Prijsvorming en prijsopdrijving. Mei. DONDERDAG 1 MEI 1941 H'A'ASIEM'S DAGBLAD 3 De winstmarge van den winkelier. De kwestie der huishuren. Het boetestelsel. (Van een Haagschen correspondent.) Onlangs heb ik naar aanleiding van een on derhoud met Dr. Winsemius. het hoofd van de afdeeling prijsvorming van den dienst" van dm Gemachtigde voor de prijzen, in een artikel in dit blad geschreven over de moeilijkheden, welke zich voor het publiek voordoen ten aanzien van de vragen over prijsopdrijving en prijsvorming. Mét Dr. Winsemius kwam ik daarin tot de con clusie, dat een groot aantal informatiebureaux verspreid over het geheele land, het eenige mid del zou vormen, om op doeltreffende wijze in deze moeilijkheden te voorzien. Bij die gelegenheid opperde ik de mogelijk heid bij de meer dan 30 bestaande Kamers van Koophandel vanwege den dienst van den Ge machtigde een deskundige aan te stellen, tot wien zoowel de winkeliers als het publiek zich rechtstreeks en mondeling zouden kunnen wen den om moeilijkheden te bespreken, informaties In te winnen, enz. Naar ik thans verneem, heeft dit denkbeeld een dusdanig gunstig onthaal gevonden, dat bovengenoemde oplossing thans reeds geenszins slechts een „vrome wensch" is, doch integendeel een goede kans van slagen biedt. In mijn onderhoud met Dr. Winsemius kwa men echter ook nog enkele andere vragen be treffende prijsvorming en prijsbeheersching aan de orde, waaromtrent hier nog een uiteen zetting moge volgen. De winstmarge. Herhaaldelijk kan men, niet alleen van de zijde der winkeliers zelf, hooren dat de klein handelaren tegenwoordig met een schrale winst genoegen moeten nemen, ofschoon hun een zelfde winstpercentage al vóór den tienden Mei in uitzicht zou zijn gesteld. Hun onkosten zijn veel hooger, zij moeten een niet onaanzienlijke winstbelasting opbrengen, hun omzetten zijn geringer, enz., terwijl zij daarentegen gebonden zijn aan een reeks beperkende voorschriften ten aanzien van hun prijsvorming. Aldus wordt be weerd, en dit betoog wordt dan bijna altijd ge ïllustreerd met het voorbeeld van de eieren, waarop practisch slechts een winst van 20 a 30 cent per 100 stuks mogelijk is. Inderdaad is de winstmarge op eieren zeer gering. Maar dat is dan ook welhaast het eenige voorbeeld dat aangevoerd worden kan. Hier kan echter het een en ander tegenovergesteld wor den, naar ons van bevoegde zijde werd te ken nen gegeven, dat zeker niet minder belangrijk I is, en waaruit blijken moge, dat de winkelier in het algemeen zeker geen reden tot klagen heeft. Daar is allereerst het feit, dat de winkelier in deze abnormale tijden dingen heeft kunnen op ruimen en vaak tegen zéér loonende prijzen waarmee hij onder normale omstandigheden ongetwijfeld zou zijn blijven zitten. Ieder weet, hoe door velen alles „wat los en vast was" met graagte werd gekocht, zoodat tallooze oude en zelfs verouderde voorraden door den winkelier van de hand konden worden gedaan tegen prij zen. waarvan hij nooit had gedroomd Wat de omzetbelasting betreft, kan bijv. ten aanzien van den kruidenier het volgende worden opgemerkt: per 1 October j.l. moest de kruide nier 2 pet. van den fabrikantenprijs der artike len aan omzetbelasting betalen. De winkelier kocht echter meestal van den grossier en dus be taalde hij geen 2 pet. van zijn eigenlijken in koopsprijs (den grossiersprijs), terwijl hij toch het recht kreeg, zijn inkoopsprijs met 2 pet. te verhoogen. Hij kree,g dus aan „omzetbelasting" méér terug dan hijzelf had moeten betalen! Verder kreeg hij het recht, naar goed koopmans- gebruik, tot „afronden", waarvan een dankbaar soms een al te dankbaar! gebruik werd gemaakt. En tenslotte was er een heele lijst van artikelen, die niet onder de omzetbelasting vie len en waarvan de kruidenier de prijzen niette min met bovengenoemde 2 pet. mocht verhoo gen. Dit alles betrof de goederen, die werden inge kocht tusschen 1 October en 1 Januari j.l. Hierop werd dus stellig in het algemeen geen slechte winst gemaakt! Thans is de regeling zóó, dat de kruidenier zijn prijs berekent, verhoogd met de te betalen 1 omzetbelasting. Bedragen beneden 10 cent en boven 20 cent moeten nu naar beneden wor den afgerond, terwijl bedragen tusschen 10 en 20 ct.., die zeer gangbaar zijn, naar boven mogen worden afgerond. Er is dus ook thans geen reden voor den winkelier om over de hem toegemeten winstmarge te klagen, al zijn de extra-voor- deelen van vóór 1 Januari, die door sommigen werden genoten, gedeeltelijk vervallen. Ook moet men niet uit het oog verliezen, dat de z.g. prijzenstop op het niveau van vóór den i tienden Mei. gelijk ik reeds in mijn vorige arti kel opmerkte, slechts een overgangsmaatregel was, waarmee geenszins werd beoogd, alle prij- zen blijvend hierop vast te leggen. Dit prijs niveau wordt slechts als uitgangspunt gebruikt bii de vaststelling van nieuwe prijzen, 'voor zoo ver deze door een verhooging der noodzakelijke 1 onkosten e.d. van den winkelier noodig blijken. De afdeeling prijsvorming van Dr. Winsemius is dan ook dagelijks doende, een definitieve prijs regeling voor de verschillende artikelen en dien sten, in overleg met de betrokken organisaties van den handel, vast te stellen. Hierbij wordt den winkelier in het algemeen eenzelfde marge- in-geld toegestaan, vergeleken met die, welke hij op of voor 10 Mei 1940 placht te bereke nen. De nieuwe verkoopsprijs wordt nl. gevon den door op den hoogeren inkoopsprijs de winst- marge-in-geld van vóór 10 Mei 1940 te leggen. 1 Voor artikelen met wisselende prijzen wordt veelal een afwijkende regeling getroffen. Ten aanzien van de groenten bijv. worden iedere week de veilingprijzen vastgesteld. De grossier mag dan als zijn winst 12 pet. op den veiling- prijs zetten, plus transportkosten; de winkelier op zijn beurt 30 pet. op den grossiersprijs. Kortingen en Huren. Een veelvuldig voorkomende, doch door het publiek weinig als zoodanig gesignaleerde vorm van prijsopdrijving is de kwestie van de „procenten", aldus werd nog opgemerkt. Vele winkeliers hadden voor den tienden Mei de ge woonte hun klanten, al of niet onder bepaalde voorwaarden, een zekere korting toe te staan, door b.v. voor een bedrag van 10 gulden aan kassabons 30, 40, 50 ct, of soms nog meer terug te betalen. Indien zulks het geval was, zijn deze winkeliers verplicht deze kortingen ook thans toe te'staan, want niet-nakoming hiervan valt onder de voor schriften tegen prijsopdrijving. Dit is niet meer dan billijk. Een eenvoudig rekensommetje toont aan, dat een winkelier met een betrekkelijk kleinen omzet van f 1200 per week, die vóór 10 Mei slechts 2 pet. korting gaf, thans, indien hij, gebruik makend van de afhankelijke positie waarin koning-Klant is komen te verkeeren, hiermee is opgehouden, reeds een woekerwinst van f 24 per week maakt! Gelijk bekend werd in Mei ook het huren- niveaü vastgelegd. Dit is een zeer belangrijke inaatr^el indien men den noodlottigen cir kelgang: hoogere prijzen hoogere loonen inflatie, wil ontgaan; want. bij lagere inkomens vormen de huren vaak 20 a 30 pet. van het geheele budget. Er zijn slechts twee uitzonderingen toege staan: 1. Indien een essentieele verbetering aan het pand wordt aangebracht i opverven e.d. wordt hiertoe niet gerekendmag 10 pet. van de kos ten dezer verbetering per jaar op de huur wor den opgelegd; 2. Indien door een persoonlijken band tusschen huurder en verhuurder ib.v. een vader, die een huis aan zijn pas-getrouwden zoon verhuurt i de huur van een pand beneden het normale niveau lag. mag deze huur in r-~ val er een nieuwe huurder in dit pand komt wo nen gebracht worden op het niveau van andere, overeenkomstige huizen. Nu wij naar alle waarschijnlijkheid een pe riode van huizenschaarschte tegemoet gaan, zal het aller medewerking vragen on het algemeen belang! om ontduikingen van de huurvoor- schriften. b.v. in den vorm van al of niet gedwon gen steekpenningen, tegen te gaan. Het is dan ook geenszins uitgesloten, dat nieuwe, strengere voorschriften op dit gebied binnenkort zullen moeten worden uitgevaardigd. (Dit is intuschen geschied. Red.» Het boetestelsel. Tenslotte nog een enkel woord over het boete stelsel voor overtreders der gegeven voorschrif ten. Het is een gebiedende eisch vooral in dezen tijd, waar wij allen met elkaar zoo goed mo gelijk doorheen moeten zien te komen en waar- In elke vorm van prijsopdrijving wel bij uitstek als diefstal te brandmerken valt, dat tegen deze menschen krachtig wordt opgetreden, zoo zeide men. Het is hierbij zeker niet de bedoeling van de autoriteiten, de zaak van den betrokken schul dige te torpedeeren. Bij het bepalen der boete, welke ongelimiteerd is. wordt dan ook aller eerst rekening gehouden met het onverdiende voordeel dat de delinquent van zijn overtreding genoten heeft. Ook de vraag of men te doen heeft met een groote of een kleine zaak speelt een rol. De zwaarste straf is wel het publiceeren in de dagbladen van den naam van den schulctige. Hiermee kan immers de ondergang van zijn zaak zijn gemoeid. Derhalve gaat men slechts in het uiterste geval, wanneer de overtredingen wel zeer brutaal en ingrijpend waren, hiertoe over. Niettemin is ook deze straf reeds enkele malen toegepast. De boete-gelden worden alle geheel in de schatkist gestort. Het effect van een boete aan één overtreder is soms zeer merkwaardig: zoo was er onlangs in geheel den Haag practisch geen wol tegen nor male prijzen te koop. Er werd een groote boete gegeven aan een bepaalde firma, die op ver schillende wijzen de prijs voorschriften had over treden en plotseling kon men in tal van textiel zaken van den Haag weer gewoon wol koopen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Bevorderd a^ii de Gcm. Universiteit van Amsterdam ot arts de he®en L. Meerburg. Bergen op Zoom; H. M Martens. Amsterdam; J. M Reeder, Groningen en W. C. de Boer, Hoogwoud. Artsexamen le gedeelte de heeren I. Jollema, Harlingen; J. H. van Ginkel. Sloten en A. E. Hoog, Paree. Doctoraal geschiedenis de heer J. A. ten Cate. DE GENERALE SYNODE DER CHR. GEREF. KERK. De classis Haarlem der Chr. Geref. kerk heeft besloten aan den kerkeraad van 's-Gravenhage- Centrum te verzoeken de uitgestelde Generale Synode thans te willen samenroepen. Mei, daar ben je weer begonnen En wij buigen voor je wil Maar wij vragen- kom ons zonnen, Neem geen voorbeeld aan April. Geef ons warmte zonder kolen Toon je onzen milden vriend, Deze gunst is niét gestolen, Heuseh, we hebben het verdiend. Breng Meizoentjes in getale. Spaar ons Meidoorns als het kan, Ook al meng je zonnestralen Met wat regen nu en dan. Laat je naam terdege gelden Bloeimaand, zooals meer gedaan, Mei, je bent je komen melden Richt voor ons een lente aan. P. GASUS. In het achterhuis van een romantische boerenwoning in het Gooi is het spinnen volgens aloude methode weer ter hand genomen. Daar heeft zich te Laren „de Knipschecr" geïnstalleerd. (Foto Pax Holland) bef paar door TEPALIN tegeoruiken. TEPALIN reinigt letterlijk ai.es en is volkomen zuiver; Ideaal voor huishoudelijk werk, maar ook voor fijn goed. kant. rilden kousen en dergelijke Alleen REEMEB5 heeft Tepalin. Voor I9v':ct. heeft U een flink pak: u doet er •onderen mee' KRUISSTRAAT 35. (Adv. Ingez. Med.) tend); c. alle kleedingsstukken of stof daarvoor. 5. Op speciale g-punten zijn verkrijgbaar: alle soorten garens. 6. Op speciale b.g.-punten zijn verkrijgbaar: alle stoffen, aan het stuk dus geen geconfection- neerde artikelen met uitzondering van: a. alle wollen stoffen; b. alle katoenen stoffen. 7. Op speciale v.v.w.-punten zijn verkrijgbaar a. wollen winterjassen en -mantels of stof daar voor; b. wollen dekens (meer dan 3 pet. natuurwol bevattend); c. alle andere wollen stoffen aan het stuk. 8. Op speciale v.v.a.-punten zijn verkrijgbaar: a geconfectionneerde katoenen en graslinnen lakens of stof daarvoor: b. alle soorten geconfectionneerde luiers of stof daarvoor: c. alle andere .katoenen stoffen aan het stuk. Met nadruk wordt er derhalve de aandacht op gevestigd, dat alle stoffen aan het stuk, ook de katoenen en wollen stoffen, verkrijgbaar zijn op de punten der textielkaart en of toeslagkaart. Alle stoffen aan hel stuk, met uitzondering ech ter van *alle katoenen en wollen stoffen, zijn op speciale b.k.-punten verkrijgbaar en mogen niet op andere speciale punten worden betrokken. Katoenen stoffen zijn op speciale v.v.a.-punten verkrijgbaar en wollen stoffen op speciale v.v.w.- punten. Deze katoenen en wollen stoffen mogen derhalve niet op andere speciale punten worden af geleverd. Regelingen voor de textieldistributie 's GRAVENHAGE, 30 April. De secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt naar aanleiding van de vele vragegn. welke door handel en publiek zijn ge steld inzake de artikelen, welke op de textielkaart en toeslagkaart en welke op speciale punten kunnen worden aangeschaft bekend, dat hieromtrent thans het volgende is voorgeschreven: 1. Op de punten der textiel- en/of toeslagkaart zijn verkrijgbaar: alle geconfectionneerde op pun ten gewaardeerde textielgoederen of stof daarvoor en alle soorten garens met uitzondering van: a wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor b. wollen dekens (meer dan 3 pet. natuurwol be vattend); d. alle soorten luiers of stof daarvoor. 2. Op speciale a.k.-punten zijn verkrijgbaar: alle geconfectionneerde op punten gewaardeerde artike len dus geen stof daarvoor met uitzondering van: a. wollen dekens, wollen winterjassen en -mantels of stof daarvoor; b. alle soor.ten luiers en katoenen en graslinnen lakens of stof ter vervaar diging van luiers en of katoenen en -graslinnen lakens; c. artikelen, welke op b.k.-punten verkrijg baar zijn (zie onder 3) of stof daarvoor; d. huis houdelijke artikelen of stof darvoor. 3. Op speciale b.k.-punten zijn verkrijgbaar: on derstaande geconfectionneerde op punten gewaar deerde artikelen dus geen stoffen: bakkersbuis, bakkersbroek, boezeroen (van keper of drill), buis (van keper of drill), doktersjas, kapmantel (lang) kappersjas (kort), kappersjas (lang), kiel, koks broek, koksbuis, laboratoriumjas, mouwvest (van stof), mijnwerkershemd (van stof), mijnwerkers- hemd (tricot of gebreid), overall, serveerschort, sloof stofjas (kort), stofjas (lang), teekenjas (kort) teekenjas (lang), uniform 2-declig (alle soorten), uniform 3-deelig (alle soorten), verpleegsters- boorden, verpleegstersjapon, verpleegstersmanchet ten, verpleegstersschort. voorschoot, werkbroek van keper of drill), werkhemd zonder boord, werk jas (van keper of drill), werkpak (van ker of drill). 4. Op speciale h.a.-punten zijn verkrijgbaar: alle geconfectionneerde op punten gewaardeerde huis houdelijke artikelen dus geen stof daarvoor met uitzondering van: a. geconfectionneerde luiers, katoenen en graslinnen lakens of stof ter vervaar diging van luiers, en,'of katoenen en graslinnen lakens, alsmede alle andere katoenen stoffen: b. wollen dekens (meer dan 3 pet. natuurwol bevat- Om den heidebloei in het Gooische natuurreservaat te bevorderen en den grond van schadelijke torren te zuiveren, worden op verschillende plaatsen branden gesticht, hetgeen uiterst zorgvuldig dient te geschieden, om het gevaar van uit breiding te voorkomen. Daardoor uordt de grond geschikt gemaakt voor nieuwen en beteren groei. Een der „brandstichters" temidden der vlammen. (Foto Pax Holland) Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. f Na een ernstige ongesteldheid is hedenmorgen in den ouderdom van ruim 71 jaar te Wassenaar over leden prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud minister en vooraanstaande figuur op velerlei ge bied. Hij werd 6 Mei 1869 te Sliedrecht geboren, be zocht het Gymnasium te Haarlem cn studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In Juni 1894 promo veerde hij daar tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „De eschatologische voorstel lingen in I en II Corinthe". In datzelfde jaar werd hij candidaat in Overijsel en aanvaardde 16 Sep tember van dat jaar het predikambt te Haulerwijk. Hij was achtereenvolgens predikant te Beilen (1897), Middelburg (1900), Nijmegen (1903) en Utrecht 1907. Hier werd bij het in 1916 door de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk waarvan hij zelf ook meermalen deel uitmaakte, benoemd tot kerkelijk hoogleeraar, welke functie hij 27 September 1916 aanvaardde. Tien jaar is hij als zoodanig werkzaam geweest. In zijn Utrechtsche jaren ontwaakte zijn belang stelling voor het politieke leven. Hij werd door de Chr. Hist. Unie afgevaardigd naar de Prov. Staten van Utrecht en later door deze partij ook naar de Eerste en Tweede Kamer. In 1926 trad hij op als minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. In 1929 werd hij na zijn aftreden als minister lid van de Tweede Kamer. Bij het op treden van het tweede kabinet-Colijn nam hij daarin plaats als minister van Sociale Zaken. In het voorlaatste kabinet had hij 2itting als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welk depar tement hij reeds na het aftreden van mr. H. P Marchant ad interim beheerde. Dr. Slotemaker de Bruïne was een veelzijdige geleerde en een man van groote werkkracht, alsook een eminent organisator. Daarom hebben tal van lichamen op Prot. Chr. gebied hem in hun besturen óf als voorzitter óf als lid gekozen. Wij wijzen vooral op zijn arbeid op oecumenisch gebied Zoo wel in het Internationaal Verbond tot verdediging van het Protestantisme als in de afdeeling Neder land van den Wereldbond der Kerken nam hij een leidende plaats in. Ook was hij o.m. lid van den Hoogen Raad van Arbeid en was hij aan tal van lichamen als voorzitter verbonden. In dit verband noemen we zijn presidium van de stichting Valken- heide te Maarsbergen, opvoedingsgesticht voor jon gens vanwege de Ned. Herv. Kerk; de Nat. Com missie tegen het Alcoholisme, waarvan hij een der oprichters was; zijn voorzitterschap van de Nat. Chr Geh. Onth. Vereeniging enz. Tusschen zijn eerste en tweede ministerschap was hij behalve Kamerlid ook hulpprediker van de Ned. Herv. gemeente van Wassenaar, speciaal voor de Kievitskerk De overledene, die de Chr. Hist. Unie tevens diende als voorzitter en als hoofdredacteur van haai dagblad „De Nederlander", heeft ook veel geschre ven. Wij noemen ten eerste zijn standaardwerk „Christelijk-sociale Studiën", waarvan het eerste deel verscheen, toen de overledene 37 jaar was Het werd vijf deelen en beleefde niet minder dan zes drukken. Van zijn hand zijn ook onderscheiden stichtelijke werken verschenen alsmede kleinere ge schriften. zoowel op het gebied van het sociale leven als van dat der drankbestrijding. In de kringen van het Chr. Nat. Vakverbond, den Chr. Nat. Werkmansbond en het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium" was hij een gezagheobende figuur. Ook op diaconaal terrein heeft hij zich bewogen met name in de Federatie van Diaconieën der Ned. Herv. Kerk. waarvan hij tot zijn dood toe voorzit ter is geweest. Ontelbaar is het aantal spreekbeurten, dat hij op kerkelijk, charitatief, politiek en sociaal gebied heeft vervuld; in al die kringen heeft hij om zijn vriendelijk en hulpvaardig optreden zich vele vrien den gemaakt. Hem vielen vele onderscheidingen ten deel We mogen er in dit verband aan herinneren dat hü in 1938 het eere-doctoraat in de theologie vanwege de Prot. Theol. faculteit van de universiteit te Praag kreeg als een erkenning van zijn verdiensten in betrekking tot het graf van Comenius te Naarder De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne zal Maan dag a.s. te 1 uur van de dorpskerk uit op de be graafplaats van dc Ned. Herv. Gemeente te Wasse naar geschieden, Het Rijksarbeidsbureau is zijn arbeid begonnen. Een nieuwe fase in de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling. (Van den Haagschen correspondent). Met ingang van heden is een nieuwe fase in de ontwikkeling van de arbeidsbemiddeling aangebro ken. Heden i<= namelijk het Rijksarbeidsbureau, in gesteld bij besluit van den waarnemenden secre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken van 24 September 1940 zijn arbeid begonnen. Hiermee zijn de gemeentelijke arbeidsbeurzen van het tooncel verdwenen, het scherm gaat op voor een nieuw bedrijf, waarbij dc gemeentelijke bemoeiing is uitgeschakeld en de arbeidsbemidde ling geheel als rijkstaak optreedt. Terloops mag er wel de aandacht op gevestigd worden, dat dit een belangrijke principicclc ver andering is voor de arbeidsbemiddeling hier te lande. Zooals de ingewijden zullen weten (de anderen houden zich met zulke zaken veelal niet bezig) is zij uit gemeentelijke initiatief voortgekomen. En dezen oorsprong getrouw is zij sedert gemeente- zorg gebleven. In de Vereeniging van Nederland- sche Arbeidsbeurzen kwam er mettertijd een zekere intercommunale samenwerking tot stand, later (in 1916) werd de Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling ingesteld, die met de leiding dezer intercommunale arbeidsbemidde ling werd belast, verder werd bij de Arbeidsbe- middelingswet van 1930 aan de gemeenten van meer dsn 15.000 inwoners de verplichting opgelegd een arbeidsbeurs te hebben, maar ondanks deze be moeiingen en een zeker toezicht van bovenaf blééf de arbeidsbemiddeling gemeentetaak. Dit is nu radicaal veranderd. De arbeidsbemidde ling is rijkszaak geworden. Het Rijksarbeidsbureau, dat zich, volgens het woord van zijn waarnemenden directeur-generaal den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. ir. R. A. Verwey, zal moeten ont wikkelen tot de centrale kracht bij de organisatie van den arbeid kan natuurlijk alle misstanden, die er op het gebied van de arbeidsbemiddeling beston den niet met één tooverslag doen verdwijnen. Het zal zijn taak met voorzichtigheid moeten beginnen, die echter voortvarendheid niet behoeft uit te slui ten. En voortvarendheid is met het oog op de eischen van het oogenblik geboden. De taak van het Rijksarbeidsbureau omvat aller eerst de arbeidsbemiddeling in den ruimsten zin des woords: plaatselijk, interlocaal, intergewestelijk cn internationaal. Het vervult deze taak met medewerking van 37 geweestelijke arbeidsbureaux en ongeveer 150 bij kantoren, die zoodanig zijn gelegen, dat feitelijk elke arbeider en werkgever binnen ongeveer 12 kilo meter een gewestelijk arbeidsbureau of een bij kantoor binnen zijn bereik heeft. In afgelegen plaatsen zullen bovendien spreekuren worden ge houden. De samenwerking tusschen de verschillende ver takkingen zal zoo nauw mogelijk zijn. Hiervoor worden zulke moderne middelen van de techniek als de telex te hulp geroepen, die bepaalde aan vragen meteen aan alle gewestelijke bureaux en bijkantoren bekend zal maken. Dit is voor zekere vakken, die een specifiek intergewestelijk karakter hebben, (dienstboden, kantoorbedienden, hotel-, restaurant- en cafépersoneel e.d.) van zeer veel belang. Een van de dingen, waarmee men reeds eenigen tijd geleden is begonnen, is de zorg voor betere huisvesting van een aantal gewestelijke bureaux. In vele gemeenten had de arbeidsbeurs te weinig ruimte. En het gewestelijke arbeidsbureau krijgt meer te doen dan zij. Ook wordt het ontvangen van werkgevers en werknemers aan het loket, een ma nier van samenspraak, die vertrouwelijke gedach- tenwisseling bemoeilijkt, afgeschaft. Voortaan zal men in de kamer van den bemiddelaar worden ont vangen. Een andere zorg was de schifting van het personeel. Een gedeelte van het personeel der ge meentelijke arbeidsbeurzen is overgenomen, maar er zijn ook nieuwe krachten benoemd moeten wor den, omdat men er in de eerste plaats op gesteld is, dat er menschen op de bureaux zitten, die „van het vak" zijn. Voor bepaalde vakken maakt men liefst gebruik van de z.g. vakbemiddelaars, personen uit het bedrijf zelf, die weten wat zoowel werk gevers als werknemers noodig hebben. Dc beroepskeuze is in de arbeidsbemiddeling allerminst een nieuw element. Er is een aantal ge meentelijke en particuliere bureaux voor beroeps keuze, die herhaaldelijk met de arbeidsbeurzen hebben samengewerkt. Maar zij bestrijken lang niet het geheele land. Het streven van het Rijks arbeidsbureau zal zijn het mettertijd zoover te brengen, opdat dc arbeidsbemiddelaar aan de hand van de psychotechniek, eventueel ook van genees kundig onderzoek enz, een beter inzicht kan krijgen in de bekwaamheid en geschiktheid van de werk nemers, die hij te plaatsen heeft. Voor zoover mogelijk zullen hierbij de bestaande organisaties worden ingeschakeld. Dit is echter alles nog min of meer toekomstmuziek. Voor het oogenblik staat de algemeene (verplichte) registratie van alle werknemers vooraan op het programma. Zij krijgen ieder een kaart waarop hun arbeidsloopbaan wordt bijgehouden met eventueele gegevens omtrent hun gezondheidstoestand, het psychotechnische onder zoek. dat zij hebben ondergaan, speciale vakbe kwaamheden enz., kortom alles wat maar van be lang kan zijn in verband met de plaatsing. De arbeider zelf krijgt een arbeidsboek, waarin overeenkomstige gegevens voorkomen. De in het kaartsysteem verzamelde gegevens zul len statistisch worden verwerkt en kunnen dienen om het inzicht in de sociaal-economische toestan den te verbeteren. Ook dit laatste is een zaak van latere orde. Verder zal het Rijksarbeidsbureau mettertijd ook de cultureele werkloozenzorg voor ouderen en jongeren, w.o. begrepen de scholing, herscholing enz. van werkloozen en eventueel de omscholing van werklooze en niet-werkloozc arbeiders ter hand nemen. Hierbij zal zoo mogelijk gebruik gemaakt worden van bestaande instellingen, zooals gemeen telijke vakcursussen, nijverheidsscholen enz. En tenslotte zal het zich ook bemoeien met werkloos heidsverzekering, wachtgeldregelingen en steunre gelingen. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. Er zal nog wel eenige tijd heen gaan eer dit geheele programma ten uitvoer gebracht is. Het is een groote taak, die aan het Rijksarbeids bureau is opgelegd en zij zal veel van de bekwaam heid, het inzicht en de toewijding zijner medewer kers eischen. Maar het is stellig een taak, die den inzet der eigenschappen ten volle waard is; in nauwe en vertrouwelijke samenwerking met alle betrokkenen een organisatie van den arbeid op te bouwen, die aan velen de vreugde van den arbeid terug zal geven en die, zoowel uit menschelijk als sociaal oogpunt bezien ons vaderland tot rijken ze gen kan strekken. DE HOEUFFT-PRIJS TOEGEKEND. Voor 1941 ls de Hoeufft-prJJs, die elk jaar wordt uitgereikt voor de beste inzending in den wedstrijd voor Latijnsche gedichten, toegekend aan den inzender van het gedicht „Templum divlni spiritus", JUBILEUM J. KROONSTTHVER. Heden viert de heer J. Kroonstuiver, brieven besteller te Haarlem, zijn zilveren ambtsjubi leum. Wegens de tijdsomstandigheden had hij den wensch te kennen gegeven, dit jubileum al leen in den intiemen familiekring te herdenken. De directeur van het Postkantoor, de heer J. C. Smid. heeft hem vanmorgen iti zijn woning aan de A. L. Dyserinckstraat 74 gecomplimen teerd en daarbij de gebruikelijke oorkonde ®ver- handigd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5