Een eigenaardige aanbieding DO X DERDAG 1 MEI 1941' Ihiit.sch Landgerucht. Luisteren naar verboden zender en verspreiding van beleedigende geschriften. EINDHOVEN. 30 April. In het kantongc rechtsgebouw te dezer stede heeft het Duitscht Landgerecht sistermiddag zitting gehouden om een tweetal zaken te berechten De eerste daarvan betrof vijf Eindhovenaren, die gezamenlijk en verschillende malen naar een verboden zender hadden geluisterd. De rechter dr. Joppich zette uiteen, dat dn heer R de hoofdschuldige was. Hij immers heeft, ondanks herhaalde waarschuwin gen, ook van zijn eigen vrouw, de andere verdach ten telkens weer in de gelegenheid gesteld tc zijnen huize naar de verboden 'uitzendingen te luisteren. R. is niet flink genoeg geweest om zijn schuld toe tq, geven. De tweede hoofdverdachte, T., heeft wel bekend. Den drie anderen n.l. P.. K. en Van M. treft veel minder schuld. Zy hebben echter ook een strafbaar feit gepleegd waarvoor telkens en telkens is gewaarschuwd. Dr. Joppich, uitspraak doende, veroordeelde de beklaagden R en T. tot resp. 6 maanden gevangenisstraf en 120 gld. boete en 6 maanden plus 90 gld. boete. De drie anderen zagen zich 100 gulden boete opge legd. Het radioapparaat is in beslag genomen. Vervolgens kwam een drietal Eindhovenaren in de beklaagdenbank, dat jegens Duitschland vij andige geschriften had vermenigvuldigd en ver spreid. Eerst werd de zaak van den heer G B„ beambte van het kadaster, behandeld De acte van 'be schuldiging bevatte een achttal geschriften, die deels van voor Duitschland zeer beleedigenden in houd waren. Stuk voor stuk werden de geschriften behandeld, waarbij verd. telkens ruiterlijk toegaf, dat hij ze vermenigvuldigd had en verder ver spreid. Reohter Joppich: wat waren eigenlijk uw over wegingen bij het verspreiden van die stukken? U kende den inhoud en u wist, dat er grove beleedi- gingen voor dc bezettende macht in voorkwamen. U moest toch ook beseffen, dat u daarmee een hetze tegen Duitschland voerde. U moet inzien, dat wij in den strijd tegen Engeland, die ons is opgedrongen en welken wij moeten voeren, niet kunnen dulden dat er in liet geheim tegen onze weermacht wordt geageerd. Verdachte verklaarde nog, dat hij z.i. geen hetze tegen Duitschland gevoerd had: hij heeft de ge schriften uitsluitend aan gelijkgestemden door gegeven. Dr. Joppich: In ieder geval bereikt u met der gelijke acties niets. U brengt daardoor slechts grootere onrust in uw land, dat reeds zoo moeilijke weken en maanden achter den rug heeft De tweede verdachte, de heer N.. bedrijfsleider, had van 19 November tot 14 December 1940 in voorarrest doorgebracht, omdat bij hem drie ge dichten van beleedigenden inhoud" waren gevon den Een daarvan had hij op verzoek doorgegeven aan den heer B. Een tweede had hij door een van zijn onder-schikten laten verdrievoudigen. Twee der afschriften had hij aan jonge employés van zijn bedrijf doorgegeven. Dr. Joppich wees er op. dat verdachte vooral dwaas had gehandeld door een der geschriften door te geven aan jonge menschen die geen oor deel bezitten en die niet weten te zwijgen. Verdachte I... directeur van een drukkerijtje, verklaarde dat hij drie geschriften welke de heer B hem verschaft had op diens verzoek had ver menigvuldigd door middel van een stencil. Het was in 60 tot 100 stuks geschied. Op een vraag van den rechter antwoordde ver dachte. dat hij voor zijn werk geen geld had ont vangen. Verd. B. maakte de situatie duidelijk door te verklaren, dat 'hij commissaris is van L.'s drukkerij. General-Staatscnwalt dr. Koblitz hield het re quisitoir: Duitschland, aldus spr., dat met zijn dappere mannen gedwongen tegen Engeland op trekt, kan niet toestaan dat er agressieve hande lingen wordern gepleegd in het bezette gebied. Oak In dezen oorlog op papier moeten wij krachtig optreden. Wij kunnen geen lichtzinnige en licht vaardige en zeker geen boosaardige geschriften toelaten. De verdachten die niet hebben willen hooren moeten nu maar voelen. Zij hebben het Duitedhe leger in den rug aangevallen door 'het verspreiden van smaad- en scheldstukken. Vóór den oorlog is dit lang genoeg geschied, nu Duitschland groot on sterk is geworden, kunnen wij dit niet meer dulden. Als verzachtende om standigheid voerde spr. aan, dat de verdachten ridderlijk bekend hebben en dat de feiten reeds lang geleden zijn gepleegd Thans zou men in soortgelijke gevallen veel strenger optreden. Na in raadkamer te zijn geweest veroordeelde de rechtbank verd. B. tot zeven maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest, verd. H. tot drie maanden met aftrek en verd L. tot 100 gul den boete of drie weken hechtenis. (A.N.P.) TTAXREEM'S D A"GBEAD SOLLICITATIES BI T DEN NEDERLANDSCHEN OMROEP. AMSTERDAM. 30 April. De Nederlandsche omroep verzoekt het A.N.P. het volgende op te nemen: De directeur-generaal van den Ned. Om roep verzoekt allen, die zich voor een dienstbe trekking met den omroep in verbinding stoken, niet over .hun sollicitatie te correspondeeren zoo lang zij op hun eerste schrijven geen antwoord ontvangen hebben. MARKT BODEGRAVEN. (Dinsdag) Aangevoerd 31 partijen Goudsche kaas, totaal 1395 stuks, wegende 12555 KG. Prijs met R.M., le soort 41.50; 2e soort f 40. Handel matig. Op initiatief van het gemeentebestuur van Tiel zijn nabij de rivier verschillende stukken grond ter beschikking van de inwoners der gemeente gesteld ter bebou wing met aardappelen, waarvan een dankbaar gebruik wordt gemaakt. (Foto Pax Holland) Centrale Suiker Maatschappij. Aan het jaarverslag der Centrale Suiker Maatschappij Is het volgende ontleend: Het voordeelig saldo der Exploitatierekening, waarondei zich ook andere baten als uitkeering op aandeelen in deeglnemingen bevinden, is in 1940 van f 725.563 tol f 673.475 teruggeloopen. Met Interest, en na afschrijving heeft het winstsaldo f 791,537 (f 792.211) bedragen. Voorgesteld wordt een dividend van f 12 (onv.) per nieuw aandeel uit te keeren en f 100.000 (onv.) in de reserve te storten, Op nieuwe rekening gaat f5023 (f6201) over. Ouze fabrieken en verdere eigendommen zijn tot dus ver voor groote schade gespaard, behalve het kantoor gebouw met pakhuis te Rotterdam, dat verwoest werd Een drietal aldaar met suiker beladen lichters ging ten deele metle verloren. Ook van een enkele andere plaats is eenlge oorlogsschade te vermelden. Een en ander is aan de Schade-enquéte-commissaris opgegeven. westersuikerraffinaderij. Aan het verslag der Westersuikerraffinaderij ontleenen •ij het volgende: De Winst- en Vei liesrekening sluit bl) vaststelling van het dividend der N.V. Centrale Suiker Maatschapp.j op f 21 per aandeel, met een winstsaldo van f 33.260 (32.615) Rekening houdend met het saldo ..onverdeeld dividend gewone aandeelen" ad f 2 478 (1.168). stellen wij als gezegd voor het dividc-nd vast te stellen op f 6.50 (6) per nieuw aandeel en f 1.669 (1.168) als onverdeeld naai- nieuwe reke ning over je brengen. Gereserveerd wordt f 826 (760) en op opnchtersaandeelen kan f 10.63 (9.80) per geheel aandeel f 1.06 (0.98) per een tiende aandeel worden ultgekeeid KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" te Haarlem werden in de week van 21 April tot en 'met 25 April 1941 3256 porties warm eten verstrekt n L in lokaal Rijks straatweg 850, Soendastraat 607, Zoetestraat 776. Kamperstraat 415, Teijlerplein 496, Voorm. Spaarn- dam 110. De ontheffing voor de luister bijdrage. 's-GRAVENHAGE, 30 April. Naar aanleiding van het persbericht van het N.V.V. d.d. 29 April wordt nog het volgende door het A.N.P. bekend gemaakt. Aangezien het bericht inzake de luisterbijdrage te betalen door aangeslotenen op radiocentrales, die een verzoek om ontheffing van deze betaling hebben ingezonden, aanleiding tot misverstand kan geven, wordt nogmaals met nadruk de aan dacht er op gevestigd, dat de hierbedoelde luiste raars niet eerder van hun verplichting tot beta ling zijn ontslagen dan wanneer zij in het bezit zijn van een van het hoofdbestuur der P.T.T. ontvangen schrijven, waaruit blijkt, dat zij ont heffing van de betaling der luisterbijdrage heb ben verkregen. Teneinde de hierbedoelde luisteraars zooveel mogelijk tegemoet te komen is nader bepaald, dat in afwachting van de beslissing op hun ver zoek om ontheffing, niet tot verbreking van de aansluiting zal worden overgegaan Het abonne mentsgeld. dat de centrales heffen, moet echter in elk geval worden doorbetaald. Wordt evenwel op het verzoek om ontheffing afwijzend beschikt, dan zal nabetaling van reeds verschenen termijnen der luisterbijdrage alsnog moeten volgen. De gemeenteraad van Laren heeft besloten een openlucht-theater te stichten. Tot geneesheer-directeur van het volks-sana- torium te Hellendoorn is benoemd arts J. van der Pijl, thans eerste geneesheer aan dit sanatorium. Reorganisatie van liet politic apparaat. Rotterdam begint. ROTTERDAM, 30 April, In de toekomst zal Rotterdam, welks polïtie-apparaat thans circa 1500 man omvat, samen met een deel der omliggende te annexeeren gemeenten, een organisatie bezitten van eenige duizenden koppen. Er komt een strenge scheiding tusschen den justitieelen en den straat dienst, de politie-taak krijgt een geheel ander ka rakter. maar wij krijgen grootere bevoegdheden, waartoe nieuwe politie-wctten gecreëerd zullen worden. Het corps zal op militaire lee«t worden ge schoeid, hetgeen vooral voor de oudere agenten niet gemakkelijk zal zijn en zoo zal het „veldwach terachtige", dat men in ons corps toch altijd nog knn opmerken, langzaam maar zeker verdwijnen". In het kort komt hierop de uiteenzetting neer, welke de waarnemend hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer J P. Roszbach, het A.N.P dzer dagen in een persconferentie gaf naar aanlei ding van de wijzigingen, welke alle Nederlandsche Dolitïecorpsen in den eerstvolsenden tijd zullen ondergaan. De Nederlandsche politie-apparaten verschilden tot heden veel van de meeste buitenlandsehe. zoo als men die aantrof in Duitschland, België. Frank rijk en ook in Engeland. Wij maken thans uit eigen ervaringen kennis met de Duitsche politie en hoofd zakelijk kent men thans de z.g. OrdnungspoÜzei, de ir. groene uniformen gekleede politie-beambten. welke men het beste kan vergelijken met den straatdienst bij de Rotterdamsche politie. In Duitschland is de politie ook op streng militaire leest geschoeid. Men kent daar de „Kriminalpolizei". bfj ons justitieele dienst genoemd en bovengenoem de Ordnungspolizei. De plannen, welke in de eerste plaats zullen om vatten de politiecorpsen van de zes grootste ge meenten van Nederland. t,w. Rotterdam. Amster dam. Den Haag, Utrecht, Groningen en Eindhoven, terwijl tevens sprake is om de gemeente Haarlem er eveneens onder te laten vallen, zullen per 1 Januari 1942 hun beslag moeten hebben gekregen. Men krijgt dan een staatspolitie, in bovengenoem de steden dragende een gelijk uniform, welke men in Rotterdam reeds gedeeltelijk zal aantreffen. Aljes is tot stand gekomen dank zii de medewer king van dr. Müller Schöltes en in laatste instant'? generaal Rauter voor wat betreft den crimineelen dienst en voor wat betreft de ordedienst dank zij generaal Schumann en zijn staf. Wat de ordepolitie betreft, deelde de heer Rosz bach nog mede, dat de uiteindelijke organisatie van dezen dienst nog eenige maanden zal vergen. Voor 1 Januari van het volgend jaar zal echter ook deze dienst in zijn nieuwen vorm moeten func- tionrieeren. De nieuwe orde-politie zal in de toekomst mede een meer opvoedende taak kriigen, zooals dit in Duitschland eveneens het geval is. Echter zal zii eveneens volledig od de hoogte moeten zijn van de nooden der gemeenschap en daaraan ontbrak tot nogtoe wel een en ander. Als het ware stond de politie zelfs buiten de gemeenschap. Het beste meende de wnd. hoofdcommissaris de nieuwe taak aldus te kunnen karakteriseeren: „de ordepolitie zal in de toekomst niet alleen tot taak krijgen de orde en tucht op strenge wijze te handhaven, maar aan den anderen kant bestaat zij. opdat de bur gerij een beroep op haar kan doen. Ook dan zal zii op haar post moeten zijn en helpen". Hieruit volgt, dat ook sociale bevoegdheden op het pro gramma staan. Zooals reeds opgemerkt, wordt ook de Rotter damsche politie dan staatspolitie en dientengevolge kunnen de personeelleden zonder meer overge plaatst worden. Het solliciteeren behoort eveneens tot het verleden en de mutaties gaan uit van den inspecteur-generaal van politic te 's-GravenhagS welke post thans bekleed wordt door den kolonel de Coningh. In de meeste gemeenten zoo ook in Rotterdam is de burgemeester het hoofd der politie, maa; zooals wel van zelf spreekt, zal ook deze kwestit mettertijd worden opgelost. Dan zal de hoofdcom missaris van politie dezelfde bevoegdheden krijgen als een politie-president in het groot-Duitsche rijk en niet meer onder de bevelen staan van een bur, gemeester. In de allerkleinste gemeenten zal dez* figuur echter voorloopig nog bewaard blijven. (A.N.P.) De kwestie der aardappelen. Een uiteenzetting van Graf Grote. 's-GRAVENHAGE. 30 April. Graf F. F. Grot® leider der af deel ing volksvoeding en landbouw van het Rijkscommissariaat heeft heden in dt dagelijksche persconferentie te 's'Gravenhage het woord gevoerd naar aanleiding van de moeiten die zich met de aardappelen hebben voorgedaan. Gral Grote vestigde er do aandacht op. dat op zichzel! de voorraden voldoende waren en op een gebruik van 15.000 ton per week waren berekend. Toet bleek, dat hier en daar de levering stokken ging werd 18.000 ton per week ten gebruike beschik baar gesteld. Dat desniettegenstaande toch schaarschte zich voordeed, is een gevolg van eet zekere onrust ter zake. door voorbarige publica ties veroorzaakt en door allerlei oncontroleerbar* en onjuiste geruchten. Deze dreven tot hamsteren. En daar Nederland nog niet over een voldoende al omvattende organisatie beschikt en de bevol kingsdiscipline eveneens niet voldoende is, bleek dit niet belet te kunnen worden. Reeds is bekenï gemaakt welke maat-egelen van Nederlandsche zijde men thans treft en streng doorvoeren zal om dit euvel te bestrijden en de schuldigen te tref fen. Er worden thans 12.000 ton per week vooi de gewone distributie beschikbaar gesteld. Verder worden supplementaire voorraden uit Duitsch land ingevoerd en verschillende van dergelijk* zendingen zullen nog komen. Verder wordt tol vergemalkkelijlking van de situatie een extra- rantsoen van 250 gr. rijst beschikbaar gesteld welke voor de houders van vetkaarten goedkoo- per gegeven wordt. En blijkt tenslotte dat sluikhandel en de smokkelarij de getroffen maat regelen in gevaar blijven brengen, dan zal voor de scherpste maatregelen niet teruggedeinsd worden, Ook degenen die van een grooteren geldbuidel profiteeren, mogen zich dit voor gezegd houden (A.N.P.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped. Buist. Orionweg 29. Armband, Goede- mans. Kruistochtstraat 57. Boek, v. d. Leede Boogstraat 26. Boord. Boelhouwer, Harmenjans straat 54. Dameshandschoenen. Versteeg, Kruis straat 44 H. Hond, Klein. Oranjestraat 86 zw Portemonnaie m.i.. v. d. Kolk, Molijnstraat 20. Tri- plexplaat, "Prins, Bleekersvaartweg 33. Rozen krans, Sonneveld, Rijksstraatweg 117. Autoped Heesterbeek. H.F.C.-terrein Spanjaardslaan. Hond v. Vessem, Kleverparkweg 8 rd. Heerenhorloge Neder Helmer. v. 't Hoffstraat 187. Hond, pennini 4436. Asyl Ridderstraat 11. 2 Katten, Kenne Fauna, Friesche Varkenmarkt 24. Kapperskaar' Hömme Co., Anegang 3846. Kokertje m.i. Bureau van Politie. Smedestraat. Ring, Zoet Nieuwe Kruisstraat 22. Shawl. v. Wieringen, Kruis tochtstraat 5. Actentasch. Polle, Frankestraat 21 Vulpen, de Wilde, Kloppersingel 161. DO Jta we Voor de Kinderen GULZIGHEID WORDT GESTRAFT, (Teekeningen H. Kannegieler), Mies wil „moedertje" gaan spelen. Trix. ben jij van de partij? Pop alleen, dat gaal ver velen. Doe jij mee, dan ben ik blij. Poppen kunnen niet bewegen, zie Je, en die zitten ook zoo stil. Maar jij bent niet zoo verle gen. Je kunt meedoen als je wil." „Kom nu zitten bij de tafel en doe vlug je slabje aan. Daad'lijk krijg je dan een wafel en een lepel levertraan Daar wil Teddy Trix van welen, 't water loopt hem om den mond. Want je weet. van lekker eten, houdt een hongerige hond. „Zeg eens. kun je nóg wat missen. Mies? Het smaakt zoo opperbest. Heusch. je mag je best vergissen in de maat, zoo lang er rest. Levertraan is goed voor honden: en het smaakt mij ook naar meer. 'k Heb het altijd fijn gevonden. Mama koopt voor jou wel weer." Mies denkt: Levertraan te slikken, daar van heb ik schoon genoeg. Laat dus Trix er maar van likken. Liever nu dan morgen vroeg. En zij gaat maar voort met schep pen. Schoteltje na schotelvol. Teddv is zich maar aan 't reppen! 't Stijgt hem bijna naar zijn bol. ER( weerr „lts krach vijanc dc Mi vliege bomb; op M zijn r In i belegt Aan acties vijanc dwom Italia: bestol van 1 Duitsi Batte: riseer traillc Blenh In i lijke Bengl In lende lijken de in BE pers ven i voerc Laats wijze tegen bezet druk Amei naar houd uit e yerkl zegd ingto Ame: als d batte en d onbe schri die t hong oorlo teger Duit; liikh' Haas dat c gebit Bteld gië c veell wel geda kige Fran derei actie to egt onde sloth land Belg' aang „Dez geno blokl gelijl tocg< delei den aang wil Euro Belg gelat gezic ten c den verw chili zien de 1 van de v afge Duit Duit in s1 nisei van tot verb de Men opbc Geri I H' gele arbe ondt W Mei daai onze volk volk Mill van best sme Du!' beid deze dag tel ij heel grot Dui ceet de s toel cfoo waf aan Dui van door MABEL-GRUNDY. Vertaald door E. GRIESE-KETS DE VRIES. 38) Vrouwen waren veranderlijk: hadden mannen, dichters en philosofen dit niet door alle eeuwen heen gezegd9 Was er mogelijk niet eenige waarheid in het gezegde? Quinton zelf wist weinig omtrent vrouwen, hij was niet in'staat te generaliseeren. maar deze dichters, schrijvers'en philosofen moeten iets geweten hebben van hetgeen zij bezongen, of zoo niet, dan zouden hun werken verbrand of ach tergehouden zijn. En zoo legde hij, na hem tegen zijn hart en lippen te hebben gehouden, den brief weg en het aasje hoop. even nietig als mosterzaad, zoo het al niet precies bloeide, stierf evenmin, maar hield zijn hoofd moedig en hielp hem meer dan iets door de lange weken en maanden, die velgden. HOOFDSTUK XXV. Het vroege voorjaar zag Whiff geïnstalleerd in kamers op het land. Op een dag had zij Quinton verteld, dal zij beslist lot de gevolgtrekking ge komen was dat, wilde zij in deze wereld ooit een huis voor hem bemachtigen, het gekocht moest worden, en tot haar uiterste verbazing antwoordde hij: „Zeker". „Maar...." begon zij. „Ik weet het", viel hij haar in de rede, „ik zei „huren", maar dat was vijf maanden geleden. Nu weet ik. dat ik aan een onmogelijk voorstel vast hield, dus ik ben het me je eens, ik moet koopen" (Hij voegde er niet aan toe, dat de bedruktheid in haar gezicht en manieren hem verontrustten en dat hij plotseling bang was, dat zij er de brui aan zou geven). „Wanneer heb je dit uitgevonden?" vroeg zij een tikje ruw. Als hij van gevoelen veranderd was waarom had hij dat dann iet gezegd? Zij had juist een vermoeienden dag in een nabijgelegen dorp doorgebracht (lang geleden had Quinton toegestemd in het extra half uur van de stad) alleen om te hooren, dat het eene en eenige huis. dat er in de buurt te huur was, een paar dagen tevoren voor een ongerijmde som was verkocht. „Ik heb het langzamerhand uitgevonden", zei Quinton jokkend, „heel, heel langzaam", hij stot terde onder den blik van haar heldere, vaste oogen. „Ik kan het geld vrij maken, om tegen elk redelijk bedrag te koopen, dus je wilt wel onmiddellijk een huis voor me bemachtigen". Whiff lachte om zijn plotselinge haast. „Waar? Als je je min of meer permanent gaat vestigen, moet het in een streek zijn, waar je wer kelijk van houdt,- vind je niet?" Bedachtzaam pijnigde hij zijn hersens. Hij was gezeten in den ouden, doorzakkenden. veerloozen armstoel bij mevrouw Paddie. Whiff maakte geen bezwaar, dat hij 's avonds zoo nu en dan eens aanliep. Hij had zijn belofte gehouden. Nooit had hij gezinspeeld op zijn liefde voor haar sinds Kerst avond, nooit haar ook maar aangeraakt met een liefkoozenden vinger (zijn handdrukken konden zijn uitgevoerd door een weduwe, die nog treurt cm den dood van haar man), nooit liet hij in zijn stem een klank van teederheid sluipen. Het eenige deel van hem, dat hij niet geheel onder controle kon houden waren zijn oogen, als hij naar Whiff keek. maar dit was hoofdzakelijk, wanneer haar hoofd gebogen óf afgewend was, en zoodoende zag zij de hunkering niet, die zoo duidelijk waarneem baar was. Ja, hij had zijn belofte gehouden en soms vroeg zij zich af. daar zijn zolfbeheersching hem nooit verliet en zijn houding jegens haar lang zamerhand bijna een van broederlijkheid werd (of zoo kwam het haar voor), of zijn liefde bij haar weigering gestorven was. Zij hoopte het tenminste, zij dacht, dat zij het hoopte. „Ruscott, bij Bramling', zei hij eindelijk. Zachtjes klapte zij in haar handen. „Juist de ■ilaats, die ik in gedachten had". „Mag je het graag?" Zij knikte. „Ik houd er van". „Zijn daar wel huizen?" „De tijd zal het leer en. Ik moet daar kamers zien te vinden en me daar vestigen, tot er zich een gelegenheid voor doet. De eenige manier, om nu een huis te bemachtige is, om ter plaatse te gaan wonen, tot er een vrij komt en er dan bovenop te gaan zitten". Zy ging den volgenden dag op zoek naar kamers in Ruscott en toen zij bij de Noord Farm kwam en deze gezien had, wist zij ineens, dat zij niet verder behoefde te zoeken. De Noord Farm werd gehouden door de dwee dames Frimley, was hoog gelegen op de Common, had een fraai uitzicht op de North Downs en op een met populieren omzoomde poel. op groene velden en op bruine doorploegde die zich aan weerszijden van de poel uitstrekten en omhoog klommen, om in een lange boog tegen den horizon samen te vloeien met de Wowns. Zij wist dat de farm gezellig zou zijn en dat Februari- cn Maartsche winden er omheen en in de vier gesnoeide iepen ervoor zouden huilen, die haar al< schildwachten bewaakten. Zij vroeg naar dit huilen van den wind, en de dames Frimley koken elkaar aan. Ze waren twee kleine, bejaarde dames, de een gezet en de ander er even dun en fijntjes uitziend als een stuk ijs wafelpapier. De gezette, de jongste, had een rond. stralend gezicht als een bellefleur en zij heette juffrouw Lucinda: en beiden hadden zeer zachte stemmen en zeer beheerschte, mooie, ouderwetsche manieren, en beiden waren zeer eerlijk, dus de vraag over den wind was tamelijk verwarrend. Omdat zij zoo eerlijk waren konden zij geen leugen vertellen en zeggen, dat hij niet huilde, want hii huilde soms, feitelijk vrij dikwijls, maar deze fai-m was goed gebouwd en warm en de lente stond voor de deur. „Maar ik houd er van. als de wind huilt", zei Whiff en weer keken zij elkaar aan. De meeste van hun aanstaande kamerbewoners praaatten over hun liefde voor de zon en dat zij de kamers op het zuiden wilden hebben, ofschoon ze aan de achterzijde lagen en slechts uitzicht boden op den kleinen, hel lenden tuin een stukje veld juist over de heg Maar om van het huilen van den wind te houden. Vreemde smaak! „Het Vervult mij met heerlijke gevoelens, als ik bij een gezellig vuur zit en de wind woedt om het huis en de regen klettert tegen de ruiten", ver klaarde zij. „Heusch mevrouw?" De dames Frimley noemden iedereen (mits vrouwelijk) mevrouw. Dat yonden zy veilig. Eens hadden zij zich schuldig gemaakt aan de domheid een ongemeen jong uitziende, aan staande bewoonster als „juffrouw" aan te spreken,, terwijl er al dien tijd een ring aan den derden vinger van haar rechterhand was geweest, zonder dat zij het wisten. Het had ongenoegen gegeven. Zij voelden zich in hooge mate opgelucht: zij hadden graag, dat Whiff bij ze kwam. Zij waren zelden in staat hun kamers tusschen Kerstmis en Paschen te verhuren en zij mochten haar en waren blij, dat zij haar ruim van wind en regen konden voorzien, als het seizoen normaal zou zijn. Er volgde een onderhoud over voorwaarden, eten. extra's, mogelijken duur van het verblijf. Ik wil hier wel voor goed blijven", zei Whiff Zij schrokken, maar behielden hun tegenwoor digheid van geest. Zij lieten nooit, onder geen enkele omstandigheid toe. dat hun goede manieren of zelfbeheersching hen in den steek lieten. „Werkelijk, mevrouw!" Whiff zette den toestand uiteen, en zij luisterden belangstellend. Zij bekenden, dat in het verleder in Ruscott huizen moeilijk te vinden waren, maat den laatsten tijd was een behoorlijk aantal in andere handen overgegaan. „Worden ze 's morgens geadverteerd en 's mid dags verkocht?" „Zoo wel niet precies, mevrouw. Er wordt er bij voorbeeld nu een aangeboden, het behoort aan een mevrouw Redpath". „Waar?" Oogenblikkelijk was Whiff ter been en begaf zich naar de deur. „Ik zal van vandaag af de kamers nemen. Waai is dat huis?" Zij was nu in de kleine hal en zij kwamen achtei* haar aan. Hun ademhaling was een beetje gejaagd maar haar zelfbeheersching was nog volmaakt. „Het is aan het eind van een particulieren weg links van de Ruscott Street mevrouw, ongeveer vij' minuten loopen van hier een helling: zeven mi nuten klimmen, als je jong bent, tien als je oud bent". Whiff stond stil. „Uw paraplu, mevrouw?" „O, dank u. Dat was het niet. Ik stond te over leggen". Zij wachtten beleefd, terwijl zij dit deed. „U zegt, dat het huis bij of aan een straat ligt. Ik weet zeker, dat de vriend, voor wien ik hier in de buurt een huis zoek, geen lust heeft, om bij een straat te wonen. Nutteloos, de stad te verlaten, teneinde in een straat te wonen. Nietwaar?" Zij weerlegden, dat het in werkelijkheid geen straat was, maar een heel mooie weg met boomen en kraaien; en in den winter, als hij dik bemod- derd was, kon men hem zelfs beschrijven als een landweg. Whiff's gezicht klaarde op. „St. John's Wood, mevrouw, is geen woud", bracht de oude juffrouw Frimley in het midden, en legde de eene hand over de andere. „Noch zijn er veel èikenboomen op de Royal Oak, mevrouw", z.ei juffrouw Lucinda. „Natuurlijk niet", gaf Whiff toe. Toen haastte zij zich weg. „Ik kom morgen bij u". riep zij terug bij het hek. „O, en de naam van het huis, dat ik ga zien?" „De Zuid", hetgeen niet heelemaal juist is, me vrouw. daar het een beetje oostelijk ligtMaar Whiff was weg. en liep op een draf langs het kron kelend pad van de Common, tusschen de brem struiken langs een mooi kerkje, dat vastgehaakt scheen te zijn aan de helling van den heuvel, pa»- seerde een herberg „Het Vroolijk Hart" genaamd, ■^tak een kleine weide over aan den voet, liep Rus cott Street uit (heel „landelijk" vandaag, want het was er prachtig modderig" en zoo naar de „De Zuid". Mevrouw Redpath was thuis. Zij was een knappe, oude dame met heel wit, krullend haar. zachte, witte handen, zachte rose wangen en een wil zoo hard als een rots. Het was de standvastigste wil in oen oude dame. die Whiff ooit was tegengekomen. Ja, bekende zij onder dwang, zij wenschte haar huis te, verkoopen, maar dat wenschte zij op haar eigen manier en in haar eigen tijd 'e doen. Zij was niet van plan. door makelaars of door wien dan ook, opgejaagd te worden. Zij keek Whiff uit dagend aan en Whiff knikte en zei: „Natuurlijk niet". Dit scheen mevrouw Redpath op te luchten, want zij vervolgde op minder vijandige wijze: „Ma kelaars zijn vreeselijk". „Dat zijn ze", gaf Whiff toe. die zich in een ge- akkelijker houding in haar stoel nesielde, want zij zag. dat mevrouw Redpath op het punt stond het gesprek wat te rekken. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6