Haarlem's Dagblad Üpmep Duitsche troepen in Athene Huurder wordt beschermd Ophooging van spoorbaan te Haarlem gaat niet door. A - s Acüketw enz. K Wie over voorraad beschikt krijgt minder of in het geheel geen bonnen Valschermjagers bezetten de Land engte van Corinthe. Duitsch weermachts bericht van Zondag. Intocht in de Grieksche hoofdstad. 9Be WSRGJyO No. 177Ï8 JPH$ev« Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- itflenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Tolefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MÏANBXG 2?t XPKIT. 1911 'Abonnementen per week 0.26, per maagd 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 ceni per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0 40 Reclames 0 65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70. elke regel meer f 017^4 Groentjes zie rubriek. onderdeelen beladen was, kreeg twee voltref fers van bommen. In den afgeloopen nacht bombardeerden ge vechtsvliegtuigen met goede uitwerking opnieuw de haven Liverpool, alsmede andere havens aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Een patrouillevaartuig van duizend b.r.t. werd tot zinken gebracht. Op een vliegveld van den vijand werden hangars en schuilplaatsen met brandbommen bestookt. Batterijen verdragend geschut van de marine beschoten schepen in de haven van Dover. De beschieting had een goed resultaat. De vijand verloor bij vluchten overdag naar de kust van de bezette gebieden en naar de West- en Oost-Friesche eilanden vier vlieg tuigen, waarvan drie door jagers en een door luchtdoelartillerie. In den afgeloopen nacht wierp de vijand op verschillende plaatsen van de bezette gebieden en van het Noord-Duitsche kustgebied brisant- en brandbommen, hoofd zakelijk op woonwijken van de stad Hamburg. Nergens ontstond schade aan oorlogsbedrijven of militaire inrichtingen. Eenige burgers werden gedood en gewond. Twee vijandelijke gevechts vliegtuigen werden omlaag gehaald. In de gevechten bij Thermopylae heeft zich de kapitein in een regiment infanterie. Waacke, bijzonder onderscheiden. In een feilen nachtelij ken strijd tegen een in stelling gelegen vijand opende hij met eert bewegelijke af deeling een belangrijken doorgang en maakte 24 stukhen geschut buit." Woonhuizen door bommen beschadigd. 's GRAVENHAGE, 26 April. In den afge loopen nacht vlogen enkele vliegtuigen ons land binnen en wierpen hier en daar bommen uit, die geen schade van beteekenis aanrichtten. Twee woonhuizen werden licht, vier zwaarder beschadigd. Drie burgerlijke personen liepen lichte kwetsuren op. Op een andere plaats werd een gasleiding ge raakt, zoodat een kortstondige storing in de gas- voorzïening plaats vond. Tenslotte was er hier en daar nog eenige glasschade. (A.N.P.) Wij ontvingen het volgende communiqué van de gemeente Haarlem: „Niettegenstaande 'het gemeentebestuur bij alle daarvoor in aanmerking komende instan ties met klem heeft aangedrongen op het op- hoogen van een gedeelte van de spoorbaan AmsterdamRotterdam en wel van de Brou wersvaart af tot voorbij de Zandvonrtschclaan en daarvoor zelfs een bijdrage van f 750.000 wilde beschikbaar stellen, zal deze ophooging toch niet tot stand worden gebracht. De Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën heeft namelijk medegedeeld, dat het onder de huidige financieele omstandig heden ten eenenmale onmogelijk is voor ver wezenlijking van genoemd plan nieuwe .lasten op het Rijksbudget te leggen". Deze mededeeling bevestigt dus ons bericht in het nummer van Vrijdag 18 April. Een blik op Athene, de hoofdstad van Griekenland. (Foto Stapf) HEDEN: 12 PAGINA'S P. Gasus: Prijszegel. pag. 2 De Boschloop. pag. 8 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 J. B. Schuil: Het Ned. Tooneel: Inti miteiten pag. 6 De Pastoor van Kirch feld pag. 6 G. J. Kalt: Arbeidersmandolineclub Apollo pag. 6 K. de Jong: Jo Vincent en Theo v. d. Pas. pag. 6 Rondom het biljartkampioenschap kader 45/2. pag. 7 Laatste Berichten op pagina Mogelijkheid van vergrooting van het rantsoen De distributie van aardappelen 7TH[ Met ingang van heden'is de aardappeldistri butie ingegaan. Het rantsoen bedraagt VA K.G. per persoon per week; voor kinderen en voor hen die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten gelden de bepalingen welke ook voor de broodrantsocneering van kracht zijn, d.w.z. dat men een half rantsoen minder of een half of een heel rantsoen meer ontvangt. Daar men inziet, dat dit rantsoen lager ligt dan het gemiddeld verbruik van een groot deel der be volking, wordt de duur van de broodkaart met een dag verkort. Dit is ook reeds van toepas sing op den thans geldigen bon no. 14. Hoewel het in de bedoeling ligt de aardappel distributie op speciale kaarten te doen plaats'heb ben, is het noodzakelijk de eerste twee weken een afwijkende regeling te treffen, ten einde de distri butiediensten in de gelegenheid te stellen de kaar ten uit te reiken. Deze voorloopige regeling is als volgt De broodkaart zal voorloopig dienst doen bij de distributie. Daartoe zullen de twintig bons no. 15 van de broodkaart in de eerste week gezamenlijk recht geven op het koopen van 1!-$ aardappelen. Men moet dus de "bons gezamenlijk afgeven en doet het beste deze dus tezamen af te knippen. In dien tijd krijgen dus de personen tusschen 14 en 21 jaar, die een extra rantsoen brood hebben, iets meer aardappelen, doch dit voordeel vervalt bij de uit gifte van de aardappelkaarten. AARDAPPELKAARTEN. butie op de broodkaart, recht op den aankoop van 1 Yi K.G. aardappelen. Kinderen geboren na 30 April 1937 krijgen een halve kaart, terwijl aan de „zware" arbeiders to taal l'A kaart en aan de „zeer zware" arbeiders 2 kaarten zullen worden uitgereikt. •Belangrijk iis de bepaling, dat geen kaarten-zltl- len worden uitgereikt aan zelfverbouwers en aan personen, die door aankoop beschikken over ten minste 15 K.G. aardappelen per persoon of per ge zinslid. Beschikt men dus, per lid van het gezin gerekend, over 15 K.G. aardappelen, dan mag men geen kaart of kaarten afhalen, Hierop zal de noodige controle worden uitge oefend. Wie een valsche mededeeling doet, stelt zich dus aan een vervolging bloot. Hotels, restaurants, ziekenhuizen, sanatoria e.d. kunnen, onder opgave van de voorraden, toewij zingen bij de distributiediensten halen. Hierbij zij aangeteekend, dat aan hotels en restaurants 50 pet. van hun normaal verbruik zal worden verstrekt. Er zullen dus geen wisselbons voor de hotels worden ingevoerd. EXTRA BROOD. In verband met de broo'ddistributie is bepaald, dat de geldigheidsduur van de bons no. 14 verkort is tot 6 dagen. Dit beteekent dus een uitbreiding van de bestaande rantsoenen. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze aard appeldistributie zie men pag 3. DE CAPITULATIE VAN HET SERVISCHE LEGER. Generaal Weichs (links) luistert naar de verklaring van den Servischen generaal Michai Bodi, die de overgave komt melden. (Foto Weltbild—Pax Holland) BERLIJN, 27 April (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Na rustelooze aanvals en achtervolgingsgevechten zij'n de voorhoeden van een Duitsche pantserdivisie, die de vluchtende Engelschen achterna zaten. Zondagochtend negen uur 25 min. Athene binnengerukt. Op de Akropolis werd de hakenkruisvlag geheschen. Voorts maakt het opperbevel bekend In een stoutmoedigen aanval uit de lucht hebben Duitsche valschermtroe pen op den ochtend van 26 April de Landengte van Corinthe ingenomen, de stad Corinthe en het Kanaal van Corinthe bezet. De „Leibstandarte Adolf Hitler" heeft in een onstuimigen opmarsch ten Westen van het Pindusgebergte de Golf van Patras bereikt, zij* heeft de Golf weten over te steken en is doorgedrongen tot den Peloponnesus. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd dat de intocht van de Duitsche pantserafdeelingen in de Grieksche hoofdstad plaats gevonden heeft op den 21sten dag van den grooten Balkanveldtocht. Na een taaien strijd zijn de belangrijke havens veroverd, zijn de verdedigingswerken op de landengte van Corinthe en het belangrijke kanaal in Duitsche handen gevallen. De hoeveelheid buitgemaakte oorlogsmateriaal is niet te overzien. Het lucht- wapen heeft honderden vliegtuigen neergescho ten, vernield en buitgemaakt, de ravitaillee- ringswegen van den vijand vernield en de trans portschepen, die gereed werden gehouden voor de vlucht van de Britten, tot zinken gebracht en vernield en bovendien den terugwijkenden vijand iedere mogelijkheid tot verzamelen en orde ontnomen. Eenheden van de Duitsche ma rine zijn tot ver in het oostelijkdeel van de Mid- dellandsche Zee doorgedrongen en hebben de Britsche aanvoeren afgesneden en verhinderd. De Londensche Berichtendienst meldde Zondag dat de Britsche troepen in Grieken land hun terugtochtsactie verder voortzetten. „Het is duidelijk", zoo werd gezegd, „dat de Britsche en Grieksche troepen zich in een uiterst moeilijke positie bevinden". Prof. mr. A. H. M. J. van Kan, raadadviseur- van het departement van justitie en dr. Körner van het Rijkscommissariaat hebben volgens het ANP de volgende toelichting op dit besluit gegeven. Prof. van Kan herinnerde er aan, dat er wel reeds een huurprijzenbesluit bestaat waarvan de «trekking is opdrijving van huurprijzen te voorko men, doch de ervaring heeft geleerd, dat op ver schillende wijzen het effect van dit besluit te niet kan worden gedaan, o.a. doordat de huurder door den verhuurder wordt genoodzaakt zijn huis te verlaten, Ten einae deze praktijken te voorkomen is het huurbeschermingsbesluit ingevoerd, waar door het huurprijzenbesluit zoo effectief mogelijk wordt gemaakt, en bijv. ook verhinderd wordt, dat in sommige plaatsen van ons land, waar woningen «chaarsch zijn, van deze schaarschte misbruik wordt gemaakt om de huurprijzen op te drijven. In de getroffen regeling is zoowel een sociaal als een maatschappelijk motief te vinden. Men wil den economisch zwakkere tegen den verhuurder beschermen en het zou uit maatschap pelijk oogpunt dwaas zijn indien de menschen thans van woning zouden moeten wisselen, alleen omdat de verhuurder misschien eert hoogeren huurprijs zou kunnen bedingen. Aan den anderen kant gaa' men den huurder natuurlijk niet beschermen door dik en dun, zooals voldoende uit het besluit blijkt Het streven van de regeling is de bescherming te houden binnen billijke en redelijke grenzen, zoo dat ook met gegronde motieven van den verhuur der rekening kan worden gehouden en de bescher ming zich bijv. niet uitstrekt tot gevallen, waarin de huurder zijn verplichtingen niet nakomt, het verhuurde misbruikt of den verhuurder overlast Veroorzaakt. Dr. Körner wees er op, dat het natuurlijk niet de bedoeling is, dat nar tij en voor elk meeningsver- schil naar den rechter loopen. Allereerst moet ge tracht worden eventueele geschillen door onderling overleg tot een oplossing te brengen en eerst wan neer dat niet lukt, zal men goed doen zijn geval aan den rechter voor te leggen, die dan als bemiddelaar kan optreden en een billijke regeling kan opleggen. Voor den tekst der regeling zie men pag. 3 VOORJAAR IN „ARTIS". Er is volop leven in het vogcldomcin van den Amsterdamschen Dierentuin. (Foto Pax Holland) BERLIJN, 27 April. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De in Griekenland strijdende troepen van het Duitsche leger bereikten bij de achter volging van den vijand via de linie Thebe- Chalkis hedenochtend om 9.25 uur de hoofd stad Athene. In een stoutmoedigen aanval uit de lucht namen valsclienntroepen reeds op den ochtend van 26 April de landengte van Corin the alsmede de stad Corinthe zelf. Talrijke Engelschen werden gevangen genomen en de rest trok zich vluchtende naar het zuiden terug. Aan den ingang van de golf van Corinthe drong de .Leibstandarte Adolf Hitler" na een onstuimigen opmarsch via de golf van Patras tot de Peloponnesus door en nam, na het vijan delijk verzet te hebben overwonnen, de haven stad Patras in. In de Grieksche wateren veroorzaakte het luchtwapen op 25 April den vijand opnieuw zware scheepsverllezen. Het vernietigde drie koopvaardijschepen met tezamen 27.000 b.r.t., waaronder twee groote transportvaartuigen en beschadigde nógtwee andere koopvaardijsche pen door bommen. In Noord-Afrika werden de Britsche strijd krachten. die oprukten in de richting Capuzzo- Solloem, door tegenaanval in samenwerking met het luchtwapen verslagen en naar Let zuiden verdreven. Daarbij werden zeven vijandelijke gevechts wagens en verscheidene gepantserde verken ningswagens vernietigd. Uitvalpogingen van de Engelschei uit Tobroek mislukten. Duikbooten brachten in den Atlantischen Oceaan vijf vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 39.148 b.r.t. tot zinken. Gevechts vliegtuigen vernietigden gisteren in het "eege- biea om Engeland een koopvaardijschip van 5000 b.r.t. en in duikvlucht een Britschen tor pedojager. Een derde schip dat met vliegtulg- Iedereen krijgt een aardappelkaart. Deze bons geven dan later, na afloop van de aardappeldistri- De commissaris van politie te Haarlem brengt in verband met geruchten die de ronde doen. ter kennis van het publiek dat de daders van den aanslag op den Duitschen spoorwegbeambte nog niet zijn gearresteerd. Met den meesten aandrang wordt daarom aan een ieder nogmaals verzocht bijzonderheden die tot de aanhouding van de daders kunnen leiden, onverwijld ter kennis van de politie te brengen. De dame. die op 24 April uit Amsterdam een on- gefrankeerden en niet onderteekenden brief heeft gezonden aan den Commissaris van Politie te Haar lem, wordt verzocht zich voor het geven van na dere inlichtingen te vervoegen aan het Politiebu reau Smedestraat 9 te Haarlem, of haar naam en adres aan genoemden Commissaris bekend te ma ken. BIOSCOOPBEZOEKER MOET ZICH MELDEN. De trams in Haarlem rijden tot 11 uur. Met ingang van 4 Mei. BERLIJN, 27 April (D.N.B.) Het eer ste rechtstreeksche telegram AtheneBer lijn, na de inneming van Athene door Duit sche troepen, ontving het D.N.B. Zondag ochtend van zijn in Athene gebleven ver tegenwoordiger, Rösner. Het telegram was in 23 minuten overgekomen en was om 11.20 in Athene aangeboden. De inhoud van het telegram luidt: „Huurbeschermingsbesluit 1941" uitgevaardigd In de Zaterdag gehouden persconferentie is mededeeling gedaan, dat een nieuwe verorde ning is afgekondigd, welke ten doel heeft de huurder tegen den verhuurder te beschermen. De verordening draagt den naam „Huurbe schermingsbesluit 1941". De directie van de N.Z.H.T.M. heeft Zaterdag telegrafisch bericht ontvangen dat de rijtijd van de trams in Haarlem tot 11 uur verlengd mag worden. Zondag 4 Mei gaat deze nieuwe dienst regeling in. De vertrektijden van de laatste trams 's avonds zijn: Zandvoort-Amsterdam 21.25; Haarlem-Am sterdam 21.45; Amsterdam-Zandvoort 21.35; Am- sterdam-Haarlem 22.10; Haarlem-Zandvoort 22.14; Zandvoort-Haarlem 22.25; Haarlem-Leiden 21.32; Leiden-Haarlem 21.32: Soendaplein-Heemstede 21.58; Heerastede-Soendaplein 22.30. Tusschen 9 en 10 uur hedenochtend hebben de Athene binnentrekkende Duitsche troe pen de Duitsche vlag geheschen op de be roemde Akropolis. De eerste Duitsche troepen in Athene werden door de daar ge bleven Duitschers met groote geestdrift en stormachtig gejuich verwelkomd en met bloemen overladen. De Grieksche bevolking die den intocht eveneens als toeschouwers bijwoonde, hield zich 'rustig. Veelvuldig hoor de men uitingen van verbazing over de pres taties en het uiterlijk van de Duitsche troe pen. Gemotoriseerde Duitsche bergtroepen aan den* voet van den Olympus. (Foto Weltbild-rPax Holland) De Commissaris van Politie te Haarlem verzöekt aan den persoon, die op Zondag 20 April jl. in de laatste avondvoorstelling in de Bioscoop Rem brandt-Theater naast een Duitschen spoorwegbe ambte in donkerblauwe uniform heeft gezeten, parket rij 21, dringend zich in zijn eigen belang aan te melden aan het Bureau van Politie Smede straat 9, afdeeling recherche.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1