Jioct Tlieuuxs Duitsch oordeel over Churchill. V R IJ DAG 25 A P R I L 1941 H X A R EE M'S D X G B C A E> Italiaansch weermachtsbericht Bommenwerpers boven de haven van Patras en de baai van Milo. Aanvallen op Malta. Gevechtshandelingen in Oost-Afrika ERGENS IN ITALIë. 24 April. (Stefani). Het weermachtbericht nummer 323 luidt als volgt: De opmarsen op Grieksch gebied werd gisteren zonder ophouden tot zes uur des middags voort gezet, het uur waarop de vijandelijkheden aan het front van het- negende en elfde leger werden ge staakt. Gedurende de gevechten van deze laatste dagen hebben wij omstreeks 6.000 man buiten ge vecht gesteld. Onder de dooden en gewonden be vonden zich omstreeks vierhonderd officieren. Onze eenheden bommenwerpers hebben in de haven van Patras en in de baai van Milo gemeerde schepen aangevallen. In het oostelijk deel van de Middellandsehe Zee hebben Duitsche bommenwerpers in volle zee een schip van 8,000 ton aangevallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps herhaalde lijk de vlootbasis van La Valetta (Malta) aange vallen, waardoor sohade en brand werd veroor- zakt. Een torpedojager werd tot zinken gebracht. In Noord-Afrika heeft de vijand, gesteund door vliegtuigen, te Tobroek ophieuw gepoogd door de steeds nauwer- omsingeling heen te breken, maar hij heeft zich moeten terugtrekken, waarbij hij tal rijke gevangenen en automatische wapenen achter liet. Herhaaldelijk vielen Italiaansohe en Duitsche vliegtuigen in duikvlucht de haven van Tobroek, installaties en gemeerde schepen aan. Een^ vaartuig werd tot zinken gebracht, en talrijke andere zwaar beschadigd. Zes -vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten neergeschoten. In Oost- Afrika zet de vijand in Dessie zijn aanvallen voort maar hij wordt door onze troepen in bedwang ge houden. In Motta (Amhara) beantwoordt onze ar tillerie het vijandelijk vuur. De stemming ïn Engeland. Britsche persstemmen. tTlt Stockholm: De laatste berichten van het oor- i Jogsfront op den Balkan hebben in Londen, naar de correspondenten van „Stockholms-Tidningen" en ,,'Dagens Nyheter" uit de Britsche hoofdstad melden, ook de laatste nog overgebleven illusies, die men zich in de laatste dagen aan de Theems nog gemaakt had, dn rook doen vervliegen en men heeft geen hoop meer dat de Engelsch-Grieksche posities nog eenigen tijd te houden zijn. De stem ming in de Engelsche hoofdstad is uiterst gedrukt. Men voelt dat het plotseling de hoogste tijd is ge worden is voor een snellen aftocht van de Britsche troepen uit Griekenland. De openbare ineening in Londen beschouwt den strijd als verloren. Na de vhidht van den Griekschen koning uit Athene naar Kreta verwaoht men in de Engelsche hoofdstad, naar de Londensche correspondent van Stockholms 1 Tidntngen met nadruk verklaart, slechts nog ge rechten van de achterhoeden om den Engelschen terugtocht uit Griekenland te dekken, een vlucht, die echter, naar men in Londen voelt, in gevaar gebracht is. De „Evening Standard" schrijft, volgens een be richt van den Londenschen correspondent van Dagens Nyheter. over de stemming in Engeland, dat ,&t nog slechts zeer weinig illusies over zijn". Enkele weken geleden, toen Engeland zich in een overwinningsroes bevond over de Afrikaansohe successen van generaal Wavell, heeft het vergeten dat het nooit, behalve in de lucht boven Engeland, tegenover de verzamelde krachten van den Duit- schen vijand te land, ter zee en in de lucht ge staan had. Thans is Engeland gedwongen den vijand tegemoet te treden. Zelfs de „Times" velt, volgens „Stockholms Tidningen", een vernietigend oordeel over de in de Engelsche pers zoo zeer geprezen Engelsche terug tochtstrategie en schrijft, dat ook „door den moe digsten en. meesterlijken Engelschen terugtocht geen oorlog gewonnen kan worden". Het eenige wat Engeland nog kan hopen is, dat het de verovering van Europa door Duitschland kan vertragen. En geland mag niet uit het oog verliezen, dat het ge- heele oorlogsjaar 1941. waaronder de bittere strijd om de Atlantische slagader, slechts een vertragings actie kan zijn, om de mobilisatie van de Ameri- kaansche krachten mogelijk 1e maken die Enge land in steeds stijgende mate noodig heeft. (D.N.B.) Verklaring van Tswetkowitsj. Hoe de omwenteling in Joego-Slavië plaats greep. SOFIA. 24 April. (D-NB.ï De vroegere Joego-SlavLsche ministerpresident Tswetkowitsj heeft aan den specialen verslaggever van het blad „Oetro" een uiteenzetting gegeven van de wijze waarop de omwenteling in Joego-Slavië is I geschied. Een geestelijk verwarde groep van twintig of- I flcieren heeft in een enkelen nacht, naar Tswetkowitsj verklaarde, den grooten staat in den afgrond gestort en een geheel volk aan den ondergang prijsgegeven. Deze groep heeft niet willen begrijpen, dat de groote mogendheid Duitschland iedere hindernis op den weg naar het vervullen van haar opgaven zou vernietigen en zoo heeft zij Duitschland van een vriendschap pelijk land tot een beslist vijandig land ge maakt en dat ofschoon 'niet eens een door tocht van Duitsche troepen door Joego-Sla vië was verlangd. Doch de generaals hielden vast aan hun helsch plan en door een nachtelijken putsch roepen zij het noodlot op. Tswetkowitsj werd dien nacht door den commissaris van po litie telefonisch ervan in kennis gesteld, dat voor het gebouw van den ministerraad mili tairen bijeen kwamen. Toen Tswetkowitsj op het punt stond, de regeeringsgetrouwe com mandanten van de koninklijke garde op te bel len drongen drie vliegerofficieren met eenige gewapende soldaten zijn slaapkamer binnen en verklaarden, dat de putsch was voltrokken, waarop Tswetkowitsj met zijn vrouw werd ge arresteerd en in een kamer werd opgesloten. Na drie dagen werden hij en zijn vrouw, vergezeld van een kapitein en eenige soldaten naar Nisj overgebracht en daar in een villa geïnterneerd. Op 7 April doken de eerste Duitsche pantser wagens in Nisj op, hetgeen voor den kapitein en de wacht aanleiding was te vluchten, waarbij zij Tswetkowitsj en zijn vrouw meenamen met de bedoeling, hen over te geven aan het in de richting van Morava terugwijkende Servische leger. Onderweg gelukte het daarop aan een officier, den kapitein te bewegen Tswetkowitsj en zijn vrouw vrij te laten. Thans leeft hij in Nisj in volledige vrijheid. De Duitsche autoriteiten zijn zeer correct. Tenslotte zeide Tswetkowitsj. dat de vroegere Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken Cincar-Markowitsj eveneens na den terugtocht bevrijd is en zich gisteren naar Bel grado heeft begeven. Horfhy te Berlijn. Ontvangen door den Führer. Naa'r het Hongaarsche persbureau M. I. T. meldt, is de Hongaarsche rijksbestuurder Von Horthy gisteren door den Führer en rijkskan selier in het hoofdkwartier van den Führer ontvangen. .De rijksbestuurder is nog denzelfden dag naar Boedapest teruggekeerd. Van welingelichte zijde wordt uit Berlijn gemeldt dat admiraal Von Horthy des ochtends per vliegtuig in de buurt van de plaats van bespreking aange komen is, waar hij door den minister van staat Meissner ontvangen en naar het hoofdkwartier van den Führer vergezeld werd. Admiraal Von Horthy was des middags de gast van den Führer aan een maaltijd, waaraan voorts deelnamen de Hongaar- sché^gezant te Berlijn Excellentie Von Sztojay. als mede van Duitsche zijde o.a. de chef van het opper bevel van de weermacht gcneraal-veldmaarschalk Keitel, de rijksperschef dr. Dietrich, de minister van staat dr. Meissner en- de Duitsche gezant in Boedapest Von Erdmannsdorff. Na afloop van de uitvoerige besprekingen keerde de rijksbestuurder per vliegtuig terstond weer naar Boedapest terug. Bulgaarsche troepen bezetten Thracië tusschcn Maritza en Stroema Cavalla binnengerukt. De Bulgaarsche troepen hebben, naar het D.N.B. uit Sofia meldt, 'bijna geheel Thracië tusschen. Maritza en Stroema bezet. Gisteren rukten zij Cavalla binnen. In Macedonië zijn de vastgestelde gebieden van de eerste étappe bezet. De komende dagen worden de steden Prilep, Britolja en Reseh bezet. De Bulgaarsche pers publiceert een telegram, waarin de premier Filof namens de Bulgaarsche regeering den Führer zijn dank uitspreekt op den dag, waarop Bulgaarsche troepen na den glansrij ken zegetocht van het Duitsche leger de tot dusver onderdrukte Bulgaarsche gebieden binnenrukken. Het geheele Bulgaarsche volk begroet dezen dag als den vooravond der verwezenlijking van zijn nationale eenwording, waarvoor het zoo lang ge streden en reeds vroeger de machtige ondersteu ning van het verbonden Duitschland gehad heeft. Een overeenkomstig telegram heeft Filof ook aan Mussolini gezonden. DE STRIJD OP DEN BALKAN. Onoverzien baar zijnde menigten gevangenen, die zich heb ben overgegeven. (Foto Weltbild—Pax Holland) Het vroeger in Parijs, tegenwoordig in Mar seille verschijnende blad „Jour-Echo de Paris" is door de Fransche censuur-autoriteiten voor vier dagen verboden, omdat het blad zich nifet had on derworpen aan de voorschriften van de regeering. (D.N.B.) Naar het ministerie van Oorlog, blijkens een D.N.B.-bericht bekend maakt, zal van 15 Mei af opnieuw een deel der militaire dienstplichtigen van de lichting 1939 afzwaaien. Naar de Associated Press uit Londen meldt, is de che£ van de Amerikaansche luchtmacht, ge- neraal-majoor Arnold, door den Engelschen ko ning ontvangen. Arnold zal na een verblijf van twee weken in Engeland thans naar Washington terug- keeren. De vroegere gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika, Ernest Roume, is, naar de Temps me dedeelt, overleden. Roume was jaren lang voorzit ter van den raad van bestuur der Fransche Lucht vaartmaatschappij Air Franc en lid van den raad van bestuur der Bank van Indo China. - In tegenwoordigheid van minister Teruzzi heeft generaal Garribaldi op het slagveld de Ita liaansohe dapperheidsmedaille in zilver uitgereikt aan luitenant-generaal Rommel, commandant van het Duitsche legercorps ;n Afrika. (D.N.B.) - Uit Rome verneemt het D.N.B.: In een brief aan den kardinaal-staatssecretaris maant Paus Pius de geloovigen aan te bidden voor den vrede, die gevormd wordt door de ..geheiligde Majesteit der gerechtigheid en de kroon der liefde". Officieel wordt uit Tokio medegedeeld dat de keizer van Japan het neutraliteitsverdrag met de Sovjét-Unie bekrachtigd heeft Het verdrag wordt heden van kracht. (D.N.B.) De Australische.vice-premier Fadden heeft de Australische Labourpartij uitgenoodigd. naar de Londensche berichtendienst meldt, toe te treden tot de regeering, daar het „thans geen tijd is voor oneenigheden". Het Portugeesche passagiersschip „Angola" is Donderdag met 380 pasag-.ers, onder wie grooten- deels emigranten, naar Afrika vertrokken Onder de passagiers bevindt zich ook de dochter van clen Griekschen koning Eugenie met haar familie en een zoon van den ex-Negus van Abessynië. (D.N.B.) De Amerikaansche minister van Financiën, Morgenthau„ heeft de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden om goedkeuring ver zocht voor 3.5 milliard dollar aanvullende belas tingen voor het op* 1 Juli beginnende nieuwe be grootingsjaar. De nieuwe belastingen zullen dan 12.6 milliard dollar bedragen, aldus verneemt het D.N.B. Naar Reuter uit Londen meldt heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis op de vraag van den conservatief Sluthby of de regeering met het oog op ..den ernst van de jongste gebeurtenissen" staat is, een volledig overzicht hiervan te geven, geantwoord: „Wij verliezen niet ons gevoel voor den omvang van den ernst der eene of andere ge beurtenis". De capitulatie van de Joego-Slavische strijdkrachten leverde een enorme buit op aan materiaal en uitrustingsstukken en nog steeds groeit deze, nu de Grieksche legerafdeelingen het voorbeeld der Joego-Slavische troepen volgen. (Foto WeltbildPax Holland) De Duitsche grondstoffen- voorziening. Grondstoffenpositie sedert begin van den oorlog aanzienlijk verbeterd. BERLIJN, 23 April. De Onderstaats secretaris in -het Rijksministerie van Economi sche Zaken, generaal Von Hannecken. sprak te Berlijn voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers over de Duitsche grond stoffenpositie. Hij betoogde, dat de Duitsche oorlogspotentiaal tot op heden in den loop van den oorlog geenerlei verliezen heeft geleden, en dat als gevolg van de bezetting van in eco nomisch opzicht belangrijke gebieden, in me nig opzicht zelfs van een belangrijke verster king kan worden gesproken. Reeds voor het uitbreken van den oorlog werd de ijzervoorzie- nir.g van Duitschland uitgebreid, door dat de Reichswerke- A.G. für Erzbergbau und Eisen- hütten „Herman Göring" werden opgericht. Door het inlijven van de Oostmark en het Saargebied werd de Duitsche ijzerproductie in belangrijke mate opgevoerd. Bovendien is het feit. dat men thans de^ beschikking heeft, over de ijzer industrie van het Protectoraat van veel beteekenis. In den loop van den oorlog werd de positie der Duitsche ijzerindustroe nog verbeterd doordat Duitschland de beschikking kreeg over de Oost- Oppersilezische gebieden en bovendien de Pool- sche ijzerindustrie in de Duitsche ijzerertspro ductie werd ingeschakeld. Met de overwinning in het Westen kwamen de grootste ijzermijnen van Europa onder controle van het Duitsche Rijk, zoodat de capaciteit der Duitsche ijzer industrie, in vergelijking met het begin van het offensief in het Westen bijna de helft grooter geworden is. De moeilijkheden, welke èich voor deden bij het in bedrijf nemen van de ijzer industrie van Lotharingen konden in zooverre worden opgeheven, dat met de werkzaamheden weer een aanvang gemaakt kan worden. Even als de Lotharingsche is ook de Belgische-, de Luxemburgsche- en de Noord-Fransche IJzer- industrie weer op gang gekomen en levert eveneens een belangrijke bijdrage voor de Duit sche ijzer-industrie. Engeland produceerde in 1938 10,5 millioen ton staal. Duitschland, met inbegrip van het Protectoraat, Polen, Nederland. België, Luxem burg en het bezette Frankrijk produceerde daarentegen 36.7 millioen ton. De steun, welke Engeland van zijn koloniën krijgt en de maan- delijksche leveranties van 1 millioen ton staal uit de Vereenigde Staten, kunnen het beeld geenszins ten nadeele van Duitschland be- invloeden. In de Amerikaansche havens ligt mo menteel ongeveer 400.000 ton rutfijzer, schroot, halffabrikaten en stalen artikelen opgeslagen en wachten op transport naar Engeland. Bij de Engelsche ijzerproductie dient men rekening te houden met de schade, welke aangebracht is door de Duitsche luchtaaftvallen en voorts het wegvallen van den aanvoer uit Scandinavië. Naast ijzer is steenkool de belangrijkste grond stof. In het laatste jaar vóór het uitbreken van dezen oorlog produceerde Duitschland in den Sfceenkolenmijnbouw ongeveer 187.000.000 ton, De inlijving van het Sudetenland had een pro- ductieverhooging van 15 millioen ton bruin kool en bijna 2 millioen ton steenkool per jaar tot gevolg en de inlijving van het Protectoraat Bohemen en Moravië een verhooging van 10 millioen ton steenkool en 800.000 .ton bruinkool per jaar. Daarna kon de productie nogmaals worden opgevoerd door de inlijving van het ge bied van Opper-Silezië. Ondanks den slechten toestand, waarin zich de Poolsche mijnbouw bevond bedroeg de steenkoolproductie in 1938 in dat land 38 millioen ton. Door de overwin ning in het Westen kwam ook de kolenproductie van België, Nederland en Frankrijk onder Duit sche controle te staan. In 1938 produceerde Bel gië bijna 30 millioen ton steenkool, Nederland bijna 14 millioen ton en Frankrijk 47,5 mil lioen ton. Duitschland streefde er voorts naar de kolenproductie in het Oude Rijk en m de nieuwe gebieden te intensiveeren. Door concentratie en moderniseering der bedrijven kon in het Su detenland de bruinkoolproductie met 15 pet. worden opgevoerd. In den oorlogstijd werd de bruinkoolproductie in het oude Rijk met bijna 7 pet. opgevoerd. Door de capaciteit van den kolenmijnbouw is het mogelijk de Buna-fabrieken en ook de ko- lenverwerkende fabrieken van minerale olieen van kolen te voorzien en ook de behoefte der fabrieken die binnen het raam van het vierjaren plan nog in bedrijf genomen zullen worden te dekken. De Duitsche Buna-productie ontwikkelt zich in sterk stijgende lijn en door den voor raad natuurrubber, welke voor het grootste ge deelte uit buitgemaakte voorraden afkomstig Ls, is het Duitsche oorlogspotentiaal ook op dit gebied verzekerd en uitgebreid. De voorziening van minerale olie op eigen grondstoffenbasis wordt eveneens verder ontwikkeld. Momenteel berust de Duitsche voorziening van minerale olieën voor het grootste gedeelte op een ver zekerde binnenlandsche grondstoffenbasis, d.w.z. op de basis van kolen en de binnenlandsche olieproductie. Reeds sedert 1937 is de petroleum productie ieder jaar met 50 pet. opgevoerd, ter wijl ook gedurende den oorlog een belangrijke productiestijging bereikt kan worden. Bij deze eigenproductie komen dan nog de verzekerde olie-invoer, vooral uit Roemenië, zoodat ook op dit gebied het oorlogspotentiaal gunstig is. Ook op het gebied van de non-ferro-metalen, welke voor den oorlog van belang zijn, heeft Duitschland de beschikking over voldoende hoeveelheden. De aluminium- en magnesium-pro ductie wordt in snel tempo opgevoerd, zoodat een voldoende uitbreiding der capaciteit in het ver schiet ligt. Bovendien wordt al het mogelijke gedaan om de stroomversnellingen, welke in grooten getale in Noorwegen voor komen, te benutten voor de aluminiumproductie. Duitschland en de Euro- peesch landen, over welker aluminium Duitsch land thans geheel of voor een groot gedeelte de beschikking heeft, produceerden ln 1938 bijna 270.000 ton. Engeland Canada en de Ver eenigde Staten produceerden daarentegen onge veer 215.COO ton. Deze Duitsche voorsprong van 55.000 ton zal nog worden vergroot en het zal Amerika en Engeland niet mogelijk zijn tezamen ondanks de voorgenomen grootere productie, dezen achterstand in te halen. Ook ten aanzien van andere metalen, zooals koper, zink. nikkel en lood wordt Duitschland niet alleen door de ruilmogelïjkheden ontlast, doch bij de meeste vindt een productie uit Duitsche boderh plaats of in zulke gebieden, die een veiligen aanvoer ver zekeren. Er kan dus worden vastgesteld, dat de grondstoffenvoorziening van Duitschland op het gebied van alle grondstoffen, welke voor den oorlog van beteekenis zijn. in voldoende mate verzekerd is en ook in de toekomst nog belang rijke uitbreidingen moeelü' maakt. (Europapress.) Open brief van dr. Dietrich Ri.iksperschef dr. Dietrich heeft, naar het D.N.B. meldt, een open brief tot Churchill gericht, waarin hy dezen een „abnormaal verschijnsel'' noemt, in zooverre Churchill's carrière volgens hem uit een reeks van mislukkingen bestaat. Misschien, aldus dr. Dietrich, ligt het geheim van zijn succesrijke mislukkingen hierin dat hij in Engeland werkt cn kan speculeeren op een niet begrijpen van den werkelijken toestand. Dr Dietrich citeert een aan tal uitspraken van Churchill om te voorkomen dat de Britsche premier een tweede Duinkerken als een Britsche overwinning zou uitleggen Op 1 Oc tober 1939 verklaarde Churchill, aldus dr. Dietrich: „Ik zeg vandaag dat de tweede groote gebeurtenis deze is dat Hitier uit Oost_ en Zuid-Europa ge bannen is". Wanneer men thans naar deze stre ken kükt, aldus dr. Dietrich, dan ziet men iets an ders. Men ziet dan de succesrijke Duitsche troe pen van Kroatië tot Attica en aan de grens van Egypte als het bewijs voor de waarheid van Churchill's profetische woorden. Op 12 November verklaarde Churchill: „Het zwaar gewapende Duitschland vindt nergens meer een vriendelijke blik: Rusland stoot Duitschland keihard van zich af, Italië wendt zijn blik af. Ja pan staat voor een raadsel cn voelt zich bedro gen". Dr. Dietrich wijst vervolgens .op het Duitsch- Russische pact. op Italië's deelneming aan den oorlog en de toetreding van Japan tot het drie- mogendheaenverdrag. Op denzelfden dag in het jaar 1939 verklaarde Churchill: „Ik ga zoover te zeggen dat wij, wan neer wij zonder verdere groote gebeurtenissen door dezen winter komen, wij de eerste phase van den oorlog gewonnen hebben". Engeland kwam zonder verdere groote gebeur tenissen door dien winter, aldus dr. Dietrich, doch de eerste phase van het overwinningsvoorjaar zag er toch anders uit dan men kon droomen. Met oen dapperen sprong veroverde Duitschland de geheele strategische Noordzeeflank tot in Noorwegen Op den elfden April 1940 zeide Churchill triom fantelijk: „Wij hebben gewonnen cn geoogst. Wij zullen bezetten wat wij van de Noorsche kust noo dig hebben. Aile Duitsche schepen in het Skager- rak en het Kattegat zullen tot zinken' gebracht worden. Wij zullen den vijand niet toestaan om zijn leger door deze wateren te verzorgen". Dr. Dietrich vraagt dan of Churchill thans niet gelooft op dat oogenblik wat overdreven te hebben. Dr. Dietrich wijst dan op de uitlatingen, waarin Churchill zijn vertrouwen :n de Fransche Maginot- linie uitsprak alsmede zijn overtuiging dat het Fransche binnenlandsche front sterker zou blijken dan dat in het Duitschland van Hitier. om vervol gens aan Churchill's verklaring te herinneren dat hij het betreurde te moeten mededeelen dat de Franschen de capitulatie-overeenkomst hadden on derteekend. Op 30 Maart 1940 verkondigde Churchill: ..In Britsche en Fransche eonvooien vindt men veilig heid. De handel van de landen, wier schepen door ons geeonvooieerd worden, zal niet alleen leven, doch ook bloeien". Op 12 December van hetzelfde jaar moest hij echter toegeven dat de verliezen op den Atlanti- schen Oceaan op onrustwekker.de wijze bleven voortduren. Tenslotte herinnert de Duitsche perschef aan Churchill's woorden van 27 Maart van dit jaar met betrekking tot Joego-Slavië. toen hij zeide: „Tk heb vandaag uit Joego-Slavië goede berichten ont vangen. Op dit oogenblik kunnen wii goede hoop koesteren met betrekking tot den afloop van den oorlog. Het einde is misschien dichter bij dan wij denken". Inderdaad, schrijft dr. Dietrich, was het einde dichterbij dan men dacht. Dr. Dietrich emdigt dan met de woorden van Churchill van 22 Januari 1941. „Het zij verre van mii een rooskleurig beeld op te hangen van den huidigen stand van zaken en de toekomst Ik geloof niet dat wij het recht hebben anders dan in de donkerste kleuren dit beeld te schilderen zoolang ons volk, ons rijk ja de geheele Engelsch sprekende wereld een duister en gevaar lijk dal door moet trekken". DE GEVECHTSHANDELINGEN IN ZUID-OOST EUROPA. ROME, 24 April (D.N.B.) Met de landing op Meleda, Giuppana, Mezzo en Galamata is op 23 April de bezetting van de eilanden rondom Cur- zola voltooid, zoo meldt Stefani uit Spalato.' De landingstroepen, die uit afdeelingen van het regi ment San Marco, landinssafdeelingen van de marine en uit afdeelingen zwarthemden bestonden, hebben de landingsoperaties zonder eenige versto ring tenuitvoergelegd. De bevelhebbers van de lan- dingsafdeelingen hebben, volgens Stefani, in naam van den Koning-keizer bezit genomen van de eilanden en er op plechtige wijze de Italiaansche vlag geheschen. CHINEESCnE SOLDATEN IN BURMA. TOKIO, 24 April (D.N.B Het blad Asahi Sjimboen deelt mede, dat 2000 soldaten van de re- geerir.g te Tsjoenking op 20 April op het gebied van Britsch-Burma zijn aangekomen, nadat met de Britsche autoriteiten een overeenkomst was ge troffen ZATERDAG 26 APRII. 1941. Nederlandsch Programma. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 A. N- P. Nieuwsberichten. 8 15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de vrouwen. 9.17 Gramofoonmu ziek. 10.00 Ernstige avondmuzickprogramma's (opn). 12 00 De Melodisten. 12.42 Almanak. 12 45 A N. P. Nieuws- en economische berichten. 100 Molto Cantabile. 1.25—1.35 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Hortensia'6 In kamer en tuin". 2 20 Gevarieerd concert. 3.50 Gramofoonmuziek. 4 00 Christelijke Radio Stichting Bijbellezing. 4.20 Zang met pianobegeleiding. 4,35 Duitsche les (in hoorspelvorm). 5.05 Zang met pianobegeleiding 5.15 A. N P Nieuws-, economische- en beursberichten. 5 30 Orgelspel. 6.00 Gra mofoonmuziek. 6 15 Voor de binnenschippers. 6.30 Gramo foonmuziek. 7.00 A. N. P.: Vragen van den dag. 7.15 Om roeporkest en solist. 7,45 Voor de boeren. 8.00 A. N. P. Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag, 8.30 Berichten, Engelsch. 8 45 Hobo, fluit, piano en gramofoonmuziek. 9.40 Christelijke Radio Stichting; Dagsluiting. 8.45 A. N. P. Engelsche berichten. 10.00 A. N. P Nieuwsberichten, Sluiting. Nederlandsch Programma, HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra mofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 A. N. p. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomlte: Morgenwijding. 10 20 Herhaling van vroolijke avondprogramma's (opn 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 A. N. P. Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 145 Causerie „De natuur roept de Jeugd. Voorjaarsteekenen ln de stad". 2.00 utrechtsch stedelijk orkest. 2.45—3.00 Causerie „Vo gels van onze heide". 4.00 Omroeporkest en soliste. 5.00 Vrijzinnig Protest. Keikcomité: Cyclus „Twee tentoonstel lingen". 5 15 A. N. P. Nieuws-, economische cn beursbe richten. 5.30 Gramofoonmuziek. 5 40 Rococo-octet. 6 :s D® Meesterzangers en gramofoonmuziek 6 45 ..Tien Neder- landsche componisten thuis", vraaggesprek 7.00 A N. i\ Groningsen" praatje. 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Lezing „Tegen de Mooren: Voor Portugal's grootheid". 7 45 Gra mofoonmuziek. 3 00 a N. p Nieuwsberichten. R.15 Spie gel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gevai :eers| programma. 10.00 A. H. p. Nieuwsberichten, Slmuog.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9