Haarlem's Dagblad Stadsgroei en Stadsvernieuwing. Bezetting van den Peloponnesus voltooid Nieuwe bonnen Herdenking van den eersten Mei. Veldtocht op den Balkan afgeloopen. 58e JAARGANG No. 17752 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuldei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 2 MEI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40 Reclames f 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanboo 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17i/$ Groentjes zie rubriek. ..Toe» ik zoo jong was als jij", plegen oudere menschen tot hun nazaten te zeggen en de wan deling wordt ervoor onderbroken om met breede gebaren aanduidingen te geven „stond hier nog geen enkel huis. De stad hield wel een kilometer Noordelijker op. En dit was bollenland, en dat land goed. Ik herinner mij hoe graag ik daar eens op gewild had, maar het was heelemaal door hooge hekken afgesloten".- Enzoovoorts. Als de jeugd erg jong is blijkt zij heel verbaasd. Is zij wat ouder, dan vervelen zulke .mededeelingen haar zichtbaar. Zij gelooft wel dat alles vroeger anders was. Alles stroomt. En alles bouwt ook: niet alleen huizen maar ook vliegtui gen, radio-toestellen en veel meer en veel beter auto's, sinds het knaapje uit het grijs verleden, dat een schoolpak droeg bij welks aanschouwing op foto's de zoon rilt, tot vader wies en evenals zijn vader'en diens vader, in hun tijd, over zijn jeugd ging filosofeeren. Veel interessanter, denkt de zoon, zijn heden en toekomst. Maar hij zwijgt kieschelijk, evenals zijn vader dal indertijd heeft gedaan toen grootvader hem over het stadsbeeld van zijn jeugd doorzaagde, zooals iedere volgende generatie dat weer oneerbiedig in gedachten dan uitdrukt.' En toch zijn er belangwekkende kanten aan dien stadsgroei en ook aan de stadsvernieuwing, ten minste als het een bloeiende en zich regelmatig uit breidende en vernieuwende stad geldt. Haarlem is er zoo een en het tempo waarin dit bouwproces ver loopt in een zoo kortespanne tijds als tien jaar blijkt op merkwaardige wijze uit mededeelingen van den dienst van Openbare '.Verken. Die tien jaar vormen het tijdvak 1930-1940. Er werden daarin 8778 nieuwe huizen gebouwd en 3024 her- en verbouwd Duizelingwekkend aantal, als men erbij weet dat de totale woningvoorraad van de gemeente Haarlem op 1 Januari 1940, ^dus aan het eind der aangeduide periode, 38095 huizen en andere gebouwen bedroeg. In onze onmiddellijke omgeving onderging dus in tien jaar tijds het stadsbeeld een aanwas der bebouwing met dertig procent en een vernieuwing van reeds bestaande huizen van 8.6 Alleen van deze laatste ver anderingen merkt men nogal wat in de binnenstad. De nieuwe huizen verrijzen natuurlijk in grooten getale op bouwterreinen aan den buitenkant en maar weinig worden er in het stadscentrum ge bouwd. Maar wie zijn stad goed kent, wie er voor zijn werk veel doorrijdt (of menigmaal met zijn zoon wandelt) moet verbazingwekkend snelle ver anderingen hebben ontwaard. En als de zoon op 1 Januari 1940 bijvoorbeeld achttien was en toen het bekende verhaal te 'nooren kreeg, dat van geslacht op geslacht wordt doorgegeven, is het heel wel mo gelijk dat deze moderne jongen, na zulk een tijdvak, heeft geantwoord: „Daar hoeft u uw jeugd niet bij te halen; toen ik acht was en begon te.voetballen speelden we waar nu die kerk staat en midden in die school, zoogezegd, ben ik nog in een boom ge klommen en eruit gevallen. Het moet net zoowat in het nat.-hist.lokaal geweest zijn"; Op deze manier raakt de aardigheid van de vertelling er voor de vaders af, al kunnen zij altijd nog sterker verhalen doen. Het tempo van den nieuwen aanbouw in de be wuste tien jaar is sterk afwisselend geweest, in te genstelling met dat van den her- of verbouw, dat nogal regelmatig bleef. De meeste nieuwe huizen werden gebouwd in 1930, n.l. 1536, de minste in 1932, n 438. Hier ziet men een der vele gevolgen van den schok van-de economische wereldcrisis, die in dat jaar ons land met volle kracht trof. tot uiting komen. Maar er zitten ook verder nog hepl wat wis selingen in de getallen van die tien jaar, die hier volgen: 1536, 1261. 438. 1239, 650, 1091. -541. 511. 1033, 478. Het staat vast dat de oorlogsjaren 1940 en 1941 een verdere inzinking in de bouwbedrïj- vigheid zullen aanduiden. Van de in tien jaar tijds gebouwde 8778 nieuwe huizen werden er maar 258 in de oude stad, in het centrum dus, gebouwd. Dit bevestigt, ondanks een aantal vernieuwingen, dat er ten aanzien van de binnenstad bijkomt, den indruk dat deze stadskern zich maar traag heeft gewijzigd. Zoo traag, dat er bijvoorbeeld voor schrijver dezes haast geen veran deringen zijn gekomen op den weg waarlangs hij veertig jaar geleden haar de lagere school van Hubregtse in de Wilhelminastraat trok. De route Kleine Houtweg-Gasthuissingel - Raamvest - Wilhel minastraat heeft in het huizenbeeld al heel weinig verandering ondergaan en de Wilhelminastraat anno 1901 is, geloof ik, volkomen ongerept gebleven. (Niet dat ik haar architectuur bewonder). Wel ont vielen enkele markante bouwselen van bijzonderen aard aan mijn oude schoolroute: de „dobbelstee- nen" of wel kommiezenhuisjes, eertijds door den architect Suys bij de Groote Houtbrug gebouwd en het „paardewed" in den Gasthuissingel, dat ons in 1901 met zijn in het vieze grachtwater badende ros ten buitengewoon placht te boeien. En er kwamen nieuwe bruggen. Maar vrijwel geen nieuwe huizen. Laat-men de binnenstad buiten'beschouwing, dan «taat vast dat het tempo van Haarlemschen stads groei en stadsvernieuwing in de jaren 1930-1940 verwonderlijk hoog is geweest. Weinigen zullen be seft hebben dat het zóó hoog was. En men moet aannemen dat het, als de oorlog ten einde is, met frisschen moed zal worden hervat. Waarbij nevens den bouw van nieuwe huizen de vernieuwing van oude zelfs in versnelde vaart zal moeten geschie den om een achterstand in te halen. Moge de tijd waarin dat gebeuren zal nabij zijn. R. P. BERLIJN. 2 Mei (D.N.B.) In Griekenland hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, afdcelingcn van het Duitsche leger de bezet ting van den Peloponnesus voltooid. Op het vasteland van Griekenland bevindt zich geen vechtende Brit meer. DE OORLOG OP DEN BALKAN. Duilsch luchtafweergeschut aan den voet van den Olympus. (Foto Weltbild—Pax Holland) AARDAPPELEN. De met „17" genummerde bonnen van de brood kaart geven tezamen Teoht op het koopen van V/2 kg. aardappelen. De verbruiks p.eriode van deze bonnen loopt van Maandag 5 Mei af tot en met Zondag 11 Mei a.s. en het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. MELK. De met „15" genummerde bon van de melk- kaart geeft recht op het koopen van \M liter melk. De vérbruiksperiode van dezen bon loopt van Maandag 5 Mei af tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoor loofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei as. EIEREN. De met „95" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koopen van één ei. De verbruiksperiode van den bon loopt van Maandag 5 Mei af tot en met Zondag 11 Mei a.s. het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 18 Mei as. ge durende den kooptijd mag de bon ook gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. De met „65" en „75" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De verbruiksperiode dezer bonnen loopt van Maandag 5 Mei af tot en met Zondag 18 Mei as. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 1 Juni as. BROOD EN GEBAK. De met „16" genummerde bonnen van de brood kaart geven recht op het koopen van brood en ge bak. De verbruiksperiode van deze bon nen loopt van Zondag 4 Mei tot en met Vrijdag 9 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. De hoeveelheid brood die op een bon verkrijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak om vat voor de hierna genoemde bakker ijproducten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korst- gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebak ken producten welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De bon nen mogen gedurende den geheelen kooptijd ook in hotels, restaurants e.d. worden gebruikt. THEE EN KOFFIESURROGAAT. De bonaanwijzing voor thee en koffiesurrogaat zullen bij afzonderlijk persbericht bekend worden gemaakt. Het gemeentelijk compressor- station in bedrijf gesteld. De helft der vuilniswagens rijdt op lichtgas 40 wagens der gemeentelijke diensten voor gas ingericht. Hedenmorgen zijn de eerste reinigLngswagens op „stadsgas" gaan rijden, juist op tijd, nu deze maand geen benzine-toewijzing door de Rijksver keersinspectie kan worden verstrekt. Helaas zijn niet alle wagens van het gecentrali seerde vervoerbedrijf geschikt om omgebouwd te worden op gas. Uit economische overwegingen werd een aantal automobielen indertijd voorzien van z.g. 2 tact- dieselmotoren, h,etgeen. een buitengewoon goed- •koope tractie gaf. Deze motoren kunnen helaas tot heden, ondanks reeds gedane proefnemingen, nog niet voor „gas" omgebouwd worden. Van de vuilnisophaalwagens is de helft juist voorzien van deze motoren, omdat dit werk door het herhaaldelijk stoppen en aanzetten veel vloei bare brandstof vraagt. Het vuilnis-ophalen zal dus. ondanks het rijden op „gas", gelijk indertijd reeds in de betreffende mededeeling is vermeld, voorloopig met de helft der wagens dus éénmaal per week blijven geschiedens. Waar het Centraal Vervoer ook voorziet in het rijdend materieel voor diensten en bedrijven, is het voor onze bevolking van groot belang, dat straks 40 wagens in bedrijf zijn ten behoeve van allerlei voorzieningen, die de gemeente-huis houding vraagt. Na Amsterdam is Haarlem nu de tweede groote stad, die juist op tijd op gecomprimeerd stadsgas met hoogen druk rijdt. Heel wat voorbereidende werkzaamheden en materiaal-moeilijkheden moesten overwonnen worden eer het aan de Reiniging ingerichte sta tion met zijn zware compressoren, electro-moto- ren, filters, buffervaten enz. tot lading van de eerste automobiel kon overgaan. Gisteren zijn in verschillende plaatsen in ons land bijeenkomsten gehouden ter herdenking van den eersten Mei. Een van deze bijeenkomsten had plaats in de groote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam. welke met vlaggen en emblemen was ver sierd en, naar het A. N. P. meldt, tot in de uiter ste hoeken was gevuld. Ook op het met fraaie bloemen versierde podium was geen plaatsje on bezet. Enkels sprekers hebben het woord gevoerd, n.l. de heeren Van Kampen, organisatieleider vpn het N. V. V., Spelt van het Agrarisch Front, Möl- man, leider van het Front van nering en ambacht, ir. v. d. Vegte, leider van het Economisch Front en mr. Rost van Tonningen, voorzitter van den Raad van Volkshuishouding der N. S. B. Deze laatste zeide o.m.: „De nationaal-socialisten zijn vervolgd. Zij zijn een jaar geleden in de gevangenissen ge worpen en men is verwonderd, dat hun tegenstan ders van toen nog niet' op hun beurt in gevange nissen geworpen zijn De nationaal-socialisten ach ten dat niet noodig. Zij zullen om de ziel van het volk strijden en die veroveren, maar door ridder lijkheid en kameraadschap en niet door dwang. De Nationale Jeugdstorm te Amsterdam is den geheelen dag in de weer geweest, heeft door de straten gemarcheerd en om den Meiboom gedanst en o.m. sportwedstrijden gehouden en aan den avond in het Concertgebouw meegewerkt. In de groote zaal met rotonde van den Haagschen Dierentuin is 's avonds ook een samenkomst gehou den. Het A.N.P. meldt hieromtrent o.m., dat de zaal tot berstens toe gevuld was. Op het podium was een kleurig versierde Meiboom opgesteld, welke om ringd werd door een schare jonge meisjes in fleu rige kleeding Het Front van nering en ambacht had in samenwerking met het Ned. Agrarisch front de zen avond georganiseerd. Nadat de gemachtigde van den leider voor Zuid Holland, baron van Haer- solte, een korte rede had gehouden, was het woord aari den heer J. H. Scholte, landelijk leider van het Front van nering en ambacht. Spr. zeide o.m., dal de nationaal-socialisten voor 10 Mei 1940 in ons land ergerlijk zijn verdrukt. Hij bracht voorts hulde aan de Duitsche weermacht, die de bevrijding van de nationaal socialisten in enkele dagen heeft be werkt. „Thans weten wij", aldus zeide spr., „dat, wat ook moge gebeuren, onze plaats is naast en met de Duitschers". De feestavond werd afgewisseld door meidansen van jonge meisjes, behoorende tot den Nationalen Jeugdstorm, door voordrachten van Adr. v. Hees. muziek van de W. A. harmonie en samenzang. Uitreiking aardappelkaarten. Zaterdag de letters E, F, G, H, I of K. Vandaag is een aanvang gemaakt met de uitrei king der aardappelkaarten te Haarlem. Morgen Zaterdag is het de beurt aan de letters E, F, G< H. I of K. Ook Zaterdag zijn de uitreikingslokalen geopend van half negen tot zes uur. Met uitzondering van het lokaal Zocherstraat 2. dat dezen dag om twee uur sluit. Daarna kan men terecht in het lokaal Berken straat 10. De bewoners van het Ramplaankwartier kunnen morgen kaarten halen in de houten hulpschool in de Croesenstraat van 8.301 uur voor de letters AK en van 26 uur voor de letters LZ. WINTERHULPEN EDERIAND De inzameling te Haarlem Heden en morgen wordt in dit seizoen voor het laatst door „Winterhulp"'te Haarlem gecollecteerd. Vandaag bellen de collectanten aan de huizen om de bewoners een bijdrage te vragen voor minder bedeelde landgenooten, morgen worden de Haar lemmers alsnog op straat in de gelegenheid ge steld hun offer in de bussen te stoppen. Er zijn ditmaal 300 collectanten! Dit aantal wordt voldoende geacht omdat de inzameling nu over twee dagen verdeeld is en de meeste collectanten zich voor beide dagen beschikbaar gesteld hebben. Er wordt gehoopt dat deze inzameling te Haar lem een gunstig resultaat zal hebben en een waar dig slot zal vormen voor de serie collecten die de zen winter gehouden is. Verwacht wordt dat nu bekend is, dat dit voor dit seizoen de laatste is, velen iets meer zouden geven dan gewoonlijk. Door de collectanten worden ditmaal bloeme tjes gegeven. Trouwens het idee van bloemen is bij de geheele collecte aangehouden. Het bureau van Winterhulp te Haarlem heeft'van de bloem bollenkweekers de beschikking gekregen over een groote hoeveelheid versche bloemen. Daarvan zijn er veel aan de winkeliers gegeven voor de versie ring van hun etalages. Ook op verschillende punten in de stad zijn bloemversieringen aangebracht, in het bijzopder op de Groote Markt, die morgen (Zaterdag) het centrum zal zijn van de straat collecte. Morgen werken eenige muziekkorpsen mede, ook zal een versierde luidspreker-wagen door de stad rijden. Het is de bedoeling dat Zaterdag op straat ook nog na 's middags 5 uur gecollecteerd zal worden. De nooden in ons land zijn in dezen tijd zeer groot. „Winterhulp" t wat mogelijk is om deze te lenigen, maar om daartoe in staat te zijn, moet zij eerst het geld ontvangen. Bij vernieuwing wor den door deze bloemencollecte allen die nog zoo gelukkig zijn. dat zij iets kunnen afstaan voor arme stadgenooten in de gelegenheid gesteld te zorgen dat ..Winterhulp" ook in de komende maanden het leed kan verzachten. De Groote Markt in bloementooi. Een gevelrersiering in het centrum der stad. Naar wij vernemen is de oproep van den Burgemeester om Haarlem meer dan tot dusver te tooien met bloemen, ten einde de stad meer aan tot dusver te doen beantwoorden aan den naam „Bloemenstad" niet zonder gevolg geble ven. Talrijke personen en ook vereenigingen hebben zich tot het Gemeentebestuur gewend met denkbeelden en adviezen, die alle beoogen Haarlem gedurende den daarvoor in aanmerking komenden tijd in de bloemen te steken. Het spreekt vanzelf, dat al deze raadgevingen worden onderzocht, doch even duidelijk is het, dat er een heele afstand is tusschen advies en uitvoering. Talrijke kanten van de zaak moeten daarvoor terdege worden bekeken. Inmiddels stemt het tot bijzondere voldoening, dat er nog dit jaar een begin van uitvoering met de plannen zal worden gemaakt cn men heeft daar toe het- centrum der stad tot punt, van uitgang gekozen. Door het Gemeentebestuui^is aanraking gezocht met de bewoners en eigenaars van de percèelen aan dè Groote Markt en het is geble ken, dat van die zijde het denkbeeld, de Groote Markt in de bloemen te zetten, werd toegejuicht. Verwacht kan dan ook worden dat tegen het einde van deze maand de Groote Markt een ge velversiering zal krijgen. Omtrent de keuze van bloemen en de verzorging wordt nog overleg ge pleegd tusschen het Gemeentebestuur en de Groote Markt-bewoners, doch wethouder Van Liemt kiie in dezen voor de gemeente optreedt vertrouwt dat een en ander te juister tijd ge regeld zal zijn. Of aan dit begin nog dit jaar uitbreiding zal worden gegeven en zoo ja. in welk gedeelte der stad is nog niet te zeggen. Intusschen zal men met waardeering hebben opgemerkt, dat eenige bruggen alweer onderhanden zijn genomen en met een fraaie versiering van tulpen en ander voorjaarsgoed prijken.' Rijwieldief aangehouden. Had nog meer op zijn geweten. Donderdagmiddag drie uur Is door de politie te Haarlem aangehouden een twintigjarige koop man uit Haarlemmermeer, die onder den in vloed van sterken drank verkeerde en die >.en rijwiel bij zich had, dat van een ingezetene van Haarlem gestolen is. De politie te Amster dam had in verband met een geval van verduis tering ook zijn opsporing verzocht; bovendien wordt hij van nog meer misdrijven in deze omge ving verdacht. De jongeman is in verzekerde bewaring gesteld. De graanmolen te Barneveld. de eenige molen van dit Veluwsche dorp. is door brand geheel verwoest. De ruïne, welke door het vuur werd aangericht. (Foto Pax Holland). Demobilisatie van het Grieksche leger. Als aanvulling op het Duitsche weermacht?- bericht van Donderdag wordt aan het D.N.B., medegedeeld dat de veldtocht op den Balkan is afgeloopen. Op het uitgestrekte en zeer berg achtige schiereiland van den Peloponnesus zetten Duitsche troepen hun zuiveringsactie stelselmatig voort. Groote gevechten zijn hier niet meer te verwachten De Duitsche troepen hebben nog slechts tot taak verstrooide afdee- lingen van Servische en Grieksche strijdkrach ten. alsmede de resten van het Britsche expe- ditieleger, die langs den een of anderen weg nog de zee hopen te bereiken, op te jagen en gevangen te nemen. Radio Athene heeft, blijkens een D.N.B.-bericht uit Boekarest, een bevel omgeroepen van den Griekschen minister van Oorlog Bakos, inzake de demobilisatie van het geheele Grieksche leger. Bij de zuivering van het midden- en zuiden van den Peloponnesus van Britsche troepen hebben de Duitschers. Viaar het D.N.B. voorts verneemt, zich van talrijke gevangenen en een aanzienlijke hoe- veeltfeid oorlogstuig meester gemaakt. Honderden Britsche pantserwagens, een groot aantal vracht auto's en stukken geschut is buit gemaakt. Op een enkel vliegveld zijn veertig vliegtuigen door het Duitsche luchtwapen vernield. Het aantal dooden is nog niet te overzien. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben de vijandelijke transportvloot gedecimeerd, zoodatgal het zware oorlogsmaterieel moest achterbljjven.*n Duitsche militaire kringen verwacht men dat twee derde van het Britsche expeditieleger verloren ge acht kan worden. De reusachtige verliezen, die de Engelschen bij hun onderneming op den Balkan hebben geleden, houden het publiek dermate bezig dat zelfs de Londensche radio niet langer kon verzwijgen dat zooveel tonnage is vernietigd. In een der uitzen dingen werd becijferd dat in de Egeïsche Zee meer dan 305.000 br.t. verloren is gegaan en men voegde daaraan toe dat bij Duinkerken slechts 260.000 br.t. is vernietigd. De slotzin luidde: De verliezen zijn dus voor Engeland gevoeliger dan die in het Ka naal. Duitsch weermachtsbericht Zuiveringsactie op der Peloponnesus. Luchtaanvallen op de haven van Tobroek. BERLIJN. 1 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland zetten formaties van het Duitsche leger de zuivering van het zuidelijk gedeelte van den Peloponnesus van verstrooide deelen van de Britsche, Grieksche en Servische troepen voort. Bij aanvallen op de Baai van Coeda op Kreta heeft het Duitsche luchtwapen een groot tankschip en twee groote koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika leidde de activiteit van ver- kennings- en stoottroepen van de Duitsche en Ita- liaansche strijdkrachten tot plaatselijke successen. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers brachten in de haven van Tobroek een koopvaardij schip van 5.000 br.t. tot zinken en veroorzaakten in de verdedigingsinstallaties rondom Tobroek, als. mede bij het fort Palastrion, zware vernielingen en uitgestrekte branden. Verkenningsvliegtuigen be streden met góed gevolg een radiostation, veldver- sterkingen, alsmede concentraties van auto's en pantserwagens. In den nacht van Woensdag op Donderdag vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers de haven van La Valetta op Malta alsmede het vliegveld Venezia opnieuw met goed succes aan. Op 1 Mei des ochtends werden in luchtgevechten boven het eiland drie jachtvliegtui gen van het type Hurricane neergeschoten. Een duikboot onder commando van luitenant-ter zee Hessier meldt het tot zinken brengen van een schip van 7.000 br.t. Hierdoor heeft deze duikboot op haar tocht reeds 42.650 br.t. handelscheepsruira- te tot zinken gebracht. Succesvolle aanvallen van het Duitsche lucht wapen richtten zich op haveninstallaties San de zuid- en oostkust van Engeland. Vliegtuigen der gewapende verkenning hebben in het zeegebied rondom Groot-Tanus een vrij groot 'koopvaardij schip zwaar beschadigd. In den nacht van 30 April op 1 Mei bracht het luchtwapen voor de oostkust van Schotland een vrachtschip van 1.000 br.t. tot zinken en bescha digde twee andere vrachtschepen, alsmede een tor pedojager zóó zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij" zwakke krachten op verschillende plaatsen in Noord-Duitschland en op de b'uitenwijken vdn de rijkshoofdstad brisant- en brandbommen. Militaire of oorlogseconomische schade.ontstond niet. Enkele burgers werden gedood of gewond. Eerste-luitenant Muencheberg behaalde in lucht gevechten boven het eiland Malta zijn 39ste en 40ste overwinning in de lucht. Duitsche vliegers boven Zuid- cn Midden-Engeland. Nachtelijke operaties. BERLIJN, 2 Mei. (D.N.B.) Formaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den nacht van 1 op 2 Mei, naar het D.N.B. verneemt, voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden-En geland aangevallen. Bij overwegend goed zicht op den grond en goed aanvalswecr konden in de meeste gevallen de opgegeven doelen ondubbelzin nig herkend worden. Men kan verwachten dat de aanvalsactie goed effect heeft gehad. Reuter meldt dat in den afgeloopen nacht door 't Duitsche luchtwapen acties zijn ondernomen boven het Merseygebied. Een groot aantal vliegtuigen, dat lichtfakkels, brand- en brisantbommen neerwierp, heeft hieraan deelgenomen. Er zijn verscheidene branden ontstaan. Ook een stad in het Westea van Engeland heeft bezoek van vliegers gehad. HEDEN 10 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1