschilderd, Breitner's opvolger waardig. Men kan ze hier in grooten ~etale bewonderen en ook de andere er gemakkelijk uitschieten, want één ding staat vast bij dezen vrijgevochten kunstenaar: van zijn hart een moordkuil maken doet hij niet. II est a pren dre ou a laisser, ce peintre. En men heeft gelijk gehad door hem te nemen zooals hij is. Want onder de talloos velen, die schilderen, is hij nog een der enkelen die weten wat schilderen is en voor wie schilderen tegelijk eenzelfde levens functie beduidt als ademhalen. Juist omdat wij niet alles in Sluyters domweg bewonderen kunnen mag dat gezegd zijn. Wat zal de verdere oogst van dezen kracht- mensch zijn? Boven de zestig plegen harts tochten zich te leggen, pleegt strijdlust te ver stillen, beschouwing in de plaats te treden van het experiment. Een werker zal hij blijven maar zijn felheid zal, nu de roem bereikt werd, al licht naar resignatie, terugschouwenden inkeer neigen. Zijn laatste zelfportret (dit jaar 1941 geschilderd) heeft boven den nog immer vast beraden mond andere oogen dan het wilde zelf portret uit 1924: vragende, denkende oogen nu, en het kleed suggereert een ontkenning van alle wereldschheid. Toeval, schijn of onbewust voorvoelen van een nieuwe levensfase? Zal. als bij den ouden Israels maar dan zonder dat de techniek verslapt, bij Sluyters het werk een dichterlijk, beschouwend element verkrijgen? Zuiverder dan in zijn Pieta's, waar vijftien jaar geleden de tijd misschien nog niet rijp voor was? Men kan van dezen mensch nog alles ver wachten. zelfs een tweede jeugd en een geeste lijke vernieuwing. Hij behoort tot de sterken, bij wie de leeftijd geen andere rol dan als bren ger van wijsheid kan spelen. Gedurende AprilMei is de tentoonstelling, hierboven besproken, geopend. Men verzuime haar niet. J. H. DE BOIS. Amsterdam's belangen bij dc Zuidelijke IJselmeerpoldcrs. AMSTERDAM, 21 April. Naar het zich laat aanzien, zal binnen niet te langen tijd worden overgegaan tot den aanleg van de Zuidelijke polders van het IJselmeer, aldus de toelichting op een besluit van den Regeeringscommissaris voor Amster dam in het Amsterdamsche gemeenteblad De aanleg van deze polders is ongetwijfeld het belangrijkste werk van de drooglegging der Zuiderzee. Niet alleen de schaal van de werken, doch ook de veel zijdigheid der verschillende vraagstukken, welke zich hierbij voordoen overtreffen alles wat tot nu toe in ons land op sortgelijk gebied tot stand werd gebracht. Het Baat hier immers om het scheppen van een nieuw land ter oppervlakte van niet minder dan 150.000 H.A. Bedenkt men, dat de Haarlem mermeer rond 18000 H.A. froot is. De Wie- ringermeer rond 20.000 H.A. en de Noord-Oostelijke Zuiderzeepolders 48.000 H A. dan geven deze cijfers in vergelijking met de gezamenlijke opper vlakte der Zuidelijke polders een indruk van de schaal der werken, welke thans zullen worden ondernomen. Na een opsomming van de bijzondere Amster damsche belangen, bij de in polder ingswerken wordt in de toelichting betoogd: In verband met deze bijzondere belangen is het wenschelijk welke wenschelijkheid door den secretaris-generaal van Waterstaat, met wien ter zake overleg is gepleegd, wordt onderschreven een commissie in het leven te roepen, welke deze belangen zal bestudeeren en daarover advies zal uitbrengen. Op grond van het vorenstaande heeft de re geeringscommissaris voor Amsterdam besloten een gemeentelijke commissie in te stellen, wier taak het zal zijn hem te rapportecren over de belangen, welke voor Amsterdam zijn verbonden aan de tot standkoming der Zuidelijke polders van het IJsel meer en hem ter zake de noodige voorstellen te doen. Voorts heeft de regeeringscommissaris besloten, onder uitnoodiging aan den wethouder voor de pu blieke werken, het voorzitterschap der commissie op zich te nemen, te benoemen tot leden der be doelde commissie een of meer vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel voor Amster dam en de hoofden van de navolgende gemeente diensten: publieke werken, handelsinrichtingen, havendienst, waterleidingen, marktwezen en sre- meentelijk bureau voor werkverruiminc onder be paling, dat deze hoofden van dienst zich voor het bijwonen van de vergaderingen der commissie des- gewenscht kunnen doen vergezellen van een of meer tot hun dienst behoorende ambtenaren, als mede tot lid-secretaris het hoofd van de afdeeling stadsontwikkeling en -uitbreiding van den dienst der publieke werken. „Stap aclitor in en vooraan uit". Een vermaan tot treinreizigers. De afdeeling Publiciteit van de Nederlandsche Spoorwegen heeft een zeer suggestief aanplakbiljet doen ontwerpen om het publiek er toe te bren gen toch vooral op juiste wijze in de treinen in en uit te stappen. De slagzin, die er op gedrukt is, luidt: „Een goed begin, een goed besluit, stap achter in en vooraan uit". Het wordt inderdaad tijd dat het publiek zich hieraan stipt houdt. Treinreizigers weten echter hoezeer tegen dit voorschrift helaas nog gezondigd wordt. Elk streven, dat er op gericht is den rei zigers er toe te brengen in het belang der mede reizigers en in het belang van een vlot spoorweg- vei keer, er toe te brengen achter in te stappen cn voor de wagon te verlaten, verdient lof. Moge deze plaat hier het hare toe bijdragen. DIRECTEUR LIET ZONDER VERGUNNING OVERWERKEN. Voor het Gerechtshof te Amsterdam moest Dinsdag verschijnen de directeur van de Amst. Ballast Mij. te Amsterdam. Wegens overtreding van de arbeidswet was hij door den Hilversumschen kantonrechter veroor deeld tot betaling van 6 geldboeten ieder van f 100 subs. 6 maal 10 dagen hechtenis. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis en veroordeeling van den di recteur tot zes geldboeten van f 100 te vervan gen door 6x8 dagen hechtenis. De speeltuinverenigingen in Haarlem en omstre ken hebben dezer dagen de hekken van haar in richtingen weer geopend en de jeugd maakt druk gebruik van de speelgclegenheid. Vooral de glij banen genieten groote belangstelling. (foto De Haas) Notstandsbeihilfe van den Rijks commissaris voor Den Helder. De „Notstandsbeihilfe" van den Rijkscommissaris voert haar actie thans in Den Helder. Behalve oegenen, die thans woonachtig zijn in Den Helder, kunnen ook nog in aanmerking komen personen, die op 10 Mei 1940 in Den Helder stonden inge schreven, doch tengevolge van de gebeurtenissen naar elders zijn vertrokken. In verband hiermede kunnen zij die in een andere gemeente woonachtig zijn zich voor een aanvraag melden bij den burge meester ter plaatse. Een uitzondering wordt ge maakt voor de gemeenten in Noord-Holland van de lijn HeilooAlkmaarHoorn, waar reeds maat regelen zijn genomen. In aanmerking komen alle personen, die op 10 Mei 1940 in Den Helder woonachtig waren en wier verdiensten of gezinsinkomsten in de periode van 13 Januari22 Februari 1941 gemiddeld niet hoo ger waren dan: f 11 per week voor alleenstaande personen; f 18 p. w. voor gezinnen zonder kinderen beneden 16 jaar; f 18 p. w. v. gez. met 1 en 2 kin deren beneden 16 jaar; f 19 p. w. v. gez. m. 3 kind ben. 16 jaar; f 20 p. w. v. gez. m. 4 kind. ben. 16 jaar; f 21 p. w. v. gez. m. 5 kind. ben. 16 jaar; f 22 p. w. v. gez. m. 6 kind. ben. 16 jaar; f 23 p. w. v. gez. m. 7 kind. ben. 16 jaar; f 24 p. w. v. gez. m. 8 kind. ben. 16 jaar; f 25 p w. v. gez. m. 9 kind. ben. 16 jaar; f 26 p. w. v. gez. m. 10 en meer kind. ben. 16 jaar (gezins inkomsten worden voor de helft bij het loon van den kostwinner ge rekend). Den heeren burgemeesters wordt verzocht van deze aanvragen aanteekening te houden en aan het centraal bureau van de „Notstandsbeihilfe" te Rotterdam, Mecklenburglaan 55 op te geven voor hoeveel gevallen een aanvraagformulier wordt ge- wenscht. Deze formulieren benevens andere be scheiden daarop betrekking hebbende zullen dan onmiddellijk worden toegezonden. „Artis" ontving legaat van 15.000.-. Wijlen de heer P. F. H. Keuker, laatst gewoond •hebbende te Amsterdam, heeft Ingevolge den wensch van wijlen zijn echtgenoote, mevrouw H. C. KeukerKoelinga, aan „Natura Artis Ma- gistra" te Amsterdam gelegateerd een som van f 15.000, vrij van rechten en kosten. Het bestuur van het Genootschap heeft beslo ten dit bedrag te storten in het Pensioenfonds voor de beambten van het Genootschap. Men is in „Artis" zeer dankbaar voor dit be langrijke legaat, vooral in verband met het feit, dat uit genoemd pensioenfonds niet alle door het Genootschap toegekende pensioenen en weduwen- pensioenen betaald kunnen worden, zoodat nog steeds een belangrijk gedeelte van deze pensioe nen ten laste komt der exploitatierekening van het Genootschap zelf.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5