EEN GEZONDE GEEST IN EEN GEZOND LICHAAM ONE HOUR CLEANING SERVICE TOCH KAMPEERCENOECENS. Slaapster. Jioct Tlieuuts BONÉRA-,GOUDA TOBIAS Bollen. 'ATF.SD A r, 3 TVT K T 1941 H X X" F F. M'S D A C, F T: A D Wanneer men in het gewone gesprek het heeft rer een vrouw „met temperament" of wel over .temperamentvolle" jongeman, dan duidt daarmee aan 'n mate van levendigheid, ac- viteit en intensiteit van alle geestelijke processen ie duidelijk boven de middelmaat ligt. Spreekt ien echter in het algemeen over „het tempera- lent" dan heeft men niet alleen te maken met e gevallen bóven het gemiddelde, maar ook iet alle andere, die op of onder het gemiddelde allen. Reeds voor 2500 jaren onderscheidden de oude rieken verschillende temperamenten, die ze leschreven aan den overwegenden invloed van srschillende lichaamsvochten. Zoo werd het inguinische temperament in verband gebracht iet een overwicht van het bloed, het cholerische et de gele gal, het melancholische met de zwarte al. het flegmatische met de slijm. Dit moge ons igenwoordig zeer vreemd toeschijnen, maar >ch is er van deze opvattingen wel tets terug te nden in onzen tijd. Zoo is men ook heden nog el geneigd onstuimige drang in verband te engen met bloed, prikkelbaarheid met gal, imberheid met zwartgalligheid en saaiheid met ijmerigheid. Daarnaast is men juist in de la- •re tientallen jaren weer opmerkzaam gewor- :n op den invloed van verschillende lichaams- ippen op de intensiteit van lichamelijke en eestelijke processen. Een verhoogde werking m de schildklier blijkt een versnelling te ge in van de lichamelijke en geestelijke proces- !ïi en een te geringe schildklierwerking gaat •paard met een vertraging op beide gebieden, 'ist men vroeger niets af van den invloed van irschillende organen en orgaantjes als de bij- ihildkliertjes, de pijnappelklier, de bijnieren, t geslachtsklieren enz. op de heele stofwisse- ng, den groei en de intensiteit van vele vitale rocessen, langzamerhand is gebleken dat ook 'e kleinste van deze orgaantjes een zeer be- ingrijken invloed uitoefenen op het organisme s geheel. Deze organen scheiden geen stoffen door een uitvoergang, waardoor men ze kan pvangen. Ze hebben een „interne secretie", i.z. ze scheiden hun producten direct af in bloedbaan, waardoor het begrijpelijk wordt at men deze stoffen vroeger niet wist te achter alen. In den loop der tijden heeft men allerlei tem- eramentsindeelingen gemaakt, waarvan in ns land vooral bekend is die van prof. TTey- ïans, waarbij uitgegaan wordt van de sterkte er activiteit, der emotionaliteit en der secun- aire functie of nawerking. Wat de actviteit betreft, heeft men menschen ie „van nature", ijverig, doorzettend, besluit- aardig zijn. Anderen zijn rustig, gemakzuchtig, eneigd tot uitstellen, besluiteloos. Onder de emotionaliteit wordt verstaan de atbaarheid voor aandoeningen; de een trekt ich spoedig iets aan, is heftig, prikkelbaar, on- erdraagzaam de ander meer onverschil- g, lauw, nuchter, verdraagzaam. De inwerking van allerlei prikkels of gebeur- enissen blijft bij den een veel langer nawerken an bij den ander; de een blijft lang onder den ndruk, komt niet gauw over iets heen, blijft mg ontstemd of uit zijn evenwicht de ander 5 het zoo weer vergeten, is er meteen weer over een, hervindt snel weer zijn gezonde even- richt. i Uitgaande van deze drie onderscheidings- jriteria kwam Heymans zoo tot acht tempera- Benten, waarbij hij naast de van ouds bekende ög gepassioneerde, nerveuze, sentimenteele én ipathische temperamenten onderscheidde. Nu s het natuurlijk altijd moeilijk en feitelijk nmogelijk om iemand precies in een „hokje" te deelen; de werkelijkheid laat zich niet in cht vakjes vangen, terwijl er natuurlijk nog eer groote verschillen bestaan tusschen al egenen die in eenzelfde hokje ondergebracht rerden. Bovendien is het vaak zeer moeilijk uit maken of iemand als actief of niet-actief in- edeeld moet worden, omdat allerlei andere fac- oren daarbij een rol kunnen spelen. Vandaar an ook dat men geleerd door de ondervin- ing dat de natuur zich niet in een schema laat ersen hoe langer hoe voorzichtiger geworden smet alle systemen die het levende (dus be regende, dynamische) wilden vangen in hokjes n vakjes (dus in onbewegelijke, starre, stati- che onderverdeelingen). De interesse voor den samenhang tusschen emperament en lichamelijke gesteldheid is reer levendig opgebloeid toen Kretschmer antoonde dat er een zeer duidelijke en be- liste wisselwerking bestaat tusschen lichaams- iouw en temperament. Bij zeer groote aantal en mannen en vrouwen van allerlei rassen leeft men overeenkomstige typen teruggevon- en en men heeft daarbij ook experimenteel kun- len vastleggen dat ieder type zijn eigen psychi- che geaardheid vertoont. Overziet men deze ty- en, dan kan men ze vrijwel karakteriseeren oor de begrippen: rond, vierkant, spits. Bij het pycnische lichaamsbouwtype overwe gen de ronde, soepel gebogen lijnen: in eenigs- ins overdreven accentueering kan men het pro- otype hiervan zich voorstellen als een gezel- ige. ronde, blozende dikkerd, met een ronde kale nikker, rondborstig, met een welgedaan buikje, orte dikke handjes en sierlijke, spits toeloopen- e vingers. Het leptosome type daarentegen is heelemaal ekenmerkt door het lange, spitse, scherpe in al ijn uitingsvormen; lang. mager, hoekig, met een loog voorhoofd, een lange, spitse neus, een malle kin, een lange magere nek, een lange malle borstkas, heel lange, pezige armen en leenen, met lange dunne vingers. Daarnaast staat dan weer het athletische ype: vierkant, breed, forsch, grof, met zware lotten en stevige spieren, breede schouders en ireede kaken. In de literatuur, in sprookjes, volksverhalen inz. heeft men deze typen eigenlijk altijd uitge- leeld. Wat zoudt gij ervan zeggen wanneer men 'rikkebeen uitbeeldde als een dik rond man- leke? Dat kan men zich immers doodeenvoudig liet voorstellen: zijn karakter, zijn tempera- nent, zijn droge, onpractische figuur laat zich liet uitbeelden in ronde lijnen; alles aan hem is icherp, hoekig, dor. Kunt gij u daarentegen zijn friend Dikkie voorstellen als een breedgeschou- ierde athleet met grove knuisten en zware ka ren? Immers neen! Wat zoudt gij zeggen an sen gezellige, rondborstige knul, vol zin voor hu- nor en jolijt, met een „lang gezicht", een kippe- lorst, magere armen en éen perkamenten huid? )at gaat immers niet? Welnu: maak voor u zelf maar uit hoe Don Quichotte eruit gezien moet hebben en hoe Sancho Panza; dit zijn figuren uit de verbeelding maar had ooit een illustra- or het gewaagd om den eerste als een forschen ithleet, den tweede als een mageren, schrielen eptosoom voor te stellen? Onmogelijk! Welnu! Dit intuïtieve inzicht, dat verband legt tusschen lichaamsbouw, temperament en ka rakter, blijkt zeer stellig gefundeerd te zijn alleen zij men zeer voorzichtig met, al te voorba rige conclusies, want ten eerste zijn er zeer -ele mengvormen, die tusschen de scherp geformu leerde ideaal-typen instaan en ten tweede kan men bij ieder type nog een groot aantal onder vormen vinden, die schommelen tusschen twee polen. Dit vindt ook al zijn uitdrukking in en naar „cyclothym" temperament, dat volgens iKretschmer kenmerkend is voor den pycnicus: jmen vindt hierbij juist cyclische elkaar afwis Uelende gemoedsFchommelin^F «usschon him pielhoch jauchzend en zum Tode betriibt, maar dAse gaan steeds „natuurlijk" ia elkaar over. ais Temperament. met soepele ronde lijnen. Geheel anders echter staat het bij het „schizothyme" temperament waarbij plotselinge, abrupte, scherpe overgan gen voorkomen tusschen kwetsbare overgevoe ligheid er kille gevoelloosheid, onberekenbare im pulsen en taaie verstardheid. Het is hier niet de plaats verder uit te weiden over deze hoogst interessante variaties in de menschelijke natuur: de genoemde verschillen mogen voldoende zijn om te onderstreepen dat er vogels zijn van diverse pluimage en dat ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is. Het is dan ook onmogelijk alle menschen over een kam te scheren: ieder individu is weer ten geval op zichzelf. En maakt juist deze groote verscheidenheid het leven niet veel rijker en in teressanter? J. M. ROMBOUTS. Een dame, die pienter van geest teas. Bracht 'n avondjurk die mooi,., gewéést was. Wij brachten die vlug En als nieuic weer terug. Zoodat zij de mooiste van 't feest was. Chemisch reinigen en persen Japonnen vanalf.1.79 Mantels vanaff. 2.56 Colbert costuums I. 2.97 Vlug en als nieuw terug I Chemisch reinigen spaart geld en textielpunten I 22 - Telefoon 16761 20220 - Den Heeg Hilversum - Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) Crematie van den heer J. Merkuur. Onder zeer groote belangstelling heeft gister middag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. Merkuur, w.n. hoofd aan de gemeentelijke school voor ulo A en leeraar aan de gemeentelijke handelsavondschool te Haarlem. Aanwezig waren de heeren J A. Pijzelman. chef der afd. onderwijs ter gemeentesecretarie, T Pop- ma en Maks, oud-hoofden van scholen alhier, R. Blomberg, oud-onderwijzer, mevrouw W. Blom berg-Zeeman, leden v. h. personeel der uloschool A en der handelsavondscholen, vele ouders van leerlingen, leden der oudercommissie van school A en zeer vele leerlingen dezer school, benevens oud-leerlingen. De heer J. A. Pijzelman zeide dat de leden van het gemeentebestuur van Haarlem door ambts bezigheden verhinderd waren hier te zijn. waarom de wethouder van onderwijs hem opgedragen had het gemeentebestuur te vertegenwoordigen De overledene heeft gedurende ruim 30 jaar gearbeid als onderwijzer bij het openbaar ulo-onderwijs en als leeraar aan de handelsavondscholen In beide functies is hij een uitstekende kracht gebleken en de gemeente is hem daar zeer dankbaar voor. Namens het gemeentebestuur wilde spr. hem dan ken voor alles wat hij voor het onderwijs heeft gedaan. Wegens ongesteldheid van het hoofd der ulo school A. den heer J. A. Klimbie. sprak de heer K. Postuma als collega, uit naam van het hoofd en het personeel en de leerlingen. Spr. schetste de groote verslagenheid over het verscheiden van den heer Merkuur. Niet alleen voor de familie, voor de geheele school is ziin h^eneaan een groot verlies, want hij was een uitstekende leerkracht, een man van nauwgezette plichtsbetrachting en bijzondere toewijding. Talloos zijn de leerlingen, die van ziin eroote eaven van hoofd en hart héb ben geprofiteerd. Hii mocht ook de warme ge negenheid der leerlingen verwerven. Spr. her dacht den overledene ook als vriend, die reeds in Leeuwarden met hem mocht samenwerken. De heer Cramer sprak als voorzitter der Ouder commissie van School A. om den overledene te danken, voor wat hij voor de kinderen is geweest. Aan hen heeft hij zich met heel zijn hart gegeven en hen allen wat goeds meegegeven. De organist speelde bij het dalen van de kist .Traum durch die Dammerung" van R. Straus. De a.s. schoonzoon, dr. H. M. Haje, dankte voor de belangstelling. door P v. d. HEM. Een aantal boeren heeft zich bereid ver klaard aan kampeerders, nu deze tus schen 12 en 4 uur 's nachts niet in tenten mogen verblijven, in stallen, schuren, delen of op zolders onderdak te ver schaffen. (Uit Scandinavië komt het be richt van een nu 80 jarige vrouw, die van haar veertiende tot haar zesenveertigste jaar onafge broken heeft geslapen en sinds dien een uitstekende gezondheid heeft genoten.) Tweeëndertig jaren slapen Stel u dat eens even voor, Wel, ik ga er haast van gapen, Als ik er alleen van hoor, Is daarvoor de mensch geschapen, Gaat hij daartoe 't leven door? Neen. dit was een arme stakker Die niet wakker worden kon, Die maar zwakker werd en zwakker En alleen in jaren won Tot zij, eindelijk weer wakker Aan een nieuw bestaan begon. Toen was zij de kinderjaren Ongemerkt en leeg voorbij, Op gerijpte middelbare Tweede jeugd ontwaakte zij. En verloren was het ware Kostelijke jeugdgetij. Zij mag klagen en mei reden Om den tijd, dien zij verloor, Maar het oudje is tevreden Want zij leefde waakzaam door. En denkt niet aan lang geleden. Daar 's ze wijs en tachtig voor. 'k Wou dit even memoreeren Als een zeer merkwaardig feit. Maar ook om u te bezweren: Houdt u wakker dezen tijd. Weet den lust tot slaap të weren En strijdt flink uw levensstrijd. INTREDE DS. I. P. VAN DER WAAL. Ds. I. P. van der Waal. predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Hengelo, die in de vacature van Dr. J Weener naar Haarlem beroepen is, wordt hier Zondagmorgen 11 Mei door zijn vader, den emeritus-predikant W. van dei- Waal, in de Groote Kerk bevestigd Dienzelfden dag. des avonds 7 uur, houdt hij zyn intrede eveneens in de Groote Kerk. Het rioleeringswerk te Haarlem. Nu komen Velser- en Marnixstraat aan de heurt. Het rioleeringswerk aan de Dreef en de Ha- zepaterslaan is nog lang niet afgeloopen. In middels zijn voorbereidingen getroffen om e"n nieuw gedeelte van dit groote werk dat van zooveel beteekenis is voor de werkverruiming te Haarlem in uitvoering te brengen. Op 19 Mei wordt door Openbare Werken aan besteed het maken van een stamriool in de Vel ser- en Marnixstraat. In een boerderij aan het Winschoterdiep te Gioningen is een complete slagerij aangetroffen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat in twee dagen tijds zeventien varkens daar waren ge slacht. Bij den landbouwer Bruins te Berkum (bij Zwolle is op klaarlichten dag ingebroken, ver moedelijk door een neef van den landbouwer. Een aangenomen zoon, die den dader verraste, is door dezen mishandeld. *Sinds de instelling van van het massa-cen trum in Den Haag zijn daar tot en met 30 April j.l. 7949 behandelingen gegeven. extra sterk 10 en 5ct per ro! W Gouwe 218 (Adv. Ingez. Med.) Overtreding.... Gaat u Zondag bollen kijken? En gaat u en u en u? Want de bollen staan er nu In hun geur en kleur te prijken. Houdt u 't meeste van narcissen, Of van tulp of hyacinth? Wat u ook het mooiste vindt, U moet dit festijn niet missen. Bindt u ook gekleurde slingers Om uw hals of om uw fiets? Of vervoert u liever niets, Zelfs geen bosje in uw vingers. 't Hindert niet, maar ga genieten Van die voorjaars kleurenpracht Die ook ditmaal u weer wacht, Laat die vreugd u niet ontschieten. 't Haalt u even uit de nesten, Uit een neiging tot beklag Uit de zorg van alledag Uit de sleur ten lesf en beste. Laat uw oogen weer eens weiden Over bloemenkleur en pracht Dat geeft nieuwe levenskracht,' Noodig in zoo zware tijden. Gaat u Zondag bollen kijken? Toch geen misverstand misschien Want een bol zult u niet zien, Neen, gij zult u meer verrijken 't Zullen schoone bloemen blijken. RULSSTRjUTWEE 12 TELEFOON 16553 HAARLEM-NOORD (Adv. Ingez. Med.) Persoonsbewijzen en Bcdrijfs- register. Wensch van Kamer van Koophandel vervuld. Bij de aanstaande uitreiking der persoonsbe wijzen moet ieder zich persoonlijk begeven naar de daartoe aangewezen lokaliteit te Haarlem ten einde het bewijs in ontvangst te nemen. De omstandigheid, dat dus iedere inwoner der gemeente binnen een termijn van zes maanden persoonlijk op een bepaalde plaats moet verschij nen, heeft aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken de gelegenheid geschonken, een lang gekoesterden wensch in ver vulling te doen gaan. Deze wensch is het vormen van een bedrijfsregister, waarin alle in het ressort der Kamer voorkomende bedrijven staan ingeschre ven. Deze wensch is niet ingegeven door redenen van nieuwsgierigheid, maar van practisch belang. Deze redenen zijn o.a. de handhaving van de Ves tigingswet Kleinbedrijf van de groep handelslieden, die niet voor inschrijving in het Handelsregister In aanmerking komen. Wat betreft de eerste reden mag nog worden opgemerkt, dat te verwachten is, dat het aantal spertijden eerlang zeer zal worden uitgebreid, waar door het ook voor de thans gevestigde ondernemers van belang is, dat het bestaan van hun zaak is geregistreerd. Ook de Regeering heeft reeds enkele jaren ge leden het nut van de bedrijfsregistratie ingezien en het onderwerp in studie genomen met als resul taat, dat invoering van een bedrij fsregister over het geheele land waarschijnlijk eerlang te verwachten is. De Kamer te Haarlem loopt dus op de gebeurte nissen vooruit. Zij doet dit, omdat zij thans op voor het publiek en voor haarzelf eenvoudige wijze in het bezit kan komen van de vereischte gegevens. Het publiek moet toch een morgen of een middag uit beroep of bedrijf breken voor het halen van het persoonsbewijs. Het verschaffen van de inlich tingen over het bedrijf verlengt alleen het verblijf in het daarvoor bestemde gebouw met ongeveer een kwartier. De Kamer behoeft geen groot aantal enquêteurs de straat op te zenden om ieder per soonlijk te bezoeken met het risico van niet thuis treffen enz. Met volle instemming van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en met mede werking van de gemeente Haarlem zal men dus op 6 dezer in het gebouw van den Protestanten bond, Jacobstraat 6, waar de persoonsbewijzen worden verstrekt, aantreffen eenige ambtenaren van de Kamer, die aan de daarvoor in aanmerking komende personen gegevens over hun bedrijf zul len vragen. Bestrijding van rachitis te Rotterdam. Kinderen krijgen een dosis vitamine D. In verband met het feit, dat meer en meer verschijnselen van Engelsche ziekte (rachitis) bij kinderen worden waargenomen, zal te Rotter dam op de consultatiebureaux voor zuigelingen twee maal in de week een verstrekte dosis vita mine D worden verstrekt. Deze dosis ter grootte van 7'.'; milligram is opgelost in olie. waarvan het kind een lepeltje te slikken krijgt. De kin deren krijgen het praeparaat dus niet in den vorm van een recept, het krijgt het regelrecht in de maag. Dit beteikent als het ware het toedienen van een „vitamine-stoot", zooals dr. Felsser dit in een vanmiddag gehouden persconferentie me dedeelde, waardoor het kind voor eenige maan den beschikt over een voldoende hoeveelheid vitamine D„ welke langzaam wordt opgebruikt, om den gevaarlijken tijd door te komen. Deze dosis moet per winter 2 maal worden toegediend aan kinderen tusschen \'i en 2 jaar. Alle voor bereidende maatregelen zijn bereids genomen, zoodat men half Mei met de actie zal kunnen aanvangen. Men kan zich voorstellen, dat hier aan eenigen tijd van zeer intensieven arbeid is vooraf gegaan, terwijl ook gedurende de actie, tijdens welke 15.000 kinderen behandeld zullen worden, alle hens aan dek zullen moeten blijven om dit groote werk tot een goed einde te bren gen. De kosten van deze massa-behandeling bedragen circa 6000 gulden voor de geheele jeugdige Rotterdamsche bevolking. De meer bemiddelden zullen eenige vergoeding moeten betalen Zij kunnen ook op de consultatiebureaux komen op daarvoor vastgestelde tijden, of op de spreekuren der huisartsen, met wie hierover een nadere regeling getroffen wordt. STATION DE HOVEN OPGEHEVEN. Zondag 4 Mei zal het noodspoorwegsta- tion „de Hoven" worden opgeheven. Sinds Vrij dag rijden de treinen in alle richtingen van en oaar het spoorwegstation Zulphen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5